print-manager - en to sr@latin translation catalogue (246 entries)

en: %1 network printer via DNS-SD
sr@latin: %1 mrežni štampač preko DNSSD‑a.

en: %2 (%1 Job) | %2 (%1 Jobs)
sr@latin[0]: %2 (%1 posao)
sr@latin[1]: %2 (%1 posla)
sr@latin[2]: %2 (%1 poslova)
sr@latin[3]: %2 (%1 posao)

en: '%1' has been added, please check its driver.
sr@latin: „%1“ je dodat, proverite mu drajver.

en: '%1' has been added, using the '%2' driver.
sr@latin: „%1“ je dodat, pod drajverom „%2“.

en: '%1' is ready for printing.
sr@latin: „%1“ spreman za štampanje.

en: *.ppd *.ppd.gz|PostScript Printer Description files
sr@latin: *.ppd *.ppd.gz|opisni fajlovi PostScript štampača

en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:10pt;">Examples:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">http://hostname:631/ipp/</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">http://hostname:631/ipp/port1</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ipp://hostname/ipp/</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ipp://hostname/ipp/port1</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">lpd://hostname/queue</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">socket://hostname</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">socket://hostname:9100</p></body></html>
sr@latin: <html><p>Primeri:</p><p>http://domacin:631/ipp/<br/>http://domacin:631/ipp/port1</p><p>ipp://domacin/ipp/<br/>ipp://domacin/ipp/port1</p><p>lpd://domacin/red</p><p>socket://domacin<br/>socket://domacin:9100</p></html>

[ctx: @action:button]
en: Browse
sr@latin: Pregledaj

[ctx: @action:button]
en: Maintenance
sr@latin: Održavanje

[ctx: @action:button]
en: Open Print Queue
sr@latin: Otvori red za štampanje

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add a Printer Class
sr@latin: Dodaj klasu štampača

[ctx: @action:intoolbar]
en: Allow printing from the Internet
sr@latin: Dozvoli štampanje preko Interneta

[ctx: @action:intoolbar]
en: Allow remote administration
sr@latin: Dozvoli udaljeno administriranje

[ctx: @action:intoolbar]
en: Allow users to cancel any job (not just their own)
sr@latin: Dozvoli korisnicima da otkažu bilo koji posao (ne samo sopstveni)

[ctx: @action:intoolbar]
en: Share printers connected to this system
sr@latin: Podeli štampače povezane na ovaj sistem

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show printers shared by other systems
sr@latin: Prikaži štampače koje dele drugi sistemi

[ctx: @info]
en: <TABLE>
    <TR>
    <TD>Examples:
    <PRE>
        http://hostname:631/ipp/
        http://hostname:631/ipp/port1
    
        ipp://hostname/ipp/
        ipp://hostname/ipp/port1
    
        lpd://hostname/queue
    
        socket://hostname
        socket://hostname:9100
    </PRE>
    
    <P>See <A HREF="http://localhost:631/help/network.html" TARGET="_blank">"Network
    Printers"</A> for the correct URI to use with your printer.</P>
    </TD>
    </TR>
    </TABLE>
sr@latin: <table><tr><td>Primeri:<pre>
        http://domacin:631/ipp/
        http://domacin:631/ipp/port1
    
        ipp://domacin/ipp/
        ipp://domacin/ipp/port1
    
        lpd://domacin/queue
    
        socket://domacin
        socket://domacin:9100
    </pre>
    <p>Tačan URI željenog štampača potražite pod <a href="http://localhost:631/help/network.html" target="_blank">„Mrežni štampači“</a>.</p>
    </td>
    </tr>
    </table>

[ctx: @info]
en: Failed to add class: '%1'
sr@latin: Neuspelo dodavanje klase: „%1“

[ctx: @info]
en: Failed to configure class
sr@latin: Neuspelo podešavanje klase.

[ctx: @info]
en: Failed to configure printer
sr@latin: Neuspelo podešavanje štampača.

[ctx: @info]
en: Failed to configure printer: '%1'
sr@latin: Neuspelo podešavanje štampača: „%1“

[ctx: @info]
en: Failed to configure server settings
sr@latin: Ne mogu da podesim postavke servera

[ctx: @info]
en: Failed to get server settings
sr@latin: Ne mogu da dobavim postavke servera

[ctx: @info:tooltip]
en: A printer connected to a USB port
sr@latin: Štampač povezan na USB port.

