kcalc - en to sr@latin translation catalogue (210 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
sr@latin: 
    KCalc može da računa sa daleko većim brojem cifara nego što staje u prikaz. Ova postavka određuje najveći broj prikazanih cifara pre nego što KCalc pređe na naučni zapis, npr. 2.34e12.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
sr@latin: 
    Radi bolje preglednosti, moguće je vizuelno grupisati pojedinačne cifre u celine. Na primer, da bi se mesto 10111001 videlo 1011 1001, postavite ovu vrednost na 4, što znači umetanje praznine posle svake četiri cifre.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
sr@latin: 
    Radi bolje preglednosti, moguće je vizuelno grupisati pojedinačne cifre u celine. Na primer, da bi se mesto 42140213 videlo 4214 0213, postavite ovu vrednost na 4, što znači umetanje praznine posle svake četiri cifre.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
sr@latin: 
    Radi bolje preglednosti, moguće je vizuelno grupisati pojedinačne cifre u celine. Na primer, da bi se mesto AF1C42 videlo AF 1C 42, postavite ovu vrednost na 2, što znači umetanje praznine posle svake dve cifre.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
sr@latin: 
    Izaberite zapis dvojnog komplementa za binarne, oktalne i heksadekadne brojeve. Ovaj zapis je uobičajen za predstavljanje negativnih nedekadnih brojeva na računaru.

en: &Background:
sr@latin: &Pozadina:

en: &Beep on error
sr@latin: &Bipni na grešku

en: &Bin
sr@latin: &Bin.

en: &Button font:
sr@latin: Font &dugmadi:

en: &Constants
sr@latin: &Konstante

en: &Dec
sr@latin: &Dek.

en: &Display font:
sr@latin: Font &prikaza:

en: &Foreground:
sr@latin: &Boja ispisa:

en: &Functions:
sr@latin: &Funkcije:

en: &Maximum number of digits:
sr@latin: &Najveći broj cifara:

en: &Memory:
sr@latin: &Memorija:

en: &Numbers:
sr@latin: &Brojevi:

en: &Settings
sr@latin: &Podešavanje

[ctx: . calculator button]
en: .
sr@latin: ,

en: 10 to the power of x
sr@latin: 10 na x

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
sr@latin: Vrlo jednostavan režim, samo sa osnovnim kalkulatorskim dugmadima.

en: Aaron J. Seigo
sr@latin: Aron Dž. Sajgo

en: Add display to memory
sr@latin: Dodaj prikaz u memoriju

en: Add to memory
sr@latin: Saberi u memoriju

en: Arc cosine
sr@latin: Arkus kosinus

en: Arc sine
sr@latin: Arkus sinus

en: Arc tangent
sr@latin: Arkus tangens

en: Atomic && Nuclear
sr@latin: Atomske i nuklearne

en: Atomic Mass Unit
sr@latin: jedinica atomske mase

en: Avogadro's Number
sr@latin: Avogadrov broj

en: Bernd Johannes Wuebben
sr@latin: Bernd Johanes Viben

en: Binary
sr@latin: binarno

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
sr@latin: Binarni nizovi će biti razdvojeni prazninom posle svake n‑te cifre.

en: Bitwise AND
sr@latin: Logičko I

en: Bitwise OR
sr@latin: Logičko ILI

en: Bitwise XOR
sr@latin: Bitsko KSILI

en: Boltzmann Constant
sr@latin: Bolcmanova konstanta

en: Button & Display Colors
sr@latin: Boje dugmadi i prikaza

en: Button Colors
sr@latin: Boje dugmadi

en: Change sign
sr@latin: Izvrni znak

en: Charles Samuels
sr@latin: Čarls Semjuels

en: Choose From List
sr@latin: Izaberi sa spiska

en: Chris Howells
sr@latin: Kris Hauels

en: Clear
sr@latin: Očisti

en: Clear all
sr@latin: Očisti sve

en: Clear data store
sr@latin: Očisti skladište podataka

en: Click on a Bit to toggle it.
sr@latin: Kliknite na bit da biste ga izvrnuli.

