spacefm - en to sr@latin translation catalogue (1247 entries)

en: 	<b>! overwrite file with link !</b>
sr@latin: 	<b>! prebriši fajl sa linkom !</b>

en: 
    %s %s
    Error: %s
sr@latin: 
    %s %s
    Greška: %s

en: 
    Auto Open Tab for %s in %s
sr@latin: 
    Auto otvaranje kartice za %s u %s

en: 
    Auto-Unmount: %s
sr@latin: 
    Auto demontiranje: %s

en: 
    Autoexec: %s
sr@latin: 
    Auto izvršenje: %s

en: 
    Automount: %s
sr@latin: 
    Auto montiranje: %s

en: 
    Complete!
sr@latin: 
    Završeno!

en: 
    ELEMENT:       OPTIONS & ARGUMENTS:
sr@latin: 
    ELEMENT:       OPCIJE & ARGUMENTI:

en: 
    EXAMPLE SCRIPT:
sr@latin: 
    PRIMER SKRIPTE:

en: 
    EXAMPLE WITH COMMANDS:
sr@latin: 
    PRIMER SA NAREDBAMA:

en: 
    For full documentation and examples see the SpaceFM User's Manual:
sr@latin: 
    Za potpunu dokumentaciju i primere vidi SpaceFM korisničko uputstvo:

en: 
    INTERNAL COMMANDS:
sr@latin: 
    INTERNE NAREDBE:

en: 
    The following arguments may be used as shown above:
sr@latin: 
    Sledeći argumeni mogu se koristiti kako je prikazano gore:

en:     ICON     An icon name, eg:  gtk-open
sr@latin:     IKONA     Ime ikone, pr:  gtk-open

en:     STOCK    %s
sr@latin:     SKLADIŠTE    %s

en:     spacefm --dialog|-g {ELEMENT [OPTIONS] [ARGUMENTS...]} ...
sr@latin:     spacefm --dijalog|-g {ELEMENT [OPCIJE] [ARGUMENTI...]} ...

en:     spacefm -g --label "A message" --button ok
sr@latin:     spacefm -g --oznaka "A poruka" --dugme ok

en:     spacefm -g --label "Enter some text and press Enter:" \
                   --input "" set label2 %%v -- echo '# %%n = %%v' \
                   --label \
                   --button ok
sr@latin:     spacefm -g --oznaka "Unesi neki tekst i pritisni Enter:" \
                   --input "" set label2 %%v -- echo '# %%n = %%v' \
                   --label \
                   --button ok

en:    !Link → %s (missing)
sr@latin:    !Link → %s (nedostaje)

en:    !Link → %s/ (missing)
sr@latin:    !Link → %s/ (nedostaje)

en:    !Link → ( error reading target )
sr@latin:    !Link → ( greška u čitanju )

en:  %s free / %s
sr@latin:  %s slobodno / %s

en:  ( AN ENTIRE DEVICE )
sr@latin:  ( CEO UREĐAJ )

en:  A_uto Rename
sr@latin: Au_to preimenuj

en:  As Root
sr@latin: Kao admin

en:  Auto Re_name All
sr@latin: Auto pre_imenuj sve

en:  _Rename
sr@latin: _Preimenuj

en: !Link-> %s (missing)
sr@latin: !Link-> %s (nestaje)

en: # SpaceFM Session File
    
    # THIS FILE IS NOT DESIGNED TO BE EDITED - it will be read and OVERWRITTEN
    
    # If you delete all session* files, SpaceFM will be reset to factory defaults.
sr@latin: # SpaceFM fajl sesije
    
    # oVAJ FAJL NIJE DIZAJNIRAN BA BUDE IZMENJEN - to će biti  čitano i PREBRISANO
    
    # Ako uklonite sve sesija* fajlove, SpaceFM će biti vraćen na početno podrazumevano podešavanje.

en: $ cat /home/user/example
sr@latin: $ cat /home/user/primer

en: %d file, %s | %d files, %s
sr@latin[0]: %d fajl, %s
sr@latin[1]: %d fajlovi, %s
sr@latin[2]: %d fajlovi, %s

en: %d files | %d files
sr@latin[0]: %d fajlovi
sr@latin[1]: %d fajlovi
sr@latin[2]: %d fajlovi

en: %d folder | %d folders
sr@latin[0]: %d fascikla
sr@latin[1]: %d fascikle
sr@latin[2]: %d fascikle

en: %s	( %lu bytes )
sr@latin: %s	( %lu bajtova)

en: %s  ( %lu bytes )
sr@latin: %s  ( %lu bajtova )

en: %s  (%s)  %s remaining
sr@latin: %s  (%s)  %s preostalo

en: %s %s Digital Camera
sr@latin: %s %s digitalni fotoaparat

en: %s %s Music Player
sr@latin: %s %s muzički plejer

en: %s ( %lu bytes )
sr@latin: %s ( %lu bajtova )

en: %s Backup %s
sr@latin: %s Rezervna kopija %s

en: %s Drive
sr@latin: %s uređaj

en: %s Removable Volume
sr@latin: %s prenosivi disk

en: %s Restore %s
sr@latin: %s Obnavljanje %s

en: %s Volume
sr@latin: %s logički disk

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can check it.
sr@latin: %s je trenutno montirano. Vi morate demontirati pre nego što proverite.