[ctx: @info:tooltip]
en: A printer connected to the parallel port
sr@latin: Štampač povezan na paralelni port.

[ctx: @info:tooltip]
en: A printer connected via Bluetooth
sr@latin: Štampač povezan preko Bluetootha.

[ctx: @info:tooltip]
en: HPLIP software driving a fax machine, or the fax function of a multi-function device
sr@latin: Faks pod HPLIP‑ovim softverom, ili faks funkcija višefunkcijskog uređaja.

[ctx: @info:tooltip]
en: HPLIP software driving a printer, or the printer function of a multi-function device
sr@latin: Štampač pod HPLIP‑ovim softverom, ili štampačka funkcija višefunkcijskog uređaja.

[ctx: @info:tooltip]
en: Local printer detected by the Hardware Abstraction Layer (HAL)
sr@latin: Lokalni štampač otkriven preko HAL‑a.

[ctx: @info:tooltip]
en: Remote CUPS printer via DNS-SD
sr@latin: Udaljeni CUPS štampač preko DNSSD‑a.

[ctx: @item]
en: Discovered Network Printers
sr@latin: otkriveni mrežni štampači

[ctx: @item]
en: Local Printers
sr@latin: lokalni štampači

[ctx: @item]
en: Manual URI
sr@latin: ručni URI

[ctx: @item]
en: Other Network Printers
sr@latin: drugi mrežni štampači

[ctx: @label kind of printer, could be driver name or "local raw socket"]
en: Kind:
sr@latin: Vrsta:

[ctx: @label location of printer]
en: Location:
sr@latin: Lokacija:

[ctx: @label samba URL markup example, this is preceded by a label containing smb://]
en: smb://[workgroup/]server[:port]/printer
sr@latin: smb://[radna_grupa/]server[:port]/stampac

[ctx: @label:listbox]
en: Baud Rate:
sr@latin: Protok u bodima:

[ctx: @label:listbox]
en: DTR/DSR (Hardware)
sr@latin: DTR/DSR (hardverska)

[ctx: @label:listbox]
en: Data Bits:
sr@latin: Bitova podataka:

[ctx: @label:listbox]
en: Even
sr@latin: parno

[ctx: @label:listbox]
en: Flow Control:
sr@latin: Upravljanje tokom:

[ctx: @label:listbox]
en: Members:
sr@latin: Članovi:

[ctx: @label:listbox]
en: None
sr@latin: ništa

[ctx: @label:listbox]
en: Odd
sr@latin: neparno

[ctx: @label:listbox]
en: Parity:
sr@latin: Paritet:

[ctx: @label:listbox]
en: RTS/CTS (Hardware)
sr@latin: RTS/CTS (hardverska)

[ctx: @label:listbox]
en: XON/XOFF (Software)
sr@latin: XON/XOFF (softverska)

[ctx: @label:textbox]
en: Address:
sr@latin: Adresa:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection:
sr@latin: Veza:

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
sr@latin: Opis:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
sr@latin: Lokacija:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
sr@latin: Ime:

[ctx: @label:textbox]
en: Password
sr@latin: Lozinka

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
sr@latin: Korisničko ime:

[ctx: @option:check]
en: Default printer
sr@latin: Podrazumevani štampač

[ctx: @option:check]
en: Share this printer
sr@latin: Deli ovaj štampač

[ctx: @title]
en: Printer name or description
sr@latin: Ime ili opis štampača

[ctx: @title:group]
en: Authentication
sr@latin: Autentifikacija

[ctx: @title:group]
en: Windows Printer via SAMBA
sr@latin: Windows štampač preko Sambe

[ctx: @title:window]
en: Add a New Printer
sr@latin: Dodavanje novog štampača

[ctx: @title:window]
en: Configure your connection
sr@latin: Podešavanje veze

[ctx: @title:window]
en: Failed
sr@latin: Neuspeh

[ctx: @title:window]
en: Pick a Driver
sr@latin: Izbor drajvera

[ctx: @title:window]
en: Select a Printer to Add
sr@latin: Izbor štampača za dodavanje

en: A New Printer was detected
sr@latin: Otkriven je novi štampač

en: A printer connected to a USB port.
sr@latin: Štampač povezan na USB port.

en: A printer connected to the parallel port.
sr@latin: Štampač povezan na paralelni port.

