korganizer - en to ru translation catalogue (830 entries)

en:  day |  days
ru[0]:  день
ru[1]:  дня
ru[2]:  дней
ru[3]:  день

en: %1 completed to-do was purged. | %1 completed to-dos were purged.
ru[0]: Удалена %1 выполненная задача.
ru[1]: Удалены %1 выполненные задачи.
ru[2]: Удалены %1 выполненных задач.
ru[3]: Удалена %1 выполненная задача.

en: %1 to-do was ignored because it has uncompleted or read-only children. | %1 to-dos were ignored because they have uncompleted or read-only children.
ru[0]: %1 задача проигнорирована из-за наличия незавершённых или защищённых от редактирования подзадач.
ru[1]: %1 задачи проигнорированы из-за наличия незавершённых или защищённых от редактирования подзадач.
ru[2]: %1 задач проигнорированы из-за наличия незавершённых или защищённых от редактирования подзадач.
ru[3]: %1 задача проигнорирована из-за наличия незавершённых или защищённых от редактирования подзадач.

en: &Actions
ru: &Действия

en: &Add
ru: &Добавить

en: &Address Book
ru: &Адресная книга

en: &Agenda
ru: &Расписание

en: &Also Dissociate Future Ones
ru: Отделить &будущие повторения

en: &Cancel
ru: О&тмена

en: &Completed
ru: &Выполненные

en: &Configure KOrganizer...
ru: Настроить KOrganizer...

en: &Copy
ru: &Копировать

en: &Day
ru: &День

en: &Delete
ru: &Удалить

en: &Delete Appointment
ru: &Удалить событие

en: &Delete Event
ru: &Удалить событие

en: &Delete To-do
ru: &Удалить задачу

en: &Dissociate
ru: От&делить

en: &Edit
ru: &Правка

en: &Edit Appointment...
ru: &Изменить событие...

en: &Edit Event...
ru: &Изменить событие...

en: &Edit To-do...
ru: &Изменить задачу...

en: &Edit...
ru: &Изменить...

en: &Event List
ru: &События

en: &Events
ru: &События

en: &Export
ru: &Экспорт

en: &File
ru: &Файл

en: &Go
ru: Пере&ход

en: &Help
ru: &Справка

en: &Import
ru: &Импорт

en: &In-progress (started but not completed)
ru: В&ыполняемые (начатые, но не законченные)

en: &Journal
ru: &Дневник

en: &Journals
ru: Записи &дневника

en: &Mail Free Busy Information...
ru: Отправить &сведения о занятом времени по почте...

en: &Make Sub-to-do Independent
ru: &Сделать подзадачу самостоятельной

en: &Mark To-do Completed
ru: Отметить задачу &выполненной

en: &Month
ru: &Месяц

en: &Move
ru: &Переместить

en: &New
ru: &Создать

en: &Next Day | &Next %1 Days
ru[0]: &Следующий %1 день
ru[1]: &Следующие %1 дня
ru[2]: &Следующие %1 дней
ru[3]: &Следующий день

en: &Only Dissociate This One
ru: Отделить только &это повторение

en: &Open-ended (no due date)
ru: &Бессрочные (не указан срок выполнения)

en: &Publish Item Information...
ru: &Опубликовать сведения...

en: &Refresh
ru: &Обновить

en: &Retrieve
ru: &Получение

en: &Search for:
ru: &Искать:

en: &Send as iCalendar...
ru: &Отправить в формате iCalendar...

en: &Settings
ru: &Настройка

en: &Show
ru: Пр&осмотреть...

en: &Show Event
ru: &Просмотреть событие...

en: &Show To-do
ru: &Просмотреть задачу...

en: &Sidebar
ru: &Боковая панель

en: &To-do List
ru: &Задачи

en: &To:
ru: &по:

en: &Today only
ru: Только с&егодня

en: &Unstarted (start date is in the future)
ru: &Неначатые (дата начала — в будущем)

en: &Upload Free Busy Information
ru: &Опубликовать информацию о занятом времени

en: &View
ru: &Вид

en: &Week
ru: &Неделя

en: &Zoom
ru: &Масштаб

en: (No need if using Kolab server version 2)
ru: (Не требуется, если используется сервер Kolab версии 2)

en: (c) 2004 Tobias Koenig
ru: © Tobias Koenig, 2004

en: (c) 2020-2021 Laurent Montel
ru: © Laurent Montel, 2020–2021

en: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Audio Files (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)
ru: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Звуковые файлы (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)

en: 0 completed to-dos were purged.
ru: Ни одна выполненная задача не была удалена.

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 day ago | %1 days ago
ru[0]: %1 день назад
ru[1]: %1 дня назад
ru[2]: %1 дней назад
ru[3]: %1 день назад

en: 1 incidence was imported successfully. | %1 incidences were imported successfully.
ru[0]: Успешно импортировано %1 событие.
ru[1]: Успешно импортировано %1 события.
ru[2]: Успешно импортировано %1 событий.
ru[3]: Успешно импортировано одно событие.

en: <a href="whatsthis:%1">How does this work?</a>
ru: <a href="whatsthis:%1">Как это работает?</a>

en: <p><em>No Item Selected</em></p><p>Select an event, to-do or journal entry to view its details here.</p>
ru: <p><em>Нет выбранных записей</em></p><p>Здесь показываются сведения о выбранных в органайзере событиях, задачах и записях дневника.</p>

en: <qt><b>Warning:</b> Qt Designer could not be found. It is probably not installed. You will only be able to import existing designer files.</qt>
ru: <qt><b>Предупреждение:</b> Не удалось найти Qt Designer. Возможно, он не установлен. Можно будет только импортировать существующие файлы форм Qt Designer.</qt>

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
ru: <qt><p>Выберите дату или несколько дат, растягивая выделение мышью.</p><p>Используйте кнопки сверху для навигации по календарю.</p><p>Каждая строка соответствует неделе. Число в левом столбце показывает порядковый номер недели в году. Щёлкните это число, чтобы выделить неделю целиком.</p></qt>

en: <qt><p>This section allows you to add your own GUI Elements ('<i>Widgets</i>') to store your own values into %1. Proceed as described below:</p><ol><li>Click on '<i>Edit with Qt Designer</i>'</li><li>In the dialog, select '<i>Widget</i>', then click <i>OK</i></li><li>Add your widgets to the form</li><li>Save the file in the directory proposed by Qt Designer</li><li>Close Qt Designer</li></ol><p>In case you already have a designer file (*.ui) located somewhere on your hard disk, simply choose '<i>Import Page</i>'</p><p><b>Important:</b> The name of each input widget you place within the form must start with '<i>X_</i>'; so if you want the widget to correspond to your custom entry '<i>X-Foo</i>', set the widget's <i>name</i> property to '<i>X_Foo</i>'.</p><p><b>Important:</b> The widget will edit custom fields with an application name of %2.  To change the application name to be edited, set the widget name in Qt Designer.</p></qt>
ru: <qt><p>В этом разделе можно добавить собственные элементы графического интерфейса («<i>виджеты</i>»), чтобы сохранить свои значения в %1. Для этого следуйте описанным ниже действиям:</p><ol><li>Нажмите «<i>Редактировать с помощью Qt Designer</i>»</li><li>В диалоговом окне выберите «<i>Widget</i>», нажмите <i>ОК</i></li><li>Добавьте виджеты на форму</li><li>Сохраните файл в каталоге, предложенном Qt Designer</li><li>Закройте Qt Designer</li></ol><p>В случае, если файл (*.ui) находится на жестком диске, просто выберите «<i>Импорт страницы</i>»</p><p><b>Важно:</b> имя каждого входящего виджета, который помещается на форму, должно начинаться с «<i>X_</i>». Чтобы виджет соотносился с входом «<i>X-Foo</i>», установите <i>имени</i> виджета свойство '<i>X_Foo</i>'.</p><p><b>Важно:</b> виджет будет редактировать пользовательские поля для приложения с именем %2. Чтобы изменить имя приложения для редактирования, установите имя виджета в Qt Designer.</p></qt>

en: <qt>Do you really want to delete '<b>%1</b>'?</qt>
ru: <qt>Удалить «<b>%1</b>»?</qt>

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
ru: <qt>Это действие полностью скроет меню. Чтобы снова вывести его, нажмите %1.</qt>

[ctx: @action]
en: Configure
ru: Настроить

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
ru: &Сегодня

[ctx: @action:button search in calendar]
en: &Search
ru: &Искать

[ctx: @action:inmenu]
en: &Dissociate From Recurrence...
ru: От&делить от повторения...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit...
ru: &Изменить...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Paste
ru: Вст&авить

[ctx: @action:inmenu]
en: &Print...
ru: &Печать...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Set Folder Color...
ru: Задать &цвет папки...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show
ru: Пр&осмотреть...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder
ru: &Активировать напоминание

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder Off
ru: &Отключить напоминание

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder On
ru: &Включить напоминание

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Event from To-do
ru: Создать событие из задачи...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for Event
ru: Создать примечание к событию...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for To-do
ru: Создать примечание к задаче...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create To-do from Event
ru: Создать задачу из события...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Event...
ru: Создать событие...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Journal...
ru: Создать запись в дневнике...

[ctx: @action:inmenu]
en: New To-do...
ru: Создать задачу...

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Previe&w...
ru: Пред&варительный просмотр...

[ctx: @action:inmenu]
en: Send as iCalendar...
ru: Отправить в формате iCalendar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Serverside Subscription...
ru: Подписка на сервере...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as &Default Folder
ru: Указать как папку по &умолчанию

[ctx: @action:inmenu]
en: Togg&le To-do Completed
ru: Задача выполн&ена

[ctx: @action:inmenu copy this incidence]
en: &Copy
ru: &Копировать

[ctx: @action:inmenu cut this incidence]
en: C&ut
ru: В&ырезать

[ctx: @action:inmenu delete this incidence]
en: &Delete
ru: &Удалить

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
ru: Элемент «%1» успешно скопирован в %2.

