plasma-vault - en to ro translation catalogue (96 entries)

[ctx: %1 is the name of the Plasma Vault to open]
en: Open '%1' Plasma Vault
ro: Deschide bolta Plasma „%1”

en: <b>Security notice:</b>
                                 According to a security audit by Taylor Hornby (Defuse Security),
                                 the current implementation of Encfs is vulnerable or potentially vulnerable
                                 to multiple types of attacks.
                                 For example, an attacker with read/write access
                                 to encrypted data might lower the decryption complexity
                                 for subsequently encrypted data without this being noticed by a legitimate user,
                                 or might use timing analysis to deduce information.
                                 <br /><br />
                                 This means that you should not synchronize
                                 the encrypted data to a cloud storage service,
                                 or use it in other circumstances where the attacker
                                 can frequently access the encrypted data.
                                 <br /><br />
                                 See <a href='https://defuse.ca/audits/encfs.htm'>defuse.ca/audits/encfs.htm</a> for more information.
ro: <b>Aviz de securitate:</b>
                                 Confirm unui audit de securitate al lui Taylor Hornby (Defuse Security),
                                 implementarea actuală Encfs e vulnerabilă sau potențial vulnerabilă
                                 la multiple tipuri de atacuri.
                                 De exemplu, un atacator cu acces de citire/scriere
                                 la datele criptate ar putea micșora complexitatea decriptării pentru
                                 datele criptate ulterior, fără ca acest fapt să fie observat de utilizatorul legitim,
                                 sau poate folosi analiză temporală pentru a deduce informații.
                                 <br /><br />
                                 Asta înseamnă că nu ați trebui să sincronizați
                                 datele criptate cu un serviciu de stocare în nori,
                                 sau să le folosiți în alte circumstanțe în care atacatorul
                                 poate accesa frecvent datele criptate.
                                 <br /><br />
                                 Vedeți <a href='https://defuse.ca/audits/encfs.htm'>defuse.ca/audits/encfs.htm</a> pentru informații suplimentare.

en: <b>Security notice:</b>
                                 CryFS encrypts your files, so you can safely store them anywhere.
                                 It works well together with cloud services like Dropbox, iCloud, OneDrive and others.
                                 <br /><br />
                                 Unlike some other file-system overlay solutions,
                                 it does not expose the directory structure,
                                 the number of files nor the file sizes
                                 through the encrypted data format.
                                 <br /><br />
                                 One important thing to note is that,
                                 while CryFS is considered safe,
                                 there is no independent security audit
                                 which confirms this.
ro: <b>Aviz de securitate:</b>
                                 CryFS vă criptează fișierele, astfel încât să le puteți stoca în siguranță oriunde.
                                 Aceasta funcționează bine împreună cu servicii de stocare în nori ca Dropbox, iCloud, OneDrive și altele.
                                 <br /><br />
                                 Spre deosebire de alte soluții de suprapunere a sistemelor de fișiere,
                                 acesta nu expune structura dosarelor,
                                 numărul de fișiere sau dimensiunile acestora
                                 prin formatul datelor criptate.
                                 <br /><br />
                                 Un lucru important de reținut e că,
                                 chiar dacă CryFS e considerat sigur,
                                 nu există niciun audit independent de securitate
                                 care să confirme aceasta.

en: <b>Security notice:</b>
                                 Gocryptfs encrypts your files, so you can safely store them anywhere.
                                 It works well together with cloud services like Dropbox, iCloud, OneDrive and others.
                                 <br /><br />
                                 A threat model for gocryptfs is provided by the author at                              <a href='https://nuetzlich.net/gocryptfs/threat_model'>nuetzlich.net/gocryptfs/threat_model</a>.                              <br /><br />
                                 According to a security audit performed in 2017 by Taylor Hornby (Defuse Security),
                                 gocryptfs keeps file contents secret against an adversary that can read and modify the                              ciphertext.                              <br /><br />
                                 See <a href='https://defuse.ca/audits/gocryptfs.htm'>defuse.ca/audits/gocryptfs.htm</a> for more information.
ro: <b>Aviz de securitate:</b>
                                 Gocryptfs vă criptează fișierele, astfel încât să le puteți stoca în siguranță oriunde.
                                 Aceasta funcționează bine împreună cu servicii de stocare în nori ca Dropbox, iCloud, OneDrive și altele.
                                 <br /><br />
                                 Un model de atac asupra gocryptfs e furnizat de autor la
                                  <a href='https://nuetzlich.net/gocryptfs/threat_model'>nuetzlich.net/gocryptfs/threat_model</a>.
                                  <br /><br />
                                 Conform unui audit de securitate efectuat în 2017 de către Taylor Hornby (Defuse Security),
                                 gocryptfs ține secret conținutul fișierelor împotriva unui adversar care poate citi și modifica
                                  textul cifrat.
                                  <br /><br />
                                 Vedeți <a href='https://defuse.ca/audits/gocryptfs.htm'>defuse.ca/audits/gocryptfs.htm</a> pentru informații suplimentare.

