kdelibs4support - en to sr@latin translation catalogue (2305 entries)

en: 
    %1 options:
sr@latin: 
    Opcije za %1:
    |/|
    Opcije $[gen %1]:

en: 
    Arguments:
sr@latin: 
    Argumenti:

en: 
    Generic options:
sr@latin: 
    Generičke opcije:

en: 
    Options:
sr@latin: 
    Opcije:

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
sr@latin: %1 do %2|/|%1 do $[na-reč %2 gen]

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
sr@latin[0]: Ne mogu da pročitam niske X11 RGB boja. Ispitane su sledeće lokacije fajlova:
    %2
sr@latin[1]: Ne mogu da pročitam niske X11 RGB boja. Ispitane su sledeće lokacije fajlova:
    %2
sr@latin[2]: Ne mogu da pročitam niske X11 RGB boja. Ispitane su sledeće lokacije fajlova:
    %2
sr@latin[3]: Ne mogu da pročitam niske X11 RGB boja. Ispitana je sledeća lokacija fajlova:
    %2

en: &Add
sr@latin: &Dodaj

en: &Add to Custom Colors
sr@latin: &Dodaj u posebne boje

en: &Deselect All
sr@latin: &Poništi izbor

en: &Details
sr@latin: &Detalji

en: &Minimize
sr@latin: &Minimizuj

en: &Remove
sr@latin: &Ukloni

en: &Restore
sr@latin: &Obnovi

en: &Select All
sr@latin: &Izaberi sve

en: &Try
sr@latin: &Isprobaj

en: 'ai_family' not supported
sr@latin: „ai_family“ nije podržan

en: 'ai_socktype' not supported
sr@latin: „ai_socktype“ nije podržano

en: (C) 2011, Peter Penz
sr@latin: © 2011, Peter Penc

en: (SA, LP, NQ, RN)
sr@latin: (SA, LP, NKu, RN)

[ctx: (kdedt-format) Coptic, AM, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AM]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Ethiopian, AM, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AM]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Gregorian, AD, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AD]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Gregorian, BC, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BC]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Hebrew, AM, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AM]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Hijri, AH, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AH]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Indian National, SE, full era year format used for %EY, e.g. 2000 SE]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Jalali, AP, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AP]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Heisei 1]
en: %EC Gannen
sr@latin: ganen %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Heisei 22]
en: %EC %Ey
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Meiji 1]
en: %EC Gannen
sr@latin: ganen %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Meiji 22]
en: %EC %Ey
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Shōwa 1]
en: %EC Gannen
sr@latin: ganen %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Shōwa 22]
en: %EC %Ey
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Taishō 1]
en: %EC Gannen
sr@latin: ganen %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Taishō 22]
en: %EC %Ey
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Julian, AD, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AD]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Julian, BC, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BC]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Taiwan, ROC, full era year format used for %EY, e.g. ROC 99]
en: %EC %Ey
sr@latin: %Ey. %EC

[ctx: (kdedt-format) Thai, BE, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BE]
en: %Ey %EC
sr@latin: %Ey. %EC

en: *|All files
sr@latin: *|Svi fajlovi

en: -default-
sr@latin: -podrazumevana-

en: -unnamed-
sr@latin: -neimenovana-

en: 160 bit prime factor:
sr@latin: 160‑bitni prosti faktor:

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
sr@latin: sistemska greška: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
sr@latin: Nepoznata porodica %1

en: <Error>
sr@latin: <greška>

en: <b>Issuer Information</b>
sr@latin:  <b>Podaci o izdavaču</b>

en: <b>Other</b>
sr@latin: <b>Drugo</b>

en: <b>Subject Information</b>
sr@latin: <b>Podaci o predmetu</b>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
sr@latin: <qt>Želite li zaista da napustite <b>%1</b>?</qt>|/|<qt>Želite li zaista da napustite <b>$[aku %1]</b>?</qt>

[ctx: @action:button]
en: Configure...
sr@latin: Podesi...

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
sr@latin: Nova fascikla...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sr@latin: Obriši

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
sr@latin: Premesti u smeće

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
sr@latin: Nova fascikla...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
sr@latin: Svojstva

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
sr@latin: „%1“ nedostaje.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Frameworks: %2
    %3: %4
sr@latin: Qt: %1
    Radni okviri KDE‑a: %2
    %3: %4

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
sr@latin: koptski

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
sr@latin: etiopski

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
sr@latin: gregorijanski

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
sr@latin: jevrejski

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
sr@latin: indijski državni

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
sr@latin: nepostojeći kalendar

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
sr@latin: islamski / hidžra (građanski)

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
sr@latin: džalali

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
sr@latin: japanski

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
sr@latin: julijanski

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
sr@latin: tajvanski

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
sr@latin: tajlandski

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
sr@latin: jednoširinski

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
sr@latin: beserifni

[ctx: @item Font name]
en: Serif
sr@latin: serifni

[ctx: @item license]
en: Artistic License
sr@latin: Umetnička licenca|/|$[svojstva 
       gen     'Umetničke licence'
       dat,lok 'Umetničkoj licenci'
       aku     'Umetničku licencu'
       ins     'Umetničkom licencom'
    ]

[ctx: @item license]
en: BSD License
sr@latin: BSD licenca|/|$[svojstva 
       gen     'BSD licence'
       dat,lok 'BSD licenci'
       aku     'BSD licencu'
       ins     'BSD licencom'
    ]

[ctx: @item license]
en: Custom
sr@latin: (posebna)

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
sr@latin: GNU‑ova Opšta javna licenca, verzija 2|/|$[svojstva 
       gen     'GNU‑ove Opšte javne licence, verzija 2'
       dat,lok 'GNU‑ovoj Opštoj javnoj licenci, verzija 2'
       aku     'GNU‑ovu Opštu javnu licencu, verzija 2'
       ins     'GNU‑ovom Opštom javnom licencom, verzija 2'
    ]

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
sr@latin: GNU‑ova Opšta javna licenca, verzija 3|/|$[svojstva 
       gen     'GNU‑ove Opšte javne licence, verzija 3'
       dat,lok 'GNU‑ovoj Opštoj javnoj licenci, verzija 3'
       aku     'GNU‑ovu Opštu javnu licencu, verzija 3'
       ins     'GNU‑ovom Opštom javnom licencom, verzija 3'
    ]

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
sr@latin: GNU‑ova Manja opšta javna licenca, verzija 2|/|$[svojstva 
       gen     'GNU‑ove Manje opšte javne licence, verzija 2'
       dat,lok 'GNU‑ovoj Manjoj opštoj javnoj licenci, verzija 2'
       aku     'GNU‑ovu Manju opštu javnu licencu, verzija 2'
       ins     'GNU‑ovom Manjom opštom javnom licencom, verzija 2'
    ]

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
sr@latin: GNU‑ova Manja opšta javna licenca, verzija 3|/|$[svojstva 
       gen     'GNU‑ove Manje opšte javne licence, verzija 3'
       dat,lok 'GNU‑ovoj Manjoj opštoj javnoj licenci, verzija 3'
       aku     'GNU‑ovu Manju opštu javnu licencu, verzija 3'
       ins     'GNU‑ovom Manjom opštom javnom licencom, verzija 3'
    ]

[ctx: @item license]
en: Not specified
sr@latin: (nije navedena)

[ctx: @item license]
en: Q Public License
sr@latin: Q javna licenca|/|$[svojstva 
       gen     'Q javne licence'
       dat,lok 'Q javnoj licenci'
       aku     'Q javnu licencu'
       ins     'Q javnom licencom'
    ]

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
sr@latin: Umetnička

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
sr@latin: BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v2
sr@latin: OJL v2

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v3
sr@latin: OJL 3

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v2
sr@latin: MOJL v2

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v3
sr@latin: MOJL 3

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
sr@latin: QPL 1.0

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
sr@latin[0]: %1 stavka
sr@latin[1]: %1 stavke
sr@latin[2]: %1 stavki
sr@latin[3]: 1 stavka

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
sr@latin[0]: %1 milisekunda
sr@latin[1]: %1 milisekunde
sr@latin[2]: %1 milisekundi
sr@latin[3]: %1 milisekunda

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
sr@latin[0]: %1 dan
sr@latin[1]: %1 dana
sr@latin[2]: %1 dana
sr@latin[3]: 1 dan

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
sr@latin[0]: %1 sat
sr@latin[1]: %1 sata
sr@latin[2]: %1 sati
sr@latin[3]: 1 sat

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
sr@latin[0]: %1 minut
sr@latin[1]: %1 minuta
sr@latin[2]: %1 minuta
sr@latin[3]: 1 minut

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
sr@latin[0]: %1 sekunda
sr@latin[1]: %1 sekunde
sr@latin[2]: %1 sekundi
sr@latin[3]: 1 sekunda

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
sr@latin: %1 dana

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
sr@latin: %1 sati

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
sr@latin: %1 minuta

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
sr@latin: %1 sekundi

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sr@latin: %1 i %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sr@latin: %1 i %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sr@latin: %1 i %2

[ctx: @label]
en: Add Comment...
sr@latin: Dodaj komentar...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
sr@latin: prosečni protok

[ctx: @label]
en: Change...
sr@latin: Izmeni...

[ctx: @label]
en: Channels
sr@latin: kanala

[ctx: @label]
en: Codec
sr@latin: kodek

[ctx: @label]
en: Color Depth
sr@latin: dubina boje

[ctx: @label]
en: Comment
sr@latin: Komentar

[ctx: @label]
en: Content
sr@latin: sadržaj

[ctx: @label]
en: Copied From
sr@latin: kopirano iz

[ctx: @label]
en: Creator
sr@latin: stvaralac

[ctx: @label]
en: Description
sr@latin: opis

[ctx: @label]
en: Duration
sr@latin: trajanje

[ctx: @label]
en: Filename
sr@latin: ime fajla

[ctx: @label]
en: First Usage
sr@latin: prva upotreba

[ctx: @label]
en: Hash
sr@latin: disperzija

[ctx: @label]
en: Height
sr@latin: visina

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
sr@latin: preplitanje

[ctx: @label]
en: Keyword
sr@latin: ključna reč

[ctx: @label]
en: Last Usage
sr@latin: poslednja upotreba

[ctx: @label]
en: MIME Type
sr@latin: MIME tip

[ctx: @label]
en: Modified
sr@latin: izmenjeno

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
sr@latin: brojevni rejting

[ctx: @label]
en: Owner
sr@latin: vlasnik

[ctx: @label]
en: Performer
sr@latin: izvođač

[ctx: @label]
en: Permissions
sr@latin: dozvole

[ctx: @label]
en: Programming Language
sr@latin: programski jezik

[ctx: @label]
en: Rating
sr@latin: ocena

[ctx: @label]
en: Related To
sr@latin: u vezi sa

[ctx: @label]
en: Release Date
sr@latin: datum izdanja

[ctx: @label]
en: Sample Rate
sr@latin: uzorkovanje

[ctx: @label]
en: Size
sr@latin: veličina

[ctx: @label]
en: Sub Resource
sr@latin: podresurs

[ctx: @label]
en: Subject
sr@latin: tema

[ctx: @label]
en: Tags
sr@latin: oznake

[ctx: @label]
en: Total Size
sr@latin: ukupna veličina

[ctx: @label]
en: Translation Date
sr@latin: datum prevoda

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
sr@latin: datum izvora prevoda

[ctx: @label]
en: Type
sr@latin: tip

[ctx: @label]
en: Unix File Group
sr@latin: Unix grupa fajla

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
sr@latin: Unix režim fajla

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
sr@latin: Unix vlasnik fajla

[ctx: @label]
en: Usage Count
sr@latin: broj upotreba

[ctx: @label]
en: Width
sr@latin: širina

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
sr@latin: otklon ekspozicije

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
sr@latin: ekspozicija

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
sr@latin: blic

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
sr@latin: fokusna dužina

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
sr@latin: fokusna dužina 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
sr@latin: ISO razredi brzine

[ctx: @label EXIF]
en: Make
sr@latin: marka

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
sr@latin: merenje osvetljenja

[ctx: @label EXIF]
en: Model
sr@latin: model

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
sr@latin: usmerenje

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
sr@latin: balans belog

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
sr@latin: blenda

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
sr@latin: poslednji prevodilac

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
sr@latin: mutnih poruka

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
sr@latin: zastarelih poruka

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
sr@latin: ukupno poruka

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
sr@latin: prevedenih poruka

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
sr@latin: neprevedenih poruka

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
sr@latin: generator

[ctx: @label creation date]
en: Created
sr@latin: stvaranje

[ctx: @label file URL]
en: File Location
sr@latin: Lokacija fajla

[ctx: @label file content size]
en: Size
sr@latin: veličina

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
sr@latin: zavisi

[ctx: @label file type]
en: Type
sr@latin: tip

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
sr@latin: izmenjeno

[ctx: @label music album]
en: Album
sr@latin: album

[ctx: @label music genre]
en: Genre
sr@latin: žanr

[ctx: @label music title]
en: Title
sr@latin: naslov

[ctx: @label music track number]
en: Track
sr@latin: numera

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
sr@latin: znakova

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
sr@latin: redova

[ctx: @label number of words]
en: Words
sr@latin: reči

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
sr@latin: pripada

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
sr@latin: resurs stvoren

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
sr@latin: resurs izmenjen

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
sr@latin: ima logički deo

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
sr@latin: ima deo

[ctx: @label video director]
en: Director
sr@latin: usmerivač

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
sr@latin: Izaberite koji se podaci prikazuju:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
sr@latin: Napravi novu fasciklu u:
    ‘%1’

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
sr@latin: Prikaz skrivenih fascikli

[ctx: @title:tab]
en: Information
sr@latin: Podaci

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
sr@latin: Dodavanje komentara

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
sr@latin: Menjanje komentara

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
sr@latin: Podešavanje prikaza podataka

[ctx: @title:window]
en: New Folder
sr@latin: Nova fascikla

[ctx: @title:window]
en: Print
sr@latin: Štampanje

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
sr@latin: Izbor fascikle

en: A dialog box for setting preferences for debug output
sr@latin: Dijalog za određivanje postavki ispravljačkog izlaza

en: A file or folder named %1 already exists.
sr@latin: Fajl ili fascikla po imenu ‘%1’ već postoji.

en: Abort on fatal errors
sr@latin: Obustavi pri kobnoj grešci

en: Acquire Image
sr@latin: Dobavi sliku

en: Acre
sr@latin: Akre

en: Add...
sr@latin: Dodaj...

en: Africa/Abidjan
sr@latin: Afrika/Abidžan

en: Africa/Accra
sr@latin: Afrika/Akra

en: Africa/Addis_Ababa
sr@latin: Afrika/Adis_Abeba

en: Africa/Algiers
sr@latin: Afrika/Alžir

en: Africa/Asmara
sr@latin: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
sr@latin: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
sr@latin: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
sr@latin: Afrika/Bangi

en: Africa/Banjul
sr@latin: Afrika/Banžul

en: Africa/Bissau
sr@latin: Afrika/Bisao

en: Africa/Blantyre
sr@latin: Afrika/Blantir

en: Africa/Brazzaville
sr@latin: Afrika/Brazavil

en: Africa/Bujumbura
sr@latin: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sr@latin: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
sr@latin: Afrika/Kazablanka

en: Africa/Ceuta
sr@latin: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
sr@latin: Afrika/Konakri

en: Africa/Dakar
sr@latin: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
sr@latin: Afrika/Dar_es_Salam

en: Africa/Djibouti
sr@latin: Afrika/Džibuti

en: Africa/Douala
sr@latin: Afrika/Duala

en: Africa/El_Aaiun
sr@latin: Afrika/El_Ajun

en: Africa/Freetown
sr@latin: Afrika/Fritaun

en: Africa/Gaborone
sr@latin: Afrika/Gaborne

en: Africa/Harare
sr@latin: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sr@latin: Afrika/Johanesburg

en: Africa/Juba
sr@latin: Afrika/Džuba

en: Africa/Kampala
sr@latin: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sr@latin: Afrika/Kartum

en: Africa/Kigali
sr@latin: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sr@latin: Afrika/Kinšasa

en: Africa/Lagos
sr@latin: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sr@latin: Afrika/Librevil

en: Africa/Lome
sr@latin: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
sr@latin: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sr@latin: Afrika/Lumbaši

en: Africa/Lusaka
sr@latin: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sr@latin: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sr@latin: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sr@latin: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sr@latin: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sr@latin: Afrika/Mogadiš

en: Africa/Monrovia
sr@latin: Afrika/Monrovija

en: Africa/Nairobi
sr@latin: Afrika/Najrobi

en: Africa/Ndjamena
sr@latin: Afrika/Ndžamena

en: Africa/Niamey
sr@latin: Afrika/Nimaj

en: Africa/Nouakchott
sr@latin: Afrika/Novakčot

en: Africa/Ouagadougou
sr@latin: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
sr@latin: Afrika/Porto_Novo

en: Africa/Pretoria
sr@latin: Afrika/Pretorija

en: Africa/Sao_Tome
sr@latin: Afrika/Sv_Toma

en: Africa/Timbuktu
sr@latin: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
sr@latin: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sr@latin: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sr@latin: Afrika/Vindhok

