synaptic - en to ro translation catalogue (705 entries)

en: 	%s %s but %s is to be installed
ro: 	%s %s însă %s trebuie să fie instalat

en: 	%s %s but it is not installable
ro: 	%s %s însă nu este instalabil

en: 	%s but it is a virtual package
ro: 	%s însă este un pachet virtual

en: 	%s but it is not going to be installed
ro: 	%s însă nu va fi instalat

en: 
    %s have to be downloaded
ro: 
    %s trebuie descărcați

en: 
    Completely removed the following packages:
ro: 
    S-au dezinstalat (incluzând configurația) următoarele pachete:

en: 
    Downgraded the following packages:
ro: 
    S-au retrogradat următoarele pachete:

en: 
    Installed the following packages:
ro: 
    S-au instalat următoarele pachete:

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
ro: 
    Nu toate modificările și actualizările au reușit. Pentru detalii despre eroare, desfășurați panoul „Detalii” dedesubt.

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
ro: 
    Pachetul %s nu are o versiune disponibilă, însă există în baza de date.
    Acest lucru înseamnă de obicei că pachetul a fost specificat ca dependență, însă fie nu a fost niciodată încărcat pe server, fie a fost marcat ca depășit sau nu este disponibil datorită conținutului sources.list

en: 
    Reinstalled the following packages:
ro: 
    S-au reinstalat următoarele pachete:

en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
ro: 
    S-au dezinstalat următoarele pachete ESENȚIALE:

en: 
    Removed the following packages:
ro: 
    S-au dezinstalat următoarele pachete:

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
ro: 
    S-au aplicat cu succes toate modificările. Puteți închide fereastra acum.

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
ro: 
    S-au instalat cu succes toate pachetele de pe mediul de stocare curent. Pentru a continua instalarea cu următorul mediu de stocare, închideți această fereastră.

en: 
    Upgraded the following packages:
ro: 
    S-au înnoit următoarele pachete:

en: 
    While installing package %s:
ro: 
    La instalarea pachetului %s:

en: 
    While preparing for installation:
ro: 
    La pregătirea pentru instalare:

en:  %s: %s %s but %s is to be installed
ro:  %s: %s %s însă %s trebuie să fie instalat

en:  or
ro:  sau

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
ro[0]: %d pachet nou va fi instalat
ro[1]: %d pachete noi vor fi instalate
ro[2]: %d de pachete noi vor fi instalate

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
ro[0]: %d pachet nou va fi reinstalat
ro[1]: %d pachete noi vor fi reinstalate
ro[2]: %d de pachete noi vor fi reinstalate

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
ro[0]: %d pachet este blocat
ro[1]: %d pachete sunt blocate
ro[2]: %d de pachete sunt blocate

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
ro[0]: %d pachet va fi <b>retrogradat</b>
ro[1]: %d pachete vor fi <b>retrogradate</b>
ro[2]: %d de pachete vor fi <b>retrogradate</b>

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
ro[0]: %d pachet va fi păstrat și nu va fi actualizat
ro[1]: %d pachete vor fi păstrate și nu vor fi actualizate
ro[2]: %d de pachete vor fi păstrate și nu vor fi actualizate

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
ro[0]: %d pachet va fi dezinstalat
ro[1]: %d pachete vor fi dezinstalate
ro[2]: %d de pachete vor fi dezinstalate

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
ro[0]: %d pachet va fi actualizat
ro[1]: %d pachete vor fi actualizate
ro[2]: %d de pachete vor fi actualizate

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
ro: %i pachete afișate, %i instalate, %i deteriorate. %i de instalat/actualizat, %i de dezinstalat

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
ro: %i pachete afișate, %i instalate, %i deteriorate. %i de instalat/actualizat, %i de dezinstalat; %s vor fi eliberați

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
ro: %i pachete afișate, %i instalate, %i deteriorate. %i de instalat/actualizat, %i de dezinstalat; %s vor fi utilizați în plus

en: %s Changelog
ro: Istoric modificări pentru %s

en: %s Properties
ro: Proprietăți pentru %s

en: %s of extra space will be freed
ro: %s vor fi eliberați de pe disc

en: %s of extra space will be used
ro: %s vor fi utilizați în plus pe disc

en: %s: %s but it is a virtual package
ro: %s: %s însă este un pachet virtual

en: %s: %s but it is not going to be installed
ro: %s: %s însă nu va fi instalat

en: (no vendor)
ro: (fără producător)

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
ro: --add-cdrom Adaugă un CD-ROM la pornire (necesită calea către CD-ROM)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
ro: --add-cdrom Solicită adăugarea unei unități CD-ROM și închide fereastra

en: --dist-upgrade-mode  Call DistUpgrade and display changes
ro: --dist-upgrade-mode  Apelează funcția „ActualizareInteligentă” și afișează modificările

en: --non-interactive Never prompt for user input
ro: --non-interactive Rulează fără intervenția utilizatorului

en: --task-window Open with task window
ro: --task-window Deschide fereastra cu sarcini

en: --test-me-harder  Run test in a loop
ro: --test-me-harder  Lansează testul într-o buclă

en: --update-at-startup  Call "Reload" on startup
ro: --update-at-startup  Apelează funcția „Reîncărcare” la pornire

en: --upgrade-mode  Call Upgrade and display changes
ro: --upgrade-mode  Apelează funcția „Înnoire” și afișează modificările

en: -f=? Give an alternative filter file
ro: -f=? Furnizează un fișier alternativ de filtre

en: -h   This help text
ro: -h   Acest text de ajutor

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
ro: -i=? Pornește folosind filtrul inițial cu numele furnizat

en: -r   Open in the repository screen
ro: -r   Deschide în ecranul de configurare a depozitelor

en: -t   Give an alternative main window title (e.g. hostname with `uname -n`)
ro: -t   Furnizează un titlu alternativ pentru fereastra principală (ex: numele calculatorului cu `uname -n`)

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
ro: <b>%s</b> (<b>esențiale</b>) va fi dezinstalat

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
ro: <b>%s</b> (versiunea <i>%s</i>) va fi instalat

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
ro: <b>%s</b> (versiunea <i>%s</i>) va fi reinstalat

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
ro: <b>%s</b> (versiunea <i>%s</i>) va fi actualizat la versiunea <i>%s</i>

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
ro: <b>%s</b> va fi <b>retrogradat</b>

en: <b>%s</b> will be removed
ro: <b>%s</b> va fi dezinstalat

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
ro: <b>%s</b> va fi dezinstalat împreună cu configurația

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
ro: <b>(ESENȚIALE) de dezinstalat</b>

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
ro: <b><big>Doriți să marcați actualizările într-un mod inteligent?</big></b>
    
    Metoda standard de actualizare nu instalează actualizările care ar putea introduce conflicte sau ar necesita instalarea unor pachete suplimentare.
    
