kpdf - en to ro translation catalogue (795 entries)

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
ro[0]:  Un document de o pagină încărcat.
ro[1]:  Un document de %1 pagini încărcat.
ro[2]:  Un document de %1 de pagini încărcat

en: "Unique instance" control
ro: Control „Instanță unică”

en: %1 (%2 bits)
ro: %1 (%2 biți)

en: %1 Properties
ro: Proprietăți %1

[ctx: %1 is a file path]
en: Could not sign. Invalid certificate password or could not write to '%1'
ro: Nu s-a putut semna. Parolă nevalidă pentru certificat sau nu s-a putut scrie în „%1”

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
ro[0]: %1
    
    Un semn de carte
ro[1]: %1
    
    %2 semne de carte
ro[2]: %1
    
    %2 de semne de carte

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
ro: &Salvează „%1”…

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ro: Ecranul %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
ro: %1 x %2 țoli (%3)

en: &Add...
ro: &Adaugă…

en: &Align:
ro: &Aliniere:

en: &Annotations
ro: &Adnotări

en: &Appearance
ro: &Aspect

en: &Author:
ro: &Autor:

en: &Auto Fit
ro: Potrivire &automată

en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

en: &Browse
ro: &Răsfoiește

en: &Color:
ro: &Culoare:

en: &Continuous
ro: &Continuu

en: &Default Font:
ro: &Font implicit:

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: &Edit
ro: &Editare

en: &Edit...
ro: &Modifică…

en: &Embedded Files
ro: Fișier&e încorporate

en: &File
ro: &Fișier

en: &Fonts
ro: &Fonturi

en: &Go
ro: &Mergi

en: &Help
ro: &Ajutor

en: &Import PostScript as PDF...
ro: &Importă PostScript ca PDF…

en: &Magnifier
ro: &Lupă

en: &Name:
ro: De&numire:

en: &Opacity:
ro: &Opacitate:

en: &Open Pop-up Note
ro: Deschide n&ota plutitoare

en: &Orientation
ro: &Orientare

en: &Page Sizes
ro: Dimensiuni &pagină

en: &Page:
ro: &Pagina:

en: &Pen Width:
ro: Lățime &peniță:

en: &Properties
ro: &Proprietăți

en: &Remove
ro: &Elimină

en: &Settings
ro: &Configurări

en: &Sign...
ro: &Semnează…

en: &Text Selection
ro: Alegere &text

en: &Tools
ro: Unel&te

en: &Trim Margins
ro: &Tunde marginile

en: &Trim View
ro: &Tunde vizualizarea

en: &Type:
ro: &Tip:

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &View Mode
ro: Regim &vizualizare

en: &Width:
ro: &Lățime:

en: &Zoom
ro: &Apropie

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
ro: Voce pentru text-în-vorbire:

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
ro: Fișier

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
ro: Sursă: %1

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
ro: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Fișiere pictogramă (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: *|All Files
ro: *|Toate fișierele

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
ro: <b>Apăsați</b> pentru a deschide un fișier sau <b>țineți apăsat</b> pentru a alege un fișier recent

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
ro: <div align=center><h3>Nicio adnotare</h3>Pentru a crea adnotări noi, apăsați F6 sau alegeți <i>Unelte -&gt; Adnotări</i> din meniu.</div>

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
ro: <qt>Au fost găsite mai multe platforme pentru tipul MIME:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Alegeți care dintre acestea să fie utilizată:</qt>

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes...
ro: Configurează regimuri de culoare…

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
ro: Figuri geometrice

[ctx: @action]
en: Selection Tools
ro: Unelte de alegere

[ctx: @action]
en: Stamp
ro: Ștampilă

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
ro: Schimbă culorile

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
ro: Constrânge raportul și unghiul uneltelor de adnotare

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
ro: Folosește direcție de citire de la stânga la dreapta

[ctx: @action:button]
en: View
ro: Vezi

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
ro: &Extrage fontul

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
ro: &Salvează ca...

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
ro: &Vezi...

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
ro: Vorbește

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
ro: Adaugă la adnotări rapide

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
ro: Săgeată

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
ro: Elipsă

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
ro: Linie liberă

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
ro: Evidențiere

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
ro: Notă în rând

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
ro: Poligon

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
ro: Notă flotantă

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
ro: Dreptunghi

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
ro: Linie dreaptă

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
ro: Tăiere

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
ro: Mașină de scris

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
ro: Subliniere

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
ro: Configurări adnotare

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
ro: Culoare umplere

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
ro: Grosimea liniei

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
ro: Opacitate

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
ro: Ascunde

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
ro: Adnotări rapide

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
ro: Arată unelte de adnotare suplimentare

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
ro: Ține activă

[ctx: @info]
en: <warning>experimental feature.<nl/>Stamps inserted in PDF documents are not visible in PDF readers other than Okular.</warning>
ro: <warning>Caracteristică experimentală.<nl/>Ștampilele inserate în documente PDF nu sunt vizibile în alte cititoare de PDF decât Okular.</warning>

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
ro: O semnătură de această mărime poate fi prea mică pentru citit. Dacă doriți să creați o semnătură potențial mai lizibilă, apăsați <interface>Ia de la capăt</interface> și desenați un dreptunghi mai mare.

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
ro: Fișierul <filename>%1</filename> nu a putut fi încărcat

[ctx: @info]
en: Stamps inserted in PDF documents are not visible in PDF readers other than Okular
ro: Ștampilele inserate în documente PDF nu sunt vizibile în alte cititoare de PDF decât Okular

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
ro: Majoritatea paginilor sunt %1.

