Xfce Panel Plugins - en to sq translation catalogue (291 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
sq: 	Të dhëna astronomike:
    	Së fundi më:	%s
    	Pasuesja:	%s
    	Përpjekje të tanishme të dështuara: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
sq: 	S’ka të dhëna, do të përdoren të dhëna parazgjedhje për natë dhe ditë.

en: 	Direction: %s (%s%s)
sq: 	Drejtim: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
sq: 	Të dhëna enciklopedike marrë pjesërisht nga

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
sq: 	API Met.no LocationforecastLTS pohon se ky version
    	i shërbimit është nxjerrë nga përdorimi dhe shtojca
    	duhet përshtatur të përdorë një version më të ri,
    	përndryshe do të reshtë së funksionuari brenda pak muajsh.
    	Ju lutemi, hapni një çështje te https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/,
    	nëse s’e ka bërë ende dikush tjetër.

en: 	Moon phase:	%s
sq: 	Fazë hënore:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
sq: 	Fazë hënore:	E panjohur

en: 	Moonrise:	%s
sq: 	Lindje e Hënës:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
sq: 	Lindje e Hënës:	Sot Hëna s’lind fare.

en: 	Moonset:	%s
sq: 	Perëndim i Hënës:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
sq: 	Perëndimi i Hënës:	Hëna sot s’perëndon fare.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
sq: 	Shpejtësi: %s %s (%s sipas shkallës Beaufort)

en: 	Sunrise:		%s
sq: 	Lindje e diellit më:		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
sq: 	Lindje e diellit:		Sot dielli nuk lind.

en: 	Sunset:		%s
sq: 	Perëndim i diellit më:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
sq: 	Perëndim i diellit:		Sot dielli nuk perëndon.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
sq: 	Të dhëna temperaturash, ere, atmosfere dhe resh llogaritur
    	për:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
sq: 	Të dhëna moti:
    	Së fundi më:	%s
    	Pasuesja:	%s
    	Përpjekje të tanishme të dështuara: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
sq: 
    	Të dhëna mbi lartësinë nga niveli i detit dhe zonën kohore furnizuar nga

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
sq: 
    	API Met.no sunrise pohon se ky version i shërbimit është nxjerrë
    	nga përdorimi dhe shtojca duhet përshtatur të përdorë një version
    	më të ri, përndryshe do të reshtë së funksionuari brenda pak 	muajsh.
    	Ju lutemi, hapni një çështje te https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/,
    	nëse s’e ka bërë ende dikush tjetër.

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
sq: 
    	Simbolet për reshjet dhe motin janë përllogaritur
    	duke përdorur intervalin vijues kohor:
    	Fillim:	%s
    	Fund:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
sq: 
    	Të dhëna moti dhe astronomike nga

en: 
    Astronomical Data
sq: 
    Të dhëna Astronomike

en: 
    Atmosphere
sq: 
    Atmosferë

en: 
    Clouds
sq: 
    Re

en: 
    Credits
sq: 
    Kredite

en: 
    Downloads
sq: 
    Shkarkime

en: 
    Precipitation
sq: 
    Reshje

en: 
    Temperatures
sq: 
    Temperatura

en: 
    Times Used for Calculations
sq: 
    Kohë të Përdorura për Llogaritje

en: 
    Wind
sq: 
    Erë

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
sq: 1 milimetër është një e mijta e metrit - njësia themelore e gjatësive në Sistemin Ndërkombëtar të Njësive -, ose afërsisht 0.04 inç.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
sq: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperaturë:</b> %s
    <b>Erë:</b> %s from %s
    <b>Trysni:</b> %s
    <b>Lagështi:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
sq: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">nga %s në %s, me %s reshje</span>
    
    <b>Temperaturë:</b> %s		<span size="smaller">(vlera në %s)</span>
    <b>Erë:</b> %s (%ssipas shkallës Beaufort) nga %s(%s)
    <b>Trysni:</b> %s    <b>Lagështi:</b> %s
    <b>Mjegull:</b> %s    <b>Re:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
sq: <b>Atmosferë</b>

en: <b>Clouds</b>
sq: <b>Re</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
sq: <b>Drejtori:</b> %s
    