    Metoda inteligentă de actualizare (dist-upgrade) încearcă să rezolve conflictele și să satisfacă toate dependențele într-un mod inteligent.
    
    <b>Notă:</b> Actualizările vor fi doar marcate. Va trebui să le aplicați după aceea.

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
ro: <b><big>Doriți să ieșiți și să renunțați la modificările marcate?</big></b>
    
    Există modificări marcate care nu au fost aplicate încă. Acestea vor fi pierdute dacă alegeți să ieșiți din „Synaptic”.

en: <b>Appearance</b>
ro: <b>Aspect</b>

en: <b>Applying Changes</b>
ro: <b>Aplicare modificări</b>

en: <b>Colors</b>
ro: <b>Culori</b>

en: <b>Columns</b>
ro: <b>Coloane</b>

en: <b>Current</b>
ro: <b>Curentă</b>

en: <b>Fonts</b>
ro: <b>Fonturi</b>

en: <b>History files</b>
ro: <b>Fișiere istoric:</b>

en: <b>Installed Version</b>
ro: <b>Versiune instalată</b>

en: <b>Latest Available Version</b>
ro: <b>Ultima versiune disponibilă</b>

en: <b>Maintainer:</b>
ro: <b>Responsabil:</b>

en: <b>Marked</b>
ro: <b>Marcat</b>

en: <b>Marking Changes</b>
ro: <b>Marcare modificări</b>

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
ro: <b>Notă:</b> Modificările nu sunt aplicate instantaneu. Prima dată trebuie să marcați toate modificările și apoi să le aplicați.

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
ro: <b>Notă:</b> Pentru a instala o versiune diferită de cea implicită, alegeți <b>Pachet -> Forțează versiunea...</b> din meniu.

en: <b>Other</b>
ro: <b>Alta</b>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
ro: <b>Comportament de actualizare pachete (distribuție implicită)</b>

en: <b>Package:</b>
ro: <b>Pachet:</b>

en: <b>Priority:</b>
ro: <b>Prioritate:</b>

en: <b>Proxy Server</b>
ro: <b>Server proxy</b>

en: <b>Section:</b>
ro: <b>Secțiune:</b>

en: <b>Source:</b>
ro: <b>Sursă</>

en: <b>Status:</b>
ro: <b>Stare:</b>

en: <b>Summary</b>
ro: <b>Sumar</b>

en: <b>Tags:</b>
ro: <b>Tag-uri:</b>

en: <b>Temporary Files</b>
ro: <b>Fișiere temporare</b>

en: <b>Terminal Output:</b>
ro: <b>Rezultat în terminal:</b>

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
ro: <b>Următoarele iconițe sunt utilizate pentru a indica starea curentă a unui pachet:</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
ro: <b>De RETROGRADAT</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
ro: <b>De dezinstalat (inclusiv fișierele de configurație)</b>

en: <b>To be removed</b>
ro: <b>De dezinstalat</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
ro[0]: <b>Atenție:</b> %d pachet esențial va fi dezinstalat
ro[1]: <b>Atenție:</b> %d pachete esențiale vor fi dezinstalate
ro[2]: <b>Atenție:</b> %d de pachete esențiale vor fi dezinstalate

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
ro: <big><b>Nu s-au putut descărca toate pachetele necesare</b></big>
    
    Versiunea pachetului pe care doriți să o instalați s-ar putea să nu mai fie disponibilă în depozit sau sursa pachetului ar putea avea probleme. Reîncărcați lista de pachete și verificați sursa pachetului (ex: CD-ul sau conexiunea la rețea).

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
ro: <big><b>Nu s-au putut descărca indicii tuturor depozitelor</b></big>
    
    Se poate ca depozitul să nu mai fie disponibil sau să nu poată fi accesat din cauza unei probleme de rețea. Dacă este disponibil, se va folosi un indice mai vechi. În caz contrar depozitul va fi ignorat. Verificați conexiunea la rețea precum și faptul că adresa depozitului este corectă.

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
ro: <big><b>Introduceți linia APT completă a depozitului de software pe care doriți să îl adăugați</b></big>
    
    Linia APT conține tipul, adresa și conținutul unui depozit software, de exemplu<i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. Puteți găsi o descriere detaliată a sintaxei în documentație.

en: <i>Can't close while running</i>
ro: <i>Nu se poate închide în timpul execuției</i>

en: <i>Finished</i>
ro: <i>Terminat</i>

en: <i>Preparing packages...</i>
ro: <i>Se pregătesc pachetele...</i>

en: <i>Running...</i>
ro: <i>În curs de execuție...</i>

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
ro: <span size="large" weight="bold">Setează o opțiune internă</span>

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
ro: <span size="large" weight="bold">Aceste configurări afectează nucleul sistemului dumneavoastră. Analizați modificările cu atenție.</span>

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
ro: <span size="large" weight="bold">Care sarcini ar trebui să fie efectuate de calculatorul dvs?</span>
    
    Acestea sunt grupuri preselectate de pachete pentru fiecare sarcină. Dacă selectați o sarcină, pachetele corespunzătoare vor fi marcate pentru instalare.

en: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic version</span>
ro: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic versiunea</span>

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
ro: <span weight="bold" size="large">Doriți să aplicați modificările următoare?</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
ro: <span weight="bold" size="larger">Nu s-au putut marca toate pachetele instalare sau actualizare</span>
    
    Pachetele următoare au dependențe ce nu pot fi satisfăcute. Asigurați-vă că toate depozitele necesare sunt adăugate și activate în fereastra de preferințe.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
ro: <span weight="bold" size="larger">Introduceți o etichetă pentru acest CD-Rom</span>
    
    Eticheta va fi folosită în cazul în care doreți să instalați pachete de pe acest CD-Rom. Pentru a fi ușor de găsit se recomandă să scrieți această etichetă și pe CD-Rom.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
ro: <span weight="bold" size="larger">Introduceți eticheta discului CD-ROM</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
ro: <span weight="bold" size="larger">Marchez modificările suplimentare necesare?</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
ro: <span weight="bold" size="larger">Informațiile despre pachete nu mai sunt actuale</span>
    
    Informațiile despre pachete sunt mai vechi de 48 de ore. Ar putea exista actualizări importante de securitate disponibile. Este recomandabil să reîncărcați informația despre pachete în mod periodic.

