Xfce Apps - en to sq translation catalogue (280 entries)

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <https://bugzilla.xfce.org/>.
sq: 
    Luajtësi Media Parole %s
    
    Pjesë e Projektit Xfce Goodies
    https://goodies.xfce.org
    
    Licencuar sipas GNU GPL.
    
    Ju lutemi, njoftoni të meta te <https://bugzilla.xfce.org/>.

en: 16:9 (Widescreen)
sq: 16:9 (Ekran i Gjerë)

en: <b>Audio Visualization</b>
sq: <b>Vizualizim Audio</b>

en: <b>Color Balance</b>
sq: <b>Balancim Ngjyrash</b>

en: <b>Keyboard</b>
sq: <b>Tastierë</b>

en: <b>Playlist Settings</b>
sq: <b>Rregullime Luajliste</b>

en: <b>Screensaver</b>
sq: <b>Ekrankursyes</b>

en: <b>Subtitle Settings</b>
sq: <b>Rregullime Titrash</b>

en: <b>Video Output</b>
sq: <b>Video Në Dalje</b>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
sq: <big><span color='#BBBBBB'><i>nga</i></span> <span color='#F4F4F4'>Artist i Panjohur</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
sq: <big><span color='#BBBBBB'><i>në</i></span> <span color='#F4F4F4'>Album të Panjohur</span></big>

en: <i>by</i>
sq: <i>nga</i>

en: <i>on</i>
sq: <i>në</i>

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
sq: <span color='#F4F4F4'><b><big>Këngë e Panjohur</big></b></span>

en: A modern simple media player for the Xfce Desktop Environment.
sq: Një lojtës modern, i thjeshtë mediash për Mjedisin Desktop Xfce.

en: A_ngle Menu
sq: Menu _Këndi

en: About
sq: Mbi

en: Add
sq: Shtoje

en: Add files to playlist
sq: Shtoni kartela në luajlistë

en: Add to playlist...
sq: Shtoni te luajlista…

en: Additional software is required.
sq: Lypset software shtesë.

en: All files
sq: Tërë kartelat

en: All supported files
sq: Tërë kartelat e mbuluara

en: Always minimize to tray when window is closed
sq: Ule gjithmonë te paneli, kur mbyllet dritarja

en: Always replace playlist with opened files
sq: Zëvendëso përherë luajlistën me kartela të hapura

en: Arabic
sq: Arabe

en: Are you sure you want to quit?
sq: Jeni i sigurt se doni të dilet?

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
sq: Jeni i sigurt se doni të spastrohet historiku juaj i zërave së fundi?  Kjo s’mund të zhbëhet.

en: Armenian
sq: Armene

en: Audio CD
sq: CD Audio

en: Audio Track #%d
sq: Gjurmë Audio #%d

en: Audio Track:
sq: Gjurmë Audio:

en: Audio and video
sq: Audio dhe video

en: Automatic
sq: Automatike

en: Automatically show subtitles when playing movie file
sq: Shfaq vetvetiu titra kur luhet një kartelë filmi

en: Baltic
sq: Baltike

en: Brightness:
sq: Ndriçim:

en: Cancel
sq: Anuloje

en: Celtic
sq: Celtike

en: Central European
sq: Europiane Qendore

en: Chapter %i
sq: Kreu %i

en: Check and remove duplicate media entries
sq: Kontrollo dhe hiq zëra media të përsëdytur

en: Chinese Simplified
sq: Kineze e Thjeshtuar

en: Chinese Traditional
sq: Kineze Tradicionale

en: Clear
sq: Spastroje

en: Clear History
sq: Spastro Historikun

en: Clear Recent Items
sq: Spastro Zëra Së Fundi

en: Clear playlist
sq: Spastroje luajlistën

en: Close
sq: Mbylle

en: Configure your media player
sq: Formësoni lojtësin tuaj të mediave

en: Continue
sq: Vazhdoje

en: Contrast:
sq: Kontrast:

en: Croatian
sq: Kroate

en: Current Locale
sq: Vendorja e Tanishme

en: Cyrillic
sq: Cirilike

en: Cyrillic/Russian
sq: Cirilike/Ruse

en: Cyrillic/Ukrainian
sq: Cirilike/Ukrainase

en: Decrease volume
sq: Uli volumin

en: Disable screensaver when playing movies
sq: Çaktivizo ekrankursyes kur luhen filma

en: Disc Playlist
sq: Luajlistë Disku

en: Display
sq: Ekran

en: Display Parole user manual
sq: Shfaq doracak përdoruesi për Parole-in

en: Do not load plugins
sq: Mos ngarko shtojca

en: Do you want to continue loading or stop?
sq: Doni vërtet të vazhdohet ngarkimi apo të ndalet?