[ctx: @action Action to mount a vault]
en: Open this Plasma Vault
ro: Deschide această boltă Plasma

[ctx: @action Action to unmount a vault]
en: Close this Plasma Vault
ro: Închide această boltă Plasma

[ctx: @title:window]
en: Create a New Vault
ro: Creează o boltă nouă

[ctx: @title:window]
en: Import an Existing Vault
ro: Importă o boltă existentă

en: Advanced
ro: Avansate

en: Are you sure you want to delete this vault
ro: Sigur doriți să ștergeți această boltă?

en: Backend:
ro: Platformă:

en: Cannot create the mount point
ro: Nu s-a putut crea punctul de montare

en: Cannot delete the vault; there are other vaults with overlapping paths.
ro: Bolta nu poate fi ștearsă, există alte bolți cu căi ce se suprapun.

en: Cannot open an unknown vault.
ro: Nu se poate deschide o boltă necunoscută.

en: Cannot write gocryptfs.conf inside cipher directory, check your permissions.
ro: Nu se poate scrie gocryptfs.conf în dosarul cifrului, verificați-vă permisiunile.

en: Change
ro: Schimbă

en: Choose the encryption system you want to use for this vault:
ro: Alegeți ce sistem de criptare să fie folosit pentru această boltă:

en: Choose the used cipher:
ro: Alege cifrul folosit:

en: Close the vault
ro: Închide bolta

en: Command output:
    %1
    
    Error output: %2
ro: Ieșire comandă:
    %1
    
    Ieșire de eroare: %2

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure Vault…
ro: Configurare boltă…

en: Configured backend cannot be instantiated: %1
ro: Platforma configurată nu poate fi instanțiată: %1

en: Configured backend does not exist: %1
ro: Platforma configurată nu există: %1

en: Correct version found
ro: Versiune corectă găsită

en: Create
ro: Creează

en: Create a New Vault…
ro: Creează o boltă nouă…

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete operation cancelled
ro: Operație de ștergere anulată

en: Delete this vault
ro: Șterge această boltă

en: Details…
ro: Detalii…

en: Device is already open
ro: Dispozitivul e deschis deja

en: Device is not open
ro: Dispozitivul nu e deschis

en: Do not show this notice again
ro: Nu mai arăta această notificare

en: Encrypted data location
ro: Amplasarea datelor criptate

en: Error deleting vault
ro: Eroare la ștergerea bolții

en: Error details
ro: Detalii eroare

en: Failed to create directories, check your permissions
ro: Crearea dosarelor a eșuat, verificați-vă permisiunile

en: Failed to execute
ro: Executarea a eșuat

en: Failed to fetch the list of applications using this vault
ro: Nu s-a putut obține lista de aplicații ce folosesc bolta

en: Failed to open: %1
ro: Nu s-a putut deschide: %1

en: Forcefully Lock Vault
ro: Blochează bolta forțat

en: General
ro: Generale

en: Go offline while this vault is open (switch off networking and bluetooth)
ro: Treci offline când e deschisă această boltă (oprește rețeaua și Bluetooth-ul)

en: If you limit this vault only to certain activities, it will be shown in the applet only when you are in those activities. Furthermore, when you switch to an activity it should not be available in, it will automatically be closed.
ro: Dacă limitați această boltă doar la anumite activități, va fi arătată în miniaplicație doar când sunteți în acele activități. De asemenea, când comutați la o activitate în care nu trebuie să fie disponibilă, aceasta va fi închisă automat.

en: Import
ro: Importă

en: Limit to the selected activities:
ro: Limitează la activitățile alese:

en: Lock Vault
ro: Blochează bolta

en: Mind that there is no way to recover a forgotten password. If you forget the password, your data is as good as gone.
ro: Aveți în vedere că nu e posibil să recuperați o parolă uitată. Dacă uitați parola, datele sunt ca și pierdute.