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can create a backup using Partimage.
sr@latin: %s je trenutno montiran.  Morate demontirati pre da bi mogli kreirati rezervnu kopiju sa Partimage.

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can format it.
sr@latin: %s je trenutno montirano.  Morate prvo demontirati da bi mogli formatirati.

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can restore it.
sr@latin: %s je trenutno montiran.  Morate demontirati pre oporavka.

en: %s%d item   %s | %s%d items   %s
sr@latin[0]: %s%d stavka   %s
sr@latin[1]: %s%d stavke   %s
sr@latin[2]: %s%d stavke   %s

en: %s%d visible (%s)   %s | %s%d visible (%s)   %s
sr@latin[0]: %s%d vidljivo (%s)   %s
sr@latin[1]: %s%d vidljivo (%s)   %s
sr@latin[2]: %s%d vidljivo (%s)   %s

en: %s/%s Drive
sr@latin: %s/%s uređaj

en: %sCurrently Selected Device: %s
    Volume Label: %s
    Device ID: %s
sr@latin: %sTrenutno odabrani uređaji: %s
    Oznaka diska: %s
    Uređaj ID: %s

en: & _Open
sr@latin: &_Otvori

en: '%s' is not an internal command
sr@latin: '%s' nije interna naredba

en: ( broken link )
sr@latin: ( oštećen link )

en: ( file contents are not valid UTF-8 )
sr@latin: ( fajl sadrži nevažeći UTF-8 )

en: ( leave blank for current user )
sr@latin: ( ostavi prazno za trenutnog korisnika )

en: ( multiple files )
sr@latin: ( više fajlova )

en: ( multiple types )
sr@latin: (više tipova )

en: ( no name )
sr@latin: ( bez menija )

en: ( no subfolder )
sr@latin: (bez podfascikle)

en: ( no udev device )
sr@latin: ( bez udev uređaja )

en: ( read link error )
sr@latin: ( čitaj grešku linka )

en: (no files)
sr@latin: (bez fajlova)

en: (none)
sr@latin: (nijedan)

en: (requires reload)
sr@latin: (zahteva ponovo učitavanje)

en: --dialog must be first option
sr@latin: --dijalog mora biti prva opcija

en: --socket-cmd must be first option
sr@latin: --ulaz-cmd mora biti prva opcija

en: /home/user/Example Filename.ext
sr@latin: /početna/korisnik/primer imena fajla.ext

en: 1 file
sr@latin: 1 fajl

en: 12 G free / 200 G   52 items
sr@latin: 12 G slobodno / 200 G   52 stavki

en: :floppy
sr@latin: :flopi

en: :optical
sr@latin: :optički

en: <b>( same size )</b>
sr@latin: <b>( ista veličina )</b>

en: <b>( same time )</b>
sr@latin: <b>( isto vreme )</b>

en: <b>Count:</b>
sr@latin: <b>Brojanje:</b>

en: <b>E_xtension:</b>
sr@latin: <b>P_roširenja:</b>

en: <b>File Content</b>
sr@latin: <b>Sadržaj fajla</b>

en: <b>File Size</b>
sr@latin: <b>Veličina fajla</b>

en: <b>File Types to Search</b>
sr@latin: <b>Traži po vrsti fajla</b>

en: <b>File _Name:</b>
sr@latin: <b>Ime fajla:</b>

en: <b>Filename already exists.</b>  Please rename or select an action.
sr@latin: <b>Ime fajla već postoji.</b>  Molim preimenujte ili odaberite akciju.

en: <b>Filename:</b>
sr@latin: <b>Ime fajla:</b>

en: <b>Folder Name:</b>
sr@latin: <b>Ime fascikle:</b>

en: <b>Folder _Name:</b>
sr@latin: <b>Ime_fascikle:</b>

en: <b>Folder already exists.</b>  Please rename or select an action.
sr@latin: <b>Fascikla već postoji.</b>  Molim preimenujte ili odaberite akciju.

en: <b>Group:</b>
sr@latin: <b>Grupa:</b>

en: <b>Last Modified</b>
sr@latin: <b>Poslednji put izmenjeno</b>

en: <b>Link _Name:</b>
sr@latin: <b>Ime_linka:</b>

en: <b>Link _Target:</b>
sr@latin: <b>Meta_linka:</b>

en: <b>Margins</b>
sr@latin: <b>Margine</b>

en: <b>Opens _With:</b>
sr@latin: <b>Otvaranje_sa:</b>

en: <b>Other:</b>
sr@latin: <b>Drugi:</b>

en: <b>Owner:</b>
sr@latin: <b>Vlasnik:</b>

en: <b>P_ath:</b>
sr@latin: <b>P_utanja:</b>

en: <b>P_ath:</b>   <i>* create parent</i>
sr@latin: <b>P_utanja:</b>   <i>* kreiraj matično</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
sr@latin: <b>P_utanja:</b>   <i>* prebriši postojeći fajl</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>exists as file</i>
sr@latin: <b>P_utanja:</b>   <i>postoji kao fajl</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>exists as folder</i>
sr@latin: <b>P_utanja:</b>   <i>postoji kao folder</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>original</i>
sr@latin: <b>P_utanja:</b>   <i>original</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>parent exists as file</i>
sr@latin: <b>P_utanja:</b>   <i>matično postoji kao fajl</i>