en: Don't Install
sq: Mos e Instalo

en: Empty
sq: E zbrazët

en: Enable keyboard multimedia keys
sq: Aktivizo taste multimedia në tastierë

en: Encoding:
sq: Kodim:

en: Error
sq: Gabim

en: Error saving playlist file
sq: Gabim në ruajtjen e kartelës luajliste

en: Exit fullscreen
sq: Dil nga mënyra krejt ekrani

en: Extend your media player
sq: Zgjeroni lojtësin tuaj të mediave

en: Font:
sq: Shkronja:

en: Fullscreen
sq: Sa krejt ekrani

en: GStreamer Error
sq: Gabim GStreamer-i

en: GStreamer backend error
sq: Gabim mekanizmi GStreamer

en: General
sq: Të përgjithshme

en: Georgian
sq: Gjeorgjike

en: Go
sq: Shko

en: Go back 1 minute
sq: Shko prapa 1 minutë

en: Go back 10 minutes
sq: Shko prapa 10 minuta

en: Go back 10 seconds
sq: Shko prapa 10 sekonda

en: Go forward 1 minute
sq: Shko para 1 minutë

en: Go forward 10 minutes
sq: Shko para 10 minuta

en: Go forward 10 seconds
sq: Shko para 10 sekonda

en: Go to position
sq: Kalo te pozicioni

en: Greek
sq: Greke

en: Gujarati
sq: Gujaratase

en: Gurmukhi
sq: Gurmuke

en: Hebrew
sq: Hebraike

en: Hebrew Visual
sq: Hebraike Pamore

en: Hue:
sq: Ngjyrë:

en: Icelandic
sq: Islandeze

en: Increase volume
sq: Ngriji volumin

en: Insert Disc
sq: Futni Disk

en: Install
sq: Instaloje

en: Japanese
sq: Japoneze

en: Korean
sq: Koreane

en: Leave Fullscreen
sq: Dil nga Sa tërë ekrani

en: Leave _Fullscreen
sq: Dil nga _Sa tërë ekrani

en: Lower volume
sq: Uli volumin

en: M3U Playlist (%s)
sq: Luajlistë M3U (%s)

en: MPRIS2 remote control
sq: Kontroll së largëti MPRIS2

en: Media stream is not seekable
sq: Te rrjedha media nuk mund të kërkohet

en: Media to play
sq: Media për luajtje

en: Message
sq: Mesazh

en: Mini Mode
sq: Mënyra Mini

en: Minimize to tray
sq: Ule te paneli

en: Move Down
sq: Zbrite

en: Move Up
sq: Ngjite

en: Mute
sq: Pa Zë

en: Mute volume
sq: Heshtoje

en: Next Track
sq: Pjesa Pasuese

en: Next track
sq: Pjesa pasuese

en: No available plugin installer was found.
sq: S’u gjet instalues shtojcash i gatshëm.

en: No installed plugins found on this system
sq: S’u gjetën shtojca të instaluara në këtë sistem

en: None
sq: Asnjë

en: Nordic
sq: Nordike

en: Notify
sq: Njoftime

en: Open
sq: Hape

en: Open Containing Folder
sq: Hap Dosjen Që e Përmban

en: Open Media Files
sq: Hap Kartela Media

en: Open Network Location
sq: Hap Vendndodhje Rrjeti

en: Open _Location...
sq: Hapni _Vendndodhje…

en: Open _Recent
sq: Hap _Së Fundi

en: Open a new instance
sq: Hap një instancë të re

en: Open file
sq: Hap kartelë

en: Open location
sq: Hap vendndodhje

en: PLS Playlist (%s)
sq: Luajlistë PLS (%s)

en: P_lugins
sq: _Shtojca

en: P_revious Track
sq: Pjesa e _Mëparshme

en: Parole Media Player
sq: Lojtësi i Mediave Parole

en: Parole Media Player cannot start.
sq: Lojtësi i Mediave Parole s’niset dot.

en: Parole Plugins
sq: Shtojca Parole-i

en: Parole Settings
sq: Rregullime për Parole-in

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
sq: Në vend të kësaj, Parole mund të minimizohet te paneli i sistemit.

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
sq: Parole përmban luajtje kartelash media vendore, përfshi video me titra, CD audio, DVD, dhe rrjedha të drejtpërdrejta. Parole gjithashtu mund të thellohet përmes shtojcash.

