pluma 1.25.3 - en to sq translation catalogue (945 entries)

en:   Ln %d, Col %d
sq:   Rr %d, Kol %d

en: "%s" not found
sq: "%s" nuk u gjet

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sq: %s
    Shkruaj '%s --help' për të shikuar listën e plotë të opcioneve të rreshtit të komandës.

en: %s is a directory.
sq: %s është një directory.

en: %s is not a regular file.
sq: %s nuk është një file i rregullt.

en: %s is not a valid location.
sq: %s nuk është një pozicion i vlefshëm.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
sq: %s nuk është një pozicion i vlefshëm. Të lutem, kontrollo që e ke shkruar si duhet pozicionin dhe provo përsëri.

en: %s: invalid encoding.
sq: %s: kodifikim i pavlefshëm.

en: (Empty)
sq: (Bosh)

en: (correct spelling)
sq: (drejtshkrim korrekt)

en: (no suggested words)
sq: (asnjë fjalë e propozuar)

en: - Edit text files
sq: - Përpuno file teksti

en: / on %s
sq: / tek %s

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
sq: Një gërmë e zgjedhur nga përdoruesi që do të përdoret në zonën e shkrimit. Do të përdoret vetëm nëse është çaktivizuar opsioni "Përdor gërmat e paracaktuara".

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
sq: Një file me të njëjtin emër ekziston rregullisht. Përdor një emër tjetër.

en: A_dd Scheme
sq: Sh_to skemë

en: A_vailable encodings:
sq: Kodifikimet në _dispozicion:

en: Abbreviated form
sq: Forma e shkurtër

en: Abbreviation
sq: Shkurtim

en: About Pluma
sq: Rreth Pluma

en: About this application
sq: Informacione në lidhje me këtë aplikativ

en: Above
sq: Sipër

en: Accessibility key character
sq: Simboli i kyçit të açesibilitetit

en: Acronym
sq: Akronim

en: Activate '%s'
sq: Aktivo '%s'

en: Activate next document
sq: Aktivizon dokumentin pasardhës

en: Activate previous document
sq: Aktivizon dokumentin paraardhës

en: Active plugins
sq: Plugin e aktivizuar

en: Add Scheme
sq: Shto skemën

en: Add a new snippet...
sq: Shto një snippet të ri...

en: Add new empty file
sq: Shton një file të ri bosh

en: Add new empty folder
sq: Shton një kartelë të re bosh

en: Add or Remove...
sq: Shto ose Hiq...

en: Add w_ord
sq: Shto fj_alë

en: Align
sq: Rreshtimi

en: Alignment character
sq: Simbol rreshtimi

en: All Files
sq: Të gjithë files

en: All Text Files
sq: Të gjithë files teksti

en: All _Lower Case
sq: E gjitha me shkronja të _vogla

en: All _Upper Case
sq: E gjitha me shkronja të _mëdha

en: All documents
sq: Të gjithë dokumentët

en: All documents except untitled ones
sq: Të gjithë dokumentët me përjashtim të atyre pa titull

en: All files
sq: Të gjithë file

en: All languages
sq: Të gjitha gjuhët

en: All supported archives
sq: Të gjithë arkivët e suportuar

en: Alternative
sq: Alternativ

en: An error occurred
sq: U verifikua një gabim

en: An error occurred while creating a new directory
sq: U ndesh një gabim gjatë krijimit të një directory të re

en: An error occurred while creating a new file
sq: U ndesh një gabim gjatë krijimit të një file të ri

en: An error occurred while deleting a file or directory
sq: U ndesh një gabim gjatë eleminimit të një file apo directory

en: An error occurred while loading a directory
sq: U ndesh një gabim gjatë ngarkimit të një directory

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
sq: U ndesh një gabim gjatë hapjes së një directory në menazhuesin e file

en: An error occurred while renaming a file or directory
sq: U ndesh një gabim gjatë ndryshimit të emrit të një file apo directory

en: An error occurred while setting a root directory
sq: U ndesh një gabim gjatë përcaktimit të directory bazë

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
sq: Analizon dokumentin aktual dhe raporton numrin e fjalëve, rreshtave, dhe gërmave që ai përmban.

en: Anchor
sq: Spiranca

en: Anchor URI
sq: URI spirancës

en: Append to current document
sq: Shtoja dokumentit aktual

en: Applet class file code
sq: File kodi klase applet

en: Applet class file code (deprecated)
sq: File kodi klase applet (nuk përdoret më)

en: Arabic
sq: Arabe

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
sq: Eleminon përgjithmonë «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
sq: Je i sigurt që dëshiron të eleminosh përgjithmonë file e zgjedhur?

en: Armenian
sq: Armenisht

en: Array
sq: Rreshtimi

en: Associated information
sq: Informacioni shoqërues

en: Author info
sq: Informacione të autorit

en: Automatic indent
sq: Kryeradhë automatike

en: Automatically Detected
sq: Zbulohet Automatikisht

en: Automatically spell-check the current document
sq: Kontrollo automatikisht drejtshkrimin tek dokumenti aktual

en: Autosave
sq: Vetë-ruaj

en: Autosave Interval
sq: Intervali i vetë-ruajtjes

en: Available Tag Lists
sq: Lista e Tag në dispozicion

en: Available formats
sq: Formatet në dispozicion

en: Axis related headers
sq: Headers relativë të akseve

en: Background color
sq: Ngjyra e sfondit

en: Background color (deprecated)
sq: Ngjyra e sfondit (nuk përdoret më)

en: Background texture tile
sq: File i figurës së sfondit

en: Background texture tile (deprecated)
sq: File i figurës së sfondit (nuk përdoret më)

en: Baltic
sq: Balltike

en: Base URI
sq: URI Bazë

en: Base font
sq: Gërma bazë

en: Base font (deprecated)
sq: Gërma bazë (nuk përdoret më)

en: Bibliography (cite)
sq: Bibliografi (citim)

en: Bibliography (item)
sq: Bibliografi (element)

en: Bibliography (shortcite)
sq: Bibliografi (shortcite)

en: Bibliography (thebibliography)
sq: Bibliografia (thebibliography)

en: Body Font for Printing
sq: Gërmat e trupit të tekstit për printim

en: Bold
sq: Me të trasha

en: Bookmarks
sq: Libërshënues

en: Border
sq: Kornizë

en: Border (deprecated)
sq: Korniza (nuk përdoret më)

en: Border color
sq: Ngjyra e kornizës

en: Bottom Panel is Visible
sq: Paneli i inferior është i dukshëm

en: Brackets ()
sq: Kllapa ()

en: Brackets []
sq: Kllapa []

en: Brackets {}
sq: Kllapa {}

en: Build
sq: Gjenero

en: C_hange Case
sq: N_drysho shkronja të mëdha/vogla

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
sq: File nuk mund të çohet në kosh, dëshiron
    ta eleminosh përgjithmonë?

en: Capitalize the first letter of each selected word
sq: Kthe në të madhe gërmën e parë për secilën nga fjalët e zgjedhura

en: Cell rowspan
sq: Shtrirja e qelisë në rreshta

en: Center
sq: Në qendër

en: Center (deprecated)
sq: Në qendër (nuk përdoret më)

en: Central European
sq: Europa Qendrore

en: Cha_nge
sq: N_drysho

en: Change A_ll
sq: Ndryshoi të gj_itha

en: Change _to:
sq: Ndryshoje _në:

en: Change selected text to lower case
sq: Ndrysho në shkronja të vogla tekstin e zgjedhur

en: Change selected text to upper case
sq: Ndrysho në shkronja të mëdha tekstin e zgjedhur

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
sq: Ndryshimet e kryera në dokument në orën e fundit do të humbasin përgjithmonë.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
sq: Ndryshimet e kryera në dokument në minutën e fundit do të humbasin përgjithmonë.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
sq[0]: Ndryshimet e kryera në %d dokument do të humbasin përgjithmonë.
sq[1]: Ndryshimet e kryera në %d dokumente do të humbasin përgjithmonë.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
sq: Ndryshimet e kryera tek dokumenti "%s" do të humbasin përgjithmonë.