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
ru: «%1» успешно перемещен из %2 в %3.

[ctx: @info]
en: <p>Would you like to merge this calendar item into an existing calendar or use it to create a brand new calendar?</p><p>If you select merge, then you will be given the opportunity to select the destination calendar.</p><p>If you select add, then a new calendar will be created for you automatically.</p>
ru: <p>Объединить этот календарь с существующим или создать новый календарь?</p><p>Если решено выполнить объединение, будет предложено выбрать целевой календарь.</p><p>Если решено добавить календарь, новый календарь будет создан автоматически.</p>

[ctx: @info]
en: Cannot write iCalendar file %1. %2
ru: Не удалось сохранить файл iCalendar %1. %2

[ctx: @info]
en: Do you really want replace your current default calendar with "%1"?
ru: Заменить текущий календарь по умолчанию на «%1»?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete calendar %1?
ru: Удалить календарь %1?

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
ru: Удалить навсегда фильтр «%1»?

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
ru: Удалить навсегда объект «%1»?

[ctx: @info]
en: Invalid search expression, cannot perform the search. Please enter a search expression using the wildcard characters '*' and '?' where needed.
ru: Неверная строка поиска. Укажите условия поиска, используя символы «*» и «?».

[ctx: @info]
en: No items were found that match your search pattern.
ru: Не найдено ни одного элемента, соответствующего поисковому шаблону.

[ctx: @info]
en: Unable to add the item "%1" into %2. This item has not been moved.
ru: Невозможно добавить элемент «%1» в %2. Этот элемент не перемещён.

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
ru: Невозможно настроить модуль

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
ru: Не удалось скопировать событие, задачу или запись дневника «%1» в %2.

[ctx: @info]
en: Unable to edit "%1" because it is locked by another process.
ru: Невозможно изменить событие, задачу или запись дневника «%1». Она заблокирована другим процессом.

[ctx: @info]
en: Unable to remove the item "%1" from the original calendar. However, a copy of this item has been put into %2
ru: Невозможно удалить элемент «%1» из исходного календаря. Несмотря на это копия этого элемента была помещена в %2.

[ctx: @info/plain Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search...
ru: Поиск...

[ctx: @info:status]
en: Agenda View
ru: Режим просмотра «Расписание»

[ctx: @info:status]
en: Archive events and to-dos to a file
ru: Архивирование событий и задач в файл

[ctx: @info:status]
en: Configure the view
ru: Настройка режима просмотра

[ctx: @info:status]
en: Create a new Event
ru: Создание нового события

[ctx: @info:status]
en: Create a new Journal
ru: Создание новой записи дневника

[ctx: @info:status]
en: Create a new To-do
ru: Создание новой задачи

[ctx: @info:status]
en: Create a new event
ru: Создать новое событие

[ctx: @info:status]
en: Create a new journal
ru: Создать новую запись дневника

[ctx: @info:status]
en: Create a new to-do
ru: Создать новую задачу

[ctx: @info:status]
en: Export calendar to file
ru: Экспорт календаря в файл

[ctx: @info:status]
en: Filter incidences
ru: Фильтр событий или задач

[ctx: @info:status]
en: Import a calendar
ru: Импорт календаря

[ctx: @info:status]
en: Journal View
ru: Режим просмотра «Дневник»

[ctx: @info:status]
en: List View
ru: Режим просмотра «События»

[ctx: @info:status]
en: Load a calendar from "Get Hot New Stuff"
ru: Загрузка календарей из Интернета

[ctx: @info:status]
en: Month View
ru: Режим просмотра «Месяц»

[ctx: @info:status]
en: Purge completed to-dos
ru: Удаление выполненных задач

[ctx: @info:status]
en: Refresh
ru: Обновление

[ctx: @info:status]
en: Scroll Backward
ru: Прокрутка назад

[ctx: @info:status]
en: Scroll Forward
ru: Прокрутка вперёд

[ctx: @info:status]
en: Scroll to Today
ru: Переход к сегодняшнему дню

[ctx: @info:status]
en: Timeline View
ru: Режим просмотра «Шкала времени»

[ctx: @info:status]
en: To-do List View
ru: Режим просмотра «Задачи»

[ctx: @info:status]
en: What's Next View
ru: Режим просмотра «Что дальше»

[ctx: @info:tooltip]
en: Archive old events and to-dos to an iCalendar file
ru: Архивирование старых событий и задач в файл в формате iCalendar

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure the current view
ru: Настройка текущего режима просмотра

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Event
ru: Создать новое событие

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Journal
ru: Создать новую запись дневника

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new To-do
ru: Создать новую задачу

[ctx: @info:tooltip]
en: Export your calendar to an iCalendar file
ru: Экспорт календаря в файл в формате iCalendar

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter incidences from the calendar
ru: Фильтр событий или задач календаря

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore reminders from this calendar
ru: Игнорировать напоминания из этого календаря

[ctx: @info:tooltip]
en: Import an iCalendar or vCalendar file
ru: Импорт файла в формате iCalendar или vCalendar

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh the display
ru: Обновить содержимое экрана

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove completed to-dos from your calendar
ru: Удалить из календаря выполненные задачи

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view backward
ru: Прокрутить режим просмотра назад

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view forward
ru: Прокрутить режим просмотра назад

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to today
ru: Перейти к сегодняшнему дню

[ctx: @info:tooltip]
en: Search "Get Hot New Stuff" for calendars to import
ru: Поиск доступных для загрузки календарей в Интернете

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a custom icon
ru: Выбрать нестандартный значок

[ctx: @info:tooltip]
en: Set search keyword
ru: Укажите ключевое слово для поиска

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the folder name
ru: Введите название папки

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the search
ru: Начать поиск

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Agenda View
ru: Переключиться в режим просмотра «Расписание»

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Journal View
ru: Переключиться в режим просмотра «Дневник»

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the List View
ru: Переключиться в режим просмотра «События»

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Month View
ru: Переключиться в режим просмотра «Месяц»

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Timeline View
ru: Переключиться в режим просмотра «Шкала времени»

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the To-do List View
ru: Переключиться в режим просмотра «Задачи»

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the What's Next View
ru: Переключиться в режим просмотра «Что дальше»

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to export your entire calendar collection to one iCalendar file.
ru: Это действие позволяет выполнить экспорт всех событий календаря в один файл в формате iCalendar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to remove all completed to-dos from your calendar collection. This action cannot be undone!
ru: Это действие позволяет удалить из календаря задачи, которые были выполнены. Это действие необратимо!

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you do not want to receive reminders from items associated with this calendar.
ru: Включите этот параметр, чтобы не получать напоминания для записей из этого календаря.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to set a custom icon for this folder.
ru: Включите этот параметр, чтобы выбрать нестандартный значок для этой папки.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to make KOrganizer mark the working hours for this day of the week. If this is a work day for you, check this box, or the working hours will not be marked with color.
ru: При включении этой опции этот день недели будет считаться рабочим (показаны рабочие часы).

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
ru: Выберите цвет календаря, выбранного выше.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the color of the tag selected in the adjacent combo box.
ru: Выберите цвет метки, выбранной в расположенном рядом поле со списком.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name here to set the name of this folder.
ru: Укажите название для этой папки.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the URL for the server on which the Free/Busy information is published here.
    Ask the server administrator for this information.
    Here is a Kolab2 Server URL example:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    Alternatively, you can specify a full path to the Free/Busy. For example: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb
ru: Укажите адрес сервера, где размещается информация о занятом времени.
    Обратитесь к системному администратору, если не знаете адрес.
    Пример адреса для сервера Kolab2:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    Также можно указать полный путь данным о занятом времени, например: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you search for a keyword in your calendars
ru: Это поле позволяет производить поиск по ключевому слову в календарях.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
ru: Нажмите эту кнопку для создания нового фильтра.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
ru: Нажмите эту кнопку для удаления выбранного фильтра.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to start the search.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы начать поиск.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs user-defined view filters on the calendar collection. Filters must be created first. See "Manage View Filters" option in the Settings menu.
ru: Применение к набору календарей фильтра, заданного пользователем. Могут быть применены только фильтры , созданные заранее с помощью пункта меню «Настройка → Фильтры...».

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls backward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
ru: Прокручивание календаря назад на день, неделю, месяц или год. Шаг прокрутки  зависит от текущего режима просмотра.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls forward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
ru: Прокручивание календаря вперёд на день, неделю, месяц или год. Шаг прокрутки зависит от текущего режима просмотра.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls the current view to the today's date.
ru: Прокручивание календаря на текущую дату.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the calendar you want to modify. You can change the selected calendar color using the button below.
ru: Выберите календарь для изменения. После выделения календаря можно выбрать его цвет, нажав кнопку внизу.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the tag you want to modify. You can change the selected tag's color using the adjacent color button.
ru: Выберите метку для изменения. Чтобы изменить цвет выбранной метки, нажмите расположенную рядом кнопку цвета.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this menu entry if you would like to import the contents of an iCalendar or vCalendar file into your current calendar collection.
ru: Этот пункт меню позволяет импортировать в текущий набор календарей содержимое файла в формате iCalendar или vCalendar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a configuration dialog that allows you to change the settings for the current calendar view.
ru: Запуск диалога настройки параметров просмотра в режиме «Календарь».