    <b>Autor:</b> %s
    
    <b>Përshkrim:</b> %s
    
    <b>Licencë:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
sq: <b>Reshje</b>

en: <b>Temperatures</b>
sq: <b>Temperatura</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
sq: <b>Kohë të përdorura për llogaritje</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Sasi:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Temperaturë e dukshme: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Trysni barometrike:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Me re:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
sq: <tt><small>Të dhëna të llogaritura për:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Pikë vesimi:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Mjegull:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Re të larta:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
sq: <tt><small>Fund intervali:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
sq: <tt><small>Fillim intervali:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Re të ulëta:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Re të mesit:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
sq: <tt><small>Fazë hënore: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
sq: <tt><small>Fazë hënore: E panjohur</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
sq: <tt><small>Lindje e hënës: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
sq: <tt><small>Lindje e hënës: Sot hëna nuk lind kurrë.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
sq: <tt><small>Perëndim i hënës:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
sq: <tt><small>Perëndim i hënës: Sot hëna nuk perëndon kurrë.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
sq: <tt><small>Lagështi relative:    %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
sq: <tt><small>Ag: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
sq: <tt><small>Ag: Sot dielli nuk lind kurrë.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
sq: <tt><small>Perëndim i Diellit:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
sq: <tt><small>Perëndim i Diellit: Sot dielli nuk perëndon kurrë.</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
sq: Një këmbë (në shumë, këmbë) është në njësi gjatësish e përkufizuar saktësisht sa 0.3048 m dhe e përdorur në sistemin perandorak të njësive dhe njësitë vetjake të Shteteve të Bashkuara. Ndahet në 12 inç. Matja e lartësisë nga niveli i detit në industrinë e aviacionit është një fushat e pakta ku këmba është gjerësisht e përdorur jashtë botës anglishtfolëse.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
sq: Një pamje ma afër llojit kalendar, me ditët në shtylla dhe faza të ditës (mëngjes, pasdite, mbrëmje, natë) në rreshta.

en: A_dd
sq: Sht_o

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
sq: Shtojeni vlerën e përzgjedhur te etiketa që duhet të shfaqen te kuadrati i rrëshqitjes.

en: Afternoon
sq: Pasdite

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
sq: Temperatura e ajrit, referuar ndonjëherë edhe si DBT. E matur nga një termometër që i është ekspozuar lirisht ajrit, por i mbrojtur ama nga rrezatimi dhe lagështia.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
sq: E njohur edhe si <i>temperaturë e ndijuar</i>, <i>temperaturë efektive</i>, apo si deklarohet nga disa shërbime moti <i>feels like</i>. Ndijimi njerëzor i temperaturës nuk bazohet vetëm në temperaturën e ajrit, por edhe në fluksin e nxehtësisë, veprimtarinë fizike dhe kushtet individuale. Teksa është një vlerë shumë subjektive, temperatura e ndijuar mund të jetë e dobishme për sinjalizimi kushtesh të skajshme (të ftohtë, të nxehtë).
    
    <b>Shënim:</b> Kjo është një vlerë e përllogaritur, jo e furnizuar nga met.no. Te faqja e njësive duhet të përdorni një model përllogaritjesh të përshtatshëm për klimën tuaj vendore dhe parapëlqime personale.

en: Altitu_de:
sq: _Lartësi nga niveli i detit:

en: Altitude
sq: Lartësi

en: Animate _transitions between labels
sq: Animacion _tranzicionesh mes etiketave

en: Apparent te_mperature:
sq: T_emperaturë e dukshme:

en: Apparent temperature
sq: Temperaturë e dukshme

en: Apparent temperature (A)
sq: Temperaturë e Dukshme (D)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected everytime you open this config dialog.
sq: Këtu jepen tema të gatshme ikonash. Tema ikonash mund të shtoni te $HOME/.config/xfce4/weather/icons (ose drejtoria e njëvlershme në sistemin tuaj). Informacion se si të krijohen ose përdoren tema ikonash mund të gjeni te kartela README. Temat e reja të ikonave do të pikasen sa herë që hapni këtë dialog formësimesh.

en: Barometric _pressure:
sq: _Trysni barometrike:

en: Barometric pressure
sq: Trysni barometrike

en: Barometric pressure (P)
sq: Trysni barometrike (P)

en: Cancel
sq: Anuloje

en: Cannot update weather data
sq: S’përditësohen dot të dhëna moti

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
sq: Ndryshoni emrin për vendin që doni. Përdoret për shfaqje dhe nuk prek në ndonjë mënyrë parametrat e vendit.

en: Change...
sq: Ndryshoni…

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
sq: Kontrollo që të përdoret përherë vetëm një rresht i vetëm në një panel shumërreshtësh dhe një ikonë e vogël nën mënyrën deskbar.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
sq: Zgjidhni një lloj shkronjash që doni dhe vëreni me një madhësi më të madhe ose më të vogël. Klikoni me të mesit mbi këtë buton që të hiqet lloji i shkronjave dhe të përdoren ai parazgjedhje i temës tuaj.

en: Choose an icon theme.
sq: Zgjidhni temë ikonash.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
sq: Zgjidhni vlerën që të shtohet te lista më poshtë. Vlerat mund të shtohen më shumë se një në herë.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
sq: Zgjidhni stilin tuaj të parapëlqyer për ndihmëza. Disa stile japin plot të dhëna të dobishme, disa janë më të qëruar por furnizojmë më pak të dhëna në pamje të parë.

