konsole - en to ro translation catalogue (666 entries)

en: %1 is a folder for SSH entries
ro: %1 e un dosar pentru înregistrări SSH

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
ro: %1 nu este un URL valid. Ieșirea nu a putut fi salvată.

en: &All Tabs in Current Window
ro: To&ate filele în fereastra actuală

en: &Close Session
ro: În&chide sesiunea

en: &Configure or Rename Tab...
ro: &Configurează sau redenumește fila...

en: &Continue Task
ro: &Continuă sarcina

en: &Edit...
ro: &Modifică…

en: &Hangup
ro: &Agață

en: &Interrupt Task
ro: Întrerupe sarc&ina

en: &Kill Task
ro: &Omoară sarcina

en: &Never
ro: &Niciodată

en: &New...
ro: &Nou...

en: &On each tab
ro: Pe fiec&are filă

en: &Paste Location
ro: Li&pește amplasarea

en: &Print Screen...
ro: Ti&părește ecranul...

en: &Remove
ro: &Elimină

en: &Scale output
ro: &Scalează ieșirea

en: &Select All
ro: &Selectează tot

en: &Select Tabs...
ro: &Alege filele...

en: &Set as Default
ro: &Stabilește ca implicit

en: &Suspend Task
ro: &Suspendă sarcina

en: &Terminate Task
ro: &Termină sarcina

en: &Window Color Scheme
ro: Schema de c&ulori a ferestrei

en: &ZModem Upload...
ro: Încărcare &ZModem...

en: /home/username
ro: /home/utilizator

en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
ro: <b>AVERTISMENT</b>: Aceasta are implicații de securitate deoarece permite URL-urilor dăunătoare să fie arătate ca alt URL sau ascunse.<br>Asigurați-vă că înțelegeți implicațiile înainte să activați aceasta.

en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline </span><span style=" font-weight:600;">files</span> in your profile settings</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Pentru a folosi această funcție, activați <span style=" font-weight:600;">Maus-&gt;Diverse-&gt;Subliniază </span><span style=" font-weight:600;">fișierele</span> în configurările profilului dumneavoastră</p></body></html>

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
ro: <p>O încercare de a transfera un fișier prin ZModem a fost detectată, dar nici un program pentru ZModem nu a fost găsit </p><p>E nevoie a se instala unul din pachetele 'rzsz' sau 'lrzsz'.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
ro: <p>Nici un program ZModem nu a fost găsit în acest sistem.</p><p>E nevoie a se instala unul din pachetele 'rzsz' sau 'lrzsz'.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
ro: <p>Sesiunea curentă are deja un transfer de fișiere ZModem în curs.</p>

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
ro: <qt>Ieșirea a fost <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspendată</a> prin apăsarea Ctrl+S. Apăsați <b>Ctrl+Q</b> pentru a relua.</qt>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
ro: Focalizează terminalul de sus

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
ro: Focalizează terminalul de jos

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
ro: Focalizează terminalul din stânga

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
ro: Focalizează terminalul din dreapta

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
ro: Ultimele file folosite

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
ro: Ultimele file folosite (invers)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
ro: Mută fila la stânga

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
ro: Mută fila la dreapta

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
ro: Fila următoare

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
ro: Fila precedentă

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
ro: Schimbă la ultima filă

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
ro: Schimbă la fila %1

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
ro: Comută între două file

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
ro: Comută maximizarea vizualizării actuale

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
ro: &Renunță

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
ro: Li&pește tot

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
ro: Închi&de fereastra

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
ro: Închide fila curen&tă

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
ro: Lipește &fără caractere de control

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
ro: Arată toate fonturile

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
en: New...
ro: Nouă...

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
en: New...
ro: Nouă...

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
ro: Următoare

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
ro: Precedentă

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
en: Choose...
ro: Alege...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
ro: &Clonează fila

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
ro: &Configurează sau redenumește fila…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
ro: &Detașează fila

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
ro: Filă &nouă

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ro: Închide fila

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
ro: Închide fereastra

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
ro: De&tașează fila actuală

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
ro: Detașează &vizualizarea actuală

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
ro: Extinde vizualizarea

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
ro: Încarcă o filă nouă cu aranjament de 1x2 terminale

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
ro: Încarcă o filă nouă cu aranjament de 2x1 terminale

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
ro: Încarcă o filă nouă cu aranjament de 2x2 terminale

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
ro: Gestiune profiluri...

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
ro: &Fereastră nouă

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
ro: Îngustează vizualizarea

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
ro: Desparte vizualizarea

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
ro: Desparte vizualizarea stânga/dreapta

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
ro: Desparte vizualizarea sus/jos

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
ro: Comută maximizarea vizualizării actuale

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
ro: &Niciuna

[ctx: @info]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Configurări → Configurează Konsolă → Generale → Memorizează dimensiunea ferestrei</span> trebuie dezactivat pentru ca aceste înregistrări să funcționeze.</p></body></html>

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
ro: Există deja un profil cu denumirea „%1”.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
ro: Denumirea profilului era goală. Alegeți o denumire pentru a putea salva configurările.

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
ro: Încărcarea schemei <resource>%1</resource> a eșuat.

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
ro: Sunt %1 terminale deschise în această fereastră. Terminați oricum?

