kmail - en to ro translation catalogue (241 entries)

en: &Copy Here
ro: &Copiază aici

en: &Move Here
ro: &Mută aici

en: <b>%1</b> reply | <b>%1</b> replies
ro[0]: <b>%1</b> răspuns
ro[1]: <b>%1</b> răspunsuri
ro[2]: <b>%1</b> de răspunsuri

en: <b>%1</b> thread | <b>%1</b> threads
ro[0]: <b>%1</b> fir
ro[1]: <b>%1</b> fire
ro[2]: <b>%1</b> de fire

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
ro: Închide toate celelalte file

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ro: Închide fila

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Custom...
ro: Personalizat...

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Automatic
ro: Automat

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Custom...
ro: Personalizat...

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Action Item
ro: Element de acțiune

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Forwarded
ro: Înaintat

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ham
ro: Solicitat

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Attachment
ro: Are atașament

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Invitation
ro: Are invitație

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ignored
ro: Ignorat

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Replied
ro: Răspuns

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Spam
ro: Nesolicitat

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Unread
ro: Necitit

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Watched
ro: Urmărit

[ctx: @action:inmenu soften the text color]
en: Soften
ro: Înmoaie

[ctx: @info:status Finished view fill]
en: Ready
ro: Gata

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
ro: Închide fila curentă

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
ro: Deschide o filă nouă

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received Yesterday']
en: Messages received %1
ro: Mesaje primite %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received on 2008-12-21']
en: Messages received on %1
ro: Mesaje primite la %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent Yesterday']
en: Messages sent %1
ro: Mesaje expediate %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent on 2008-12-21']
en: Messages sent on %1
ro: Mesaje expediate la %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started Yesterday']
en: Threads started %1
ro: Fire începute %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started on 2008-12-21']
en: Threads started on %1
ro: Fire începute la %1

[ctx: @label:textbox Description of the option]
en: Description:
ro: Descriere:

[ctx: @label:textbox Name of the option]
en: Name:
ro: Denumire:

[ctx: @label:textbox Property name]
en: Name:
ro: Denumire:

[ctx: @title:column Subject of messages]
en: Subject
ro: Subiect

[ctx: @title:tab Advanced settings tab for aggregation mode]
en: Advanced
ro: Avansat

[ctx: @title:tab Advanced theme settings]
en: Advanced
ro: Avansat

[ctx: @title:tab Empty messagelist]
en: Empty
ro: Gol

en: A smart multiline and multi item theme
ro: O temă multilinie și multielement inteligentă

en: A smart multiline and multi item theme with a clickable status column
ro: O temă multilinie și multielement inteligentă, cu o coloană de stare apăsabilă

en: Action Item
ro: Element acțiune

en: Action Item Icon
ro: Pictogramă Element acțiune

en: Activate Next Tab
ro: Activează fila următoare

en: Activate Previous Tab
ro: Activează fila precedentă

en: Activate Tab %1
ro: Activează fila %1

en: Activity by Date, Flat
ro: Activitate după dată, simplu

en: Add Column...
ro: Adăugare coloană...

en: Add New Column
ro: Adaugă coloană nouă

en: Adjust Column Sizes
ro: Ajustează dimensiunile coloanelor

en: Aggregation
ro: Agregare

en: Always Expand Groups
ro: Desfășoară grupuri întotdeauna

en: Always Expand Threads
ro: Desfășoară firele întotdeauna

en: Always Show
ro: Arată întotdeauna

en: Appearance
ro: Aspect

en: Attachment Icon
ro: Pictogramă Atașament

en: BCC
ro: Copie oarbă

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Background Style
ro: Stil fundal

en: Batch Job (No Interactivity)
ro: Sarcină în serie (fără intercativitate)

en: Body
ro: Corp

en: By Action Item Status
ro: După starea elementului de acțiune

en: By Date/Time
ro: După dată/oră

en: By Date/Time of Most Recent in Subtree
ro: După data/ora celui mai recent în subarbore

en: By Important Status
ro: După starea „important”

en: By Size
ro: După dimensiune

en: By Subject
ro: După subiect

en: By Unread Status
ro: După starea „necitit”

en: C&ancel
ro: R&enunță

en: Check this if this column should be visible when the theme is selected.
ro: Bifați aici dacă această coloană trebuie să fie vizibilă când este aleasă această tematică.

en: Clone Aggregation
ro: Clonează agregarea

en: Clone Theme
ro: Clonează tematica

en: Close Tab
ro: Închide fila

en: Close tab
ro: Închide fila

en: Collapse All Groups
ro: Restrânge toate grupurile

en: Column Properties
ro: Proprietăți coloană

en: Column Properties...
ro: Proprietăți coloană...

en: Combined New/Unread/Read/Replied/Forwarded Icon
ro: Pictogramă combinată Nou/Necitit/Citit/Răspuns/Înaintat

en: Configure...
ro: Configurare...

