Xfce Apps - en to ro translation catalogue (267 entries)

en: Ad_vanced
ro: A_vansate

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Allow bold te_xt
ro: Permite te_xt îngroșat

en: Always
ro: Mereu

en: Always keep window on _top
ro: Ține fereastra întotdeauna _deasupra

en: Appearance and Animation
ro: Aspect și animație

en: Arabic
ro: Arabă

en: Armenian
ro: Armeană

en: Auto-detect
ro: Detectare automată

en: B_old text color:
ro: Culoarea textului îngr_oșat:

en: Background
ro: Fundal

en: Background image
ro: Imagine de fundal

en: Baltic
ro: Baltică

en: Behavior
ro: Comportament

en: Black
ro: Negru

en: Black on White
ro: Negru pe alb

en: Blue
ro: Albastru

en: Brown / Yellow
ro: Maro / Galben

en: C_ase sensitive
ro: _Majuscule semnificative

en: Celtic
ro: Celtică

en: Centered
ro: Centrată

en: Central European
ro: Central Europeană

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Choose Terminal Font
ro: Alegeți fontul terminalului

en: Choose background color
ro: Alegeți culoarea fundalului

en: Choose bold font color
ro: Alegeți culoarea textului îngroșat

en: Choose tab activity color
ro: Alegeți culoarea taburilor active

en: Choose text color
ro: Alegeți culoarea textului

en: Choose text selection background color
ro: Alegeți culoarea de selectare a textului

en: Close
ro: Închide

en: Close T_ab
ro: Închide ta_bul

en: Close _Window
ro: În_chide fereastra

en: Close all tabs?
ro: Doriți să închideți toate taburile?

en: Close this tab
ro: Închide acest tab

en: Co_mpatibility
ro: Co_mpatibilitate

en: Color Selector
ro: Selector de culoare

en: Command
ro: Comandă

en: Compatibility
ro: Compatibilitate

en: Compose Email
ro: Mail către adresă

en: Copy Email Address
ro: Copiază adresa

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Cu_rsor color:
ro: Culoarea cu_rsorului:

en: Custom Colors
ro: Culori personalizate:

en: Cyan
ro: Albastru verzui

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: D_uration:
ro: Du_rată:

en: Dark Gray
ro: Gri închis

en: Dark Pastels
ro: Pastel închis

en: Default (%s)
ro: Implicită (%s)

en: Default character e_ncoding:
ro: Codar_e implicită:

en: Default geometry:
ro: Geometrie implicită:

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f)
ro: _Dezactivează toate tastele de acces la meniu (precum Alt+f)

en: Disabled
ro: Dezactivată

en: Display _borders around new windows
ro: Arată ma_rgini în jurul ferestrelor noi

en: Display _menubar in new windows
ro: Arată _bara de meniu în ferestrele noi

en: Display _toolbar in new windows
ro: Ara_tă bara cu unelte în ferestrele noi

en: Display help contents
ro: Arată conținutul ajutorului

en: Display mismatch
ro: Display greșit

en: Do _not ask me again
ro: _Nu mă mai întreba altă dată

en: Double Click
ro: Dublu-clic

en: Down
ro: În jos

en: Drop-do_wn
ro: Consolă _instant

en: Drop-down Terminal
ro: Consolă instant

en: Enable this option to allow applications running inside the terminal windows to use bold text.
ro: Activați această opțiune pentru a permite programelor pornite în terminal să utilizeze text aldin (îngroșat).

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
ro: Activați această opțiune pentru a opta pentru o culoare personalizată pentru textul îngroșat. În caz contrar, se va folosi culoarea normală a textului.

en: Enable this option to show the menubar in newly created terminal windows.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa bara de meniu în ferestrele de terminal nou create.

en: Enable this option to show the toolbar in newly created terminal windows.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa barele cu unelte în ferestrele de terminal nou create.

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa decorațiunile ferestrelor în jurul ferestrelor de terminal nou create.