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
sr@latin: poslepodne

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: s

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
sr@latin: ps.

en: Alaska Time
sr@latin: aljasko vreme

en: Alaska Time - Alaska panhandle
sr@latin: aljasko vreme — Aljaska panhendl

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
sr@latin: aljasko vreme — vrat Aljaska panhendla

en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
sr@latin: aljasko vreme — jugoistočni Aljaska panhendl

en: Alaska Time - west Alaska
sr@latin: aljasko vreme — zapadna Aljaska

en: Aleutian Islands
sr@latin: Aleutska ostrva

en: All Pictures
sr@latin: Sve slike

en: All Supported Files
sr@latin: Svi podržani tipovi fajlova

en: Alpha:
sr@latin: Alfa:

en: Already opened.
sr@latin: Već otvoreno.

en: America/Adak
sr@latin: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
sr@latin: Amerika/Enkoridž

en: America/Anguilla
sr@latin: Amerika/Angila

en: America/Antigua
sr@latin: Amerika/Antigva

en: America/Araguaina
sr@latin: Amerika/Aragvajna

en: America/Argentina/Buenos_Aires
sr@latin: Amerika/Argentina/Buenos_Ajres

en: America/Argentina/Catamarca
sr@latin: Amerika/Argentina/Katamarka

en: America/Argentina/ComodRivadavia
sr@latin: Amerika/Argentina/Komod_Rivadavija

en: America/Argentina/Cordoba
sr@latin: Amerika/Argentina/Kordoba

en: America/Argentina/Jujuy
sr@latin: Amerika/Argentina/Jujuj

en: America/Argentina/La_Rioja
sr@latin: Amerika/Argentina/La_Rioha

en: America/Argentina/Mendoza
sr@latin: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
sr@latin: Amerika/Argentina/Rio_Galegos

en: America/Argentina/Salta
sr@latin: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
sr@latin: Amerika/Argentina/San_Huan

en: America/Argentina/San_Luis
sr@latin: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
sr@latin: Amerika/Argentina/Tukuman

en: America/Argentina/Ushuaia
sr@latin: Amerika/Argentina/Ušuaja

en: America/Aruba
sr@latin: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sr@latin: Amerika/Asunsion

en: America/Atikokan
sr@latin: Amerika/Atikokan

en: America/Atka
sr@latin: Amerika/Atka

en: America/Bahia
sr@latin: Amerika/Baija

en: America/Bahia_Banderas
sr@latin: Amerika/Baija_banderas

en: America/Barbados
sr@latin: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sr@latin: Amerika/Belem

en: America/Belize
sr@latin: Amerika/Beliz

en: America/Blanc-Sablon
sr@latin: Amerika/Blan‑Sablon

en: America/Boa_Vista
sr@latin: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
sr@latin: Amerika/Bogota

en: America/Boise
sr@latin: Amerika/Bojz

en: America/Buenos_Aires
sr@latin: Amerika/Buenos_Ajres

en: America/Calgary
sr@latin: Amerika/Kalgari

en: America/Cambridge_Bay
sr@latin: Amerika/Kejmbridž_zaliv

en: America/Campo_Grande
sr@latin: Amerika/Kampo_grande

en: America/Cancun
sr@latin: Amerika/Kankun

en: America/Caracas
sr@latin: Amerika/Karakas

en: America/Catamarca
sr@latin: Amerika/Katamarka

en: America/Cayenne
sr@latin: Amerika/Sajon

en: America/Cayman
sr@latin: Amerika/Kajmani

en: America/Chicago
sr@latin: Amerika/Čikago

en: America/Chihuahua
sr@latin: Amerika/Čivava

en: America/Coral_Harbour
sr@latin: Amerika/Koral_harbor

en: America/Cordoba
sr@latin: Amerika/Kordoba

en: America/Costa_Rica
sr@latin: Amerika/Kostarika

en: America/Creston
sr@latin: Afrika/Kreston

en: America/Cuiaba
sr@latin: Amerika/Kuijaba

en: America/Curacao
sr@latin: Amerika/Kurakao

en: America/Danmarkshavn
sr@latin: Amerika/Demarkšavn

en: America/Dawson
sr@latin: Amerika/Doson

en: America/Dawson_Creek
sr@latin: Amerika/Doson_Krik

en: America/Denver
sr@latin: Amerika/Denver

en: America/Detroit
sr@latin: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
sr@latin: Amerika/Dominika

en: America/Edmonton
sr@latin: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sr@latin: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
sr@latin: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
sr@latin: Amerika/Ensenjada

en: America/Fort_Wayne
sr@latin: Amerika/Fort_Vejn

en: America/Fortaleza
sr@latin: Amerika/Fortaleza

en: America/Fredericton
sr@latin: Afrika/Frederikton

en: America/Glace_Bay
sr@latin: Amerika/Glejs_zaliv

en: America/Godthab
sr@latin: Amerika/Gotab

en: America/Goose_Bay
sr@latin: Amerika/Zaliv_gusaka

en: America/Grand_Turk
sr@latin: Amerika/Veliki_Turk

en: America/Grenada
sr@latin: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sr@latin: Amerika/Gvadalupe

en: America/Guatemala
sr@latin: Amerika/Gvatemala

en: America/Guayaquil
sr@latin: Amerika/Gvajakil

en: America/Guyana
sr@latin: Amerika/Gvajana

en: America/Halifax
sr@latin: Amerika/Halifaks

en: America/Havana
sr@latin: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
sr@latin: Amerika/Ermosiljo

en: America/Indiana/Indianapolis
sr@latin: Amerika/Indijana/Indijanapolis

en: America/Indiana/Knox
sr@latin: Amerika/Indijana/Noks

en: America/Indiana/Marengo
sr@latin: Amerika/Indijana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
sr@latin: Amerika/Indijana/Pitersburg

en: America/Indiana/Tell_City
sr@latin: Amerika/Indijana/Tel_siti

en: America/Indiana/Vevay
sr@latin: Amerika/Indijana/Vivej

en: America/Indiana/Vincennes
sr@latin: Amerika/Indijana/Vinsenes

en: America/Indiana/Winamac
sr@latin: Amerika/Indijana/Vinamak

en: America/Indianapolis
sr@latin: Amerika/Indijanapolis

en: America/Inuvik
sr@latin: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sr@latin: Amerika/Ikaluit

en: America/Jamaica
sr@latin: Amerika/Jamajka

en: America/Jujuy
sr@latin: Amerika/Jujuj

en: America/Juneau
sr@latin: Amerika/Žuno

en: America/Kentucky/Louisville
sr@latin: Amerika/Kentaki/Luisvil

en: America/Kentucky/Monticello
sr@latin: Amerika/Kentaki/Montičelo

en: America/Knox_IN
sr@latin: Amerika/Noks_IN

en: America/Kralendijk
sr@latin: Amerika/Kralendajk

en: America/La_Paz
sr@latin: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
sr@latin: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sr@latin: Amerika/Los_Anđeles

en: America/Louisville
sr@latin: Amerika/Luisvil

en: America/Lower_Princes
sr@latin: Amerika/Donji_Prinses

en: America/Maceio
sr@latin: Amerika/Makejo

en: America/Managua
sr@latin: Amerika/Managva

en: America/Manaus
sr@latin: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
sr@latin: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
sr@latin: Amerika/Martinik

en: America/Matamoros
sr@latin: Amerika/Matamoros

en: America/Mazatlan
sr@latin: Amerika/Macatlan

en: America/Mendoza
sr@latin: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sr@latin: Amerika/Menomini

en: America/Merida
sr@latin: Amerika/Merida

en: America/Metlakatla
sr@latin: Amerika/Metlakatla

en: America/Mexico_City
sr@latin: Amerika/Meksiko_Siti

en: America/Miquelon
sr@latin: Amerika/Mikelon

en: America/Moncton
sr@latin: Amerika/Monkton

en: America/Monterrey
sr@latin: Amerika/Monterej

en: America/Montevideo
sr@latin: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sr@latin: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
sr@latin: Amerika/Monserat

en: America/Nassau
sr@latin: Amerika/Nasau

en: America/New_York
sr@latin: Amerika/Njujork

en: America/Nipigon
sr@latin: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sr@latin: Amerika/Nom

en: America/Noronha
sr@latin: Amerina/Norona

en: America/North_Dakota/Beulah
sr@latin: Amerika/Severna_Dakota/Bjula

en: America/North_Dakota/Center
sr@latin: Amerika/Severna_Dakota/Središnja

en: America/North_Dakota/New_Salem
sr@latin: Amerika/Severna_Dakota/Nju_Salem

en: America/Ojinaga
sr@latin: Amerika/Odžinaga

en: America/Ontario
sr@latin: Amerika/Ontario

en: America/Panama
sr@latin: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
sr@latin: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sr@latin: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sr@latin: Amerika/Feniks

en: America/Port-au-Prince
sr@latin: Amerika/Portoprens

en: America/Port_of_Spain
sr@latin: Amerika/Portospejn

en: America/Porto_Acre
sr@latin: Amerika/Porto_Akre

en: America/Porto_Velho
sr@latin: Amerika/Portoveljo

en: America/Puerto_Rico
sr@latin: Amerika/Portoriko

en: America/Rainy_River
sr@latin: Amerika/Kišna_reka

en: America/Rankin_Inlet
sr@latin: Amerika/Rankin_uvala

en: America/Recife
sr@latin: Amerika/Resife

en: America/Regina
sr@latin: Amerika/Regina

en: America/Resolute
sr@latin: Amerika/Rezoljut

en: America/Rio_Branco
sr@latin: Amerika/Rio_Branko

en: America/Rosario
sr@latin: Amerika/Rozario

en: America/Santa_Isabel
sr@latin: Amerika/Santa_Izabel

en: America/Santarem
sr@latin: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
sr@latin: Amerika/Santijago

en: America/Santo_Domingo
sr@latin: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
sr@latin: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Saskatoon
sr@latin: Amerika/Saskatun

en: America/Scoresbysund
sr@latin: Amerika/Skorsbisand

en: America/Shiprock
sr@latin: Amerika/Šiprok

en: America/Sitka
sr@latin: Amerika/Sitka

en: America/St_Barthelemy
sr@latin: Amerika/Sent_Bartelemi

en: America/St_Johns
sr@latin: Amerika/Sv_Džons

en: America/St_Kitts
sr@latin: Amerika/Sv_Kits

en: America/St_Lucia
sr@latin: Amerika/Sv_Lucija

en: America/St_Thomas
sr@latin: Amerika/Sv_Tomas

en: America/St_Vincent
sr@latin: Amerika/Sv_Vinsent

en: America/Swift_Current
sr@latin: Amerika/Brza_struja

en: America/Tegucigalpa
sr@latin: Amerika/Tegučigalpa

en: America/Thule
sr@latin: Amerika/Tula

en: America/Thunder_Bay
sr@latin: Amerika/Tander_zaliv

en: America/Tijuana
sr@latin: Amerika/Tihuana

en: America/Toronto
sr@latin: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
sr@latin: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sr@latin: Amerika/Vankuver

en: America/Virgin
sr@latin: Amerika/Virdžin

en: America/Whitehorse
sr@latin: Amerika/Vajthors

en: America/Winnipeg
sr@latin: Amerika/Vinipeg

en: America/Yakutat
sr@latin: Amerika/Jakuta

en: America/Yellowknife
sr@latin: Amerika/Jelounajf

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
sr@latin: stanica Amundsen‑Skot, Južni pol

en: Andreas Hartmetz
sr@latin: Andreas Hartmec

en: Antarctica/Casey
sr@latin: Antarktik/Kejsi

en: Antarctica/Davis
sr@latin: Antarktik/Dejvis

en: Antarctica/DumontDUrville
sr@latin: Antarktik/Dumon_Durvil

en: Antarctica/Macquarie
sr@latin: Antarktik/Mekvari

en: Antarctica/Mawson
sr@latin: Antarktik/Moson

en: Antarctica/McMurdo
sr@latin: Antarktik/Mekmardo

en: Antarctica/Palmer
sr@latin: Antarktik/Palmer

en: Antarctica/Rothera
sr@latin: Antarktik/Rotera

en: Antarctica/South_Pole
sr@latin: Antarktik/Južni_pol

en: Antarctica/Syowa
sr@latin: Antarktik/Sijova

en: Antarctica/Vostok
sr@latin: Antarktik/Vostok

en: Aqtobe (Aktobe)
sr@latin: Aktobe

en: Arctic/Longyearbyen
sr@latin: Arktik/Longjirbjen

en: Asia/Aden
sr@latin: Azija/Aden

en: Asia/Almaty
sr@latin: Azija/Almati

en: Asia/Amman
sr@latin: Azija/Aman

en: Asia/Anadyr
sr@latin: Azija/Anadir

en: Asia/Aqtau
sr@latin: Azija/Aktau

en: Asia/Aqtobe
sr@latin: Azija/Aktobe

en: Asia/Ashgabat
sr@latin: Azija/Ašgabat

en: Asia/Ashkhabad
sr@latin: Azija/Aškabad

en: Asia/Baghdad
sr@latin: Azija/Bagdad

en: Asia/Bahrain
sr@latin: Azija/Bahrein

en: Asia/Baku
sr@latin: Azija/Baku

en: Asia/Bangkok
sr@latin: Azija/Bangkok

en: Asia/Beijing
sr@latin: Azija/Peking

en: Asia/Beirut
sr@latin: Azija/Bejrut

en: Asia/Bishkek
sr@latin: Azija/Biškek

en: Asia/Brunei
sr@latin: Azia/Brinej

en: Asia/Calcutta
sr@latin: Azija/Kalkuta

en: Asia/Choibalsan
sr@latin: Azija/Čiobalzan

en: Asia/Chongqing
sr@latin: Azija/Čongkuing

en: Asia/Chungking
sr@latin: Azija/Čungking

en: Asia/Colombo
sr@latin: Azija/Kolombo

en: Asia/Dacca
sr@latin: Azija/Daka

en: Asia/Damascus
sr@latin: Azija/Damask

en: Asia/Dhaka
sr@latin: Azija/Daka

en: Asia/Dili
sr@latin: Azija/Dili

en: Asia/Dubai
sr@latin: Azija/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sr@latin: Azija/Dušanbe

en: Asia/Gaza
sr@latin: Azija/Gaza

en: Asia/Harbin
sr@latin: Azija/Harbin

en: Asia/Hebron
sr@latin: Azija/Hebron

en: Asia/Ho_Chi_Minh
sr@latin: Azija/Ho_Ši_Min

en: Asia/Hong_Kong
sr@latin: Azija/Hongkong

en: Asia/Hovd
sr@latin: Azija/Hovd

en: Asia/Irkutsk
sr@latin: Azija/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
sr@latin: Azija/Džakarta

en: Asia/Jayapura
sr@latin: Azija/Džajapura

en: Asia/Jerusalem
sr@latin: Azija/Jerusalim

en: Asia/Kabul
sr@latin: Azija/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sr@latin: Azija/Kamčatka

en: Asia/Karachi
sr@latin: Azija/Karači

en: Asia/Kashgar
sr@latin: Azija/Kašgar

en: Asia/Kathmandu
sr@latin: Azija/Katmandu

en: Asia/Katmandu
sr@latin: Azija/Katmandu

en: Asia/Kolkata
sr@latin: Azija/Kalkuta

en: Asia/Krasnoyarsk
sr@latin: Azija/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sr@latin: Azija/Kualalumpur

en: Asia/Kuching
sr@latin: Azija/Kučing

en: Asia/Kuwait
sr@latin: Azija/Kuvajt

en: Asia/Macao
sr@latin: Azija/Makao

en: Asia/Macau
sr@latin: Azija/Makao

en: Asia/Magadan
sr@latin: Azija/Magadan

en: Asia/Makassar
sr@latin: Azija/Makasar

en: Asia/Manila
sr@latin: Azija/Manila

en: Asia/Muscat
sr@latin: Azija/Muskat

en: Asia/Nicosia
sr@latin: Azija/Nikozija

en: Asia/Novokuznetsk
sr@latin: Azija/Novokuznjeck

en: Asia/Novosibirsk
sr@latin: Azija/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sr@latin: Azija/Omsk

en: Asia/Oral
sr@latin: Azija/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
sr@latin: Azija/Pnom_Pen

en: Asia/Pontianak
sr@latin: Azija/Pontijanak

en: Asia/Pyongyang
sr@latin: Azija/Pjongjang

en: Asia/Qatar
sr@latin: Azija/Katar

en: Asia/Qyzylorda
sr@latin: Azija/Kizilorda

en: Asia/Rangoon
sr@latin: Azija/Rangun

en: Asia/Riyadh
sr@latin: Azija/Rijad

en: Asia/Saigon
sr@latin: Azija/Sajgon

en: Asia/Sakhalin
sr@latin: Azija/Sahalin

en: Asia/Samarkand
sr@latin: Azija/Samarkand

en: Asia/Seoul
sr@latin: Azija/Seul

en: Asia/Shanghai
sr@latin: Azija/Šangaj

en: Asia/Singapore
sr@latin: Azija/Singapur

en: Asia/Taipei
sr@latin: Azija/Tajpej

en: Asia/Tashkent
sr@latin: Azija/Taškent

en: Asia/Tbilisi
sr@latin: Azija/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sr@latin: Azija/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
sr@latin: Azija/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
sr@latin: Azija/Timbu

en: Asia/Thimphu
sr@latin: Azija/Timfu

en: Asia/Tokyo
sr@latin: Azija/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
sr@latin: Azija/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
sr@latin: Azija/Ulanbator

en: Asia/Ulan_Bator
sr@latin: Azija/Ulanbator

en: Asia/Urumqi
sr@latin: Azija/Urumki

en: Asia/Vientiane
sr@latin: Azija/Vintin

en: Asia/Vladivostok
sr@latin: Azija/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sr@latin: Azija/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
sr@latin: Azija/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sr@latin: Azija/Jerevan

