kcontactmanager - en to ru translation catalogue (228 entries)

en: &Action
ru: &Действия

en: &Configure KAddressBook...
ru: Нас&троить KAddressBook...

en: &Edit
ru: &Правка

en: &Export
ru: &Экспорт

en: &File
ru: &Файл

en: &New
ru: &Создать

en: &Settings
ru: &Настройка

en: &Themes
ru: &Оформления

en: &Tools
ru: С&ервис

en: &View
ru: &Вид

en: (All)
ru: (выбраны все)

en: (Groups)
ru: (группы)

en: (None)
ru: (не выбрано ничего)

en: (One year old) | (%1 years old)
ru[0]: (%1 год)
ru[1]: (%1 года)
ru[2]: (%1 лет)
ru[3]:  (один год)

en: (Untagged)
ru: (записи без меток)

en: (c), 2016-2021 Laurent Montel
ru: © Laurent Montel, 2016–2021

en: (c), 2020-2021 Laurent Montel
ru: © Laurent Montel, 2021

en: <qt>Category filter: %1
ru: <qt>Фильтр категорий: %1

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
ru: <qt>Это действие полностью скроет меню. Чтобы снова вывести его, нажмите %1.</qt>

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
ru: Очистить список показываемых категорий

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
ru: Сбросить фильтр категорий

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
ru: Следующий

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
ru: Предыдущий

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
ru: Создать группу контактов...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
ru: Создать контакт...

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
ru: Простой (одна колонка)

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
ru: Три колонки

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
ru: Две колонки

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
ru: %1 из %2

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
ru: Все контакты из выбранной адресной книги

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
ru: Все контакты из всех адресных книг.

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
ru: Экспорт информации о работе

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
ru: Экспортировать отображаемое имя в полное имя

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
ru: Экспорт ключей шифрования

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
ru: Экспорт других полей

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
ru: Экспорт рисунков

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
ru: Экспорт приватных полей

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
ru: Перейти к следующему контакту из списка

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
ru: Перейти к предыдущему контакту из списка

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
ru: Только текущие выделенные контакты

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
ru: Выбранные контакты

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
ru: Выбрать все вложенные папки, включая папку верхнего уровня

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
ru: Выберите первичное поле сортировки

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
ru: Выберите формат печати

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
ru: Выберите порядок сортировки

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
ru: Экспортировать поля с информацией о работе контакта в файл vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
ru: Экспортировать отображаемое имя контакта в поле полного имени в визитной карточке vCard. Эта опция может понадобиться для корректного отображения имени в GMail или Android.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
ru: Экспортировать ключи шифрования контакта в файл vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
ru: Экспортировать другие поля в файл vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
ru: Экспортировать рисунок контакта в файл vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
ru: Экспортировать приватные поля контакта в файл vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
ru: Выбрать все контакты, находящиеся в этой папке, включая вложенные в неё папки. Не выбирайте этот параметр, если нужно выбрать контакты, находящиеся только в папке верхнего уровня.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
ru: Отсортировать список контактов по указанному полю по возрастанию или убыванию.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
ru: Выбрать контакты, которые выделены в графическом интерфейсе.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
ru: Выбрать все контакты из одной из адресных книг. Выбрать нужную книгу можно в списке адресных книг, который появится после выбора опции.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
ru: Выбрать все контакты из всех адресных книг.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
ru: Выберите понравившийся формат печати. Картинка предварительного просмотра поможет сделать выбор.

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
ru: Из этого списка можно выбрать поле, по которому будут отсортированы контакты, а также задать порядок сортировки: по возрастанию или по убыванию.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы перейти к следующему контакту из списка.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы перейти к предыдущему контакту из списка.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
ru: Печать всей адресной книги или выбранных контактов.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
ru: Для быстрого поиска интересующего контакта можно начать набирать строку поиска в этом окне, при этом появится список контактов, подходящих под эту строку.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
ru: В открывшемся диалоговом окне можно настроить комбинации клавиш для всего приложения.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
ru: Открыть диалоговое окно для создания новой группы контактов.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
ru: Открыть диалоговое окно для создания нового контакта.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
ru: Не определено

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
ru: По возрастанию

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
ru: По убыванию

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
ru: (предварительный просмотр не доступен)