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
ro: <b>Avertizare:</b> aceste opțiuni pot afecta negativ viteza de desenare.

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
ro: <b>Notă:</b> informația de aici e folosită doar pentru adnotări. Informația e salvată în documentele adnotate, deci va fi transmisă împreună cu documentul.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
ro: Adaugă adnotarea actuală la meniul de adnotări rapide

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
ro: Adaugă adnotarea actuală la meniul de adnotări rapide (nicio adnotare aleasă)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
ro: Configurări avansate pentru unealta de adnotare actuală

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
ro: Configurări avansate pentru unealta de adnotare actuală (nicio adnotare aleasă)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
ro: Culoare contur adnotare

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
ro: Culoare adnotare

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
ro: Culoare adnotare (nicio adnotare aleasă)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
ro: Culoare umplere adnotare

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
ro: Culoare umplere adnotare (adnotarea actuală nu are culoare de umplere)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
ro: Culoare umplere adnotare (nicio adnotare aleasă)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
ro: Font adnotare

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
ro: Font adnotare (adnotarea actuală nu are font)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
ro: Font adnotare (nicio adnotare aleasă)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
ro: Lățime linie adnotare

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
ro: Lățime linie adnotare (nicio adnotare aleasă)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
ro: Opacitate adnotare

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
ro: Opacitate adnotare (nicio adnotare aleasă)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
ro: Culoare text adnotare

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
ro: Alegeți o unealtă de adnotare dintre adnotările rapide

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
ro: Constrânge unghiul liniei la pas de 15°

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
ro: Constrânge raportul formei la 1:1

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
ro: Ține unealta de adnotare activă după folosire

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
ro: Alege simbol personalizat pentru ștampilă din fișier

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
ro: Alegeți redactorul care să fie lansat când Okular vrea să deschidă un fișier-sursă.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
ro: Culoare personalizată…

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
ro: Lățime %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
ro: Negru

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
ro: Albastru

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
ro: Turcoaz

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
ro: Gri

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
ro: Verde

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Magenta
ro: Purpuriu

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
ro: Portocaliu

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
ro: Roșu

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
ro: Alb

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
ro: Galben

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
ro: Schimbă culorile închise și deschise

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
ro: Schimbă culoarea hârtiei

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
ro: Conversie în alb-negru

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
ro: Inversează culorile

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
ro: Inversează luminozitatea

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
ro: Inversează luminanța (sRGB liniar)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
ro: Inversează luminanța (simetric)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
ro: Redactor de text personalizat

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
ro: Client Emacs

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
ro: Client Lyx

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
ro: Agresivă

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
ro: Lacomă

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
ro: Scăzută

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
ro: Normală (implicit)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
ro: Ascuns întotdeauna

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
ro: Vizibil întotdeauna

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
ro: Ascuns cu întârziere

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
ro: Ecranul actual

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
ro: Ecranul implicit

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
ro: Ecranul %1 (deconectat)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
ro: Ecranul %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
ro: Dezactivată

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
ro: Dizolvare

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
ro: Estompare

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
ro: Instant (nu folosi animații)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
ro: Tranziție aleatoare

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
ro: Înlocuire

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
ro: P&agini alăturate

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
ro: &Sumar

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
ro: O &singură pagină

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
ro: Pagini alăturate (&centrează prima pagină)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
ro: &Inversează culorile

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
ro: Culori &normale

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
ro: Schimbă culorile închise și &deschise

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
ro: Schim&bă culoarea hârtiei

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
ro: Conversie în al&b-negru

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
ro: Inversează &luminozitatea

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
ro: Inversează l&uminanța (sRGB liniar)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
ro: Inversează luminanța (&simetric)

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
ro: <h3>Unelte de adnotare rapidă</h3>

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
ro: Utilizare procesor:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
ro: <h3>Unelte pentru desen</h3>

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
ro: Culoare întunecată:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
ro: Culoare luminoasă:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
ro: Culoarea hârtiei:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
ro: Culoare fundal:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
ro: Regim color:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
ro: Motor de text-în-vorbire:

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
ro: Redactor:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
ro: Folosește culoare de fundal personalizată:

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
ro: Utilizare memorie:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
ro: Cursor maus:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
ro: Ecran preferat:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
ro: Navigare prin atingere:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
ro: Tranziție implicită:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
ro: Prag:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
ro: Coloane pentru privire generală:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
ro: Avansează automat:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
ro: Autor:

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
ro: Comandă:

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
ro: Schimbă culorile

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
ro: Desenează contur în jurul legăturilor

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
ro: Afișează titlul documentului în bara de titlu dacă e disponibil

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
ro: Leagă miniaturile de pagină

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
ro: Înștiințează despre fișiere înglobate, formulare, sau semnături

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
ro: Respectă limitările DRM

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
ro: Deschide implicit în regim continuu

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
ro: Deschide fișierele noi în file

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
ro: Reîncarcă documentul la modificarea fișierului

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
ro: Direcție de citire de la stânga la dreapta

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
ro: Arată dialogul de alegere a platformei

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
ro: Arată indicii și mesaje informative

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
ro: Arată barele de derulare

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
ro: Schimbă la fila existentă dacă fișierul e deschis deja

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
ro: Folosește derulare lină

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
ro: Activează anti-crenelare grafică

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
ro: Activează anti-crenelarea textului

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
ro: Activează efectele de transparență

