mate-panel 1.25.3 - en to ro translation catalogue (534 entries)

en: "%s" has quit unexpectedly
ro: „%s” a ieșit în mod neașteptat

en: %1$s
    %2$s
ro: %2$s
    %1$s

en: %1$s, %2$s
ro: %2$s, %1$s

en: %A %B %d (%%s)
ro: %A, %e %B (%%s)

en: %A, %B %d %Y
ro: %A, %d %B %Y

en: %a %b %e
ro: %a %e %b

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
ro: %s nu are niciun fel de folos. Doar ocupă spațiu pe disc și timp de compilare. Când este pornit ocupă de asemenea spațiu prețios în panou și în memorie. Dacă cineva este prins folosind acest progrămel, ar trebui trimis(ă) de urgență pentru o evaluare psihologică completă.

en: %s the Fish
ro: Peștele %s

en: %s the Fish Says:
ro: Peștele %s spune:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
ro: Peștele %s, un oracol contemporan

en: %s the Fish, the fortune teller
ro: Peștele %s, povestitorul de zicători

en: %s, feels like %s
ro: %s, se simte ca %s

en: (empty)
ro: (gol)

en: (with minor help from George)
ro: (cu puțin ajutor de la George)

en: - Edit .desktop files
ro: - Modificare fișierele .desktop

en: <i>(optional)</i>
ro: <i>(opțional)</i>

en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
ro: <small><i>Tastați numele unui oraș, unui județ sau a unei țări și apoi alegeți intrarea potrivită din meniul contextual.</i></small>

en: <small>Opaque</small>
ro: <small>Opac</small>

en: <small>Set...</small>
ro: <small>Schimbă...</small>

en: <small>Set</small>
ro: <small>Schimbă</small>

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
ro: Un pește fără nume este un pește destul de neinteresant. Adu peștele tău la viața botezându-l.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
ro: O listă a IID-urilor miniaplicațiilor ce vor fi ignorate de panou. În acest fel puteți dezactiva anumite miniaplicații pentru a nu fi încărcate sau afișate într-un panou. De exemplu, pentru a dezactiva miniaplicația „mini-commander” adăugați „OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet” în această listă. Panoul trebuie repornit pentru ca configurarea să aibă efect.

en: A list of locations to display in the calendar window.
ro: Lista locurilor de afișat în fereastra calendarului.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
ro: O listă de ID-uri panouri. Fiecare ID identifică un panou individual în nivelul cel mai de sus. Stabilirile pentru fiecare dintre aceste panouri sunt păstrate în /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
ro: O listă de ID-uri ale obiectelor din panouri. Fiecare ID identifică un obiect individual (un lansator, o acțiune etc.). Stabilirile pentru fiecare dintre aceste obiecte sunt păstrate în /apps/panel/objects/$(id).

en: A pop out drawer to store other items in
ro: Un sertar pentru stocarea altor elemente

en: A separator to organize the panel items
ro: Un separator pentru organizarea elementelor din panou

en: A_bout Panels
ro: De_spre panouri

en: About the MATE Panel
ro: Despre panoul MATE

en: Access documents, folders and network places
ro: Accesați documente, dosare și locuri din rețea

en: Action button type
ro: Tip buton acțiune

en: Ad_just Date & Time
ro: _Schimbă data și ora

en: Add this as _drawer to panel
ro: Adaugă ca _sertar la panou

en: Add this as _menu to panel
ro: Adaugă ca _meniu la panou

en: Add this launcher to _desktop
ro: Adaugă acest lansator pe _desktop

en: Add this launcher to _panel
ro: Adaugă acest lansator la _panou

en: Add to Drawer
ro: Adaugă la sertar

en: Add to Panel
ro: Adaugă la panou

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
ro: O eroare necunoscută a apărut în timp ce se încerca deschiderea „%s”.

en: Animation
ro: Animație

en: Animation speed
ro: Viteză animație

en: Applet IID
ro: IID miniaplicație

en: Applet IIDs to disable from loading
ro: IID-ul miniaplicației de dezactivat

en: Application
ro: Aplicație

en: Application Launcher...
ro: Lansator aplicații...

en: Application does not accept documents on command line
ro: Aplicația nu acceptă documente în linia de comandă

en: Application in Terminal
ro: Aplicație in terminal

en: Applications
ro: Aplicații

en: Area where notification icons appear
ro: Zonă unde apar pictogramele de notificare

en: Arro_ws on hide buttons
ro: Arată _săgeți pe butoanele de ascundere

en: Autoclose drawer
ro: Închidere automată sertare

en: Automatically hide panel into corner
ro: Ascunde automat panoul într-un colț

en: Background
ro: Fundal

en: Background _image:
ro: _Imagine fundal:

en: Background color
ro: Culoarea fundalului

en: Background color opacity
ro: Opacitate culoare fundal

en: Background image
ro: Imagine fundal

en: Background type
ro: Tip fundal

en: Behaviour
ro: Comportament

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Bottom Panel
ro: Panoul de jos