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
sq: Parole është një lojtës mediash modern, i thjeshtë, i bazuar në platformën GStreamer dhe shkruar që të puqet mirë me desktopin Xfce. Është konceptuar duke pasur në mendje thjeshtësinë, shpejtësinë dhe shfrytëzimin e efektshëm të burimeve.

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
sq: Parole është duke xhiruar, përdorni -i që të hapet një instancë e re

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
sq: Parole lyp <b>%s</b> që të luhet kjo kartelë.

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
sq: Që të luhet kjo kartelë, Parole lyp <b>%s</b>.
    Mund të instalohet automatikisht.

en: Pause
sq: Pauzë

en: Permission denied
sq: Leje e mohuar

en: Persian
sq: Perse

en: Play
sq: Luaje

en: Play Disc
sq: Luaje Diskun

en: Play opened files
sq: Luaj kartela të hapura

en: Play or pause if already playing
sq: Luaje ose pushoje, nëse po luhet

en: Play your media
sq: Luani media tuajat

en: Play/Pause
sq: Luaje/Pushoje

en: Playback
sq: Luajtje

en: Playlist
sq: Luajlistë

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
sq[0]: Luajlistë (%i kapitull)
sq[1]: Luajlistë (%i kapituj)

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
sq[0]: Luajlistë (%i zë)
sq[1]: Luajlistë (%i zëra)

en: Playlist files
sq: Kartela luajlistash

en: Please check your installation
sq: Ju lutemi, kontrolloni instalimin tuaj

en: Please check your installation.
sq: Ju lutemi, kontrolloni instalimin tuaj.

en: Please choose a supported playlist format
sq: Ju lutemi, zgjidhni një format luajlistash që mbulohet

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
sq: Që të njoftoni të metën tuaj, ju lutemi, shkoni https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs.

en: Please restart Parole for this change to take effect.
sq: Ju lutemi, rinisni Parole-in, që të hyjë në fuqi ky ndryshim.

en: Plugin
sq: Shtojcë

en: Plugin failed to load
sq: Shtojca s’arriti të ngarkohet

en: Preferences
sq: Parapëlqime

en: Previous Track
sq: Pjesa e Mëparshme

en: Previous track
sq: Pjesa e mëparshme

en: Print version information and exit
sq: Shtyp të dhëna versioni dhe dil

en: Quit
sq: Dil

en: Raise volume
sq: Ngriji volumin

en: Remember my choice
sq: Mbaje mend zgjedhjen time

en: Remember playlist
sq: Mba mend luajlistë

en: Remove
sq: Hiqe

en: Remove selected item
sq: Hiqe zërin e përzgjedhur

en: Remove selected media
sq: Hiq media të përzgjedhur

en: Repeat
sq: Përsëritje

en: Replace playlist when opening files
sq: Zëvendëso luajlistën kur hapen kartela

en: Reset to defaults
sq: Riktheje te parazgjedhjet

en: Romanian
sq: Rumune

en: Saturation:
sq: Ngopje:

en: Save
sq: Ruaje

en: Save Playlist as...
sq: Ruajeni Luajlistën si…

en: Select Subtitle File
sq: Përzgjidhni Kartelë Titrash

en: Select Text Subtitles...
sq: Përzgjidhni Titra Tekst…

en: Select next item
sq: Përzgjidhni zërin pasues

en: Select previous item
sq: Përzgjidhni zërin e mëparshëm

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
sq: Caktoni shteg pajisjeje Audio-CD/VCD/DVD

en: Shareable Playlist (%s)
sq: Luajlistë e Ndashme (%s)

en: Show Playlist
sq: Shfaqe Luajlistën

en: Show icon in the system tray
sq: Shfaq ikonë te paneli i sistemit

en: Show menubar
sq: Shfaq shtyllë menush

en: Show notifications for currently playing tracks
sq: Shfaq njoftime për pjesët që luhen në atë çast

en: Show visual effects when an audio file is played
sq: Shfaq efekte pamore kur luhet një kartelë audio

en: Shuffle
sq: Përzieji

en: South European
sq: Europiane Jugore

en: Square
sq: Katror

en: Start in embedded mode
sq: Fillo nën mënyrën i trupëzuar

en: Start in fullscreen mode
sq: Fillo nën mënyrën sa krejt ekrani

en: Start playing opened files
sq: Fillo luajtjen e kartelave të hapura

en: Stop
sq: Ndale

en: Subtitle #%d
sq: Titra #%d

en: Subtitle Files
sq: Kartela Titrash

en: Subtitles
sq: Titra

en: Subtitles:
sq: Titra:

en: Thai
sq: Tajlandeze

en: The stream is taking too much time to load
sq: Rrjedha po e zgjat si shumë ngarkimin

en: This development release adds a new mini mode and the ability to play or replay content by clicking the circle icons. Theming is simplified and filenames are displayed when no ID3 tags are found.
sq: Kjo hedhje në qarkullim zhvillim shton një mënyrë mini dhe aftësinë për të luajtur ose riluajtur lëndë duke klikuar mbi ikona rreth. Përshtatja grafike është thjeshtësuar dhe shfaqen emra kartelash kur s’gjenden etiketa ID3.