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
ro[0]: Este un proces rulând în această fereastră. Ieșiți oricum?
ro[1]: Sunt %1 procese rulând în această fereastră. Ieșiți oricum?
ro[2]: Sunt %1 de procese rulând în această fereastră. Ieșiți oricum?

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
ro: (c) 1997-2022, Dezvoltatorii Konsolă

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
ro: Corecții de erori

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
ro: Corecții de defecte și îmbunătățiri generale

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
ro: Corecții și îmbunătățirea performanțelor de pornire

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
ro: Corecții de erori și îmbunătățiri majore

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
ro: Cod din proiectul kvt
    Îmbunătățiri generale

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
ro: Consolă încorporată
    Îmbunătățiri generale

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
ro: Consolă încorporată
    Bara de unelte și denumirile sesiunilor

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
ro: Portare FreeBSD

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
ro: Îmbunătățiri generale

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
ro: Responsabil general, corecții de erori și îmbunătățiri generale

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
ro: Restructurare majoră, corectarea defectelor și îmbunătățiri majore

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
ro: Îmbunătățiri de marcaj

[ctx: @info:credit]
en: Original author
ro: Autorul original

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
ro: Responsabilul precedent, portarea spre KDE4

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
ro: Portare SGI

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
ro: Îmbunătățiri la scheme și selecție de text

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
ro: Suport pentru Solaris și istoric

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
ro: Mulțumiri multor altora.

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
ro: Efecte vizuale

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
ro: Argumente transmise comenzii

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
ro: Schimbă valoarea unei proprietăți a profilului.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
ro: Comanda de executat. Această opțiune va prinde toate argumentele ulterioare, deci utilizați-o ca opțiune finală.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
ro: Creează o filă nouă într-o fereastră existentă, în loc de o fereastră nouă („Rulează toate ferestrele de Konsolă în același proces” trebuie să fie activată)

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
ro: Creează file după cum este specificat în fișierul de configurare a filelor

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
ro: Dezactivează fundalurile transparente, chiar dacă sistemul le susține.

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
ro: Nu închide automat sesiunea inițială când se termină.

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
ro: Ascunde bara de meniu, trecând peste configurarea implicită

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
ro: Ascunde bara de file, trecând peste configurarea implicită

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
ro: Enumeră toate numele de proprietăți ale profilului și tipul acestora (pentru a fi utilizate cu -p)

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
ro: Enumeră profilurile disponibile

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
ro: Denumirea profilului de folosit pentru noua instanță a Konsolei

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
ro: Rulează în proces separat

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
ro: Stabilește dosarul de lucru inițial al noii file sau ferestre la „dir”

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
ro: Arată bara de meniu, trecând peste configurarea implicită

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
ro: Arată bara de file, trecând peste configurarea implicită

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
ro: Pornește Konsolă în regim de ecran complet

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
ro: Pornește Konsolă în fundal și o aduce în față la apăsarea Ctrl+Shift+F12 (implicit)

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
ro: Atenție:

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
ro: Terminat

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
ro: Orice ajustări sunt numai temporare în această sesiune.

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
ro: Prin natura sa, un program de terminal necesită caractere cu lățimi egale (monospațiate). Orice font ne-monospațiat poate provoca probleme de afișare. Aceasta n-ar trebui să fie necesară decât în cazuri rare.

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
ro: Transparența fundalului nu va fi folosită deoarece calculatorul dumneavoastră nu pare să susțină ferestre transparente.

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
ro: Profilul încorporat e disponibil întotdeauna

[ctx: @info:tooltip]
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
ro: Caractere ce vor fi considerate parte a unui cuvânt atunci când faceți dublu-clic pentru a selecta cuvinte întregi în terminal.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
ro: Apăsați pentru a alege culoarea palidă

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
ro: Apăsați pentru a alege culoarea

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
ro: Apăsați pentru a alege culoarea intensă

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
ro: Închide terminalul

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
ro: Închide bara de căutare

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
ro: Închide această filă

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
ro: Arată meniul cu opțiuni

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
ro: Dublu-clic pentru a schimba scurtătura

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
ro: Introduceți aici textul de căutat

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
ro: Găsește următoarea potrivire pentru fraza căutată

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
ro: Găsește potrivirea precedentă pentru fraza căutată

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
ro: Inserează formatul titlului distant

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
ro: Inserează formatul titlului

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
ro: Maximizează terminalul

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
ro: Mută terminalul în filă nouă

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
ro: Deschide o filă nouă

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
ro: Restabilește terminalul

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
ro: Caută fraza cerută începând de jos

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
ro: Caută fraza cerută începând de sus

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
ro: Stabilește dacă textul potrivit trebuie evidențiat

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
ro: Stabilește dacă căutarea trebuie să înceapă de jos

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
ro: Stabilește dacă căutarea este sensibilă la registru

[ctx: @info:tooltip]
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
ro: Redactorul de text de folosit pentru deschiderea URL-urilor spre fișiere textuale la linia/coloana dată.