en: <b>Places to Search</b>
sr@latin: <b>Traži u sledećim mestima</b>

en: <b>Search Result:</b>
sr@latin: <b>Pronađene su sledeći fajlovi:</b>

en: <b>Size On Disk:</b>
sr@latin: <b>Veličina na disku:</b>

en: <b>Total Size:</b>
sr@latin: <b>Ukupna veličina:</b>

en: <b>Type:</b>
sr@latin: <b>Vrsta:</b>

en: <b>_Accessed:</b>
sr@latin: <b>_Pristupljeno:</b>

en: <b>_Filename:</b>
sr@latin: <b>_Ime fajla:</b>

en: <b>_Filename:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
sr@latin: <b>_Ime fajla:</b>   <i>* prebriši postojeći fajl</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>exists as file</i>
sr@latin: <b>_Ime fajla:</b>   <i>postoji kao fajl</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>exists as folder</i>
sr@latin: <b>_Ime fajla:</b>   <i>postoji kao folder</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>original</i>
sr@latin: <b>_Ime fajla:</b>   <i>original</i>

en: <b>_Group:</b>
sr@latin: <b>_Grupa:</b>

en: <b>_Location:</b>
sr@latin: <b>_Lokacija:</b>

en: <b>_Modified:</b>
sr@latin: <b>_Izmenjeno:</b>

en: <b>_Name:</b>
sr@latin: <b>_Ime:</b>

en: <b>_Name:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
sr@latin: <b>_Ime:</b>   <i>* prebriši postojeći fajl</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>exists as file</i>
sr@latin: <b>_Ime:</b>   <i>postoji kao fajl</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>exists as folder</i>
sr@latin: <b>_Ime:</b>   <i>postoji kao folder</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>original</i>
sr@latin: <b>_Ime:</b>   <i>original</i>

en: <b>_Owner:</b>
sr@latin: <b>_Vlasnik:</b>

en: <b>_Parent:</b>
sr@latin: <b>_Matično:</b>

en: <b>_Parent:</b>   <i>* create parent</i>
sr@latin: <b>_Matično:</b>   <i>* kreiraj matično</i>

en: <b>_Parent:</b>   <i>original</i>
sr@latin: <b>_Matično:</b>   <i>original</i>

en: <b>_Parent:</b>   <i>parent exists as file</i>
sr@latin: <b>_Matično:</b>   <i>matično postoji kao fajl</i>

en: <b>_Target:</b>
sr@latin: <b>_Meta:</b>

en: <b>_Template:</b>
sr@latin: <b>_Šablon:</b>

en: A_bove Others
sr@latin: Iznad drugih

en: A_ll Apps
sr@latin: S_vi programi

en: A_pply
sr@latin: P_rimeni

en: A_s Root
sr@latin: Ka_o admin

en: A_verage Remain
sr@latin: P_rosečno ostalo

en: Aborting tasks...
sr@latin: Prekidamo zadatke...

en: Accessing
sr@latin: Pristupanje

en: Activates a menu item by emitting its shortcut key
sr@latin: Aktiviraj stavku menija preko prečice

en: Add STOCK button, or LABEL button with ICON anywhere
sr@latin: Dodaj dugme za SKLADIŠTE, ili dugme  OZNAKE sa IKONOM bilo gde

en: Add STOCK dialog button, or LABEL button with ICON
sr@latin: Dodaj dijalog dugmeta za SKLADIŠTE, ili dugme OZNAKE sa IKONOM

en: Add a checkbox option
sr@latin: Dodaj opciju provere

en: Add a combo list.  COMMAND run when Enter pressed.
sr@latin: Dodaj kombinovanu listu.  NAREDBA kreće kada se pritisne ENTER.

en: Add a drop-down list.  COMMAND run when clicked.
sr@latin: Dodaj padajuću listu.  NAREDBA kreće kada se klikne.

en: Add a horizontal line separator
sr@latin: Dodaj horizontalnu liniju razdvajanja

en: Add a large text entry
sr@latin: Dodaj veliku tekstualnu stavku

en: Add a list box with multiple selections
sr@latin: Dodaj listu kutije sa višestrukim izborim

en: Add a list box.  COMMAND run when double-clicked.
sr@latin: Dodaj listu kutije.  NAREDBA  kreće posle duplog klika.