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Event with reminders, attendees, recurrences and much more.
ru: Запуск диалога создания нового события, позволяющего задать напоминания, назначить участников, определить повторения и настроить множество других параметров.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Journal entry.
ru: Запуск диалога создания новой записи в дневнике.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new To-do with reminders, attendees, recurrences and much more.
ru: Запуск диалога создания новой задачи, позволяющего задать напоминания, назначить участников, определить повторения и настроить множество других параметров.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the "What's Next" View, which shows your events and to-dos that are "coming soon" in a short list for quick reading.  All open to-dos will be displayed, but only the events from the days selected in the Date Navigator sidebar will be shown.
ru: Переключение в режим просмотра «Что дальше». Этот режим позволяет в наглядном виде просмотреть события и задачи, у которых близится срок начала. В списке будут приведены все незакрытые задачи, но вместе с ними будут показаны только те события, которые назначены на выбранные на панели «Календарь» даты.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Agenda View, which presents your events or due to-dos for one or more days, sorted chronologically.  You can also see the length of each event in the day timetable.
ru: Переключение в режим просмотра «Расписание». Этот режим позволяет просмотреть события и задачи на один или несколько дней, упорядоченные по времени. В таблице времени, приведённой для каждого из дней, так же наглядно показана продолжительность каждого из событий.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Journal View, which provides a place for you to record your reflections, occurrences or experiences.
ru: Переключение в режим просмотра «Дневник». Этот режим позволяет записать свои размышления или описать события.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the List View, which displays all your to-dos, events and journal entries for the dates selected in the Date Navigator as a list.
ru: Переключение в режим просмотра «События». Этот режим позволяет просмотреть события, задачи и записи дневника в виде списка. В списке будут приведены объекты, относящиеся к датам, выбранным на панели «Календарь».

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Month View, which shows all the events and due to-dos in a familiar monthly calendar layout.
ru: Переключение в режим просмотра «Месяц». Этот режим позволяет просмотреть все события и задачи в привычном режиме календаря на месяц.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Timeline View, which shows all events for the selected timespan in a Gantt view. Each calendar is displayed in a separate line.
ru: Переключение в режим просмотра «Шкала времени», в котором все события на выбранном промежутке времени представлены в виде диаграммы Ганта. Каждому календарю соответствует отдельная строка.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the To-do List view, which provides a place for you to track tasks that need to be done.
ru: Переключение в режим просмотра «Задачи». Этот режим позволяет просмотреть задачи, которые предстоит завершить.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This action will refresh and redraw the current calendar view. It does not sync or update any calendar folders.
ru: Это действие выполняет обновление и повторный вывод на экран содержимого в текущем режиме просмотра, но не выполняет синхронизации или обновления каталогов с данными календарей.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens a dialog that allows you to select old events and to-dos that you can archive into an iCalendar file.  They will be removed from your existing calendar collection.
ru: Этот пункт меню позволяет архивировать выбранные старые события и задачи в один файл в формате iCalendar. Объекты, перемещённые в архив, будут удалены из существующего набора календарей.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens the "Get Hot New Stuff" dialog that allows you to search and import fun and useful calendars donated to the community.
ru: Этот пункт меню позволяет загрузить из Интернета календари, размещённые на сайте дополнительных материалов KDE.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new event item.
ru: Будет открыто диалоговое окно для создания нового события.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new journal entry.
ru: Будет открыто диалоговое окно для создания новой записи в дневнике.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new to-do item.
ru: Будет открыто диалоговое окно для создания новой задачи.

[ctx: @item]
en: Meeting
ru: Встреча

[ctx: @item]
en: Note: %1
ru: Заметка: %1

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
ru: %1 (по умолчанию)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
ru: %1 (не в сети)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Friday
ru: Пятница

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
ru: Значки

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monday
ru: Понедельник

[ctx: @item:inlistbox]
en: Saturday
ru: Суббота

[ctx: @item:inlistbox]
en: Select Holiday Regions
ru: Выберите регионы для учёта праздников

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sunday
ru: Воскресенье

[ctx: @item:inlistbox]
en: Thursday
ru: Четверг

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tuesday
ru: Вторник

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wednesday
ru: Среда

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
ru: дней

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
ru: часов

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
ru: минут

[ctx: @label]
en: %1 match | %1 matches
ru[0]: %1 совпадение
ru[1]: %1 совпадения
ru[2]: %1 совпадений
ru[3]: одно совпадение

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
ru: Показ напоминания за:

[ctx: @label]
en: Event text
ru: Текст события

[ctx: @label]
en: Mail transport:
ru: Почтовый транспорт:

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
ru: Использовать праздники:

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
ru: Новый фильтр %1

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
ru:  дней

[ctx: @label suffix in the hour size spin box]
en:  pixels
ru:  пикселов

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
ru: &Название:

[ctx: @option:check]
en: &Use custom icon:
ru: Использовать нестандартный значок:

[ctx: @option:check]
en: Block reminders locally
ru: Блокировать уведомления на этом компьютере

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
ru: Показывать под расписанием

[ctx: @option:check]
en: Show at the top of the agenda views
ru: Показывать над расписанием

[ctx: @title]
en: Calendar Accounts
ru: Учётные записи календарей

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
ru: Редактирование фильтров календаря

[ctx: @title:group]
en: Appointments
ru: Встречи

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
ru: Оформление календаря

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
ru: Календарь

[ctx: @title:group]
en: Display Options
ru: Параметры просмотра

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
ru: Параметры даты и времени

[ctx: @title:group]
en: Holidays
ru: Праздничные дни

[ctx: @title:group]
en: Other Options
ru: Оформление

[ctx: @title:group]
en: Position
ru: Позиция

[ctx: @title:group]
en: Reminders
ru: Напоминания

[ctx: @title:group]
en: Resources
ru: Источники

[ctx: @title:group]
en: Tags
ru: Метки

[ctx: @title:group]
en: Working Period
ru: Рабочее время

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
ru: Параметры электронной почты

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
ru: Расписание

[ctx: @title:tab]
en: Colors
ru: Цвета

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
ru: Значения по умолчанию

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
ru: Шрифты

[ctx: @title:tab]
en: Month View
ru: Месяц

[ctx: @title:tab]
en: Regional
ru: Региональные параметры

[ctx: @title:tab]
en: Save
ru: Сохранение

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
ru: Задачи

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
ru: Основное

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
ru: Календари

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
ru: Общие

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
ru: Личные данные

[ctx: @title:window]
en: Add Calendar
ru: Добавление календаря

[ctx: @title:window]
en: Configure Side-By-Side View
ru: Настройка вида «два календаря рядом»

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
ru: Ошибка копирования

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
ru: Копирование выполнено

[ctx: @title:window]
en: Delete Calendar
ru: Удаление календаря

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
ru: Удаление фильтра

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
ru: Удаление объекта

[ctx: @title:window]
en: Event Viewer
ru: Просмотр события

[ctx: @title:window]
en: Export Calendar
ru: Экспорт календаря

[ctx: @title:window]
en: Find in Calendars
ru: Поиск в календарях

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar
ru: Импорт календаря

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
ru: Ошибка перемещения

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
ru: Перемещение выполнено

[ctx: @title:window]
en: Preferences
ru: Параметры

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
ru: Свойства папки календаря %1

[ctx: @title:window]
en: Replace Default Calendar?
ru: Замена календаря по умолчанию

[ctx: @title:window]
en: Search Results
ru: Результаты поиска

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Import
ru: Выбор файла календаря для импорта

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Open
ru: Выбор файла календаря

en: A Personal Organizer
ru: Персональный органайзер

[ctx: A collection of all declined invidations.]
en: Declined Invitations
ru: Отклонённые приглашения

[ctx: A collection of all open invidations.]
en: Open Invitations
ru: Открытые приглашения

en: A column header of the %1 dates in the month.
ru: Заголовок столбца %1 даты месяца.

en: Add as new calendar
ru: Добавить календарь

en: Agenda
ru: Расписание

en: Agenda %1
ru: Расписание %1

[ctx: Agenda title]
en: Title
ru: Заголовок

en: Agenda view
ru: Расписание

en: Agenda view background color
ru: Фон расписания

en: Agenda view current-time line color
ru: Отметка текущего времени в дневном расписании

en: Alarm
ru: Напоминания

en: All calendars are unchecked in the Calendar Manager. No to-do was purged.
ru: В списке календарей не выбран ни один календарь, поэтому нет задач для очистки.

en: Also Delete &Future
ru: Также удалить &будущие

en: Always ask
ru: Всегда спрашивать

en: Always confirm when deleting items
ru: Всегда подтверждать удаление

en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
ru: Всегда показывать выполненные задачи внизу списка

en: An error occurred while purging completed to-dos: %1
ru: При попытке удаления выполненных задач произошла ошибка: %1

en: An error occurred: %1
ru: Произошла ошибка: %1

en: Anniversary
ru: Годовщина свадьбы

en: Archive O&ld Incidences...
ru: А&рхивировать старые события...

en: Attach &inline
ru: Отп&равить в теле письма

en: Attach as &link
ru: Присоединить как &ссылку

en: Attach complete message
ru: &Присоединять письмо полностью

en: Attach inline &without attachments
ru: Присоединить &письмо без вложений

en: Attendees
ru: Участники

en: Attending
ru: Участник

en: Available Pages
ru: Доступные страницы

en: Be added to the default calendar
ru: Добавлять в календарь по умолчанию

en: Be asked which calendar to use
ru: Спрашивать, какой календарь использовать

en: Birthday
ru: День рождения

en: Boolean
ru: Логическое значение

en: Busy days background color
ru: Фон занятых дней:

en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
ru: При публикации информации о занятом времени пользователь позволяет использовать данные о своём свободном и занятом времени для планирования собраний с его участием. Будет опубликована только информация о занятом времени без раскрытия, чем будет занято это время.

en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
ru: После получения информации о свободном времени, опубликованной другими людьми, можно согласовать с ними время собрания.

en: C&ancel
ru: О&тменить

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendar files or urls. Unless -i or -m is explicitly specified, the user will be asked whether to import or merge
ru: Файл или адрес календаря. Если указаны параметр -i или -m появится диалог, в котором пользователь может импортировать календарь, слить календари или открыть в отдельном окне.

en: Calendar inside, tag outside
ru: Календарь внутри, метка снаружи

en: Calendar's custom icon
ru: Нестандартный значок календаря

en: Calendars Side by Side
ru: Календари на одной линии

en: Cannot upload calendar to '%1'
ru: Не удаётся разместить календарь «%1»

en: Change of Seasons
ru: Смена времён года

en: Change...
ru: Изменить...