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
ro: Arată indicator de progres

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
ro: Arată pagina cu sumar

[ctx: @title:column]
en: Created
ro: Creat

[ctx: @title:column]
en: Description
ro: Descriere

[ctx: @title:column]
en: Modified
ro: Modificat

[ctx: @title:column]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:column]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
ro: Aspect:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
ro: Caracteristici program:

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
ro: Opțiuni de randare:

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
ro: Regim &color

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
ro: Fișiere înglobate

[ctx: @title:window]
en: Experimental feature
ro: Caracteristică experimentală

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
ro: Fișier eronat

[ctx: @title:window]
en: Poppler library is too old
ro: Biblioteca Poppler e prea veche

[ctx: @title:window]
en: Print
ro: Tipărește

[ctx: @title:window]
en: Select color
ro: Alege culoarea

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
ro: Alege simbol personalizat pentru ștampilă

en: Abort Closing
ro: Abandonează închiderea

en: Abort Reloading
ro: Abandonează reîncărcarea

en: About Backend
ro: Despre platformă

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Add Bookmark
ro: Adaugă semn de carte

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
ro: adaugă adnotare

en: Add favorite annotation
ro: Adaugă adnotare favorită

en: Additional Information
ro: Informații suplimentare

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
ro[0]:  secundă
ro[1]:  secunde
ro[2]:  de secunde

en: Advance to the Next Page
ro: Avansează la pagina următoare

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
ro: Toate caracteristicile de redactare și interactive sunt dezactivate pentru acest document. Salvați o copie și redeschideți documentul pentru a-l redacta.

en: Annotation | %1 Annotations
ro[0]: Adnotare
ro[1]: %1 adnotări
ro[2]: %1 de adnotări

en: Annotation Options
ro: Opțiuni adnotare

en: Annotation Properties
ro: Proprietăți adnotare

en: Annotation Toolbar
ro: Bară cu adnotări

en: Annotation improvements
ro: Îmbunătățiri adnotare

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
ro: Desenează o linie liberă

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
ro: Desenează un poligon (apăsați pe primul punct pentru a-l închide)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
ro: Desenează un dreptunghi

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
ro: Desenează o linie dreaptă

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
ro: Desenează o elipsă (trageți pentru a alege o zonă)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
ro: Evidențiază text

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
ro: Adnotare text în rând (trageți pentru a alege o zonă)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
ro: Pune o notă plutitoare

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
ro: Pune un simbol ca ștampilă

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
ro: Taie text

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
ro: Adnotare la mașina de scris (trageți pentru a alege o zonă)

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
ro: Subliniază text

en: Annotations
ro: Adnotări

en: Appearance
ro: Aspect

en: Approved
ro: Aprobat

en: Area &Selection
ro: Alegere &zonă

en: Arrow
ro: Săgeată

en: As Is
ro: Așa cum este

en: Author
ro: Autor

en: Author name
ro: Numele autorului

en: Author name for the annotation:
ro: Numele autorului pentru adnotare:

en: Author: %1
ro: Autor: %1

en: Auto Fit
ro: Potrivire automată

en: Back
ro: Înapoi

en: Backend Selection
ro: Alegere platformă

en: Beginning of the document
ro: Începutul documentului

en: Black
ro: Negru

en: Blue
ro: Albastru

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Border &width:
ro: Lățime cont&ur:

en: CID Type 0
ro: CID Tip 0

en: CID Type 0C
ro: CID Tip 0C

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
ro: Nu poate fi găsit niciun modul capabil să manevreze documentul cerut.

en: Cannot find latex executable.
ro: Executabilul latex nu poate fi găsit.

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
ro: Ecran

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
ro: Control grafic

en: Case Sensitive
ro: Sensibil la registru

en: Case sensitive
ro: Sensibil la registru

en: Category
ro: Categorie

en: Center
ro: Centru

en: Certificate Data:
ro: Date certificat:

en: Certificate File (*.cer)
ro: Fișier cu certificat (*.cer)

en: Certificate Viewer
ro: Vizualizor de certificate

en: Certificate has Expired.
ro: Certificatul a expirat.

en: Certificate has been Revoked.
ro: Certificatul a fost revocat.

en: Certificate has not yet been verified.
ro: Certificatul nu a fost verificat încă.

en: Certificate is Trusted.
ro: Certificatul este de încredere.

en: Certificate issuer is unknown.
ro: Emitentul certificatului este necunoscut.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
ro: Emitentul certificatului nu este de încredere.

en: Certificates:
ro: Certificate:

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
ro: ajustează adnotarea

en: Circle
ro: Cerc

en: Click to begin
ro: Faceți clic pentru a începe

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
ro: Apăsați pentru a deschide un fișier
    Țineți apăsat pentru a deschide un fișier recent

en: Click to see the magnified view.
ro: Apăsați pentru vizualizare mărită.