[ctx: @item]
en: Activate Menu
ro: Activează meniul

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
ro: Comută fereastra de fundal

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
ro: Schemă de culori anonimă

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
ro: Sensibil la registru

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
ro: Evidențiază toate potrivirile

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
ro: Potrivire expresie regulată

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
ro: Caută înapoi

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-only
ro: Numai-citire

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow mouse tracking
ro: Permite urmărirea mausului

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
ro: %1 pe %2

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
ro: Număr

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
ro: Fundal

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
ro: Fundal (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
ro: Fundal (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
ro: Culoare 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
ro: Culoare 1 (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
ro: Culoare 1 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
ro: Culoare 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
ro: Culoare 2 (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
ro: Culoare 2 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
ro: Culoare 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
ro: Culoare 3 (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
ro: Culoare 3 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
ro: Culoare 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
ro: Culoare 4 (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
ro: Culoare 4 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
ro: Culoare 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
ro: Culoare 5 (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
ro: Culoare 5 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
ro: Culoare 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
ro: Culoare 6 (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
ro: Culoare 6 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
ro: Culoare 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
ro: Culoare 7 (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
ro: Culoare 7 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
ro: Culoare 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
ro: Culoare 8 (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
ro: Culoare 8 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
ro: Prim-plan

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
ro: Prim-plan (palid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
ro: Prim-plan (intens)

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
en: Miscellaneous:
ro: Diverse:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
en: (none)
ro: (niciuna)

[ctx: @item:intext Search options]
en: Search:
ro: Caută:

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
ro: Culoare palidă

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
ro: Culoare intensă

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
ro: Introduceți o etichetă descriptivă

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
ro: Găsește…

[ctx: @label:textbox]
en: Profile name
ro: Denumire profil

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
ro: Imagini susținute

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
ro[0]:  linie
ro[1]:  linii
ro[2]:  de linii

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
ro:  [Numai-citire]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
ro:  [Implicit]

[ctx: @option:radio Always show the split header]
en: Always
ro: Întotdeauna

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
en: Custom:
ro: Personalizată:

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
ro: Dosarul temporar al sistemului (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
ro: Dosarul pentru cache al utilizatorului (%1)

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
en: Hidden
ro: Ascunsă

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
en: Large
ro: Mare

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: @option:radio Never show the split header]
en: Never
ro: Niciodată

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
en: Left side
ro: Partea stângă

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
en: Right side
ro: Partea dreaptă

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
en: Small
ro: Mică

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
en: When needed
ro: Când este nevoie

[ctx: @title]
en: Confirm Close
ro: Confirmă închiderea

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
ro: Confirmă lipirea

[ctx: @title]
en: Konsole
ro: Konsolă

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
ro: Emulator de terminal

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
ro: Generale

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
ro: Informații componentă

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
ro: Profiluri

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
ro: Bara de file / Despărțitori

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
ro: Fișiere temporare

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
ro: Miniaturi

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
ro: Scurtătură

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:group]
en: Terminal contents
ro: Conținut terminal

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
ro: Avansate

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
ro: Generale

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
en: Appearance
ro: Aspect

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
en: Behavior
ro: Comportament

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
ro: Ajustează revenirea

[ctx: @title:window]
en: Configure
ro: Configurează

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
ro: Modifică schema de culori

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
ro: Schemă de culori nouă

[ctx: @title:window]
en: Select font
ro: Alege fontul

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
ro: Alege fișier cu imaginea de tapet

en: A descriptive name for the profile
ro: Un nume sugestiv pentru profil

en: A duplicate item exists
ro: Există un element duplicat

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
en: Underline
ro: Subliniere

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
ro: O schemă de combinații de taste nu poate fi salvată cu descriere goală.

en: A name for this ssh entry
ro: O denumire pentru această înregistrare SSH

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
ro: A intervenit o problemă la salvarea ieșirii.
    %1

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
ro: Un program din această sesiune nu vrea să se închidă. Sigur doriți să-l închideți forțat?

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ro: Un program rulează în această sesiune. Sigur îl închideți?

[ctx: A solid rectangular]
en: Block
ro: Bloc

[ctx: A vertical line on the left edge]
en: I-Beam
ro: Bară I

en: AaZz09...
ro: AaZz09…

en: Above terminal area
ro: Deasupra zonei terminalului

en: Activation:
ro: Activare:

en: Activity in '%1' (Session '%2')
ro: Activitate în „%1” (sesiunea „%2”)

en: Adapt
ro: Adaptează

en: Add
ro: Adaugă

en: Add a new SSH Entry
ro: Adaugă înregistrare SSH nouă

en: Add new SSH Configuration
ro: Adaugă configurare SSH nouă

en: Adjust Scrollback...
ro: Ajustează revenirea...

en: After current &tab
ro: După fila curen&tă

en: Align to center:
ro: Aliniază la centru:

en: All dialogs will be shown again
ro: Toate dialogurile vor fi afișate din nou

en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
ro: Permite Ctrl+rotiță pentru scalarea dimensiunii textului

en: Allow blinking text
ro: Permite text clipitor

en: Allow escape sequences for links
ro: Permite secvențe de eludare pentru legături

en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
ro: Permite clicului mijlociu pe filele deschise să le închidă

en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
ro: Permite aplicațiilor din terminal să manipuleze clicuri și trageri

en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
ro: Permite programelor din terminal să creeze secțiuni clipitoare de text

en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
ro: Permite suspendarea ieșirii prin apăsarea Ctrl+S

en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
ro: Permite utilizatorilor să acceseze meniul de sus prin combinația Alt+Tastă

en: Allowed link formats:
ro: Formate permise pentru legături:

en: Alwa&ys
ro: Înt&otdeauna

en: Always invert the colors of selected text
ro: Inversează culorile textului ales întotdeauna

en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
ro: Lipește întotdeauna fișiere și URL-uri lăsate ca text, fără a oferi acțiuni de mutare, copiere și legare.