en: Add a password entry
sr@latin: Dodaj stavku lozinke

en: Add a progress bar
sr@latin: Dodaj bar napretka

en: Add a radio option
sr@latin: Dodaj radio opciju

en: Add a text entry
sr@latin: Dodaj stavku teksta

en: Add a text label
sr@latin: Dodaj oznaku teksta

en: Add a vertical line separator
sr@latin: Dodaj vertikalnu liniju razdvajanja

en: Add an icon
sr@latin: Dodaj ikonu

en: Add an image
sr@latin: Dodaj sliku

en: Add asynchronous handler COMMAND to EVENT
sr@latin: Dodaj asinhronu NAREDBU rukovodioca za DOGAĐAJ

en: Add following widgets to a horizontal box
sr@latin: Dodaj vidžete u horizontalnu kutiju

en: Add following widgets to a vertical box
sr@latin: Dodaj vidžete u vertikalnu kutiju

en: Add multi-line text editor
sr@latin: Dodaj više linijski tekst editor

en: Add options after METHOD to specify a specific window, panel, and/or tab.
sr@latin: Dodajte opciju nakon METODE da navedete određeni prozor, panel, i / ili karticu.

en: Add synchronous handler COMMAND to EVENT, replacing default handler
sr@latin: Dodaj asinhronu NAREDBU rukovodioca za DOGAĐAJ, menjajući podrazumevano

en: All Files and Folders
sr@latin: Svi fajlovi i fascikle

en: All _Workspaces
sr@latin: Svi _radni prostori

en: Always show the tab bar
sr@latin: Uvek prikazuj traku sa listovima

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
sr@latin: Neki od programa sprečava demontiranje „%s“ diska

en: An error occurred copying command data files
    
    %s
sr@latin: Došlo je do greške u kopiranju naredbenih podataka
    
    %s

en: An error occurred copying command files
    
    %s
sr@latin: Došlo je do greške u kopiranju naredbenih fajlova
    
    %s

en: An error occurred creating a README file for this command.
sr@latin: Došlo je do greške pri kreiranju fajla PROČITAJ ME za ovu naredbu

en: An error occurred renaming this desktop item.
sr@latin: Došlo je do greške kod preimenovanja ove desktop stavke.

en: Any
sr@latin: Bilo koji

en: Application
sr@latin: Aplikacija

en: Archive
sr@latin: Arhiva

en: Are you sure?
sr@latin: Da li ste sigurni?

en: Arrange _Icons
sr@latin: Raspored_ikona

en: Ask
sr@latin: Pitaj

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
sr@latin: Zvučni diskovi se ne mogu montirati. Pokrenite ih iz nekog muzičkog plejera

en: Audio Disc
sr@latin: Zvučni disk

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
sr@latin: Zvučni fajlovi (oga ,mp3, ogg,...)

en: Auto Rename
sr@latin: Automatsko preimenovanje

en: Auto Run On Audio CD
sr@latin: Auto pokretanje na audio CD

en: Auto Run On Insert
sr@latin: Auto pokretanje na insertu

en: Auto Run On Mount
sr@latin: Auto-pokreni na montiranju

en: Auto Run On Remove
sr@latin: Auto pokretanje na brisanju

en: Auto Run On Unmount
sr@latin: Auto pokretanje na demontiranju

en: Auto Run On Video DVD
sr@latin: Auto pokretanje na video DVD

en: Auto _Run
sr@latin: Auto-pokretanje

en: Auto-Mount Volumes
sr@latin: Auto montiraj diskove

en: Auto-_Hide Manager
sr@latin: Auto-_sakrij menadžer

en: Automatic
sr@latin: Automatski

en: Automatically close window after DELAY seconds
sr@latin: Automatski zatvori prozor posle ODLOŽENIH sekundi

en: Average
sr@latin: Prosek

en: Back
sr@latin: Nazad

en: Background:
sr@latin: Pozadina:

en: Backup
sr@latin: Rezervna kopija

en: Based on its name, the selected file appears to be an MBR backup file.  No other information is available for this type of backup.
sr@latin: Zasnovano na imenu, izgleda da je izabrani fajl rezervna kopija MBR fajla.  Nema drugih dostupnih informacija za ovu vrstu fajla.

en: Blank CD-R Disc
sr@latin: Prazan CD-R disk

en: Blank CD-RW Disc
sr@latin: Prazan CD-RV disk

en: Blank DVD+R Disc
sr@latin: Prazan DVD+R disk

en: Blank DVD+RW Disc
sr@latin: Prazan DVD+RV disk

en: Blank DVD-R Disc
sr@latin: Prazan DVD-R disk

en: Blank DVD-RAM Disc
sr@latin: Prazan DVD-RAM disk

en: Blank DVD-RW Disc
sr@latin: Prazan DVD-RV disk

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
sr@latin: Prazni CD-ovi se ne mogu montirati. Koristite neki program za rad sa CD-ovima da bi ih mogli koristiti

en: Bookmark
sr@latin: Obeleživač

en: Bookmarks:
sr@latin: Obeleživači:

en: Bottom:
sr@latin: Na dnu:

en: Broken Link
sr@latin: Oštećen link

en: Browse
sr@latin: Pretraži

en: Browse the file system
sr@latin: Pregledaj fajl sistem

en: Browse...
sr@latin: Razgledaj...