en: Content Items
ro: Elemente conținut

en: Create New Tab
ro: Creează o filă nouă

en: Current Activity, Flat
ro: Activitate curentă, simplu

en: Date
ro: Data

[ctx: Date of a message]
en: Date
ro: Dată

[ctx: Default theme name]
en: Classic
ro: Clasică

en: Delete Aggregation
ro: Șterge agregarea

en: Delete Column
ro: Șterge coloana

en: Delete Theme
ro: Șterge tematica

[ctx: Description for an Unknown Type]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: Description of Type Date]
en: Date
ro: Dată

[ctx: Description of Type Folder]
en: Folder
ro: Dosar

[ctx: Description of Type Receiver]
en: Receiver
ro: Destinatar

[ctx: Description of Type Sender]
en: Sender
ro: Expeditor

[ctx: Description of Type Size]
en: Size
ro: Dimensiunea

[ctx: Description of Type Subject]
en: Subject
ro: Subiect

en: Display Tooltips
ro: Arată indicii

en: Display tooltips for messages and group headers
ro: Afișează indicii pentru mesaje și grupează antetele

en: Enable this option to display tooltips when hovering over an item in the message list.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa indicii la planarea deasupra unui element în lista mesajelor.

en: Encryption
ro: Criptare

en: Encryption State Icon
ro: Pictogramă Starea criptării

en: Expand All Groups
ro: Desfășoară toate grupurile

en: Expand Recent Groups
ro: Desfășoară grupuri recente

en: Expand Threads With Unread Messages
ro: Desfășoară firele cu mesaje necitite

en: Expand Threads With Unread or Important Messages
ro: Desfășoară firele cu mesaje necitite sau importante

en: Export Theme
ro: Exportă tema

en: Favor Interactivity
ro: Favorizează interactivitatea

en: Favor Speed
ro: Favorizează viteza

en: Five Weeks Ago
ro: Acum cinci săptămâni

en: Flat Date View
ro: Vizualizare simplă după dată

en: Folder
ro: Dosar

en: Folder Always Uses This Sort Order
ro: Dosarul utilizează întotdeauna această ordine de sortare

en: Foreground Color
ro: Culoare prim-plan

en: Four Weeks Ago
ro: Acum patru săptămâni

en: From
ro: De la

en: Full Message
ro: Tot mesajul

en: Group Sort Direction
ro: Direcția de sortare a grupurilor

en: Group Sort Order
ro: Ordinea de sortare a grupurilor

en: Group expand policy:
ro: Politica de desfășurare a grupurilor:

en: Grouped 1 Thread of %2 | Grouped %1 Threads of %2
ro[0]: Grupat 1 fir din %2
ro[1]: Grupate %1 fire din %2
ro[2]: Grupate %1 de fire din %2

en: Grouping:
ro: Grupare:

en: Groups && Threading
ro: Grupuri și înlănțuire

en: Header:
ro: Antet:

[ctx: Hide a mark if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Hide
ro: Ascunde

en: Horizontal Spacer
ro: Spațiator orizontal

en: Import Theme
ro: Importă temă

en: Important Icon
ro: Pictocramă Important

[ctx: Indicates whether or not a header label is visible]
en: Visible
ro: Vizibilă

en: Invitation Icon
ro: Pictogramă invitație

[ctx: Keep a empty space in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Empty Space
ro: Păstrează spațiu gol

en: Last Week
ro: Săptămâna trecută

en: Least Recent on Top
ro: Cel mai puțin recent în vârf

en: Message
ro: Mesaj

en: Message Group
ro: Grup mesaj

en: Message List
ro: Lista de mesaje

en: Message Sort Direction
ro: Direcția de sortare a mesajelor

en: Message Sort Order
ro: Ordinea de sortare a mesajelor

en: Message Tags
ro: Marcaje mesaj

en: Messages received by %1
ro: Mesaje primite de %1

en: Messages received from %1
ro: Mesaje primite de la %1

en: Messages received within %1
ro: Mesaje recepționate între %1

en: Messages sent by %1
ro: Mesaje expediate de %1

en: Messages sent to %1
ro: Mesaje expediate către %1

en: Most Recent Date
ro: Data cea mai recentă

en: Most Recent Message
ro: Cel mai recent mesaj

en: Most Recent on Top
ro: Cel mai recent în vârf

en: Move Tab Left
ro: Mută fila la stânga

en: Move Tab Right
ro: Mută fila la dreapta

en: Never Expand Groups
ro: Nu desfășura grupuri niciodată

en: Never Expand Threads
ro: Nu desfășura firele niciodată

en: Never Show
ro: Nu afișa niciodată

en: New Aggregation
ro: Agregare nouă

en: New Column
ro: Coloană nouă

en: New Theme
ro: Tematică nouă

en: New tab
ro: Filă nouă

[ctx: No grouping of messages]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: No threading of messages]
en: None
ro: Niciuna

en: None (Storage Order)
ro: Niciuna (ordinea stocării)

en: Note
ro: Notă

en: Note Icon
ro: Pictogramă notă

en: Perfect Only
ro: Numai perfect

en: Perfect and by References
ro: Perfect și după referințe

en: Perfect, by References and by Subject
ro: Perfect, după referințe și după subiect