en: Close
ro: Închide

en: Close &Find Bar
ro: Închide &bara de căutare

en: Close Document
ro: Închide documentul

en: Close this note
ro: Închide această notă

en: Closed Arrow
ro: Săgeată închisă

en: Collapse all
ro: Restrânge tot

en: Collapse all elements
ro: Restrânge toate elementele

en: Collapse whole section
ro: Restrânge toată secțiunea

en: Color:
ro: Culoare:

en: Comment
ro: Comentariu

en: Common Name(CN)
ro: Nume comun (CN)

en: Confidential
ro: Confidențial

en: Configure Annotations...
ro: Configurează adnotările…

en: Configure Backends
ro: Configurează platformele

en: Configure Backends...
ro: Configurare platforme…

en: Configure Okular...
ro: Configurează Okular…

en: Configure Viewer
ro: Configurează vizualizorul

en: Configure Viewer Backends
ro: Configurează platformele vizualizorului

en: Configure Viewer Backends...
ro: Configurare platforme vizualizor…

en: Configure Viewer...
ro: Configurare vizualizor…

en: Configure Web Shortcuts...
ro: Configurare scurtături web…

en: Contents
ro: Conținut

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue Closing
ro: Continuă închiderea

en: Continue Reloading
ro: Continuă reîncărcarea

en: Continue losing changes
ro: Continuă cu pierderea modificărilor

en: Continuing search from beginning
ro: Se continuă căutarea de la început

en: Continuing search from bottom
ro: Se continuă căutarea de la sfârșit

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii

en: Copy Table Contents to Clipboard
ro: Copiază conținutul tabelului în clipboard

en: Copy Text
ro: Copiază textul

en: Copy forbidden by DRM
ro: Copiere interzisă de DRM

en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Copyright
ro: Drept de autor

en: Could not export the certificate
ro: Certificatul nu a putut fi exportat

en: Could not load print preview part
ro: Nu pot încărca componenta de previzualizare pentru tipărire

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
ro: Imposibil de deschis „%1” pentru scriere. Fișierul nu a fost salvat.

en: Could not open %1. %2
ro: Nu s-a putut deschide %1. %2

en: Could not open %1. Reason: %2
ro: Nu s-a putut deschide %1. Motivul: %2

en: Could not open '%1' (%2)
ro: Nu s-a putut deschide „%1” (%2)

en: Could not open '%1'. File does not exist
ro: Nu s-a putut deschide „%1”. Fișierul nu există

en: Could not open a temporary file
ro: Fișierul temporar nu a putut fi deschis

en: Could not open the temporary file for saving.
ro: Fișierul temporar nu a putut fi deschis pentru salvare.

en: Could not save file %1.
ro: Fișierul %1 nu a putut fi salvat.

en: Could not view revision.
ro: Revizia nu a putut fi văzută.

en: Create annotation tool
ro: Creează unealtă de adnotare

en: Create drawing tool
ro: Creează unealtă pentru desen

en: Created
ro: Creat

en: Created Okular from KPDF codebase
ro: A creat Okular din codul KPDF

en: Created:
ro: Creat:

en: Custom annotation name:
ro: Denumire adnotare personalizată:

en: Deny Request
ro: Refuză cererea

en: Description
ro: Descriere

en: Description:
ro: Descriere:

en: Details
ro: Detalii

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Diamond
ro: Diamant

en: Digital Signature
ro: Semnătură electronică

en: Digitally &Sign...
ro: &Semnează digital...

en: Do not show this message again
ro: Nu mai arăta acest mesaj

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
ro: Doriți să salvați modificările pentru „%1” sau le aruncați?

en: Document Modifications:
ro: Modificări document:

en: Document Password
ro: Parola documentului

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
ro: Revizie document %1 din %2

en: Document Version
ro: Versiune document

en: Document shared successfully
ro: Document partajat cu succes

en: Draft
ro: Ciornă

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
ro: Desenați un dreptunghi în jurul zonei din pagină pe care doriți să o lăsați vizibilă

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
ro: Desenează un dreptunghi în jurul textului/imaginilor de copiat.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
ro: Desenați un dreptunghi pentru a insera câmpul cu semnătură

en: Drawing Tool: %1
ro: Unealtă pentru desen: %1

en: Duplicated Name
ro: Denumire duplicată

en: E&xport As
ro: E&xportă ca

en: EMail
ro: Email

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
ro: modifică conținutul adnotării

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
ro: modifică conținutul formularului

en: Edit annotation tool
ro: Modifică unealta de adnotare

en: Edit drawing tool
ro: Modifică unealta pentru desen

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
ro: modifică stările butonului din formular

en: Editor Options
ro: Opțiuni editor

en: Ellipse
ro: Elipsă

en: Embedded (subset)
ro: Încorporat (subset)

en: Embedded: %1
ro: Încorporat: %1

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
ro: Sensibil la registru

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
ro: Expresie regulată

en: Enabled
ro: Activat

en: End Presentation
ro: Încheie prezentarea

en: End of the document
ro: Sfârșitul documentului

en: Enter Presentation Mode
ro: Intră în regim de prezentare

en: Enter at least 3 letters to filter pages
ro: Introduceți cel puțin 3 litere pentru a filtra paginile

en: Enter certificate password
ro: Introduceți parola certificatului

en: Enter document password
ro: Introduceți parola documentului

en: Enter the new name of the bookmark:
ro: Introduceți noua denumire a semnului de carte:

en: Erase Drawing
ro: Șterge desenul

en: Eraser
ro: Radieră

en: Execute '%1'...
ro: Execută „%1”…

en: Exit Presentation Mode
ro: Părăsește regimul de prezentare

en: Expand all
ro: Desfășoară tot

en: Expand all elements
ro: Desfășoară toate elementele

en: Expand whole section
ro: Desfășoară toată secțiunea

en: Expired
ro: Expirat

en: Expires On
ro: Expiră la

en: Export...
ro: Exportă...

en: Field: %1 on page %2
ro: Câmp: %1 pe pagina %2

en: File
ro: Fișier

en: File Attachment
ro: Atașament cu fișier

en: File Attachment Properties
ro: Proprietăți atașament fișier

en: File Changed
ro: Fișier modificat

en: File Path
ro: Calea fișierului

en: File Size
ro: Dimensiune fișier

en: File could not be saved in '%1'. %2
ro: Fișierul nu a putut fi salvat la „%1”. %2

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
ro: Fișierul nu a putut fi salvat la „%1”. Eroare: „%2”. Încercați să-l salvați în altă parte.