en: A package failed to install.  Trying to recover:
ro: Instalarea unui pachet a eșuat. Se încearcă recuperarea:

en: AND
ro: ȘI

en: APT line:
ro: Linia APT:

en: APT system reports:
    %s
ro: Sistemul APT raportează:
    %s

en: A_pplication Font
ro: Font a_plicație

en: A_pply Marked Changes
ro: A_plică modificările marcate

en: About Synaptic
ro: Despre Synaptic

en: Add
ro: Adaugă

en: Add downloaded packages
ro: Adaugă pachetele descărcate

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
ro: Adaugă în sistem pachetele descărcate cu opțiunea "Generează script de descărcare pachete"

en: All
ro: Toate

en: Alphabetic
ro: Alfabetic

en: Always Ask
ro: Solicită întotdeauna o confirmare

en: Always prefer the highest version
ro: Preferă întotdeauna versiunea cea mai mare

en: Always prefer the installed version
ro: Preferă întotdeauna versiunea instalată

en: Amateur Radio
ro: Radioamatori

en: An error occurred
ro: S-a produs o eroare

en: An error occurred while saving configurations.
ro: A intervenit o eroare la salvarea configurațiilor.

en: Another synaptic is running
ro: O altă instanță synaptic rulează deja în acest moment

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply all marked changes
ro: Aplică toate modificările marcate

en: Apply changes in a terminal window
ro: Aplică modificările într-o fereastră terminal

en: Applying Changes
ro: Se aplică modificările

en: Applying marked changes. This may take a while...
ro: Se aplică modificările marcate. Această operație poate dura un timp...

en: Architecture
ro: Arhitectură

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
ro: Solicită confirmarea modificărilor care afectează și alte pachete

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
ro: Solicită ieșirea din aplicație după aplicarea cu succes a modificărilor

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication is required to run the Synaptic Package Manager
ro: Este necesară autentificarea pentru a rula administratorul de pachete Synaptic.

en: Automatic install
ro: Instalare automată

en: Automatic removable
ro: De eliminat automat

en: Automatically
ro: Automat

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
ro: Închide automat după aplicarea cu succes a modificărilor

en: Automatically installed
ro: Instalate automat

en: Available versions:
ro: Versiuni disponibile:

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
ro: Expresie regulată eronată „%s” în fișierul de afișare redusă.

en: Base System
ro: Sistem de bază

en: Binary (deb)
ro: Binar (deb)

en: Boolean operator between property criterias:
ro: Operator logic pentru combinarea criteriilor:

en: Breaks
ro: Deteriorează

en: Broken
ro: Deteriorate

en: Broken dependencies
ro: Dependențe nesatisfăcute

en: Broken:
ro: Deteriorat:

en: Can't read %s
ro: Nu se poate citi %s

en: Can't write %s
ro: Nu se poate scrie scrie în %s

en: Cancel
ro: Renunță

en: Cannot find filename or size tag
ro: Nu s-a găsit eticheta de nume sau dimensiune a fișierului

en: Cannot read vendors.list file
ro: Nu se poate citi fișierul vendors.list

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
ro: Nu se poate porni unealta de configurare!
    Trebuie să instalați pachetul „libgnome2-perl”.

en: Changes applied
ro: Modificările au fost aplicate

en: Choose font
ro: Alegeți fontul

en: Choose the action from the context menu of the package.
ro: Alegeți acțiunea din meniul contextual al pachetului.

en: Cleaning package lists...
ro: Se curăță lista pachetelor...

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
ro: Clic pe iconița de stare pentru a deschide un meniu cu toate acțiunile.

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
ro: Un clic pe iconița de stare marchează acțiunea cea mai probabilă

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
ro: Închide această fereastră după aplicarea cu succes a modificărilor

en: Color
ro: Culoare

en: Color packages by their status
ro: Colorează pachetele în funcție de stare

en: Color selection
ro: Selecție de culoare

en: Colors
ro: Culori

en: Columns and Fonts
ro: Coloane și fonturi

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
ro: O listă separată de virgulă cu servere și domenii care nu vor fi contactate prin proxy (ex: localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Common
ro: Sumar

en: Communication
ro: Comunicare

en: Community Maintained (installed)
ro: Întreținute de comunitate (instalate)

en: Complete changelog of the latest version:
ro: Istoric complet al modificărilor ultimei versiuni:

en: Completely
ro: Complet

en: Component
ro: Componentă

en: Conflicting packages
ro: Pachete în conflict

en: Conflicts
ro: Conflict cu

en: Consider recommended packages as dependencies
ro: Consideră pachetele recomandate ca dependențe

en: Converted From RPM by Alien
ro: Convertite din RPM cu Alien

en: Copy
ro: Copiază

en: Copying package lists...
ro: Se copiază listele de pachete...

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
ro: Nu se pot aplica modificările!
    Mai întâi trebuie reparate pachetele deteriorate.

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
ro: Sistemul nu a putut fi actualizat!
    Mai întâi trebuie reparate pachetele deteriorate.

en: Couldn't identify disc.
ro: Nu s-a putut identifica discul.

en: Credits
ro: Autori

en: Cross Platform
ro: Cross-platformă

en: Ctrl-c pressed
ro: Ctrl-c apăsat

en: Currently in broken policy state
ro: În starea de politică încălcată

en: Custom
ro: Personalizat

en: Databases
ro: Baze de date

en: Debtag support is enabled.
ro: Suportul pentru debtag este activat.

en: Debug
ro: Depanare

en: Default Upgrade
ro: Actualizare standard

en: Delete _History files older than:
ro: Șterge fișierele _istoric mai vechi de:

en: Delete all cache package files now.
ro: Șterge fișierele pachetelor stocate temporar acum.

en: Dependants
ro: Dependenți

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Dependencies of the Latest Version
ro: Depenențe ale ultimei versiuni

en: Dependency of
ro: Dependență a

en: Dependent packages
ro: Pachete dependente

en: Depends
ro: Depinde de

en: Description
ro: Descriere

en: Description %s
ro: Descriere %s

en: Description and Name
ro: Descriere și nume

en: Details
ro: Detalii

en: Development
ro: Programare

en: Difference between the files
ro: Diferența dintre fișiere

en: Direct connection to the Internet
ro: Conexiune directă la internet

en: Disc Label
ro: Etichetă disc

en: Disc label:
ro: Etichetă disc:

en: Disc not successfully scanned.
ro: Discul nu a putut fi scanat cu succes.

en: Distribution
ro: Distribuție

en: Distribution:
ro: Distribuție:

en: Do you want to add another CD-ROM?
ro: Doriți să adăugați un alt CD-ROM?