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ro: Navighează toate discurile locale și la distanță și dosarele accesibile de pe acest calculator

en: Browse and run installed applications
ro: Descoperiți și porniți aplicațiile instalate

en: Browse bookmarked and local network locations
ro: Navighează prin locațiile favorite sau din rețeaua locală

en: C_lear
ro: C_urăță

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ro: Nu se pot pasa URI-uri document către o intrare desktop de tip link

en: Cannot delete this panel
ro: Nu se poate șterge acest panou

en: Cannot find an empty spot
ro: Nu se poate găsi un loc liber

en: Center panel on x-axis
ro: Centrează panoul pe axa X

en: Center panel on y-axis
ro: Centrează panoul pe axa Y

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
ro: Modificați aspectul și comportamentul desktopului, obțineți ajutor sau vă deconectați

en: Choose Location
ro: Alege locația

en: Choose a file to append to the command...
ro: Alegeți un fișier de adăugat în linia de comandă...

en: Choose a file...
ro: Alege un fișier...

en: Choose an application...
ro: Alege o aplicație...

en: Choose an icon
ro: Alege o pictogramă

en: City Name
ro: Nume oraș

en: City Time Zone
ro: Fus orar oraș

en: Clear Recent Documents
ro: Golește lista documentelor recente

en: Clear Recent Documents...
ro: Golește lista documentelor recente...

en: Clear all items from the recent documents list
ro: Șterge toate elementețe lista documentelor recente

en: Clear the Recent Documents list?
ro: Golește lista documentelor recente?

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
ro: Clic aici pentru a ascunde ferestrele și a arăta desktopul.

en: Click here to restore hidden windows.
ro: Clic aici pentru a restaura ferestrele ascunse.

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
ro: Clic pe o fereastră pentru a forța închiderea aplicației. Pentru anulare apăsați <ESC>.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
ro: Apăsați acest buton pentru a selecta un fișier de adăugat în linia de comandă.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
ro: Apăsați acest buton pentru a porni aplicația selectată ori comanda din câmpul intrării de comenzi.

en: Click to hide month calendar
ro: Clic pentru a ascunde calendar lunar

en: Click to view month calendar
ro: Clic pentru a vizualiza calendarul lunar

en: Clock
ro: Ceas

en: Clock Format
ro: Format ceas

en: Clock Preferences
ro: Preferințe ceas

en: Co_lor:
ro: Cu_loare:

en: Co_mmand to run when clicked:
ro: Co_manda de executat la un clic pe pește:

en: Co_mment:
ro: Co_mentariu:

en: Comm_and:
ro: Com_andă:

en: Command icon
ro: Pictogramă comandă

en: Command to execute on click
ro: Comandă de executat la clic

en: Complete panel lockdown
ro: Blocare completă panou

en: Computer
ro: Calculator

en: Computer Clock
ro: Ceas calculator

en: Confirm panel removal
ro: Confirmare la eliminarea unui panou

en: Connect to Server...
ro: Conectare la servitor...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ro: Conectează-te la un calculator de la distanță sau un disc partajat

en: Copy _Date
ro: Copiază _data

en: Copy _Time
ro: Copiază _ora

en: Copy a launcher from the applications menu
ro: Copiază un lansator din meniul de aplicații

en: Could not connect to server
ro: Nu se poate face conexiunea cu servitorul

en: Could not convert '%s' from UTF-8
ro: Nu s-a putut converti „%s” din UTF-8

en: Could not display help document
ro: Nu se poate afișa documentul de ajutor

en: Could not display help document '%s'
ro: Nu s-a putut afișa documentul ajutor „%s”

en: Could not execute '%s'
ro: Nu se poate executa „%s”

en: Could not launch '%s'
ro: Nu s-a putut lansa „%s”

en: Could not launch application
ro: Nu s-a putut lansa aplicația

en: Could not open location '%s'
ro: Nu s-a putut deschide locația „%s”

en: Could not open recently used document "%s"
ro: Nu s-a putut deschide documentul recent utilizat „%s”

en: Could not run command '%s'
ro: Nu se poate executa comanda „%s”

en: Could not save directory properties
ro: Nu s-au putut salva proprietățile dosarului

en: Could not save launcher
ro: Nu s-a putut salva aplicația de start

en: Could not show this URL
ro: Nu se poate afișa acest URL

en: Could not use dropped item
ro: Nu se poate utiliza elementul lăsat

en: Create Launcher
ro: Creează un lansator

en: Create a new launcher
ro: Creează un nou lansator

en: Create new file in the given directory
ro: Creează un nou fișier în dosarul dat

en: Current Time:
ro: Oră actuală:

en: Custom Application Launcher
ro: Lansator de aplicații personalizat

en: Custom format of the clock
ro: Format personalizat pentru ceas

en: D_elete
ro: Șt_erge

en: D_on't Delete
ro: _Nu șterge

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
ro: Decide când să grupeze ferestrele din aceeași aplicație în lista ferestrelor. Valorile valide sunt „never”, „auto” și „always”.

en: Default panel layout
ro: Aranjament implicit pentru panou

en: Delete this drawer?
ro: Șterge acest sertar?

en: Delete this panel?
ro: Elimină acest panou?

en: Directory Properties
ro: Proprietăți dosar

en: Disable Force Quit
ro: Dezactivare închidere forțată

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Display
ro: Ecran

en: Display a swimming fish or another animated creature
ro: Afișează un pește care înoată sau altă creatură animată

en: Display all workspaces
ro: Arată toate spațiile de lucru

en: Display workspace names
ro: Arată numele spațiilor de lucru

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
ro: Doriți să ștergeți miniaplicația din configurația dumneavoastră?