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
ro: Fișierul nu a putut fi salvat la „%1”. Încercați să-l salvați în altă parte.

en: File not saved.
ro: Fișier nesalvat.

en: Filled form contents
ro: Conținutul formularului completat

en: Filter Options
ro: Opțiuni filtru

en: Find Next
ro: Caută următorul

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
ro: Următoarea

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
ro: Precedenta

en: Find as you type
ro: Caută pe măsură ce scrieți

[ctx: Find text]
en: F&ind:
ro: &Caută:

en: Find...
ro: Găsește…

en: Fingerprints
ro: Amprente

en: First Page
ro: Prima pagină

en: Fit &Page
ro: Potrivește &pagina

en: Fit &Width
ro: Potri&vește lățimea

en: Fit Page
ro: Potrivire pagină

en: Fit Wi&ndow to Page
ro: Potrivește fereastra la pagi&nă

en: Fit Width
ro: Potrivire lățime

en: Fit to full page
ro: Încadrează pe toată pagina

en: Fit to printable area
ro: Încadrează în zona imprimabilă

en: Follow This Link
ro: Urmează această legătură

en: For Comment
ro: Pentru comentare

[ctx: For Presentation]
en: Pause
ro: Întrerupe

[ctx: For Presentation]
en: Play
ro: Redă

en: For Public Release
ro: Pentru public

en: Former maintainer
ro: Fostul responsabil

en: Forward
ro: Înainte

en: Freehand Line
ro: Linie liberă

en: Freehand Line Properties
ro: Proprietăți linie liberă

en: Freehand Line with Comment
ro: Linie cu mâna liberă cu comentariu

en: From current page
ro: De la pagina curentă

en: Fully embedded
ro: Complet încorporat

en: General
ro: Generale

en: General Options
ro: Opțiuni generale

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
ro: modifică textul

en: Geometrical shape
ro: Figură geometrică

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Geometry Properties
ro: Proprietăți geometrie

en: Geometry with Comment
ro: Geometrie cu comentariu

en: Go To Page...
ro: Mergi la pagina…

en: Go back to the Previous Page
ro: Mergi înapoi la pagina precedentă

en: Go to '%1'
ro: Mergi la „%1”

en: Go to Page
ro: Mergi la pagina

en: Go to This Bookmark
ro: Mergi la acest semn de carte

en: Go to page %1
ro: Mergi la pagina %1

en: Go to the next bookmark
ro: Mergi la semnul de carte următor

en: Go to the place you were after
ro: Mergi la locul următor

en: Go to the place you were before
ro: Mergi la locul precedent

en: Go to the previous bookmark
ro: Mergi la semnul de carte precedent

en: Green
ro: Verde

en: Green Highlighter
ro: Evidențiator verde

en: Group by Author
ro: Grupează după autor

en: Group by Page
ro: Grupează după pagină

en: Help
ro: Ajutor

en: Highlight
ro: Evidențiere

en: Highlight with Comment
ro: Evidențiere cu comentariu

en: Highlighter
ro: Evidențiator

en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: Image (%1 by %2 pixels)
ro: Imagine (%1 pe %2 pixeli)

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
ro: Imagine [%1x%2] copiată în clipboard.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
ro: Imagine [%1x%2] salvată în fișierul %3.

en: Images (*.png *.jpeg)
ro: Imagini (*.png *.jpeg)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
ro: Import fișier PS ca PDF (poate dura ceva timp)…

en: Incorrect password. Try again:
ro: Parolă greșită. Reîncercați:

en: Information
ro: Informații

en: Inline Note
ro: Notă în rând

en: Inline Note Properties
ro: Proprietăți notă în rând

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert Text
ro: Inserează text

en: Issued By
ro: Emis de

en: Issued On
ro: Emis la

en: Issued To
ro: Emis către

en: Issuer
ro: Emitent

en: JavaScript Script
ro: Script JavaScript

en: Jump to next match
ro: Sari la următoarea potrivire

en: Jump to previous match
ro: Sari la potrivirea precedentă

en: KPDF developer
ro: Dezvoltatorul KPDF

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
ro: Ține memoria la nivel cât mai scăzut. Nu reutiliza nimic. (Pentru sisteme cu puțină memorie.)

en: Key
ro: Cheie

en: Key Usage
ro: Utilizare cheie

en: Keywords
ro: Cuvinte-cheie

en: LaTeX rendering failed
ro: Randarea LaTeX a eșuat

en: Last Page
ro: Ultima pagină

en: Layers
ro: Straturi

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
ro: din

en: Left
ro: Stânga

en: Line end:
ro: Sfârșit linie:

en: Line start:
ro: Început linie:

en: Location:
ro: Amplasare:

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Match All Words
ro: Potrivește toate cuvintele

en: Match Any Word
ro: Potrivește oricare cuvînt

en: Match Phrase
ro: Potrivește fraza

en: Missing alert type
ro: Lipsește tipul alertei

en: Modified
ro: Modificat

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Modified: %1
ro: Modificat: %1