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
ro: Doriți să continuați ignorând aceste pachete?

en: Do you want to quit Synaptic?
ro: Doriți să ieșiți din Synaptic?

en: Documentation
ro: Documentație

en: Documented by
ro: Documentat de

en: Done
ro: Terminat

en: Done!
ro: Gata!

en: Double click on the package name.
ro: Dublu-clic pe numele pachetului.

en: Download
ro: Descarcă

en: Download Size
ro: Dimensiune la descărcare

en: Download rate: %s/s - %s remaining
ro: Rată descărcare: %s/s - %s rămas

en: Download rate: ...
ro: Viteză de descărcare:...

en: Download:
ro: Descărcare:

en: Downloading Changelog
ro: Se descarcă registrul de schimbări

en: Downloading Package Files
ro: Se descarcă pachetele

en: Downloading Package Information
ro: Se descarcă informații despre pachete

en: Downloading file %li of %li
ro: Se descarcă fișierul %li din %li

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
ro: EROARE: Nu s-a putut obține parola contului de administrator

en: ERROR: could not create configuration directory %s
ro: EROARE: nu s-a putut crea directorul de configurație %s

en: ERROR: could not create log directory %s
ro: EROARE: nu s-a putut crea directorul cu log-uri %s

en: ERROR: could not create state directory %s
ro: EROARE: nu s-a putut crea directorul de stare %s

en: ERROR: could not create tmp directory %s
ro: EROARE: nu s-a putut crea directorul temporar %s

en: ERROR: couldn't open %s for writing
ro: EROARE: nu s-a putut deschide %s pentru scriere

en: Editors
ro: Editoare

en: Education
ro: Educație

en: Electronics
ro: Electronică

en: Embedded Devices
ro: Dispozitive integrate

en: Empty disc name.
ro: Disc fără nume.

en: Enabled
ro: Activat

en: Enhances
ro: Îmbunătățește

en: Error failed to fork pty
ro: Eroare, nu s-a reușit lansarea procesului „pty”

en: Error in package %s
ro: Eroare în pachetul %s

en: Error parsing file record
ro: Eroare la analiza înregistrării din fișier

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
ro: Pachete esențiale vor fi dezinstalate.
    Această operațiune ar putea aduce sistemul într-o stare inutilizabilă!

en: Exclude
ro: Excluziune

en: Exclude selected sections
ro: Exclude secțiunile selectate

en: Excludes
ro: Exclude

en: Expression was found, please see the list on the left for matching entries.
ro: Expresia a fost găsită, consultați lista din stânga pentru rezultate.

en: Extra output was generated during Package Manager operation
ro: Operația programului de administrare a pachetelor a generat rezultate suplimentare

en: FTP proxy:
ro: Proxy FTP:

en: Failed
ro: Eșec

en: Failed to fetch %s
      %s
ro: Nu s-a putut descărca %s
      %s

en: Failed to mark all available upgrades!
ro: Nu s-au putut marca toate actualizările posibile!

en: Failed to mount the cdrom.
ro: Nu s-a putut monta CD-ROM-ul.

en: Failed to open %s.new
ro: Nu s-a putut deschide %s.new

en: Failed to rename
ro: Nu s-a putut redenumi

en: Failed to rename %s.new to %s
ro: Nu s-a putut redenumi %s.new în %s

en: Failed to reopen fd
ro: Eșec la redeschiderea fd

en: Failed to resolve dependency problems!
ro: Nu s-au putut rezolva problemele de dependență

en: Failed to stat %s%s
ro: Eșec la operația „stat” %s%s

en: Field
ro: Câmp

en: File
ro: Fișier

en: Files
ro: Fișiere

en: Filters
ro: Filtre

en: Find
ro: Caută

en: Fonts
ro: Fonturi

en: For installation or upgrade
ro: Pentru instalare sau actualizare

en: For removal
ro: Pentru dezinstalare

en: Force version:
ro: _Forțează versiunea:

en: Found %i packages
ro: S-au găsit %i pachete

en: GNOME Desktop Environment
ro: Mediul grafic GNOME

en: GNU R statistical system
ro: Sistem statistici GNU R

en: GObject Introspection data
ro: Date de instrospecție GObject

en: Games and Amusement
ro: Jocuri și divertisment

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
ro: Generează un script de consolă pentru a putea descărca pachetele selectate pe un alt calculator

en: Generate package download script
ro: Generează scriptul de descărcare a pachetelor

en: Get Changelog
ro: Obține jurnalul modificărilor

en: Get Screenshot
ro: Obține captură ecran

en: Gnustep Desktop Environment
ro: Mediu desktop Gnustep

en: Graphics
ro: Grafică

en: HTTP authentication
ro: Autentificare HTTP

en: HTTP proxy:
ro: Proxy HTTP:

en: Haskell Programming Language
ro: Limbaj de programare Haskell

en: History
ro: Istoric

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
ro: Istoricul instalărilor, actualizărilor și dezinstalărilor de pachete.

en: Hit
ro: Găsit

en: Hold Current Version
ro: Păstrează versiunea curentă

en: IP address or host name of the ftp proxy server
ro: Adresa IP sau numele server-ului proxy FTP

en: IP address or host name of the http proxy server
ro: Adresa IP sau numele server-ului proxy HTTP

en: Icon Legend
ro: Legendă iconițe

en: Icon _Legend
ro: _Legendă iconițe

en: Identifying disc...
ro: Se identifică discul...

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
ro: Se ignoră înregistrările nevalide din fișierul sources.list!

en: Include
ro: Incluziune

en: Include selected sections only
ro: Include doar secțiunile selectate

en: Includes
ro: Include

en: Insert a disc in the drive.
ro: Introduceți un disc în unitate.

en: Install, remove and upgrade software packages
ro: Instalează, dezinstalează și actualizează pachete de programe

en: Installed
ro: Instalate

en: Installed (auto removable)
ro: Instalate (eliminare automată)

en: Installed (local or obsolete)
ro: Instalate (local sau depășite)

en: Installed (locked to the current version)
ro: Instalate (blocate la versiunea curentă)

en: Installed (locked):
ro: Instalat (blocat)

en: Installed (manual)
ro: Instalate (manual)

en: Installed (unsupported)
ro: Instalate (fără suport)

en: Installed (upgradable)
ro: Instalate (actualizabile)

en: Installed Files
ro: Fișiere instalate

en: Installed Version
ro: Versiune instalată

en: Installed packages that are up-to-date
ro: Pachetele instalate care sunt la zi

en: Installed packages that are upgradable
ro: Pachetele instalate care sunt actualizabile

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
ro: Pachetele instalate care sunt actualizabile la o versiune mai nouă din „upstream”

en: Installed:
ro: Instalat:

en: Installing and removing software
ro: Se instalează și dezinstalează software

en: Installing software
ro: Se instalează software

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
ro: Eroare internă, AllUpgrade a deteriorat anumite lucruri. Raportați această problemă.

en: Internal Error, non-zero counts
ro: Eroare internă, contoare non-zero

en: Internal error
ro: Eroare internă

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
ro: Eroare internă la deschiderea cache-ului (%d). Raportați această problemă.

en: Internationalization and localization
ro: Internaționalizare și localizare

en: Interpreted Computer Languages
ro: Limbaje interpretate

en: Invalid disc name!
ro: Nume de disc nevalid!

