remmina - en to ro translation catalogue (270 entries)

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
ro: %s dorește să partajeze desktopul său.
    Acceptați invitația?

en: 256 colours (8 bpp)
ro: 256 de culori (8 bpp)

en: <Auto-detect>
ro: <Detectare automată>

en: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina is running on your system as a Snap package.
    Some Remmina functions need to be set up to work properly.
    </span>
ro: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina rulează pe sistemul dumneavoastră ca pachet Snap.
    Unele funcții Remmina trebuie să fie configurate pentru a funcționa corect.
    </span>

en: <big><b>The news are turned off</b></big>
    
    <span>
    Turning on news means the program connects to a Remmina server to download the release notes.
    </span>
    
    <span>
    Version checking can only be activated at compile time.
    </span>
    
    <span>
    <a href="https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/tags/" title="Remmina release notes"><i>Visit the website to read the release notes</i></a>.
    </span>
ro: <big><b>Știrile sunt închise</b></big>
    
    <span>
    Activarea noutăților înseamnă că programul se conectează la un server Remmina pentru a descărca notele de lansare.
    </span>
    
    <span>
    Verificarea versiunilor poate fi activată numai în momentul compilării.
    </span>
    
    <span>
    <a href="https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/tags/" title="Remmina release notes"><i><i>Vizitați site-ul web pentru a citi notele de lansare</i></a>.
    </span>

en: <big>Permissions</big>
ro: <big>Permisiuni</big>

en: Accept certificate?
ro: Acceptați certificatul?

en: Accept changed certificate?
ro: Acceptați certificatul?

en: Add
ro: Adaugă

en: Add a new connection profile
ro: Conexiunea VNC a eșuat: %s

en: Advanced
ro: Avansat

en: After connecting
ro: Conexiune nouă

en: Are you sure to delete the selected files on server?
ro: Doriți cu siguranță ștergerea fișierelor selectate de pe server?

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
ro: Doriți cu siguranță să ștergeți „%s”

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
ro: În fereastra curentă există %i conexiuni active. Sigur doriți să o închideți?

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ro: Doriți cu siguranță să ștergeți „%s”

en: Attach to console (2003/2003 R2)
ro: Atașare la consolă (Windows 2003 / 2003 R2)

en: Auto-detect
ro: <Detectare automată>

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatic negotiation
ro: Automat

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
ro: Acceptați certificatul?

en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
ro: Se așteaptă un tunel SSH la portul %i…

en: Basic
ro: Standard

en: Before connecting
ro: Conexiune nouă

en: Best (slowest)
ro: Cea mai bună (cea mai înceată)

en: Bold colour
ro: Umbră cursor

en: Browse the network to find a %s server
ro: Navigați prin rețea pentru a găsi un server %s

en: By group
ro: Grup

en: By protocol
ro: Protocol

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
ro: Nu se poate realiza conexiunea la serverul RDP %s

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
ro: Nu se poate realiza conexiunea la serverul RDP %s

en: Change
ro: Schimbă

en: Character set
ro: Set de caractere

en: Chat with %s
ro: Conversație cu %s

en: Choose a Remote Desktop Server
ro: Alegeți un server pentru desktop la distanță

en: Choose a file to upload
ro: Alegeți un fișier pentru încărcare

en: Choose download location
ro: Alege locul pentru descărcare

en: Clear
ro: Curațare

en: Client build
ro: Nume client

en: Client name
ro: Nume client

en: Colour depth
ro: Adâncime culoare

en: Colour theme
ro: Adâncime culoare

en: Composition
ro: Compoziție

en: Connect to remote desktops through the applet menu
ro: Conectați-vă la distanță utilizând meniul miniaplicației

en: Connecting to %s via SSH…
ro: Se conectează la „%s”…

en: Connecting to “%s” via SSH…
ro: Se conectează la „%s”…

en: Connecting to “%s”…
ro: Se conectează la „%s”…

en: Connection timeout in ms
ro: Se conectează la „%s”…

en: Connection to the SPICE server dropped.
ro: Nu se poate realiza conexiunea la serverul RDP %s