en: Character encoding of linked resource
sq: Kodifikimi i gërmave të një rezerve të jashtme

en: Characters (no spaces)
sq: Gërma (jo hapsirat)

en: Characters (with spaces)
sq: Gërma (së bashku me hapsirat)

en: Check Spelling
sq: Kontrolli i drejtshkrimit

en: Check _Word
sq: Kontrollo _fjalën

en: Check spelling
sq: Kontrollo drejtshkrimin

en: Check the current document for incorrect spelling
sq: Kontrollo dokumentin aktual për gabime drejtshkrimi

en: Checked (state)
sq: Zgjedhur (gjëndja)

en: Checked state
sq: Gjëndja zgjedhur

en: Checks the spelling of the current document.
sq: Kontrollon drejtshkrimin e dokumentit aktual.

en: Chinese Simplified
sq: Kineze e thjeshtëzuar

en: Chinese Traditional
sq: Kineze tradicionale

en: Citation
sq: Citim

en: Cite reason for change
sq: Tregon shkakun e ndryshimit

en: Class implementation ID
sq: ID ekezekutimi të klasës

en: Class list
sq: Lista e klasave

en: Clear highlighting of search matches
sq: Pastro vënien në dukje të rezultateve të kërkimit

en: Clear text flow control
sq: Fshin kontrollin e fluksit të tekstit

en: Close _without Saving
sq: Mbyll _pa ruajtur

en: Close all open files
sq: Mbyll të gjithë files e hapur

en: Close document
sq: Mbyll dokumentin

en: Close print preview
sq: Mbyll pamjen e parë të printimit

en: Close the current file
sq: Mbyll file aktual

en: Code content type
sq: Lloji i kodit

en: Color Scheme
sq: Skema e ngjyrave

en: Color Scheme Files
sq: File e skemave të ngjyrave

en: Color of selected links
sq: Ngjyra e lidhjeve të zgjedhura

en: Color of selected links (deprecated)
sq: Ngjyra e lidhjeve të zgjedhura (nuk përdoret më)

en: Column span
sq: Gjerësia në kollona

en: Columns
sq: Kollona

en: Comment
sq: Koment

en: Completed spell checking
sq: Kontrolli i drejtshkrimit u kompletua

en: Computer code fragment
sq: Fragment kodi

en: Configure date/time plugin
sq: Konfiguro plugin e «Shto datën dhe orën»

en: Configure the application
sq: Konfiguro aplikativin

en: Connection timed out. Please try again.
sq: Koha për lidhjen skadoi. Provo edhe njëherë.

en: Content scheme
sq: Skema përmbajtjes

en: Content type
sq: Lloji i përmbajtjes

en: Content type (deprecated)
sq: Lloji i përmbajtjes (nuk përdoret më)

en: Coordinates
sq: Koordinata

en: Copy the selection
sq: Kopjo pjesën e zgjedhur

en: Could not create a backup file while saving %s
sq: Krijimi i një file backup u bë i pamundur gjatë ruajtjes së %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
sq: Krijimi i një file backup të përkohshëm u bë i pamundur gjatë ruajtjes së %s

en: Could not find the file %s.
sq: E pamundur gjetja e file %s.

en: Could not mount volume: %s
sq: I pamundur montimi i volumit: %s

en: Could not open media: %s
sq: E pamundur hapja e media: %s

en: Could not open the file %s.
sq: E pamundur hapja e file %s.

en: Could not remove color scheme "%s".
sq: E pamundur heqja e skemës së ngjyrave "%s".

en: Could not revert the file %s.
sq: I pamundur rikthimi i file %s.

en: Could not save the file %s.
sq: E pamundur ruajtja e file %s.

en: Create Backup Copies
sq: Krijo kopje backup

en: Create a _backup copy of files before saving
sq: Krijo një kopje _backup të files para se të ruhen

en: Create a new document
sq: Krijo një dokument të ri

en: Create a new document in an existing instance of pluma
sq: Krijo një dokument të ri në një instancë ekzistuese të pluma

en: Create new document
sq: Krijo një dokument të ri

en: Create new snippet
sq: Krijo snippet të ri

en: Cu_t
sq: Pre_je

en: Current Locale (%s)
sq: Gjuha aktuale (%s)

en: Current document
sq: Dokumenti aktual

en: Current line
sq: Rreshti aktual

en: Current page (Alt+P)
sq: Faqja aktuale (Alt+P)

en: Current selection
sq: Zgjedhja aktuale

en: Current word
sq: Fjala aktuale

en: Custom format
sq: Format i personalizuar

en: Cut the selection
sq: Preje pjesën e zgjedhur

en: Cyrillic/Russian
sq: Cyrillic/Rusisht

en: Cyrillic/Ukrainian
sq: Cyrillic/Ukrahina

en: DIV Style container
sq: Përmbajtës DIV me stil

en: DIV container
sq: Përmbajtës DIV

en: D_on't Save
sq: M_os ruaj

en: Date and time of change
sq: Data dhe ora e ndryshimit

en: Declare flag
sq: Deklarimi i shenjës

en: Defer attribute
sq: Atributi defer

en: Definition description
sq: Përshkrimi i përcaktimit

en: Definition list
sq: Lista përcaktimeve

en: Definition term
sq: Termi i përcaktimit

en: Delete selected file or folder
sq: Eleminon file apo kartelën e zgjedhur

en: Delete selected snippet
sq: Elemino snippet e zgjedhur

en: Delete the selected text
sq: Fshi tekstin e zgjedhur

en: Deleted text
sq: Tekst i fshirë

en: Direction
sq: Drejtimi

en: Directionality
sq: Orientimi

en: Directionality (deprecated)
sq: Orientimi (nuk përdoret më)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
sq: I pamundur krijimi i directory '%s': g_mkdir_with_parents() dështoi: %s

en: Directory list
sq: Lista e directory

en: Disable syntax highlighting
sq: Çaktivizo vënien në dukje të sintaksës

en: Disabled
sq: Çaktivizuar

en: Display
sq: Shfaq

en: Display Line Numbers
sq: Shfaq numrat e rreshtave

en: Display Right Margin
sq: Shfaq kufirin e djathtë

en: Display in bottom pane
sq: Shfaq në panelin inferior

en: Do not _split words over two lines
sq: Mos e _ndaj fjalën në dy rreshta

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
sq: Lë pas dore ndryshimet e kryera dhe ngarkon përsëri këtë file?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
sq: Përfshin në eksportim snippet e zgjedhur të <b> sistemit</b>?

en: Do you want to reload the file?
sq: Dëshiron të ringarkosh file?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
sq: Dëshironi të përpiqem ta zevëndësoj me atë që jeni duke ruajtur?

en: Docum_ents with unsaved changes:
sq: Dokum_ente me ndryshime të paruajtur:

en: Document
sq: Dokument

en: Document Statistics
sq: Statistikat e dokumentit

en: Document base
sq: Baza e dokumentit

en: Document body
sq: Trupi i dokumentit

en: Document head
sq: Kreu i dokumentit

en: Document title
sq: Titulli i dokumentit

en: Document type
sq: Lloji i dokumentit

en: Documents
sq: Dokumentet

en: Done.
sq: U plotësua.

en: ENCODING
sq: KODIMI

en: E_ncodings shown in menu:
sq: Kodifiki_met e shfaqura në menu:

en: Easy file access from the side pane
sq: Hyrje e lehtësuar në file nga paneli anësor

en: Edit text files
sq: Ndrysho file teksti

en: Editor
sq: Editori

en: Editor Font
sq: Gërmat e edituesit

en: Editor _font:
sq: Gërmat e _editorit:

en: Element ID
sq: ID e elementit

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
sq: Suporti për pluma i stilit të shkrimit Emacs, Kate dhe Vim.

en: Embedded object
sq: Objekti i trupëzuar

en: Emphasis
sq: Thekset

en: Empty
sq: Bosh

en: Enable Restore of Remote Locations
sq: Aktivizo restaurimin e pozicioneve në distancë

en: Enable Search Highlighting
sq: Aktivo vënien në dukje të kërkimit

en: Enable Syntax Highlighting
sq: Aktivo vënien në dukje të sintaksës

en: Enable text _wrapping
sq: Aktivo në _krye automatikisht

en: Encode type
sq: Lloji i kodifikimit

en: Encoding:
sq: Kodifikimi:

en: Encodings shown in menu
sq: Kodifikimet e dukshme në menu

en: Error opening file %s
sq: Gabim gjatë hapjes së file %s

en: Error reverting file %s
sq: Gabim gjatë rikthimit të file %s

en: Error saving file %s
sq: Gabim gjatë ruajtjes së file %s

en: Execute a custom command and put its output in a new document
sq: Ekzekuton një komandë të personalizuar dhe vë rezultatin e saj në një dokument të ri

en: Execute external commands and shell scripts.
sq: Ekzekuto komanda të jashtme dhe script-e shell.