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal window to the command prompt.
ro: Această opțiune vă permite să derulați în jos, până la promptul liniei de comandă, la apăsarea oricărei taste.

en: Encoding
ro: Codare

en: Enter the title for the current terminal tab
ro: Introduceți titlul pentru tabul curent de terminal

en: Erase TTY
ro: Golirea TTY

en: Escape sequence
ro: O secvență Escape

en: Failed to create the regular expression
ro: Nu s-a putut crea expresia RegExp

en: Failed to execute child
ro: Nu s-a putut executa comanda

en: Find
ro: Căutare

en: Find Ne_xt
ro: Caută înain_te

en: Find Pre_vious
ro: Caută î_napoi

en: General
ro: Generale

en: General Options
ro: Opțiuni generale

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Goes after initial title
ro: Apare după titlul inițial

en: Goes before initial title
ro: Apare înaintea titlului inițial

en: Greek
ro: Greacă

en: Green
ro: Verde

en: Green on Black
ro: Verde pe negru

en: He_ight:
ro: Î_nălțime

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: If enabled, the shortcut to open and retract the window will give focus, rather than closing it, if it has previously lost focus
ro: La activare, combinația de taste pentru deschiderea și închiderea ferestrei îi va returna focusul în loc de a o închide, dacă focusul a fost pierdut.

en: Image Files
ro: Fișierele imagini

en: Invalid geometry string "%s"
ro: Date de geometrie greșite: „%s”

en: Isn't displayed
ro: Nu este afișat

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Keep window open when it loses focus
ro: Ține fereastra deschisă chiar dacă pierde focusul

en: Korean
ro: Coreeană

en: L_eft
ro: S_tânga

en: Light Blue
ro: Albastru deschis

en: Light Cyan
ro: Albastru verzui deschis

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Light Green
ro: Verde deschis

en: Light Magenta
ro: Purpuriu deschis

en: Light Red
ro: Roșu deschis

en: Load Presets...
ro: Încarcă opțiuni predefinite...

en: Magenta
ro: Purpuriu

en: Match _entire word only
ro: Potrivește doar cu_vinte întregi

en: Match as _regular expression
ro: Potrivire RegE_xp

en: Move Tab _Left
ro: Mută tabul în _stânga

en: Move Tab _Right
ro: Mută tabul în _dreapta

en: Move to monitor with poi_nter
ro: Mută p_e monitorul cu cursorul de maus

en: Never
ro: Niciodată

en: None (use solid color)
ro: Fără (culoare unică)

en: Nordic
ro: Nordică

en: OPTION
ro: OPȚIUNE

en: On the left side
ro: În stânga

en: On the right side
ro: În dreapta

en: Open Link
ro: Deschide linkul

en: Open T_erminal
ro: Deschide un t_erminal

en: Open _Tab
ro: Deschide un _tab

en: Open a dialog to specify the color
ro: Deschideți o fereastră pentru alegerea unei culori

en: Open a new terminal tab
ro: Deschide un nou tab de terminal

en: Open a new terminal window
ro: Deschide o nouă fereastră de terminal

en: Open the preferences dialog
ro: Deschide fereastra cu preferințe

en: Opening New Windows
ro: Ferestre nou deschise

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
ro: Opțiunea „--command/-e” necesită specificarea ca parametru a comenzii de executat

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
ro: Opțiunea „--default-display” necesită specificarea ca parametru a unui ecran X implicit

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
ro: Opțiunea „--default-working-directory” necesită specificarea ca parametru a unui director de lucru implicit

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
ro: Opțiunea „--geometry” necesită specificarea ca parametru a geometriei ferestrei

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
ro: Opțiunea „--icon/-I” necesită specificarea ca parametru a unui fișier ori a unui nume de iconiță

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
ro: Opțiunea „--role” necesită specificarea ca parametru a rolului ferestrei

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
ro: Opțiunea „--startup-id” necesită specificarea ca parametru a unui id de pornire

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
ro: Opțiunea „--startup-id” necesită specificarea ca parametru a unui id de pornire

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
ro: Opțiunea „--title/-T” necesită specificarea ca parametru a titlului