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search... <%1>
ru: Поиск... <%1>

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
ru: Сортировать по полю:

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
ru: Порядок:

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
ru: В какой форме печатать контакты?
    В адресной книге имеются несколько форматов, предназначенных для различных целей.
    Выбрать наиболее подходящий формат можно ниже.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
ru: Информация о работе

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
ru: Отображаемое имя в виде полного имени

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
ru: Ключи шифрования

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
ru: Включая вложенные папки

[ctx: @option:check]
en: Other fields
ru: Другие поля

[ctx: @option:check]
en: Pictures
ru: Рисунки

[ctx: @option:check]
en: Private fields
ru: Приватные поля

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
ru: Все контакты

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
ru: Все контакты из:

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
ru: Выбранные контакты

[ctx: @title:group]
en: Export options
ru: Опции экспорта

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
ru: Экспортируемые поля

[ctx: @title:group]
en: Print Style
ru: Формат

[ctx: @title:group]
en: Sorting
ru: Сортировка

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
ru: Формат

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
ru: Сбор контактов

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
ru: Импорт контактов

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
ru: Печать контактов

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
ru: Печать

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
ru: Свойства папки адресной книги %1

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
ru: Выбор адресной книги

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
ru: Выбор контактов

en: Address Book
ru: Адресная книга

en: All EMails
ru: Все адреса эл. почты

en: Alternating the background color
ru: Чередующийся цвет фона

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Appearance Page
ru: Внешний вид

en: Assistant
ru: Секретарь

en: Birthday
ru: Дата рождения

en: Blog Feed
ru: Блог

en: Business Address
ru: Рабочий адрес

en: Category filter
ru: Фильтр категорий

en: Change the background color of every row
ru: Изменять цвет фона для каждой строки

en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
ru: Печать дней рождения контактов.

en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
ru: Печать адресов электронной почты контактов.

en: Check this box if you want contact notes to be printed.
ru: Печать заметок о контактах.

en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
ru: Печать названий организаций контактов.

en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
ru: Печать телефонных номеров контактов.

en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
ru: Печать почтовых адресов контактов.

en: Choose Contacts to Print
ru: Выберите контакты для печати

en: Choose Printing Style
ru: Формат

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
ru: Выбрать цвет для фона заголовка.

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
ru: Выбрать цвет для текста заголовков.

en: Compact Printing Style
ru: Компактный формат печати

en: Compact Style
ru: Компактный

en: Configure Plugins
ru: Настройка модулей

en: Configure User FeedBack
ru: Настройка параметров обратной связи

en: Contact
ru: Контакт

en: Contact Headers
ru: Заголовки контактов

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
ru: © Авторы KAddressBook, 2007–%1

en: Current maintainer
ru: Сопровождающий

en: Detailed Print Style - Appearance
ru: Формат: внешний вид

en: Detailed Style
ru: Сводка

en: Display the specified contact (by URL)
ru: Показать указанный контакт (используется URL).

en: Documentation (2019)
ru: Документация (2019)

en: Domestic Address
ru: Адрес внутри страны

en: Email
ru: Адрес

en: Email address:
ru: Адрес эл. почты:

en: Email addresses
ru: Адреса электронной почты

en: Email addresses:
ru: Адреса эл. почты:

en: Email: %1
ru: Адрес эл. почты: %1

en: Emails
ru: Адреса электронной почты

en: Export
ru: Экспорт

en: Family Name
ru: Фамилия

en: Fetch Contacts
ru: Получение контактов

en: Fields
ru: Поля

en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
ru: Файлы или адреса URL. Пользователю будет показан диалог с вопросом — нужно ли выполнить импорт.