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
sr@latin: atlantsko standardno vreme — Kvebek — Niža severna obala

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
sr@latin: atlantsko vreme — Labrador — većina lokacija

en: Atlantic Time - New Brunswick
sr@latin: atlantsko vreme — Nju Brunsvik

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
sr@latin: atlantsko vreme — Nova Skotija (većina mesta), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
sr@latin: atlantsko vreme — Nova Skotija — mesta koja nisu pratila ČVO 1966-1971

en: Atlantic islands
sr@latin: ostrva u Atlantiku

en: Atlantic/Azores
sr@latin: Atlantik/Azorska_ostrva

en: Atlantic/Bermuda
sr@latin: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sr@latin: Atlantik/Kanari

en: Atlantic/Cape_Verde
sr@latin: Atlantik/Zelenortska_Ostrva

en: Atlantic/Faeroe
sr@latin: Atlantik/Farska_ostrva

en: Atlantic/Faroe
sr@latin: Atlantik/Farska_ostrva

en: Atlantic/Jan_Mayen
sr@latin: Atlantik/Jan_Majen

en: Atlantic/Madeira
sr@latin: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
sr@latin: Atlantik/Rejkjavik

en: Atlantic/South_Georgia
sr@latin: Atlantik/Južna_Džordžija

en: Atlantic/St_Helena
sr@latin: Atlantik/Sv_Jelena

en: Atlantic/Stanley
sr@latin: Atlantik/Stenli

en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
sr@latin: Atirau (Atirau, Gurjev), Manghistau (Mankistau)

en: Australia/ACT
sr@latin: Australija/ACT

en: Australia/Adelaide
sr@latin: Australija/Adelejd

en: Australia/Brisbane
sr@latin: Australija/Brizbejn

en: Australia/Broken_Hill
sr@latin: Australija/Brouken_Hil

en: Australia/Canberra
sr@latin: Australija/Kanbera

en: Australia/Currie
sr@latin: Australija/Kiri

en: Australia/Darwin
sr@latin: Australija/Darvin

en: Australia/Eucla
sr@latin: Australija/Jukla

en: Australia/Hobart
sr@latin: Australija/Hobart

en: Australia/LHI
sr@latin: Australija/LHI

en: Australia/Lindeman
sr@latin: Australija/Linderman

en: Australia/Lord_Howe
sr@latin: Australija/Lord_Hou

en: Australia/Melbourne
sr@latin: Australija/Melburn

en: Australia/NSW
sr@latin: Australija/NJV

en: Australia/North
sr@latin: Australija/Sever

en: Australia/Perth
sr@latin: Australija/Pert

en: Australia/Queensland
sr@latin: Australija/Kvinslend

en: Australia/South
sr@latin: Australija/Jug

en: Australia/Sydney
sr@latin: Australija/Sidnej

en: Australia/Tasmania
sr@latin: Australija/Tasmanija

en: Australia/Victoria
sr@latin: Australija/Viktorija

en: Australia/West
sr@latin: Australija/Zapad

en: Australia/Yancowinna
sr@latin: Australija/Jankovina

en: Authorization Dialog
sr@latin: Dijalog za autentifikaciju

en: Azores
sr@latin: Azori

en: Bahia
sr@latin: Baija

en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
sr@latin: Bajan-Olgij, Govi‑Altaj, Hovd, Uvs, Zavkan

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
sr@latin: prepodne

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: r

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
sr@latin: pr.

en: Blue:
sr@latin: Plava:

en: Brazil/Acre
sr@latin: Brazil/Akre

en: Brazil/DeNoronha
sr@latin: Brazil/De_Norona

en: Brazil/East
sr@latin: Brazil/Istok

en: Brazil/West
sr@latin: Brazil/Zapad

en: Buenos Aires (BA, CF)
sr@latin: Buenos Ajres (BA, CF)

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, LongFormat]
en: Anno Martyrum
sr@latin: godina mučenika

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en: AM
sr@latin: lm.

[ctx: Calendar Era: Ethiopian Incarnation Era, years > 0, LongFormat]
en: Amata Mehrat
sr@latin: amata mehrat

[ctx: Calendar Era: Ethiopian Incarnation Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
sr@latin: am.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
sr@latin: pre Hrista

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
sr@latin: pH.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
sr@latin: leto Gospodnje

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
sr@latin: lg.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
sr@latin: pre nove ere

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
sr@latin: pne.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
sr@latin: nove ere

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
sr@latin: ne.

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Mundi
sr@latin: godina sveta

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
sr@latin: gs.

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Hegirae
sr@latin: godina hidžre

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, ShortFormat]
en: AH
sr@latin: lh.

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
sr@latin: ere Saka

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
sr@latin: es.

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Persico
sr@latin: godina persijska

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, ShortFormat]
en: AP
sr@latin: lp.

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Heisei Era, LongFormat]
en: Heisei
sr@latin: hajsei

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Meiji Era, LongFormat]
en: Meiji
sr@latin: mejdži

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Shōwa Era, LongFormat]
en: Shōwa
sr@latin: šova

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Taishō Era, LongFormat]
en: Taishō
sr@latin: tajšo

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
sr@latin: pre Hrista

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
sr@latin: pH.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
sr@latin: leto Gospodnje

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
sr@latin: lg.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
sr@latin: pre nove ere

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
sr@latin: pne.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
sr@latin: nove ere

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
sr@latin: ne.

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
sr@latin: republičkokineske ere

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
sr@latin: rke.

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
sr@latin: budističke ere

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
sr@latin: be.

en: Canada/Atlantic
sr@latin: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
sr@latin: Kanada/centralna

en: Canada/East-Saskatchewan
sr@latin: Kanada/istočna-Saskačevan

en: Canada/Eastern
sr@latin: Kanada/istočna

en: Canada/Mountain
sr@latin: Kanada/planinska

en: Canada/Newfoundland
sr@latin: Kanada/Njufaundlend

en: Canada/Pacific
sr@latin: Kanada/Pacifik

en: Canada/Saskatchewan
sr@latin: Kanada/Saskačevan

en: Canada/Yukon
sr@latin: Kanada/Jukon

en: Canary Islands
sr@latin: Kanarska ostrva

en: Casey Station, Bailey Peninsula
sr@latin: stanica Kejsi, poluostrvo Bejli

en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
sr@latin: Katamarka (CT), Čubut (CH)

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
sr@latin: Čini da program instalira privatnu mapu boja
    na osmobitnom ekranu

en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
sr@latin: centralno standardno vreme — Rezoljut, Nunavut

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
sr@latin: centralno standardno vreme — Saskačevan — srednji zapad

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
sr@latin: centralno standardno vreme — Saskačevan — većina lokacija

en: Central Time
sr@latin: centralno vreme

en: Central Time - Campeche, Yucatan
sr@latin: centralno vreme — Kampeče, Jukatan

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
sr@latin: centralno vreme — Koahulja, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en: Central Time - Indiana - Perry County
sr@latin: centralno vreme — Indijana — okrug Peri

en: Central Time - Indiana - Pike County
sr@latin: centralno vreme — Indijana — okrug Pajk

en: Central Time - Indiana - Starke County
sr@latin: centralno vreme — Indijana — okrug Stark

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
sr@latin: centralno vreme — Manitoba i zapadni Ontario

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
sr@latin: centralno vreme — Mičigen — okruzi Dikinson, Gogebik, Ajron i Menomini

en: Central Time - North Dakota - Mercer County
sr@latin: centralno vreme — Severna Dakota — okrug Merser

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
sr@latin: centralno vreme — Severna Dakota — okrug Morton (osim oblasti Mandana)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
sr@latin: centralno vreme — Severna Dakota — okrug Oliver

en: Central Time - Quintana Roo
sr@latin: centralno vreme — Kvintana Ru

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
sr@latin: centralno vreme — Rejni river i Fort Franses, Ontario

en: Central Time - central Nunavut
sr@latin: centralno vreme — centralni Nunavut

en: Central Time - most locations
sr@latin: centralno vreme — većina lokacija

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
sr@latin: Nisu mogli biti nađeni koreni fajlovi autoriteta za potpisivanje, stoga sertifikat nije overen.

en: Ceuta & Melilla
sr@latin: Seuta i Melilja

en: Chatham Islands
sr@latin: Čatamska ostrva

en: Chile/Continental
sr@latin: Čile/kontinentalni

en: Chile/EasterIsland
sr@latin: Čile/Uskršnje_ostrvo

en: China Standard Time
sr@latin: kinesko standardno vreme

en: China Xinjiang-Tibet
sr@latin: Kina, Sinđijang—Tibet

en: China east
sr@latin: kinesko istočno

en: China mountains
sr@latin: kinesko planinsko

en: China north
sr@latin: kinesko severno

en: China west Xinjiang
sr@latin: Kina, zapadni Sinđijang

en: Chuuk (Truk) and Yap
sr@latin: Čuuk (Truk) i Jap

en: Comment
sr@latin: Komentar

en: Confirm Quit From System Tray
sr@latin: Potvrda napuštanja preko sistemske kasete

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName]
en: Thoout
sr@latin: tot

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
sr@latin: tota

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tho
sr@latin: tot.

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
sr@latin: tot.

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName]
en: Paone
sr@latin: paoni

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
sr@latin: paonea

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pan
sr@latin: pan.

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
sr@latin: pan.

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName]
en: Epep
sr@latin: epip

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
sr@latin: epipa

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::NarrowName]
en: E
sr@latin: e

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName]
en: Epe
sr@latin: epi.

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
sr@latin: epi.

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName]
en: Kouji nabot
sr@latin: pikodžinabot

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName]
en: Mesore
sr@latin: mesori

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
sr@latin: pikodžinabota

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
sr@latin: mesorija

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName]
en: Kou
sr@latin: pik.

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName]
en: Meo
sr@latin: mes.

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
sr@latin: mes.

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::NarrowName]
en: K
sr@latin: k

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
sr@latin: pik.

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName]
en: Paope
sr@latin: paope

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
sr@latin: paopea

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName]
en: Pao
sr@latin: pao.

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
sr@latin: pao.

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName]
en: Hathor
sr@latin: hator

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
sr@latin: hatora

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::NarrowName]
en: H
sr@latin: h

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName]
en: Hat
sr@latin: hat.

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
sr@latin: hat.

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName]
en: Kiahk
sr@latin: kojak

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
sr@latin: kojaka

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
sr@latin: k

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName]
en: Kia
sr@latin: koj.

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
sr@latin: koj.

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName]
en: Tobe
sr@latin: tobi

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
sr@latin: tobija

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName]
en: Tob
sr@latin: tob.

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
sr@latin: tob.

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName]
en: Meshir
sr@latin: mešir

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
sr@latin: mešira

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName]
en: Mes
sr@latin: meš.

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
sr@latin: meš.

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName]
en: Paremhotep
sr@latin: paremhat

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
sr@latin: paremotepa

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: l

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName]
en: Par
sr@latin: par.

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
sr@latin: par.

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName]
en: Parmoute
sr@latin: parmote

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
sr@latin: parmotea

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName]
en: Pam
sr@latin: pam.

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
sr@latin: pam.

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName]
en: Pashons
sr@latin: pašons

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
sr@latin: pašonsa

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName]
en: Pas
sr@latin: paš.

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
sr@latin: paš.

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Pesnau
sr@latin: pesna

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Pes
sr@latin: pes

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Pshoment
sr@latin: pšoment

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Psh
sr@latin: pšo

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Peftoou
sr@latin: pefto

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Pef
sr@latin: pef

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Ptiou
sr@latin: pto

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Pti
sr@latin: pto

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Psoou
sr@latin: pso

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Pso
sr@latin: pso

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Psabbaton
sr@latin: sabaton

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Psa
sr@latin: sab

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Tkyriakē
sr@latin: kirjake

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Tky
sr@latin: kir

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
sr@latin: © 2001–2011, David For <faure@kde.org>

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
sr@latin: © 2010, Andreas Hartmec

en: Could not load print preview part
sr@latin: Ne mogu da učitam deo za pregled pred štampanje

en: Cuba
sr@latin: Kuba

en: Current maintainer
sr@latin: Trenutni održavalac

en: David Faure
sr@latin: David For

en: Davis Station, Vestfold Hills
sr@latin: stanica Dejvis, Vestfold hils

en: Debug Settings
sr@latin: Ispravljačke postavke

en: Default color
sr@latin: Podrazumevana boja

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
sr@latin: Oblast

en: Device name
sr@latin: Ime uređaja

en: Disable
sr@latin: Isključi

en: Disable all debug output
sr@latin: Bez ispravljačkog izlaza

en: Disable crash handler, to get core dumps
sr@latin: Isključi rukovalac rušenja, za dobijanje popisa jezgra

en: Display...
sr@latin: Prikaži...

en: Do not run in the background.
sr@latin: Ne izvršavaj u pozadini.

en: Dornod, Sukhbaatar
sr@latin: Dornod, Sukbatar

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
sr@latin: stanica Dimon d'Irvil, Adelina zemlja

en: E Amazonas
sr@latin: I. Amazon

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
sr@latin: GREŠKA: Nepoznat protokol „%1“

en: Easter Island & Sala y Gomez
sr@latin: Uskršnje ostrvo i Sala i Gomez

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
sr@latin: istočno standardno vreme — Atikokan, Ontario i Sauthempton I, Nunavut

en: Eastern Time
sr@latin: istočno vreme

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
sr@latin: istočno vreme — Indijana — okrug Kroford

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
sr@latin: istočno vreme — Indijana — okruzi Davis, Duboa, Noks i Martin

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
sr@latin: istočno vreme — Indijana — okrug Pajk

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
sr@latin: istočno vreme — Indijana — okrug Pulaski

en: Eastern Time - Indiana - Starke County
sr@latin: istočno vreme — Indijana — okrug Stark

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
sr@latin: istočno vreme — Indijana — okrug Sviserland

en: Eastern Time - Indiana - most locations
sr@latin: istočno vreme — Indijana — većina lokacija

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
sr@latin: istočno vreme — Kentaki — oblast Luizvila

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
sr@latin: istočno vreme — Kentaki — okrug Vejn

en: Eastern Time - Michigan - most locations
sr@latin: istočno vreme — Mičigen — većina lokacija

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
sr@latin: istočno vreme — Ontario i Kvebek — mesta koja nisu pratila ČVO 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
sr@latin: istočno vreme — Ontario — većina lokacija

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
sr@latin: istočno vreme — Pangnirtung, Nunavut

en: Eastern Time - Quebec - most locations
sr@latin: istočno vreme — Kvebek — većina lokacija

en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
sr@latin: istočno vreme — Rezoljut, Nunavut

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
sr@latin: istočno vreme — Tander bej, Ontario

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
sr@latin: istočno vreme — istočni Nunavut — većina lokacija

en: Egypt
sr@latin: Egipat

en: Eire
sr@latin: Irska

en: Enable
sr@latin: Uključi

en: End of options
sr@latin: Kraj opcija

en: Error
sr@latin: Greška

en: Error during rename.
sr@latin: Greška pri preimenovanju.