en: Drawer
ro: Sertar

en: Drawer Properties
ro: Proprietăți sertar

en: E_xpand
ro: E_xtinde

en: East
ro: Est

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Location
ro: Editează locația

en: Enable animations
ro: Activează animațiile

en: Enable arrows on hide buttons
ro: Arată săgeți pe butoanele de ascundere

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
ro: Activează completarea automată în fereastra „Pornire aplicații”

en: Enable hide buttons
ro: Arată butoanele de ascundere

en: Enable program list in "Run Application" dialog
ro: Activează lista de programe în fereastra „Pornire aplicații”

en: Enable tooltips
ro: Activează sugestii

en: Error
ro: Eroare

en: Error displaying help document
ro: Eroare la afișarea documentului ajutor

en: Execute the run dialog
ro: Executare dialog de rulare

en: Expand list of locations
ro: Extinde lista locurilor

en: Expand program list in "Run Application" dialog
ro: Extinde lista de programe în fereastra „Pornire aplicații”

en: Expand to occupy entire screen width
ro: Extinde pentru a ocupa întreaga lățime a ecranului

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Failed to load %s: %s
ro: Nu s-a reușit încărcarea imaginii %s: %s

en: Failed to load applet %s
ro: Nu s-a putut încărca miniaplicația %s

en: Failed to set the system time
ro: Nu s-a putut schimba ora sistemului

en: Failed to set the system timezone
ro: Nu s-a putut defini fusul orar al sistemului

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: File is not a valid .desktop file
ro: Fișierul nu este un fișier .desktop valid

en: Find an _item to add to "%s":
ro: Căută un _element de adăugat în „%s”:

en: Find an _item to add to the drawer:
ro: Căută un _element de adăugat în sertar:

en: Find an _item to add to the panel:
ro: Căută un _element de adăugat în panou:

en: Fish
ro: Pește

en: Fish Preferences
ro: Preferințe pește

en: Fit image to panel
ro: Potrivește imaginea la panou

en: Force Quit
ro: Închide forțat

en: Force a misbehaving application to quit
ro: Forțează închiderea unei aplicații ce nu mai răspunde

en: Force this application to exit?
ro: Forțați închiderea acestei aplicații?

en: Frames in fish's animation
ro: Numărul de cadre în animația peștelui

en: Get the current time and date
ro: Obține ora și data actuală

en: Group windows when _space is limited
ro: Grupează ferestrele când _spațiul este limitat

en: Hide Panel
ro: Ascunde panou

en: Hide application windows and show the desktop
ro: Ascunde ferestrele aplicaților și arată desktopul

en: Highlight launchers on mouseover
ro: Evidențiază lansatoarele sub maus

en: History for "Run Application" dialog
ro: Istoric pentru dialogul „Rulare aplicație”

en: Home Folder
ro: Dosar personal

en: Hour format
ro: Format oră

en: Icon '%s' not found
ro: Pictograma „%s” nu a fost găsită

en: Icon not found
ro: Pictograma nu a fost găsită

en: Icon to show in menu bar
ro: Pictogramă de afișat în bara de meniu

en: Icon used for object's button
ro: Pictogramă utilizată pentru butonul obiectului

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
ro: La activare un dialog cere confirmarea la eliminarea unui panou de către utilizator.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
ro: La activare, un sertar va fi automat închis când un utilizator pornește un lansator din el.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
ro: La activare, un lansator va fi evidențiat când un utilizator mută mausul deasupra sa.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
ro: La activare, se vor plasa săgeți pe butoanele de ascundere. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „enable_buttons” este definită.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
ro: Dacă este bifată, completarea automată va fi disponibilă în fereastra „Pornire aplicații”.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
ro: La activare, pe fiecare margine a panoului vor fi plasate butoane ce pot fi utilizate pentru a ascunde panoul la marginea ecranului, rămânând vizibile doar butoanele.

en: If true, display a weather icon.
ro: La activare, afișează o pictogramă cu vremea.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
ro: La activare, pe lângă oră se va afișa și data.

en: If true, display seconds in time.
ro: La activare, se vor afișa și secundele.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
ro: La activare, extinde lista locurilor în fereastra calendarului.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
ro: La activare, ascunderea și reapariția acestui panou vor fi animate, nu instant.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
ro: La activare, la trecerea mausului peste ceas se va afișa data într-un indiciu.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
ro: La activare, afișează temperatura alături de pictograma cu vremea.

en: If true, show week numbers in the calendar.
ro: La activare, arată numărul săptămânilor în calendar

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
ro: La activare, lista „Aplicații cunoscute” în fereastra „Pornire aplicații” este extinsă când dialogul este afișat. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „enable_program_list” este setată.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
ro: La activare, lista „Aplicații cunoscute” în dialogul „Pornire aplicații” este disponibilă. Dacă lista este extinsă sau nu se poate seta prin cheia „show_program_list”.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
ro: La activare, fundalul imaginii va fi rotit când panoul este orientat vertical.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
ro: La activare, cheia „custom_icon” este utilizată ca o pictogramă personalizată pentru buton. Dacă nu, cheia „custom_icon” este ignorată. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object-type” este „menu-object” sau „drawer-object”.