en: Copy
ro: Copiază

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
ro: Eșec la conectarea la destinația tunelului SSH: %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
ro: Autentificarea a eșuat. Se încearcă reconectarea…

en: Could not check list of known SSH hosts. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not connect to SSH tunnel. %s
ro: Eșec la conectarea la destinația tunelului SSH: %s

en: Could not create SFTP session. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not create channel. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
ro: Eroare la crearea fișierului %s pe server. %s

en: Could not create the file “%s”.
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
ro: Eroare la crearea dosarului %s pe server. %s

en: Could not create the folder “%s”.
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not delete “%s”. %s
ro: Eșec la ștergerea „%s”. %s

en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not fetch public SSH key. %s
ro: Eșec la conectarea la destinația tunelului SSH: %s

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Could not find the file “%s”.
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not open channel. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not open the file “%s” on the server. %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului %s pe server. %s

en: Could not open the file “%s”.
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not open the folder “%s”. %s
ro: Eșec la deschiderea dosarului %s. %s

en: Could not poll SSH channel. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not read from the folder. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not read from tunnel listening socket. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not request port forwarding. %s
ro: Eșec la solicitarea de port forwarding: %s

en: Could not request shell. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not run command. %s
ro: Eșec la solicitarea de port forwarding: %s

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
ro: Comanda %s a eșuat pe serverul SSH (stare = %i).

en: Could not save the file “%s”.
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
ro: Eșec la conectarea la destinația tunelului SSH: %s

en: Could not start SFTP session. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not start SSH session. %s
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Could not write to SSH channel. %s
ro: Eșec la crearea unei sesiuni sftp: %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
ro: Eroare la scrierea fișierului %s pe server. %s

en: Couldn’t convert '%s' to host address
ro: Nu se poate converti „%s” la adresa gazdei

en: Create new connection profile
ro: Conexiunea VNC a eșuat: %s

en: Cursor blinking
ro: Clipire cursor

en: Cursor colour
ro: Umbră cursor

en: Cursor shadow
ro: Umbră cursor

en: Custom
ro: Personalizat

en: Default
ro: Implicit

en: Default settings saved.
ro: Configurările implicite au fost salvate

en: Default view
ro: Implicit

en: Delete files on server
ro: Șterge fișiere de pe server

en: Description
ro: Descriere

en: Desktop sharing invitation
ro: Invitație partajare desktop

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Disconnected from the SPICE server “%s”.
ro: Nu se poate realiza conexiunea la serverul RDP %s

en: Discovered
ro: Descoperit

en: Do you trust the new public key?
ro: Aveți încredere în cheia publică nouă?

en: Domain
ro: Domeniu

en: Don't remember passwords
ro: Salvați parola

en: Download
ro: Descărcare

en: Download from server
ro: Descarcă de pe server

en: Enable SSH tunnel
ro: Activează un tunel SSH

en: Enable Service Discovery
ro: Activează descoperirea serviciilor

en: Encrypt a password
ro: Salvați parola

en: Enter SPICE password
ro: Parola SSH

en: Enter VNC password
ro: Salvați parola

en: Entry
ro: Înregistrare

en: Export connection in Windows .rdp file format
ro: Exportă conexiunea în format de fișier Windows .rdp

en: File
ro: Fişier

en: Filename
ro: Numele fişierului

en: Fingerprint:
ro: Amprentă:

en: Folder for SSH session log
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Folder for screenshots
ro: Eșec la pornirea sesiunii SSH: %s

en: Font smoothing
ro: Îmbunătățire font

en: Forget passwords after use
ro: Parola %s

en: Go to home folder
ro: Mergi la dosarul personal

en: Go to parent folder
ro: Mergi la dosarul părinte

en: Good
ro: Bună

en: Grab all keyboard events
ro: Preia toate evenimentele apărute la tastatură

en: Group
ro: Grup

en: High colour (15 bpp)
ro: Calitate înaltă a culorilor (15 bpp)

en: High colour (16 bpp)
ro: Calitate înaltă a culorilor (16 bpp)

en: Import
ro: Importă

en: Issuer:
ro: Emitent:

en: Keyboard layout
ro: Aranjament tastatură

en: Keyboard mapping
ro: Mapare tastatură

en: Listen on port
ro: Ascultă pe port

en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
ro: Se ascultă portul %i pentru o conexiune %s…