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
ro: Înregistrare invalidă în fișierul de configurație, lipsește antetul pachetului

en: Java Programming Language
ro: Limbaj de programare Java

en: KDE Desktop Environment
ro: Mediul grafic KDE

en: Keep Configuration
ro: Păstrează configurația

en: Kernel and modules
ro: Kernel și module

en: Label:
ro: Etichetă:

en: Latest Version
ro: Versiune actuală

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
ro: Lăsați synaptic să aleagă cea mai bună opțiune pentru dvs. În caz de nesiguranță, alegeți această opțiune.

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Libraries - Development
ro: Biblioteci - programare

en: Libraries - Old
ro: Biblioteci - vechi

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
ro: Biblioteci rămase fără utilizare (necesită deborphan)

en: Line %u too long in markings file.
ro: Linia %u este prea lungă în fișierul de marcaje.

en: Lisp Programming Language
ro: Limbaj de programare Lisp

en: Localization
ro: Localizare

en: Look in:
ro: Caută în:

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Malformed line %u in markings file
ro: Linie eronată %u în fișierul de marcaje

en: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
ro: Pagină „man”:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>

en: Manual installed
ro: Instalate manual

en: Manual proxy configuration
ro: Configurare proxy manuală

en: Mark All Upgrades
ro: Marchează toate actualizările

en: Mark Packages by _Task...
ro: Marcheaza pache_tele după sarcină...

en: Mark Recommended for Installation
ro: Marchează pachetele recomandate pentru instalare

en: Mark Suggested for Installation
ro: Marchează pachetele sugerate pentru instalare

en: Mark all possible upgrades
ro: Marchează toate actualizările posibile

en: Mark for Co_mplete Removal
ro: _Marchează pentru dezinstalare (inclusiv configurația)

en: Mark for Complete Removal
ro: Marchează pentru dezinstalare (inclusiv configurația)

en: Mark for Installation
ro: Marchează pentru instalare

en: Mark for R_einstallation
ro: Marchează pentru r_einstalare

en: Mark for Reinstallation
ro: Marchează pentru reinstalare

en: Mark for Removal
ro: Marchează pentru dezinstalare

en: Mark for Upgrade
ro: Marchează pentru actualizare

en: Mark for _Installation
ro: Marchează pentru _instalare

en: Mark for _Removal
ro: Marchează pent_ru dezinstalare

en: Mark for _Upgrade
ro: Marchează pentr_u actualizare

en: Marked Changes
ro: Modificări marcate

en: Marked for complete removal
ro: Marcat pentru dezinstalare (inclusiv configurația)

en: Marked for complete removal:
ro: Marcat pentru dezinstalare (inclusiv configurația):

en: Marked for downgrade
ro: Marcat pentru retrogradare

en: Marked for downgrade:
ro: Marcat pentru retrogradare:

en: Marked for installation
ro: Marcat pentru instalare

en: Marked for installation:
ro: Marcat pentru instalare:

en: Marked for re-installation
ro: Marcat pentru reinstalare

en: Marked for reinstallation:
ro: Marcat pentru reinstalare:

en: Marked for removal
ro: Marcat pentru dezinstalare

en: Marked for removal:
ro: Marcat pentru dezinstalare:

en: Marked for upgrade
ro: Marcat pentru înnoire

en: Marked for upgrade:
ro: Marcat pentru actualizare:

en: Marking all available upgrades...
ro: Se marchează toate actualizările disponibile...

en: Mathematics
ro: Matematică

en: Meta Packages
ro: Meta-pachete

en: Miscellaneous  - Graphical
ro: Diverse - grafică

en: Miscellaneous - Text Based
ro: Diverse - mod text

en: Missing Recommends
ro: Recomandări lipsă

en: Mono/CLI Infrastructure
ro: Infrastructură Mono/CLI

en: Mounting CD-ROM...
ro: Se montează CD-ROM-ul...

en: Move D_own
ro: Mută în j_os

en: Move _Up
ro: Mută în s_us

en: NOT AUTHENTICATED
ro: NEAUTENTIFICAT

en: Name
ro: Nume

en: Network
ro: Rețea

en: Networking
ro: Rețea

en: Never show this message again
ro: Nu afișa acest dialog în viitor

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
ro: Nu actualiza niciodată automat la o versiunea mai nouă. Aveți _mare_ grijă la folosirea acestei versiuni deoarece nu veți obține automat actualizările de securitate! Dacă forțați manual versiunea unui pachet, această versiune se va propaga în distribuție.

en: New Filter %i
ro: Filtru nou %i

en: New in repository
ro: Nou în depozit

en: New in repository:
ro: Nou în depozit:

en: Newsgroup
ro: Grupuri de discuții

en: No help viewer is installed!
    
    You need either the GNOME help viewer 'yelp', the 'konqueror' browser or the 'firefox' browser to view the synaptic manual.
    
    Alternatively you can open the man page with 'man synaptic' from the command line or view the html version located in the 'synaptic/html' folder.
ro: Nu este instalat niciun utilitar de afișare a ajutorului!
    
    Pentru a afișa manualul Synaptic aveți nevoie de unul dintre următoarele: utilitarul GNOME „yelp”, navigatorul „Konqueror” sau  navigatorul „Firefox”.
    
    Sau puteți vedea pagina „man” cu comanda „man synaptic” în linie de comandă sau versiunea html din dosarul „synaptic/html”.

en: No package is selected.
ro: Nici un pachet nu este selectat.

en: No proxy for:
ro: Nici un proxy pentru:

en: No valid records were found.
ro: Nu au fost găsite înregistrări valide.

en: Not automatic:
ro: Manual:

en: Not found
ro: Negăsit

en: Not installable
ro: Neinstalabil

en: Not installed
ro: Neinstalate

en: Not installed (locked)
ro: Neinstalate (blocate)

en: Not installed (locked):
ro: Neinstalat (blocat):

en: Not installed (new in repository)
ro: Neinstalate (noi în depozit)

en: Not installed (residual config)
ro: Neinstalate (configurație reziduală)

en: Not installed (unsupported)
ro: Neinstalate (fără suport)

en: Not installed packages
ro: Pachete neinstalate

en: Not installed:
ro: Neinstalat:

en: Not marked
ro: Nemarcate

en: Number of undo operations:
ro: Numărul operațiilor ce pot fi anulate:

en: OCaml Programming Language
ro: Limbaj de programare OCaml

en: OR
ro: SAU

en: Obsoletes
ro: Învechește

en: Only experts should use this.
ro: Doar utilizatorii experți ar trebui să folosească această facilitate.