en: Exited
sq: U mbyll

en: Export selected snippets
sq: Eksporto snippet e zgjedhur

en: Export snippets
sq: Eksporto snippet

en: Export successfully completed
sq: Eksportimi u plotësua me sukses

en: External Tools
sq: Instrumente të jashtëm

en: External Tools Manager
sq: Përgjegjësi i instrumentëve të jashtëm

en: Figure
sq: Figura

en: File "%s" does not exist
sq: Skedari "%s" nuk ekziston

en: File Browser
sq: Shfletuesi i file

en: File Browser Filter Mode
sq: Modaliteti i filtrimit të shfletimit të file

en: File Browser Filter Pattern
sq: Modeli i filtrit të shfletimit të file

en: File Browser Pane
sq: Shfletimi i file

en: File Browser Root Directory
sq: Directory bazë e shfletimit të file

en: File Browser Virtual Root Directory
sq: Directory bazë virtuale e shfletimit të file

en: File Saving
sq: Ruaj Skedarë

en: File System
sq: File i sistemit

en: File input
sq: Input nga file

en: Find
sq: Gjej

en: Find Ne_xt
sq: Gjej në va_zhdim

en: Find Pre_vious
sq: Gjej Par_aardhësen

en: Font
sq: Gërmat

en: Font & Colors
sq: Gërmat & Ngjyrat

en: Font face
sq: Lloji i gërmave

en: Font face (deprecated)
sq: Lloji i gërmave (nuk përdoret më)

en: Fonts
sq: Gërmat

en: Footnote
sq: Shënim fund'faqeje

en: For label
sq: Etiketa for

en: Forced line break
sq: Ndërprerje e detyruar e rreshtit

en: Form
sq: Formular

en: Form action handler
sq: Trajtues veprimesh të formularit

en: Form control group
sq: Grup kontrolli formulari

en: Form field label text
sq: Etiketa e fushës së formularit

en: Form input
sq: Input i form

en: Form input type
sq: Input i form me lloj

en: Form method
sq: Metodë e form

en: Forward link
sq: Lidhja përpara

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
sq[0]: U gjetën dhe zëvendësuan %d korrespondencë
sq[1]: U gjetën dhe zëvendësuan %d korrespondenca

en: Found and replaced one occurrence
sq: U gjet dhe u zëvendësua një korrispondues

en: Frame
sq: Kornizë

en: Frame render parts
sq: Pjesë të frame

en: Frame source
sq: Burimi i frame

en: Frame target
sq: Destinimi i frame

en: Frameborder
sq: Korniza e frame

en: Frameset columns
sq: Kollonat e frameset

en: Frameset rows
sq: Rreshtat e frameset

en: Framespacing
sq: Hapsira e frame

en: Function e^
sq: Funksion e^

en: Function exp
sq: Funksion exp

en: Function log
sq: Funksion log

en: Function log10
sq: Funksion log10

en: Function sine
sq: Funksion sinus

en: Generic embedded object
sq: Objekt i trupzuar i përgjithshëm

en: Generic metainformation
sq: Metainformacion i përgjithshëm

en: Generic span
sq: Hapsirë e përgjithshme

en: Georgian
sq: Gjeorgjisht

en: Go to _Line...
sq: Shko tek _Rreshti...

en: Go to a previously opened location
sq: Shkon tek një pozicion i hapur më parë

en: Go to a specific line
sq: Shko tek një rresht i caktuar

en: Go to next location
sq: Shkon tek pozicioni në vijim

en: Go to previous location
sq: Shkon tek pozicioni paraardhës

en: Go to the next visited location
sq: Shkon tek pozicioni në vazhdim i vizituar

en: Go to the previous visited location
sq: Shkon tek pozicioni paraardhës i vizituar

en: Greek
sq: Greqisht

en: Greek alpha
sq: Greke: alfa

en: Greek beta
sq: Greke: beta

en: Greek epsilon
sq: Greke: epsilon

en: Greek gamma
sq: Greke:gamma

en: Greek lambda
sq: Greke: lambda

en: Greek rho
sq: Greke: rho

en: Greek tau
sq: Greke: tau

en: Gzip compressed archive
sq: Arkiv i kompresuar me gzip

en: HTML - Special Characters
sq: HTML - Simbole specialë

en: HTML root element
sq: Elementi bazë HTML

en: HTML version
sq: Versioni HTML

en: HTTP header name
sq: Emri i titullit HTTP

en: He_aders and footers:
sq: Fillimi i f_aqes dhe fundi i faqes:

en: Header 0 (chapter)
sq: Titull 0 (chapter)

en: Header 0 (chapter*)
sq: Titull 0 (chapter*)

en: Header 1 (section)
sq: Titull 1 (section)

en: Header 1 (section*)
sq: Titull 1 (section*)

en: Header 2 (subsection)
sq: Titull 2 (subsection)

en: Header 2 (subsection*)
sq: Titull 2 (subsection*)

en: Header 3 (subsubsection)
sq: Titull 3 (subsubsection)

en: Header 3 (subsubsection*)
sq: Titull 3 (subsubsection*)

en: Header 4 (paragraph)
sq: Titull 4 (paragraph)

en: Header Font for Printing
sq: Gërmat e kreut për printim

en: Header appendix
sq: Titull appendix

en: Heading
sq: Titulli

en: Heading 1
sq: Titulli 1

en: Heading 2
sq: Titulli 2

en: Heading 3
sq: Titulli 3

en: Heading 4
sq: Titulli 4

en: Heading 5
sq: Titulli 5

en: Heading 6
sq: Titulli 6

en: Hebrew
sq: Hebraike

en: Hebrew Visual
sq: Hebraike vizuale

en: Height
sq: Lartësia

en: Hide panel
sq: Fshih panelin

en: Highlight Current Line
sq: Vër në dukje rreshtin aktual

en: Highlight Matching Bracket
sq: Vër në dukje kllapat korrisponduese

en: Highlight current _line
sq: Vër në dukje rreshtin aktua_l

en: Highlight matching _bracket
sq: Vër në dukje _kllapat korrisponduese

en: Horizontal rule
sq: Shirit horizontal

en: Horizontal space
sq: Hapësira horizontale

en: Horizontal space (deprecated)
sq: Hapësira horizontale (nuk përdoret më)

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
sq: Host %s nuk u gjet. Kontrollo korrektësinë e konfigurimit të proxy dhe provo përsëri.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
sq: Nëse kjo vlerë është 0, numrat e rreshtave nuk do të jenë të dukshëm në momentin e printimit të një dokumenti. Në rast të kundërt, pluma do të printojë numrat e rreshtave çdo n rreshta, ku n korrispondon me vlerën e specifikuar.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
sq: Një element i eleminuar do të humbasë përgjithmonë.

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
sq: Nëse nuk ruani, të gjithë ndryshimet tuaja do të humbasin përgjithmonë.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
sq[0]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga %d ora e fundit do të humbasin përfundimisht.
sq[1]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga %d orët e fundit do të humbasin përfundimisht.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
sq[0]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga %ld minutë e fundit do të humbin përfundimisht.
sq[1]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga %ld minutat e fundit do të humbin përfundimisht.

