xfce4-panel - en to ro translation catalogue (378 entries)

en: %0 o'clock
ro: ora %0

en: %1 o'clock
ro: ora %1

en: %s <span color="grey" size="small">(external)</span>
ro: %s <span color="grey" size="small">(extern)</span>

en: 24-_hour clock
ro: Ceas c_u 24 de ore

en: <b>Appearance</b>
ro: <b>Aspect</b>

en: A_utomatically increase the length
ro: Cr_eștere automată în lungime

en: About
ro: Despre

en: Action
ro: Acțiune

en: Action Buttons
ro: Butoane cu acțiuni

en: Add Appli_cation
ro: A_dăugare program

en: Add New Item
ro: Adăugare de noi elemente

en: Add New Items
ro: Adăugare de noi elemente

en: Add Workspace
ro: Adăugare spațiu de lucru

en: Add _New Items...
ro: Adăugare de _noi elemente…

en: Add a new empty item
ro: Adăugați un nou element gol

en: Add a new launcher to the panel based on the information of this desktop file
ro: Adăugați un nou lansator în panou utilizând informațiile din acest fișier desktop

en: Add a new panel
ro: Adăugați un nou panou

en: Add a new plugin to the panel
ro: Adăugați un nou modul în panou

en: Add new item to this panel
ro: Adăugați un nou element în acest panou

en: Add one or more existing items to the launcher
ro: Adăugați unul sau mai multe elemente existente în lansator

en: Adds a separator or space between panel items
ro: Adăugați un separator ori un spațiu între elementele panoului

en: Advanced
ro: Avansate

en: Afternoon
ro: După-masă

en: Almost noon
ro: Aproape prânz

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Appeara_nce
ro: A_spect

en: Appeara_nce:
ro: A_spect:

en: Appearance
ro: Aspect

en: Applications
ro: Programe

en: Applications Menu
ro: Meniu cu programe

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
ro: Sigur doriți să eliminați „%s”?

en: Are you sure you want to log out?
ro: Sigur doriți să ieșiți?

en: Are you sure you want to quit the panel?
ro: Sigur doriți să închideți panoul?

en: Are you sure you want to remove "%s"?
ro: Sigur doriți să eliminați „%s”?

en: Are you sure you want to remove panel %d?
ro: Sigur doriți să eliminați panoul %d?

en: Are you sure you want to restart?
ro: Sigur doriți să reporniți?

en: Are you sure you want to shut down?
ro: Sigur doriți să opriți calculatorul?

en: Arrow
ro: Săgeată

en: Automatic
ro: Automată

en: Background image
ro: Imagine de fundal

en: Because the panel is running in kiosk mode, you are not allowed to make changes to the panel configuration as a regular user
ro: Pentru că panoul este pornit în modul chioșc, nu aveți permisiunea să modificați configurația panoului ca utilizator obișnuit

en: Behavior
ro: Comportament

en: Behaviour
ro: Comportament

en: Binary
ro: Binar

en: Button _title:
ro: _Titlu pentru buton:

en: Button layout:
ro: Aspectul butonului:

en: Buttons
ro: Ordinea butoanelor

en: C_olor:
ro: Cul_oare:

en: C_reate
ro: _Creează

en: Clear
ro: Golește

en: Clock
ro: Ceas

en: Clock Options
ro: Opțiuni pentru ceas

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Co_mmand:
ro: C_omandă:

en: Configure...
ro: Configurează...

en: Create Launcher on the panel
ro: Creați un lansator în panou

en: Create New Folder
ro: Creați un dosar nou

en: Create _Launcher
ro: Creează un _lansator

en: Create new launcher from %d desktop file | Create new launcher from %d desktop files
ro[0]: Creează un nou lansator din acest fișier desktop
ro[1]: Creează un nou lansator din cele %d fișiere desktop
ro[2]: Creează un nou lansator din cele %d de fișiere desktop

en: Custom Format
ro: Format personalizat

en: Customize the panel
ro: Personalizați panourile

en: D_elete Item
ro: Șt_ergere element

en: D_isplay
ro: A_fișare

en: D_raw window frame when hovering a button
ro: E_vidențiază fereastra la trecerea mausului peste buton

en: Date
ro: Dată

en: Default
ro: Implicită

en: Delete the currently selected item
ro: Ștergeți elementul selectat

en: Directory Menu
ro: Meniu de directoare

en: Disable t_ooltips
ro: Nu arăta _indicii

en: Display _seconds
ro: Arată secun_dele

en: Do not wait for a window manager on startup
ro: Nu aștepta pornirea unui manager de ferestre

en: Do you want to start the panel? If you do, make sure you save the session on logout, so the panel is automatically started the next time you login.
ro: Dacă doriți să porniți panoul, salvați sesiunea la ieșire, astfel încât panoul să fie pornit automat la următoarea autentificare.