en: Clear
sq: I hapur

en: Close
sq: Mbylle

en: Cloudiness
sq: Vranësi

en: Cloudiness (C)
sq: Vranësi (V)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
sq: Vranësia, ose mbulimi nga retë, përcakton pjesën e qiellit të errësuar nga retë, kur vëzhgohet nga një vendndodhje e caktuar. Retë janë si bartëse të reshjeve, ashtu edhe rregullator i sasisë së rrezatimit diellor që mbërrin në sipërfaqen e Tokës. Teksa gjatë ditës ato ulin temperaturën, gjatë natës kanë efekt të kundërt, ngaqë avulli i ujit e pengon rrezatimin e valëve të gjata të largohet për në hapësirë. Përveç kësaj, retë reflektojnë dritë në hapësirë dhe në këtë mënyrë kontribuojnë në ftohjen e planetit.

en: Cloudy
sq: Me re

en: Coordinates
sq: Koordinata

en: Copyright (c) 2003-2014
sq: Të drejta Kopjimi (c) 2003-2014

en: Currently no data available.
sq: S’ka të dhëna të gatshme për tani.

en: Days in columns
sq: Ditë në shtylla

en: Days in rows
sq: Ditë në rreshta

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
sq: Vendosni sa vlera duhen shfaqur njëherazi te kuadrati i rrëshqitjes. Që të nxërë më shumë rreshta, mund të zgjidhni shkronja më të vogla ose të zmadhoni panelin.

en: Detecting...
sq: Po pikaset…

en: Dew point
sq: Prag vese

en: Dew point (D)
sq: Prag vese (V)

en: Download of astronomical data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
sq: Shkarkimi i të dhënave astronomike dështoi me Kod Gjendjeje HTTP %d, Fjali arsyeje: %s

en: Download of weather data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
sq: Shkarkimi i të dhënave të motit dështoi me Kod Gjendjeje HTTP %d, Fjali arsyeje: %s

en: E
sq: L

en: East
sq: Lindje

en: Enter a city name or address
sq: Jepni një emër qyteti ose adresë

en: Error downloading met.no logo image to %s, reason: %s
sq: Gabim në shkarkimin e figurës së stemës së met.no te %s, arsye: %s

en: Error parsing astronomical data!
sq: Gabim në përtypje të dhënash astronomike!

en: Error parsing weather data!
sq: Gabim në përtypje të dhënash moti!

en: Error writing cache file %s!
sq: Gabim në shkrim kartele fshehtine %s!

en: Evening
sq: Mbrëmje

en: Fahrenheit (°F)
sq: Farënhajt (°F)

en: Feet (ft)
sq: Këmbë (ft)

en: Feet per second (ft/s)
sq: Këmbë për sekondë (ft/s)

en: Fog
sq: Mjegull

en: Fog (F)
sq: Mjegull (M)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
sq: Mjegulla është një lloj reje që shtrihet ulët, me lagështinë në të shpesh të prodhuar lokalisht, për shembull nga një liqen, lumë, det atypari, ose thjesht nga lagështira e truallit, e cila formohet kur diferenca mes temperaturës dhe pikës së vesimit është poshtë 2.5 °C (4 °F), zakonisht në lagështi relative prej 100%. Zakonisht mjegulla prodhon reshje në formën e vesimit ose bore të imët dhe ul pamjen në më pak se 1 km (5/8 milje statutore).

en: Font and color:
sq: Shkronja dhe ngjyrë:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
sq: Për vendndodhje jashtë Norvegjisë, modeli i ngritjes që përdoret nga shërbimi met.no s’është shumë i mirë, kështu që, zakonisht, është e domosdoshme të përcaktohet lartësia mbi nivelin e detit si një parametër shtesë, përndryshe, vlerat e raportuara s’do të jenë të sakta.
    
    Shtojca përpiqet të vetëpikasë lartësinë mbi nivelin e detit duke përdorur shërbimin GeoNames, por edhe kjo mund të mos jetë përherë e saktë, ndaj mund ta ndryshoni këtu.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.

en: Full moon
sq: Hënë e plotë

en: GeoNames
sq: Geonames

en: Hectopascals (hPa)
sq: Hektopaskal (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
sq: Fshihe kuadratin e rrëshqitjeve për të kursyer te paneli hapësirë të çmuar. Shumica e të dhënave me interes furnizohen edhe te ndihmëza - po qe se keni zgjedhur një stil të përshtatshëm ndihmëzash - që shfaqet kur kaloni kursorin sipër ikonës.