en: Open changes
ro: Deschide modificările

en: Origin
ro: După origine

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
ro: Autor inițial:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Responsabili:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Colaboratori:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Orphaned
ro: Rămase orfane

en: PHP Programming Language
ro: Limbaj de programare PHP

en: Package
ro: Pachet

en: Package Manager
ro: Administrator de pachete

en: Package Manager output
ro: Rezultatul administratorului de pachete

en: Package Name
ro: Nume pachet

en: Package changes
ro: Modificări pachet

en: Package is supported
ro: Pachetul are asigurat suport

en: Package management software using apt.
ro: Software de administrare a pachetelor folosind apt.

en: Package name
ro: Nume pachet

en: Package with Debconf
ro: Pachete cu suport Debconf

en: Packages installed automatically as part of a dependency
ro: Pachete instalate automat ca parte a dependențelor

en: Packages installed automatically but no longer required by any other package
ro: Pachete instalate automat, dar care nu mai sunt necesare pentru alte pachete

en: Packages installed manually (not as a dependency of something else)
ro: Pachete instalate manual (nu ca o dependență a altui pachet)

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
ro: Pachete care sunt noi în depozit de la ultima „Reîncărcare”

en: Packages that are not available in any repository
ro: Pachete care nu sunt disponibile în vreun depozit

en: Packages that will be installed or upgraded
ro: Pachete care vor fi instalate sau actualizate

en: Packages that will be removed
ro: Pachete care vor fi dezinstalate

en: Packages that will never be upgraded
ro: Pachete care nu vor fi niciodată actualizate

en: Packages that won't be changed
ro: Pachete care nu vor fi modificate

en: Packages with broken dependencies
ro: Pachete cu dependențe deteriorate

en: Password
ro: Parolă

en: Pattern
ro: Model

en: Perl Programming Language
ro: Limbajul de programare Perl

en: Pinned
ro: Fixat

en: Please insert a disc in the drive.
ro: Introduceți un disc în unitate.

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
ro: Introduceți discul cu eticheta:
    %s
    în unitatea %s

en: Please select a directory
ro: Alegeți un dosar

en: Policy broken
ro: Politică încălcată

en: Port number of the ftp proxy server
ro: Numărul portului al serverului FTP

en: Port number of the http proxy server
ro: Numărul portului al serverului HTTP

en: PreDepends
ro: PreDepinde de

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
ro: E bine ca la actualizarea pachetelor să preferați versiunile din distribuția selectată. Dacă forțați manual o versiune dintr-o distribuție diferită, versiunea pachetului va urma acea distribuție până când intră în distribuția standard.

en: Prefer versions from:
ro: Preferă versiunile din:

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Preparing...
ro: Se pregătește...

en: Priority
ro: Prioritate

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Provided Packages
ro: Pachete furnizate

en: Provided packages
ro: Pachete furnizate

en: Provides
ro: Furnizează

en: Python Programming Language
ro: Limbajul de programare Python

en: Queued
ro: În așteptare

en: Quick Introduction
ro: Introducere rapidă

en: Quick filter
ro: Filtru rapid

en: Rebuilding search index
ro: Se reface indexul de căutare

en: Recommendations
ro: Recomandări

en: Recommends
ro: Recomandă

en: Reduced View
ro: Afișare sumară

en: ReducedView
ro: Afișare redusă

en: Registering disc...
ro: Se înregistrează discul...

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
ro: Nu s-au putut descărca sau autentifica fișierele de versiune pentru unele depozite. Aceste depozite sunt ignorate.

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
ro: Reîncarcă informațiile despre pachete pentru a cunoaște despre pachetele software noi, dezinstalate sau actualizate.

en: Reloading outdated package information:
ro: Se reîncarcă informațiile despre pachete învechite:

en: Reloading package information...
ro: Se reîncarcă informațiile despre pachete...

en: Remember my answer for future upgrades
ro: Reține răspunsul meu pentru viitoarele actualizări

en: Remember the answer
ro: Memorează răspunsul

en: Removal of packages:
ro: Eliminarea pachetelor:

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove Including Orphaned Dependencies
ro: Dezinstalează inclusiv dependențele rămase „orfane”

en: Removed packages that have left configuration files on the system
ro: Pachete dezinstalate care au lăsat fișiere de configurație pe sistem

en: Removing package "%s" may render the system unusable.
    Are you sure you want to do that?
ro: Eliminarea pachetului „%s” poate destabiliza sistemul.
    Sunteți sigur că vreți să faceți asta?

en: Removing software
ro: Se dezinstalează software

en: Replace configuration file
    '%s'?
ro: Doriți să înlocuiți fișierul de configurare
    „%s”?

en: Replaced packages
ro: Pachete înlocuite

en: Replaces
ro: Înlocuiește

en: Repositories
ro: Depozite

en: Repositories changed
ro: Depozitele au fost modificate

en: Residual config
ro: Configurație reziduală

en: Restricted On Export
ro: Restricționate la export

en: Return to the main screen
ro: Înapoi la fereastra principală

en: ReverseDepends
ro: DependențăInversă a

en: Ruby Programming Language
ro: Limbaj de programare Ruby

en: S_earch Results
ro: R_ezultate căutare

en: S_tatus
ro: S_tare

en: Save Markings _As...
ro: Salvează marcajele c_a...

en: Save changes
ro: Salvează modificările

en: Save full state, not only changes
ro: Salvează starea completă, nu doar modificările

en: Save script
ro: Salvează scriptul

en: Scanning CD-ROM
ro: Se scanează CD-ROM-ul

en: Scanning disc...
ro: Se scanează discul...

en: Science
ro: Știință

en: Search
ro: Caută

en: Search Filter
ro: Filtru căutare

en: Search History
ro: Istoric căutare

en: Search for packages
ro: Caută pachete

en: Search:
ro: Caută:

en: Searching
ro: Se caută

en: Section
ro: Secțiune

en: Section(s)
ro: Secțiune(i)

en: Section(s):
ro: Secțiune(i):

en: Sections
ro: Secțiuni

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select directory
ro: Alege dosarul

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
ro: Selectați pachetul și alegeți acțiunea din meniul „Pachet”.

en: Select the version of %s that should be forced for installation
ro: Selectați versiunea lui %s ce ar trebui forțată pentru instalare

en: Setting markings...
ro: Se setează marcajele...