en: Do you want to suspend to RAM?
ro: Doriți suspendare în memoria RAM?

en: Do you want to suspend to disk?
ro: Doriți suspendare pe disc?

en: Dots
ro: Puncte

en: Down
ro: Jos

en: Early morning
ro: Dimineața devreme

en: East
ro: Est

en: Ed_it Menu
ro: _Editare meniu

en: Edit the currently selected item
ro: Editați elementul selectat

en: Enable _urgency notification
ro: Activează notificarea _urgenței

en: Enter a list of patterns that will be used to determine which files are visible in a directory. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
ro: Introduceți o listă de modele ce va fi utilizată pentru a determina ce fișiere vor fi vizibile într-un director. Dacă specificați mai mult de un model, lista elementelor trebuie separată prin punct și virgulă (de ex. *.txt;*.doc).

en: Enter search phrase here
ro: Introduceți termenii de căutare

en: Enter the new name:
ro: Introduceți un nou nume:

en: Error
ro: Eroare

en: Evening
ro: Seară

en: Experienced
ro: Avansat

en: F_uzziness:
ro: Preci_zie:

en: Failed to acquire manager selection for screen %d
ro: Nu s-a putut obține selecția de tip manager pentru ecranul %d

en: Failed to add a plugin to the panel
ro: Nu s-a putut adăuga un modul în panou

en: Failed to execute clock command
ro: Nu s-a putut executa comanda pentru ceas

en: Failed to execute command "%s"
ro: Nu s-a putut executa comanda „%s”

en: Failed to execute command "%s".
ro: Nu s-a putut executa comanda „%s”.

en: Failed to execute the preferred application for category "%s"
ro: Nu s-a putut executa programul preferat pentru categoria „%s”

en: Failed to launch application "%s"
ro: Nu s-a putut porni programul „%s”

en: Failed to launch default application for "%s"
ro: Nu s-a putut porni programul asociat implicit pentru „%s”

en: Failed to launch the migration application
ro: Nu s-a putut lansa programul de migrare

en: Failed to load the default configuration
ro: Nu s-a putut încărca o configurație implicită

en: Failed to migrate the existing configuration
ro: Nu s-a putut migra configurația existentă

en: Failed to open desktop item editor
ro: Nu s-a putut deschide editorul elementului de pe desktop

en: Failed to query content type for "%s"
ro: Nu s-a putut afla tipul de conținut pentru „%s”

en: Failed to quit the panel
ro: Nu s-a putut închide panoul

en: Failed to restart the panel
ro: Nu s-a putut reporni panoul

en: Failed to run action "%s"
ro: Nu s-a putut executa acțiunea „%s”

en: Failed to save the panel configuration
ro: Nu s-a putut salva configurația panoului

en: Failed to send D-Bus message
ro: Nu s-a putut trimite mesajul D-BUS

en: Failed to show the add new items dialog
ro: Nu s-a putut deschide fereastra pentru adăugarea de noi elemente

en: Failed to show the preferences dialog
ro: Nu s-a putut deschide fereastra cu preferințe

en: Filtering
ro: Filtrare

en: Fl_ash time separators
ro: Sepa_rator ce clipește

en: Fuzzy
ro: Aproximativ

en: General
ro: Generale

en: Group title and timestamp
ro: După nume și marcajul de timp

en: Group title and window title
ro: După nume și titlul ferestrei

en: Handle
ro: Mâner

en: Hibernate
ro: Hibernare

en: Hibernating computer in %d seconds.
ro: Calculatorul va intra în hibernare în %d secunde.

en: Hidden
ro: Ascunse

en: Hide all windows and show the desktop
ro: Ascunde toate ferestrele și arată desktopul

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Icon
ro: Iconiță

en: Icons
ro: Iconițe

en: If you delete an item, it will be permanently removed
ro: Dacă eliminați un element, acesta va fi șters definitiv

en: If you remove the item from the panel, it is permanently lost.
ro: Dacă eliminați acest element din panou, el va fi șters definitiv.