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
sq[0]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga %ld sekondi e fundit do të humbin përfundimisht.
sq[1]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga %ld sekondat e fundit do të humbin përfundimisht.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
sq[0]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga ora e fundit dhe %d minutë do të humbin përfundimisht.
sq[1]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga ora e fundit dhe %d minutat do të humbin përfundimisht.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
sq: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga ora e fundit do të humbasin përfundimisht.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
sq[0]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga minutë i fundit dhe %ld sekondat do të humbin përfundimisht.
sq[1]: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga minutë i fundit dhe %ld sekondat do të humbin përfundimisht.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
sq: Nëse nuk ruani, ndryshimet nga minuta e fundit do të humbin përfundimisht.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
sq: Nëse e ruani, të gjitha ndryshimet e jashtme do të humbasin. Ruan sidoqoftë?

en: Ignore _All
sq: Shpërfilli të _gjitha

en: Image
sq: Figura

en: Image map
sq: Harta e figurës

en: Image map area
sq: Zona e hartës së figurës

en: Image map name
sq: Emri i hartës së figurës

en: Image source
sq: Burimi i figurës

en: Import snippets
sq: Importo snippet

en: Import successfully completed
sq: Importimi përfundoi me sukses

en: In_sert Date and Time...
sq: Sh_to datën dhe orën...

en: Incrementally search for text
sq: Kryen një kërkim inkremental në tekst

en: Inline frame
sq: Strukturë në linjë

en: Inline layer
sq: Nivel në linjë

en: Insert Date and Time
sq: Shto datën dhe orën

en: Insert Date/Time
sq: Shto datën/orën

en: Insert _spaces instead of tabs
sq: Shto hapë_sira në vend të tab

en: Insert at cursor position
sq: Shto tek pozicioni i kursorit

en: Insert current date and time at the cursor position
sq: Shto datën dhe orën aktuale tek pozicioni i kursorit

en: Insert spaces
sq: Shto hapësira

en: Inserted text
sq: Teksti i shtuar

en: Inserts current date and time at the cursor position.
sq: Shto datën dhe orën aktuale tek pozicioni i kursorit.

en: Instance definition
sq: Përkufizimi i shembullit

en: Invert the case of selected text
sq: Ndrysho shkronja të mëdha/vogla tek teksti i zgjedhur

en: Italic text
sq: Tekst Italic

en: Item
sq: Element

en: Item with label
sq: Zë me etiketë

en: Japanese
sq: Japonisht

en: Java applet
sq: Miniapliaktiv Java

en: Java applet (deprecated)
sq: Miniapliaktiv Java (nuk përdoret më)

en: Korean
sq: Koreane

en: Label
sq: Etiketa

en: Language
sq: Gjuha

en: Language code
sq: Kodi i gjuhës

en: Language:
sq: Gjuha:

en: Languages
sq: Gjuhët

en: Large text style
sq: Stili i tekstit të madh

en: Latex - Tags
sq: Latex - Tag

en: Layer
sq: Nivel

en: Leave fullscreen mode
sq: Dil nga modaliteti me ekran të plotë

en: Line Number Font for Printing
sq: Gërma e numrit të rreshtave për printim

en: Line Numbers
sq: Numrat e rreshtave

en: Line Wrapping Mode
sq: Modaliteti në krye automatikisht

en: Line you want to move the cursor to
sq: Rreshti ku doni të çoni kursorin

en: Lines
sq: Rreshta

en: Link color
sq: Ngjyra e lidhjes

en: Link color (deprecated)
sq: Ngjyrë lidhje (nuk përdoret më)

en: List description
sq: Përshkrimi i listës

en: List item
sq: Element liste

en: List of MIME types for file upload
sq: Lista e llojeve MIME për ngarkimin e file

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
sq: Lista e skemave VFS që pluma suporton në modalitetin shkrim. Skema 'file' është në menyrë të paracaktuar e shkruajtshme.

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
sq: Lista e plugins aktivë. Përmban "Vendodhjen" e plugins të aktivizuar. Shiko file .pluma-plugin për të zbuluar "Vendodhjen" e një plugin të caktuar.

en: List of supported character sets
sq: Lista e grupeve të suportuar të simboleve

en: Listing
sq: Lista

en: Loading %d file… | Loading %d files…
sq[0]: Ngarko %d skedarin…
sq[1]: Ngarko %d skedarët…

en: Loading %s
sq: Duke ngarkuar %s

en: Loading %s from %s
sq: Duke ngarkuar %s nga %s

en: Loading file '%s'…
sq: Duke ngarkuar file '%s'...

en: Local change to font
sq: Ndryshimi lokal në shkronja

en: Local files only
sq: Vetëm files lokalë

en: Long description link
sq: Lidhja me përshkrimin e plotë

en: Long quotation
sq: Kuotim i gjatë

en: MIME Type:
sq: Lloji i MIME:

en: Mail link
sq: Lidhje mail

en: Manage _Snippets...
sq: Menazhuesi i _snippet...

en: Manage snippets
sq: Menazhon snippet

en: Margin pixel height
sq: Lartësia e pixel kufizues

en: Margin pixel width
sq: Gjerësia e pixel kufizues

en: Marquee
sq: Shënim

en: Match _Entire Word Only
sq: V_etëm fjalën e plotë

en: Match _entire word only
sq: V_etëm fjalën e plotë

en: Maths (display)
sq: Matematikë (display)

en: Maths (inline)
sq: Matematikë (inline)

en: Maximum Recent Files
sq: Numri maksimum i files të hapur të fundit

en: Maximum length of text field
sq: Gjatësia maksimum i fushës së tekstit

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
sq: Numri maksimum i veprimeve që pluma do të jetë në gjendje të anullojë apo rikthejë. Përdor "-1" për një numër pakufi veprimesh.

en: Media-independent link
sq: Lidhje e varur-nga-mjeti

en: Menu list
sq: Listë me menu

en: Menu list (deprecated)
sq: Listë me menu (nuk përdoret më)

en: Misspelled word:
sq: Fjala e gabuar:

en: Move selected file or folder to trash
sq: Lëviz file apo directory e zgjedhur në kosh

en: Move the current document to a new window
sq: Lëviz dokumentin aktual në një dritare të re

en: Multi-line text field
sq: Fusha e teksteve shumë-rreshtash

en: Multicolumn
sq: Shumë kollonëshe

en: Multiple
sq: Shumëfishe

en: Name
sq: Emri

en: Name:
sq: Emri:

en: Named property value
sq: Vlera e një pronësie me emër

en: New F_ile
sq: F_ile i ri

en: New tool
sq: Instrument i re

en: Next ID
sq: ID në vijim

en: Next location
sq: Pozicioni në vijim

en: No URI
sq: Pa URI

en: No embedded objects
sq: Pa objekte të trupëzuar

en: No frames
sq: Pa korniza

en: No layers
sq: Pa nivele

en: No line break
sq: Ndalo ndërprerjen e rreshtit

en: No misspelled words
sq: Asnjë fjalë e gabuar

en: No mount object for mounted volume: %s
sq: Asnjë objekt montimi për volumin e montuar: %s

en: No resize
sq: Ndalo ndryshimin e madhësisë

en: No script
sq: Pa script

en: No shade
sq: Pa hije

en: No shade (deprecated)
sq: Pa hije (nuk përdoret më)

en: No word wrap
sq: Jo në krye automatikisht

en: No word wrap (deprecated)
sq: Jo në krye automatikisht (nuk përdoret më)

en: Non-breaking space
sq: Hapësirë jo përfunduese

en: Nordic
sq: Nordik

en: Note
sq: Shënim

en: Nothing
sq: Asgjë

en: Object applet file
sq: File i miniaplikativit të një objekti

en: Object applet file (deprecated)
sq: File i miniaplikativit të një objekti (nuk përdoret më)

en: Object data reference
sq: Riferues i të dhënave të objektit

en: Offset for alignment character
sq: Spostimi për simbolin e rreshtimit

en: OnBlur event
sq: Aksioni OnBlur

en: OnChange event
sq: Aksioni OnChange

en: OnClick event
sq: Aksioni OnClick

en: OnDblClick event
sq: Aksioni OnDblClick

en: OnFocus event
sq: Aksioni OnFocus

en: OnKeyDown event
sq: Aksioni OnKeyDown

en: OnKeyPress event
sq: Aksioni OnKeyPress

en: OnKeyUp event
sq: Aksioni OnKeyUp

en: OnLoad event
sq: Aksioni OnLoad

en: OnMouseDown event
sq: Aksioni OnMouseDown

en: OnMouseMove event
sq: Aksioni OnMouseMove

en: OnMouseOut event
sq: Aksioni OnMouseOut

en: OnMouseOver event
sq: Aksioni OnMouseOver

en: OnMouseUp event
sq: Aksioni OnMouseUp

en: OnReset event
sq: Aksioni OnReset

en: OnSelect event
sq: Aksioni OnSelect

en: OnSubmit event
sq: Aksioni OnSubmit

en: OnUnload event
sq: Aksioni OnUnload

en: Open
sq: Hap

en: Open '%s'
sq: Hap :'%s'

en: Open Files
sq: Files e hapur

en: Open With Tree View
sq: Hap paraqitjen e degëzuar

en: Open a file
sq: Hap një file

en: Open a recently used file
sq: Hap një nga file të përdorur të fundit

en: Open a terminal at the currently opened directory
sq: Hap një terminal në directory e hapur aktualisht