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
ro: La activare animația peștelui va fi afișată rotit în panourile verticale.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
ro: La activare, imaginea va fi scalată (păstrând proporțiile inițiale) la înălțimea panoului (dacă e orizontal).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
ro: La activare, imaginea va fi scalată la dimensiunile panoului. Proporțiile inițiale ale imaginii vor fi păstrate.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
ro: La activare, cheia „menu-path” este utilizată ca o cale din care se construiește conținutul meniului. Dacă nu, cheia „menu_path” este ignorată. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object-type” este „menu-object”.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
ro: La activare, panoul va fi automat ascuns într-un colț al ecranului când indicatorul de mouse părăsește aria panoului. Mutând indicatorul de mouseînapoi în acel colț, se readuce panoul pe ecran.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
ro: La activare, panoul nu va permite unui utilizator închiderea forțată a unei aplicații, dezactivând accesul la butonul de închidere forțată.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
ro: La activare, panoul nu va permite schimbarea nici unei stabiliri. Mini-aplicațiile s-ar putea să trebuiască să aibă stabilirile blocate individual. Panoul trebuie repornit înainte ca această stabilire să aibă efect.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
ro: La activare, panoul va ocupa întreaga lățime a ecranului (sau înălțime dacă e un panou vertical). În acest mod panoul poate fi plasat doar la o margine a ecranului. Dacă nu, panoul va fi doar îndeajuns de mare pentru a găzdui mini-aplicațiile, lansatoarele și butoanele configurate.

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
ro: La activare utilizatorul nu poate muta mini-aplicația fără să deblocheze întâi obiectul utilizând elementul „Deblochează” din meniu.

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
ro: La activare lista ferestrelor va arăta ferestrele din toate spațiile de lucru, altfel va arăta doar ferestrele din spațiul actual.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
ro: La activare comutatorul spațiilor de lucru va arăta toate spațiile, altfel va arăta doar spațiul actual.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
ro: Odată activată, în comutatorul de spații de lucru se va afișa numele acestora. Altfel, se vor afișa ferestrele de pe spațiile de lucru. Această setare funcționează doar când administratorul de ferestre este Marco.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
ro: La activare, cheile x și x_right sunt ignorate iar panoul va fi plasat la mijlocul axei X a ecranului. Dacă panoul este redimensionat, își va menține poziția, adică se va extinde pe ambele laturi. Dacă nu, cheia x și x_right specifică amplasarea panoului.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
ro: La activare, cheile y și y_bottom sunt ignorate iar panoul va fi plasat la mijlocul axei Y a ecranului. Dacă panoul este redimensionat, își va menține poziția, adică se va extinde pe ambele laturi. Dacă nu, cheile y și y_bottom specifică amplasarea panoului.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
ro: La activare ferestrele minimizate vor fi restaurate în spațiul de lucru actual. Altfel va schimba în spațiul de lucru inițial al ferestrei.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
ro: La activare, se arată sugestii pentru obiectele din panouri.

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
ro: Dacă alegeți să forțați închiderea unei aplicații, orice documente deschise în ea pot fi pierdute.

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
ro: Dacă goliți lista „Documente recente”, veți șterge următoarele:
    
    • Totul din lista „Locuri” → „Documente recente”.
    • Totul din listele cu documente recente ale tuturor aplicațiilor.

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
ro: Dacă reîncărcați un obiect din panou, acesta va fi automat adăugat înapoi în panou.

en: Image Background Details
ro: Detalii imagine fundal

en: Images
ro: Imagini

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
ro: Într-o configurație Xinerama, puteți avea panouri pe fiecare monitor individual. Această cheie identifică monitorul actual în care panoul este afișat.

en: Key %s is not set, cannot load launcher
ro: Cheia %s nu este definită, nu se poate deschide aplicația de pornire

en: L_atitude:
ro: L_atitudine:

en: L_ongitude:
ro: L_ongitudine:

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ro: Lansează alte aplicații și furnizează diverse utilitare pentru administrarea ferestrelor, afișarea orei, etc.

en: Launcher Properties
ro: Proprietăți lansator

en: Launcher location
ro: Amplasare lansator

en: Left Panel
ro: Panoul dins stânga

en: List of known applications
ro: Lista aplicațiilor cunoscute

en: List of locations
ro: Listă de locuri

en: Loc_k To Panel
ro: _Fixează în panou

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ro: Găsiți documente și dosare pe acest calculator după nume sau conținut

en: Location
ro: Locație

en: Locations
ro: Locuri

en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

en: Lock the object to the panel
ro: Fixează obiectul în panou

en: Log Out %s...
ro: Deconectare %s...

en: Log Out...
ro: Deconectare...

en: Log out %s of this session to log in as a different user
ro: Ieșiți din sesiunea contului %s pentru a vă autentifica ca un utilizator diferit

en: Log out of this session to log in as a different user
ro: Ieșiți din această sesiune pentru a vă autentifica ca un utilizator diferit

en: Look at today's date!
ro: Uitați-vă la data de azi!