en: A printer connected via Bluetooth.
sr@latin: Štampač povezan preko Bluetootha.

en: A&llow these users to print
sr@latin: &Dozvoli ovim korisnicima da štampaju

en: Abort job
sr@latin: obustavljanje posla

en: Aborted
sr@latin: obustavljen

en: Active Jobs
sr@latin: aktivni poslovi

en: Add Printer
sr@latin: Dodaj štampač

en: Add a new printer
sr@latin: Dodaj novi štampač

en: Add a new printer class
sr@latin: Dodaj novu klasu štampača

en: Add a new printer or a printer class
sr@latin: Dodaj novi štampač ili klasu štampača

en: Address:
sr@latin: Adresa:

en: All Jobs
sr@latin: svi poslovi

en: All Printers
sr@latin: Svi štampači

en: All Printers (%1 Job) | All Printers (%1 Jobs)
sr@latin[0]: Svi štampači (%1 posao)
sr@latin[1]: Svi štampači (%1 posla)
sr@latin[2]: Svi štampači (%1 poslova)
sr@latin[3]: Svi štampači (%1 posao)

en: Allowed Users
sr@latin: Dozvoljeni korisnici

en: AppSocket/HP JetDirect
sr@latin: AppSocket/HP‑ov JetDirect

en: AppSocket/JetDirect network printer via DNS-SD
sr@latin: AppSocket/JetDirect mrežni štampač preko DNSSD‑a

en: Are you sure you want to remove the class '%1'?
sr@latin: Želite li zaista da uklonite klasu „%1“?

en: Are you sure you want to remove the printer '%1'?
sr@latin: Želite li zaista da uklonite štampač „%1“?

en: Authenticated
sr@latin: autentifikovano

en: Banners
sr@latin: Barjaci

en: Banners, Policies and Allowed Users
sr@latin: Barjaci, smernice i dozvoljeni korisnici

en: Cancel
sr@latin: Odustani

en: Canceled
sr@latin: otkazan

en: Changes the PPD of a given printer
sr@latin: Promeni PPD zadatog štampača

en: Changes the PPD of a given printer/deviceid
sr@latin: Promeni PPD zadatog štampača/ID‑a uređaja

en: Choose &the driver from the list
sr@latin: Izaberite &drajver sa spiska

en: Classified
sr@latin: poverljivo

en: Clean Print Heads
sr@latin: Očisti štamparske glave

en: Click here to add a new printer
sr@latin: Kliknite da dodate novi štampač

en: Completed
sr@latin: završen

en: Completed Jobs
sr@latin: završeni poslovi

en: Confidential
sr@latin: strogo poverljivo

en: Configure
sr@latin: Podesi

en: Configure Printer
sr@latin: Podešavanje štampača

en: Configure the global preferences
sr@latin: Podesi globalne postavke

en: ConfigurePrinter
sr@latin: Podešavanje štampača

en: Configuring new printer...
sr@latin: Podešavam novi štampač...

en: Connection:
sr@latin: Veza:

en: Connections
sr@latin: Veze

en: Created
sr@latin: napravljen

en: Current - %1
sr@latin: trenutni — %1

en: Current status
sr@latin: Trenutno stanje

en: Default
sr@latin: podrazumevano

en: Description:
sr@latin: Opis:

en: Detect
sr@latin: Otkrij

en: Driver:
sr@latin: Drajver:

en: Ending Banner:
sr@latin: Završni barjak:

en: Enter an username and a password to complete the task
sr@latin: Unesite korisničko ime i lozinku radi dovršavanja zadatka

en: Error Policy:
sr@latin: Smernica grešaka:

en: Error Title
sr@latin: Naslov greške

en: Failed
sr@latin: Neuspeh

en: Failed to cancel '%1'
sr@latin: Ne mogu da otkažem „%1“.

en: Failed to get a list of devices: '%1'
sr@latin: Ne mogu da dobavim spisak uređaja: „%1“

en: Failed to get a list of drivers: '%1'
sr@latin: Ne mogu da dobavim spisak drajvera: „%1“

en: Failed to group devices: '%1'
sr@latin: Neuspelo grupisanje uređaja: „%1“

en: Failed to hold '%1'
sr@latin: Ne mogu da zadržim „%1“.

en: Failed to invoke method: %1
sr@latin: Ne mogu da pozovem metod: %1

en: Failed to move '%1' to '%2'
sr@latin: Ne mogu da premestim „%1“ na „%2“.