en: Setup Vendors
ro: Configurare producători

en: Shells
ro: Shell-uri

en: Show individual files
ro: Afișează fișierele individuale

en: Show package properties in the main window
ro: Afișează proprietățile pachetelor în fereastra principală

en: Show this dialog at startup
ro: Afișează această fereastră la pornire

en: Size
ro: Mărime

en: Size:
ro: Mărime:

en: Smart Upgrade
ro: Actualizare inteligentă

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
ro: Unele pachete nu au putut fi descărcate de pe server(e).

en: Source (deb-src)
ro: Surse (deb-src)

en: Starting "Synaptic Package Manager" without administrative privileges
ro: Se pornește „Administratorul de pachete Synaptic” fără drepturi de administrator

en: Starting help viewer...
ro: Se pornește vizualizatorul de ajutor...

en: Starting package configuration tool...
ro: Se pornește unealta de configurare a pachetelor...

en: Starting package documentation viewer...
ro: Se pornește vizualizatorul de documentație a pachetelor...

en: Stat failed for %s
ro: Operația „stat” a eșuat pentru %s

en: Status
ro: Stare

en: Successfully fixed dependency problems
ro: Problemele de dependență au fost reparate cu succes

en: Successfully marked available upgrades
ro: S-au marcat cu succes toate actualizările disponibile

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Suggests
ro: Sugerează

en: Summary
ro: Sumar

en: Supported
ro: Suportate

en: Synaptic Package Manager
ro: Synaptic - administrator de pachete

en: Synaptic Package Manager
ro: Synaptic - administrator de pachete

en: Syntax error in line %s
ro: Eroare de sintaxă la linia %s

en: System Administration
ro: Administrare sistem

en: System upgrade:
ro: Actualizare sistem:

en: Tags
ro: Etichete

en: Tasks
ro: Sarcini

en: TeX Authoring
ro: Editare TeX

en: Text Be_side Icons
ro: Text lângă i_conițe

en: Text _Below Icons
ro: Text su_b iconițe

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
ro: Istoricul modificărilor conține informații despre modificări și problemele fixate în fiecare versiune a pachetului.

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
ro: Acțiunea aleasă afectează și alte pachete. Următoarele modificări sunt necesare pentru a continua.

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
ro: Fișierul de configurare %s a fost modificat (de dvs. sau de un script). O versiune actualizată este distribuită cu acest pachet. Dacă doriți să păstrați versiunea curentă, alegeți „Păstrează”. Doriți să înlocuiți fișierul curent și să instalați noua versiune din pachet?

en: The following details are provided:
ro: Sunt oferite următoarele detalii:

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
ro: Eticheta va fi utilizată pentru a identifica CD-ROM-ul dacă doriți ulterior să instalați pachete de pe el.

en: The list of installed files is only available for installed packages
ro: Lista este disponibilă doar pentru pachetele deja instalate

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
ro: Lista cu surse nu a putut fi citită.
    Navigați către dialogul de depozite pentru a corecta problema.

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
ro: Modificările marcate sunt aplicate în acest moment. Această operațiune este de durată. Așteptați.

en: The package files will be downloaded, but not installed
ro: Fișierele pachetelor vor fi descărcate, însă nu și instalate

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ro: Listele cu pachete sau fișierul de stare nu au putut fi analizate sau deschise.

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
ro: Administratorul de pachete selectează întotdeauna cele mai bune versiuni disponibile. Dacă forțați instalarea unei versiuni diferite de cea standard, riscați aparția unor erori în satisfacerea dependențelor.

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
ro: Depozitele vor fi verificate pentru pachete noi, dezinstalate sau actualizate.

en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
ro: Informațiile despre depozite au fost modificate. Trebuie să apăsați butonul „Reîncarcă” pentru ca modificările să aibă efect.

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
ro: Software-ul este organizat pe sistemul dvs. în așa-numite <i>pachete</i>. Administratorul de pachete vă permite să instalați, actualizați sau să dezinstalați pachete software.

en: There is another synaptic running in interactive mode. Please close it first.
ro: Există o altă instanță synaptic rulând în modul interactiv. Mai întâi trebuie să închideți acea instanță.

en: There is another synaptic running in non-interactive mode. Please wait for it to finish first.
ro: Există o altă instanță synaptic rulând în modul non-interactiv. Așteptați să se finalizeze.

en: This application is supported by the distribution
ro: Această aplicaţie este suportată de distribuţie

en: This behavior can be changed in the preferences later.
ro: Acest comportament poate fi modificat mai târziu în preferințe.

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
ro: Aveți o ultimă ocazie de a parcurge lista cu modificări marcate, înainte de a le aplica.

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
ro: Acest software este licențiat sub termenii Licenței Publice Generale GNU, versiunea 2

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) is already running. Please close that application first.
ro: Aceasta de obicei înseamnă că o altă aplicație de management al pachetelor (cum sunt apt și aptitude) rulează. Închideți acea aplicație înainte.

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
ro: Aceasta va abandona operația și poate lăsa sistemul într-o stare deteriorată. Sigur doriți să faceți aceasta?

en: To be downgraded
ro: De retrogradat

en: To be installed
ro: De instalat

en: To be kept
ro: De păstrat

en: To be re-installed
ro: De reinstalat

en: To be removed
ro: De dezinstalat

en: To be upgraded
ro: De înnoit

en: Translated by
ro: Tradus de

en: Trying to recover from package failure
ro: Se încearcă corectarea erorii referitoare la pachete

en: Type
ro: Tip

en: URI
ro: Adresă (URI)

en: U_nmark
ro: _Demarchează

en: U_nmark All
ro: _Demarchează tot

en: Unable to change to %s
ro: Nu s-a putut schimba în %s

en: Unable to correct dependencies
ro: Nu se pot corecta dependențele

en: Unable to correct missing packages
ro: Nu s-au putut corecta pachetele lipsă

en: Unable to create a tmp file
ro: Nu s-a putut crea un fișier temporar

en: Unable to get exclusive lock
ro: Nu s-a putut obține accesul exclusiv

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
ro: Nu s-a putut găsi nici un pachet. Este posibil ca discul acesta să nu fie compatibil cu APT.

en: Unable to lock the download directory
ro: Nu s-a putut obține acces exclusiv la directorul cu fișiere descărcate

en: Unable to lock the list directory
ro: Nu se poate bloca directorul cu liste

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
ro: Nu se pot marca înnoirile
    Verificați dacă sistemul nu conține erori.

en: Unable to read %s
ro: Nu s-a putut citi %s

en: Unable to read the cdrom database %s
ro: Nu s-a putut citi baza de date CD-ROM %s

en: Unchanged
ro: Neschimbate

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Unknown source type
ro: Tip necunoscut de sursă

en: Unmark
ro: Demarchează

en: Unmounting CD-ROM...
ro: Se demontează CD-ROM-ul...