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Menu content path
ro: Cale conținut meniu

en: Mount %s
ro: Montează %s

en: Move windows to current workspace when unminimized
ro: Mută ferestrele minimizate în spațiul de lucru actual la restaurare

en: Name to identify panel
ro: Nume identificare panou

en: Network
ro: Rețea

en: Network Places
ro: Locuri din rețea

en: No URI provided for panel launcher desktop file
ro: URI nespecificat pentru fișierul desktop al lansatorului din panou

en: No URL was specified.
ro: Nu a fost specificat niciun URL

en: No application to handle search folders is installed.
ro: Nu este instalată nicio aplicație care să opereze căutări de dosare.

en: North
ro: Nord

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element lansabil

en: Notification Area
ro: Zona de notificare

en: Number of _workspaces:
ro: Număr _spații

en: Object's position on the panel
ro: Poziția obiectului în panou

en: Open '%s'
ro: Deschide „%s”

en: Open URL: %s
ro: Deschide URL-ul: %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
ro: Deschide conținutul desktopului într-un dosar

en: Open your personal folder
ro: Deschide dosarul personal

[ctx: Orientation]
en: Bottom
ro: Jos

[ctx: Orientation]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: Orientation]
en: Right
ro: Dreapta

[ctx: Orientation]
en: Top
ro: Sus

en: Panel
ro: Panou

en: Panel Display
ro: Afișare panou

en: Panel ID list
ro: Listă ID-uri panouri

en: Panel Notification Area
ro: Zonă de notificare în panou

en: Panel Properties
ro: Proprietăți panou

en: Panel attached to drawer
ro: Panou atașat unui sertar

en: Panel autohide delay
ro: Întârziere ascundere automată

en: Panel autounhide delay
ro: Întârziere reapariție

en: Panel object ID list
ro: Listă ID-uri obiecte panel

en: Panel object has quit unexpectedly
ro: Obiectul panou a ieșit în mod neașteptat

en: Panel object type
ro: Tip obiect panou

en: Panel orientation
ro: Orientare panou

en: Panel size
ro: Mărime panou

en: Pause per frame
ro: Pauză între cadre

en: Pick a color
ro: Alege o culoare

en: Places
ro: Locuri

en: Protect your computer from unauthorized use
ro: Protejați-vă calculatorul de utilizatori neautorizați

en: Recent Documents
ro: Documente recente

en: Removable Media
ro: Medii amovibile

en: Replace a currently running panel
ro: Înlocuiește un panou ce rulează momentan

en: Rescan %s
ro: Reanalizare %s

en: Reset the panel configuration to default
ro: Restabilește configurația panoului la cea implicită

en: Restore to current _workspace
ro: Restaurează în spațiul de lucru ac_tual

en: Restore to na_tive workspace
ro: Restaurează în spațiul de lucru na_tiv

en: Restoring Minimized Windows
ro: Restaurare ferestrele minimizate

en: Right Panel
ro: Panoul din dreapta

en: Rotate image on vertical panels
ro: Rotește imaginea în panourile verticale

en: Rotate image when panel is _vertical
ro: Rotește imaginea când panoul este  _vertical

en: Rotate on vertical panels
ro: Rotește în panouri verticale

en: Rows in workspace switcher
ro: Rânduri în comutatorul spațiilor de lucru

en: Run Application
ro: Pornire aplicații

en: Run Application...
ro: Pornire aplicații...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
ro: Rulează o aplicație prin scrierea unei comenzi sau alegerea dintr-o listă

en: Run in _terminal
ro: Pornește în _terminal

en: Run with _file...
ro: Rulează cu _fișier...

en: S_tyle:
ro: S_til:

en: Search
ro: Caută

en: Search for Files...
ro: Caută fișiere...

en: Select an animation
ro: Alegeți o animație

en: Select an application to view its description.
ro: Alegeți o aplicație pentru a-i vedea descrierea.

en: Select background
ro: Alegere fundal

en: Select this box to run the command in a terminal window.
ro: Bifați această opțiune pentru a executa comanda într-un terminal.

en: Session management options:
ro: Opțiuni administrator de sesiune:

en: Set System Time
ro: Definește ora sistemului

en: Set System Time...
ro: Definește ora sistemului...

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
ro: Stabiliți locația drept locație actuală și folosește fusul orar pentru acest calculator

en: Set the default panel layout
ro: Definire aranjament implicit pentru panou

en: Sh_ow windows from current workspace
ro: Arată d_oar ferestrele din spațiul de lucru actual

en: Show Desktop
ro: Arată desktop

en: Show Desktop Button
ro: Butonul „Arată desktop”

en: Show _all workspaces in:
ro: Arată _toate spațiile în:

en: Show _only the current workspace
ro: Arată d_oar spațiul de lucru actual

en: Show _temperature
ro: Afișează _temperatura

en: Show _weather
ro: Afișează _vremea

en: Show applications menu
ro: Arată meniu aplicații

en: Show date in clock
ro: Arată data în ceas

en: Show date in tooltip
ro: Arată data ca indiciu

en: Show hide _buttons
ro: Arată _butoane de ascundere

en: Show icon
ro: Arată pictograma

en: Show list of known _applications
ro: _Arată lista aplicațiilor cunoscute

en: Show places menu
ro: Arată meniul locuri

en: Show seco_nds
ro: Afișează secu_nde

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile administratorului de sesiune

en: Show temperature in clock
ro: Afișează temperatura alături de ceas

en: Show the _date
ro: Afișează _data

en: Show time with seconds
ro: Arată secundele în ceas

en: Show weather in clock
ro: Afișează vremea alături de ceas

en: Show wee_k numbers in calendar
ro: Arată numerele _săptămânilor în calendar

en: Show week numbers in calendar
ro: Arată numărul săptămânilor în calendar

en: Show windows from a_ll workspaces
ro: Arată ferestre_le din toate spațiile de lucru

en: Show windows from all workspaces
ro: Arată ferestrele din toate spațiile de lucru

en: Show workspace _names in switcher
ro: Arată _numele spațiilor de lucru în comutator

en: Shut Down...
ro: Oprire...