en: High clouds
sq: Re të larta

en: High clouds (CH)
sq: Re të larta (RL)

en: Humidity (H)
sq: Lagështi (L)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
sq: Lagështia përcaktohet si sasia e avullit të ujit në ajër dhe shton mundësinë e reshjeve, mjegullës dhe vesës. Teksa lagështia absolute është përmbajtja e ujit në ajër, lagështia relative jep (in %) lagështinë absolute të atëçastshme kundrejt maksimumit për atë temperaturë dhe trysni të ajrit.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
sq: Nëse vendndodhja e zgjedhur s’gjendet në zonën tuaj aktuale kohore, atëherë është e nevojshme të <i>vendoset</i> shtojca në atë zonën tjetër kohore, që kohët të shfaqen saktë. Zona e duhur kohore do të vetëpikaset përmes shërbimit GeoNames, por mund t’ju duhet ta saktësoni, në qoftë e nevojshme.
    Që të përdoret zona kohore e caktuar nga sistemi juaj, lëreni të zbrazët këtë zonë. Zëra të pavlefshëm do të shkaktojnë përdorimin e kohës UTC, por edhe kjo mund të varet nga sistemi juaj.

en: Inches (in)
sq: Inç (in)

en: Inches of mercury (inHg)
sq: Inç zhivë (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
sq: Inçi zhivë është ende gjerësisht i përdorur për trysni barometrike në raporte moti, në industrinë frigoriferike dhe aviacionin në Shtetet e Bashkuara, por rrallë i përdorur gjetiu. Përkufizohet si trysnia e ushtruar nga një një shtyllë rrethore 1 inç zhive me lartësi 1 inç në 32 °F (0 °C) nën përshpejtim standard sa rëndesa.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
sq: Shpikur nga Sir Francis Beaufort më 1805, kjo shkallë empirike për shpejtësitë e erës bazohet në vëzhgimet e njerëzve për kushte specifike të bregut ose të detit, duke i shënuar këto kushte me numra nga 0 (qetë) në 12 (uragan).

en: Kilometers per hour (km/h)
sq: Kilometra në orë (km/h)

en: Knots (kt)
sq: Nyje (kt)

en: L_ongitude:
sq: Gja_tësi gjeografike:

en: Labels to d_isplay
sq: Etiketa për _shfaqje

en: Latitud_e:
sq: Gje_rësi gjeografike:

en: Latitude
sq: Gjerësi gjeografike

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
sq: Gjerësia gjeografike përcakton pozicionin sipas drejtimit veri-jug të një pike në sipërfaqen e Tokës. Nëse e ndryshoni dorazi këtë vlerë, lypset të jepni dorazi edhe vlerën e lartësisë nga niveli i detit dhe atë të zonës kohore.

en: Li_nes:
sq: _Rreshta:

en: Light rain
sq: Shi i lehtë

en: Light rain with thunder
sq: Shi i lehtë me vetëtima

en: Lightly cloudy
sq: Paksa me re

en: Location _name:
sq: Emër _vendi:

en: Longitude
sq: Gjatësi gjeografike

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
sq: Gjatësia gjeografike përcakton pozicionin sipas drejtimit lindje-perëndim të një pike në sipërfaqen e Tokës. Nëse e ndryshoni dorazi këtë vlerë, lypset të jepni dorazi edhe vlerën e lartësisë nga niveli i detit dhe atë të zonës kohore.

en: Low clouds
sq: Re të ulëta

en: Low clouds (CL)
sq: Re të ulëta (RU)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
sq: Met.no furnizon të dhëna parashikimesh për deri në %d ditë përpara. Zgjidhni sa ditë të shfaqen te skeda e parashikimeve te dritarja përmbledhëse. Në kompjuter më të ngadaltë, një numër më i vogël mund të ndihmojë kundër vonesash, kur hapet dritarja. Kini parasysh, megjithatë, se zakonisht parashikimeve të motit për më tepër se tre ditë përpara, në rastin më të mirë s’u duhet besuar dhe aq ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
sq: Metër për sekondë është <i>njësia</i> e përdorur zakonisht nga meteorologët për të shprehur shpejtësi të erës.

en: Meters (m)
sq: Metra (m)

en: Meters per second (m/s)
sq: Metra për sekondë (m/s)

en: Middle clouds
sq: Re të mesit

en: Middle clouds (CM)
sq: Re të mesit (RM)

en: Miles per hour (mph)
sq: Milje për orë (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
sq: Milje në orë është një njësi perandorake e shpejtësisë që shpreh numrin e miljeve të përshkuara në një orë.

en: Millimeters (mm)
sq: Milimetra (mm)

en: Morning
sq: Mëngjes

en: Move do_wn
sq: Ule _poshtë

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
sq: Zbrite vlerën e përzgjedhur poshtë te lista e etiketave për shfaqje.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
sq: Ngjite vlerën e përzgjedhur sipër te lista e etiketave për shfaqje.