en: An SSH session must have a profile
ro: O sesiune SSH trebuie să aibă profil

en: Appearance
ro: Aspect

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
ro[0]: Sigur lipiți %1 caracter?
ro[1]: Sigur lipiți %1 caractere?
ro[2]: Sigur lipiți %1 de caractere?

en: At &the end
ro: La sfârși&t

en: At least Username or SSHKey must be set
ro: Cel puțin Utilizator sau Cheie SSH trebuiesc specificate

en: Automatically copy selected text into clipboard
ro: Copiază automat textul ales în clipboard

en: Background color transparency:
ro: Transparență culoare fundal:

en: Background image:
ro: Imagine de fundal:

en: Be&low terminal area
ro: Sub zona termina&lului

en: Bell in '%1' (Session '%2')
ro: Clopoțel în „%1” (sesiunea „%2”)

en: Bell: will try to emit an audible warning
ro: Clopoțel: se va încerca emiterea unei avertizări sonore

en: Bi-Directional text rendering
ro: Randare bidirecțională a textului

en: Black on Light Yellow
ro: Negru pe galben deschis

en: Black on Random Light
ro: Negru pe culoare deschisă

en: Black on White
ro: Negru pe alb

en: Blinking:
ro: Clipitor:

en: Blue on Black
ro: Albastru pe negru

en: Blur background
ro: Estompează fundalul

en: Breeze
ro: Briză

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
ro: Nu se poate emite o comandă SSH în afara aplicației shell (cum ar fi bash, zsh, sh)

en: Cancel
ro: Renunță

en: Cancel Add or Edit
ro: Renunță la adăugare sau redactare

en: Case sensitive
ro: Sensibil la registru

en: Change &Directory To
ro: Schimbă &dosarul la

en: Choose the background image
ro: Alege imaginea de fundal

en: Choose the initial directory
ro: Alegeți dosarul inițial

en: Clear Scrollback
ro: Curăță revenirea

en: Clear Scrollback and Reset
ro: Curăță revenirea și reinițializează

en: Close tab on middle-click
ro: Închide fila cu clic mijlociu

en: Color scheme && font
ro: Schemă de culori și font

en: Command
ro: Comandă

en: Command and arguments: %c
ro: Comandă și argumente: %c

en: Command can not be empty
ro: Comanda nu poate fi goală

en: Command:
ro: Comandă:

en: Configure Web Shortcuts...
ro: Configurare scurtături Web...

en: Confirm Close
ro: Confirmă închiderea

en: Confirm Paste
ro: Confirmă lipirea

en: Control the position of the tab bar
ro: Controlează poziția barei de file

en: Control the size of the handle between panels
ro: Controlează dimensiunea mânerului dintre panouri

en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
ro: Controlează vizibilitatea butonului „Filă nouă” pe bara de file

en: Control the visibility of the whole tab bar
ro: Controlează vizibilitatea întregii bare de file

en: Control the visual style of the tab bar
ro: Controlează stilul vizual al barei de file

en: Control where the "Close tab" button will be displayed
ro: Controlează unde să fie afișat butonul „Închide fila”

en: Control where to put the new tab
ro: Controlează unde să fie pusă fila nouă

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy Email Address
ro: Copiază adresa de e-mail

en: Copy Input
ro: Copiază intrarea

en: Copy Input To
ro: Copiază intrarea la

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii

en: Copy Location
ro: Copiază amplasarea

en: Copy on select
ro: Copiază la selecție

en: Copy options:
ro: Opțiuni de copiere:

en: Copy text as HTML
ro: Copiază textul ca HTML

en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
ro: Copiază textul ca HTML (inclusiv formatare, fonturi, culori, etc.)

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
ro: Nu s-a putut găsi „%1” - pornesc „%2” în loc.  Verificați-vă configurările profilului.

en: Could not find an interactive shell to start.
ro: Nu s-a găsit o consolă interactivă de pornit.

en: Could not find binary:
ro: Nu s-a putut găsi binarul:

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
ro: Denumirea procesului nu a putut fi obținută, se consideră că nu putem cere o conexiune

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
ro: Nu s-a putut porni programul „%1” cu argumentele „%2”.

en: Create New Profile
ro: Creează profil nou

en: Create New Profile...
ro: Creează profil nou…

en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
ro: Creează o nouă schemă de culori pe baza celei alese

en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
ro: Creează o nouă schemă de combinații de taste pe baza combinațiilor alese

en: Create a new profile based on the selected profile
ro: Creează un profil nou, bazat pe profilul ales

en: Crop
ro: Decupează

en: Current Directory (Long): %D
ro: Dosar curent (lung): %D

en: Current Directory (Short): %d
ro: Dosar curent (scurt): %d

[ctx: Cursor color options]
en: Color:
ro: Culoare:

en: Custom cursor color
ro: Culoare cursor personalizată

en: Dark Pastels
ro: Pasteluri întunecate

en: Darken
ro: Întunecă

en: Darkening strength:
ro: Intensitate întunecare:

en: Default
ro: Implicit

en: Default (XFree 4)
ro: Implicit (XFree 4)

en: Default Profile
ro: Profil implicit

en: Default character encoding:
ro: Codarea implicită a caracterelor:

en: Default profile
ro: Profil implicit

en: Default profile for new terminal sessions in %1
ro: Profil implicit pentru sesiunile noi de terminal în %1

en: Defaults
ro: Predefinite

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete the selected color scheme
ro: Șterge schema de culori aleasă

en: Delete the selected key bindings scheme
ro: Șterge schema aleasă de combinații de taste

en: Delete the selected profile
ro: Șterge profilul ales

en: Description:
ro: Descriere:

en: Deselect All
ro: Deselectează tot

en: Disable drag && drop menu for files && URLs
ro: Dezactivează meniul „trage și lasă” pentru fișiere și URL-uri

en: Display Vertical line at column:
ro: Afișează linie verticală la coloana:

en: Do not remember previous output
ro: Nu memoriza ieșirea precedentă

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: Do not show a close button]
en: None
ro: Niciunul

en: Double click to change the folder name.
ro: Dublu-clic pentru a schimba denumirea dosarului.

en: Drag Handle Size:
ro: Dimensiune mâner de tragere:

en: Draw intense colors in bold font
ro: Desenează culorile intense în font aldin

en: Edit
ro: Modifică

en: Edit Current Profile...
ro: Editează profilul curent...

en: Edit Environment
ro: Modifică mediul

en: Edit Key Binding List
ro: Editează lista combinațiilor de taste

en: Edit Profile
ro: Modifică profilul

en: Edit Profile "%1"
ro: Modifică profilul „%1”

en: Edit selected entry
ro: Modifică înregistrarea aleasă

en: Edit the list of environment variables and associated values
ro: Modifică lista variabilelor de mediu și valorile asociate

en: Edit the path of the background image
ro: Modifică calea imaginii de fundal

en: Edit the selected color scheme
ro: Modifică schema de culori aleasă

en: Edit the selected key bindings scheme
ro: Modifică schema aleasă de combinații de taste

en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
ro: Modifică profilul ales (acest buton e dezactivat pentru profiluri numai-citire)

en: Edit...
ro: Modifică...

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
ro[0]: Modificare profil: %2
ro[1]: Modificare %1 profile: %2
ro[2]: Modificare %1 de profile: %2

en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
ro: Activează afișarea Bi-Direcțională pe terminale (valabilă numai pentru arabă, farsi și ebraică)

en: Enable all "Don't Ask Again" messages
ro: Activează toate mesajele „Nu mai întreba”

en: Enable menu accelerators
ro: Activează acceleratorii meniului

en: Enable thumbnails generation
ro: Activează generarea miniaturilor

en: Enabled
ro: Activat

en: Enlarge Font
ro: Mărește fontul

en: Environment:
ro: Mediu:

en: Error issuing SSH Command
ro: Eroare la emiterea comenzii SSH

en: Escape: used for manipulating terminal state
ro: Escape: folosit pentru manipularea stării terminalului

en: Expand individual tab widths to full window
ro: Extinde lățimile filelor individuale până la fereastra plină

en: Expand the tab widths
ro: Extinde lățimile filelor

en: File
ro: Fișier

en: Filter...
ro: Filtru…

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Fixed size:
ro: Dimensiune fixă:

en: Flow control
ro: Controlul fluxului

en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
ro: Focalizează terminalele când indicatorul mausului trece peste ele

en: Folder
ro: Dosar

en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
ro: În scop organizatoric, această înregistrare se va afla în acest dosar.

en: Form
ro: Formular

en: From clipboard
ro: Din clipboard

en: From mouse position to the end of line
ro: De la poziția mausului până la sfârșitul liniei

en: From selection
ro: Din selecție

en: Full screen height
ro: Toată înălțimea ecranului

en: Generating Thumbnail
ro: Se generează miniatura

en: Green on Black
ro: Verde pe negru

en: Group
ro: Grup

en: Half screen height
ro: Jumătate din înălțimea ecranului

en: Help
ro: Ajutor

en: Highlight all matches
ro: Evidențiază toate potrivirile

en: Highlight all search matches
ro: Evidențiază toate potrivirile căutării

en: Highlight the lines coming into view
ro: Evidențiază liniile ce intră în cadru

en: Highlighting:
ro: Evidențiere:

en: Horizontal Anchor:
ro: Ancoră orizontală:

en: Host: %1
ro: Gazdă: %1

en: Identifier
ro: Identificator

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
ro: Dacă e activat „Folosește configurare SSH”, nu specificați cheia SSH sau utilizatorul.

en: If enabled, profile settings will be ignored
ro: Dacă e activată, configurările profilului vor fi ignorate

en: Ignore Bell Events
ro: Ignoră evenimente de clopoțel

en: Inactive Terminals:
ro: Terminale inactive:

en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
ro: Indică dacă fereastra e activă prin estomparea culorilor

en: Initial directory:
ro: Director inițial:

en: Initial terminal size:
ro: Dimensiune terminal inițială:

en: Input:
ro: Intrare:

en: Insert
ro: Inserează

en: Invert
ro: Inversează

[ctx: Items that do not fit in other categories]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

[ctx: Items that do not fit in other categories]
en: Miscellaneous:
ro: Diverse:

en: Key Combination
ro: Combinație de taste

en: Key bindings
ro: Asocieri de taste

en: Key combination to show URL hints:
ro: Combinație de taste pentru a arăta indicii URL:

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Konsole
ro: Konsolă

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
ro: Konsola nu are permisiunea de a salva acest profil în %1

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
ro: Konsola nu știe cum să deschidă semnul de carte:

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
ro: Konsola a fost pornită înainte de activarea efectelor de birou. Trebuie să reporniți Konsola pentru a vedea fundalul transparent.

en: Left
ro: Stânga

en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
ro: Limitează ieșirea memorizată la un anumit număr de linii

en: Line spacing:
ro: Spațiere linii:

en: Linux Colors
ro: Culori Linux

en: Linux console
ro: Consolă Linux

en: Local Host: %h
ro: Gazdă locală: %h

en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Make the cursor blink regularly
ro: Fă cursorul să clipească regulat

en: Margins:
ro: Margini:

en: Match current character
ro: Potrivește la caracterul actual

en: Match using regular expressions
ro: Potrivește folosind expresii regulate

en: Middle-click pastes:
ro: Clic mijlociu lipește:

en: Missing Folder
ro: Dosar lipsă

en: Missing Hostname
ro: Lipsește gazda

en: Missing Name
ro: Lipsește numele

en: Monitor for &Activity
ro: Monitorizează pentru &activitate

en: Monitor for &Silence
ro: Monit&orizează pentru tăcere

en: Monitor for Process Finishing
ro: Monitorizează terminarea procesului

en: Mouse
ro: Maus

en: Mouse hover plus
ro: Planarea mausului plus

en: New Key Binding List
ro: Listă de combinații de taste nouă

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
ro: Niciun translator de tastatură disponibil.  Lipsește informația necesară pentru a converti apăsările de taste în caractere de trimis terminalului.

en: No plugins available
ro: Nicio extensie disponibilă

en: NoScaling
ro: FărăScalare

en: Normal tab title format
ro: Format de titlu al filei normale

en: Notifications:
ro: Notificări:

en: Number of lines of output to remember
ro: Numărul de linii ale ieșirii de memorizat

en: On &the tab bar
ro: Pe ba&ra de file

en: One environment variable per line
ro: O variabilă de mediu pe linie

en: Open Current Folder With
ro: Deschide dosarul actual cu

en: Open File Manager
ro: Deschide gestionarul de fișiere

en: Open Link
ro: Deschide legătura

en: Open files/links by direct click
ro: Deschide fișiere/legături prin clic direct

en: Output
ro: Ieșire

en: Output Options
ro: Opțiuni pentru ieșire

en: Output:
ro: Ieșire:

en: Paste Selection
ro: Lipește selecția

en: Percent
ro: Procente

en: Plugins
ro: Extensii

en: Position:
ro: Poziție:

en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
ro: Apăsarea Ctrl+rotița mausului va mări/micșora mărimea textului.

en: Preview Colors on hover
ro: Previzualizează culori la planare

en: Print Shell
ro: Tipărește interpretorul

en: Printer &friendly mode (black text, no background)
ro: Regim prietenos cu imprimanta (text negru, &fără fundal)

en: Process and window:
ro: Proces și fereastră:

en: Profile
ro: Profil

en: Program '%1' crashed.
ro: Programul „%1” a eșuat.

en: Program '%1' exited with status %2.
ro: Programul '%1' a ieșit cu codul de eroare %2.

en: Program Name: %n
ro: Denumire program: %n

en: Put new tabs:
ro: Pune filele noi:

en: Quick Commands
ro: Comenzi rapide

en: Randomly adjust colors for each session
ro: Ajustează aleator culorile fiecărei sesiuni

en: Red on Black
ro: Roșu pe negru

en: Reflow Lines:
ro: Rescurge liniile:

en: Reflow lines when terminal resizes
ro: Rescurge liniile la redimensionarea terminalului

en: Remember all output produced by the terminal
ro: Memorizează toată ieșirea produsă de terminal

en: Remember window size
ro: Memorizează dimensiunea ferestrei

en: Remote Host (Long): %H
ro: Gazdă distantă (lung): %H

en: Remote Host (Short): %h
ro: Gazdă distantă (scurt): %h

en: Remote tab title format:
ro: Format de titlu al filei distante:

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove window titlebar and frame
ro: Elimină bara de titlu și chenarul ferestrei

en: Rename
ro: Redenumește

en: Require Ctrl key for drag && drop
ro: Cere tasta Ctrl pentru tragere-și-lăsare

en: Reset Font Size
ro: Reinițializează dimensiunea fontului

en: Reset the selected color scheme settings to the default values
ro: Reinițializează configurările schemei de culori alese la valorile predefinite

en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
ro: Reinițializează schema de combinații de taste aleasă la valorile implicite

en: Run
ro: Execută

en: Run all Konsole windows in a single process
ro: Rulează toate ferestrele de Konsolă în același proces

en: S&crollback
ro: Re&venire

en: SSH Config
ro: Configurări SSH

en: SSH Hostname
ro: Gazdă SSH

en: SSH Key
ro: Cheie SSH

en: SSH Manager
ro: Gestionar SSH

en: Save
ro: Salvează

en: Save Output &As...
ro: Salvează ieșirea c&a...