en: Open a terminal in the document location
sq: Hap një terminal në pozicionin e dokumentit

en: Open terminal here
sq: Hap terminalin këtu

en: Open the parent folder
sq: Hap kartelën e nivelit superior

en: Open the pluma manual
sq: Hap manualin e pluma

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
sq: Hap paraqitjen e degëzuar gjatë nisjes së plugin të shfletimit në vend të paraqitjes me libërshënues

en: Opens the External Tools Manager
sq: Hap menazhuesin e instrumentëve të jashtëm

en: Operator fraction
sq: Operator pjestues

en: Operator sum (display)
sq: Operator shuma (display)

en: Operator sum (inline)
sq: Operator shuma (inline)

en: Option group
sq: Grupi opcioneve

en: Option selector
sq: Zgjedhësi opcioneve

en: Ordered list
sq: Listë e renditur

en: Output media
sq: Mjeti i daljes

en: Page %N of %Q
sq: Faqja %N në %Q

en: Page %d of %d
sq: Faqja %d në %d

en: Page Preview
sq: Pamja e parë e printimit

en: Page total
sq: Gjithsej faqe

en: Paragraph
sq: Paragraf

en: Paragraph class
sq: Klasa e paragrafëve

en: Paragraph style
sq: Stili i paragrafit

en: Paste the clipboard
sq: Ngjit nga shënimet

en: Pick the editor font
sq: Zgjidh shkronjën e editorit

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
sq: Kontrollo që nuk po mundohesh të hapësh një file binar.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
sq: Kontrolloni që keni shkruar si duhet pozicionin dhe provoni përsëri.

en: Please check your installation.
sq: Të lutem kontrollo instalimin.

en: Pr_eferences
sq: Pr_eferimet

en: Preferences
sq: Parapëlqimet

en: Preformatted listing
sq: Listë e preformatuar

en: Preformatted text
sq: Tekst i preformatuar

en: Preparing...
sq: Duke përgatitur...

en: Previous location
sq: Pozicioni paraardhës

en: Print
sq: Stampo

en: Print Header
sq: Printo kreun (Header)

en: Print Line Numbers
sq: Printo numrat e rreshtave

en: Print Previe_w
sq: Pamja e par_ë e printimit

en: Print Syntax Highlighting
sq: Printo vënien në dukje të sintaksës

en: Print line nu_mbers
sq: Printo nu_mrat e rreshtave

en: Print page _headers
sq: Printo _header e faqeve

en: Print preview
sq: Pamja e parë e printimit

en: Print synta_x highlighting
sq: Printo vënien në dukje të sinta_ksës

en: Print the current page
sq: Printo faqen aktuale

en: Printing Line Wrapping Mode
sq: Printo në modalitetin në krye automatikisht

en: Profile metainfo dictionary
sq: Fjalori i informacioneve të profilit

en: Prompt message
sq: Mesazh përshëndetës

en: Push button
sq: Buton push

en: Python Console
sq: Konsolë python

en: Question
sq: Pyetje

en: Quit the program
sq: Mbyll programin

en: Quote
sq: Citim

en: R_emove duplicates
sq: El_emino të duplikuarët

en: Range
sq: Interval

en: Re_fresh View
sq: Ri_fresko paraqitjen

en: Read-Only
sq: Vetëm-Lexim

en: ReadOnly text and password
sq: Tekst dhe fjalëkalim vetëm në lexim

en: Redo the last undone action
sq: Rikthe veprimin e fundit të anulluar

en: Reduced spacing
sq: Hapësirë e reduktuar

en: Reduced spacing (deprecated)
sq: Hapësirë e reduktuar (nuk përdoret më)

en: Reference label
sq: Niveli riferues

en: Refresh the view
sq: Rifreskon paraqitjen

en: Remote files only
sq: Vetëm files remote

en: Remove trailing spaces
sq: Hiq hapësirat e fundit të rreshtit

en: Remove useless trailing spaces in your file
sq: Heq hapësirat e fundit të rreshtit në file

en: Rename selected file or folder
sq: Riemërton file apo kartelën e zgjedhur

en: Replace
sq: Zëvendëso

en: Replace All
sq: Zëvendëso gjithçka

en: Replace _All
sq: Zëvendëso _Gjithçka

en: Replace _with:
sq: Zëvendëso _me:

en: Replace current document
sq: Zëvendëso dokumentin aktual

en: Replace current selection
sq: Zëvendëso pjesën e zgjedhur

en: Restore Previous Cursor Position
sq: Rikthe pozicionin paraardhës të kursorit

en: Reverse link
sq: Lidhje e kundërt

en: Revert selected snippet
sq: Rikthe snippet e zgjedhur

en: Revert to a saved version of the file
sq: Rikthen tek një prej versioneve të ruajtur të file

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
sq: Dëshironi të ktheni ndryshimet e paruajtura tek dokumenti '%s'?

en: Reverting %s
sq: Duke rikthyer %s

en: Reverting %s from %s
sq: Duke rikthyer %s nga %s

en: Reverting the document '%s'…
sq: Duke rikthyer dokumentin '%s'...

en: Right Margin Position
sq: Pozicioni i kufirit të djathtë

en: Romanian
sq: Rumanisht

en: Rows
sq: Rreshtat

en: Rulings between rows and columns
sq: Rregullat midis rreshtave dhe kollonave

en: Run "make" in the document directory
sq: Ekzekuton "make" në directory e dokumentit

en: Run command
sq: Ekzekuto një komandë

en: Running tool:
sq: Në ekzekutim:

en: S_ave Anyway
sq: Ru_aj sidoqoftë

en: S_elect the documents you want to save:
sq: Z_gjidh dokumentet që dëshironi të ruani:

en: S_hortcut key:
sq: Pulsanti për_shpejtues:

en: S_ort...
sq: R_enditja...

en: S_tart at column:
sq: F_illo nga kollona:

en: Sample program output, scripts
sq: Shembull rezultat programi, script-e

en: Save
sq: Ruaj

en: Save As…
sq: Ruaj si...

en: Save _As
sq: Ruaj_Si

en: Save _As...
sq: Ru_aj si...

en: Save all open files
sq: Ruaj të gjithë files e hapur

en: Save changes to document "%s" before closing?
sq: Ruaj ndryshimet ne skedarë "%s" para mbylljes?

en: Save the current file
sq: Ruaj file aktual

en: Save the current file with a different name
sq: Ruaj file aktual me një emër tjetër

en: Saving %s
sq: Duke ruajtur %s

en: Saving %s to %s
sq: Duke ruajtur %s në %s

en: Saving file '%s'…
sq: Duke ruajtur file '%s'...

en: Saving has been disabled by the system administrator.
sq: Ruajtja është çaktivizuar nga administratori i sistemit.

en: Scope covered by header cells
sq: Qëllimi i qelive të titullit

en: Script language name
sq: Gjuha e script-it

en: Scrollbar
sq: Shtylla e rrëshkitjes

en: Search
sq: Kërko

en: Search _backwards
sq: Kërko m_brapsht

en: Search backwards for the same text
sq: Kërko mbrapsht për të njëjtin tekst

en: Search for and replace text
sq: Kërko për tekstin dhe zevëndësoje

en: Search for text
sq: Kërko për tekstin

en: Search forwards for the same text
sq: Kërko në vazhdim për të njëjtin tekst

en: Select _All
sq: Zgjidh _gjithçka

en: Select the _language of the current document.
sq: Zgjidh _gjuhën e dokumentit aktual.

en: Select the entire document
sq: Zgjith të gjithë dokumentin

en: Select the group of tags you want to use
sq: Zgjidh grupin e tags që dëshiron të përdorësh

en: Selectable option
sq: Opsion i zgjedhshëm

en: Selected
sq: Zgjedhur

en: Selection
sq: Zgjedhja

en: Server-side image map
sq: Harta e figurës ana server

en: Set _Language...
sq: Përcakto _gjuhën...

en: Set language
sq: Vendos gjuhën

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
sq: Zgjidh kodifikimin që duhet përdorur për të hapur files e dhënë në rreshtin e komandës

en: Set the language of the current document
sq: Përcakto gjuhën e dokumentit aktual

en: Set the root to the active document location
sq: Cakton si bazë pozicionin e dokumentit aktual