en: Shut down the computer
ro: Oprire calculator

[ctx: Size]
en: Large
ro: Mare

[ctx: Size]
en: Medium
ro: Mediu

[ctx: Size]
en: Small
ro: Mică

[ctx: Size]
en: X Large
ro: Foarte mare

[ctx: Size]
en: X Small
ro: Foarte mic

[ctx: Size]
en: XX Large
ro: Extrem de mare

[ctx: Size]
en: XX Small
ro: Extrem de mic

en: Solid c_olor
ro: Cul_oare solidă:

en: Some of these properties are locked down
ro: O parte din aceste proprietăți sunt blocate

en: South
ro: Sud

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
ro: Specifică culoarea fundalului panoului în format #RGB.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
ro: Specifică fișierul de utilizat pentru imaginea fundalului. Dacă imaginea conține un canal Alfa atunci ea va fi amestecată cu imaginea de fundal.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ro: Specifică întârzierea în milisecunde înainte de reapariția panoului după ce indicatorul de mouse a intrat în zona panoului. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „auto_hide” este definită la „true”.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ro: Specifică întârzierea în milisecunde înainte de ascunderea panoului după ce indicatorul de mouse părăsit zona panoului. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „auto_hide” este definită la „true”.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ro: Specifică numărul de pixeli vizibili când un panou este automat ascuns într-un colț. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „auto_hide” este definită la „true”.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
ro: Specifică opacitatea culorii fundalului. Dacă culoarea nu este complet opacă (o valoare mai mică de 65535), atunci culoarea va fi rezultatul amestecării cu imaginea de fundal a desktopului.

en: Specify an applet IID to load
ro: Alegeți IID-ul miniaplicației de încărcat

en: Specify file containing saved configuration
ro: Specifică fișierul ce conține configurația salvată

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul administratorului de sesiune

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
ro: Specifică orientarea inițială a miniaplicație (sus, jos, dreapta sau stânga)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
ro: Specifică mărimea inițială a miniaplicației (minusculă, medie, mare etc.)

en: Speed unit
ro: Unitate de viteză

en: St_retch
ro: Î_ntindere

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Stretch image to panel
ro: Întinde imaginea pe toată lungimea panoului

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
ro: Răsărit: %s / Apus: %s

en: Switch between open windows using a menu
ro: Comutare între ferestrele deschise folosind un meniu

en: Switch between open windows using buttons
ro: Comutare între ferestrele deschise folosind butoane

en: Switch between workspaces
ro: Comutații între spațile de lucru

en: Switcher
ro: Comutator

en: System
ro: Sistem

en: Temperature unit
ro: Unitate de temperatură

en: Test applet utility
ro: Utilitar test miniaplicație

en: The Clock displays the current time and date
ro: Ceasul arată timpul și data actuală

en: The MATE Panel
ro: Panoul MATE

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
ro: Miniaplicația „Listă ferestre” afișează o listă cu toate ferestrele și vă permite să navigați în ele.

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
ro: Miniaplicația „Selector ferestre” arată o listă cu toate ferestrele și vă permite să navigați în ele.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
ro: Comutatorul de ecrane vă arată o versiune în miniatură a ecranelor de lucru ușurând administrarea ferestrelor.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
ro: Tipul de acțiune reprezentat de acest buton. Valorile posibile sunt: „lock”, „logout”, „run”, „search” și „screenshot”. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object_type” este „action-applets”.

en: The command of the launcher is not set.
ro: Comanda aplicației de start nu este stabilită.

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
ro: Comanda configurată nu funcționează și a fost înlocuită de: %s

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
ro: Aranjamentul panourilor implicit de folosit atunci când panourile sunt create sau restabilite.

en: The fish's animation pixmap
ro: Imaginea animată a peștelui

en: The fish's name
ro: Numele peștelui

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
ro: Înălțimea unui panou (sau lățimea pentru un panou vertical). Panoul va determina la pornire mărimea minimă în funcție de mărimea fontului și alți indicatori. Dimensiunea maximă este fixată la un sfert din înălțimea (sau lățimea) ecranului.

en: The icon of the command to be run.
ro: Pctograma comenzii de executat.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
ro: Identificatorul panoului atașat acestui sertar. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object_type” este „drawer-object”.

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
ro: Identificatorul panoului de la nivelul cel mai de sus ce conține acest obiect.

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
ro: Amplasarea fișierului .desktop ce descrie acest lansator. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object_type” este „launcher-object”.