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
ro: modifică proprietățile adnotării

en: Modify search behavior
ro: Modifică comportamentul căutării

en: Move &Down
ro: Mută în &jos

en: Move &Up
ro: Mută în s&us

en: Moves to the beginning of the document
ro: Trece la începutul documentului

en: Moves to the end of the document
ro: Trece la sfârșitul documentului

en: Moves to the next page of the document
ro: Trece la pagina următoare a documentului

en: Moves to the previous page of the document
ro: Trece la pagina precedentă a documentului

en: Movie
ro: Film

en: Movie Properties
ro: Proprietăți film

en: Name
ro: Denumire

en: Name:
ro: Denumire:

en: New Text Note
ro: Notă textuală nouă

en: New paragraph
ro: Paragraf nou

en: Next Bookmark
ro: Semnul de carte următor

en: Next Page
ro: Pagina următoare

[ctx: Next page]
en: Next
ro: Următoare

en: No
ro: Nu

en: No Bookmarks
ro: Niciun semn de carte

en: No application found for opening file of mimetype %1.
ro: Nu a fost găsită nicio aplicație pentru deschiderea fișierului cu tipul MIME %1.

en: No description available.
ro: Nicio descriere disponibilă.

en: None
ro: Niciunul

en: Not Approved
ro: Neaprobat

en: Not Available
ro: Indisponibil

en: Not For Public Release
ro: Nu pentru public

[ctx: Not available size]
en: N/A
ro: Indisp.

en: Note
ro: Notă

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
ro: CID Tip 0C (OT)

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
ro: Tip 1C (OT)

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
ro: Okular nu poate copia %1 la locul specificat.
    
    Documentul nu mai există.

en: Okular, a universal document viewer
ro: Okular, un vizualizator de documente universal

en: Open Arrow
ro: Săgeată deschisă

en: Open Con&taining Folder
ro: Deschide dosarul conțină&tor

en: Open Document
ro: Deschide documentul

en: Open external file
ro: Deschide un fișier extern

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
ro: Deschide document

en: Options
ro: Opțiuni

en: Options for Presentation Mode
ro: Opțiuni pentru regimul de prezentare

en: Organization(O)
ro: Organizație (O)

en: Original Orientation
ro: Orientare originală

en: P&resentation
ro: P&rezentare

en: Page
ro: Pagină

en: Page %1
ro: Pagina %1

en: Page Number
ro: Număr pagină

en: Page Size
ro: Dimensiune pagină

en: Page of the document to be shown
ro: Pagina documentului de afișat

en: Pages
ro: Pagini

en: Pages: %1
ro: Pagini: %1

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Pause movie
ro: Întrerupe filmul

en: Pause/Resume Speaking
ro: Întrerupe/reia vorbirea

en: Performance
ro: Performanță

en: Performance Tuning
ro: Acordarea performanțelor

en: Plain &Text...
ro: &Text simplu…

en: Play movie
ro: Redă filmul

en: Play movie...
ro: Redă film…

en: Play sound...
ro: Redă sunet…

en: Play this Sound
ro: Redă acest sunet

en: Play/Pause Presentation
ro: Redă/întrerupe prezentarea

en: Please enter the password to read the document:
ro: Introduceți parola pentru a citi documentul:

en: Polygon
ro: Poligon

en: Polygon Properties
ro: Proprietăți poligon

en: Polygon with Comment
ro: Poligon cu comentariu

en: Pop-up Note
ro: Notă plutitoare

en: Pop-up Note Properties
ro: Proprietăți notă plutitoare

en: PostScript files (%1)
ro: Fișiere PostScript (%1)

en: Presentation
ro: Prezentare

en: Previous Bookmark
ro: Semnul de carte precedent

en: Previous Page
ro: Pagina precedentă

[ctx: Previous page]
en: Previous
ro: Precedentă

en: Print Options
ro: Opțiuni de imprimare

en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

en: Print conversion failed
ro: Conversia pentru imprimare a eșuat

en: Printer was in invalid state
ro: Imprimanta era în stare nevalidă

en: Printing process could not start
ro: Procesul de imprimare nu s-a putut porni

en: Printing process crashed
ro: Procesul de imprimare s-a prăbușit

en: Printing this document is not allowed.
ro: Tipărirea acestui document nu este permisă.

en: Printing to file failed
ro: Imprimarea în fișier a eșuat

en: Producer
ro: Producător

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Property
ro: Proprietate

en: Public Key
ro: Cheie publică

en: Quick Annotation Bar
ro: Bară cu adnotări rapide

en: Quick Annotation Toolbar
ro: Bară cu adnotări rapide

en: Quit
ro: Ieșire

en: Reading font information...
ro: Citire informații despre fonturi...

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
ro: Se face o prezentare

en: Reason:
ro: Motiv:

en: Reason: %1
ro: Motiv: %1

en: Rectangle
ro: Dreptunghi

en: Red
ro: Roșu

en: Reloa&d
ro: &Reîncarcă

en: Reload the current document from disk.
ro: Reîncarcă documentul actual de pe disc.

en: Reloading the document...
ro: Se reîncarcă documentul…

en: Remove Bookmark
ro: Elimină semnul de carte

en: Remove all Bookmarks for this Document
ro: Elimină toate semnele de carte pentru acest document