en: By _Date
sr@latin: Po_datumu

en: By _Name
sr@latin: Po_imenu

en: By _Size
sr@latin: Po_veličini

en: By _Type
sr@latin: Po_tipu

en: Bytes
sr@latin: Bajtova

en: CD-R Disc
sr@latin: CD-R disk

en: CD-ROM Disc
sr@latin: CD-ROM disk

en: CD-RW
sr@latin: CD-RV

en: CD-RW Disc
sr@latin: CD-RV disk

en: CHECK AS ROOT
sr@latin: PROVERI KAO ADMIN

en: COMMAND  command to show a custom task dialog
sr@latin: NAREDBA  naredba za pokazivanje prilagođenog dijaloga zadatka

en: CRemain
sr@latin: Ostatak

en: C_hoose
sr@latin: I_zaberi

en: C_olumns
sr@latin: K_olumne

en: C_opy
sr@latin: K_opiraj

en: C_reate
sr@latin: K_reiraj

en: C_urrent Speed
sr@latin: T_renutna brzina

en: Calculating...
sr@latin: Računam...

en: Cancel
sr@latin: Otkaži

en: Cannot create temporary directory
sr@latin: Ne mogu kreirati privremenu fasciklu

en: Cannot set missing element '%s'
sr@latin: Ne mogu podesiti nedostajući element '%s'

en: Case Sensitive
sr@latin: Razlikuj veličinu slova

en: Center
sr@latin: Centar

en: Change Desktop Item Name
sr@latin: Promeni ime za desktop stavku

en: Change File Date
sr@latin: Promeni datum fajla

en: Change Label As Root
sr@latin: Promeni oznaku kao admin

en: Change Menu Name
sr@latin: Promeni ime menija

en: Change Volume Label
sr@latin: Promeni oznaku diska

en: Change:
sr@latin: Promeni:

en: Changing...
sr@latin: Promena...

en: Check As Root
sr@latin: Proveri kao admin

en: Check As Root %s
sr@latin: Proveri kao admin %s

en: Choose Application
sr@latin: Izaberite program

en: Choose Backup For Info
sr@latin: Odaberi rezervnu kopiju za informaciju

en: Choose Backup For Restore
sr@latin: Izaberi rezervnu kopiju za oporavak

en: Choose Custom Executable
sr@latin: Izaberi izvršno

en: Choose Desktop Font
sr@latin: Izaberi desktop font

en: Choose Executable
sr@latin: Izaberi izvršno

en: Choose Folder
sr@latin: Izaberi fasciklu

en: Choose HTML Browser
sr@latin: Odaberi HTML čitač

en: Choose Location
sr@latin: Izaberi lokaciju

en: Choose Plugin File
sr@latin: Izaberi ime priključka

en: Choose User's Manual Location
sr@latin: Izaberi lokaciju za korisničko uputstvo

en: Choose...
sr@latin: Izaberi...

en: Cl_ose
sr@latin: Za_tvori

en: Click runs executables
sr@latin: Klik pokreće izvršnost

en: Clipboard Has Files
sr@latin: Klipbord ima fajlove

en: Clipboard Has Text
sr@latin: Klipbord ima tekstove

en: Close the current box of widgets
sr@latin: Zatvori trenutnu kutiju sa vidžetima

en: Close the dialog
sr@latin: Zatvori dijalog

en: Comm_and
sr@latin: Nared_ba

en: Command
sr@latin: Naredba

en: Command Dir
sr@latin: Naredbeni dir

en: Command _Line
sr@latin: Komandna_linija

en: Command not found
sr@latin: Ne postoji ova naredba

en: Command:
sr@latin: Naredba:

en: Compact Flash Drive
sr@latin: Kompakt-fleš memorija

en: Con_text
sr@latin: Kon_tekst

en: Confirm Delete
sr@latin: Potvrdi brisanje

en: Confirm Delete As Root
sr@latin: Potvrdi brisanje kao admin

en: Confirm Remove
sr@latin: Potvrdi uklanjanje

en: Confirm delete/remove
sr@latin: Potvrdi brisanje/uklanjanje

en: Confirmation
sr@latin: Potvrda

en: Confirmation/Input Message:
sr@latin: Potvrda/Ulazna poruka:

en: Cont As Other
sr@latin: Nastavi kao ostalo

en: Content
sr@latin: Prema sadržaju

en: Continue
sr@latin: Nastavi

en: Cop_y
sr@latin: Kopir_aj

en: Copy
sr@latin: Kopiraj

en: Copy (Ctrl+Drag)
sr@latin: Kopiraj (Ctrl+Drag)

en: Copy As Root
sr@latin: Kopiraj kao admin

en: Copy Command Error
sr@latin: Kopiraj grešku naredbe

en: Copy Pa_rent
sr@latin: Kopiraj ma_tično

en: Copy Target Error
sr@latin: Kopiraj grešku mete

en: Copy _Name
sr@latin: Kopiraj _ime

en: Copy _Path
sr@latin: Kopiraj _putanju

en: Copy _Target
sr@latin: Kopiraj_metu

en: Copy%s
sr@latin: Kopiraj%s

en: Copy:
sr@latin: Umnožavam:

en: Copying from folder:
sr@latin: Kopiranje iz fascikle:

en: Copying...
sr@latin: Umnožavanje...