en: Check this box if you do not want to see To-dos that are past their due date but have not yet been completed.
ru: Включите этот параметр, чтобы скрыть задачи, для которых срок выполнения уже прошёл, но они ещё не были завершены.

en: Check this box if you do not want to see To-dos that have already been completed.
ru: Включите этот параметр, чтобы скрыть уже выполненные задачи.

en: Check this box if you do not want to see To-dos that have been started but are not yet completed.
ru: Включите этот параметр, чтобы скрыть задачи, которые уже начаты, но ещё не завершены.

en: Check this box if you do not want to see To-dos with a start date in the future.
ru: Включите этот параметр, чтобы скрыть задачи с датой начала в будущем.

en: Check this box if you do not want to see open-ended To-dos.
ru: Включите этот параметр, чтобы скрыть бессрочные задачи.

en: Check this box if you only want to find events that occur entirely within the date range specified.  Events that start during the date range but end after it, or end during the date range but start before it, will be excluded from the search results.
ru: Включить в результаты поиска только события, происходящие в указанный диапазон дат. События, которые не в полной мере укладываются в этот диапазон дат, будут исключены из результатов поиска.

en: Check this box if you want agenda's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
ru: Раскрашивать фон расписания различными цветами в днях, где есть хотя бы одно событие, занимающее весь день и помеченное как важное. Также можно изменить цвет фона, воспользовавшись настройкой «Цвет фона занятых дней» на странице настройки цветов.

en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
ru: Группировать выполненные задачи внизу списка задач.

en: Check this box if you want month view's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
ru: При просмотре расписания на месяц раскрашивать различными цветами фон дней, имеющих хотя бы одно событие, занимающее весь день и помеченное как важное. Изменить цвет фона можно воспользовавшись настройкой «Фон занятых дней» на странице настройки цветов.

en: Check this box if you want specify the number of days in the future for pending To-dos.
ru: Включите этот параметр, если следует указать число ближайших дней, для которых будут показаны крайние сроки выполнения задач.

en: Check this box if you want the summary to show To-dos belonging to your calendars only.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать в дайджесте задачи только из собственных календарей пользователя.

en: Check this box if you want the summary to show events belonging to your calendars only.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать в дайджесте события только из собственных календарей пользователя.

en: Check this box if you want to match attendees against your search pattern.
ru: Сопоставлять участников заданному поисковому шаблону.

en: Check this box if you want to match descriptions against your search pattern.
ru: Сопоставлять описания заданному поисковому шаблону.

en: Check this box if you want to match locations against your search pattern.
ru: Сопоставлять пути заданному поисковому шаблону.

en: Check this box if you want to match summaries against your search pattern.
ru: Сопоставлять краткие сводки заданному поисковому шаблону.

en: Check this box if you want to match tags against your search pattern.
ru: Сопоставлять метки заданному поисковому шаблону.

en: Check this box if you want to search for events that match the search pattern and have start dates or end dates in the given date range.
ru: Искать события, которые соответствуют заданному критерию поиска и имеют даты начала или окончания в пределах указанного диапазона.

en: Check this box if you want to search for journal entries that match the search pattern and have start dates in the given date range.
ru: Искать записи дневника, которые соответствуют заданному поисковому шаблону и имеют даты начала в пределах указанного диапазона.

en: Check this box if you want to search for to-dos that match the search pattern and have due dates in the given date range.
ru: Искать задачи, которые соответствуют заданному критерию поиска и должны быть завершены в срок в пределах указанного диапазона.

en: Check this box if you want to see To-dos due on this date only.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать только события, срок завершения которых приходится на сегодня.

en: Check this box if you want to see To-dos that are due sometime during the next 31 days.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать только события со сроком завершения в ближайший 31 день.

en: Check this box if you want to see all your to-dos in a flat list instead of being arranged in a hierarchical tree.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать все задачи в виде плоского списка, а не в виде иерархического дерева.

en: Check this box if you want to see events occurring on this date only.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать события только для текущей даты.

en: Check this box if you want to see events that start sometime during the next 31 days.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать только те события, которые начинаются в ближайший 31 день.

en: Check this box if you want to see special occasions occurring on this date only.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать только те особые даты, которые приходятся на сегодня.

en: Check this box if you want to see special occasions that start sometime during the next 31 days.
ru: Включите этот параметр, если следует показывать только те особые даты, которые начинаются в ближайший 31 день.

en: Check this box if you want to show seconds on the current-time line.
ru: Показывать секунды на линии текущего времени.

en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming events.
ru: Включите этот параметр, если следует указать число ближайших дней, для которых будут показаны предстоящие события.

en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming special occasions.
ru: Включите этот параметр, если следует указать число ближайших дней, для которых будут показаны предстоящие особые даты.

en: Check this box so that to-dos will use tag colors and not colors specific to their due, due today or overdue state
ru: Использовать для задач цвета меток, а не цвета, указанные для состояний (со сроком, с крайним сроком сегодня или просроченные)

en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
ru: Включите этот параметр, чтобы при удалении запрашивалось подтверждение.

en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
ru: При просмотре дня или недели показывать линию, отображающую текущее время (Marcus Bains line).

en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
ru: Показывать значки (напоминания, повторение и др.) при просмотре элементов расписания.

en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
ru: Показывать значки (напоминание, повторение и др.) при просмотре элементов месяца.

en: Check this box to display journals in the month view.
ru: Показывать дневники при просмотре месяца.

en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
ru: Показывать сведения о событиях и задачах при наведении на них мыши.

en: Check this box to display the time in month view items.
ru: Показывать время при просмотре элементов месяца.

en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
ru: Показывать задачи при просмотре расписания.

en: Check this box to display to-dos in the month view.
ru: Показывать задачи при просмотре месяца.

en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
ru: Использовать формат информации о занятом времени в виде «user@domain.ifb» (например, joe@company.com.ifb) вместо user.ifb (например, joe.ifb). Обратитесь к системному администратору, если не уверены в этом параметре.

en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
ru: Сохранить пароль для публикации информации о занятом времени в файле настройки KOrganizer, и его не придётся вводить каждый раз.
    По соображениям безопасности не рекомендуется хранить пароль в файле настройки программы.

en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
ru: Не показывать рабочие часы в праздники.

en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
ru: Автоматически создавать в дневнике запись о выполненных задачах.

en: Check this box to retrieve other people's Free/Busy information automatically. Note that you have to fill the correct server information to make this possible.
ru: Включите этот параметр, чтобы автоматически получать информацию о занятом времени других людей. Проверьте параметры доступа к серверу для правильной работы этой операции.

en: Check this box to search for to-dos that have a start date, due date, or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.  If the box is unchecked, only to-dos that have a due date in the date range will be displayed.
ru: Искать задачи, дата начала, исполнения или окончания которых находится в указанном диапазоне, а также задачи, у которых нет ни даты начала, ни даты окончания. Если флажок не установлен, будут показаны только те задачи, срок исполнения которых находится в указанном диапазоне.

en: Check this box to select a working week when clicking on the Date Navigator's week numbers, or uncheck it to choose the whole week.
ru: Показывать рабочую неделю при нажатии на номер недели в календаре, иначе будет отображаться целая неделя.

en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
ru: Выделять дни с ежедневными событиями в календаре полужирным шрифтом.

en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
ru: Выделять в календаре дни, содержащие записи в дневнике, полужирным шрифтом.

en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
ru: Выделять в календаре дни, содержащие задачи, полужирным шрифтом.

en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
ru: Выделять дни с еженедельными событиями в календаре полужирным шрифтом.

en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
ru: При выделении периода в режиме просмотра дня и недели открывать диалог создания нового события с выбранным периодом.

en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
ru: Опубликовывать информацию о занятом времени автоматически.
    Однако можно выключить этот флажок и опубликовывать информацию по расписанию (раздел «Расписание» диалога настройки KOrganizer.
    Примечание: если KOrganizer используется как клиент Kolab, этот параметр необязателен, поскольку сервер Kolab2 сам устанавливает параметры публикации информации о занятом времени и управляет доступом к ней других пользователей.

en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
ru: Показывать расписание месяца во всё окно KOrganizer. Все другие панели: календарь, задачи, источники, сведения будут скрыты.

en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
ru: Показывать список задач во всё окно KOrganizer. Все другие панели: календарь, задачи, источники, сведения будут скрыты.

en: Choose...
ru: Выбрать...

en: Classname:
ru: Имя класса:

en: Click here to scroll the display to week number %1 of the currently displayed year.
ru: Прокрутить экран к %1 неделе отображаемого года.

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the next month
ru: Прокрутить экран к ближайшему такому же дню следующего месяца

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the previous month
ru: Прокрутить экран к ближайшему такому же дню предыдущего месяца

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the next year
ru: Прокрутить экран к ближайшему такому же дню следующего года

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the previous year
ru: Прокрутить экран к ближайшему такому же дню предыдущего года

en: Color Usage
ru: Цвета

en: Color busy days with a different background color
ru: Раскрашивать фон занятых дней

en: Completed to-dos are displayed at the bottom of the list, regardless of priority
ru: Завершённые задачи показываются в конце списка, независимо от важности.