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName]
en: Meskerem
sr@latin: meskerem

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
sr@latin: meskerema

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Mes
sr@latin: meš.

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
sr@latin: meš.

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName]
en: Sene
sr@latin: sene

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
sr@latin: senea

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Sen
sr@latin: sen.

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
sr@latin: sen.

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName]
en: Hamle
sr@latin: hamle

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
sr@latin: hamlea

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: H
sr@latin: h

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Ham
sr@latin: ham.

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
sr@latin: ham.

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName]
en: Nehase
sr@latin: nehase

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
sr@latin: nehasea

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: N
sr@latin: n

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Neh
sr@latin: neh.

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
sr@latin: neh.

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName]
en: Pagumen
sr@latin: pagumen

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
sr@latin: pagumena

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName]
en: Pag
sr@latin: pag.

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
sr@latin: pag.

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName]
en: Tequemt
sr@latin: tekvemt

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
sr@latin: tekvemta

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Teq
sr@latin: tek.

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
sr@latin: tek.

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName]
en: Hedar
sr@latin: hedar

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
sr@latin: hedara

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: H
sr@latin: h

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Hed
sr@latin: hed.

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
sr@latin: hed.

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName]
en: Tahsas
sr@latin: tahsas

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
sr@latin: tahsasa

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tah
sr@latin: tah.

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
sr@latin: tah.

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName]
en: Ter
sr@latin: ter.

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
sr@latin: ter.

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName]
en: Ter
sr@latin: ter.

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
sr@latin: ter.

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName]
en: Yakatit
sr@latin: jakatit

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
sr@latin: jakatita

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: Y
sr@latin: j

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Yak
sr@latin: jak.

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
sr@latin: jak.

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName]
en: Magabit
sr@latin: magabit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
sr@latin: magabita

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Mag
sr@latin: mag.

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
sr@latin: mag.

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName]
en: Miyazya
sr@latin: mijazja

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
sr@latin: mijazje

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Miy
sr@latin: mij.

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
sr@latin: mij.

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName]
en: Genbot
sr@latin: genbot

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
sr@latin: genbota

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: G
sr@latin: g

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Gen
sr@latin: gen.

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
sr@latin: gen.

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Segno
sr@latin: segno

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Seg
sr@latin: seg

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Maksegno
sr@latin: maksegno

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mak
sr@latin: mak

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Rob
sr@latin: rob

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: R
sr@latin: r

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Rob
sr@latin: rob

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Hamus
sr@latin: hamus

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: H
sr@latin: h

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Ham
sr@latin: ham.

[ctx: Ethiopian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Arb
sr@latin: arb.

[ctx: Ethiopian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Ethiopian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Arb
sr@latin: arb.

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Qedame
sr@latin: kedame

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: Q
sr@latin: k

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Qed
sr@latin: ked

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Ehud
sr@latin: ehud

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: E
sr@latin: e

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Ehu
sr@latin: ehu

en: Europe/Amsterdam
sr@latin: Evropa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sr@latin: Evropa/Andora

en: Europe/Athens
sr@latin: Evropa/Atina

en: Europe/Belfast
sr@latin: Evropa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sr@latin: Evropa/Beograd

en: Europe/Berlin
sr@latin: Evropa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sr@latin: Evropa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sr@latin: Evropa/Brisel

en: Europe/Bucharest
sr@latin: Evropa/Bukurešt

en: Europe/Budapest
sr@latin: Evropa/Budimpešta

en: Europe/Chisinau
sr@latin: Evropa/Čisinau

en: Europe/Copenhagen
sr@latin: Evropa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
sr@latin: Evropa/Dablin

en: Europe/Gibraltar
sr@latin: Evropa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
sr@latin: Evropa/Gernsi

en: Europe/Helsinki
sr@latin: Evropa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
sr@latin: Evropa/Ostrvo_Man

en: Europe/Istanbul
sr@latin: Evropa/Istambul

en: Europe/Jersey
sr@latin: Evropa/Džersi

en: Europe/Kaliningrad
sr@latin: Evropa/Kalinjingrad

en: Europe/Kiev
sr@latin: Evropa/Kijev

en: Europe/Lisbon
sr@latin: Evropa/Lisabon

en: Europe/Ljubljana
sr@latin: Evropa/Ljubljana

en: Europe/London
sr@latin: Evropa/London

en: Europe/Luxembourg
sr@latin: Evropa/Luksemburg

en: Europe/Madrid
sr@latin: Evropa/Madrid

en: Europe/Malta
sr@latin: Evropa/Malta

en: Europe/Mariehamn
sr@latin: Evropa/Marihamn

en: Europe/Minsk
sr@latin: Evropa/Minsk

en: Europe/Monaco
sr@latin: Evropa/Monako

en: Europe/Moscow
sr@latin: Evropa/Moskva

en: Europe/Oslo
sr@latin: Evropa/Oslo

en: Europe/Paris
sr@latin: Evropa/Pariz

en: Europe/Podgorica
sr@latin: Evropa/Podgorica

en: Europe/Prague
sr@latin: Evropa/Prag

en: Europe/Riga
sr@latin: Evropa/Riga

en: Europe/Rome
sr@latin: Evropa/Rim

en: Europe/Samara
sr@latin: Evropa/Samara

en: Europe/San_Marino
sr@latin: Evropa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
sr@latin: Evropa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sr@latin: Evropa/Sevastopolj

en: Europe/Skopje
sr@latin: Evropa/Skoplje

en: Europe/Sofia
sr@latin: Evropa/Sofija

en: Europe/Stockholm
sr@latin: Evropa/Štokholm

en: Europe/Tallinn
sr@latin: Evropa/Talin

en: Europe/Tirane
sr@latin: Evropa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
sr@latin: Evropa/Tiraspolj

en: Europe/Uzhgorod
sr@latin: Evropa/Užgorod

en: Europe/Vaduz
sr@latin: Evropa/Vaduc

en: Europe/Vatican
sr@latin: Evropa/Vatikan

en: Europe/Vienna
sr@latin: Evropa/Beč

en: Europe/Vilnius
sr@latin: Evropa/Vilnus

en: Europe/Volgograd
sr@latin: Evropa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
sr@latin: Evropa/Varšava

en: Europe/Zagreb
sr@latin: Evropa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sr@latin: Evropa/Zaporožje

en: Europe/Zurich
sr@latin: Evropa/Cirih

en: Exponent: 0x
sr@latin: Izložilac: 0x

en: Fatal Error
sr@latin: Kobna greška

en: File
sr@latin: Fajl

en: File '%1' is not readable
sr@latin: Fajl „%1“ nije čitljiv

en: Filename:
sr@latin: Ime fajla:

en: GB
sr@latin: VB

en: GB-Eire
sr@latin: VB‑Irska

en: Galapagos Islands
sr@latin: Galapagoska ostrva

en: Gambier Islands
sr@latin: Gambijeova ostrva

en: Gaza Strip
sr@latin: pojas Gaze

en: Get help...
sr@latin: Traži pomoć...

en: Gilbert Islands
sr@latin: Gilbertova ostrva

en: Green:
sr@latin: Zelena:

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
sr@latin: januar

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
sr@latin: januara

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: j

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
sr@latin: jan.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
sr@latin: jan.

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
sr@latin: oktobar

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
sr@latin: oktobra

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
sr@latin: o

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
sr@latin: okt.

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
sr@latin: okt.

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
sr@latin: novembar

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
sr@latin: novembra

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
sr@latin: n

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
sr@latin: nov.

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
sr@latin: nov.

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
sr@latin: decembar

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
sr@latin: decembra

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
sr@latin: d

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
sr@latin: dec.

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
sr@latin: dec.

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
sr@latin: februar

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
sr@latin: februara

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
sr@latin: f

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
sr@latin: feb.

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
sr@latin: feb.

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
sr@latin: mart

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
sr@latin: marta

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
sr@latin: mar.

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
sr@latin: mar.

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
sr@latin: april

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
sr@latin: aprila

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
sr@latin: apr.

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
sr@latin: apr.

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
sr@latin: maj

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
sr@latin: maja

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
sr@latin: maj.

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
sr@latin: maj.

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
sr@latin: jun

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
sr@latin: juna

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: j

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
sr@latin: jun.

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
sr@latin: jun.

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
sr@latin: jul

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
sr@latin: jula

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: j

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
sr@latin: jul.

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
sr@latin: jul.

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
sr@latin: avgust

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
sr@latin: avgusta

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
sr@latin: avg.

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
sr@latin: avg.

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
sr@latin: septembar

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
sr@latin: septembra

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
sr@latin: sep.

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
sr@latin: sep.

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
sr@latin: ponedeljak

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: p

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
sr@latin: pon

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
sr@latin: utorak

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: u

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
sr@latin: uto

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
sr@latin: sreda

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
sr@latin: s

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
sr@latin: sre

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
sr@latin: četvrtak

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: č

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
sr@latin: čet

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
sr@latin: petak

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
sr@latin: p

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
sr@latin: pet

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
sr@latin: subota

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
sr@latin: sub

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
sr@latin: nedelja

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: n

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
sr@latin: ned

en: Hawaii
sr@latin: Havaji

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName]
en: Tishrey
sr@latin: tišri

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
sr@latin: tišrija

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tis
sr@latin: tis.

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
sr@latin: tiš.

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName]
en: Tamuz
sr@latin: tamuz

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
sr@latin: tamuza

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName]
en: Tam
sr@latin: tam.

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
sr@latin: tam.

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName]
en: Av
sr@latin: av

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
sr@latin: ava

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName]
en: Av
sr@latin: av

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
sr@latin: ava

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName]
en: Elul
sr@latin: elul

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
sr@latin: elula

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::NarrowName]
en: E
sr@latin: e

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName]
en: Elu
sr@latin: elu.

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
sr@latin: elu.

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName]
en: Adar I
sr@latin: adar 1.

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
sr@latin: adara 1.

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName]
en: Ad1
sr@latin: ad1.

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
sr@latin: ad1.

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName]
en: Adar II
sr@latin: adar 2.

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
sr@latin: adara 2.

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName]
en: Ad2
sr@latin: ad2.

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
sr@latin: ad2.

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName]
en: Heshvan
sr@latin: heševan

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
sr@latin: heševana

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::NarrowName]
en: H
sr@latin: h

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName]
en: Hes
sr@latin: heš.

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
sr@latin: heš.

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName]
en: Kislev
sr@latin: kislev

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
sr@latin: kisleva

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::NarrowName]
en: K
sr@latin: k

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName]
en: Kis
sr@latin: kis.

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
sr@latin: kis.

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName]
en: Tevet
sr@latin: tevet

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
sr@latin: teveta

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tev
sr@latin: tev.

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
sr@latin: tev.

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName]
en: Shvat
sr@latin: švat

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
sr@latin: švata

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: š

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shv
sr@latin: šva.

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
sr@latin: šva.

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName]
en: Adar
sr@latin: adar

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
sr@latin: adara

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName]
en: Ada
sr@latin: ada.

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
sr@latin: ada.

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName]
en: Nisan
sr@latin: nisan

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
sr@latin: nisana

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::NarrowName]
en: N
sr@latin: n

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName]
en: Nis
sr@latin: nis.

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
sr@latin: nis.

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName]
en: Iyar
sr@latin: ijar

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
sr@latin: ijara

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::NarrowName]
en: I
sr@latin: i

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName]
en: Iya
sr@latin: ija.

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
sr@latin: ija.

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName]
en: Sivan
sr@latin: sivan

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
sr@latin: sivana

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName]
en: Siv
sr@latin: siv.

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
sr@latin: siv.

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
sr@latin: Hejlongđijang (osim Mohe), Đilin

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName]
en: Muharram
sr@latin: muharam

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
sr@latin: muharama

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName]
en: Muh
sr@latin: muh.

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
sr@latin: muh.

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName]
en: Shawwal
sr@latin: šaval

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
sr@latin: šavala

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: š

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName]
en: Shw
sr@latin: šav.

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
sr@latin: šav.

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
sr@latin: thu‑al‑kidah

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
sr@latin: thu‑al‑kidaha

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::NarrowName]
en: Q
sr@latin: k

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName]
en: Qid
sr@latin: kid.

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
sr@latin: kid.

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
sr@latin: thu‑al‑hidžah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
sr@latin: thu‑al‑hidžaha

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::NarrowName]
en: H
sr@latin: h

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName]
en: Hij
sr@latin: hidž.

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
sr@latin: hidž.

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName]
en: Safar
sr@latin: safar

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
sr@latin: safara

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName]
en: Saf
sr@latin: saf.

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
sr@latin: saf.

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
sr@latin: rabi‑al‑aval

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
sr@latin: rabi‑al‑avala

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName]
en: R.A
sr@latin: r.av.

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
sr@latin: r.av.

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
sr@latin: rabi‑al‑tani

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
sr@latin: rabi‑al‑tanija

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName]
en: R.T
sr@latin: r.ta.

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
sr@latin: r.ta.

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
sr@latin: džumada‑al‑aval

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
sr@latin: džumada‑al‑avala

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName]
en: J.A
sr@latin: dž.av.

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
sr@latin: dž.av.

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
sr@latin: džumada‑al‑tani

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
sr@latin: džumada‑al‑tanija

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName]
en: J.T
sr@latin: dž.ta.

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
sr@latin: dž.ta.

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName]
en: Rajab
sr@latin: radžab

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
sr@latin: radžaba

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::NarrowName]
en: R
sr@latin: r

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName]
en: Raj
sr@latin: radž.

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
sr@latin: radž.

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName]
en: Sha`ban
sr@latin: šaban

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
sr@latin: šabana

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: š

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName]
en: Sha
sr@latin: šab.

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
sr@latin: šab.

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
sr@latin: ramadan

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
sr@latin: ramadana

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::NarrowName]
en: R
sr@latin: r

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName]
en: Ram
sr@latin: ram.

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
sr@latin: ram.

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ithnain
sr@latin: jaum‑al‑itnain

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: I
sr@latin: i

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Ith
sr@latin: itn.

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Yau al-Thulatha
sr@latin: jau‑al‑tulata

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Thl
sr@latin: tul.

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Arbi'a
sr@latin: jaum‑al‑arbija

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Arb
sr@latin: arb.

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Khamees
sr@latin: jaum‑al‑kames

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
sr@latin: k

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Kha
sr@latin: kam.

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Jumma
sr@latin: jaum‑al‑džuma

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: dž

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Jum
sr@latin: džum.

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Sabt
sr@latin: jaum‑al‑sabt

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sab
sr@latin: sab.

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ahad
sr@latin: jaum‑al‑ahad

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Ahd
sr@latin: ahd.

en: Hue:
sr@latin: Nijansa:

en: Iceland
sr@latin: Island

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName]
en: Chaitra
sr@latin: čajtra

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
sr@latin: čajtre

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::NarrowName]
en: C
sr@latin: č

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName]
en: Cha
sr@latin: čaj.

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
sr@latin: čaj.

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName]
en: Paush
sr@latin: pauš

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
sr@latin: pauša

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pau
sr@latin: pau.

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
sr@latin: pau.

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName]
en: Māgh
sr@latin: mag

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
sr@latin: maga

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName]
en: Māg
sr@latin: mag.

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
sr@latin: mag.

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName]
en: Phālgun
sr@latin: falgun

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
sr@latin: falguna

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::NarrowName]
en: P
sr@latin: p

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName]
en: Phā
sr@latin: fal.

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
sr@latin: fal.

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName]
en: Vaishākh
sr@latin: vajšak

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
sr@latin: vajšaka

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::NarrowName]
en: V
sr@latin: v

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName]
en: Vai
sr@latin: vaj.

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
sr@latin: vaj.

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName]
en: Jyaishtha
sr@latin: džijajšta

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
sr@latin: džijajšte

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: dž

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName]
en: Jya
sr@latin: džij.

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
sr@latin: džij.

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName]
en: Āshādha
sr@latin: ašada

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
sr@latin: ašade

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
sr@latin: a

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName]
en: Āsh
sr@latin: aša.

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
sr@latin: aša.

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName]
en: Shrāvana
sr@latin: šravana

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
sr@latin: šravane

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: š

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shr
sr@latin: šra.

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
sr@latin: šra.

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName]
en: Bhādrapad
sr@latin: badrapad

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
sr@latin: badrapada

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::NarrowName]
en: B
sr@latin: v

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName]
en: Bhā
sr@latin: bad.

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
sr@latin: bad.