en: Copy|Move|Link FILE(s) or DIR(s) to TARGET dir
sr@latin: Kopiraj|Pomeri|Link FAJL(ovi) ili DIR(ovi) do META dir

en: Cre_ate subfolder(s)
sr@latin: Krei_raj podfolder(e)

en: Create Link To
sr@latin: Kreiraj link do

en: Create Link%s
sr@latin: Kreiraj link%s

en: Create New File%s
sr@latin: Kreiraj  novi fajl%s

en: Create New Folder%s
sr@latin: Kreiraj novu fasciklu%s

en: Create Parent Folder
sr@latin: Kreiraj matičnu fasciklu

en: Creating
sr@latin: Kreiranje

en: Creating Dir
sr@latin: Kreiranje dir

en: Creating Link
sr@latin: Kreiranje linka

en: Creation Failed
sr@latin: Kreiranje neuspelo

en: Cu_t
sr@latin: I_seci

en: Current
sr@latin: Trenutno

en: Current Panel
sr@latin: Trenutni panel

en: Current Re_main
sr@latin: Trenutno os_talo

en: Current Tab
sr@latin: Trenutna kartica

en: Current: Disable
sr@latin: Trenutno: Onemogući

en: Current: Hide
sr@latin: Trenutno: Sakrij

en: Current: Show
sr@latin: Trenutno: Pokaži

en: DATA LOSS WARNING
sr@latin: UPOZORENJE GUBITKA PODATAKA

en: DELETE AS ROOT
sr@latin: OBRIŠI KAO ADMIN

en: DIR            eg '/etc'
sr@latin: DIR            pr '/etc'

en: DVD+R Disc
sr@latin: DVD+R disk

en: DVD+RW
sr@latin: DVD+RV

en: DVD+RW Disc
sr@latin: DVD+RV disk

en: DVD-R
sr@latin: DVD±RV

en: DVD-R Disc
sr@latin: DVD-R disk

en: DVD-RAM Disc
sr@latin: DVD-RAM disk

en: DVD-ROM Disc
sr@latin: DVD-ROM disk

en: DVD-RW
sr@latin: DVD-RV

en: DVD-RW Disc
sr@latin: DVD-RV disk

en: D_escending
sr@latin: O_padajuće

en: Date Display
sr@latin: Ekran datuma

en: Date Format:
sr@latin: Format datuma:

en: De_vices
sr@latin: Ur_eđaji

en: Default
sr@latin: Podrazumevano

en: Default Drag Action:
sr@latin: Podrazumevana Prevuci akcija:

en: Default Mount Options
sr@latin: Podrazumevane opcije montiranja

en: Delete %d selected item ? | Delete %d selected items ?
sr@latin[0]: Ukloni %d izabranu stavku ?
sr@latin[1]: Ukloni %d izabranu stavku ?
sr@latin[2]: Ukloni %d izabranu stavku ?

en: Delete %d selected item as root ? | Delete %d selected items as root ?
sr@latin[0]: Ukloni %d izabranu stavku kao admin ?
sr@latin[1]: Ukloni %d izabranu stavku kao admin ?
sr@latin[2]: Ukloni  %d izabranu stavku kao admin ?

en: Delete As Root
sr@latin: Obriši kao admin

en: Delete:
sr@latin: Brišem:

en: Deleting...
sr@latin: Brisanje...

en: Design Mode Help
sr@latin: Pomoć za dizajn mod

en: Desktop _Settings
sr@latin: Podešavanje_desktopa

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
sr@latin: Odredišna fascikla „%1$s“ se nalazi u izvornom „%2$s“

en: Destination same as source
sr@latin: Destinacija ista kao izvor

en: Device
sr@latin: Uređaj

en: Device "%s" not found in file system device table
sr@latin: Uređaj „%s“ ne postoji u tabeli uređaja na sistemu fajlova

en: Device FSType
sr@latin: Uređaj FS tip

en: Device Is Mounted
sr@latin: Uređaj je montiran

en: Device Label
sr@latin: Oznaka uređaja

en: Device Mount Point
sr@latin: Tačka montiranja uređaja

en: Device Properties
sr@latin: Svojstva uređaja

en: Device UDI
sr@latin: Uređaj UDI

en: Device change         %e %f %v
sr@latin: Uređaj promenjen         %e %f %v

en: Device manager key shortcuts are disabled in HAL mode
sr@latin: Prečice menadžera uređaja su isključene u HAL modu

en: Dialog Message
sr@latin: Dijalog poruke

en: Dir Write Access
sr@latin: Dir pristup pisanju

en: Directory
sr@latin: Fascikla

en: Directory Missing
sr@latin: Fascikla nedostaje

en: Directory doesn't exist
    
    %s
sr@latin: Fascikla ne postoji
    
    %s

en: Disable
sr@latin: Onemogući

en: Disable element NAME
sr@latin: Isključi emement IME

en: Don't know how to open the file
sr@latin: Ne znam kako da otvorim ovaj fajl

en: Don't load saved tabs
sr@latin: Ne učitavaj sačuvane kartice

en: Done
sr@latin: Gotovo

en: Drive
sr@latin: Uređaj

en: Dynamic resize requires width and height > 0
sr@latin: Dinamična promena veličine zahteva širinu i visinu > 0