en: Move u_p
sq: Ngjite _sipër

en: N
sq: V

en: NE
sq: VL

en: NW
sq: VP

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
sq: Emërtuar sipas astronomit Anders Celsius që shpiku shkallën origjinale më 1742, shkalla Celsius është një njësi standardi ndërkombëtar dhe sot e përkufizuar duke përdorur shkallën Kelvin. 0 °C është e barasvlershme me 273.15 K dhe 1 °C diferencë në temeperaturë është saktësisht e njëjtë me 1 K. Përcaktohet përmes pikës së shkrirjes së akullit, e cilla afërsisht është 0 °C dhe pikën e tij të zierjes, 100 °C, një trysninë standarde një atmosferë (1 atm = 1013.5 hPa). Deri më 1948, njësia njihej si <i>centigradë</i> - nga latinishtja <i>centum</i> (100) dhe <i>gradus</i> (hapa).
    Në meteorologji dhe jetën e përditshme, shkalla Celsius është shumë e leverdishme për shprehje temperaturash, ngaqë numrat e saj mund të përbëjnë kollaj indikatorë për formimin ngricës dhe dëborës.

en: New moon
sq: Hënë e re

en: Night
sq: Natë

en: No Data
sq: S’ka të Dhëna

en: No default icon theme? This should not happen, plugin will crash!
sq: S’ka temë ikonash? Kjo s’duhej të ndodhte, shtojca do të vithiset!

en: No icon theme!
sq: S’ka temë ikonash!

en: North
sq: Veri

en: North-East
sq: Veri-Lindje

en: North-West
sq: Veri-Perëndim

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
sq: Në ditët e sotme shpejtësia e erës matet duke përdorur një erëmatës në 10 m (33 ft) lartësi. Erëmatësit zakonisht masin ose shpejtësinë e erës, ose trysninë, por do të japin që të dyja vlerat, ngaqë këto janë të lidhura ngushtë dhe mund të deduktohen njëra nga tjetra.

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
sq: Hapeni drejtorinë e temave të ikonave të përdoruesit te përgjegjësi juaj i kartelave, duke e krijuar, në qoftë e nevojshme.

en: Partly cloudy
sq: Pjesërisht me re

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
sq: Ju lutemi, ndryshoni emrin e vendndodhjes sipas dëshirës tuaj dhe saktësoni lartësinë mbi nivelin e detit dhe zonën kohore, nëse s’janë vetëpikasur saktësisht.

en: Please set a location in the plugin settings.
sq: Ju lutemi, caktoni një vend te rregullimet e shtojcës.

en: Pound-force per square inch (psi)
sq: Paund për inç katror (psi)

en: Prec_ipitations:
sq: _Reshje:

en: Precipitation (R)
sq: Reshje (R)

en: Precipitation amount
sq: Sasi reshjesh

en: Preferences
sq: Parapëlqime

en: Rain
sq: Shi

en: Rain showers
sq: Shira të rrëmbyer

en: Rain with thunder
sq: Shi me vetëtima

en: Re_fresh
sq: _Rifreskoje

en: Relative humidity
sq: Lagështi relative

en: Results
sq: Përfundime

en: S
sq: J

en: SE
sq: JL

en: SW
sq: JP

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
sq: Kryej rrëshqitje për jashtë të vlerës(ave) të tanishme të përzgjedhur dhe për brenda të vlerës(ave) të re, në vend se thjesht të ndryshimit të tyre. Hiqjani shenjën kësaj mundësie, nëse animacionet ju duken ca si shumë shpërqendruese.

en: Search
sq: Kërko

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
sq: Kërko për një vend të ri dhe vetëzbulo parametrat e tij.

en: Search location
sq: Kërkoni për vend

en: Searching...
sq: Po kërkohet…

en: Select _font
sq: Përzgjidhni _shkronja

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
sq: Përzgjidhni një vlerë te lista e etiketave që të shfaqet dhe klikoni këtë buton që të hiqet.

en: Select font
sq: Përzgjidhni shkronja

en: Short-term forecast data unavailable.
sq: S’ka të dhëna për parashikim afatshkurtër.

en: Show current weather conditions
sq: Shfaq kushtet e tanishme të motit

en: Show scroll_box
sq: Shfaq kuadrat rrëshqitjeje

en: Show weather conditions and forecasts
sq: Shfaq kushte dhe parashikim moti

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
sq: Shfaq parashikimet në një tabelë me faza të ditës (mëngjes, pasdite, mbrëmje, natë) në shtylla dhe ditët në rreshta.