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure &Date && Time...
ru: Параметры времени и &дат...

en: Configure View...
ru: Настроить режим просмотра...

en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
ru: Устанавливает минимальное время между обновлениями информации на сервере. Этот параметр используется только в случае автоматического опубликования.

en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
ru: Количество календарных дней с информацией о занятом времени для публикации.

en: Confirm deletes
ru: Подтверждение удаления

en: Copying Failed
ru: Ошибка копирования

en: Copyright © 1997–1999 Preston Brown
    Copyright © 2000–2004, 2007 Cornelius Schumacher
    Copyright © 2004–2005 Reinhold Kainhofer
    Copyright © 2006–2012 Allen Winter
    Copyright © 2012–2022 KOrganizer authors
ru: © Preston Brown, 1997–1999
    © Cornelius Schumacher, 2000–2004, 2007
    © Reinhold Kainhofer, 2004–2005
    © Allen Winter, 2006–2012
    © Авторы KOrganizer, 2012–2022

en: Copyright © 2003 Tobias Koenig
    Copyright © 2004–2010 Allen Winter
ru: © Tobias Koenig, 2003
    © Allen Winter, 2004–2010

en: Could not add a calendar. Error: %1
ru: Добавить календарь не удалось. Ошибка: %1

en: Could not load calendar %1.
ru: Не удалось загрузить календарь «%1».

en: Could not start control module for date and time format.
ru: Не удаётся запустить модуль изменения параметров формата времени и даты.

en: Current Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Current-time line
ru: Текущее время

en: Da&ys after completion:
ru: П&рошло дней после завершения:

en: Daily ending hour
ru: Конец рабочего дня

en: Daily starting hour
ru: Начало рабочего дня

en: Date
ru: Дата

en: Date & Time
ru: Дата и время

en: Date Range
ru: Период

en: Day
ru: День

en: Day begins at
ru: Начало дня

en: Default event color
ru: Событие по умолчанию

en: Default todo attachment method
ru: Метод добавления задач по умолчанию

en: Delete "%1"
ru: Удалить «%1»

en: Delete &All
ru: &Все

en: Delete All
ru: Удалить &все

en: Delete C&urrent
ru: &Текущее

en: Delete Only This
ru: Только эту задачу

en: Delete Page
ru: Удалить страницу

en: Delete all completed to-dos from checked calendars?
ru: Удалить все выполненные задачи из выбранных календарей?

en: Desc&riptions
ru: &Описаниях

en: Description:
ru: Описание:

en: Designer Files
ru: Файлы форм Qt Designer

en: Developer
ru: Разработчик

en: Display events only if their start date and end date are both in the date range specified.
ru: Показывать события, только если их диапазон дат находится в пределах указанного.

en: Display icons in agenda view items
ru: Отображать значки при просмотре элементов расписания

en: Display icons in month view items
ru: Показывать значки при просмотре элементов месяца

en: Display journals in the month view
ru: Показывать дневники при просмотре месяца

en: Display seconds with the current-time indicator
ru: Показывать секунды на индикаторе текущего времени

en: Display the current-time indicator
ru: Отображать индикатор текущего времени

en: Display the specified incidence (by URL)
ru: Показать указанное событие (используется URL).

en: Display time in month view items
ru: Отображать время при просмотре элементов месяца

en: Display to-do list in a full KOrganizer window
ru: Показывать список задач в полном окне KOrganizer

en: Display to-dos as a flat list instead of a hierarchical tree
ru: Показывать задачи в виде плоского списка вместо дерева

en: Display to-dos in a flat list
ru: Показывать задачи в виде плоского списка

en: Display to-dos in the agenda view
ru: Отображать задачи в расписании

en: Display to-dos in the month view
ru: Отображать задачи при просмотре месяца

[ctx: Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search
ru: Поиск

en: Dissociate future occurrences
ru: Отделить будущие повторения как отдельные события

en: Dissociate occurrence
ru: Отделить как не повторяющееся событие

en: Dissociating Failed
ru: Ошибка отделения повторяющегося события

en: Dissociating the future occurrences failed.
ru: Ошибка отделения будущих повторений.

en: Dissociating the occurrence failed.
ru: Отделение события невозможно.

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence or also dissociate future ones?
ru: Отделить событие %1 от одного повторения или также от будущих повторений?

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence?
ru: Отделить событие %1 от повторения?

en: Do you want to overwrite %1?
ru: Заменить %1?

en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
ru: Раскрасить фон и рамку элементов расписания в цвет календаря

en: Draw agenda items using their tag color for the inside and border
ru: Раскрасить фон и рамку элементов расписания в цвет метки

en: Draw agenda items with their calendar color inside and tag color for their border
ru: Раскрасить фон элементов расписания в цвет календаря, а рамку — в цвет метки

en: Draw agenda items with their tag color inside and calendar color for their border
ru: Раскрасить фон элементов расписания в цвет меток, а рамку — в цвет календаря

en: Draw month items using their calendar color for the inside and border
ru: Раскрашивать и фон, и рамку элементов месяца в цвет календаря

en: Draw month items using their tag color for the inside and border
ru: Раскрашивать и фон, и рамку элементов месяца в цвет метки

en: Draw month items with their calendar color inside and tag color for their border
ru: Раскрашивать фон элементов месяца в цвет календаря, а рамку — в цвет метки

en: Draw month items with their tag color inside and calendar color for their border
ru: Раскрашивать фон элементов месяца в цвет метки, а рамку — в цвет календаря

en: Edit Event: "%1"
ru: Изменить событие «%1»

en: Edit To-do: "%1"
ru: Изменить задачу «%1»

en: Edit with Qt Designer...
ru: Редактировать в Qt Designer...

en: Edit...
ru: Изменить...

en: Enable automatic event editor with time range selection
ru: Включить автоматический редактор событий с выбором временного диапазона

en: Enable this option to include anniversaries from your address book in the upcoming special occasions summary.
ru: При включении этого параметра в дайджест предстоящих особых дат будут включены годовщины свадеб из адресной книги пользователя.

en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
ru: Включите этот параметр, чтобы добавить годовщины свадеб в список предстоящих событий в дайджесте. Эта возможность доступна только при использовании источника данных «Дни рождения и годовщины свадеб».

en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Anniversary" tag.
ru: При включении этого параметра в дайджест предстоящих особых дат будут включены годовщины свадеб из календаря. Обычно это события с меткой «Годовщина свадьбы».

en: Enable this option to include birthdays from your address book in the upcoming special occasions summary.
ru: При включении этого параметра в дайджест предстоящих особых дат будут включены дни рождения из адресной книги пользователя.

en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
ru: Включите этот параметр, чтобы добавить дни рождения в список предстоящих событий в дайджесте. Эта возможность доступна только при использовании источника данных «Дни рождения и годовщины свадеб».

en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Birthday" tag.
ru: При включении этого параметра в дайджест предстоящих особых дат будут включены дни рождения из календаря. Обычно это события с меткой «День рождения».

en: Enable this option to include events from your calendar with the "special occasion" tag.
ru: При включении этого параметра в дайджест предстоящих особых дат будут включены события с меткой «Особое событие».

en: Enable this option to include holidays from your calendar in the upcoming special occasions summary. These are events from your configured holiday region, or events with the "Holiday" tag.
ru: При включении этого параметра в дайджест предстоящих особых дат будут включены праздники из календаря. Обычно это события с меткой «Праздник».

en: Enable tooltips for displaying summaries
ru: Показывать подсказки с описаниями

en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
ru: Введите адрес на сервере для публикации информации о занятом времени.
    Обратитесь к системному администратору, если не знаете этот адрес.

en: Enter the ending time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
ru: Укажите конец рабочего дня. Рабочие часы будут выделены цветом в расписании.

en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
ru: Укажите информацию для доступа на сервер совместной работы.
    
    Примечания по работе с сервером Kolab2: укажите для доступа свой UID (Unique IDentifier, уникальный идентификатор). По умолчанию в качестве UID используется адрес электронной почты, однако UID может быть и другим.

en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events, as it will be displayed at the top.
ru: Укажите самое раннее время начала новых событий.

en: Enter the start time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
ru: Укажите начало рабочего дня. Рабочие часы будут выделены цветом в расписании.

en: Enter your groupware server login password here.
ru: Введите пароль для доступа к серверу совместной работы.

en: Error
ru: Ошибка

en: Event Summary Configuration
ru: Настройка дайджеста предстоящих событий

[ctx: Event from email content]
en: <b>From:</b> %1<br /><b>To:</b> %2<br /><b>Subject:</b> %3
ru: <b>От:</b> %1<br /><b>Кому:</b> %2<br /><b>Тема:</b> %3

[ctx: Event from email summary]
en: Mail: %1
ru: Письмо: %1

en: Examine various fields to see if they contain the search pattern: The pattern “meet” would match “kick-off meeting”. Wildcards “*” (matches any number of characters) and “?” (matches any single character) are supported.  For example, the search pattern “meet*boss” matches “Meeting with boss”. The pattern “c?t” would match “cat”, “cot”, and so on.
ru: Проверка различных полей на соответствие поисковому шаблону: шаблону «встреча» будет соответствовать текст «начальная встреча». Поддерживаются символы подстановки «*» (обозначает любое количество символов) и «?» (обозначает любой одиночный символ).  Например, поисковому шаблону «встреча*начальник» будет соответствовать текст «Встреча с начальником». Поисковому шаблону «к?т» будет соответствовать текст «кот», «кит» и так далее.

en: Exclude e&vents that extend outside the specified date range
ru: Исключить &события, выходящие за пределы указанного временного диапазона

en: Exclude holidays
ru: Исключить праздники

en: Export as &iCalendar...
ru: &Экспорт в iCalendar...

en: F&ilter
ru: &Применить фильтр

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi
ru: Не удалось получить событие из Akonadi

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi: requested incidence doesn't exist.
ru: Не удалось получить событие из Akonadi: запрашиваемое событие не существует.

en: Filter Details
ru: Параметры фильтра

en: Filters Toolbar
ru: Фильтры

en: Former Maintainer
ru: Прежний сопровождающий

en: Fr&om:
ru: &С:

en: Get New Calendars...
ru: Загрузить новые календари…

en: Groupware Settings
ru: Совместная работа

en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
ru: Здесь можно указать количество дней, в течение которых выполненная задача будет показываться в списке. Например, если указать 1 день, то будут скрыты все задачи, кроме тех, которые были выполнены менее 24 часов назад. Если выбрать «скрыть сразу», то все выполненные задачи будут скрыты.