en: Save Output From %1
ro: Salvează ieșirea de la %1

en: Save ZModem Download to...
ro: Salvează descărcare ZModem la…

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Scroll Page Up/Down:
ro: Derulează pagină în sus/jos:

en: Scroll the page the full height of window
ro: Derulează pagina cu toată înălțimea ferestrei

en: Scroll the page the half height of window
ro: Derulează pagina cu jumătate din înălțimea ferestrei

en: Scrollback file location:
ro: Amplasarea fișierului pentru revenire:

en: Scrollback:
ro: Revenire:

en: Scrollbar position:
ro: Poziția barei de derulare:

en: Scrolling
ro: Derulare

en: Search backwards
ro: Caută înapoi

en: Search for '%1' with
ro: Caută „%1” cu

en: Search is case sensitive
ro: Căutarea e sensibilă la registru

en: Select &Line
ro: Selectează &linia

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select Files for ZModem Upload
ro: Alege fișiere pentru încărcare ZModem

en: Select Initial Directory
ro: Alegeți dosarul inițial

en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
ro: Alegeți culoarea folosită pentru a desena caracterul de sub cursor

en: Select the color used to draw the cursor
ro: Alegeți culoarea folosită pentru a desena cursorul

en: Select the icon displayed on tabs using this profile
ro: Alege pictograma afișată pe file cu acest profil

en: Selected text will require control key plus click to drag.
ro: Textul ales va necesita tasta Control și clic pentru a fi tras.

en: Send Email To...
ro: Trimite e-mail către...

en: Send Signal
ro: Trimite semnal

en: Session Number: %#
ro: Numărul sesiunii: %#

en: Session Toolbar
ro: Bara de unelte cu sesiuni

en: Set &Encoding
ro: Stabil&ește codarea

en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
ro: Potrivește cursorul la culoarea caracterului de sub el.

en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
ro: Stabilește profilul ales ca implicit pentru sesiunile noi de terminal

en: Sets the width of the thumbnail
ro: Stabilește lățimea miniaturilor

en: Sets whether matching text should be highlighted
ro: Stabilește dacă textul potrivit trebuie evidențiat

en: Sets whether search should start from the bottom
ro: Stabilește dacă căutarea trebuie să înceapă de jos

en: Sets whether the search is case sensitive
ro: Stabilește dacă căutarea este sensibilă la registru

en: Settings
ro: Configurări

en: Shape:
ro: Formă:

en: Shell Errors
ro: Erori de consolă

en: Shortcut for peeking the primary screen:
ro: Scurtătură pentru o privire la ecranul primar:

en: Show 'New Tab' button
ro: Arată butonul „Filă nouă”

en: Show Close Tab button:
ro: Arată butonul de închidere a filei:

en: Show Header:
ro: Arată antet:

en: Show Quick Commands
ro: Arată comenzi rapide

en: Show SSH Manager
ro: Arată gestionarul SSH

en: Show entries that don't match the filter
ro: Arată înregistrări ce nu se potrivesc filtrului

en: Show hint for terminal size after resizing
ro: Arată indiciu pentru dimensiunea terminalului după redimensionare

en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
ro: Arată dimensiunea terminalului în coloane și linii, în centrul ferestrei, după redimensionare

en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
ro: Arată bara de derulare în stânga ferestrei terminalului

en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
ro: Arată bara de derulare în dreapta ferestrei terminalului

en: Show window title on the titlebar
ro: Arată titlul ferestrei în bara de titlu

en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
ro: Arată titlul ferestrei stabilit de secvența de eludare în bara de titlu

en: Show:
ro: Arată:

en: Shrink Font
ro: Micșorează fontul

en: Silence in '%1' (Session '%2')
ro: Liniște în „%1” (sesiunea „%2”)

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Size: %1 x %2
ro: Dimensiune: %1 x %2

en: Smooth fonts
ro: Fonturi netede

en: Solaris console
ro: Consolă Solaris

en: Solarized
ro: Solarizat

en: Solarized Light
ro: Solarizat, luminos

en: Split View
ro: Desparte vizualizarea

en: Splits
ro: Despărțituri

en: Start in same directory as current session
ro: Pornește în același dosar ca sesiunea actuală

en: Stretch
ro: Întinde

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
ro[0]:  coloană
ro[1]:  coloane
ro[2]:  de coloane

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
ro[0]:  rând
ro[1]:  rânduri
ro[2]:  de rânduri

en: Switch Profile
ro: Comută profilul

en: System Bell
ro: Clopoțel de sistem

en: System Notifications
ro: Notificări de sistem

en: Tab Color:
ro: Culoare filă:

en: Tab Monitoring
ro: Monitorizare file

en: Tab Properties
ro: Proprietăți filă

en: Tab Titles
ro: Titluri file

en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
ro: Formatul de titlu al filei utilizat la executarea unei comenzi la distanță (de ex.: conexiunea la alt calculator prin SSH)

en: Tab title format:
ro: Format titlu filă:

en: Tabs
ro: File

en: Terminal bell mode:
ro: Regim clopoțel de terminal:

en: Text Editor Command:
ro: Comandă pentru redactor de text:

en: Text Editor Custom Command
ro: Comandă personalizată pentru redactor de text

en: Text interaction
ro: Interacțiune cu textul

en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
ro: Textul recunoscut ca fișier va fi subliniat la planarea cu indicatorul mausului.

en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
ro: Textul recunoscut ca fișier, legătură sau adresă de e-mail poate fi deschis prin apăsare directă cu mausul.

en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
ro: Textul recunoscut ca legătură sau adresă de e-mail va fi subliniat la planarea cu indicatorul mausului.