en: EVENTS
    ------
sr@latin: DOGAĐAJI
    ------

en: E_dit As Root
sr@latin: I_zmeni kao admin

en: E_xecute
sr@latin: I_zvrši

en: E_xit
sr@latin: I_zlaz

en: E_xport
sr@latin: I_zvezi

en: Edi_t
sr@latin: Izme_ni

en: Edit %s
sr@latin: Izmeni %s

en: Edit As _Root
sr@latin: Izmeni kao_admin

en: Edit Command Line
sr@latin: Izmeni komandnu liniju

en: Edit Rule
sr@latin: Izmeni pravilo

en: Edit u_devil.conf
sr@latin: Izmeni_devil.conf

en: Editor Font
sr@latin: Editor fonta

en: Editor Not Set
sr@latin: Editor nije podešen

[ctx: Edit|CopyTo|]
en: _Tab
sr@latin: _Kartica

[ctx: Edit|MoveTo|]
en: _Tab
sr@latin: _Kartica

en: Elapsed
sr@latin: Proteklo

en: Empty File
sr@latin: Prazan fajl

en: Empty Folder
sr@latin: Prazna fascikla

en: Enable
sr@latin: Omogući

en: Enable element NAME if previously disabled
sr@latin: Omogući element IME ako je prethodno onemogućeno

en: Enter %s backup command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%s	backup file ( %s )%s
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sr@latin: Unesi %s naredbu za rezevnu kopiju:
    
    Koristi:
    	%%%%v	fajl uređaja ( %s )
    	%%%%s	fajl rezervne kopija ( %s )%s
    
    IZMENI SA PAŽNJOM   Ova naredba je pokrenuta kao admin

en: Enter Plugin URL
sr@latin: Unesi URL priključka

en: Enter SpaceFM Plugin URL:
    
    (wget will be used to download the plugin file)
sr@latin: Unesi SpaceFM priključak URL :
    
    (wget će biti korišćen da preuzme fajl priključka)

en: Enter filesystem check command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sr@latin: Unesi naredbu za proveru fajl sistema:
    
    Koristi:
    	%%%%v	fajl uređaja ( %s )
    
    IZMENI SA PAŽNJOM   Ova naredba je pokrenuta kao admin

en: Enter local file path or remote URL for the SpaceFM User's Manual:
    
    (Leave blank for default)
sr@latin: Unesi putanju do lokalnog fajla ili URL do SpaceFM korisničko uputstvo:
    
    (Ostavi prazno za podrazumevano)

en: Enter mount command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%o	volume-specific mount options
    		( %s )
    
    Note: fstab overrides some options
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sr@latin: Unesi naredbu montiranja:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%o	volume-specific mount options
    		( %s )
    
    Napomena: fstab prebrisuje neke opcije
    
    IZMENI SA PAŽNJOM   Ova naredba je pokrenuta kao admin

en: Enter new desktop item name:
    
    Changing the name of this desktop item requires modifying the contents of desktop file %s
sr@latin: Unesi novo ime za desktop stavku:
    
    Menjanje imena za desktop stavku zahteva imena sadržaja desktop fajla %s

en: Enter the message to be displayed in this dialog:
    
    Use:
    	\n	newline
    	\t	tab
sr@latin: Unesi poruku da se prikazuje u ovom dijalogu:
    
    Koristi:
    	\n	novoj liniji
    	\t	kartici

en: Enter unmount command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sr@latin: Unesi naredbu demontiranja:
    
    Koristi:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    IZMENI SA PAŽNJOM   Ova naredba je pokrenuta kao admin

en: Enter volume label for %s:%s
sr@latin: Unesi oznaku diska za %s:%s

en: Err_ors
sr@latin: Gre_ške

en: Error
sr@latin: Greška

en: Error  ( Stop If First )
sr@latin: Greška  ( Zaustavi ako je prvi )

en: Error  ( Stop On Any )
sr@latin: Greška  ( Zaustavi bilo koji )

en: Error <i>%s</i>
sr@latin: Greška <i>%s</i>

en: Error Creating Temp Directory
sr@latin: Greška kod kreiranja privremene fascikle

en: Error creating parent folder
    
    %s
sr@latin: Greška kod kreiranja matične fascikle
    
    %s

en: Error determining link's target
sr@latin: Greška kod određivanja linka mete

en: Error hiding files
sr@latin: Greška kod sakrivanja fajla

en: Error reading plugin file %s
sr@latin: Došlo je do greške u čitanju fajla priključka %s

en: Error renaming file
    
    %s
sr@latin: Greška preimenovanja fajla
    
    %s

en: Error saving file
sr@latin: Greška kod čuvanja fajla

en: Error writing temporary file
sr@latin: Greška upisivanja privremenog fajla

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
sr@latin: Greška: Ne mogu se povezati sa „FAM“ programom.
    
    Imate li instaliran i pokrenut „FAM“ (ili „Gamin“)?

en: Error: Unable to save session file
    
    ( %s )
sr@latin: Greška: Onemogućeno čuvanje fajla sa sesijom
    
    ( %s )

en: Error: Unable to save session file.  Do you want to exit without saving?
    
    ( %s )
sr@latin: Greška: Onemogućeno čuvanje fajla sesije Da li želite da izađete bez čuvanja?
    