en: Inside Button
ro: În buton

en: Intelligently
ro: Inteligent

en: Intermediate
ro: Intermediar

en: Internal name: %s-%d
ro: Nume intern: %s-%d

en: Internal name: %s-%d
    PID: %d
ro: Nume intern: %s-%d
    PID: %d

en: Invalid hint type "%s". Valid types are bool, double, int, string and uint.
ro: Tip nevalid de hint: „%s”. Tipurile valide sunt: bool, double, int, string și uint.

en: Invalid plugin event syntax specified. Use PLUGIN-NAME:NAME[:TYPE:VALUE].
ro: Sintaxă nevalidă pentru evenimentul de modul. Utilizați NUME-MODUL:NUME[:TIP:VALOARE].

en: Ite_ms
ro: Ele_mente

en: Late evening
ro: Seara târziu

en: Launcher
ro: Lansator

en: Loc_k Screen
ro: _Blocare ecran

en: Lock Screen
ro: Blocare ecran

en: Log Out
ro: Ieșire

en: Log Out...
ro: Ieșire…

en: Log _Out
ro: _Ieșire

en: Log _Out...
ro: _Ieșire…

en: Log out, lock or other system actions
ro: Ieșire, blocare a ecranului sau alte acțiuni de sistem

en: Logging out in %d seconds.
ro: Ieșirea va avea loc în %d secunde.

en: M_ode:
ro: M_od:

en: Ma_ximize All
ro: Ma_ximizează tot

en: Menu
ro: Meniu

en: Menu File
ro: Fișier de meniu

en: Menu _file:
ro: _Fișier de meniu:

en: Mi_ddle click action:
ro: Acțiune pentru _butonul de mijloc al mausului:

en: Mi_nimize All
ro: Mi_nimizează tot

en: Minimize Window
ro: Minimizează fereastra

en: Minimize all open windows and show the desktop
ro: Minimizează toate ferestrele și arată desktopul

en: Modifying the panel is not allowed
ro: Modificarea panoului nu este permisă

en: Monitor %d
ro: Monitorul %d

en: Morning
ro: Dimineață

en: Most likely another widget took over the function of a notification area. This area will be unused.
ro: Cel mai probabil un alt widget a preluat deja funcționalitatea zonei de notificare. Această zonă nu va fi folosită.

en: Move currently selected item down by one row
ro: Mutați elementul selectat cu un rând mai jos

en: Move currently selected item up by one row
ro: Mutați elementul selectat cu un rând mai sus

en: Name of a timezone corresponding a file in the zoneinfo database, for example "America/New_York". Leave empty to use the localtime.
ro: Numele unui fus orar conform bazei de date zoneinfo, de exemplu „Europe/Bucharest”. Lăsați necompletat pentru ora locală.

en: Never
ro: Niciodată

en: New _Application
ro: _Program nou

en: New _Link
ro: _Link nou

en: Night
ro: Noapte

en: No Windows
ro: Nicio fereastră

en: No default application found for "%s"
ro: Nu există un program asociat implicit pentru „%s”

en: No items
ro: Niciun element

en: No running instance of %s was found
ro: Nu s-a găsit o instanță pornită pentru %s

en: None (use system style)
ro: Utilizează stilul temei

en: None, allow drag-and-drop
ro: Niciuna, dar permite tragere și plasare

en: Noon
ro: Prânz

en: North
ro: Nord

en: Nothing
ro: Niciuna

en: Novice
ro: Începător

en: Num_ber of rows:
ro: Număr _de rânduri:

en: Number of _rows:
ro: Număr de _rânduri:

en: OPTION
ro: OPȚIUNE

en: O_utput:
ro: _Ieșire:

en: Open Folder
ro: Deschide dosarul

en: Open in Terminal
ro: Deschide în terminal

en: Open launcher menu
ro: Deschide meniul lansatorului

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: PANEL-NUMBER
ro: NUMĂRUL-PANOULUI

en: PLUGIN-NAME
ro: NUMELE-MODULULUI

en: Pane_l
ro: P_anou

en: Panel
ro: Panouri

en: Panel %d
ro: Panoul %d

en: Panel Pr_eferences...
ro: _Preferințe pentru panouri…

en: Panel config needs migration...
ro: Configurația panoului trebuie migrată…

en: Panel configuration has been updated.
ro: Configurația panoului a fost actualizată.

en: Pick a Panel Color
ro: Alegeți o culoare pentru panou

en: Please choose a panel for the new plugin:
ro: Alegeți un panou pentru noul modul:

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: Plugin "%s" unexpectedly left the panel, do you want to restart it?
ro: Modulul „%s” a părăsit panoul într-un mod neașteptat, doriți să îl reporniți?