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
ro: Locația fișierului imagine utilizat ca pictogramă pentru butonul obictului. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object-type” este „drawer-object” sau „menu-object” și cheia „use-custom_icon” este setată.

en: The location of the launcher is not set.
ro: Locația aplicației de start nu este stabilită

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ro: Amplasarea panoului pe axa X, începând din dreapta ecranului. Dacă este setată la -1, această valoare e ignorată și este folosită valoarea cheii x. Dacă valoarea este mai mare ca 0, atunci valoarea cheii x este ignorată. Această cheie este relevantă doar dacă panoul nu este extins. Dacă este extins, cheia este ignorată și panoul este amplasat la marginea ecranului specificată de cheia „orientation”.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ro: Amplasarea panoului pe axa X. Această cheie este relevantă doar în mod normal. În mod extins această cheie este ignorată și panoul este plasat la marginea ecranului specificată în cheia „orientation”.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ro: Amplasarea panoului pe axa y, începând din partea de jos a ecranului. Dacă este setată la -1, valoarea este ignorată și este·folosită valoarea cheii y. Dacă valoarea este mai mare ca 0, atunci valoarea cheii y este ignorată. Această cheie este relevantă doar dacă panoul nu este extins. Dacă este extins, această cheie este ignorată și panoul este amplasat la marginea ecranului specificată de cheia „orientation”.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ro: Amplasarea panoului pe axa Y. Această cheie este relevantă doar în mod normal. În mod extins această cheie este ignorată și panoul este plasa la marginea ecranului specificată în cheia „orientation”.

en: The name of the directory is not set.
ro: Numele dosarului nu este definit

en: The name of the launcher is not set.
ro: Numele aplicației de start nu este stabilit.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
ro: Orientarea panoului. Valorile posibile sunt „top”, „bottom”, „left” și „right”. În modul extins această cheie specifică în ce margine a ecranului este panoul. În mod normal diferența între „top” și „bottom” este mai puțin importantă, amândouă indică că este un panou orizontal. De exemplu, într-un panou „top” un buton din meniu va deschide un meniu sub panou, dar într-un panou „bottom” meniul va fi deschis deasupra panoului.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
ro: Panoul a întâlnit o problemă la încărcarea „%s”

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
ro: Calea din care se construiește conținutul meniului. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „use-menu_path” este setată și cheia „object_type” este „menu-object”.

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
ro: Poziția acestui obiect din panou. Poziția specifică numărul de pixeli de la marginea stângă a panoului (sau de sus pentru un panou vertical)

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
ro: Viteza animațiilor panoului. Valorile posibile sunt „slow”, „medium” și „fast”. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „enable_animations” este setată.

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
ro: Text de afișat într-o sugestie pentru acest sertar. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object_type” este „drawer-object”.

en: The type of this panel object.
ro: Tipul acestui obiect de panou.

en: The unit to use when showing temperatures.
ro: Unitatea de măsură folosită pentru a afișa temperaturile.

en: The unit to use when showing wind speed.
ro: Unitatea de măsură folosită pentru a afișa viteza vântului.

en: The water needs changing
ro: Trebuie schimbată apa

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
ro: Acest buton vă permite să ascundeți toate ferestrele și să afișați desktopul.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
ro: Acesta este un nume ușor de înțeles pentru a identifica un panou. Principalul său scop este de a servi ca titlu al ferestrei panoului, util atunci când se schimbă panoul activ.

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
ro: Această cheie specifică câte rânduri (la aranjarea orizontală) sau coloane (la aranjarea verticală) utilizează comutatorul spațiilor de lucru. Această valoare e relevantă doar dacă cheia „display_all_workspaces” este setată.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
ro: Această cheie specifică comanda de executat la un clic pe pește.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
ro: Această cheie specifică calea fișierului imagine ce va fi utilizat pentru animația afișată în mini-aplicație, cale relativă la directorul imaginii.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
ro: Această cheie specifică formatul folosit de miniaplicația ceas când cheia de formatare este definită la „custom”. Pentru a obține un anumit format poți folosi simboluri de conversie înțelese de strftime(). Pentru mai multe informații citește manualul strftime().

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
ro: Această cheie specifică formatul orei utilizat în panou. Valorile posibile sunt „12-hour”, „24-hour”, „internet”, „unix” sau „custom”. Pentru valoarea „internet”, se va afișa în panou timpul Internet. În acest sistem, ziua este împărțită în 1000 de „.beats”. Nu există fusuri orare în acest sistem, timpul este același peste tot în lume. Pentru valoarea „unix”, ceasul va afișa timpul în secunde de la momentul Epoch, adică 01.01.1970. Pentru valoarea „custom”, ceasul va arăta timpul în formatul specificat de cheia „custom_format”.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
ro: Această cheie specifică numărul de cadre ce vor fi afișate în animația peștelui.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
ro: Această cheie specifică numărul de secunde între cadre

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
ro: Acest program este responsabil de pornirea altor aplicații și oferă diverse utilitare.

en: Time & Date
ro: Oră și dată

en: Time _Settings
ro: _Configurări oră

en: Tooltip displayed for drawer or menu
ro: Sugestie afișata pentru sertar sau meniu

en: Top Panel
ro: Panoul de sus

en: Toplevel panel containing object
ro: Panoul de la nivelul cel mai de sus ce conține obiectul

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
ro: Lista URI plasată pe dialogul de pornire are formatul (%d) sau lungimea (%d) greșită

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
ro: Nu se poate executa „%s”
    
    Detalii: %s

en: Unable to locate the command to execute
ro: Nu se poate localiza comanda de executat

en: Unable to mount %s
ro: Nu s-a putut monta %s

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
ro: Nu se poate deschide fișierul desktop %s pentru lansatorul din panou%s%s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
ro: Nu se poate citi din „%s”
    
    Detalii: %s

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
ro: Nu se poate citi rezultatul comenzii
    
    Detalii: %s

en: Unable to scan %s for media changes
ro: Nu s-a putut analiza %s pentru schimbări