en: Upgradable
ro: Actualizabil

en: Upgradable (upstream)
ro: Pot fi înnoite (upstream)

en: Upgradable:
ro: Actualizabil:

en: Usage: synaptic [options]
ro: Utilizare: synaptic [opțiuni]

en: Use custom application font
ro: Utilizează un font personalizat în aplicație

en: Use custom terminal font
ro: Utilizează un font personalizat în terminal

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Utilities
ro: Utilitare

en: Value:
ro: Valoare:

en: Variable:
ro: Variabilă:

en: Vendor
ro: Producător

en: Vendor block %s is invalid
ro: Blocul de producător %s este nevalid

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
ro: Producătorii își semnează pachetele pentru ca originea și integritatea pachetelor să poată fi verificabilă. Dezactivarea acestei verificări constituie un risc de securitate.

en: Vendors...
ro: Producători...

en: Version
ro: Versiune

en: Version Control Systems
ro: Sisteme de control al versiunii

en: Version number
ro: Număr versiune

en: Version:
ro: Versiune:

en: Versions
ro: Versiuni

en: Video software
ro: Software video

en: View package properties
ro: Vizualizează proprietățile pachetului

en: Visible
ro: Vizibil

en: Visit Homepage
ro: Vizitați pagina proiectului

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
ro: Vizitați pagina web la adresa 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: Waiting for disc...
ro: Se așteaptă discul...

en: Warning
ro: Atenție

en: Web servers
ro: Servere web

en: Word Processing
ro: Procesare de text

en: World Wide Web
ro: Web

en: Writing sources list...
ro: Se scrie lista cu surse...

en: Written by
ro: Scris de

en: Xfce Desktop Environment
ro: Mediul desktop Xfce

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
ro: Sunteți pe cale de a instala software ce <b>nu poate fi autentificat</b>! Prin aceasta ați putea permite unui individ rău intenționat să vă deterioreze sistemul sau să obțină control asupra lui.

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
ro: Sunteți pe cale de a adăuga componenta „universe”.
    
     Pentru pachetele din această componentă nu se oferă suport. Sigur doriți să continuați?

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
ro: Puteți marca pachete pentru instalare, actualizare sau dezinstalare în mai multe moduri:

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
ro[0]: Aveți %d pachet deteriorat pe sistemul dvs.!
    
    Utilizați filtrul „Deteriorate” pentru a-l localiza.
ro[1]: Aveți %i pachete deteriorate pe sistemul dvs.!
    
    Utilizați filtrul „Deteriorate” pentru a-l localiza.
ro[2]: Aveți %i de pachete deteriorate pe sistemul dvs.!
    
    Utilizați filtrul „Deteriorate” pentru a-l localiza.

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
ro: Trebuie să instalați pachetul „dwww” pentru a naviga în documentația unui pachet

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
ro: E recomandat să reîncărcați periodic informațiile despre pachete, pentru a nu rata actualizări importante de securitate.

en: You will not be able to apply any changes, but you can still export the marked changes or create a download script for them.
ro: Nu veți putea aplica nicio modificare, dar puteți exporta schimbările făcute sau crea cu ele un script de descărcare.

en: Zope/Plone Environment
ro: Mediu Zope/Plone

en: _About
ro: _Despre

en: _Add CD-ROM...
ro: _Adaugă CD-ROM...

en: _Add Repository
ro: _Adaugă un depozit de software

en: _Architecture
ro: _Arhitectură

en: _Browse Documentation
ro: _Navighează în documentație

en: _Configure...
ro: _Configurare...

en: _Contents
ro: _Cuprins

en: _Custom Filters
ro: _Filtre personalizate

en: _Default Upgrade
ro: Actuali_zare majoră implicită

en: _Delete Cached Package Files
ro: Ș_terge fișierele pachetelor stocate temporar

en: _Delete downloaded packages after installation
ro: Ș_terge pachetele descărcate după instalare

en: _Description
ro: _Descriere

en: _Deselect All
ro: _Deselectează tot

en: _Download Changelog
ro: _Descarcă istoricul modificărilor

en: _Download package files only
ro: _Descarcă doar fișierele pachetelor

en: _Edit
ro: _Editare

en: _File
ro: _Fișier

en: _Filters
ro: _Filtre

en: _Fix Broken Packages
ro: _Repară pachetele deteriorate

en: _Force Version
ro: _Forțează versiunea

en: _Force Version...
ro: _Forțează versiunea...

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Hide
ro: A_scunde

en: _Hide Details
ro: Ascunde _detaliile

en: _History
ro: _Istoric

en: _Icons Only
ro: Doar _iconițe

en: _Invert All
ro: _Inversează tot

en: _Keep
ro: _Păstrează

en: _Keep history
ro: _Păstrează istoricul

en: _Leave all downloaded packages in the cache
ro: _Păstrează toate pachetele descărcate în locația temporară (cache)

en: _Lock Version
ro: B_lochează versiunea

en: _Mark
ro: _Marchează

en: _Mark All Upgrades...
ro: _Marchează toate actualizările...

en: _Only delete packages which are no longer available
ro: Șterge d_oar pachetele care nu mai sunt disponibile

en: _Package
ro: _Pachet

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Quick Introduction
ro: Introducere _rapidă

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Read Markings...
ro: Încarcă ma_rcajele...

en: _Redo
ro: _Refă

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: _Reload Package Information
ro: _Reîncarcă informațiile despre pachete

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: _Repositories
ro: Depo_zite

en: _Save Markings
ro: _Salvează marcajele

en: _Search
ro: _Caută

en: _Search...
ro: _Caută...

en: _Sections
ro: _Secțiuni

en: _Select All
ro: _Selectează tot

en: _Set Internal Option...
ro: _Setează o opțiune internă...

en: _Settings
ro: _Setări

en: _Show Details
ro: Afișează _detalii

en: _Smart Upgrade
ro: Act_ualizare majoră inteligentă

en: _Terminal Font
ro: Font _terminal

en: _Text Only
ro: Doar _text

en: _Toolbar
ro: _Bară de unelte

en: _Undo
ro: _Anulează

en: _Verify package signatures
ro: _Verifică semnăturile pachetului

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
ro: bzip2 a eșuat, poate că e discul plin.

en: couldn't open %s for writing
ro: nu s-a putut deschide %s pentru scriere

en: days
ro: zile

en: dist upgrade Failed
ro: înnoirea distribuției a eșuat

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
ro: gzip a eșuat, posibil ca discul să fie plin.

en: non free
ro: non-liber

en: or dependency
ro: sau dependență

en: translators-credits
ro: Alex Bucur <melipse@gmail.com>
    Dan Damian <dand@ubuntu.ro>
    Lucian Adrian Grijincu