en: Close parenthesis
sr@latin: Zatvorena zagrada

en: Colors
sr@latin: Boje

en: Constants
sr@latin: Konstante

en: Constants &Buttons
sr@latin: &Dugmad konstanti

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
sr@latin: © 2008-2013, Ivan Teran
    © 2000-2008, tim KDE‑a
    © 2003-2005, Klaus Niderkriger
    © 1996-2000, Bernd Johanes Viben

en: Cosine
sr@latin: Kosinus

en: Cube
sr@latin: Kub

en: Cube root
sr@latin: Kubni koren

en: David Johnson
sr@latin: Dejvid Džonson

en: Decimal point
sr@latin: Decimalna zapeta

en: Define Constants
sr@latin: Definisanje konstanti

en: Degrees, radians or grads
sr@latin: Stepeni, radijani ili gradi

en: Delete last data item
sr@latin: Obriši poslednji podatak

en: Display Colors
sr@latin: Boje prikaza

en: Division
sr@latin: Deljenje

en: EXP
sr@latin: Exp

en: Earth Acceleration
sr@latin: ubrzanje Zemljine teže

en: Easy Calculator Mode
sr@latin: Režim prostog kalkulatora

en: Electromagnetism
sr@latin: Elektromagnetizam

en: Elementary Charge
sr@latin: elementarno naelektrisanje

en: Enter data
sr@latin: Unesite podatke

en: Euler Number
sr@latin: Ojlerov broj

en: Evan Teran
sr@latin: Ivan Teran

en: Exponent
sr@latin: Izložilac

en: Exponential function
sr@latin: Eksponencijalna funkcija

en: Factorial
sr@latin: Faktorijel

en: Fine-Structure Constant
sr@latin: konstanta fine strukture

en: Gamma
sr@latin: Gama

en: General
sr@latin: Opšte

en: General Settings
sr@latin: Opšte postavke

en: Golden Ratio
sr@latin: zlatni presek

en: Gravitation
sr@latin: Gravitacija

en: Gravitational Constant
sr@latin: gravitaciona konstanta

en: Group digits
sr@latin: Grupiši cifre

en: Grouping
sr@latin: Grupisanje

en: He&x
sr@latin: &Heks.

en: He&xadecimals:
sr@latin: He&ksadekadno:

en: Hexadecimal
sr@latin: heksadekadno

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
sr@latin: Heksadekadni nizovi će biti razdvojeni prazninom posle svake n‑te cifre.

en: Hyperbolic cosine
sr@latin: Kosinus hiperbolički

en: Hyperbolic mode
sr@latin: Hiperbolički režim

en: Hyperbolic sine
sr@latin: Sinus hiperbolički

en: Hyperbolic tangent
sr@latin: Tangens hiperbolički

en: Impedance of Vacuum
sr@latin: impedansa vakuuma

en: Integer division
sr@latin: Celobrojno deljenje

en: Inverse hyperbolic cosine
sr@latin: Inverzni kosinus hiperbolički

en: Inverse hyperbolic sine
sr@latin: Inverzni sinus hiperbolički

en: Inverse hyperbolic tangent
sr@latin: Inverzni tangens hiperbolički

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
sr@latin: KCalc može da računa sa daleko većim brojem cifara nego što staje u prikaz. Ova postavka određuje najveći broj prikazanih cifara pre nego što KCalc pređe na naučni zapis, npr. 2.34e12.