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
ro: Opțiunea „--working-directory” necesită specificarea ca parametru a unui director de lucru

en: Other
ro: Alta

en: Palette
ro: Paletă

en: Paste _Selection
ro: Lipește _selecția

en: Paste from clipboard
ro: Lipește din clipboard

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: Position
ro: Poziție

en: Pr_eferences...
ro: _Preferințe...

en: Presets
ro: Opțiuni predefinite

en: Received invalid color data: Wrong format (%d) or length (%d)
ro: S-au recepționat date invalide de culoare. Format greșit (%d) ori lungime inadecvată (%d)

en: Red
ro: Roșu

en: Replaces initial title
ro: Înlocuiește titlul inițial

en: Reset tab activity _indicator after
ro: Reinițiali_zează indicatorul de activitate după

en: Right
ro: Dreapta

en: Romanian
ro: Română

en: Scaled
ro: Scalat

en: Scr_ollbar is:
ro: _Bara de derulare este:

en: Scroll on _keystroke
ro: Derulea_ză la tastare

en: Scroll on ou_tput
ro: De_rulează la ieșire

en: Scroll_back:
ro: Linii de derulare înap_oi:

en: Scrolling
ro: Derulare a outputului

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
ro: Consultați manualul %s pentru detalii privind opțiunile de mai sus.

en: Select Background Image File
ro: Selectați fișierul cu imaginea de fundal

en: Select _All
ro: Selectează t_ot

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
ro: Selectați această opțiune pentru a forța terminalul să execute shell-ul propriu ca un shell de login când se deschid terminale noi. Consultați documentația pentru detalii despre diferențele dintre executarea ca un shell interactiv și executarea ca login shell.

en: Set _Encoding
ro: _Alegeți codarea

en: Show Window _Borders
ro: Arată marginile _ferestrelor

en: Show _Menubar
ro: Arată bara de _meniu

en: Show _Toolbar
ro: Arată bara cu _unelte

en: Show _status icon in notification area
ro: Arată o iconiță în _zona de notificare

en: Show/hide the menubar
ro: Arată ori ascunde bara de meniu

en: Show/hide the toolbar
ro: Arată ori ascunde bara cu unelte

en: Show/hide the window decorations
ro: Arată ori ascunde decorațiunile ferestrelor

en: South-Eastern Europe
ro: Sud-Est Europeană

en: Specifies the number of lines that you can scroll back using the scrollbar.
ro: Specifică numărul de linii pe care le puteți derula înapoi utilizând bare de derulare.

en: St_yle:
ro: S_til:

en: Stretched
ro: Întins

en: Switch to next tab
ro: Comută în tabul următor

en: Switch to previous tab
ro: Comută în tabul anterior

en: T_abs
ro: Ta_buri

en: Tab Options
ro: Opțiuni pentru taburi

en: Tab activit_y color:
ro: Culoar_ea taburilor active:

en: Terminal Emulator
ro: Emulator de terminal

en: Terminal Preferences
ro: Preferințe pentru Terminal

en: Text _selection color:
ro: Culoarea selecției de te_xt

en: Thai
ro: Thailandeză

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ro: Echipa de dezvoltare Xfce. Toate drepturile sunt rezervate.

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
ro: Culoarea selectată aleator are aceeași luminozitate precum culoarea fundalului selecției

en: These options may cause some applications to behave
    incorrectly. They are only here to allow you to work around
    certain applications and operating systems that expect
    different terminal behavior.
ro: Aceste opțiuni pot împiedica funcționarea corectă a anumitor programe. Ele sunt totuși disponibile aici pentru a vă permite soluții alternative pentru anumite programe și sisteme de operare ce presupun un comportament diferit din partea emulatorului de terminal.