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ro: Versiune fișier desktop nerecunoscută „%s”

en: Unrecognized launch option: %d
ro: Opțiune de lansare nerecunoscută: %d

en: Use custom icon for object's button
ro: Utilizează o pictogramă personalizată pentru obiectul butonului

en: Use custom path for menu contents
ro: Utilizează o cale personalizată pentru conținutul meniului

en: Visible pixels when hidden
ro: Pixeli vizibili la ascundere

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
ro: Atenție: Comanda pare să fie ceva util.
    Din moment ce această mini-aplicație e inutilă, poate nu doriți asta.
    Vă sfătuim insistent să nu încercați utilizarea %s pentru orice
    scop ce ar putea face aceată mini-aplicație practică sau utilă.

en: Weather
ro: Vreme

en: West
ro: Vest

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
ro: Când un sertar este eliminat, sertarul și configurările
    sale sunt pierdute.

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
ro: Când un panou este eliminat, panoul și configurările
    sale sunt pierdute.

en: When to group windows
ro: Când sunt ferestrele grupate

en: Will run command: '%s'
ro: Va executa comanda: „%s”

en: Window Grouping
ro: Grupare ferestre

en: Window List
ro: Listă ferestre

en: Window List Content
ro: Conținut listă ferestre

en: Window List Preferences
ro: Preferințe listă ferestre

en: Window Selector
ro: Selector ferestre

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
ro: Într-o configurație cu mai multe ecrane puteți avea panouri pe fiecare ecran individual. Această cheie identifică ecranul actual în care e afișat panoul.

en: Workspace Names
ro: Nume spații de lucru

en: Workspace Switcher
ro: Comutare spații de lucru

en: Workspace Switcher Preferences
ro: Preferințele comutatorului de spații de lucru

en: Workspace na_mes:
ro: Nu_me spații de lucru:

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: Wrap around on scroll
ro: Re-circulă la derulare

en: X co-ordinate of panel
ro: Coordonata X a acestui panou

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
ro: Coordonata X a panoului, începând din dreapta ecranului

en: X screen where the panel is displayed
ro: Ecran X în care este afișat panoul

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
ro: Monitor Xinerama în care este afișat panoul

en: Y co-ordinate of panel
ro: Coordonata Y a acestui panou

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
ro: Coordonata Y a panoului, începând din partea de jos a ecranului

en: You must always have at least one panel.
ro: Trebuie să aveți cel puțin un panou.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
ro: Administratorul de ferestre actual nu suportă butonul „Desktop” sau nici un administrator de ferestre nu e pornit.

en: [FILE...]
ro: [FIȘIER...]

en: _12 hour format
ro: Format _12 ore

en: _24 hour format
ro: Format _24 ore

en: _About
ro: _Despre

en: _Activate Screensaver
ro: _Activare protector ecran

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Add to Drawer...
ro: _Adaugă la sertar...

en: _Always group windows
ro: Grupează întotde_auna ferestrele

en: _Applet:
ro: Mini_aplicație:

en: _Autohide
ro: Ascun_de automat

en: _Back
ro: _Înapoi

en: _Browse...
ro: _Răsfoire...

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: În_chide

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: _Delete This Panel
ro: Șt_erge acest panou

en: _Don't Reload
ro: _Nu reîncărca

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _Edit Menus
ro: _Editare meniuri

en: _Entire menu
ro: Într_eg meniul

en: _File:
ro: _Fișier:

en: _Force quit
ro: Închide _forțat

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Icon:
ro: _Pictogramă:

en: _Launch
ro: _Lansează

en: _Location Name:
ro: Nume _locație:

en: _Location:
ro: _Locație:

en: _Lock Screen
ro: B_locare ecran

en: _Move
ro: _Mută

en: _Name of fish:
ro: _Nume pește:

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Never group windows
ro: _Niciodată nu grupa ferestrele

en: _New Panel
ro: Panou _nou

en: _None (use system theme)
ro: _Niciunul (utilizează tema sistemului)

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Orientation:
ro: _Orientare:

en: _Pause per frame:
ro: _Pauză între cadre:

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Prefs Path:
ro: Cale _preferințe:

en: _Pressure unit:
ro: Unitate pentru _presiune:

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: _Remove From Panel
ro: _Elimină din panou

en: _Revert
ro: Restaurea_ză

en: _Rotate on vertical panels
ro: _Rotește în panourile verticale

en: _Run
ro: _Pornește

en: _Scale
ro: _Scalare

en: _Set System Time
ro: Definește ora _sistemului

en: _Size:
ro: Dimen_siune:

en: _Speak again
ro: _Vorbește din nou

en: _System Monitor
ro: Monitor sistem

en: _Temperature unit:
ro: Unitate pentru _temperatură:

en: _Tile
ro: Mo_zaic

en: _Time:
ro: _Oră:

en: _Timezone:
ro: _Fus orar:

en: _Total frames in animation:
ro: Număr _total de cadre în animație:

en: _Type:
ro: _Tip:

en: _Visibility unit:
ro: Unitate pentru _vizibilitate:

en: _Wind speed unit:
ro: Unitate pentru viteza _vântului:

en: columns
ro: coloane

en: file
ro: fișier

en: frames
ro: cadre

en: pixels
ro: pixeli

en: rows
ro: rânduri

en: seconds
ro: secunde