[ctx: Finished printing]
en: Done
ru: Готово

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
ru: Эл. почта (4)

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Given Name
ru: Имя

en: Headline background color:
ru: Цвет фона заголовков:

en: Headline text color:
ru: Цвет текста заголовков:

en: Hide menu bar
ru: Скрыть строку меню

en: Home Address
ru: Домашний адрес

en: Import
ru: Импорт

en: Import the given file
ru: Импортировать указанный файл.

en: Import/Export Plugins
ru: Модули импорта и экспорта

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
ru[0]: Импорт %1 контакта в %2
ru[1]: Импорт %1 контактов в %2
ru[2]: Импорт %1 контактов в %2
ru[3]: Импорт одного контакта в %2

en: International Address
ru: Международный адрес

en: Lists the available options for user feedback
ru: Показать список данных обратной связи.

en: Loading contacts details ...
ru: Получение подробных сведений...

en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Manager
ru: Менеджер

en: Mike's Printing Style
ru: Все данные

en: Note
ru: Заметка

en: Note:
ru: Заметка:

en: Notes:
ru: Заметки:

en: Office
ru: Место работы

en: Open the 'New Contact' dialog
ru: Открыть диалог «Создание контакта».

en: Organization
ru: Организация

en: Organization:
ru: Организация:

en: Original Author (1998)
ru: Первоначальный автор (1998)

en: Parcel Address
ru: Адрес для посылок

en: Phone Numbers
ru: Телефонные номера

en: Phone numbers
ru: Номера телефонов

en: Phone: %1
ru: Телефон: %1

en: Postal Address
ru: Почтовый адрес

en: Postal addresses
ru: Почтовые адреса

en: Preferred Address
ru: Основной адрес

en: Preferred EMail
ru: Основной адрес эл. почты

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
ru: Эл. почта (основной адрес)

en: Previous maintainer
ru: Предыдущий сопровождающий

en: Print Contact's Information
ru: Печатать поля

en: Print Progress
ru: Ход выполнения

en: Print contact birthdays
ru: Печать дней рождения

en: Print contact email addresses
ru: Печать адресов электронной почты

en: Print contact notes
ru: Печать заметок

en: Print contact organizations
ru: Печать организаций

en: Print contact phone numbers
ru: Печать телефонных номеров

en: Print contact street addresses
ru: Печать почтовых адресов

en: Print the birthday
ru: Печать дня рождения

en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
ru: Печать домашнего адреса, домашнего и мобильного номеров телефонов

en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
ru: Печать полей основного эл. адреса и эл. адреса 2

en: Printing
ru: Печать

en: Printout for Ring Binders
ru: Список

en: Profession
ru: Профессия

en: Progress
ru: Ход выполнения

en: Quick search
ru: Быстрый поиск

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
ru: Список

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
ru: Эл. почта (2)

en: Select All
ru: Выбрать всё

en: Select all contacts in the current address book view.
ru: Выбрать все показываемые контакты

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
ru: Выберите адресную книгу, в которую следует сохранить контакты:

en: Select the headline text background color
ru: Выберите цвет фона текста заголовков

en: Select the headline text color
ru: Выберите цвет текста заголовков

en: Serverside Subscription...
ru: Подписка на сервере...

en: Set Focus to Quick Search
ru: Перевести фокус на поле быстрого поиска

en: Setting up colors
ru: Настройка цвета

en: Setting up document
ru: Построение документа

en: Setting up fields
ru: Построение полей документа

en: Show QR Codes
ru: Показать QR-коды

en: Show QR Codes in the contact.
ru: Показать QR-коды в контакте.

en: Show a simple mode of the address book view.
ru: Режим простого просмотра адресной книги.

en: Spouse
ru: Супруг(а)

en: Telephone:
ru: Телефон:

en: Telephones:
ru: Телефоны:

en: The KDE Address Book Application
ru: Адресная книга KDE

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
ru: Годовщина свадьбы

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
ru: Эл. почта (3)

en: Title
ru: Должность

en: Tools Plugins
ru: Модули инструментов

en: Web page:
ru: Веб-страница:

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Which contacts do you want to print?
ru: Какие контакты следует напечатать?

en: Work Address
ru: Адрес работы

en: first color
ru: первый цвет

en: print the business address, with business phone number
ru: печать рабочего адреса с рабочим номером телефона

en: second color
ru: второй цвет

en: the first color, if alternating color is checked
ru: первый цвет, используемый для чередующегося цвета фона

en: the second color, if alternating color is checked
ru: второй цвет, используемый для чередующегося цвета фона

en: with birthday
ru: с днём рождения

en: with business address
ru: с рабочим адресом

en: with e-mail
ru: с эл. адресом

en: with home address
ru: с домашним адресом