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName]
en: Āshwin
sr@latin: ašvin

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
sr@latin: ašvina

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
sr@latin: a

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName]
en: Āsw
sr@latin: ašv.

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
sr@latin: ašv.

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName]
en: Kārtik
sr@latin: kartik

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
sr@latin: kartika

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::NarrowName]
en: K
sr@latin: k

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName]
en: Kār
sr@latin: kar.

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
sr@latin: kar.

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName]
en: Agrahayana
sr@latin: agrahajana

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
sr@latin: agrahajane

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName]
en: Agr
sr@latin: agr.

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
sr@latin: agr.

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Somavãra
sr@latin: somavara

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Som
sr@latin: som

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Mañgalvã
sr@latin: mangalva

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mañ
sr@latin: man

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Budhavãra
sr@latin: budavara

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: B
sr@latin: v

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Bud
sr@latin: bud

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Guruvãra
sr@latin: guruvara

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: G
sr@latin: g

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Gur
sr@latin: gur

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Sukravãra
sr@latin: sukravara

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Suk
sr@latin: suk

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Sanivãra
sr@latin: sanivara

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: San
sr@latin: san

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Raviãra
sr@latin: ravijara

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: R
sr@latin: r

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Rav
sr@latin: rav

en: Indian/Antananarivo
sr@latin: Indijski_okean/Antanarivo

en: Indian/Chagos
sr@latin: Indijski_okean/Čagos

en: Indian/Christmas
sr@latin: Indijska/Božićna_ostrva

en: Indian/Cocos
sr@latin: Indijska/Kokos

en: Indian/Comoro
sr@latin: Indijski_okean/Komoro

en: Indian/Kerguelen
sr@latin: Indija/Kergvelen

en: Indian/Mahe
sr@latin: Indija/Mahe

en: Indian/Maldives
sr@latin: Indijski_okean/Maldivi

en: Indian/Mauritius
sr@latin: Indijski_okean/Mauricijus

en: Indian/Mayotte
sr@latin: Indija/Majota

en: Indian/Reunion
sr@latin: Indija/Reunion

en: Information
sr@latin: Informacija

en: Insufficient permissions in target directory.
sr@latin: Nedovoljne dozvole u ciljnoj fascikli.

en: Internally added if launched from Finder
sr@latin: Dodaje se iznutra kada se pokrene iz Nalazača

en: Irian Jaya & the Moluccas
sr@latin: Irijska Jaja i Molukas

en: Israel
sr@latin: Izrael

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName]
en: Farvardin
sr@latin: farvardin

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
sr@latin: farvardina

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::NarrowName]
en: F
sr@latin: f

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName]
en: Far
sr@latin: far.

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
sr@latin: far.

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName]
en: Dei
sr@latin: dei.

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
sr@latin: dei.

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::NarrowName]
en: D
sr@latin: d

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName]
en: Dei
sr@latin: dei.

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
sr@latin: dei.

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName]
en: Bahman
sr@latin: baman

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
sr@latin: bahmana

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::NarrowName]
en: B
sr@latin: v

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName]
en: Bah
sr@latin: bah.

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
sr@latin: bah.

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName]
en: Esfand
sr@latin: esfand

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
sr@latin: esfanda

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::NarrowName]
en: E
sr@latin: e

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName]
en: Esf
sr@latin: esf.

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
sr@latin: esf.

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName]
en: Ordibehesht
sr@latin: ordibehešt

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
sr@latin: ordibehešta

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::NarrowName]
en: O
sr@latin: o

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName]
en: Ord
sr@latin: ord.

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
sr@latin: ord.

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName]
en: Khordad
sr@latin: kordad

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
sr@latin: kordada

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::NarrowName]
en: K
sr@latin: k

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName]
en: Kho
sr@latin: kor.

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
sr@latin: kor.

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName]
en: Tir
sr@latin: tir.

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
sr@latin: tir.

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: t

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tir
sr@latin: tir.

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
sr@latin: tir.

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName]
en: Mordad
sr@latin: mordad

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
sr@latin: mordada

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName]
en: Mor
sr@latin: mor.

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
sr@latin: mor.

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName]
en: Shahrivar
sr@latin: šahrivar

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
sr@latin: šahrivara

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: š

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName]
en: Sha
sr@latin: šah.

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
sr@latin: šah.

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName]
en: Mehr
sr@latin: mer

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
sr@latin: mehra

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName]
en: Meh
sr@latin: meh.

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
sr@latin: meh.

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName]
en: Aban
sr@latin: aban

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
sr@latin: abana

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aba
sr@latin: aba.

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
sr@latin: aba.

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName]
en: Azar
sr@latin: azar

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
sr@latin: azara

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName]
en: Aza
sr@latin: aza.

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
sr@latin: aza.

[ctx: Jalali weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Do shanbe
sr@latin: do‑šanbe

[ctx: Jalali weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: 2sh
sr@latin: 2š

[ctx: Jalali weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Se shanbe
sr@latin: se‑šanbe

[ctx: Jalali weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: 3sh
sr@latin: 3š

[ctx: Jalali weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Chahar shanbe
sr@latin: čahar-šanbe

[ctx: Jalali weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: 4sh
sr@latin: 4š

[ctx: Jalali weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Panj shanbe
sr@latin: panj‑šanbe

[ctx: Jalali weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: 5sh
sr@latin: 5š

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Jumee
sr@latin: džumi

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: dž

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Jom
sr@latin: džum

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Shanbe
sr@latin: šanbe

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: š

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Shn
sr@latin: šan

[ctx: Jalali weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yek-shanbe
sr@latin: jel‑šanbe

[ctx: Jalali weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: 1sh
sr@latin: 1š

en: Jamaica
sr@latin: Jamajka

[ctx: Japanese year 1 of era]
en: Gannen
sr@latin: ganen

en: Java & Sumatra
sr@latin: Java i Sumatra

en: Johnston Atoll
sr@latin: Džonston Atol

en: Jujuy (JY)
sr@latin: Žužui (JI)

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
sr@latin: januar

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
sr@latin: januara

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: j

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
sr@latin: jan.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
sr@latin: jan.

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
sr@latin: oktobar

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
sr@latin: oktobra

[ctx: Julian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
sr@latin: o

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
sr@latin: okt.

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
sr@latin: okt.

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
sr@latin: novembar

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
sr@latin: novembra

[ctx: Julian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
sr@latin: n

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
sr@latin: nov.

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
sr@latin: nov.

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
sr@latin: decembar

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
sr@latin: decembra

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
sr@latin: d

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
sr@latin: dec.

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
sr@latin: dec.

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
sr@latin: februar

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
sr@latin: februara

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
sr@latin: f

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
sr@latin: feb.

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
sr@latin: feb.

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
sr@latin: mart

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
sr@latin: marta

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
sr@latin: mar.

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
sr@latin: mar.

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
sr@latin: april

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
sr@latin: aprila

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
sr@latin: apr.

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
sr@latin: apr.

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
sr@latin: maj

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
sr@latin: maja

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: m

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
sr@latin: maj.

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
sr@latin: maj.

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
sr@latin: jun

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
sr@latin: juna

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: j

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
sr@latin: jun.

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
sr@latin: jun.

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
sr@latin: jul

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
sr@latin: jula

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
sr@latin: j

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
sr@latin: jul.

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
sr@latin: jul.

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
sr@latin: avgust

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
sr@latin: avgusta

[ctx: Julian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
sr@latin: a

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
sr@latin: avg.

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
sr@latin: avg.

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
sr@latin: septembar

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
sr@latin: septembra

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
sr@latin: sep.

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
sr@latin: sep.

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
sr@latin: ponedeljak

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
sr@latin: p

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
sr@latin: pon

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
sr@latin: utorak

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: u

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
sr@latin: uto

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
sr@latin: sreda

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
sr@latin: s

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
sr@latin: sre

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
sr@latin: četvrtak

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
sr@latin: č

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
sr@latin: čet

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
sr@latin: petak

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
sr@latin: p

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
sr@latin: pet

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
sr@latin: subota

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: s

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
sr@latin: sub

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
sr@latin: nedelja

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
sr@latin: n

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
sr@latin: ned

en: KDE Application
sr@latin: KDE program

en: KDE Test Program
sr@latin: Probni KDE program

en: KDE-tempfile
sr@latin: Privremeni fajl KDE‑a

en: KDebugDialog
sr@latin: K‑ispravljački-dijalog

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
sr@latin: KFileMetaDataReader može poslužiti za čitanje metapodataka fajla

en: Key type: DSA (%1 bit)
sr@latin: Tip ključa: DSA (%1‑bitni)

en: Key type: RSA (%1 bit)
sr@latin: Tip ključa: RSA (%1‑bitni)

en: Kosrae
sr@latin: Kosre

en: Kwajalein
sr@latin: Kvajalajn

en: La Rioja (LR)
sr@latin: La Rioha (LR)

en: Library "%1" not found
sr@latin: Biblioteka „%1“ nije pronađena

en: Libya
sr@latin: Libija

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
sr@latin: Ograničava broj boja koje su pridružene kocki
    boja na osmobitnom ekranu, ako program koristi
    specifikaciju „QApplication::ManyColor“

en: Line Islands
sr@latin: Linijska ostrva

en: List of URLs where the meta-data should be read from
sr@latin: Spisak URL‑ova za koje treba pročitati metapodatke

en: Lord Howe Island
sr@latin: ostrvo Lorda Houva

en: MD5 digest
sr@latin: MD5 sažetak

en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
sr@latin: ostrvska stanica Mekvari, ostrvo Mekvari

en: Madeira Islands
sr@latin: Madeirska ostrva

en: Maintainer
sr@latin: Održavalac

en: Marquesas Islands
sr@latin: ostrva Markezas

en: Mato Grosso
sr@latin: Mato Groso

en: Mato Grosso do Sul
sr@latin: Mato Groso do Sul

en: Mawson Station, Holme Bay
sr@latin: stanica Moson, zaliv Holm

en: McMurdo Station, Ross Island
sr@latin: stanica Mekmardo, ostrvo Ros

en: Message Box
sr@latin: dijalog s porukom

en: Metlakatla Time - Annette Island
sr@latin: metlaklatsko vreme — ostrvo Anet

en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
sr@latin: meksičko centralno vreme — Baija de banderas

en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
sr@latin: meksičko centralno vreme — Koahulja, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas dalje od granice SAD

en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
sr@latin: meksičko planinsko vreme — Čivava dalje od granice SAD

en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
sr@latin: meksičko pacifičko vreme — Baha Kalifornija dalje od granice SAD

en: Mexico/BajaNorte
sr@latin: Meksiko/Baha_norte

en: Mexico/BajaSur
sr@latin: Meksiko/Baha_sur

en: Mexico/General
sr@latin: Meksiko/Opšte

en: Midway Islands
sr@latin: Midvejska ostrva

en: Minimize
sr@latin: Minimizuj

en: Modulus:
sr@latin: Modulo:

en: Moscow+00 - Caspian Sea
sr@latin: Moskva+0 — Kaspijsko jezero

en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
sr@latin: Moskva+0 — Samara, Udmurtija

en: Moscow+00 - west Russia
sr@latin: Moskva+0 — zapadna Rusija

en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
sr@latin: Moskva+1 — Samara, Udmurtija

en: Moscow+02 - Urals
sr@latin: Moskva+2 — Ural

en: Moscow+03 - Novokuznetsk
sr@latin: Moskva+3 — Novokuznjeck

en: Moscow+03 - Novosibirsk
sr@latin: Moskva+3 — Novosibirsk

en: Moscow+03 - west Siberia
sr@latin: Moskva+3 — zapadni Sibir

en: Moscow+04 - Yenisei River
sr@latin: Moskva+4 — reka Jenisej

en: Moscow+05 - Lake Baikal
sr@latin: Moskva+5 — Bajkalsko jezero

en: Moscow+06 - Lena River
sr@latin: Moskva+6 — reka Lena

en: Moscow+07 - Amur River
sr@latin: Moskva+7 — reka Amur

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
sr@latin: Moskva+8 — ostrvo Sahalin

en: Moscow+08 - Bering Sea
sr@latin: Moskva+8 — Beringovo more

en: Moscow+08 - Kamchatka
sr@latin: Moksva+8 — Kamčatka

en: Moscow+08 - Magadan
sr@latin: Moskva+8 — Magadan

en: Moscow+09 - Kamchatka
sr@latin: Moksva+9 — Kamčatka

en: Moscow+10 - Bering Sea
sr@latin: Moskva+10 — Beringovo more

en: Moscow-01 - Kaliningrad
sr@latin: Moskva‑1 — Kalinjingrad

en: Mountain Standard Time - Arizona
sr@latin: planinsko standardno vreme — Arizona

en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
sr@latin: planinsko srednje vreme — Kreston, Britanska Kolumbija

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
sr@latin: planinsko srednje vreme — Doson Krik i Fort Sindžon, Britanska Kolumbija

en: Mountain Standard Time - Sonora
sr@latin: planinsko srednje vreme — Sonora

en: Mountain Time
sr@latin: planinsko vreme

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
sr@latin: planinsko vreme — Alberta, istočna Britanska Kolumbija i zapadni Saskačevan

en: Mountain Time - Chihuahua
sr@latin: planinsko vreme — Čivava

en: Mountain Time - Navajo
sr@latin: planinsko vreme — Navaho

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
sr@latin: planinsko vreme — S Baja, Najarit, Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
sr@latin: planinsko vreme — centralne Severnozapadne teritorije

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
sr@latin: planinsko vreme — južni Ajdaho i istočni Oregon

en: Mountain Time - west Northwest Territories
sr@latin: planinsko vreme — zapadne Severozapadne teritorije

en: Mountain Time - west Nunavut
sr@latin: planinsko vreme — zapadni Nunavut

en: Move &Down
sr@latin: Pomeri na&dole

en: Move &Up
sr@latin: Pomeri na&gore

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
sr@latin: SI Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: NZ-CHAT
sr@latin: NZ‑ČAT

en: Name:
sr@latin: Ime:

en: Named Colors
sr@latin: Imenovane boje

en: Navajo
sr@latin: Navaho

[ctx: Negative symbol as used for year numbers, e.g. -5 = 5 BC]
en: -
sr@latin: –

en: New South Wales - Yancowinna
sr@latin: Novi južni Vels — Jankovina

en: New South Wales - most locations
sr@latin: Novi južni Vels — većina lokacija

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
sr@latin: njufaundlendsko vreme, uključujući JI Labrador

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
sr@latin: Nisu navedeni uslovi licenciranja za ovaj program.
    Proverite da li su uslovi licenciranja navedeni u
    dokumentaciji ili izvornom kodu.

en: No metainfo for %1
sr@latin: Nema metapodataka za %1

en: No target filename has been given.
sr@latin: Nije dato ime ciljnog fajla.

en: None
sr@latin: nikakva

en: Northern Territory
sr@latin: Severna teritorija

[ctx: Numeric IDs of scripts for font previews]
en: 1
sr@latin: 1,3

en: OCR Image
sr@latin: OCR slika

en: Only the meta data that is part of the file is read
sr@latin: Čitaju se samo metapodaci koji su deo fajla

en: Open
sr@latin: otvori

en: OpenSSL could not be verified.
sr@latin: OpenSSL se ne može overiti.