en: Popup menu at current mouse position
ro: Deschide meniul la poziția cursorului de maus

en: Print version information and exit
ro: Arată versiunea detaliată și ieși

en: Program launcher with optional menu
ro: Lansator de programe cu meniu opțional

en: Quit
ro: Ieșire

en: Quit the running panel instance
ro: Închide instanța pornită a panoului

en: Remove Workspace "%s"
ro: Șterge spațiul de lucru „%s”

en: Remove Workspace %d
ro: Șterge spațiul de lucru %d

en: Remove currently selected item
ro: Eliminați elementul selectat

en: Remove the currently selected panel
ro: Eliminați panoul selectat

en: Restart
ro: Repornire

en: Restart the running panel instance
ro: Repornește instanța pornită a panoului

en: Restarting computer in %d seconds.
ro: Calculatorul va fi repornit în %d secunde.

en: Restarting...
ro: Repornire…

en: Restore minimized windows to current _workspace
ro: Restaurea_ză ferestrele minimizate în spațiul de lucru curent

en: Restore the minimized windows
ro: Restaurează ferestrele minimizate

en: Save the panel configuration
ro: Salvează opțiunile panoului

en: Select A Background Image
ro: Selectați o culoare pentru fundal

en: Select A Directory
ro: Selectați un director

en: Select A Menu File
ro: Selectați un fișier de meniu

en: Select An Icon
ro: Selectați o iconiță

en: Select this option if you want maximized windows to cover the area behind the panel. This only works when the panel is attached to a screen edge.
ro: Selectați această opțiune dacă doriți ca ferestrele maximizate să acopere zona din spatele panoului. Ceea ce presupune că panoul este atașat marginii unui ecran.

en: Select this option to automatically increase the length of the panel if the plugins request more space.
ro: Selectați această opțiune pentru a incrementa automat lungimea unui panou dacă modulele sale necesită mai mult spațiu.

en: Select this option to disable the tooltips when moving over the panel button or menu items.
ro: Selectați această opțiune pentru a dezactiva indiciile la trecerea cursorului de maus peste butonul din panou ori elementele din meniu.

en: Select this option to extend the panel over multiple monitors.
ro: Selectați această opțiune pentru a extinde panoul pe mai multe monitoare.

en: Select this option to hide the handles of the panel and lock its position.
ro: Selectați această opțiune pentru a ascunde mânerele panoului și a-i fixa poziția.

en: Select this option to move the clicked menu item to the panel.
ro: Selectați această opțiune pentru a muta în panou elementul selectat din meniu.

en: Select this option to show the generic application name in the menu, for example "File Manager" instead of "Thunar"
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa numele generice ale programelor în meniu, de exemplu „Manager de fișiere” pentru „Thunar”

en: Session Menu
ro: Meniu de sesiuni

en: Sho_w AM/PM
ro: Ara_tă AM/PM

en: Show Desktop
ro: Arată desktopul

en: Show _flat buttons
ro: _Utilizează butoane plate

en: Show _handle
ro: Arată ca_drul

en: Show _hidden files
ro: Arată _fișierele ascunse

en: Show _inactive dots
ro: Arată pătratele _inactive

en: Show _label instead of icon
ro: Arată o _etichetă în locul iconiței

en: Show a confirmation dialog with a 30 second timeout for some of the actions.
ro: Arată un dialog de confirmare cu un timeout de 30 de secunde pentru anumite acțiuni.

en: Show a directory tree in a menu
ro: Arată un arbore de directoare în meniu

en: Show a menu containing categories of installed applications
ro: Arată un meniu conținând pe categorii programele instalate

en: Show about information of the currently selected item
ro: Arată detalii despre elementul selectat

en: Show application d_escription in tooltip
ro: Arată _descrierile programelor în indicii

en: Show button _labels
ro: Arată _etichete pentru butoane

en: Show generic application n_ames
ro: A_rată numele generice ale programelor

en: Show gri_d
ro: A_rată grila

en: Show help options
ro: Arată opțiunile pentru ajutor

en: Show ic_ons in menu
ro: Arată iconițe în _meniu

en: Show last _used item in panel
ro: Arată în panou _ultimul element utilizat

en: Show only _minimized windows
ro: Arată doar ferestrele _minimizate

en: Show the 'Add New Items' dialog
ro: Arată fereastra pentru adăugarea de noi elemente

en: Show the 'Panel Preferences' dialog
ro: Arată fereastra cu preferințele pentru panouri