en: Hide &inactive to-dos
ru: Скрыть &не начатые задачи

en: Hide &recurring events and to-dos
ru: Скрыть &повторяющиеся события и задачи

en: Hide Following To-do Types
ru: Скрывать задачи из этих категорий

en: Hide To-dos without a due date
ru: Скрывать задачи без срока завершения

en: Hide co&mpleted to-dos
ru: Скрыть &выполненные задачи

en: Hide completed To-dos
ru: Скрывать выполненные задачи

en: Hide in-progress To-dos
ru: Скрывать выполняемые задачи

en: Hide menu bar
ru: Скрыть строку меню

en: Hide overdue To-dos
ru: Скрывать просроченные задачи

en: Hide to-dos not assigned to me
ru: Скрыть задачи, назначенные другим

en: Hide unstarted To-dos
ru: Скрывать неначатые задачи

en: Highlight color
ru: Подсветка

en: Holiday
ru: Праздник

en: Holiday color
ru: Праздничные дни

en: Hour size
ru: Высота строки часов

en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
ru: Не показывать выполненные задачи в списке. Кроме того, будут скрыты задачи, которые завершатся через указанное количество дней.

en: Import &Calendar...
ru: &Импорт календаря...

en: Import Page
ru: Импорт страницы

en: Import Page...
ru: Импорт страницы...

en: Import the specified files as separate calendars
ru: Импортировать указанные файлы как отдельные календари

en: In Horizontally
ru: Увеличить по ширине

en: In Vertically
ru: Увеличить по высоте

en: Include all to-dos &within the specified date range
ru: Включить все &задачи, находящиеся в указанном временном диапазоне

en: Include attendees in your search.
ru: Включить в поиск участников.

en: Include descriptions in your search.
ru: Включить в поиск описания.

en: Include locations in your search.
ru: Включить в поиск пути.

en: Include summaries in your search.
ru: Включить в поиск краткие сводки.

en: Include tags in your search.
ru: Включить в поиск метки.

en: Include to-dos that have a start date, due date,  or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.
ru: Включить задачи, дата начала, исполнения или окончания которых находится в указанном диапазоне, а также задачи, у которых нет ни даты начала, ни даты окончания.

en: Journal
ru: Дневник

en: Journal of %1
ru: Запись дневника от %1

en: KOrganizer Configure User FeedBack
ru: Настройка обратной связи KOrganizer

en: KOrganizer Confirmation
ru: Подтверждение KOrganizer

en: Key:
ru: Ключ:

en: Kontact Special Dates Summary
ru: Дайджест особых дат в Kontact

en: Lists the available options for user feedback
ru: Показать список данных обратной связи.

en: Locations
ru: Путях

en: Mail to:"%1"
ru: Написать письмо на адрес «%1»

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Make sub-to-dos independent
ru: сделать подзадачу самостоятельной

en: Manage T&ags...
ru: Ме&тки событий...

en: Manage View &Filters...
ru: &Фильтры...

en: Maybe Attending
ru: Возможный участник

en: Merge all calendars into one view
ru: Объединять все календари в один

en: Merge into existing calendar
ru: Объединить с существующим календарём

en: Merge the specified files into an existing calendar
ru: Слить содержимое указанных файлов в существующий календарь

en: Merged calendar
ru: Объединённый календарь

en: Minimum time between uploads (in minutes):
ru: Минимальное время между обновлениями (минут):

en: Month
ru: Месяц

en: Month view
ru: Просмотр месяца

en: Month view background color
ru: Фон просмотра «Месяц»

en: Month view uses full window
ru: Выделять для просмотра месяца всё пространство

en: Moving Failed
ru: Ошибка перемещения

en: Multiple Calendar Display
ru: Показ нескольких календарей

en: Needs Reply
ru: Требуется ответ

en: New &Journal...
ru: Создать запись в &дневнике...

en: New &To-do...
ru: Создать &задачу...

en: New Calendar
ru: Новый календарь

en: New E&vent...
ru: Создать &событие...

en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
ru: Новые события, задачи и записи дневника

en: New Su&b-to-do...
ru: Создать &подзадачу...

en: New calendar added successfully
ru: Календарь добавлен успешно

en: Next x days
ru: Следующие x дней

en: No filter
ru: Показать все

en: No pending to-dos due within the next day | No pending to-dos due within the next %1 days
ru[0]: Нет задач со сроком выполнения в ближайший %1 день
ru[1]: Нет задач со сроком выполнения в ближайшие %1 дня
ru[2]: Нет задач со сроком выполнения в ближайшие %1 дней
ru[3]: Нет задач со сроком выполнения в ближайший день

en: No special dates within the next 1 day | No special dates pending within the next %1 days
ru[0]: Особые даты не предвидятся в ближайший %1 день
ru[1]: Особые даты не предвидятся в ближайшие %1 дня
ru[2]: Особые даты не предвидятся в ближайшие %1 дней
ru[3]: В ближайший день особые даты не предвидятся

en: No upcoming events starting within the next day | No upcoming events starting within the next %1 days
ru[0]: События не предвидятся в ближайший %1 день
ru[1]: События не предвидятся в ближайшие %1 дня
ru[2]: События не предвидятся в ближайшие %1 дней
ru[3]: В ближайший день событий не предвидится

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Numeric Value
ru: Числовое значение

en: Only attach link to message
ru: Добавлять только ссылку на письмо

en: Only calendar
ru: Только календарь

en: Only tag
ru: Только метка

en: Organizer
ru: Организатор

en: Original Author
ru: Первоначальный автор

en: Out Horizontally
ru: Уменьшить по ширине

en: Out Vertically
ru: Уменьшить по высоте

en: Over&due (not completed and beyond due-date)
ru: &Просроченные (невыполненные задачи, срок по которым истёк)

en: P&ublish
ru: Пу&бликация

en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
ru: Работа частично проспонсирована Google Summer of Code 2005

en: Passwor&d:
ru: Па&роль:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Paste failed: unable to determine a valid target date.
ru: Ошибка вставки: невозможно определить правильную целевую дату.

en: Pending To-dos
ru: Предстоящие задачи

en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
ru: Нажмите эту кнопку для выбора шрифта надписей в расписании.

en: Press this button to configure the current-time line font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the current-time line in the agenda view.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы выбрать шрифт для показа текущего времени в расписании.

en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы настроить просмотр месяца. Появится диалог выбора шрифта для надписей в просмотре месяца.

en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
ru: Настроить шрифт на панели времени. Панель времени является виджетом, который отображает время в расписании. Кнопка «Выбрать шрифт» откроет окно, позволяющее выбрать шрифт.

en: Preview of Selected Page
ru: Предварительный просмотр

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Publish your free/&busy information automatically
ru: Опубликовывать информацию о занятом времени &автоматически

en: Pur&ge Completed To-dos
ru: Удалить вы&полненные задачи

en: Purge
ru: Очистить

en: Purge To-dos
ru: Очистка задач

en: Qt Designer Fields Dialog
ru: Диалоговое окно Qt Designer Fields

en: Re&member password
ru: З&апомнить пароль

en: Re&quest Update
ru: &Запросить обновление

en: Read Only
ru: Только для чтения

en: Record completed to-dos in journal entries
ru: Сохранять выполненные задачи в записях дневника

en: Recurring
ru: Повторение

en: Redo
ru: Повторить действие

en: Redo: %1
ru: Повторить %1

en: Remember p&assword
ru: &Запомнить пароль

en: Remove Attachments
ru: У&далить вложения

en: Removing attachments from an email might invalidate its signature.
ru: Удаление вложений из письма может сделать его подпись недействительной.

en: Removing not possible
ru: Удаление невозможно

en: Reset to Defaults
ru: Установить параметры по умолчанию

en: Retrieve other people's free/&busy information automatically
ru: Получать информацию о занятом времени &других людей автоматически

en: S&chedule
ru: Р&асписание

en: Saved calendar '%1'.
ru: Сохранён календарь «%1».

en: Schedule
ru: Расписание

en: Scroll backward to the previous month
ru: Вернуться к предыдущему месяцу

en: Scroll backward to the previous year
ru: Вернуться к предыдущему году

en: Scroll forward to the next month
ru: Перейти к следующему месяцу

en: Scroll forward to the next year
ru: Перейти к следующему году

en: Scroll to week number %1
ru: Прокрутить к %1 неделе

en: Search For
ru: Поиск

en: Search In
ru: Искать в

en: Search for events with matching criteria.
ru: Искать события, соответствующие заданным условиям.

en: Search for items in the time period ending at the date given here.
ru: Искать элементы во временном периоде, который кончается в указанную здесь дату.

en: Search for items in the time period starting at the date given here.
ru: Искать элементы во временном периоде, который начинается с указанной здесь даты.

en: Search for journal entries with matching criteria.
ru: Искать записи дневника, соответствующие заданным условиям.

en: Search for to-dos with matching criteria.
ru: Искать задачи, соответствующие заданным условиям.

en: Search pattern. Use wildcards “*” and “?” as desired.
ru: Поисковый шаблон (может включать символы подстановки «*» и «?»).

en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
ru: Выберите «Разместить календари во вкладках», если следует переключать календари, используя вкладки.

en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
ru: Цвет для линии текущего времени (Marcus Bains).

en: Select a month
ru: Выбрать месяц

en: Select a year
ru: Выбрать год

en: Select the "Calendar inside, tag outside" option if you would like to draw calendar items using their associated calendar color, with the item's border drawn in the color of its tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ru: Выберите опцию «Календарь внутри, метка снаружи», чтобы элементы календаря раскрашивались в цвет календаря, а рамка вокруг элементов — в цвет меток. Установить эти цвета возможно на странице «Цвета и шрифты».

en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
ru: Выберите опцию «Объединять календари в один», чтобы все календари отображались в одном расписании.

en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ru: Выберите опцию «Только календарь», чтобы и фон и рамка элементов календаря была раскрашена в цвет календаря. Установить эти цвета можно на странице цвета и шрифты.

en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their calendar. Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ru: Выберите опцию «Только календарь», чтобы и фон, и рамка элементов календаря были раскрашены в цвет календаря. Установить эти цвета возможно на странице «Цвета и шрифты».