en: Organization / Common Name
sr@latin: Organizacija / obično ime

en: Organizational Unit
sr@latin: Organizaciona jedinica

en: Output to:
sr@latin: Izlaz u:

en: P&review
sr@latin: P&regled

en: PRC
sr@latin: Nar. Rep. Kina

en: Pacific Time
sr@latin: pacifičko vreme

en: Pacific Time - north Yukon
sr@latin: pacifičko vreme — severni Jukon

en: Pacific Time - south Yukon
sr@latin: pacifičko vreme — južni Jukon

en: Pacific Time - west British Columbia
sr@latin: pacifičko vreme — zapadna Britanska Kolumbija

en: Pacific/Apia
sr@latin: Pacifik/Apija

en: Pacific/Auckland
sr@latin: Pacifik/Ouklend

en: Pacific/Chatham
sr@latin: Pacifik/Čatam

en: Pacific/Chuuk
sr@latin: Pacifik/Čuuk

en: Pacific/Easter
sr@latin: Pacifik/Uskršnja_ostrva

en: Pacific/Efate
sr@latin: Pacifik/Efat

en: Pacific/Enderbury
sr@latin: Pacifik/Enderburi

en: Pacific/Fakaofo
sr@latin: Pacifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sr@latin: Pacifik/Fidži

en: Pacific/Funafuti
sr@latin: Pacifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sr@latin: Pacifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
sr@latin: Pacifik/Gambjer

en: Pacific/Guadalcanal
sr@latin: Pacifik/Gvadalkanal

en: Pacific/Guam
sr@latin: Pacifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
sr@latin: Pacifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
sr@latin: Pacifik/Džonston

en: Pacific/Kiritimati
sr@latin: Pacifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sr@latin: Pacifik/Kosre

en: Pacific/Kwajalein
sr@latin: Pacifik/Kvajalajn

en: Pacific/Majuro
sr@latin: Pacifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sr@latin: Pacifik/Markesas

en: Pacific/Midway
sr@latin: Pacifik/Midvej

en: Pacific/Nauru
sr@latin: Pacifik/Nauru

en: Pacific/Niue
sr@latin: Pacifik/Niuje

en: Pacific/Norfolk
sr@latin: Pacifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sr@latin: Pacifik/Numa

en: Pacific/Pago_Pago
sr@latin: Pacifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
sr@latin: Pacifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sr@latin: Pacifik/Pitkarn

en: Pacific/Pohnpei
sr@latin: Pacifik/Ponpej

en: Pacific/Ponape
sr@latin: Pacifik/Ponap

en: Pacific/Port_Moresby
sr@latin: Pacifik/Port_Moresbi

en: Pacific/Rarotonga
sr@latin: Pacifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sr@latin: Pacifik/Sajpan

en: Pacific/Samoa
sr@latin: Pacifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
sr@latin: Pacifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sr@latin: Pacifik/Tarava

en: Pacific/Tongatapu
sr@latin: Pacifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sr@latin: Pacifik/Truk

en: Pacific/Wake
sr@latin: Pacifik/Vejk

en: Pacific/Wallis
sr@latin: Pacifik/Volis

en: Pacific/Yap
sr@latin: Pacifik/Jap

en: Palmer Station, Anvers Island
sr@latin: stanica Palmer, ostrvo Anvers

en: Pernambuco
sr@latin: Pernambuko

en: Peter Penz
sr@latin: Peter Penc

en: Phoenix Islands
sr@latin: ostrva Feniks

en: Pick Certificates
sr@latin: Izbor sertifikata

en: Please report bugs to %1.
sr@latin: Prijavite greške na %1.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
sr@latin: Koristite http://bugs.kde.org za prijavu grešaka.

en: Pohnpei (Ponape)
sr@latin: Ponpej (Ponape)

en: Poland
sr@latin: Poljska

en: Ponape (Pohnpei)
sr@latin: Ponape (Ponpej)

en: Prime:
sr@latin: Prost br.:

en: Print Preview
sr@latin: Pregled pred štampanje

en: Private key test failed.
sr@latin: Proba privatnog ključa nije uspela.

en: Public key:
sr@latin: Javni ključ:

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
sr@latin: Podaci o ispravljaču QML JavaScripta.
    Program mora da bude izgrađen sa -DQT_DECLARATIVE_DEBUG
    da bi ispravljač bio aktiviran.

en: Queensland - Holiday Islands
sr@latin: Kvinslend — Praznična ostrva

en: Queensland - most locations
sr@latin: Kvinslend — većina lokacija

en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
sr@latin: Kizilorda (Kzil‑Orda)

en: ROC
sr@latin: Rep. Kina

en: ROK
sr@latin: Rep. Koreja

en: Red:
sr@latin: Crvena:

en: Redo
sr@latin: Ponovi

en: Remove
sr@latin: Ukloni

en: Restore the application for the given 'sessionId'
sr@latin: Obnovi program za dato „sessionId“

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
sr@latin: Neuspeo dohvat CRL‑a (spiska povlačenja sertifikata). Ovo znači da se ne može naći CRL sertifikat CA‑a (autoriteta za sertifikate).

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
sr@latin: Neuspeo dohvat sertifikata izdavača. Ovo znači da se sertifikat CA‑a (autoriteta za sertifikate) ne može naći.

en: Rondonia
sr@latin: Rondonija

en: Roraima
sr@latin: Rorajima

en: Rothera Station, Adelaide Island
sr@latin: stanica Rotera, ostrvo Adelejd

en: Ruthenia
sr@latin: Rutenija

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
sr@latin: J i JI Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SHA1 digest
sr@latin: SHA‑1 sažetak

en: SSL Configuration Module
sr@latin: Modul za podešavanje SSL‑a

en: SSL Signers
sr@latin: SSL potpisivači

en: SSL support was not found.
sr@latin: Nije pronađena podrška za SSL.

en: Sabah & Sarawak
sr@latin: Sabah i Saravak

en: San Juan (SJ)
sr@latin: San Huan (SJ)

en: Santa Cruz (SC)
sr@latin: Santa Kruz (SC)

en: Saturation:
sr@latin: Zasićenje:

en: Save As
sr@latin: Sačuvaj kao

en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
sr@latin: Skoresbisund / Itokortormit

en: Select Color
sr@latin: Izbor boje

en: Select Font
sr@latin: Izbor fonta

en: Serial number
sr@latin: Serijski broj

en: Shell
sr@latin: školjku

en: Show %1 specific options
sr@latin: Prikaži opcije posebne za %1.|/|Prikaži opcije posebne za $[aku %1].

en: Show Hidden Folders
sr@latin: Skrivene fascikle

en: Show all options
sr@latin: Prikaži sve opcije.

en: Show author information
sr@latin: Prikaži podatke o autorima.

en: Show help about options
sr@latin: Prikaži pomoć za opcije.

en: Show license information
sr@latin: Prikaži podatke o licenci.

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
sr@latin: Prikaži detaljni dijalog umesto podrazumevanog sa spiskom

en: Show version information
sr@latin: Prikaži podatke o izdanju.

en: Signature Algorithm:
sr@latin: Algoritam potpisivanja:

en: Signature Contents:
sr@latin: Sadržaj potpisa:

en: Singapore
sr@latin: Singapur

en: Society Islands
sr@latin: Društvena ostrva

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
sr@latin: adresa je već u upotrebi

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
sr@latin: soket je već vezan

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
sr@latin: soket je već stvoren

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
sr@latin: veza je aktivno odbijena

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
sr@latin: isteklo je vreme za vezu

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
sr@latin: postupak je već u toku

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
sr@latin: potraga imena nije uspela

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
sr@latin: greška u mreži

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
sr@latin: nema greške

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
sr@latin: soket nije vezan

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
sr@latin: soket nije stvoren

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
sr@latin: postupak nije podržan

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
sr@latin: udaljeni domaćin je prekinuo vezu

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
sr@latin: isteklo je vreme za vremenski ograničeni postupak

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
sr@latin: nepoznata/neočekivana greška

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
sr@latin: postupak bi blokirala

en: South Australia
sr@latin: Južna Australija

en: Synchronization to disk failed
sr@latin: Neuspela sinhronizacija na disk.

en: Syowa Station, E Ongul I
sr@latin: stanica Siova, E Ongul I

en: Syslog
sr@latin: sistemski dnevnik

en: System certificates
sr@latin: Sistemski sertifikati

en: Tasmania - King Island
sr@latin: Tasmanija — ostrvo King

en: Tasmania - most locations
sr@latin: Tasmanija — većina lokacija

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
sr@latin: ID ključa i ime sertifikata CA‑a (autoriteta za sertifikate) ne odgovara ID‑u ključa i imenu u odeljku „Issuer“ sertifikata koji pokušavate da upotrebite.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
sr@latin: ID ključa sertifikata CA‑a (autoriteta za sertifikate) ne odgovara ID‑u ključa u odeljku „Issuer“ sertifikata koji pokušavate da upotrebite.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
sr@latin: Sertifikat korenog CA‑a (autoriteta za sertifikate) ne može biti nađen. Najverovatnije vam je iskvaren lanac poverenja.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
sr@latin: CRL (spisak povlačenja sertifikata) još uvek ne važi.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
sr@latin: Neispravan potpis CRL‑a (spiska povlačenja sertifikata). Ovo znači da se CRL ne može overiti.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
sr@latin: Nema više memorije za proces OpenSSL‑a.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
sr@latin: Sertifikat se ne može overiti zato što je jedini u lancu poverenja i bez samopotpisa. Ako samopotpišete sertifikat, postarajte se i da ga uvezete u spisak pouzdanih.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
sr@latin: Lanac sertifikata je duži od zadate najveće dubine.

en: The certificate has been revoked.
sr@latin: Sertifikat je opozvan.

en: The certificate has not been issued for this host.
sr@latin: Sertifikat nije nije bio izdat za ovaj domaćin.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
sr@latin: Sertifikat nije potpisan za namenu u koju ste pokušali da ga upotrebite. Ovo znači da CA (autoritet za sertifikate) ne dozvoljava takvu upotrebu.

en: The certificate is invalid.
sr@latin: Sertifikat nije valjan.

en: The certificate is not valid, any more.
sr@latin: Sertifikat više ne važi.

en: The certificate is not valid, yet.
sr@latin: Sertifikat još uvek ne važi.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
sr@latin: Sertifikat je samopotpisan i nije na spisku pouzdanih. Ako želite da prihvatite ovaj sertifikat, uvezite ga u spisak pouzdanih.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
sr@latin: Sertifikat je samopotpisan. Dok se lanac poverenja može izgraditi, sertifikat korenog CA‑a (autoriteta za sertifikate) ne može biti nađen.

en: The certificate is valid.
sr@latin: Sertifikat je valjan.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
sr@latin: CA (autoritet za sertifikate) ovog sertifikata ne odgovara imenu CA‑a u sertifikatu.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
sr@latin: CA (autoritet za sertifikate) sertifikata nije valjan.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
sr@latin: CA‑u (autoritetu za sertifikate) ovog sertifikata nije dopušteno da potpisuje sertifikate.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
sr@latin: Neispravan potpis sertifikata. Ovo znači da se sertifikat ne može overiti.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
sr@latin: Neuspelo dekodiranje javnog ključa izdavača. Ovo znači da se sertifikat CA‑a (autoriteta za sertifikate) ne može upotrebiti za overu sertifikata koji ste želeli da koristite.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
sr@latin: Neuspelo dešifrovanje potpisa CRL‑a (spiska povlačenja sertifikata). Ovo znači da se čak nije mogao ni sračunati, ne samo da se ne slaže sa očekivanim rezultatom.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
sr@latin: Neuspelo dešifrovanje potpisa sertifikata. Ovo znači da se čak nije mogao ni sračunati, ne samo da se ne slaže sa očekivanim rezultatom.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sr@latin: Fajlovi/URL‑ovi koje je program otvorio biće obrisani nakon korišćenja

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
sr@latin: Dužina lanca poverenja premašila je jedan od parametarâ „pathlength“ CA‑a (autoriteta za sertifikate), što čini sve naredne potpise nevaljanim.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
sr@latin: Koreni CA (autoritet za sertifikate) označen je za odbacivanje za namenu u koju ste pokušali da ga upotrebite.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
sr@latin: Koreni CA (autoritet za sertifikate) nije pouzdan za namenu u koju ste pokušali da upotrebite sertifikat.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
sr@latin: Proba potpisa za sertifikat nije prošla. Ovo može značiti da potpis ovog sertifikata ili bilo kog u njegovoj putanji poverenja nije ispravan, ne može se dekodirati, ili se ne može overiti CRL (spisak povlačenja sertifikata). Ako vidite ovu poruku, obavestite autora softvera koji koristite da bi trebalo da doda nove, preciznije poruke o greškama.

en: The style '%1' was not found
sr@latin: Stil „%1“ nije pronađen

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
sr@latin: Neispravan format vremena u polju CRL‑a (spiska povlačenja sertifikata) „lastUpdate“.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
sr@latin: Neispravan format vremena u polju CRL‑a (spiska povlačenja sertifikata) „nextUpdate“.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
sr@latin: Neispravan format vremena u polju sertifikata „notAfter“.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
sr@latin: Neispravan format vremena u polju sertifikata „notBefore“.

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
sr@latin: Platforma prozorskog sistema (npr. XCB ili Wayland)

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
sr@latin: Ovaj program je napisao neko ko želi da ostane anoniman.

en: This certificate is not relevant.
sr@latin: Sertifikat nije relevantan.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
sr@latin: Ovaj sertifikat, neki u njegovoj putanji poverenja, ili CRL (spisak povlačenja sertifikata) njegovog CA‑a (autoriteta za sertifikate), ne važi. Možda važnost tek treba da počne, ili je istekla. Ako vidite ovu poruku, obavestite autora softvera koji koristite da bi trebalo da doda nove, preciznije poruke o greškama.

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
sr@latin: Vrednost:

en: This program is distributed under the terms of the %1.
sr@latin: Ovaj program se distribuira u skladu sa uslovima %1.|/|Ovaj program se distribuira u skladu sa uslovima $[gen %1].

en: Thule / Pituffik
sr@latin: Tula/Pitufik

en: Tierra del Fuego (TF)
sr@latin: Ognjena zemlja (TF)

[ctx: Time zone]
en: Region
sr@latin: Regija

en: Timed out trying to connect to remote host
sr@latin: Isteklo je vreme za povezivanje na udaljeni domaćin

en: Tocantins
sr@latin: Tokantins

en: Today
sr@latin: danas

en: Truk (Chuuk) and Yap
sr@latin: Truk (Čuuk) i Jap

en: Tucuman (TM)
sr@latin: Tukuman (TM)

en: Turkey
sr@latin: Turska

en: Turn area off
sr@latin: Isključi oblast

en: Turn area on
sr@latin: Uključi oblast

en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
sr@latin: SAD centralno vreme — Koahulja, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas blizu granice SAD

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
sr@latin: SAD planinsko vreme — Čivava blizu granice SAD

en: US Pacific Time - Baja California near US border
sr@latin: SAD pacifičko vreme — Baha Kalifornija blizu granice SAD

en: US/Alaska
sr@latin: SAD/Aljaska

en: US/Aleutian
sr@latin: SAD/Aleuti

en: US/Arizona
sr@latin: SAD/Arizona

en: US/Central
sr@latin: SAD/centralne

en: US/East-Indiana
sr@latin: SAD/istočne-Indijana

en: US/Eastern
sr@latin: SAD/istočne

en: US/Hawaii
sr@latin: SAD/Havaji

en: US/Indiana-Starke
sr@latin: Sad/Indijana-Stark

en: US/Michigan
sr@latin: SAD/Mičigen

en: US/Mountain
sr@latin: SAD/planinske

en: US/Pacific
sr@latin: SAD/Pacifik

en: US/Samoa
sr@latin: SAD/Samoa

en: Unable to open temporary file.
sr@latin: Ne mogu da otvorim privremeni fajl.

en: Undo
sr@latin: Opozovi

en: Unexpected argument '%1'.
sr@latin: Neočekivani argument „%1“.

en: Unknown
sr@latin: nepoznato

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
sr@latin: nepoznat algoritam ključa

en: Unknown option '%1'.
sr@latin: Nepoznata opcija „%1“.

en: Usage: %1 %2
sr@latin: Upotreba: %1 %2

en: Use 'caption' as name in the titlebar
sr@latin: Koristi „caption“ za sadržaj naslovne trake

en: Use 'icon' as the application icon
sr@latin: Koristi „icon“ za ikonicu programa

en: Use --help to get a list of available command line options.
sr@latin: Zadajte --help za spisak opcija na raspolaganju u komandnoj liniji.

en: Use alternative configuration file
sr@latin: Koristi alternativni postavni fajl

en: Use the X-server display 'displayname'
sr@latin: Koristi prikaz X-servera „displayname“

en: User-added certificates
sr@latin: Korisnički dodati sertifikati

en: Validity period
sr@latin: Period važenja

en: Victoria
sr@latin: Viktorija

en: Vostok Station, Lake Vostok
sr@latin: stanica Vostok, jezero Vostok

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
sr@latin: stanica Vostok, južni magnetni pol

en: W Amazonas
sr@latin: Z. Amazon

en: W Para
sr@latin: Z. Para

en: W-SU
sr@latin: V‑SU

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
sr@latin: Čeka na menadžer prozora saglasan WM_NET‑u

en: Wake Island
sr@latin: ostrva Vejk

en: Warning
sr@latin: Upozorenje

en: West Bank
sr@latin: Zapadna obala

en: West Kazakhstan
sr@latin: zapadni Kazahstan

en: Western Australia - Eucla area
sr@latin: Zapadna Australija — oblast Jukle

en: Western Australia - most locations
sr@latin: Zapadna Australija — većina lokacija

en: Yesterday
sr@latin: juče

en: You do not have permission to create that folder.
sr@latin: Nemate dozvolu da napravite tu fasciklu.

en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
sr@latin: Zaporožje, I. Luganjsk

en: [%1-options]
sr@latin: [%1‑opcije]

en: [options]
sr@latin: [opcije]

en: address family for nodename not supported
sr@latin: porodica adresa za ime čvora nije podržana