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
ro: elimină adnotarea

en: Remove this Bookmark
ro: Elimină acest semn de carte

en: Rename Bookmark
ro: Redenumește semnul de carte

en: Rename the current bookmark
ro: Redenumește semnul de carte actual

en: Rename this Bookmark
ro: Redenumește acest semn de carte

en: Request to Change Viewing Mode
ro: Cerere de schimbare a regimului de vizualizare

en: Resume movie
ro: Reia filmul

en: Revision Preview
ro: Previzualizare revizie

en: Right
ro: Dreapta

en: Right Closed Arrow
ro: Săgeată închisă la dreapta

en: Right Open Arrow
ro: Săgeată deschisă la dreapta

en: Rotate &Left
ro: Rotește &la stânga

en: Rotate &Right
ro: &Rotește la dreapta

[ctx: Rotate left]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: Rotate right]
en: Right
ro: Dreapta

en: S&earch:
ro: C&aută:

en: S&hare
ro: Parta&jează

en: SHA-1 Fingerprint
ro: Amprentă SHA-1

en: SHA-256 Fingerprint
ro: Amprentă SHA-256

en: Save - Warning
ro: Salvează - Avertisment

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save Signed File As
ro: Salvează fișier semnat ca

en: Save as Okular document archive...
ro: Salvează ca arhivă de documente Okular…

en: Save file
ro: Salvează fișierul

en: Save to File...
ro: Salvare în fișier...

en: Scale mode:
ro: Regim de scalare:

en: Scroll Down
ro: Derulează în jos

en: Scroll Page Down
ro: Derulează o pagină mai jos

en: Scroll Page Up
ro: Derulează o pagină mai sus

en: Scroll Up
ro: Derulează în sus

en: Search Options
ro: Opțiuni căutare

en: Search for '%1' in this document
ro: Caută „%1” în acest document

en: Search for '%1' with
ro: Caută „%1” cu

en: Search...
ro: Caută…

en: Select All Text on Current Page
ro: Selectează tot textul de pe pagina actuală

en: Select text
ro: Selectează text

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
ro: Alegeți zona de apropiere. Clic drept pentru îndepărtare.

en: Serial Number
ro: Număr de serie

en: Shape fill:
ro: Umplere formă:

en: Share
ro: Partajează

en: Show &Page Bar
ro: Arată &bara cu pagini

en: Show &Signatures Panel
ro: Arată panoul cu &semnături

en: Show Forms
ro: Arată formulare

en: Show S&idebar
ro: &Arată bara laterală

en: Show annotations for current page only
ro: Arată numai adnotările pentru pagina actuală

en: Show bookmarked pages only
ro: Arată numai paginile însemnate

en: Show for all documents
ro: Arată pentru toate documentele

en: Signature Properties
ro: Proprietăți semnătură

en: Signature Validity:
ro: Valabilitate semnătură:

en: Signatures
ro: Semnături

en: Signed By:
ro: Semnat de:

en: Signing Time:
ro: Ora semnării:

en: Signing Time: %1
ro: Ora semnării: %1

en: Size
ro: Dimensiune

en: Slash
ro: Bară oblică

en: Sold
ro: Vândut

en: Sound
ro: Sunet

en: Sound Properties
ro: Proprietăți sunet

en: Speak Current Page
ro: Vorbește pagina curentă

en: Speak Text
ro: Vorbește textul

en: Speak Whole Document
ro: Vorbește tot documentul

[ctx: Spinbox prefix: Advance automatically: every n seconds]
en: every
ro: la fiecare

en: Square
ro: Pătrat

en: Stamp
ro: Ștampilă

en: Stamp Properties
ro: Proprietăți ștampilă

en: Stamp symbol:
ro: Simbol ștampilă:

en: Stamp with Comment
ro: Ștampilă cu comentariu

en: Start Presentation
ro: Începe prezentarea

en: Start the document in presentation mode
ro: Pornește documentul în regim de prezentare

en: Start with print dialog
ro: Pornește cu dialogul de imprimare

en: Start with print dialog and exit after printing
ro: Pornește cu dialogul de imprimare și ieși după imprimare

en: Stop Sound
ro: Oprește sunetul

en: Stop Speaking
ro: Oprește vorbirea

en: Stop movie
ro: Oprește filmul

en: Straight Line
ro: Linie dreaptă

en: Straight Line Properties
ro: Proprietăți linie dreaptă

en: Straight Line with Comment
ro: Linie dreaptă cu comentariu

en: Strike out
ro: Tăiat

en: Subject
ro: Subiect

en: Switch Screen
ro: Comută ecranul

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
ro: Grafic

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
ro: Agrafă

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
ro: Piuneză

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
ro: Marcaj

en: T&able Selection
ro: Alegere t&abel

en: Table selection tool
ro: Unealtă de selecție a tabelelor

en: Text &color:
ro: &Culoare text:

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
ro[0]: Text (1 caracter)
ro[1]: Text (%1 caractere)
ro[2]: Text (%1 de caractere)

en: Text Markup Properties
ro: Proprietăți marcare textuală

en: Text of the new note:
ro: Textul noii note:

en: Text to search for
ro: Text de căutat

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
ro: Documentul a fost modificat într-un mod nepermis de către un semnatar precedent.

en: The document has not been modified since it was signed.
ro: Documentul nu a fost modificat de la semnare.

en: The document integrity verification could not be completed.
ro: Verificarea integrității documentului nu a putut fi finalizată.