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
sq: Tregon nëse aktivizohet restaurimi i pozicioneve remote.

en: Shape
sq: Forma

en: Shell Output
sq: Output i shell

en: Short inline quotation
sq: Citim i shkurtër në linjë

en: Shortcut key with which the snippet is activated
sq: Pulsanti përshpejtues me të cilin snippet aktivizohet

en: Show _Binary
sq: Shfaq file _binarë

en: Show _Hidden
sq: Shfaq të _padukshmit

en: Show binary files
sq: Shfaq file binarë

en: Show hidden files and folders
sq: Shfaq file dhe directory e fshehura

en: Show multiple pages
sq: Shfaq faqet shumëfishe

en: Show or hide the bottom pane in the current window
sq: Shfaq apo fshih panelin inferior në dritaren aktuale

en: Show or hide the side pane in the current window
sq: Shfaq apo fshih panelin anësor në dritaren aktuale

en: Show or hide the statusbar in the current window
sq: Ndrysho dukshmërinë e shtyllës së gjëndjes në dritaren aktuale

en: Show or hide the toolbar in the current window
sq: Ndrysho dukshmërinë e shtyllës së instrumentëve në dritaren aktuale

en: Show the application's version
sq: Informacioni i versionit programit

en: Show the next page
sq: Shfaq faqen në vazhdim

en: Show the previous page
sq: Shfaq faqen paraardhëse

en: Side Pane is Visible
sq: Paneli anësor është i dukshëm

en: Side _Pane
sq: _Paneli anës

en: Single line prompt
sq: Promt me rresht të vetëm

en: Single snippets file
sq: File snippet i vetëm

en: Size
sq: Madhësia

en: Size (deprecated)
sq: Madhësia (nuk përdoret më)

en: Small text style
sq: Stili i tekstit të vogël

en: Smart Home End
sq: Fillim/Mbarim inteligjent

en: Snippets
sq: Snippet

en: Snippets Manager
sq: Menazhuesi i snippet

en: Snippets archive
sq: Arkivi i snippet

en: Soft line break
sq: Ndërprerje rreshti

en: Sort
sq: Renditja

en: Sort the current document or selection
sq: Rendit dokumentin aktual apo tekstin e zgjedhur

en: Sorts a document or selected text.
sq: Rendit dokumentin aktual apo tekstin e zgjedhur.

en: Sound
sq: Zëri

en: Source
sq: Burimi

en: South European
sq: Europa Jugore

en: Spacer
sq: Veçues

en: Spacing between cells
sq: Hapësira ndërmjet qelive

en: Spacing within cells
sq: Kufiri qelive

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
sq: Specifikon lëvizjen e kursorit kur shtypen pulsantët Fillimi dhe Fundi. Përdor "DISABLED" për të lëvizur gjithmonë në fillim/fund të rreshtit, "AFTER" për të lëvizur në fillim/fund të rreshtit në shtypjen e parë dhe në fillim/fund të tekstit, përjashtuar hapësirat, në shtypjen e dytë. Përdor "BEFORE" për të lëvizur në fillim/fund të tekstit para se të lëvizet në fillim/fund të rreshtit dhe "ALWAYS" për të lëvizur gjithmonë në fillim/fund të tekstit në vend të lëvizjes në fillim/fund të rreshtit.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sq: Specifikon si duhet vepruar për automatikisht në krye të rreshtave tepër të gjatë për printim. Përdor "GTK_WRAP_NONE" për të shmangur automatikisht në krye, "GTK_WRAP_WORD" për t'a kryer në bazë të fjalëve dhe "GTK_WRAP_CHAR" për t'a kryer në bazë të secilës shkronjë. Kini kujdes faktin që vlerat janë të ndjeshme ndaj përdorimit të gërmave të mëdha/të vogla, prandaj duhet t'i shkruani ekzaktësisht sikurse janë të shkruara këtu sipër.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sq: Specifikon se si të kryhet automatikisht në krye për rreshta tepër të gjatë në zonën e shkrimit.. Përdor "GTK_WRAP_NONE" për të shmangur automatikisht në krye, "GTK_WRAP_WORD" për t'a kryer në bazë të fjalëve dhe "GTK_WRAP_CHAR" për t'a kryer në bazë të secilës shkronjë. Kini kujdes faktin që vlerat janë të ndjeshme ndaj përdorimit të gërmave të mëdha/të vogla, prandaj duhet t'i shkruani ekzaktësisht sikurse janë të shkruara këtu sipër.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
sq: Specifikon gërmat e përdorura për trupin e tekstit në momentin e printimit.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
sq: Specifikon gërmat që duhen përdorur për numrat e rreshtave gjatë printimit. Do të ketë efekt vetëm nëse opsioni "Printo numrat e rreshtave" nuk është zero.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
sq: Specifikon gërmat që duhen përdorur kreun e faqes gjatë printimit. Do të ketë efekt vetëm nëse opsioni "Print Header" është aktivizuar.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
sq: Specifikon numrin maksimum të files të hapur të fundit që do të shfaqen tek nën-menu e "Hapur të fundit".

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
sq: Specifikon numrin e hapësirave që do të shfaqen në vend të Tab.

en: Specifies the position of the right margin.
sq: Përcakton pozicionin e kufirit të djathtë.

en: Spell Checker
sq: Kontrolli ortografik

en: Square root
sq: Rrënjë katrore

en: Starting sequence number
sq: Fillimi numërimit

en: Starting sequence number (deprecated)
sq: Fillimi numërimit (nuk përdoret më)

en: Status Bar is Visible
sq: Paneli i gjëndjes është i dukshëm

en: Stopped.
sq: U ndërpre.

en: Strike-through text
sq: Tekst i vizuar

en: Strike-through text (deprecated)
sq: Tekst i vizuar (nuk përdoret më)

en: Strike-through text style
sq: Stil teksti të vizuar

en: Strike-through text style (deprecated)
sq: Stil teksti të vizuar (nuk përdoret më)

en: String you want to search for
sq: Fjala që dëshiron të kërkosh

en: Strong emphasis
sq: Theks i fortë

en: Style Scheme
sq: Skema e stileve

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sq: Stili i butonëve të panelit të instrumentëve. Vlerat e pranueshme janë "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" për të përdorur stilin e paracaktuar të sistemit, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" për të shfaqur vetëm ikonat, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" për të shfaqur ikonat dhe tekstin relativ njëkohësisht, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" për të shfaqurtekstin krahas ikonave. Kini kujdes faktin që vlerat janë të ndjeshme ndaj përdorimit të gërmave të mëdha/të vogla, prandaj duhet t'i shkruani ekzaktësisht sikurse janë të shkruara këtu sipër.

en: Style info
sq: Informacione mbi stilin

en: Suggestions
sq: Propozime

en: Symbol and
sq: Simbol and

en: Symbol const
sq: Simboli: konstante

en: Symbol d-by-dt
sq: Simboli: »d në dt«

en: Symbol d-by-dt-partial
sq: Simboli: »d në dt« i pjesshëm

en: Symbol d2-by-dt2-partial
sq: Simboli: »d2 në dt2« i pjesshëm

en: Symbol dagger
sq: Simboli: dagger

en: Symbol equiv
sq: Simboli equiv

en: Symbol infinity
sq: Simboli infinity

en: Symbol mathspace ,
sq: Simboli matematik: ,

en: Symbol mathspace .
sq: Simboli matematik: .

en: Symbol mathspace _
sq: Simboli matematik: _

en: Symbol mathspace __
sq: Simboli matematik: __

en: Symbol simeq
sq: Simboli simeq

en: Symbol star
sq: Simboli yllëz

en: Tab Size
sq: Përmasa e tab

en: Tab order position
sq: Pozicioni Tab

en: Table
sq: Tabela

en: Table body
sq: Trupi i tabelës

en: Table caption
sq: Kreu i tabelës

en: Table column group properties
sq: Pronësitë e grupit të kollonave të tabelës

en: Table column properties
sq: Pronësitë e kollonova të tabelës

en: Table data cell
sq: Qeli të dhënash tabele

en: Table footer
sq: Fundi i tabelës

en: Table header
sq: Titull i tabelës

en: Table header cell
sq: Qelia kreut të tabelës

en: Table row
sq: Rreshti i tabelës

en: Table summary
sq: Përmbledhja tabelës

en: Tag list
sq: Lista e tag

en: Target - Blank
sq: Destinimi - Blank

en: Target - Parent
sq: Destinimi - Parent

en: Target - Self
sq: Destinimi - Self

en: Target - Top
sq: Destinimi - Top

en: Teletype or monospace text style
sq: Shkronja me hapësira fikse (teletype)

en: Text
sq: Teksti

en: Text Editor
sq: Editues teksti

en: Text color
sq: Ngjyra e tekstit

en: Text color (deprecated)
sq: Ngjyra e tekstit (nuk përdoret më)

en: Text entered by user
sq: Teksti i shkruar nga përdoruesi

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
sq: Disku ku po përpiqeni të ruani këtë file kufizon gjatësinë e emrave. Përdor një emër më të shkurtër.

en: The document is empty.
sq: Dokumenti është bosh.