en: This development release fixes several bugs, typos, and historical details present in the documentation. Tags are now processed on files delivered over HTTP/S. The clutter video backend is disabled for GTK+ 3.22 and newer due to significant API changes.
sq: Kjo hedhje në qarkullim zhvillim ndreq disa të meta, gabime shkrimi, dhe hollësi historike të pranishme në dokumentim. Tashmë përpunohen etiketa në kartela të dërguara përmes HTTP/S. Mekanizmi <em>clutter video</em> është çaktivizuar për GTK+ 3.22 dhe versione më të rinj, për shkak ndryshime thelbësore të API-t.

en: This development release is a large cleanup of the codebase, making Parole lighter and easier to improve. All URLs have been updated to HTTPS. A large number of bugs have been resolved and a new keyboard shortcuts helper has been introduced.
sq: Kjo hedhje në qarkullim zhvillim përfaqëson një pastrim të madh të bazës së kodit, duke e bërë Parole-in më të lehtë dhe përmirësimin e tij më të kollajtë. Krejt URL-të janë përditësuar si HTTPS. Një numër i madh të metash janë zgjidhur dhe janë sjellë për herë të parë shkurtore të reja tastiere.

en: This is a minor bugfix release.
sq: Kjo është një hedhje e vockël në qarkullim për ndreqje të metash.

en: This is a minor translations-only release.
sq: Kjo është një hedhje në qarkullim vetëm për përkthimet.

en: This release adds support for automatic codec installation.
sq: Kjo hedhje në qarkullim shton mbulim për instalim të automatizuar kodekësh.

en: This release features the completed transition to the Gtk+3 toolkit, improvements in the user-interface (more streamlined menus), better playlists. Furthermore existing plugins have been improved and a new one has been added (MPRIS2). Most of the artwork has been updated for this release and we use the GStreamer1.0 framework now by default.
sq: Kjo hedhje në qarkullim përmban tranzicionin e plotë në grupin e mjeteve Gtk+3, përmirësime në ndërfaqen e përdoruesit (menu më të hajthme), luajlista të përmirësuara. Më tej, shtojca ekzistuese janë përmirësuar dhe janë është shtuar një e re (MPRIS2). Shumica e anës grafike është përditësuar për këtë hedhje në qarkullim dhe tani, si parazgjedhje, përdorim platformën GStreamer1.0.

en: This release fixes a problem with detecting DVD drive locations.
sq: Kjo hedhje në qarkullim ndreq një problem me pikasjen e vendndodhjeve të pajisjeve DVD.

en: This release improves the build process and includes several bug fixes. This new stable release is a recommended upgrade for all users.
sq: Kjo hedhje në qarkullim përmirëson procesin e montimit dhe përfshin disa ndreqje të metash. Kjo hedhje e re, e qëndrueshme, në qarkullim është një përmirësim i këshilluar për krejt përdoruesit.

en: This release improves thumbnail management and storage and fixes volume hotkeys when viewing fullscreen content.
sq: Kjo hedhje në qarkullim përmirëson administrimin dhe depozitimin e miniaturave dhe ndreq shkurtore për te vëllime, kur shihet lëndë nën mënyrën sa krejt ekrani.

en: This release inhibits power management during video playback.
sq: Kjo hedhje në qarkullim sjell pengim administrimi energjie gjatë loje videosh.

en: This release marks the first stable release of the 1.0 series. A new Automatic video output option was added to improve usage on virtual machines and low power devices. A large number of bugs were also resolved, making this release suitable for all users.
sq: Kjo hedhje në qarkullim shënon të parën të qëndrueshme prej serisë 1.0. Është shtuar një mundësi e re automatike për videot në dalje për të përmirësuar përdorimin në makina virtuale dhe pajisje me pak fuqi. Janë zgjidhur edhe një numër i madh të metash, duke e bërë këtë hedhje në qarkullim të përshtatshme për krejt përdoruesit.