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
ro: Documentul încearcă să execute o aplicație externă și, pentru siguranța dumneavoastră, Okular nu permite acest lucru.

en: The file '%1' has been modified by another program, which means it can no longer be saved.
ro: Fișierul „%1” a fost modificat de un alt program, ceea ce înseamnă că nu mai poate fi salvat.

en: The loading of %1 has been canceled.
ro: Încărcarea %1 a fost anulată.

en: The page print size is invalid
ro: Dimensiunea de tipar a paginii nu e validă

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
ro: Subiect

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
ro: Programul „ps2pdf” nu a fost găsit, astfel încît Okular nu poate importa fișiere PS utilizîndu-l.

en: The requested signature is not present in the document.
ro: Semnătura cerută nu e prezentă în document.

en: The signature could not be verified.
ro: Semnătura nu a putut fi verificată.

en: The signature is cryptographically invalid.
ro: Semnătura nu e validă din punct de vedere criptografic.

en: The signature is cryptographically valid.
ro: Semnătura e validă din punct de vedere criptografic.

en: There was a problem sharing the document: %1
ro: A fost o problemă cu partajarea documentului: %1

en: There was no file to print
ro: Nu era niciun fișier de tipărit

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
ro: Această adnotare poate conține cod LaTeX.
    Apăsați aici pentru randare.

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
ro: Acest document conține formulare XFA, care <b>nu sunt susținute</b> momentan.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
ro: Documentul conține fișiere încorporate. <a href="okular:/embeddedfiles">Apăsați aici pentru a le vedea</a> sau mergeți la Fișier -> Fișiere încorporate.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
ro: Acest document conține formulare. Apăsați butonul pentru a interacționa cu acestea sau utilizați Vizualizare -> Arată formularele.

en: This document has unsigned signature fields.
ro: Acest document are câmpuri pentru semnătură nesemnate.

en: This document is digitally signed.
ro: Acest document e semnat electronic.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
ro: Acest document e semnat electronic. Unele semnături nu au putut fi validate corespunzător.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
ro: Acest document e semnat electronic. Au avut loc modificări de la ultima semnare.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
ro: Acest document vrea să fie afișat pe tot ecranul.
    Părăsiți regimul normal și întrați în regim de prezentare?

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
ro: Text OpenDocument

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
ro: Această legătură indică spre o acțiune de închidere a documentului care nu funcționează în cazul folosirii vizualizorului înglobat.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
ro: Această legătură indică spre o acțiune de terminare a programului care nu funcționează în cazul folosirii vizualizorului înglobat.

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Title
ro: Titlu

en: Title: %1
ro: Titlu: %1

en: Tools
ro: Unelte

en: Top Secret
ro: Strict secret

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
ro: tradu adnotarea

en: Trim To &Selection
ro: Tunde la &selecție

en: Type
ro: Tip

en: Type 1
ro: Tip 1

en: Type 1C
ro: Tip 1C

en: Type 3
ro: Tip 3

en: Type:
ro: Tip:

en: Typewriter
ro: Mașină de scris

en: Typewriter Properties
ro: Proprietăți mașină de scris

en: Unable to find file to print
ro: Fișierul de tipărit nu a putut fi găsit

en: Unable to find the Okular component.
ro: Componenta Okular nu poate fi găsită.

en: Underline
ro: Subliniat

en: Underline with Comment
ro: Subliniat cu comentariu

en: Unknown Algorithm
ro: Algoritm necunoscut

en: Unknown File
ro: Fișier necunoscut

en: Unknown Type
ro: Tip necunoscut

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Unknown font
ro: Font necunoscut

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unsigned Signature %1
ro: Semnătură nesemnată %1

[ctx: Used when suggesting a new name for a digitally signed file. %1 is the old file name and %2 it's extension]
en: %1_signed.%2
ro: %1_semnat.%2

en: User annotations
ro: Adnotările utilizatorului

en: Validity
ro: Valabilitate

en: Validity Status
ro: Stare valabilitate

en: Value
ro: Valoare

en: Version
ro: Versiune

en: View Certificate...
ro: Vezi certificatul…

en: View Signed Version...
ro: Vezi versiunea semnată…

en: Viewer Toolbar
ro: Bară de unelte vizualizor

en: Warning
ro: Avertisment

en: Welcome
ro: Bun venit

en: Where do you want to save %1?
ro: Unde doriți să salvați %1?

en: Where do you want to save this certificate?
ro: Unde doriți să salvați acest certificat?

en: Where do you want to save this revision?
ro: Unde doriți să salvați această revizie?

en: White
ro: Alb

en: Yellow
ro: Galben

en: Yellow Highlighter
ro: Evidențiator galben

en: Yes
ro: Da

en: Yes (subset)
ro: Da (subset)

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
ro: Puteți găsi documentul partajat la: <a href="%1">%1</a>

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
ro: Aveți modificări nesalvate. Salvați documentul înainte de a-l semna.

en: Zoom
ro: Apropiere

en: Zoom to 100%
ro: Apropie la 100%

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
ro: %1 – Prezentare

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
ro: [indisp.]

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
ro: Afișează doar denumirea fișierului

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
ro: Afișează calea completă a fișierului

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
ro: Bară cu adnotări deplină

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
ro: Bară cu adnotări rapide

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
ro: Potrivire automată

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
ro: Potrivire pagină

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
ro: Potrivire lățime

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
ro: Bară cu adnotări:

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
ro: Când nu se afișează titlul documentului:

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
ro: Apropiere implicită:

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
ro: Peisaj %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
ro: Portret %1

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
ro: Întrerupe

en: ps2pdf not found
ro: ps2pdf nu a fost găsit

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
ro: elimină adnotările

[ctx: start the movie playback]
en: Play
ro: Redă

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
ro: Oprește