en: Show windows from _all workspaces
ro: Arată _ferestrele din toate spațiile de lucru

en: Show windows from all mo_nitors
ro: Arată ferestrele pe _toate monitoarele

en: Show workspace _names
ro: Arată _numele spațiilor de lucru

en: Show workspace a_ctions
ro: A_rată acțiunile spațiilor de lucru

en: Shut Down
ro: Oprire

en: Shut _Down
ro: _Oprire

en: Solid color
ro: Culoare solidă

en: Sorting _order:
ro: _Ordine de sortare:

en: South
ro: Sud

en: Span mo_nitors
ro: Întinde pe toate mo_nitoarele

en: Sus_pend
ro: _Suspendare

en: Suspend
ro: Suspendare

en: Suspending computer in %d seconds.
ro: Calculatorul va fi suspendat în %d secunde.

en: Switch User
ro: Alt utilizator

en: Switch between open windows using a menu
ro: Schimbați fereastra activă utilizând un meniu

en: Switch between open windows using buttons
ro: Schimbați fereastra activă utilizând butoane

en: Switch between virtual desktops
ro: Comutare între desktopurile virtuale

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ro: Echipa de dezvoltare Xfce. Toate drepturile sunt rezervate.

en: The format describes the date and time parts to insert into the panel. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. Similarly, <b></b> tags will make the text bold. See the "Help" page for additional information.
ro: Formatul descrie data și ora de afișat în panou. De exemplu, %Y reprezintă anul, %m luna, iar %d ziua. În plus, marcajele de tip <b></b> vor îngroșa textul. Consultați pagina de ajutor pentru detalii suplimentare.

en: The notification area lost selection
ro: Zona de notificare a pierdut selecția

en: The panel and plugin configurations will be permanently removed
ro: Configurațiile panoului și ale modulelor sale vor fi șterse definitiv

en: The panel of the Xfce Desktop Environment
ro: Panoul mediului desktop Xfce

en: The plugin restarted more than once in the last %d seconds. If you press Execute the panel will try to restart the plugin otherwise it will be permanently removed from the panel.
ro: Modulul s-a repornit de mai multe ori în ultimele %d secunde. Dacă alegeți „Execută”, panoul va încerca să repornească modulul, altfel el va fi eliminat definitiv din panou.

en: There is already a running instance
ro: Există deja o instanță pornită

en: This will create a new launcher plugin on the panel and inserts the dropped files as menu items.
ro: Această acțiune va crea un nou modul de tip lansator în panou și va insera ca elemente de meniu fișierele plasate cu mausul.

en: Time Settings
ro: Opțiuni pentru oră

en: Time and Date _Settings...
ro: _Opțiuni pentru dată și oră…

en: Time_zone:
ro: _Fus orar:

en: Timestamp
ro: După marcajul de timp

en: Transparency when the pointer is not hovering over the panel, with 0 being fully transparent and 100 fully opaque.
ro: Transparență când cursorul mausului nu este deasupra panoului, 0 însemnând transparență completă, iar 100 însemnând opacitate completă.

en: Turning off computer in %d seconds.
ro: Calculatorul va fi oprit în %d secunde.

en: Type "%s --help" for usage.
ro: Încercați „%s --help” pentru detalii de utilizare.

en: Un_minimize All
ro: Restaurea_ză tot

en: Unable to open the workspace settings
ro: Nu s-au putut deschide opțiunile pentru spațiile de lucru

en: Unable to start the notification area
ro: Nu s-a putut inițializa zona de notificare

en: Unnamed Item
ro: Element fără nume

en: Unnamed item
ro: Element fără nume

en: Up
ro: Sus

en: Urgent Windows
ro: Ferestre urgente

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Use c_ustom menu file:
ro: _Utilizează un fișier personalizat de meniu:

en: Use the _default menu
ro: Utilizea_ză meniul implicit

en: Visible
ro: Vizibilitate

en: Week %V
ro: Săptămâna %V

en: West
ro: Vest

en: What time is it?
ro: Cât e ceasul?

en: Window Buttons
ro: Butoane pentru ferestre

en: Window Menu
ro: Listă de ferestre

en: Window title
ro: După titlul ferestrei

en: Workspace %d
ro: Spațiul de lucru %d

en: Workspace Switcher
ro: Comutator de spații de lucru

en: Workspace _Settings...
ro: _Opțiuni pentru spațiile de lucru…

en: You have started X without session manager. Clicking Quit will close the X server.
ro: Ați pornit serverul X fără un manager de sesiune. Dacă alegeți „Ieșire” veți închide serverul X.