en: Simple
sq: Të thjeshta

en: Sleet
sq: Llohë

en: Sleet showers
sq: Rrebesh Llohe

en: Sleet showers with thunder
sq: Rrebesh llohe me vetëtima

en: Sleet with thunder
sq: Llohë me vetëtima

en: Snow
sq: Dëborë

en: Snow showers
sq: Rrebesh bore

en: Snow showers with thunder
sq: Rrebesh bore me vetëtima

en: South
sq: Jug

en: South-East
sq: Jug-Lindje

en: South-West
sq: Jug-Perëndim

en: Sunny
sq: Me diell

en: Temperature
sq: Temperaturë

en: Temperature (T)
sq: Temperaturë (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
sq: Analogu kanadez i treguesit windchill/nxehtësi të Shteteve të Bashkuara, me “wind chill”-in të ngjashëm me modelin e mëparshëm, por me kufizime paksa të ndryshme. Në vend të treguesit të nxehtësisë do të përdoret <i>treguesi i lagështisë</i>. Që “wind chill” të jetë efektiv, shpejtësia e erës duhet të jetë mbi 2.0 km/h (1.24 mph) dhe temperatura e ajrit nën ose baras me 0 °C (32 °F). Për treguesin e lagështisë, temperatura e ajrit duhet të jetë të paktën 20.0 °C (68 °F), me pikë vesimi më lart se 0 °C (32 °F). Nëse s’plotësohen këto kushte, do të shfaqet temperatura e ajrit.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
sq: Fjala anglishte <i>inch</i> vjen prej latinishtes <i>uncia</i> që do të thotë <i>një-e-dymbëdhjeta</i> (në këtë rast, një e dymbëdhjeta e këmbës). Në të kaluarën, ka pasur mjaft standarde të ndryshëm të inçit, me madhësi të ndryshme matjesh, por vlera e tanishme e pranuar ndërkombëtarisht është saktësisht 25.4 milimetra.

en: The Norwegian Meteorological Institute
sq: Instituti Meteorologjik Norvegjez

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
sq: Sasia e shiut, vesimit, llohës, breshrit, borës, borës së rrumbullakët dhe të tjerave formave të ujit që bie prej qiellit gjatë një periudhe të dhënë.
    
    Vlerat e raportuara nga met.no janë ato të reshjeve në gjendje të lëngët - ose me fjalë të tjera: të shiut -, kështu që, nëse pritet borë (por jo llohë), atëherë sasia e borës do të <i>hamendësohet</i> duke shumëzuar vlerën origjinale me një koeficient që varet nga temperatura e ajrit:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Shembull: Nëse temperatura është -5 °C (12 °F), atëherë dendësia e borës do të jetë e ulët dhe për përllogaritje do të përdoret një përpjesëtim shiu ndaj borës prej 1:10. Po të marrim se vlera e raportuar është 5 mm,atëherë vlera e përllogaritur për sasinë e reshjeve të borës është 50 mm.
    
    <b>Shënim</b>: Teksa temperatura e ajrit është një faktor i rëndësishëm në këtë përllogaritje, ka faktorë të tjerë me ndikim që shtojca nuk i di, bie fjala, lloji i borës dhe temperatura e truallit. Për shkak të kësaj, këto rregulla do të shpien vetëm në hamendësime të përafërta dhe mund të mos përfaqësojnë sasinë e njëmendtë të borës.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
sq: Shkalla e tanishme Farënhait e temperaturave bazohet në një të propozuar më 1724 nga fizikani Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F ishte pika e ngrirjes së shëllirës, në shkallën origjinale, në trysni atmosferike standard, e cila qe temperatura më e ulët e arritshme me këtë përzierje të akullit, kripës dhe klorurit të amonit. Pika e shkrirjes së ujit është 32 °F dhe pika e zierjes së tij në 212 °F. Shkallët Farënhajt dhe Celsius presin njëra-tjetrën në -40 gradë. Në shkallën Farënhajt, temperaturat zakonisht nuk bien në segmente negative, qfotë edhe në dimra të ftohtë.
    Me shpikësin e vet anëtar të Shoqërisë Mbretërore në Londër dhe me reputacion të madh, shkalla Farënhait gëzoi popullaritet të madh në mjaft vende anglishtfolëse, por u zëvendësua nga shkalla Celsius në shumicën e këtyre vendeve gjatë procesit të metrifikimit gjatë gjysmës dhe fundit të shekullit të 20-të.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
sq: Këmbë për sekondë në sistemin perandorak është analogu i metër për sekondë në Sistemin Ndërkombëtar të Njësive.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
sq: Nyja është njësia e shpejtësisë e barabartë me një milje ndërkombëtare detare (1.852 km) në orë, ose afërsisht 1.151 mph, dhe përdoret anembanë botës në meteorologji dhe lundrim detar dhe ajror. Një anije që udhëton me 1 nyjë përgjatë një meridiani, përshkon një minutë gjerësie gjeografike në një orë.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
sq: Metri është njësia themelore e gjatësive në Sistemin Ndërkombëtar të Njësive. I menduar fillimisht të ishte një e dhjetëmilionta e largësisë nga ekuatori i Tokës në Polin e Veriut në nivelin e detit, përkufizimi i tij është përimtuar në mënyrë periodike për të pasqyruar shtimin e dijeve në metrologji (shkenca e matjeve).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
sq: Paskali, emërtuar kështu për nder të matematikanit, fizikanit dhe filozofit Baise Pascal, është një njësi e rrjedhur e Sistemit ndërkombëtar dhe masë e forcës për njësi sipërfaqeje, e përkufizuar si një njuton për metër katror. Vlera prej një atmosfere standarde (atm) është 1013.25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
sq: Paun për inç katror është një njësi trysnie e bazuar në njësitë avoirdupois (një sistem peshash i bazuar në një paund 16 oncësh) dhe e përkufizuar si trysnia e ardhur prej forcës që pesha një paund ushtron mbi një sipërfaqe prej një inç katror. Përdoret në Shtetet e Bashkuara dhe deri diku në jetën e përditshme në Kanada, Mbretërinë e Bashkuar dhe ndoshta në disa ish koloni britanike.