en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ru: Выберите опцию «Только метка», чтобы и фон, и рамка элементов календаря были раскрашены в цвет установленной метки. Установить эти цвета возможно на странице «Цвета и шрифты».

en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ru: Выберите опцию «Только метка», чтобы и фон, и рамка элементов календаря были раскрашены в цвет установленной метки. Установить эти цвета возможно на странице «Цвета и шрифты».

en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
ru: Выберите «Показывать два календаря рядом», чтобы видеть рядом сразу два календаря.

en: Select the "Tag inside, calendar outside" option if you would like to draw calendar items using their associated tag color, with the item's border drawn in the color of its calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ru: Выберите опцию «Метка внутри, календарь снаружи», чтобы элементы календаря раскрашивались в цвет установленной метки, а рамка вокруг элементов — в цвет календаря. Установить эти цвета возможно на странице «Цвета и шрифты».

en: Select the Month view background color here.
ru: Цвет фона просмотра «Месяц».

en: Select the agenda view background color here.
ru: Цвет фона расписания.

en: Select the days for showing pending To-dos
ru: Выбрать число дней, за которые будут показаны крайние сроки выполнения задач.

en: Select the days for showing upcoming events
ru: Выбрать число дней, за которые будут показаны предстоящие события.

en: Select the days for showing upcoming special occasions
ru: Выбрать число дней, за которые будут показаны предстоящие особые даты.

en: Select the default event color here. The default event color will be used for events in your Month. Note that you can specify a separate color for each event tag below.
ru: Нажмите эту кнопку для выбора цвета события по умолчанию. Этот цвет будет использован по умолчанию для всех событий в представлении «Месяц». Обратите внимание, что возможно выбрать для каждой метки события свой цвет.

en: Select the first day of each week
ru: Укажите день, с которого начинается неделя

en: Select the first day of each week. Normally, you can ignore this since it is set in your locale.
ru: Выбор дня, с которого начинается неделя. Обычно изменение значения этого параметра не требуется потому как используются значения, заданные в региональных настройках.

en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
ru: Задайте высоту строки часов в сетке расписания (в пикселах). При увеличении этого значения все строки в сетке расписания станут выше.

en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
ru: Цвет фона подсветки. Этот цвет будет использоваться для показа в просмотре «Месяц» выбранных дат или выбранного периода в расписании.

en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
ru: Цвет фона подсветки. Этот цвет будет использоваться для показа в календаре выбранных дат или выбранного периода в расписании.

en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
ru: Цвет праздничных дней. Этот цвет будет использоваться для названий праздников при просмотре месяца и дат праздников в календаре.

en: Select the number of "x" days to be displayed in the next days view. To access the next "x" days view, choose the "Next X Days" menu item from the "View" menu.
ru: Установите количество следующих «x» дней, которые будут отображаться при просмотре «Следующих x дней» (меню «Просмотр» / «Следующие x дней»).

en: Select the to-do due today color here.
ru: Цвет задач, заканчивающихся сегодня.

en: Select the to-do overdue color here.
ru: Цвет просроченных задач.

en: Select the working hours background color for the Month view here.
ru: Цвет рабочего времени в просмотре «Месяц».

en: Select the working hours color for the agenda view here.
ru: Цвет рабочего времени в расписании.

en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
ru: Не показывать повторяющиеся события и задачи при просмотре. Ежедневные и еженедельные события и задач перегружают вид и усложняют его восприятие.

en: Select this option to always record new events, to-dos and journal entries using the current default calendar.
ru: Всегда сохранять события, задачи и записи дневника в календарь, используемый по умолчанию.

en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
ru: Добавлять все новые события, задачи и записи дневника в указанный календарь. Такое поведение рекомендуется использовать при работе с папками на сервере совместной работы Kolab или при работе с несколькими учётными записями на серверах совместной работы.

en: Select which regions you want to use the holidays here. Defined holidays are shown as non-working days in the date navigator, the agenda view, etc.
ru: Регионы, праздники которых будут учитываться в календаре. Заданные праздники будет отображаться как нерабочие дни в навигаторе и других местах.

en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
ru: Выберите часовой пояс из списка. Если нужный город не указан в списке, выберите ближайший.

en: Selected Calendars
ru: Выбранные календари

en: Selection
ru: Выбор

en: Send &Cancellation to Attendees
ru: Направить уведомления об &отмене

en: Send &Invitation to Attendees
ru: Направить &уведомления

en: Send &Mail
ru: На&писать письмо

en: Send Status &Update
ru: Направить обновление &статуса

en: Server Information
ru: Сведения о сервере

en: Server URL:
ru: Адрес сервера:

en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
ru: Установите высоту строки часов в сетке расписания (в пикселах)

en: Set the number of days to show pending To-dos
ru: Укажите число дней начиная с текущей даты, за которые
    будут показаны крайние сроки выполнения задач.

en: Set the number of days to show upcoming events
ru: Укажите число дней начиная с текущей даты, за которые
    будут показаны предстоящие события.

en: Set the number of days to show upcoming special occasions
ru: Укажите число дней начиная с текущей даты, за которые
    будут показаны предстоящие особые даты.

en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
ru: Использовать полный адрес типа user@domain.ifb вместо user.ifb для получения данных с сервера

en: Setting Default Preferences
ru: Параметры по умолчанию

en: Show &anniversaries
ru: Показывать &годовщины свадеб

en: Show &birthdays
ru: Показывать &дни рождения

en: Show &holidays
ru: &Праздники

en: Show &my To-dos only
ru: Пок&азывать только мои задачи

en: Show &my events only
ru: Пок&азывать только мои события

en: Show Calendar Manager
ru: Список календарей

en: Show Date Navigator
ru: Календарь

en: Show Item Viewer
ru: Записи

en: Show Special Dates Starting
ru: Показывать предстоящие особые даты, начинающиеся...

en: Show These Special Dates From Your Calendar
ru: Показывать эти особые даты из календаря

en: Show These Special Dates From Your Contact List
ru: Показывать эти особые даты из списка контактов

en: Show These Upcoming Events From Your Calendar
ru: Показывать эти предстоящие события из календаря

en: Show To-do View
ru: Задачи

en: Show To-dos Due
ru: Показывать задачи со сроком...

en: Show To-dos belonging to my calendars only
ru: Показывать задачи только из моего календаря

en: Show To-dos due today only
ru: Показывать только задачи с крайним сроком сегодня

en: Show To-dos due within the next month
ru: Показывать только задачи с крайним сроком в ближайший месяц

en: Show Upcoming Events Starting
ru: Показывать предстоящие события, начинающиеся...

en: Show all calendars merged together
ru: Показать все объединённые календари

en: Show all except selected
ru: Показать не соответствующие

en: Show anni&versaries
ru: Годо&вщины свадеб

en: Show anniversaries from your address book
ru: Показывать годовщины свадеб из адресной книги

en: Show anniversaries from your calendar
ru: Показывать годовщины свадеб из календаря

en: Show birth&days
ru: Д&ни рождения

en: Show birthdays from your address book
ru: Показывать дни рождения из адресной книги

en: Show birthdays from your calendar
ru: Показывать дни рождения из календаря

en: Show birthdays from your calendar when also using the Birthday resource
ru: Показывать дни рождения из календаря в случае использования
    источника данных «Дни рождения и годовщины свадеб».

en: Show calendars side by side
ru: Показывать календари на одной линии

en: Show current-time (Marcus Bains) line
ru: Показать текущее время

en: Show events belonging to my calendars only
ru: Показывать события только из моего календаря

en: Show events for today only
ru: Показывать только сегодняшние события

en: Show events starting within the next month
ru: Показывать события только за ближайший месяц

en: Show holidays from your calendar
ru: Показывать праздники из календаря

en: Show icons in agenda view items
ru: Показывать значки при просмотре элементов расписания

en: Show icons in month view items
ru: Показывать значки при просмотре элементов месяца

en: Show in Context
ru: Показать в контексте

en: Show items that recur daily
ru: Показывать ежедневные события

en: Show items that recur weekly
ru: Показывать еженедельные события

en: Show journals
ru: Показывать записи дневника

en: Show journals instead of events when in Journal View
ru: Показывать записи дневника вместо событий при просмотре дневника

en: Show one calendar per agenda column
ru: Показывать один календарь на столбец расписания дня

en: Show only selected
ru: Показать только выбранные

en: Show s&pecial occasions
ru: Показывать &особые события

en: Show seconds on the current-time (Marcus Bains) line
ru: Показывать секунды на линии текущего времени (Marcus Bains)

en: Show special occasions for today only
ru: Показывать только особые даты, приходящиеся на сегодня

en: Show special occasions from your calendar
ru: Показывать особые события из календаря

en: Show special occasions starting within the next month
ru: Показывать особые даты только за ближайший месяц

en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
ru: Показать данное количество дней за раз при просмотре следующих «x» дней

en: Show time in month view items
ru: Показывать время при просмотре элементов месяца

en: Show to-dos
ru: Показывать задачи

en: Show to-dos instead of events when in Todo View
ru: Показывать задачи вместо событий при просмотре задач

en: Show two calendars side-by-side
ru: Показывать два календаря рядом

en: Shows anniversaries from your calendar when using the Birthdays resource
ru: Показывать годовщины свадеб из календаря в случае использования
    источника данных «Дни рождения и годовщины свадеб».

en: Special Dates Summary
ru: Дайджест особых дат

en: Special Dates Summary Configuration
ru: Настройка дайджеста предстоящих особых дат

en: Special Occasion
ru: Особое событие

en: Su&mmaries
ru: &Краткие сводки

en: Switch between views with tabs
ru: Разместить календари во вкладках

en: Ta&gs
ru: &Метки

en: Tab through calendars
ru: Календари во вкладках

en: Tag inside, calendar outside
ru: Метка внутри, календарь снаружи

en: Tags
ru: Метки

en: Text
ru: Текст

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2 or all its occurrences?
ru: «%1» повторяется несколько раз. Удалить только текущее повторение на %2, все будущие повторения или вообще все повторения?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2, also future occurrences, or all its occurrences?
ru: «%1» повторяется несколько раз. Удалить только текущее повторение на %2, все будущие повторения или вообще все повторения?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates; are you sure you want to delete it and all its recurrences?
ru: «%1» повторяется несколько раз. Удалить это событие или задачу и все его или её повторения?