en: [ARGUMENTS...]
ro: [ARGUMENTE…]

en: _About
ro: _Despre

en: _Actions
ro: _Acțiuni

en: _Add
ro: _Adagă

en: _Arrow button position:
ro: Poziția butonului de tip _săgeată:

en: _Base Directory:
ro: Director de _bază:

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: _Închide

en: _Close All
ro: În_chide tot

en: _Edit Item
ro: _Editare element

en: _Enter:
ro: I_ntrare:

en: _Execute
ro: _Execută

en: _Expand
ro: _Extindere

en: _File Pattern:
ro: _Modele de fișiere:

en: _File:
ro: Fișie_r:

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Hibernate
ro: _Hibernare

en: _Icon:
ro: _Iconiță:

en: _Layout:
ro: Asp_ect:

en: _Leave:
ro: I_eșire:

en: _Level:
ro: Ni_vel:

en: _Lock Panel
ro: Fi_xează panoul

en: _Lock panel
ro: Fi_xează panoul

en: _Log Out
ro: _Ieșire

en: _Move
ro: _Mutare

en: _New Game
ro: Joc _nou

en: _Remove
ro: _Elimină

en: _Restart
ro: _Repornire

en: _Search:
ro: Cau_tă:

en: _Show button title
ro: Arată titlul _butonului

en: _Show confirmation dialog
ro: Arată un _dialog de confirmare

en: _Style:
ro: St_il:

en: _Switch User
ro: Alt _utilizator

en: _Switch windows using the mouse wheel
ro: Comutare între ferestre cu _rotița de maus

en: _Tooltip format:
ro: _Stil pentru indiciu:

en: _Unmaximize All
ro: _Demaximizează tot

[ctx: am]
en: eight
ro: opt

[ctx: am]
en: eleven
ro: unsprezece

[ctx: am]
en: five
ro: cinci

[ctx: am]
en: four
ro: patru

[ctx: am]
en: nine
ro: nouă

[ctx: am]
en: one
ro: unu

[ctx: am]
en: seven
ro: șapte

[ctx: am]
en: six
ro: șase

[ctx: am]
en: ten
ro: zece

[ctx: am]
en: three
ro: trei

[ctx: am]
en: twelve
ro: douăsprezece

[ctx: am]
en: two
ro: două

en: five past %0
ro: %0 și cinci

en: five to %1
ro: %1 fără cinci

en: half past %0
ro: %0 și jumătate

[ctx: one]
en: %0 o'clock
ro: ora %0

[ctx: one]
en: %1 o'clock
ro: ora %1

[ctx: one]
en: five past %0
ro: %0 și cinci

[ctx: one]
en: five to %1
ro: %1 fără cinci

[ctx: one]
en: half past %0
ro: %0 și jumătate

[ctx: one]
en: quarter past %0
ro: %0 și un sfert

[ctx: one]
en: quarter to %1
ro: %1 fără un sfert

[ctx: one]
en: ten past %0
ro: %0 și zece

[ctx: one]
en: ten to %1
ro: %1 fără zece

[ctx: one]
en: twenty five past %0
ro: %0 și douăzeci și cinci

[ctx: one]
en: twenty five to %1
ro: %0 fără douăzeci și cinci

[ctx: one]
en: twenty past %0
ro: %0 și douăzeci

[ctx: one]
en: twenty to %1
ro: %1 fără douăzeci

[ctx: pm]
en: eight
ro: opt

[ctx: pm]
en: eleven
ro: unsprezece

[ctx: pm]
en: five
ro: cinci

[ctx: pm]
en: four
ro: patru

[ctx: pm]
en: nine
ro: nouă

[ctx: pm]
en: one
ro: unu

[ctx: pm]
en: seven
ro: șapte

[ctx: pm]
en: six
ro: șase

[ctx: pm]
en: ten
ro: zece

[ctx: pm]
en: three
ro: trei

[ctx: pm]
en: twelve
ro: douăsprezece

[ctx: pm]
en: two
ro: două

en: quarter past %0
ro: %0 și un sfert

en: quarter to %1
ro: %1 fără un sfert

en: ten past %0
ro: %0 și zece

en: ten to %1
ro: %1 fără zece

en: twenty five past %0
ro: %0 și douăzeci și cinci

en: twenty five to %1
ro: %1 fără douăzeci și cinci

en: twenty past %0
ro: %0 și douăzeci

en: twenty to %1
ro: %1 fără douăzeci