en: KDE Calculator
sr@latin: KDE‑ov kalkulator

en: Klaus Niederkrüger
sr@latin: Klaus Niderkriger

en: Last stat item erased
sr@latin: Poslednja statistička stavka je izbrisana

en: Left bit shift
sr@latin: Bitski pomak ulevo

en: Light Speed
sr@latin: brzina svetlosti

en: List of user programmable constants
sr@latin: Spisak korisnički programabilnih konstanti

en: Logarithm to base 10
sr@latin: Logaritam za osnovu 10

en: Maintainer
sr@latin: Održavalac

en: Mathematics
sr@latin: Matematika

en: Maximum number of digits displayed
sr@latin: Najveći broj prikazanih cifara.

en: Maximum number of digits displayed.
sr@latin: Najveći broj prikazanih cifara.

en: Mean
sr@latin: Srednja vrednost

en: Median
sr@latin: Medijan

en: Memory clear
sr@latin: Očisti memoriju

en: Memory recall
sr@latin: Vrati iz memorije

en: Memory store
sr@latin: Skladišti u memoriju

en: Michel Marti
sr@latin: Mišel Marti

en: Minus
sr@latin: Oduzimanje

en: Misc
sr@latin: Razno

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
sr@latin: Režim sa dodatnim statističkim dugmadima, opciono i dugmadima konstanti.

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
sr@latin: Režim sa logičkim dugmadima i bazom po izboru. Opciono daje i uređivanje bitova.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
sr@latin: Režim sa naučnim dugmadima, opciono i dugmadima konstanti.

en: Molar Gas Constant
sr@latin: molarna gasna konstanta

en: Multiplication
sr@latin: Množenje

en: Name of the user programmable constants.
sr@latin: Imena korisnički programabilnih konstanti.

en: Natural log
sr@latin: Prirodni logaritam

en: New Name for Constant
sr@latin: Novo ime za konstantu

en: New name:
sr@latin: Novo ime:

en: Number of data entered
sr@latin: Broj unetih podataka

en: Number of fixed decimal digits
sr@latin: Broj fiksnih decimalnih cifara.

en: Number of fixed decimal digits.
sr@latin: Broj fiksnih decimalnih cifara.

en: Numeral System Mode
sr@latin: Režim brojevnih sistema

en: Numeric base
sr@latin: Brojevna osnova

en: O&perations:
sr@latin: O&peracije:

en: Octal
sr@latin: oktalno

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
sr@latin: Oktalni nizovi će biti razdvojeni prazninom posle svake n‑te cifre.

en: One's complement
sr@latin: Jedinični komplement

en: Open parenthesis
sr@latin: Otvorena zagrada

en: Percent
sr@latin: Procenat

en: Permeability of Vacuum
sr@latin: permeabilnost vakuuma

en: Permittivity of Vacuum
sr@latin: dielektričnost vakuuma

en: Pi
sr@latin: π

en: Planck's Constant
sr@latin: plankova konstanta

en: Plus
sr@latin: Sabiranje

en: Precision
sr@latin: Tačnost

en: Predefined
sr@latin: Predefinisano

en: Reciprocal
sr@latin: Recipročno

en: René Mérou
sr@latin: Rene Meru

en: Result
sr@latin: Rezultat

en: Right bit shift
sr@latin: Bitski pomak udesno

en: Sample standard deviation
sr@latin: Standardna devijacija uzorka

en: Science Calculator Mode
sr@latin: Režim naučnog kalkulatora

en: Science Mode
sr@latin: Naučni režim

en: Second button function
sr@latin: Druga funkcija dugmeta

en: Select Display Font
sr@latin: Izbor fonta prikaza

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
sr@latin: Izaberite zapis dvojnog komplementa za binarne, oktalne i heksadekadne brojeve. Ovaj zapis je uobičajen za predstavljanje negativnih nedekadnih brojeva na računaru.