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
sq: E pamundur lëvizja e file «%s» në kosh.

en: The file "%s" is read-only.
sq: File "%s" është në vetëm-lexim.

en: The file %s changed on disk.
sq: File %s është ndryshuar në disk.

en: The file %s has been modified since reading it.
sq: File %s ka pësuar ndryshime që nga leximi i tij.

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
sq: Directory bazë për tu përdorur gjatë nisjes së plugin të shfletimit të file nëse onload/tree_view është TRUE.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
sq: Directory bazë virtuale për tu përdorur gjatë nisjes së plugin të shfletimit të file nëse onload/tree_view është TRUE. Duhet të jetë gjithmonë një nivel më poshtë se directory bazë aktuale.

en: The file is too big.
sq: Ky file është tepër i madh.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
sq: Model i filtrit me të cilin të filtrohet shfletimi i file. Ky filtër aplikohet në modalitetin filter_mode

en: The following error occurred while exporting: %s
sq: Gjatë eksportimit u ndesh gabimi në vijim: %s

en: The following error occurred while importing: %s
sq: Gjatë importimit u ndesh gabimi në vijim: %s

en: The following files could not be imported: %s
sq: File në vijim nuk mund të importohet: %s

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
sq: E pamundur hyrja në pozicionin e file pasi nuk është montuar.

en: The location of the file cannot be mounted.
sq: Pozicioni i file nuk mund të montohet.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
sq: Dirctory e re është përjashtuar nga filtri. Ndrysho rregullimet e filtrit në menyrë që directory të jetë e dukshme

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
sq: File i ri është përjashtuar nga filtri. Ndrysho rregullimet e filtrit në menyrë që file të jetë i dukshëm

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
sq: Numri i lidhjeve të ndjekuar është i kufizuar dhe file aktual nuk mund të gjehet me kufirin e përcaktuar.

en: The preview of a page in the document to be printed
sq: Pamja e parë e një faqe të dokumentit që do të printohet

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
sq: File i riemërtuar është përjashtuar nga filtri. Ndrysho rregullimet e filtrit në menyrë që file të jetë i dukshëm

en: The selected color scheme cannot be installed.
sq: Skema e zgjedhur e ngjyrave nuk mund të instalohet.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
sq: File e zgjedhur nuk mund të hidhen në kosh.

en: The total number of pages in the document
sq: Numri i përgjithshëm i faqeve në dokument

en: There are no snippets selected to be exported
sq: Nuk ka snippet të zgjedhur për eksportim

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
sq[0]: Keni %d dokument me ndryshime të paruajtura. Ruani ndryshimet para se t'i mbyllni?
sq[1]: Keni %d dokumente me ndryshime të paruajtura. Ruani ndryshimet para se t'i mbyllni?

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
sq: Hapësirë e pamjaftueshme në disk për të ruajtur file. Liro pak hapësirë në disk dhe provo përsëri.

en: There was a problem opening the file %s.
sq: Ndodhi një gabim gjatë hapjes së skedarit %s.

en: This accelerator is already bound to %s
sq: Ky përshpejtues ekziston e të çon tek %s

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
sq: File (%s) është hapur rregullisht në një dritare tjetër pluma.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
sq: Kjo vlerë përcakton se çfarë file filtrohen në shfletimin e file. Vlerat e mundshme janë: none (asnjë lloj filtrimi), hidden (filtron file e fshehur), binary (filtron file binarë) dhe hidden_and_binary (filtron si file e fshehur ashtu dhe file binarë).

en: Title
sq: Titulli

en: Toolbar Buttons Style
sq: Stili i butonëve të panelit të instrumentëve

en: Toolbar is Visible
sq: Paneli i instrumentëve është i dukshëm

en: Turkish
sq: Turqisht

en: Type a new accelerator
sq: Shkruaj një përshpejtues të ri

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
sq: Shkruaj një përshpejtues të ri, ose shtyp "Backspace" për t'a fshirë

en: Type a new shortcut
sq: Shkruaj një përshpejtim të ri

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
sq: Shkruaj një përshpejtim të ri, ose shtyp Backspace për të pastruar

en: Typeface bold
sq: Gërma të trasha

en: Typeface italic
sq: Gërma të pjerrta

en: Typeface slanted
sq: Gërma të përkulura

en: Typeface type
sq: Lloji i gërmave

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
sq: E pamundur gjetja e objektit '%s' në brendësi të file %s.

en: Unbreakable text
sq: Tekst unbreakable

en: Underlined text style
sq: I nënvizuar

en: Undo the last action
sq: Anullo veprimin e fundit

en: Unexpected error: %s
sq: Gabim i papritur: %s

en: Unknown
sq: Panjohur

en: Unordered list
sq: Listë jo e renditur

en: Unsaved Document %d
sq: Dokument i paruajtur %d

en: Untitled documents only
sq: Vetëm dokumentët pa tituj

en: Up
sq: Sipër

en: Use %s highlight mode
sq: Përdor mënyrën %s të vënies në dukje

en: Use Default Font
sq: Përdor gërmat e paracaktuara

en: Use Spaces
sq: Përdor hapësirat

en: Use image map
sq: Përdor hartën e figurës

en: Use the _selected format
sq: Përdor formatin e _zgjedhur

en: User dictionary:
sq: Fjalori i përdoruesit:

en: Value
sq: Vlera

en: Value interpretation
sq: Interpretimi i vlerës

en: Variable or program argument
sq: E ndryshueshme ose parametër programi

en: Vertical cell alignment
sq: Drejtimi vertikal i qelive

en: Vertical space
sq: Hapësira vertikale

en: Vertical space (deprecated)
sq: Hapësira vertikale (nuk përdoret më)

en: Vietnamese
sq: Vietnameze

en: View
sq: Paraqitja

en: View folder in file manager
sq: Shfaq kartelën në menazhuesin e file

en: Visited link color
sq: Ngjyra e lidhjes së vizituar

en: Visited link color (deprecated)
sq: Ngjyra e lidhjes së vizituar (nuk përdoret më)

en: Western
sq: Perëndimore

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
sq: Aktivizo krijimin e kopjeve të backup për file që ruhen. Prapashtesa e file të backup mund të konfigurohet me anë të opsionit "Prapashtesa e kopjes së backup".

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
sq: Tregon nëse pluma duhet të shfaqë numrat e rreshtave tek zona e shkrimit.

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
sq: Tregon nëse pluma duhet të shfaqë kufirin e djathtë tek zona e shkrimit.

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
sq: Tregon nëse pluma duhet të aktivizojë vënien në dukje të sintaksës.

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
sq: Tregon nëse pluma duhet të vërë në dukje rezultuesit e tekstit të kërkuar.

en: Whether pluma should highlight the current line.
sq: Tregon nëse pluma duhet të vërë në dukje rreshtin aktual.

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
sq: Tregon nëse pluma duhet të krijojë një krye (header) kur printon dokumentet.

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
sq: Aktivizon futjen e hapësirave në vend të tab-eve.

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
sq: Aktivizon printimin e vënies në dukje të sintaksës kur printon dokumentet.

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
sq: Tregon nëse pluma duhet të rivendosë pozicionin e mëparshëm të kursorit kur ngarkohet një file.

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
sq: Tregon nëse paneli inferior tek ana e poshtme e dritares së shkrimit duhet të jetë i dukshëm.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
sq: Tregon nëse paneli i gjëndjes në fund të dritareve të shkrimit duhet të jetë i dukshëm.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
sq: Tregon nëse paneli i instrumentëve duhet të jetë i dukshëm në dritaret e shkrimit.