en: The sun never rises and sets at %s.
sq: Dielli s’lind kurrë dhe perëndon më %s.

en: The sun never rises today.
sq: Sot dielli nuk lind.

en: The sun never sets today.
sq: Sot dielli nuk perëndon.

en: The sun rises at %s and never sets.
sq: Dielli lind më %s dhe s’perëndon kurrë.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
sq: Dielli lind më %s dhe perëndon më %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
sq: Njësia torr u emërtua sipas fizikanit dhe matematikanit Evangelista Torricelli që zbuloi parimin e barometrit më 1644 dhe demonstroi për publikun e përgjithshëm barometrin e parë me zhivë. Trysnia prej një 1 torr është afërsisht e barabartë me atë të një milimetri zhive, dhe një atmosferë standarde është baras me 760 Torr.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
sq: Pesha e ajrit që përbën atmosferën ushtron një trysni mbi sipërfaqen e Tokës, e cila njihet si trysni atmosferike. Për ta bërë më të lehtë krahasimin e vlerës me vlera të tjera për vendndodhje me lartësi të ndryshme nga niveli i detit, trysnia atmosferike rregullohet sa trysnia e barasvlershme në nivelin e detit dhe quhet trysni barometrike. Rritja e trysnisë barometrike përgjithësisht tregon një përmirësim në kushtet e motit, ndërsa rënia e trysnisë do të thotë përkeqësim të tyre.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
sq: Mund të ketë probleme me disa tema që e vështirësojnë leximin e tekstit të kutisë së rrëshqitjes. Nëse është kështu, ose thjesht doni të shfaqet në një tjetër ngjyrë, atëherë mund ta ndryshoni duke përdorur këtë buton. Klikoni me të mesit mbi butonin që të hiqni ngjyrë teksti kuadrati rrëshqitjeje.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
sq: Këto janë vlera që do të shfaqen te kuadrati i rrëshqitjes. Përzgjidhni një vlerë të vetme këtu dhe klikoni mbi butonin e duhur që të hiqet ose të ngrihet apo ulet te lista.

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
sq: Kjo jep drejtimin nga vjen era (Veri, Lindje, Jug, Perëndim).

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
sq: Kjo jep drejtimin nga vjen era, në gradë azimuti (Veri = 0°, Lindje = 90°, Jug = 180° dhe Perëndim = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
sq: Kjo jep mbulimin nga re të ulëta, në përqindje. Sipas përkufizimit të OBM-së, retë e ulëta mund të gjenden në lartësi nën 4000m (13000 këmbë) nga niveli i detit, ose 5000m (16000 këmbë) në ekuator, edhe pse baza e tyre shpesh shtrihet nën 2000m (6500 këmbë). Përbëhen kryesisht nga pikëza uji ose grimca akulli dhe bore, kur temperaturat janë mjaftueshëm të ulëta.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
sq: Ky është modeli i përdorur nga Zyra Australiane e Meteorologjisë, adaptuar posaçërisht për klimën e këtij kontinenti. Me gjasa i përdorur në Europën Qendrore dhe pjesë kontinentesh të tjera, por windchill-i dhe vlera të ngjashme nuk kanë fituar kurrë aq popullaritet sa në ShBA ose Kanada, kështu që të dhënat rreth përdorimit të tij janë të pakta ose jo të sigurta. Varet nga temperatura e ajrit, shpejtësia e erës dhe lagështia dhe mund të përdoret si për temperatura më të ulëta, ashtu edhe për ato më të larta.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
sq: Kjo është temperatura në të cilën duhet ftohur ajri që të mbërrijë lagështinë relative 100%, pa ndryshim të përqindjes së ujit. Mbërritja në pikën e vesimit ndal procesin e ftohjes, ngaqë ndodh kondensim i cili prodhon nxehtësi në ajër. Një pikë e lartë vesimi shton mundësinë e shiut dhe stuhive të ashpra. Pika e vesimi lejon parashikimin e vesës, brymës, mjegullës dhe temperaturës minimum të natës, dhe ka ndikim në shkallën e rehatisë që dikush provon.
    