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
ro: Nu se poate realiza conexiunea la serverul RDP %s

en: Make Remmina your default remote desktop client
ro: Client desktop la distanță Remmina

en: Medium
ro: Medie

en: Menu animation
ro: Animație meniu

en: Minimize window
ro: Minimizare fereastră

[ctx: Multi password changer]
en: Select
ro: Selectează

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
ro: Grup

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
ro: Denumire

en: NLA protocol security
ro: Protocol

en: Name
ro: Denumire

en: Network connection type
ro: Conexiunea VNC a eșuat: %s

en: New Connection
ro: Conexiune nouă

en: New connection profile
ro: Conexiunea VNC a eșuat: %s

en: New fingerprint:
ro: Amprentă:

en: No clipboard sync
ro: Dezactivează sincronizarea pentru clipboard

en: Off
ro: Oprit

en: Old fingerprint:
ro: Amprentă:

en: Open Chat…
ro: Deschide conversație…

en: Open Main Window
ro: Deschide fereastra principală

en: Open SFTP transfer…
ro: Deschide un transfer de fișiere securizat…

en: Options
ro: Opțiuni

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Overwrite all files
ro: Suprascrie

en: Password
ro: Parolă

en: Paste
ro: Lipește

en: Per connection
ro: Conexiune nouă

en: Permission
ro: Permisiuni

en: Please enter format 'widthxheight'.
ro: Introduceți formatul „lățimexînălțime”

en: Plugin %s is not registered.
ro: Modulul %s nu este înregistrat.

en: Plugins
ro: Module

en: Poor (fastest)
ro: Slabă (cel mai rapid)

en: Preference
ro: Preferințe

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Progress
ro: Desfășurare

en: Public key (automatic)
ro: Cheie publică (automat)

en: Quality
ro: Calitate

en: Quick Connect
ro: Conectare rapidă

en: RDP - Preferences
ro: RDP - Preferințe

en: RDP - RDP File Handler
ro: Gestionar fișier RDP - RDP

en: RDP - Remote Desktop Protocol
ro: RDP - Protocol desktop la distanță

en: RDP protocol security
ro: Protocol

en: Recent lists cleared.
ro: Listările recente au fost șterse.

en: Reconnection attempt %d of %d…
ro: Se conectează la „%s”…

en: Refresh
ro: Actualizează

en: Refresh current folder
ro: Actualizare dosar curent

en: Remmina Applet
ro: Miniaplicație Remmina

en: Remmina Remote Desktop Client
ro: Client desktop la distanță Remmina

en: Remmina main menu
ro: Miniaplicație Remmina

en: Remote
ro: La distanță

en: Remote Connection Profile
ro: Conexiunea VNC a eșuat: %s

en: Remote Desktop Gateway domain
ro: Preferințe pentru desktop la distanță

en: Remote Desktop Gateway password
ro: Preferințe pentru desktop la distanță

en: Remote Desktop Gateway server
ro: Preferințe pentru desktop la distanță

en: Remote Desktop Gateway username
ro: Preferințe pentru desktop la distanță

en: Repeater
ro: Repetator

en: Resize the window to fit in remote resolution
ro: Redimensionează ferestra pentru a cuprinde rezoluția sistemului la distanță

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: Resolutions
ro: Rezoluții

en: Resume
ro: Continuare

en: SFTP - Secure File Transfer
ro: SFTP - Transfer de fișiere securizat

en: SSH - Secure Shell
ro: SSH - Consolă securizată

en: SSH Authentication
ro: Autentificare SSH

en: SSH identity file not selected.
ro: Cheia SSH încă nu a fost configurată.