en: Set &decimal precision
sr@latin: Postavi &decimalnu tačnost

en: Set Name
sr@latin: Postavi ime

en: Show &result in window title
sr@latin: &Rezultat u naslovu prozora

en: Show B&it Edit
sr@latin: &Uređivanje bitova

en: Simple Mode
sr@latin: Jednostavni režim

en: Sine
sr@latin: Sinus

en: Square
sr@latin: Kvadrat

en: Square root
sr@latin: Kvadratni koren

en: St&atistic functions:
sr@latin: &Statističke funkcije:

en: Standard deviation
sr@latin: Standardna devijacija

en: Stat mem cleared
sr@latin: Statička memorija je očišćena

en: Statistic Calculator Mode
sr@latin: Režim statističkog kalkulatora

en: Statistic Mode
sr@latin: Statistički režim

en: Stefan-Boltzmann Constant
sr@latin: Štefan-Bolcmanova konstanta

en: Subtract from memory
sr@latin: Oduzmi od memorije

en: Sum of all data items
sr@latin: Zbir svih podataka

en: Sum of all data items squared
sr@latin: Zbir kvadrata svih podataka

en: Switch base to binary.
sr@latin: Prebaci osnovu na binarnu.

en: Switch base to decimal.
sr@latin: Prebaci osnovu na dekadnu.

en: Switch base to hexadecimal.
sr@latin: Prebaci osnovu na heksadekadnu.

en: Switch base to octal.
sr@latin: Prebaci osnovu na oktalnu.

en: Tangent
sr@latin: Tangens

en: The background color of the display.
sr@latin: Boja pozadine prikaza.

en: The color of function buttons.
sr@latin: Boja funkcijskih dugmadi.

en: The color of hex buttons.
sr@latin: Boja heksadekadnih dugmadi.

en: The color of memory buttons.
sr@latin: Boja memorijskih dugmadi.

en: The color of number buttons.
sr@latin: Boja dugmadi s brojevima.

en: The color of operation buttons.
sr@latin: Boja dugmadi s operacijama.

en: The color of statistical buttons.
sr@latin: Boja statističkih dugmadi.

en: The font to use for the buttons
sr@latin: Font koji se koristi za dugmad.

en: The font to use for the buttons.
sr@latin: Font koji se koristi za dugmad.

en: The font to use in the display
sr@latin: Font koji se koristi za prikaz.

en: The font to use in the display.
sr@latin: Font koji se koristiti za prikaz.

en: The foreground color of the display.
sr@latin: Boja iscrtavanja prikaza.

en: Thermodynamics
sr@latin: Termodinamika

en: Third power
sr@latin: Treći stepen

en: Two's complement
sr@latin: Dvojni komplement

en: Whether to beep on error
sr@latin: Da li bipnuti na grešku.

en: Whether to beep on error.
sr@latin: Da li bipnuti na grešku.

en: Whether to group digits
sr@latin: Da li grupisati cifre.

en: Whether to group digits.
sr@latin: Da li grupisati cifre.

en: Whether to show constant buttons.
sr@latin: Da li prikazivati dugmad konstanti.

en: Whether to show the bit edit widget.
sr@latin: Da li prikazivati vidžet za uređivanje bitova.

en: Whether to show the result in the window title
sr@latin: Da li prikazivati rezultat u naslovu prozora.

en: Whether to show the result in the window title.
sr@latin: Da li prikazivati rezultat u naslovu prozora.

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
sr@latin: Da li koristiti dvojni komplement za nedekadne brojeve.

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
sr@latin: Da li koristiti dvojni komplement za nedekadne brojeve.

en: Whether to use fixed decimal places
sr@latin: Da li fiksirati decimalna mesta.

en: Whether to use fixed decimal places.
sr@latin: Da li su decimalna mesta fiksirana.

en: Write display data into memory
sr@latin: Upiši podatke sa prikaza u memoriju

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
sr@latin: Uskladišti

en: n Choose m
sr@latin: n nad m

[ctx: n Choose m]
en: nCm
sr@latin: (n m)

en: pow
sr@latin: Pow

en: x to the power of 1/y
sr@latin: x na 1/y

en: x to the power of y
sr@latin: x na y

en: x!
sr@latin: n!

en: x3
sr@latin: ×3