    <b>Shënim:</b> Kjo është një vlerë e përllogaritur, jo e furnizuar nga met.no.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
sq: Kjo raporton mbulimin nga re të larta, në përqindje. Sipas përkufizimit të OBM-së, retë e larta mund të formohen lartësi nga 4000m deri në 15000m (26000 deri në 49000 këmbë) nga niveli i detit, ose 10000-18000m (33000-59000 këmbë) në ekuator, kur temperaturat janë kaq të ulëta saqë ato përbëhen kryesisht prej kristalesh akulli. Teksa zakonisht janë të holla dhe të bardha në dukje, mund të shihen në një gamë madhështore ngjyrash, kur dielli është ulët në horizont.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
sq: Kjo përcakton mbulim nga re të mesit, më përqindje. Sipas përkufizimit të OBM-së, retë e mesit formohen në lartësitë 4000-8000m (13000-26000 këmbë) nga niveli i detit, ose 5000-10000m (16000-33000 këmbë) në ekuator. Ashtu si kushërirat e tyre të brezit të ulët, përbëhen kryesisht nga pikëza uji. Kur temperatura zbret mjaftueshëm, grimca akulli mund të zëvendësojnë pikëzat.

en: Thunder showers
sq: Rrebesh

en: Thundersnow
sq: Stuhi bore

en: Today
sq: Sot

en: Tomorrow
sq: Nesër

en: Unable to open the following url: %s
sq: S’arrihet të hapet url-ja vijuese: %s

en: Unnamed place
sq: Vend i paemërtuar

en: Unset
sq: Hiqe

en: Use only a single _panel row
sq: Përdor vetëm një rresht me një panel

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
sq: E përdorur në Amerikën e Veriut, “wind chill” do të raportohet për temperatura të ulëta, ndërsa për ato të larta do të raportohet tregues nxehtësie. Natën, treguesi i nxehtësisë do të zëvendësohet me Summer Simmer Index. Për “wind chill”, shpejtësitë e erës duhet të jenë mbi 3.0 mph (4.828 km/h) dhe temperatura e ajrit nën 50.0 °F (10.0 °C). Për treguesin e nxehtësisë, temperatura e ajrit duhet të jetë mbi 80 °F (26.7 °C) - ose mbi 71.6 °F (22 °C) gjatë natës - dhe lagështia relative të paktën 40%. Nëse këto kushte nuk plotësohen, do të shfaqet temperatura e ajrit.

en: Verbose
sq: Fjalamane

en: W
sq: P

en: Weather Report
sq: Moti

en: Weather Update
sq: Përditësim Moti

en: West
sq: Perëndim

en: Wind direction (WD)
sq: Drejtim i erës (DE)

en: Wind direction in degrees (WD)
sq: Drejtim i erës në gradë (DE)

en: Wind speed (WS)
sq: Shpejtësi e erës (ShE)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
sq: Shpejtësi ere - Shkalla Beaufort (ShB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
sq: Shpejtësinë e erës në TV ose në lajme shpesh jepen si km/h.

en: Windchill/Heat index
sq: Tregues Windchill-i/Nxehtësie

en: Windchill/Humidex
sq: Windchill/Tregues lagështie

en: _Appearance
sq: _Dukje

en: _Close
sq: _Mbylle

en: _Details
sq: _Hollësi

en: _Forecast
sq: _Parashikim moti

en: _Forecast layout:
sq: Skemë parashikim _moti:

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _Icon theme:
sq: Temë _ikonash:

en: _Location
sq: _Vendndodhje

en: _Number of forecast days:
sq: _Numër ditësh parashikim moti:

en: _Remove
sq: _Hiqe

en: _Round values
sq: Vlera të _përafërta

en: _Scrollbox
sq: _Kuadrat rrëshqitjeje

en: _Temperature:
sq: _Temperaturë:

en: _Timezone:
sq: _Zonë kohore:

en: _Tooltip style:
sq: Stil _ndihmëzash:

en: _Units
sq: _Njësi

en: _Wind speed:
sq: Shpejtësi _ere:

en: feet
sq: këmbë

en: getting %s
sq: po merret %s

en: meters
sq: metra

en: unknown
sq: i panjohur