en: Mount point
ro: Punct de montare

en: Mount point is not specified
ro: Punctul de montare nu e specificat

en: Mount point:
ro: Punct de montare:

en: Next
ro: Următor

en: No Vaults have been set up
ro: Nu a fost configurată nicio boltă

en: Password:
ro: Parolă:

en: Please enter the password to open this vault:
ro: Introduceți parola pentru deschiderea bolții:

en: Please type in the name of the vault to confirm:
ro: Tastați denumirea boltei pentru a confirma:

en: Previous
ro: Precedent

en: Show in File Manager
ro: Arată în gestionarul de fișiere

en: The cipher directory is not empty, cannot initialise the vault.
ro: Dosarul cifrului nu e gol, bolta nu poate fi inițializată.

en: The installed version of cryfs is too old to open this vault.
ro: Versiunea instalată de CryFS e prea veche pentru a deschide această boltă.

en: The mount point directory is not empty, refusing to open the vault
ro: Dosarul punctului de montare nu e gol, se refuză deschiderea boltei

en: The password is empty, cannot initialise the vault.
ro: Parola e goală, bolta nu poate fi inițializată.

en: The specified backend is not available
ro: Platforma specificată nu e disponibilă

en: The specified directory is empty
ro: Dosarul specificat e gol

en: The specified directory is not empty
ro: Dosarul specificat nu e gol

en: The specified path does not exist
ro: Calea specificată nu există

en: The vault configuration can only be changed while it is closed.
ro: Configurarea boltei poate fi modificată numai când aceasta e închisă.

en: The vault is unknown; cannot close it.
ro: Bolta e necunoscută; nu poate fi închisă.

en: The vault is unknown; cannot dismantle it.
ro: Bolta e necunoscută; nu poate fi demontată.

en: The vault needs to be upgraded before it can be opened with this version of cryfs
ro: Bolta trebuie înnoită pentru a putea fi deschisă cu această versiune de CryFS

en: This action <b>cannot</b> be undone. This will permanently delete the selected vault!
ro: Această acțiune <b>nu poate</b> fi desfăcută. Aceasta va șterge definitiv bolta aleasă!

en: This device is already registered. Cannot recreate it.
ro: Acest dispozitiv e înregistrat deja. Nu poate fi recreat.

en: This device is not initialized. Cannot import it.
ro: Acest dispozitiv nu e inițializat. Nu poate fi importat.

en: This directory already contains encrypted data
ro: Acest dosar conține deja date criptate

en: This directory doesn't contain encrypted data
ro: Acest dosar nu conține date criptate

en: This operation will irreversibly delete the following:
    %1
    %2
ro: Această operațiune va șterge ireversibil următoarele:
    %1
    %2

en: This vault was created with an older version of cryfs and needs to be upgraded.
    
    Mind that this process is irreversible and the vault will no longer work with older versions of cryfs.
    
    Do you want to perform the upgrade now?
ro: Această boltă a fost creată cu o versiune mai veche de CryFS și trebuie înnoită.
    
    Aveți în vedere că acest proces e ireversibil și bolta nu va mai lucra cu versiuni mai vechi de CryFS.
    
    Doriți să faceți înnoirea acum?

en: Unable to close the vault because an application is using it
ro: Bolta nu poate fi închisă pentru că e folosită de o aplicație

en: Unable to close the vault because it is being used by %1
ro: Bolta nu poate fi închisă pentru că e folosită de %1

en: Unable to detect the version
ro: Nu s-a putut depista versiunea

en: Unable to detect the version, the version string is invalid
ro: Nu s-a putut depista versiunea, șirul versiunii nu e valid

en: Unable to perform the operation
ro: Operația nu poate fi efectuată

en: Unable to perform the operation (error code %1).
ro: Operația nu poate fi efectuată (codul erorii: %1).

en: Unknown device
ro: Dispozitiv necunoscut

en: Unknown error; unable to create the backend.
ro: Eroare necunoscută; nu se poate crea platforma.

en: Unlock Vault
ro: Deblochează bolta

en: Unlock and Open
ro: Deblochează și deschide

en: Upgrade the vault?
ro: Înnoiți bolta?

en: Use the default cipher
ro: Folosește cifrul implicit

en: Vaul&t name:
ro: Denumire bol&tă:

en: Wrong version installed. The required version is %1.%2
ro: Versiune greșită instalată. Versiunea necesară e %1.%2

en: Wrong version installed. The required version is %1.%2.%3
ro: Versiune greșită instalată. Versiunea cerută e %1.%2.%3

en: You entered the wrong password
ro: Ați introdus parola greșită

en: You need to select an empty directory for the mount point
ro: Trebuie să alegeți un dosar gol pentru punctul de montare

en: You need to select empty directories for the encrypted storage and for the mount point
ro: Trebuie să alegeți dosare goale pentru stocarea criptată și pentru punctul de montare