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
sq: Tregon nëse duhet aktivizuar përdorimi i gërmave me hapësirë fikse të paracaktuar të sistemit për ndryshimin e tekstit në vend të gërmave të specifikuara të pluma. Nëse ky opsion është i çaktivizuar, atëhere gërmat e specifikuara me anë të opsionit «Gërmat e editorit» do të përdoren në vend të gërmave të sistemit.

en: Width
sq: Gjerësia

en: Words
sq: Fjalët

en: Writable VFS schemes
sq: Skemat e shkruajtshme VFS

en: XHTML 1.0 - Tags
sq: XHTML 1.0 - Tag

en: XSLT - Axes
sq: XSLT - Akse

en: XSLT - Elements
sq: XSLT - Elementë

en: XSLT - Functions
sq: XSLT - Funksione

en: XUL - Tags
sq: XUL - Tag

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
sq: Përpjekje për të ruajtur këtë file në një disk në vetëm-lexim. Kontrollo që ke shkruar si duhet pozicionin dhe provo përsëri.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
sq: Nuk të drejtat e duhura për të hapur atë file.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
sq: Mungojnë të drejtat e duhura për të ruajtur file. Kontrollo që ke shkruar si duhet pozicionin dhe provo përsëri.

en: You must be inside a word to run this command
sq: Duhet të ndodhesh në brendësi të një fjale për të ekzekutuar këtë komandë

en: Zoom 1:1
sq: Shkalla 1:1

en: Zoom the page in
sq: Zmadho faqen

en: Zoom the page out
sq: Zvogëlo faqen

en: Zoom to fit the whole page
sq: Përshtatja faqes

en: _About
sq: _Rreth

en: _Add
sq: _Shto

en: _Add...
sq: _Shto...

en: _Applicability:
sq: _Aplikueshmëria:

en: _Autocheck Spelling
sq: Kontroll _automatik i drejtshkrimit

en: _Autosave files every
sq: Ruaj _automatikisht files çdo

en: _Body:
sq: _Trupi:

en: _Bottom Pane
sq: _Paneli inferior

en: _Cancel
sq: _Anulo

en: _Cancel Logout
sq: _Anullo daljen

en: _Check Spelling...
sq: _Kontrolli i drejtshkrimit...

en: _Clear Highlight
sq: P_astro vënien në dukje

en: _Close
sq: _Mbyll

en: _Close All
sq: _Mbyll gjithçka

en: _Close Preview
sq: _Mbyll pamjen e parë

en: _Contents
sq: _Përmbajtja

en: _Copy
sq: _Kopjo

en: _Delete
sq: _Fshi

en: _Description
sq: _Përshkrimi

en: _Display line numbers
sq: _Shfaq numrat e rreshtit

en: _Document Statistics
sq: _Statistikat e dokumentit

en: _Documents
sq: _Dokumente

en: _Drop targets:
sq: Ri_lësho objektivët:

en: _Edit
sq: _Ndrysho

en: _Edit:
sq: _Ndrysho:

en: _Enable automatic indentation
sq: _Aktivo dhëmbëzimin automatik

en: _Encoding
sq: _Kodifikimi

en: _File
sq: _Skedari

en: _Filter
sq: _Filtro

en: _Find
sq: _Gjej

en: _Find...
sq: _Gjej...

en: _Fullscreen
sq: _Ekran i plotë

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _Highlight Mode
sq: Modaliteti i vënies në _dukje

en: _Ignore
sq: _Shpërfill

en: _Ignore All
sq: _Injoroi të gjitha

en: _Ignore case
sq: Shpërf_ill shkronja të mëdha/vogla

en: _Incremental Search...
sq: Kërkim _inkremental...

en: _Insert
sq: _Jep

en: _Invert Case
sq: _Inverto shkronja të mëdha/të vogla

en: _Line numbers:
sq: Numrat e _rreshtit:

en: _Match Case
sq: Respekto shkronja të _mëdha/vogla

en: _Match Filename
sq: Emri i file _korrespondues

en: _Match case
sq: Respekto _Gërma të mëdha/vogla

en: _More...
sq: _Akoma...

en: _Move to New Window
sq: _Lëvize në një dritare të re

en: _New
sq: _I ri

en: _New Folder
sq: Kartelë e _re

en: _Next Document
sq: Dokumenti _në vijim

en: _Next Location
sq: Pozicioni në _vijim

en: _Number every
sq: _Numër çdo

en: _Open
sq: _Hap

en: _Open terminal here
sq: _Hap terminalin këtu

en: _Open...
sq: _Hap...

en: _Paste
sq: _Ngjite

en: _Preview
sq: _Pamja e parë

en: _Previous Document
sq: Dokumenti _paraardhës

en: _Previous Location
sq: _Pozicioni paraardhës

en: _Print...
sq: _Printim...

en: _Prompt for a format
sq: _Kërko formatin

en: _Quit
sq: _Dalja

en: _Redo
sq: _Përsërit

en: _Reload
sq: _Ringarko

en: _Remove
sq: _Hiq

en: _Rename
sq: _Riemërto

en: _Replace
sq: _Zëvendëso

en: _Replace...
sq: _Zëvendëso...

en: _Restore Default Fonts
sq: _Rivendos gërmat e prezgjedhura

en: _Retry
sq: _Riprovo

en: _Reverse order
sq: Renditje në të kundë_rt

en: _Revert
sq: _Rikthe

en: _Save
sq: _Ruaj

en: _Save All
sq: _Ruaj gjithçka

en: _Save:
sq: _Ruaj:

en: _Search
sq: _Kërko

en: _Search for:
sq: _Kërko për:

en: _Set root to active document
sq: _Cakto dokumentin aktual si bazë

en: _Shortcut Key:
sq: Kombinimi për_shpejtues:

en: _Snippets:
sq: _Snippet:

en: _Sort
sq: _Renditja

en: _Spelling Suggestions...
sq: _Propozime drejtshkrimore

en: _Statusbar
sq: _Shtylla e gjëndjes

en: _Suggestions:
sq: _Propozime:

en: _Tab width:
sq: Gjerësia e _Tab:

en: _Title Case
sq: Gërmat e _Titullit

en: _Toolbar
sq: _Paneli i instrumentëve

en: _Tools
sq: Ins_trumentë

en: _Tools:
sq: _Mjete:

en: _Undo
sq: _Anullo

en: _Update
sq: _Përditëso

en: _Use custom format
sq: _Përdor një format të personalizuar

en: _Use the system fixed width font (%s)
sq: _Përdor gërmat me gjerësi fikse të sistemit (%s)

en: _View
sq: _Shfaq

en: _View Folder
sq: Shfa_q kartelën

en: _Wrap Around
sq: _Rreth e qark

en: _Wrap around
sq: _Rifillo nga fillimi

en: _minutes
sq: _minuta

en: ancestor
sq: pasardhës

en: ancestor-or-self
sq: pasardhës ose vetvetja

en: attribute
sq: karakteristika

en: child
sq: bir

en: columns
sq: kollona

en: descendant
sq: pasardhës

en: descendant-or-self
sq: pasardhës ose vetvetja

en: following
sq: vijues

en: following-sibling
sq: vijues-vëlla

en: label
sq: Etiketa

[ctx: language]
en: Default
sq: E parazgjedhur

en: lines
sq: rreshta

en: of
sq: nga

en: page
sq: faqe

en: parent
sq: prind

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
sq: pluma nuk arrin të gjejë këtë file. Ndoshta është fshirë para pak kohësh.

en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
sq: pluma nuk mund të trajtojë pozicionet %s në modalitet shkrimi. Të lutem, kontrollo që e ke shkruar si duhet pozicionin dhe provo përsëri.

en: pluma cannot handle %s locations.
sq: pluma nuk mund të trajtojë pozicionet %s.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
sq: pluma nuk mund të trajtojë këtë pozicion në modalitet shkrimi. Kontrollo që e ke shkruar si duhet pozicionin dhe provo përsëri.

en: pluma cannot handle this location.
sq: pluma nuk mund të trajtojë këtë pozicion.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
sq: pluma ka hapur këtë instancë të file në menyrë të pa-shkruajtshme. Dëshiron ta shkruash sidoqoftë?

en: preceding
sq: paraardhës

en: preceding-sibling
sq: paraardhës-vëlla

en: rows
sq: rreshta

en: self
sq: vetvetja

en: word
sq: Fjalë