en: Failed to perform request: %1
sr@latin: Neuspelo izvršavanje zahteva: %1

en: Failed to release '%1'
sr@latin: Ne mogu da pustim „%1“.

en: Failed to reprint '%1'
sr@latin: Propalo ponovno štampanje „%1“

en: Failed to search for a recommended driver: '%1'
sr@latin: Ne mogu da potražim preporučeni drajver: „%1“

en: Fax - HP Linux Imaging and Printing (HPLIP)
sr@latin: faks preko HPLIP‑a

en: Find driver
sr@latin: Nađi drajver

en: From Hostname
sr@latin: od domaćina

en: HP Linux Imaging and Printing (HPLIP)
sr@latin: HPLIP

en: HPLIP software driving a fax machine, or the fax function of a multi-function device.
sr@latin: Faks pod HPLIP‑ovim softverom, ili faks funkcija višefunkcijskog uređaja.

en: HPLIP software driving a printer, or the printer function of a multi-function device.
sr@latin: Štampač pod HPLIP‑ovim softverom, ili štampačka funkcija višefunkcijskog uređaja.

en: Hardware Abstraction Layer (HAL)
sr@latin: HAL

en: Hold
sr@latin: Zadrži

en: Human-readable description such as "HP LaserJet with Duplexer"
sr@latin: Lako prepoznatljiv opis, poput „HP‑ov LaserJet sa duplekserom“.

en: Human-readable location such as "Lab 1"
sr@latin: Lako prepoznatljiva lokacija, poput „laboratorija 1“.

en: IPP network printer via DNS-SD
sr@latin: IPP mrežni štampač preko DNSSD‑a

en: Idle
sr@latin: miruje

en: Idle - '%1'
sr@latin: miruje — %1

en: Idle, rejecting jobs
sr@latin: miruje, odbacuje poslove

en: Idle, rejecting jobs - '%1'
sr@latin: miruje, odbacuje poslove — %1

en: In use
sr@latin: u upotrebi

en: In use - '%1'
sr@latin: u upotrebi — %1

en: LPD network printer via DNS-SD
sr@latin: LPD mrežni štampač preko DNSSD‑a

en: LPD/LPR queue
sr@latin: LPD/LPR red

en: LPD/LPR queue %1
sr@latin: LPD/LPR red %1

en: Local printer detected by the Hardware Abstraction Layer (HAL).
sr@latin: Lokalni štampač otkriven preko HAL‑a.

en: Location:
sr@latin: Lokacija:

en: Ma&nually Provide a PPD File:
sr@latin: &Ručno zadajte PPD fajl:

en: May contain any printable characters except "/", "#", and space
sr@latin: Može da sadrži bilo koji ispisiv znak osim ‘/’, ‘#’ i razmaka.

en: Members
sr@latin: Članovi

en: Missing printer driver
sr@latin: Nema drajvera za štampač

en: Modify Printer
sr@latin: Izmena štampača

en: Move to
sr@latin: Premesti na

en: Name
sr@latin: ime

en: Name:
sr@latin: Ime:

en: Network printer via DNS-SD
sr@latin: Mrežni štampač preko DNSSD‑a.

en: No driver for this printer.
sr@latin: Nema drajvera za ovaj štampač.

en: No printer driver for %1 %2.
sr@latin: Nema drajvera za štampač %1 %2.

en: No printer driver for %1.
sr@latin: Nema drajvera za štampač %1.

en: No printers have been configured or discovered
sr@latin: Nijedan štampač nije podešen niti otkriven

en: None
sr@latin: ništa

en: Not found
sr@latin: Nije nađeno

en: On hold
sr@latin: zadržan

en: Operation Policy:
sr@latin: Smernica rada:

en: Pages
sr@latin: stranica

en: Parallel Port
sr@latin: paralelni port

en: Parent Window ID
sr@latin: ID roditeljskog prozora

en: Pause Printer
sr@latin: Pauziraj štampač

en: Paused
sr@latin: pauziran

en: Paused - '%1'
sr@latin: pauziran — %1

en: Paused, rejecting jobs
sr@latin: pauziran, odbacuje poslove

en: Paused, rejecting jobs - '%1'
sr@latin: pauziran, odbacuje poslove — %1

en: Pending
sr@latin: nastupa

en: Please choose an item on the list
sr@latin: Izaberite stavku sa spiska

en: Policies
sr@latin: Smernice

en: Port to Qt 5 / Plasma 5
sr@latin: Prenos na Qt5 i Plasmu 5

en: Pre&vent these users from printing
sr@latin: &Spreči ove korisnike da štampaju