en: This release refreshes the playlist and dialog look and feel. Shuffling the playlist is more efficient and can be reversed. DVD support has also been improved and will no longer freeze when started.
sq: Kjo hedhje në qarkullim rifreskon pamjen dhe ndjesitë që jep luajlista dhe dialogu. Përzierja e luajlistës është më efikase dhe mund të praprakthehet. Është përmirësuar gjithashtu mbulimi për DVD dhe nuk do të ketë më ngrirje, kur niset.

en: This unstable development release adds the new clutter backend and cleans up deprecated Gtk3 symbols. It also adds a "go to position" feature and several bugs have been addressed.
sq: Kjo hedhje e paqëndrueshme zhvillim në qarkullim shton mekanizmin e ri <em>clutter</em> dhe pastron simbole Gtk3 të nxjerrë jashtë përdorimit. Shton edhe veçorinë "shko te pozicion" dhe janë trajtuar disa të meta.

en: Toggle fullscreen
sq: Aktivizo/çaktivizo mënyrën ekran i plotë

en: Toggle menubar
sq: Shfaq/fshih shtyllë menush

en: Toggle playlist
sq: Shfaq/fshih luajlistë

en: Track %i
sq: Pjesa %i

en: Tray icon
sq: Ikonë paneli

en: Tray icon plugin
sq: Shtojcë ikone paneli

en: Turkish
sq: Turke

en: Type %s --help to list all available command line options
sq: Shtypni %s --help që të shfaqen krejt mundësitë e gatshme për rresht urdhrash

en: Unable to install missing codecs.
sq: S’arrihet të instalohen kodekë që mungojnë.

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
sq: S’arrihet të ngarkohet shtojca "%s", kontrolloni instalimin tuaj të GStreamer-it.

en: Unable to open default web browser
sq: S’arrihet të hapet shfletuesi parazgjedhje

en: Unicode
sq: Unikod

en: Unknown
sq: I panjohur

en: Unknown Album
sq: Album i Panjohur

en: Unknown Artist
sq: Artist i Panjohur

en: Unknown Song
sq: Këngë e Panjohur

en: Unknown playlist format
sq: Format i panjohur luajlistash

en: Unmute
sq: Hiqi heshtimin

en: Unmute (restore) volume
sq: Hiqja heshtimin (riktheji volumin)

en: Vietnamese
sq: Vietnameze

en: View
sq: Shiheni

en: Visit Parole website
sq: Vizitoni sajtin e Parole-s

en: Visualization type:
sq: Lloj vizualizimi:

en: Volume
sq: Volum

en: Volume _Down
sq: _Ule Volumin

en: Volume _Up
sq: _Ngrije Volumin

en: Western
sq: Perëndimore

en: X Window System (No Xv)
sq: X Window System (Pa Xv)

en: [FILES...] - Play movies and songs
sq: [KARTELA…] - Luani filma dhe këngë

en: _About
sq: _Mbi

en: _Aspect Ratio
sq: Përpj_esëtim

en: _Audio Menu
sq: Menu _Audio

en: _Audio Track
sq: Gjurmë _Audio

en: _Chapter Menu
sq: Menu _Kapitujsh

en: _Chapters
sq: _Kapituj

en: _Clear recent items...
sq: _Spastroni objekte së fundi…

en: _Contents
sq: _Lëndë

en: _DVD Menu
sq: Menu _DVD-je

en: _Fullscreen
sq: _Sa krejt ekrani

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _Keyboard Shortcuts
sq: Shkurtore _Tastiere

en: _Leave Fullscreen
sq: _Dil nga Sa tërë ekrani

en: _Mute
sq: P_a Zë

en: _Next
sq: _Pasuesen

en: _Next Track
sq: Pjesa _Pasuese

en: _Open
sq: _Hap

en: _Open...
sq: _Hapni…

en: _Pause
sq: _Pushoje

en: _Play
sq: _Luaje

en: _Playback
sq: _Luajtje

en: _Preferences
sq: _Parapëlqime

en: _Previous
sq: Të _mëparshmen

en: _Quit
sq: _Dil

en: _Repeat
sq: _Përsërite

en: _Report a Bug...
sq: _Njoftoni një të Metë…

en: _Save Playlist...
sq: _Ruajeni Luajlistën…

en: _Shuffle
sq: _Përzieji

en: _Subtitles
sq: _Titra

en: _Title Menu
sq: Menu _Titujsh

en: _Tools
sq: _Mjete

en: by
sq: nga

en: on
sq: në