en: Plain Rectangles
ro: Dreptunghiuri simple

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Processed 1 Message of %2 | Processed %1 Messages of %2
ro[0]: Prelucrat 1 mesaj din %2
ro[1]: Prelucrat %1 mesaje din %2
ro[2]: Prelucrat %1 de mesaje din %2

en: Receiver
ro: Destinatar

[ctx: Receiver of a message]
en: Receiver
ro: Destinatar

[ctx: Receiver of the email]
en: To
ro: Către

en: Replied
ro: Răspuns

en: Replied/Forwarded Icon
ro: Pictogramă Răspuns/Înaintat

en: Rounded Rectangles
ro: Dreptunghiuri rotunjite

en: Sample Tag 1
ro: Marcaj de probă 1

en: Sample Tag 2
ro: Marcaj de probă 2

en: Sample Tag 3
ro: Marcaj de probă 3

[ctx: Search for messages.]
en: Search
ro: Caută

en: Sender
ro: Expeditor

[ctx: Sender of a message]
en: Sender
ro: Expeditor

en: Sender/Receiver
ro: Expeditor/Destinatar

en: Senders/Receivers, Flat
ro: Expeditori/Destinatari, simplu

en: Show Default Columns
ro: Afișează coloane implicite

en: Show Quick Search Bar
ro: Arată bara de căutare rapidă

[ctx: Show the icon softened in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Softened Icon
ro: Păstrează pictogramă înmuiată

en: Signature
ro: Semnătură

en: Signature State Icon
ro: Pictogramă Stare semnătură

en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: Size of a message]
en: Size
ro: Dimensiune

en: Smart
ro: Inteligentă

en: Smart with Clickable Status
ro: Inteligentă cu stare apăsabilă

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Ascending
ro: Crescător

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Descending
ro: Descrescător

[ctx: Sort order for messages]
en: Ascending
ro: Crescător

[ctx: Sort order for messages]
en: Descending
ro: Descrescător

en: Sorting
ro: Sortare

en: Spam/Ham Icon
ro: Pictogramă Spam/Ham

en: Standard Mailing List
ro: Lista de discuții standard

en: Status
ro: Stare

[ctx: Status of an item]
en: Action Item
ro: Element acțiune

[ctx: Status of an item]
en: Forwarded
ro: Înaintat

[ctx: Status of an item]
en: Has Attachment
ro: Are atașament

[ctx: Status of an item]
en: Ignored
ro: Ignorat

[ctx: Status of an item]
en: Read
ro: Citit

[ctx: Status of an item]
en: Replied
ro: Răspuns

[ctx: Status of an item]
en: Sent
ro: Trimis

[ctx: Status of an item]
en: Unread
ro: Necitit

[ctx: Status of an item]
en: Watched
ro: Urmărit

en: Styled Rectangles
ro: Dreptunghiuri stilate

en: Subject
ro: Subiect

en: Tag List
ro: Listă de marcaje

en: The label that will be displayed in the column header.
ro: Eticheta ce va fi afișată în antetul coloanei.

en: Theme
ro: Tematică

en: Thread Starters
ro: Începători de fire

en: Thread expand policy:
ro: Politica de desfășurare a firelor:

en: Thread leader:
ro: Lider de lanț:

en: Threaded 1 Message of %2 | Threaded %1 Messages of %2
ro[0]: 1 mesaj înlănțuit din %2
ro[1]: %1 mesaje înlănțuite din %2
ro[2]: %1 de mesaje înlănțuite din %2

en: Threading:
ro: Înlănțuire:

en: Threads directed to %1
ro: Fire direcționate către %1

en: Threads started by %1
ro: Fire începute de %1

en: Three Weeks Ago
ro: Acum trei săptămâni

en: To
ro: Către

en: Today
ro: Azi

en: Topmost Message
ro: Mesajul din vârf

en: Two Weeks Ago
ro: Acum două săptămâni

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Unnamed Aggregation
ro: Agregare nedenumită

en: Unnamed Column
ro: Coloană nedenumită

en: Unnamed Theme
ro: Tematică nedenumită

en: Unread
ro: Necitit

en: Unread/Read Icon
ro: Pictogramă necitit/citit

en: Updated 1 Group of %2 | Updated %1 Groups of %2
ro[0]: Actualizat 1 grup din %2
ro[1]: Actualizate %1 grupuri din %2
ro[2]: Actualizate %1 de grupuri din %2

en: Vertical Separation Line
ro: Linie de separare verticală

en: Very long subject very long subject very long subject very long subject very long subject very long
ro: Subiect foarte lung subiect foarte lung subiect foarte lung subiect foarte lung subiect foarte lung subiect foarte lung

en: Visible by default
ro: Vizibil implicit

en: Watched/Ignored
ro: Urmărit/Ignorat

en: Watched/Ignored Icon
ro: Pictogramă Urmărit/Ignorat

en: Yesterday
ro: Ieri

en: by Date/Time
ro: după dată/oră

en: by Date/Time of Most Recent Message in Group
ro: după data/ora majorității mesajelor recente din grup

en: by Receiver
ro: după destinatar

en: by Sender
ro: după expeditor

en: by Sender/Receiver
ro: după expeditor/destinatar

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
ro: Fără subiect

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
ro: Necunoscut