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
sr@latin: primenjuje Qt‑ov opis stila na programske vidžete

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
sr@latin: centralna Kina — Sičuan, Junan, Guanđi, Šanđi, Guižou, itd.

en: central Crimea
sr@latin: centralni Krim

[ctx: color]
en: AliceBlue
sr@latin: alisaplava

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
sr@latin: antičkobela

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
sr@latin: antičkobela1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
sr@latin: antičkobela2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
sr@latin: antičkobela3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
sr@latin: antičkobela4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
sr@latin: ispranobademska

[ctx: color]
en: BlueViolet
sr@latin: plavoljubičasta

[ctx: color]
en: CadetBlue
sr@latin: kadetskoplava

[ctx: color]
en: CadetBlue1
sr@latin: kadetskoplava1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
sr@latin: kadetskoplava2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
sr@latin: kadetskoplava3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
sr@latin: kadetskoplava4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
sr@latin: kukuruznoplava

[ctx: color]
en: DarkBlue
sr@latin: tamnoplava

[ctx: color]
en: DarkCyan
sr@latin: tamnocijan

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
sr@latin: tamnozlatnoliva

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
sr@latin: tamnozlatnoliva1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
sr@latin: tamnozlatnoliva2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
sr@latin: tamnozlatnoliva3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
sr@latin: tamnozlatnoliva4

[ctx: color]
en: DarkGray
sr@latin: tamnosiva

[ctx: color]
en: DarkGreen
sr@latin: tamnozelena

[ctx: color]
en: DarkGrey
sr@latin: tamnosiva

[ctx: color]
en: DarkKhaki
sr@latin: tamnokaki

[ctx: color]
en: DarkMagenta
sr@latin: tamnomagenta

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
sr@latin: tamnomaslinastozelena

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
sr@latin: tamnomaslinastozelena1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
sr@latin: tamnomaslinastozelena2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
sr@latin: tamnomaslinastozelena3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
sr@latin: tamnomaslinastozelena4

[ctx: color]
en: DarkOrange
sr@latin: tamnonarandžasta

[ctx: color]
en: DarkOrange1
sr@latin: tamnonarandžasta1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
sr@latin: tamnonarandžasta2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
sr@latin: tamnonarandžasta3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
sr@latin: tamnonarandžasta4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
sr@latin: tamnoorhidejska

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
sr@latin: tamnoorhidejska1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
sr@latin: tamnoorhidejska2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
sr@latin: tamnoorhidejska3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
sr@latin: tamnoorhidejska4

[ctx: color]
en: DarkRed
sr@latin: tamnocrvena

[ctx: color]
en: DarkSalmon
sr@latin: tamnolosos

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
sr@latin: tamnomorskozelena

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
sr@latin: tamnomorskozelena1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
sr@latin: tamnomorskozelena2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
sr@latin: tamnomorskozelena3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
sr@latin: tamnomorskozelena4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
sr@latin: tamnoškriljčanoplava

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
sr@latin: tamnoškriljčanosiva

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
sr@latin: tamnoškriljčanosiva1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
sr@latin: tamnoškriljčanosiva2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
sr@latin: tamnoškriljčanosiva3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
sr@latin: tamnoškriljčanosiva4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
sr@latin: tamnoškriljčanosiva

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
sr@latin: tamnotirkizna

[ctx: color]
en: DarkViolet
sr@latin: tamnoljubičasta

[ctx: color]
en: DeepPink
sr@latin: dubokoroze

[ctx: color]
en: DeepPink1
sr@latin: dubokoroze1

[ctx: color]
en: DeepPink2
sr@latin: dubokoroze2

[ctx: color]
en: DeepPink3
sr@latin: dubokoroze3

[ctx: color]
en: DeepPink4
sr@latin: dubokoroze4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
sr@latin: dubokonebeskoplava

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
sr@latin: dubokonebeskoplava1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
sr@latin: dubokonebeskoplava2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
sr@latin: dubokonebeskoplava3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
sr@latin: dubokonebeskoplava4

[ctx: color]
en: DimGray
sr@latin: bledosiva

[ctx: color]
en: DimGrey
sr@latin: bledosiva

[ctx: color]
en: DodgerBlue
sr@latin: dodžerplava

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
sr@latin: dodžerplava1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
sr@latin: dodžerplava2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
sr@latin: dodžerplava3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
sr@latin: dodžerplava4

[ctx: color]
en: FloralWhite
sr@latin: cvetnobela

[ctx: color]
en: ForestGreen
sr@latin: šumskozelena

[ctx: color]
en: GhostWhite
sr@latin: utvarnobela

[ctx: color]
en: GreenYellow
sr@latin: zelenožuta

[ctx: color]
en: HotPink
sr@latin: vreloroze

[ctx: color]
en: HotPink1
sr@latin: vreloroza1

[ctx: color]
en: HotPink2
sr@latin: vreloroza2

[ctx: color]
en: HotPink3
sr@latin: vreloroza3

[ctx: color]
en: HotPink4
sr@latin: vreloroza4

[ctx: color]
en: IndianRed
sr@latin: indijanskocrvena

[ctx: color]
en: IndianRed1
sr@latin: indijanskocrvena1

[ctx: color]
en: IndianRed2
sr@latin: indijanskocrvena2

[ctx: color]
en: IndianRed3
sr@latin: indijanskocrvena3

[ctx: color]
en: IndianRed4
sr@latin: indijanskocrvena4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
sr@latin: lavandskorumena

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
sr@latin: lavandskorumena1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
sr@latin: lavandskorumena2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
sr@latin: lavandskorumena3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
sr@latin: lavandskorumena4

[ctx: color]
en: LawnGreen
sr@latin: pašnjačkozelena

[ctx: color]
en: LemonChiffon
sr@latin: limunošifonska

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
sr@latin: limunošifonska1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
sr@latin: limunošifonska2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
sr@latin: limunošifonska3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
sr@latin: limunošifonska4

[ctx: color]
en: LightBlue
sr@latin: svetloplava

[ctx: color]
en: LightBlue1
sr@latin: svetloplava1

[ctx: color]
en: LightBlue2
sr@latin: svetloplava2

[ctx: color]
en: LightBlue3
sr@latin: svetloplava3

[ctx: color]
en: LightBlue4
sr@latin: svetloplava4

[ctx: color]
en: LightCoral
sr@latin: svetlokoralna

[ctx: color]
en: LightCyan
sr@latin: svetlocijan

[ctx: color]
en: LightCyan1
sr@latin: svetlocijan1

[ctx: color]
en: LightCyan2
sr@latin: svetlocijan2

[ctx: color]
en: LightCyan3
sr@latin: svetlocijan3

[ctx: color]
en: LightCyan4
sr@latin: svetlocijan4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
sr@latin: svetlozlatnoliva

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
sr@latin: svetlozlatnoliva1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
sr@latin: svetlozlatnoliva2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
sr@latin: svetlozlatnoliva3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
sr@latin: svetlozlatnoliva4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
sr@latin: svetlozlatnolivožuta

[ctx: color]
en: LightGray
sr@latin: svetlosiva

[ctx: color]
en: LightGreen
sr@latin: svetlozelena

[ctx: color]
en: LightGrey
sr@latin: svetlosiva

[ctx: color]
en: LightPink
sr@latin: svetloroze

[ctx: color]
en: LightPink1
sr@latin: svetloroze1

[ctx: color]
en: LightPink2
sr@latin: svetloroze2

[ctx: color]
en: LightPink3
sr@latin: svetloroze3

[ctx: color]
en: LightPink4
sr@latin: svetloroze4

[ctx: color]
en: LightSalmon
sr@latin: svetlolosos

[ctx: color]
en: LightSalmon1
sr@latin: svetlolosos1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
sr@latin: svetlolosos2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
sr@latin: svetlolosos3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
sr@latin: svetlolosos4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
sr@latin: svetlomorskozelena

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
sr@latin: svetlonebeskoplava

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
sr@latin: svetlonebeskoplava1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
sr@latin: svetlonebeskoplava2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
sr@latin: svetlonebeskoplava3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
sr@latin: svetlonebeskoplava4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
sr@latin: svetloškriljčanoplava

[ctx: color]
en: LightSlateGray
sr@latin: svetloškriljčanosiva

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
sr@latin: svetloškriljčanosiva

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
sr@latin: svetločeličnoplava

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
sr@latin: svetločeličnoplava1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
sr@latin: svetločeličnoplava2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
sr@latin: svetločeličnoplava3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
sr@latin: svetločeličnoplava4

[ctx: color]
en: LightYellow
sr@latin: svetložuta

[ctx: color]
en: LightYellow1
sr@latin: svetložuta1

[ctx: color]
en: LightYellow2
sr@latin: svetložuta2

[ctx: color]
en: LightYellow3
sr@latin: svetložuta3

[ctx: color]
en: LightYellow4
sr@latin: svetložuta4

[ctx: color]
en: LimeGreen
sr@latin: krečnozelena

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
sr@latin: srednjoakvamarinska

[ctx: color]
en: MediumBlue
sr@latin: srednjoplava

[ctx: color]
en: MediumOrchid
sr@latin: srednjoorhidejska

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
sr@latin: srednjoorhidejska1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
sr@latin: srednjoorhidejska2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
sr@latin: srednjoorhidejska3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
sr@latin: srednjoorhidejska4

[ctx: color]
en: MediumPurple
sr@latin: srednjopurpurna

[ctx: color]
en: MediumPurple1
sr@latin: srednjopurpurna1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
sr@latin: srednjopurpurna2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
sr@latin: srednjopurpurna3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
sr@latin: srednjopurpurna4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
sr@latin: srednjomorskozelena

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
sr@latin: srednjoškriljčanoplava

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
sr@latin: srednjoprolećnozelena

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
sr@latin: srednjotirkizna

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
sr@latin: srednjoljubičastocrvena

[ctx: color]
en: MidnightBlue
sr@latin: ponoćnoplava

[ctx: color]
en: MintCream
sr@latin: mentokremasta

[ctx: color]
en: MistyRose
sr@latin: maglovitoroze

[ctx: color]
en: MistyRose1
sr@latin: magličastoroze1

[ctx: color]
en: MistyRose2
sr@latin: magličastoroze2

[ctx: color]
en: MistyRose3
sr@latin: magličastoroze3

[ctx: color]
en: MistyRose4
sr@latin: magličastoroze4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
sr@latin: navahobela

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
sr@latin: navahobela1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
sr@latin: navahobela2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
sr@latin: navahobela3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
sr@latin: navahobela4

[ctx: color]
en: NavyBlue
sr@latin: mornarskoplava

[ctx: color]
en: OldLace
sr@latin: staročipkasta

[ctx: color]
en: OliveDrab
sr@latin: maslinastomrka

[ctx: color]
en: OliveDrab1
sr@latin: maslinastomrka1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
sr@latin: maslinastomrka2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
sr@latin: maslinastomrka3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
sr@latin: maslinastomrka4

[ctx: color]
en: OrangeRed
sr@latin: narandžastocrvena

[ctx: color]
en: OrangeRed1
sr@latin: narandžastocrvena1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
sr@latin: narandžastocrvena2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
sr@latin: narandžastocrvena3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
sr@latin: narandžastocrvena4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
sr@latin: bledozlatnoliva

[ctx: color]
en: PaleGreen
sr@latin: bledozelena

[ctx: color]
en: PaleGreen1
sr@latin: bledozelena1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
sr@latin: bledozelena2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
sr@latin: bledozelena3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
sr@latin: bledozelena4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
sr@latin: bledotirkizna

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
sr@latin: bledotirkizna1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
sr@latin: bledotirkizna2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
sr@latin: bledotirkizna3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
sr@latin: bledotirkizna4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
sr@latin: bledoljubičastocrvena

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
sr@latin: bledoljubičastocrvena1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
sr@latin: bledoljubičastocrvena2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
sr@latin: bledoljubičastocrvena3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
sr@latin: bledoljubičastocrvena4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
sr@latin: papajabič

[ctx: color]
en: PeachPuff
sr@latin: pufnobreksva

[ctx: color]
en: PeachPuff1
sr@latin: pufnobreksva1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
sr@latin: pufnobreksva2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
sr@latin: pufnobreksva3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
sr@latin: pufnobreksva4

[ctx: color]
en: PowderBlue
sr@latin: zrnastoplava

[ctx: color]
en: RosyBrown
sr@latin: rozesmeđa

[ctx: color]
en: RosyBrown1
sr@latin: rozesmeđa1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
sr@latin: rozesmeđa2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
sr@latin: rozesmeđa3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
sr@latin: rozesmeđa4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
sr@latin: kraljevskoplava

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
sr@latin: kraljevskoplava1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
sr@latin: kraljevskoplava2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
sr@latin: kraljevskoplava3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
sr@latin: kraljevskoplava4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
sr@latin: sedlosmeđa

[ctx: color]
en: SandyBrown
sr@latin: peskovitosmeđa

[ctx: color]
en: SeaGreen
sr@latin: morskozelena

[ctx: color]
en: SeaGreen1
sr@latin: morskozelena1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
sr@latin: morskozelena2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
sr@latin: morskozelena3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
sr@latin: morskozelena4

[ctx: color]
en: SkyBlue
sr@latin: nebeskoplava

[ctx: color]
en: SkyBlue1
sr@latin: nebeskoplava1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
sr@latin: nebeskoplava2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
sr@latin: nebeskoplava3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
sr@latin: nebeskoplava4

[ctx: color]
en: SlateBlue
sr@latin: škriljčanoplava1

[ctx: color]
en: SlateBlue1
sr@latin: škriljčanoplava1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
sr@latin: škriljčanoplava2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
sr@latin: škriljčanoplava3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
sr@latin: škriljčanoplava4

[ctx: color]
en: SlateGray
sr@latin: škriljčanosiva

[ctx: color]
en: SlateGray1
sr@latin: škriljčanosiva1

[ctx: color]
en: SlateGray2
sr@latin: škriljčanosiva2

[ctx: color]
en: SlateGray3
sr@latin: škriljčanosiva3

[ctx: color]
en: SlateGray4
sr@latin: škriljčanosiva4

[ctx: color]
en: SlateGrey
sr@latin: škriljčanosiva

[ctx: color]
en: SpringGreen
sr@latin: prolećnozelena

[ctx: color]
en: SpringGreen1
sr@latin: prolećnozelena1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
sr@latin: prolećnozelena2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
sr@latin: prolećnozelena3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
sr@latin: prolećnozelena4

[ctx: color]
en: SteelBlue
sr@latin: čeličnoplava

[ctx: color]
en: SteelBlue1
sr@latin: čeličnoplava1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
sr@latin: čeličnoplava2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
sr@latin: čeličnoplava3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
sr@latin: čeličnoplava4

[ctx: color]
en: VioletRed
sr@latin: ljubičastocrvena

[ctx: color]
en: VioletRed1
sr@latin: ljubičastocrvena1

[ctx: color]
en: VioletRed2
sr@latin: ljubičastocrvena2

[ctx: color]
en: VioletRed3
sr@latin: ljubičastocrvena3

[ctx: color]
en: VioletRed4
sr@latin: ljubičastocrvena4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
sr@latin: belodimna