en: The .css file to use for the tab bar style
ro: Fișierul .css de utilizat pentru stilul barei de file

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
ro: Metodele D-Bus sendText/runCommand tocmai au fost folosite.  Există îngrijorări de securitate legate de permiterea acestor metode să fie publice.  Dacă doriți, puteți schimba aceste metode să fie doar pentru uz intern prin recompilarea Konsolei. <p>Acest avertisment va fi arătat doar o dată pentru această instanță a Konsolei.</p>

en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
ro: Comanda de executat la crearea noilor sesiuni de terminal create cu acest profil

en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
ro: Formatele potențialelor legături, ca http://, https:// și file://

en: The hostname of the server
ro: Numele de gazdă al serverului

en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
ro: Directorul de lucru inițial pentru sesiunile de terminal ce folosesc acest profil

en: The name of this entry on the list
ro: Denumirea acestei înregistrări în listă

en: The number of pixels between two lines
ro: Numărul de pixeli dintre două linii

en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
ro: Portul serverului, 22 e implicit pentru conexiuni SSH

en: The private key
ro: Cheia privată

en: The private key to be used for this connection
ro: Cheia privată de folosit pentru această conexiune

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
ro: Procesul „%1” a terminat de rulat în sesiunea „%2”

en: The profile to be active when the ssh session starts
ro: Profilul ce va fi activ când începe sesiunea SSH

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ro: Programul „%1” rulează în această sesiune. Sigur îl închideți?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
ro: Programul „%1” din această sesiune nu vrea să se închidă. Sigur doriți să-l închideți forțat?

en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
ro: Prag pentru liniștea continuă care să fie detectată de Konsolă

en: The username for the connection
ro: Numele de utilizator pentru conexiune

en: The whole line
ro: Întreaga linie

en: The window size will be saved upon exiting Konsole
ro: Dimensiunea ferestrei va fi salvată la ieșirea din Konsolă

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
ro: Această schemă de culori utilizează fundal transparent, care nu pare să fie susținut de calculatorul dumneavoastră

en: This terminal is read-only.
ro: Acest terminal e numai pentru citire.

en: Threshold for continuous silence:
ro: Prag pentru liniște continuă:

en: Thumbnail Width
ro: Lățime miniaturi

en: Tile
ro: Mozaic

en: Title
ro: Titlu

en: Title can not be empty or blank
ro: Titlul nu poate fi gol sau vid

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
en: Test Area
ro: Zonă de probă

en: Tooltip
ro: Indiciu

en: Top
ro: Sus

en: Trim leading spaces
ro: Tunde spațiile inițiale

en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
ro: Tunde spațiile inițiale din textul ales, util în unele situații

en: Trim trailing spaces
ro: Tunde spațiile finale

en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
ro: Tunde spațiile finale din textul ales, util în unele situații

en: Triple-click selects:
ro: Triplu-clic alege:

en: Underline files
ro: Subliniază fișierele

en: Underline links
ro: Subliniază legăturile

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
ro[0]:  secundă
ro[1]:  secunde
ro[2]:  de secunde

en: Update
ro: Actualizează

en: Use Alt to display a thumbnail
ro: Folosește Alt pentru a afișa o miniatură

en: Use Ctrl to display a thumbnail
ro: Folosește Ctrl pentru a afișa o miniatură

en: Use Shift to display a thumbnail
ro: Folosește Shift pentru a afișa o miniatură

en: Use a custom, fixed color for the cursor
ro: Folosește o culoare personalizată, fixă pentru cursor

en: Use a user-defined .css file for the tab bar
ro: Folosește un fișier .css personalizat pentru bara de file

en: Use current window size on next startup
ro: Folosește dimensiunea curentă a ferestrei la următoarea lansare

en: Use line characters contained in font
ro: Folosește caractere de linie din font

en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
ro: Folosește fontul ales pentru caractere de linie în locul codului încorporat

en: Use user-defined stylesheet:
ro: Folosește foaie de stil definită de utilizator:

en: Use ~/.ssh/config for key
ro: Folosește ~/.ssh/config pentru cheie

en: User Name: %u
ro: Nume utilizator: %u

en: User Name@ (if given): %U
ro: Nume utilizator@ (dacă e dat): %U

en: User Signal &1
ro: Semnal utilizator &1

en: User Signal &2
ro: Semnal utilizator &2

en: Username
ro: Utilizator

en: Vertical Anchor:
ro: Ancoră verticală:

en: View
ro: Vizualizare

en: Visual Bell
ro: Clopoțel vizual

en: Wallpaper scaling:
ro: Scalare tapet:

en: Wallpaper transparency:
ro: Transparență tapet:

en: Warnings
ro: Avertismente

en: Warnings (*)
ro: Avertismente (*)

en: Web Search
ro: Căutare web

en: When launching Konsole re-use existing process if possible
ro: La lansarea Konsolei, refolosește procesul existent dacă se poate

en: When needed
ro: Când este nevoie

en: White on Black
ro: Alb pe negru

en: Window Title Set by Shell: %w
ro: Titlul ferestrei stabilit de consolă: %w

en: Window:
ro: Fereastră:

en: Word characters:
ro: Caractere de cuvânt:

en: Your username
ro: Numele tău de utilizator

en: ZModem Progress
ro: Progres ZModem

en: open with
ro: deschide cu