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
ro: Această opțiune precizează dacă terminalul va derula liniile automat de fiecare dată când se generează noi ieșiri de către comenzile executate în terminal.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
ro: Această fereastră are %d taburi deschise. Închiderea
    acestei ferestre presupune închiderea tuturor taburilor sale.

en: Tiled
ro: Mozaic

en: Title
ro: Titlu

en: Toggle Drop-down Terminal
ro: Comută consola instant

en: Toggle fullscreen mode
ro: Comută modul pe tot ecranul

en: Transparent background
ro: Fundal transparent

en: Turkish
ro: Turcă

en: Unable to determine your login shell.
ro: Nu vi se poate identifica shell-ul de login

en: Unable to drop Mozilla URL on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ro: Nu se poate lipi URL-ul Mozilla în terminal: Format greșit (%d) ori lungime inadecvată (%d)

en: Unable to drop URI list on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ro: Nu se poate lipi lista URI în terminal: Format greșit (%d) ori lungime inadecvată (%d)

en: Unable to drop selection of type text/plain to terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ro: Nu se poate lipi selecția de tip „text/plain” în terminal: Format greșit (%d) ori lungime inadecvată (%d)

en: Unable to register terminal service: %s
ro: Nu se poate înregistra serviciul terminal: %s

en: Unknown option "%s"
ro: Opțiune necunoscută „%s”

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Use shortcut to _focus visible window
ro: Combinația de taste _focusează fereastra deschisă

en: User id mismatch
ro: Nepotrivire pentru ID-ul de utilizator

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Warning
ro: Avertizare

en: Western European
ro: Vest Europeană

en: White
ro: Alb

en: White on Black
ro: Alb pe negru

en: Wi_dth:
ro: _Lățime:

en: Window Options
ro: Opțiuni pentru ferestre

en: Window or Tab Separators
ro: Separatori de ferestre și taburi

en: XTerm
ro: Xterm

en: Xfce Terminal
ro: Terminal Xfce

en: Xfce Terminal Emulator
ro: Emulator de Terminal Xfce

en: Yellow
ro: Galben

en: Zoom _In
ro: Ap_ropie

en: Zoom _Out
ro: Depăr_tează

en: _About
ro: _Despre

en: _Always show tabs
ro: Arată întotdeauna ta_burile

en: _Appearance
ro: A_spect

en: _Background color:
ro: Culoarea _fundalului:

en: _Backspace key generates:
ro: Tasta Bac_kspace generează:

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Clear Scrollback and Reset
ro: _Curăță liniile derulate și reinițializează

en: _Close
ro: În_chide

en: _Colors
ro: C_ulori

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Delete key generates:
ro: Tasta _Delete generează:

en: _Detach Tab
ro: _Desprinde tabul

en: _Dynamically-set title:
ro: Titlul modificat _dinamic:

en: _Edit
ro: _Editare

en: _File
ro: _Fișier

en: _File:
ro: _Fișier:

en: _Find...
ro: Că_utare...

en: _Fullscreen
ro: Pe t_ot ecranul

en: _General
ro: _Generale

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Initial title:
ro: _Titlul inițial:

en: _Keep window open when it loses focus
ro: Ține fereastra desc_hisă când pierde focusul

en: _Next
ro: Î_napoi

en: _Next Tab
ro: Tabul ur_mător

en: _Normal Size
ro: Mărime _originală

en: _Opacity:
ro: _Opacitate

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Previous
ro: Înain_te

en: _Previous Tab
ro: Tabul a_nterior

en: _Reset
ro: _Reinițializare

en: _Reset compatibility options to defaults
ro: Reinițiali_zează opțiunile de compatibilitate

en: _Run command as login shell
ro: E_xecută comanda ca un shell de login

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Search for:
ro: Cau_tă:

en: _Set Title...
ro: _Editați titlul...

en: _Text color:
ro: Culoarea _textului:

en: _Title:
ro: _Titlu:

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
ro: Actualizează înregistrările utmp/_wtmp la lansarea comenzii

en: _Vary the background color for each tab
ro: Schim_bă culoarea de fundal pentru fiecare tab

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Wrap around
ro: _Reia de la început

en: c_olumns
ro: coloa_ne

en: command
ro: comandă

en: directory
ro: director

en: geometry
ro: geometrie

en: icon
ro: iconiță

en: role
ro: rol

en: row_s
ro: rân_duri

en: seconds
ro: secunde

en: string
ro: șir

en: title
ro: titlu