en: Print Queue
sr@latin: Red za štampanje

en: Print Self Test Page
sr@latin: Odštampaj stranicu za samoprobu

en: Print Self-Test Page
sr@latin: Odštampaj stranicu za samoprobu

en: Print Test Page
sr@latin: Odštampaj probnu stranicu

en: Print service is unavailable
sr@latin: Servis štampanja je nedostupan

en: Print settings
sr@latin: Postavke štampača

en: Print test page
sr@latin: Odštampaj probnu stranicu

en: Printer
sr@latin: štampač

en: Printer Icon
sr@latin: Ikonica štampača

en: Printer Options
sr@latin: Opcije štampača

en: Printer paused
sr@latin: Štampač pauziran

en: Printer ready
sr@latin: Štampač spreman

en: Printer state unknown
sr@latin: Stanje štampača nepoznato

en: Printer to be configured
sr@latin: Štampač za podešavanje

en: Printers
sr@latin: štampači

en: Printing '%1'
sr@latin: Štampam „%1“...

en: Printing...
sr@latin: Štampam...

en: Processed
sr@latin: obrađen

en: Query Printer for Default Options
sr@latin: Zatraži od štampača podrazumevane opcije

en: Queue:
sr@latin: Red:

en: Recommended Drivers
sr@latin: Preporučeni drajveri

en: Reject print jobs
sr@latin: Odbacuj poslove štampanja

en: Remote CUPS printer via DNS-SD
sr@latin: Udaljeni CUPS štampač preko DNSSD‑a.

en: Remove Printer
sr@latin: Ukloni štampač

en: Remove class
sr@latin: Uklanjanje klase

en: Remove printer
sr@latin: Uklanjanje štampača

en: Reprint
sr@latin: Štampaj ponovo

en: Resume
sr@latin: Nastavi

en: Resume Printer
sr@latin: Nastavi štampanje

en: Retry current job
sr@latin: ponavljanje tekućeg posla

en: Retry job
sr@latin: ponavljanje posla

en: Search
sr@latin: Potraži

en: Secret
sr@latin: tajno

en: Select a Driver
sr@latin: Izbor drajvera

en: Select a custom driver
sr@latin: posebni drajver

en: Serial Port
sr@latin: serijski port

en: Set Default Options
sr@latin: Postavi podrazumevane opcije

en: Set the Default Printer Options
sr@latin: Postavite podrazumevane opcije štampača

en: Share this class
sr@latin: Deli ovu klasu

en: Share this printer
sr@latin: Deli ovaj štampač

en: Show printer queue(s)
sr@latin: Prikaži red štampača

en: Size
sr@latin: veličina

en: Standard
sr@latin: standardno

en: Starting Banner:
sr@latin: Početni barjak:

en: Status
sr@latin: stanje

en: Status Message
sr@latin: poruka stanja

en: Stop printer
sr@latin: zaustavljanje štampača

en: Stopped
sr@latin: zaustavljen

en: System Preferences
sr@latin: Sistemske postavke

en: Test Page
sr@latin: Probna stranica

en: TextLabel
sr@latin: Tekstualna etiketa

en: The New Printer is Missing Drivers
sr@latin: Novom štampaču nedostaje drajver

en: The New Printer was Added
sr@latin: Dodaj je novi štampač

en: The current page has changes.
    Do you want to save them?
sr@latin: Na tekućoj stranici ima izmena.
    Želite li da ih sačuvate?

en: Tool for adding new printers
sr@latin: Alatka za dodavanje novih štampača

en: Topsecret
sr@latin: vrhunski tajno

en: Unable to send command to printer driver!
sr@latin: Ne mogu da pošaljem naredbu drajveru štampača.

en: Unclassified
sr@latin: otvoreno

en: Unknown
sr@latin: nepoznato

en: Unknown - '%1'
sr@latin: nepoznato — %1

en: User
sr@latin: korisnik

en: Windows Printer via SAMBA
sr@latin: windows štampač preko Sambe

en: Wrong username or password
sr@latin: Pogrešno korisničko ime ili lozinka

en: my printer (x jobs)
sr@latin: Moj štampač (× poslova)