[ctx: color]
en: YellowGreen
sr@latin: žutozelena

[ctx: color]
en: aquamarine
sr@latin: akvamarin

[ctx: color]
en: aquamarine1
sr@latin: akvamarin1

[ctx: color]
en: aquamarine2
sr@latin: akvamarin2

[ctx: color]
en: aquamarine3
sr@latin: akvamarin3

[ctx: color]
en: aquamarine4
sr@latin: akvamarin4

[ctx: color]
en: azure
sr@latin: azurna

[ctx: color]
en: azure1
sr@latin: azurna1

[ctx: color]
en: azure2
sr@latin: azurna2

[ctx: color]
en: azure3
sr@latin: azurna3

[ctx: color]
en: azure4
sr@latin: azurna4

[ctx: color]
en: beige
sr@latin: bež

[ctx: color]
en: bisque
sr@latin: bisk

[ctx: color]
en: bisque1
sr@latin: bisk1

[ctx: color]
en: bisque2
sr@latin: bisk2

[ctx: color]
en: bisque3
sr@latin: bisk3

[ctx: color]
en: bisque4
sr@latin: bisk4

[ctx: color]
en: black
sr@latin: crna

[ctx: color]
en: blue
sr@latin: plava

[ctx: color]
en: blue1
sr@latin: plava1

[ctx: color]
en: blue2
sr@latin: plava2

[ctx: color]
en: blue3
sr@latin: plava3

[ctx: color]
en: blue4
sr@latin: plava4

[ctx: color]
en: brown
sr@latin: smeđa

[ctx: color]
en: brown1
sr@latin: smeđa1

[ctx: color]
en: brown2
sr@latin: smeđa2

[ctx: color]
en: brown3
sr@latin: smeđa3

[ctx: color]
en: brown4
sr@latin: smeđa4

[ctx: color]
en: burlywood
sr@latin: daska

[ctx: color]
en: burlywood1
sr@latin: daska1

[ctx: color]
en: burlywood2
sr@latin: daska2

[ctx: color]
en: burlywood3
sr@latin: daska3

[ctx: color]
en: burlywood4
sr@latin: daska4

[ctx: color]
en: chartreuse
sr@latin: šartrez

[ctx: color]
en: chartreuse1
sr@latin: šartrez1

[ctx: color]
en: chartreuse2
sr@latin: šartrez2

[ctx: color]
en: chartreuse3
sr@latin: šartrez3

[ctx: color]
en: chartreuse4
sr@latin: šartrez4

[ctx: color]
en: chocolate
sr@latin: čokolada

[ctx: color]
en: chocolate1
sr@latin: čokolada1

[ctx: color]
en: chocolate2
sr@latin: čokolada2

[ctx: color]
en: chocolate3
sr@latin: čokolada3

[ctx: color]
en: chocolate4
sr@latin: čokolada4

[ctx: color]
en: coral
sr@latin: koralna

[ctx: color]
en: coral1
sr@latin: koralna1

[ctx: color]
en: coral2
sr@latin: koralna2

[ctx: color]
en: coral3
sr@latin: koralna3

[ctx: color]
en: coral4
sr@latin: koralna4

[ctx: color]
en: cornsilk
sr@latin: kukuruznosvilena

[ctx: color]
en: cornsilk1
sr@latin: kukuruznosvilena1

[ctx: color]
en: cornsilk2
sr@latin: kukuruznosvilena2

[ctx: color]
en: cornsilk3
sr@latin: kukuruznosvilena3

[ctx: color]
en: cornsilk4
sr@latin: kukuruznosvilena4

[ctx: color]
en: cyan
sr@latin: cijan

[ctx: color]
en: cyan1
sr@latin: cijan1

[ctx: color]
en: cyan2
sr@latin: cijan2

[ctx: color]
en: cyan3
sr@latin: cijan3

[ctx: color]
en: cyan4
sr@latin: cijan4

[ctx: color]
en: firebrick
sr@latin: cigla

[ctx: color]
en: firebrick1
sr@latin: cigla1

[ctx: color]
en: firebrick2
sr@latin: cigla2

[ctx: color]
en: firebrick3
sr@latin: cigla3

[ctx: color]
en: firebrick4
sr@latin: cigla4

[ctx: color]
en: gainsboro
sr@latin: gejnsboro

[ctx: color]
en: gold
sr@latin: zlatna

[ctx: color]
en: gold1
sr@latin: zlatna1

[ctx: color]
en: gold2
sr@latin: zlatna2

[ctx: color]
en: gold3
sr@latin: zlatna3

[ctx: color]
en: gold4
sr@latin: zlatna4

[ctx: color]
en: goldenrod
sr@latin: zlatnoliva

[ctx: color]
en: goldenrod1
sr@latin: zlatnoliva1

[ctx: color]
en: goldenrod2
sr@latin: zlatnoliva2

[ctx: color]
en: goldenrod3
sr@latin: zlatnoliva3

[ctx: color]
en: goldenrod4
sr@latin: zlatnoliva4

[ctx: color]
en: green
sr@latin: zelena

[ctx: color]
en: green1
sr@latin: zelena1

[ctx: color]
en: green2
sr@latin: zelena2

[ctx: color]
en: green3
sr@latin: zelena3

[ctx: color]
en: green4
sr@latin: zelena4

[ctx: color]
en: honeydew
sr@latin: medenorosna

[ctx: color]
en: honeydew1
sr@latin: medenorosna1

[ctx: color]
en: honeydew2
sr@latin: medenorosna2

[ctx: color]
en: honeydew3
sr@latin: medenorosna3

[ctx: color]
en: honeydew4
sr@latin: medenorosna4

[ctx: color]
en: ivory
sr@latin: slonovača

[ctx: color]
en: ivory1
sr@latin: slonovača1

[ctx: color]
en: ivory2
sr@latin: slonovača2

[ctx: color]
en: ivory3
sr@latin: slonovača3

[ctx: color]
en: ivory4
sr@latin: slonovača4

[ctx: color]
en: khaki
sr@latin: kaki

[ctx: color]
en: khaki1
sr@latin: kaki1

[ctx: color]
en: khaki2
sr@latin: kaki2

[ctx: color]
en: khaki3
sr@latin: kaki3

[ctx: color]
en: khaki4
sr@latin: kaki4

[ctx: color]
en: lavender
sr@latin: lavandska

[ctx: color]
en: linen
sr@latin: platno

[ctx: color]
en: maroon
sr@latin: kestenjasta

[ctx: color]
en: maroon1
sr@latin: kestenjasta1

[ctx: color]
en: maroon2
sr@latin: kestenjasta2

[ctx: color]
en: maroon3
sr@latin: kestenjasta3

[ctx: color]
en: maroon4
sr@latin: kestenjasta4

[ctx: color]
en: moccasin
sr@latin: mokasina

[ctx: color]
en: navy
sr@latin: mornarska

[ctx: color]
en: orange
sr@latin: narandžasta

[ctx: color]
en: orange1
sr@latin: narandžasta1

[ctx: color]
en: orange2
sr@latin: narandžasta2

[ctx: color]
en: orange3
sr@latin: narandžasta3

[ctx: color]
en: orange4
sr@latin: narandžasta4

[ctx: color]
en: orchid
sr@latin: orhidejska

[ctx: color]
en: orchid1
sr@latin: orhidejska1

[ctx: color]
en: orchid2
sr@latin: orhidejska2

[ctx: color]
en: orchid3
sr@latin: orhidejska3

[ctx: color]
en: orchid4
sr@latin: orhidejska4

[ctx: color]
en: pink
sr@latin: roze

[ctx: color]
en: pink1
sr@latin: roze1

[ctx: color]
en: pink2
sr@latin: roze2

[ctx: color]
en: pink3
sr@latin: roze3

[ctx: color]
en: pink4
sr@latin: roze4

[ctx: color]
en: plum
sr@latin: šljiva

[ctx: color]
en: plum1
sr@latin: šljiva1

[ctx: color]
en: plum2
sr@latin: šljiva2

[ctx: color]
en: plum3
sr@latin: šljiva3

[ctx: color]
en: plum4
sr@latin: šljiva4

[ctx: color]
en: purple
sr@latin: purpurna

[ctx: color]
en: purple1
sr@latin: purpurna1

[ctx: color]
en: purple2
sr@latin: purpurna2

[ctx: color]
en: purple3
sr@latin: purpurna3

[ctx: color]
en: purple4
sr@latin: purpurna4

[ctx: color]
en: red
sr@latin: crvena

[ctx: color]
en: red1
sr@latin: crvena1

[ctx: color]
en: red2
sr@latin: crvena2

[ctx: color]
en: red3
sr@latin: crvena3

[ctx: color]
en: red4
sr@latin: crvena4

[ctx: color]
en: salmon
sr@latin: losos

[ctx: color]
en: salmon1
sr@latin: losos1

[ctx: color]
en: salmon2
sr@latin: losos2

[ctx: color]
en: salmon3
sr@latin: losos3

[ctx: color]
en: salmon4
sr@latin: losos4

[ctx: color]
en: seashell
sr@latin: školjka

[ctx: color]
en: seashell1
sr@latin: školjka1

[ctx: color]
en: seashell2
sr@latin: školjka2

[ctx: color]
en: seashell3
sr@latin: školjka3

[ctx: color]
en: seashell4
sr@latin: školjka4

[ctx: color]
en: sienna
sr@latin: sijena

[ctx: color]
en: sienna1
sr@latin: sijena1

[ctx: color]
en: sienna2
sr@latin: sijena2

[ctx: color]
en: sienna3
sr@latin: sijena3

[ctx: color]
en: sienna4
sr@latin: sijena4

[ctx: color]
en: snow
sr@latin: snežna

[ctx: color]
en: snow1
sr@latin: snežna1

[ctx: color]
en: snow2
sr@latin: snežna2

[ctx: color]
en: snow3
sr@latin: snežna3

[ctx: color]
en: snow4
sr@latin: snežna4

[ctx: color]
en: tan
sr@latin: mrka

[ctx: color]
en: tan1
sr@latin: mrka1

[ctx: color]
en: tan2
sr@latin: mrka2

[ctx: color]
en: tan3
sr@latin: mrka3

[ctx: color]
en: tan4
sr@latin: mrka4

[ctx: color]
en: thistle
sr@latin: čičak

[ctx: color]
en: thistle1
sr@latin: čičak1

[ctx: color]
en: thistle2
sr@latin: čičak2

[ctx: color]
en: thistle3
sr@latin: čičak3

[ctx: color]
en: thistle4
sr@latin: čičak4

[ctx: color]
en: tomato
sr@latin: paradajz

[ctx: color]
en: tomato1
sr@latin: paradajz1

[ctx: color]
en: tomato2
sr@latin: paradajz2

[ctx: color]
en: tomato3
sr@latin: paradajz3

[ctx: color]
en: tomato4
sr@latin: paradajz4

[ctx: color]
en: turquoise
sr@latin: tirkizna

[ctx: color]
en: turquoise1
sr@latin: tirkizna1

[ctx: color]
en: turquoise2
sr@latin: tirkizna2

[ctx: color]
en: turquoise3
sr@latin: tirkizna3

[ctx: color]
en: turquoise4
sr@latin: tirkizna4

[ctx: color]
en: violet
sr@latin: ljubičasta

[ctx: color]
en: wheat
sr@latin: žito

[ctx: color]
en: wheat1
sr@latin: žito1

[ctx: color]
en: wheat2
sr@latin: žito2

[ctx: color]
en: wheat3
sr@latin: žito3

[ctx: color]
en: wheat4
sr@latin: žito4

[ctx: color]
en: white
sr@latin: bela

[ctx: color]
en: yellow
sr@latin: žuta

[ctx: color]
en: yellow1
sr@latin: žuta1

[ctx: color]
en: yellow2
sr@latin: žuta2

[ctx: color]
en: yellow3
sr@latin: žuta3

[ctx: color]
en: yellow4
sr@latin: žuta4

en: defines the application font
sr@latin: definiše font programa

[ctx: digit set]
en: Arabic
sr@latin: arapski

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
sr@latin: arapskoindijski

[ctx: digit set]
en: Bengali
sr@latin: bengalski

[ctx: digit set]
en: Devanagari
sr@latin: devanagari

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
sr@latin: istočni arapskoindijski

[ctx: digit set]
en: Gujarati
sr@latin: gudžarati

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
sr@latin: gurmuki

[ctx: digit set]
en: Kannada
sr@latin: kanada

[ctx: digit set]
en: Khmer
sr@latin: kmerski

[ctx: digit set]
en: Malayalam
sr@latin: malajalam

[ctx: digit set]
en: Oriya
sr@latin: orijski

[ctx: digit set]
en: Tamil
sr@latin: tamilski

[ctx: digit set]
en: Telugu
sr@latin: telugu

[ctx: digit set]
en: Thai
sr@latin: tajlandski

en: disable XIM
sr@latin: isključuje XIM

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
sr@latin: istočni i južni Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengara, zapadni Timor

en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
sr@latin: istočni i južni Borneo, Sulavesi (Celebes), Bali, Nusa Tengara, zapadni Timor

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
sr@latin: istočna Kina — Peking, Guangdong, Šangaj, itd.

en: east Dem. Rep. of Congo
sr@latin: istočna Dem. Rep. Kongo

en: east Uzbekistan
sr@latin: istočni Uzbekistan

en: east coast, north of Scoresbysund
sr@latin: istočna obala, severno od Skoresbisunda

[ctx: folder name]
en: New Folder
sr@latin: Nova fascikla

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
sr@latin: primorava program da koristi pun kolor na
    osmobitnom ekranu

en: invalid flags
sr@latin: neispravne zastavice

en: invalid value for 'ai_flags'
sr@latin: nepravilna vrednost za „ai_flags“

en: load the testability framework
sr@latin: učitava radni okvir za isprobavanje

en: mainland
sr@latin: kopno

en: memory allocation failure
sr@latin: rezervisanje memorije nije uspelo

en: mirrors the whole layout of widgets
sr@latin: izvrće u ogledalu čitav raspored vidžeta

en: modified
sr@latin: izmenjen

en: most locations
sr@latin: većina lokacija

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
sr@latin: većina lokacija (CG, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NKu, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
sr@latin: većina lokacija (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
sr@latin: veći deo Tibeta i Sinđijang

en: name or service not known
sr@latin: nepoznato ime ili servis

en: no address associated with nodename
sr@latin: nijedna adresa nije pridružena imenu čvora

en: no error
sr@latin: nema greške

en: non-recoverable failure in name resolution
sr@latin: nepovratna greška pri određivanju imena

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
sr@latin: * Posebne boje *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
sr@latin: * Nedavne boje *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
sr@latin: Četrdeset boja

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
sr@latin: Boje Kiseonika

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
sr@latin: Boje duge

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
sr@latin: Kraljevske boje

[ctx: palette name]
en: Web Colors
sr@latin: Boje Weba

en: peninsular Malaysia
sr@latin: poluostrvska Malezija

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
sr@latin: <html><p>O prevodu KDE‑a na srpski jezik možete čitati na stranicama <a href="http://sr.l10n.kde.org">sr.l10n.kde.org</a>. Među njima se nalaze <a href="http://sr.l10n.kde.org/pojmovnik.php">pojmovnik</a> i <a href="http://sr.l10n.kde.org/trapnakron/">trapnakron</a>, koji vam mogu poslužiti da razjasnite pojmove i povežete prevedene s izvornim izrazima kada god vam to zatreba.</p><p>Za detaljnije informacije o lokalizaciji KDE‑a uopšte, posetite <a href="http://l10n.kde.org">l10n.kde.org</a>.</p></html>

en: request was canceled
sr@latin: zahtev je otkazan

en: requested family not supported
sr@latin: zahtevana porodica nije podržana

en: requested family not supported for this host name
sr@latin: zahtevana porodica nije podržana za ovo ime domaćina

en: requested service not supported for this socket type
sr@latin: zahtevani servis nije podržan za ovaj tip soketa

en: requested socket type not supported
sr@latin: zahtevani tip soketa nije podržan

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
sr@latin: pokretanje pod ispravljačem može izazvati implicitno
    „-nograb“, koristite „-dograb“ kako biste to izbegli

en: servname not supported for ai_socktype
sr@latin: „servname“ nije podržano za „ai_socktype“

en: set XIM server
sr@latin: podešava XIM server

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
sr@latin: zadaje XIM stil (X metod unosa). Moguće
    vrednosti su: „onthespot“, „overthespot“,
    „offthespot“ i „root“

en: sets the application GUI style
sr@latin: postavlja GUI stil programa

en: sets the application name
sr@latin: postavlja ime programa

en: sets the application title (caption)
sr@latin: postavlja naslovnu liniju programa

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
sr@latin: postavlja geometriju klijenta glavnog vidžeta; pogledajte „man X“ za format argumenata (obično širina×visina+x‑položaj+y‑položaj)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
sr@latin: postavlja podrazumevanu boju pozadine i
    paletu programa (svetle i tamne nijanse se
    proračunavaju)

en: sets the default button color
sr@latin: postavlja podrazumevanu boju dugmadi

en: sets the default foreground color
sr@latin: postavlja podrazumevanu boju ispisa

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
sr@latin: Začuđeni jež ćuškajući њушком досађује џиновском љутићу

en: switches to synchronous mode for debugging
sr@latin: prebacuje u sinhroni režim za ispravljanje

en: system error
sr@latin: sistemska greška

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
sr@latin: govori Qt‑u da nikada ne zahvata miš ili tastaturu

en: temporary failure in name resolution
sr@latin: privremeni neuspeh određivanja imena

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
sr@latin: %1 napisali:
    %2|/|$[aku %1] napisali:
    %2

en: unknown error
sr@latin: nepoznata greška

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
sr@latin: neki drugi umesto podrazumevanog grafičkog sistema, opcije su „raster“ i „opengl“ (eksperimentalno)

en: west & central Borneo
sr@latin: zapadni i centralni Borneo

en: west Dem. Rep. of Congo
sr@latin: zapadna Dem. Rep. Kongo

en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
sr@latin: zapadna Nova Gvineja (Irijan džaja) i Malukus (Molukas)

en: west Tibet & Xinjiang
sr@latin: zapadni Tibet i Sinđijang

en: west Uzbekistan
sr@latin: zapadni Uzbekistan