en: SSH password
ro: Parola SSH

en: Same server at port %i
ro: Același server la portul %i

en: Save password
ro: Salvați parola

en: Scaling quality
ro: Local - calitate înaltă

en: Screenshot filenames
ro: Dosar partajat

en: Secured password storage in KWallet
ro: Parola %s

en: Secured password storage in the GNOME keyring
ro: Parola %s

en: Security
ro: Securitate

en: Select a folder
ro: Dosar partajat

en: Set new password
ro: Salvați parola

en: Share folder
ro: Dosar partajat

en: Show Hidden Files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Show preferences
ro: Preferințe

en: Show remote cursor
ro: Arată cursorul de la distanță

en: Show/hide fullscreen
ro: Comutare mod pe tot ecranul

en: Size
ro: Dimensiune

en: Start-up
ro: Start

en: Start-up path
ro: Calea de pornire

en: Start-up program
ro: Program pornire

en: Status
ro: Stare

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Switch tab pages
ro: Schimbă paginile cu categorii

en: TLS protocol security
ro: Protocol

en: Telepathy - Desktop Sharing
ro: Telepathy - partajare desktop

en: The following file already exists in the target folder:
ro: Fișierul următor există deja în dosarul de destinație:

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
ro: Serverul nu este cunoscut. Amprenta cheii publice este:

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
ro: Comanda %s nu a fost găsită pe serverul SSH

en: Theme
ro: Temă

en: This protocol does not support exporting.
ro: Acest protocol nu recunoaște funcția de exportare.

en: Toggle fullscreen mode
ro: Comutare mod pe tot ecranul

en: Toggle scaled mode
ro: Comutare mod scalat

en: Tool
ro: Unealtă

en: Tools
ro: Unelte

en: Total %i item. | Total %i items.
ro[0]: Total %i element.
ro[1]: Total %i elemente.
ro[2]: Total %i de elemente.

en: True colour (24 bpp)
ro: Culori reale (24 bpp)

en: True colour (32 bpp)
ro: Culori reale (32 bpp)

en: Tunnel via loopback address
ro: Tunel via adresă loopback

en: Turn off GStreamer overlay
ro: Dezactivează intrarea pe server

en: Turn off clipboard sync
ro: Dezactivează sincronizarea pentru clipboard

en: Turn off encryption
ro: Dezactivează sincronizarea pentru clipboard

en: Turn on smooth scrolling
ro: Îmbunătățire font

en: Type
ro: Tip

en: Unable to connect to VNC server
ro: Nu se poate realiza conexiunea la serverul VNC

en: Unable to import:
    %s
ro: Nu se poate importa:
    %s

en: Upload
ro: Încărcare

en: Upload folder
ro: Dosarul pentru încărcare

en: Upload to server
ro: Încarcă pe server

en: Use '%s' as subgroup delimiter
ro: Folosește „%s” ca delimitator pentru subgrup

en: Use as default remote desktop client
ro: Client desktop la distanță Remmina

en: Use client keyboard mapping
ro: Utilizează aranjamentul de tastatură al clientului

en: Use client resolution
ro: Utilizează rezoluția clientului

en: Use secret key authentication for some widgets
ro: Autentificarea cu cheia publică SSH a eșuat: %s

en: User
ro: Utilizator

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: VNC connection failed: %s
ro: Conexiunea VNC a eșuat: %s

en: Version
ro: Versiune

en: View only
ro: Numai vizualizare

en: Viewport fullscreen mode
ro: Mod pe tot ecranul pentru vizualizare

en: Wallpaper
ro: Imagine de fundal

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
ro: AVERTISMENT: Serverul și-a schimbat cheia publică. Acest lucru înseamnă că ori sunteți atacat,
    ori administratorul a schimbat cheia. Amprenta nouă a cheii publice este:

en: Window drag
ro: Tragere fereastră

en: Your connection has been rejected.
ro: Conexiunea dumneavoastră a fost respinsă.

en: _Clear
ro: _Curăță

en: _Send
ro: _Trimite

en: _Tools
ro: Unelte