en: The default way of attaching dropped emails to a task
ru: Метод присоединения писем к задаче по умолчанию

en: The downloaded events will be merged into your current calendar.
ru: Загруженные события будут объединены с календарём пользователя.

en: The ending date of the period to search.
ru: Дата окончания периода для поиска.

en: The item "%1" has sub-to-dos. Do you want to delete just this item and make all its sub-to-dos independent, or delete the to-do with all its sub-to-dos?
ru: Задача «%1» имеет подзадачи. При удалении этой задачи сделать все её подзадачи самостоятельными или удалить вместе с указанной задачей?

en: The item "%1" is filtered by your current filter rules, so it will be hidden and not appear in the view.
ru: Событие, задача или запись дневника «%1» не попадает под условия текущего фильтра и потому не будет показана.

en: The item "%1" is marked read-only and cannot be deleted; it probably belongs to a read-only calendar.
ru: Задача «%1» помечена как «только для чтения» и потому не может быть удалена. Это могло произойти при работе с календарём, открытым только для чтения.

en: The starting date of the period to search.
ru: Дата начала периода для поиска.

en: There are no completed to-dos to purge.
ru: Нет выполненных задач для очистки, поэтому ни одна не была удалена.

en: There was an error while merging the calendar: %1
ru: При объединении данных календаря произошла ошибка: %1

en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
ru: Этот параметр позволяет скрыть все задачи, которые назначены не вам. <br>
    Будут проверены задачи хотя бы с одним участником. Если вас нет в списке участников, задача будет скрыта.

en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
ru: Не показывать в списке задачи, срок начала которых не наступил. Дата завершения не может предшествовать дате начала.

en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
ru: Этот параметр позволяет задать какие выполненные задачи будут скрыты. Если выбрано <i>скрыть сразу</i>, задача будет скрыта сразу же после её выполнения. Количество дней, в течение которых выполненная задача будет показываться в списке, можно изменить.

en: Time bar
ru: Панель времени

[ctx: Time from - to]
en: %1 - %2
ru: %1 – %2

en: Time range selection in agenda view starts event editor
ru: Выбор периода в календаре открывает редактор нового события

en: Time&line
ru: &Шкала времени

en: To-&dos
ru: &Задачи

en: To-do
ru: Задача

en: To-do Summary Configuration
ru: Настройка дайджеста выполняемых задач

en: To-do due today color
ru: Цвет задач с крайним сроком сегодня

en: To-do list view uses full window
ru: Выделять для списка задач всё пространство

en: To-do overdue color
ru: Просроченные задачи

en: To-dos use tag colors
ru: Использовать цвета меток для задач

en: Tobias Koenig
ru: Tobias König

en: Today
ru: Сегодня

en: Todo completed: %1 (%2)
ru: Выполнение задачи: %1 (%2)

en: Toggle Reminder
ru: Активизация напоминания

en: Toggle To-do Completed
ru: Пометка выполненной задачи

en: Type:
ru: Тип:

en: URL '%1' is invalid.
ru: Ошибка в ссылке «%1».

en: Unable to copy the item to %1.
ru: Невозможно скопировать событие, задачу или запись дневника в %1.

en: Unable to display the work week since there are no work days configured. Please properly configure at least 1 work day in the Time and Date preferences.
ru: Невозможно отобразить рабочую неделю, так как не настроены рабочие дни. Настройте хотя бы один рабочий день в разделе настройки параметров даты и времени.

en: Unable to move the item to  %1.
ru: Невозможно переместить в %1.

en: Unable to save %1 "%2".
ru: Невозможно сохранить %1 «%2».

en: Unable to save calendar to the file %1.
ru: Невозможно сохранить календарь в файл %1.

en: Undo
ru: Отменить действие

en: Undo: %1
ru: Отменить %1

en: Upcoming Events
ru: Предстоящие события

en: Upcoming Special Dates
ru: Предстоящие особые даты

en: Use custom calendar setup
ru: Использовать пользовательские параметры календаря

en: Use full email &address for retrieval
ru: Использовать полный адрес &электронной почты для получения данных

en: Use holiday regions:
ru: Используемые регионы для учёта праздников:

en: Use system color
ru: Использовать системные цвета

en: Use system color instead of user defined color. If enabled will ignore all other color settings
ru: Использовать системный цвет вместо цвета, заданного пользователем. Если этот параметр включён, все прочие параметры цвета будут игнорироваться.

en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
ru: Использовать этот цвет для линии текущего времени (Marcus Bains) при просмотре расписания

en: Use this spinbox to set the number of days to show pending To-dos up to 1 year in the future.
ru: Укажите здесь число дней начиная с текущей даты,
    за которые будут показаны крайние сроки выполнения задач.
    Максимальный период времени — 1 год с текущей даты.

en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming events up to 1 year in the future.
ru: Укажите здесь число дней начиная с текущей даты,
    за которые будут показаны предстоящие события.
    Максимальный период времени — 1 год с текущей даты.

en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming special occasions up to one year in the future.
ru: Укажите здесь число дней начиная с текущей даты,
    за которые будут показаны предстоящие особые даты.
    Максимальный период времени — 1 год с текущей даты.

en: User&name:
ru: И&мя пользователя:

en: View &Contact
ru: Просмотреть &контакт

en: View the details of events, journal entries or to-dos selected in KOrganizer's main view here.
ru: Сведения о выбранном событии, задаче или записи дневника.

en: Views
ru: Вид

en: W&ork Week
ru: &Рабочая неделя

en: Week
ru: Неделя

en: Week numbers select a work week when in work week mode
ru: Номера недель выбирают рабочую неделю в режиме рабочей недели

en: Weekly start day:
ru: Первый день недели:

en: What's &Next
ru: Что &дальше

en: When this option is chosen, this filter will show all items containing any of the selected tags.
ru: Показывать события, задачи или записи дневника, которые содержат любые из выбранных меток.

en: When this option is chosen, this filter will show all items which do <i>not</i> contain any of the selected tags.
ru: Показывать события, задачи или записи дневника, которые <i>не</i> содержат ни одной из выбранных меток.

en: When you have an all day event marked as busy, you can have a different agenda or month view background color for that day. Select the color here.
ru: Цвет, который будет использоваться при просмотре расписания на день или месяц для раскрашивания фона дней, содержащих событие, занимающее весь день.

en: Within the &next:
ru: В бл&ижайшие:

en: Within the next &month (31 days)
ru: В ближайший &месяц (31 день)

en: Working hours color
ru: Рабочее время

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
ru: Установлены все параметры по умолчанию. Все изменения будут утеряны.

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    On the left sidebar, enable it in the calendar manager to see the incidence.
ru: Вы создали событие в календаре, который сейчас не в списке выбранных.
    Чтобы увидеть это событие, включите календарь в списке календарей на левой панели.

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    You can enable it through the calendar manager (Settings->Sidebar->Show Calendar Manager)
ru: Вы создали событие в календаре, который сейчас не в списке выбранных.
    Вы можете включить его в списке календарей (Настройка -> Боковая панель -> Список календарей).

en: all day
ru: весь день

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
ru: Требуются &изменения

en: days of free/busy information
ru: период в днях хранения информации о занятом времени

[ctx: days to show in summary]
en:  days
ru:  дней

[ctx: eg. in 1 hour 2 minutes]
en: in
ru: через

[ctx: filter name]
en: Name:
ru: Название:

en: iCalendars (*.ics)
ru: Календари iCalendar (*.ics)

en: in 1 day | in %1 days
ru[0]: через %1 день
ru[1]: через %1 дня
ru[2]: через %1 дней
ru[3]: через 1 день

[ctx: login name on the Kolab server]
en: Username:
ru: Имя пользователя:

[ctx: main toolbar]
en: Main
ru: Основная панель инструментов

[ctx: next occurrence]
en: Next: %1
ru: Следующее: %1

en: now
ru: сейчас

en: one year | %1 years
ru[0]: %1 год
ru[1]: %1 года
ru[2]: %1 лет
ru[3]: %1 год

en: open-ended
ru: бессрочная

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
ru: Причина неизвестна

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
ru: &Назад

[ctx: scroll backward]
en: Back
ru: Назад

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
ru: &Вперёд

[ctx: scroll forward]
en: Forward
ru: Вперёд

[ctx: start/end week number of line in date picker]
en: %1/%2
ru: %1-%2

[ctx: the appointment is today]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: the appointment is tomorrow]
en: Tomorrow
ru: Завтра

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
ru: только для чтения

[ctx: the special day is today]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: the special day is tomorrow]
en: Tomorrow
ru: Завтра

[ctx: the to-do has not been started yet]
en: not-started
ru: не начата

[ctx: the to-do is completed]
en: completed
ru: выполнена

[ctx: the to-do is due]
en: due
ru: срок подошёл к концу

[ctx: the to-do is due today]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: the to-do is due tomorrow]
en: Tomorrow
ru: Завтра

[ctx: the to-do is in-progress]
en: in-progress
ru: выполняется

[ctx: the to-do is overdue]
en: overdue
ru: просрочена

[ctx: the to-do starts today]
en: starts today
ru: начинается сегодня

[ctx: use abbreviation for hour to keep the text short]
en: 1 hr | %1 hrs
ru[0]: %1 ч
ru[1]: %1 ч
ru[2]: %1 ч
ru[3]: %1 ч

[ctx: use abbreviation for minute to keep the text short]
en: 1 min | %1 mins
ru[0]: %1 мин
ru[1]: %1 мин
ru[2]: %1 мин
ru[3]: %1 мин