    ( %s )

en: Errors
sr@latin: Greške

en: Example  1.1 M  file  -rwxr--r--  user:group  2011-01-01 01:11
sr@latin: Primer  1.1 M  file  -rwxr--r--  user:group  2011-01-01 01:11

en: Example Bookmark Name
sr@latin: Primer imene obeleživača

en: Example Input 0123456789
sr@latin: Primer ulaza 0123456789

en: Example Item 0123456789
sr@latin: Primer stavke 0123456789

en: Example Output 0123456789
sr@latin: Primer izlaza 0123456789

en: Example:
sr@latin: Primer:

en: Example:
sr@latin: Primer:

en: Examples
sr@latin: Primeri

en: Execute
sr@latin: Pokretanje

en: Export Error
sr@latin: Izvezi grešku

en: Export Plugin
sr@latin: Izvezi priključak

en: External %s
sr@latin: Spoljašnji %s

en: Extract %s
sr@latin: Raspakivanje %s

en: Extract To
sr@latin: Raspakuj u

en: Extract _To
sr@latin: Raspakuj u...

en: FILE...  Files copied to clipboard
sr@latin: FAJL...  Fajlovi kopirani u klipbord

en: FILE...  Files cut to clipboard
sr@latin: FAJL...  Fajlovi isečeni u klipbord

en: F_iles First
sr@latin: Pr_vi fajlovi

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
sr@latin: Ne mogu pozvati „HAL“ pozadinski proces: %s

en: Fil_ename
sr@latin: Ime_fajla

en: File
sr@latin: Fajl

en: File Contains:
sr@latin: U datoteci se nalazi:

en: File Is Dir
sr@latin: Fajl je dir

en: File Is Link
sr@latin: Fajl je link

en: File Is Text
sr@latin: Fajl je tekst

en: File Manager
sr@latin: Fajl menadžer

en: File Properties
sr@latin: Osobine fajla

en: File System
sr@latin: Sistem fajlova

en: File Type:
sr@latin: Tip fajla:

en: File _Info
sr@latin: Info_fajla

en: File doesn't exist
sr@latin: Fajl ne postoji

en: Filename
sr@latin: Ime fajla

en: Filename Encoding:
sr@latin: Kodiranje imena fajla:

en: Filename Exists
sr@latin: Ime fajla postoji

en: Find Files
sr@latin: Pronađi fajlove

en: Finished with %d error | Finished with %d errors
sr@latin[0]: Završeno sa %d greškom
sr@latin[1]: Završeno sa %d greškama
sr@latin[2]: Završeno sa  %d greškama

en: Finished with error
sr@latin: Završeno za greškom

en: Finished with error  ( exit status %d )
sr@latin: Završeno sa greškom  ( izlazno stanje %d )

en: Fit
sr@latin: Pogodno

en: Floppy Drive
sr@latin: Flopi uređaj

en: Floppy Mounted
sr@latin: Flopi montiran

en: Floppy Unmounted
sr@latin: Flopi demontiran

en: Fo_cus
sr@latin: Fo_kus

en: Focus element NAME, or raise dialog window
sr@latin: Fokusiraj element IME, ili podigni prozor za dijalog

en: Fol_der
sr@latin: Fas_cikla

en: Folder
sr@latin: Fascikla

en: Folder Exists
sr@latin: Fascikla postoji

en: Folders Fi_rst
sr@latin: Prvi dire_ktorijumi

en: Font:
sr@latin: Font

en: For full documentation and examples see the SpaceFM User's Manual:
sr@latin: Za potpunu dokumentaciju i primere pogledajte SpaceFM korisničko uputstvo:

en: Forward
sr@latin: Napred

en: From:
sr@latin: Od:

en: General
sr@latin: Opšti uslovi

en: Gets a property
sr@latin: Dobavi svojinu

en: Gets a task property
sr@latin: Dobavi zadatak svojine

en: Given device "%s" is not a volume or drive
sr@latin: Dati uređaj „%s“ nije uređaj za skladištenje

en: Go to folder
sr@latin: Idi u fasciklu

[ctx: Go|]
en: _Tab
sr@latin: _Kartica

en: Graphical SU Not Available
sr@latin: Grafički SU nije dostupan

en: Graphical SU:
sr@latin: Grafički SU:

en: Greater Than:
sr@latin: Veće od:

en: Help Not Available
sr@latin: Pomoć nije dostupna

en: Hidden _Last
sr@latin: _Poslednji_sakriveni

en: Hide
sr@latin: Sakrij

en: Hide 'Close Tab' buttons
sr@latin: Sakrij 'Zatvori karticu' dugmad

en: Hide File
sr@latin: Sakrij fajl

en: Hide element NAME
sr@latin: Sakrij element IME

en: Highlight _Bar
sr@latin: Istaknuti_bar

en: Highlight _Text
sr@latin: Istaknuti tekst

en: Home
sr@latin: Početna

en: I_nterface
sr@latin: I_nterfejs

en: Icon:
sr@latin: Ikona:

en: Image Files (jpg, png,...)
sr@latin: Slike (png, jpg, svg,...)

en: In _Panel
sr@latin: U _panelu

en: In _Tab
sr@latin: U _kartici

en: In folder:
sr@latin: U fascikli:

en: In_cluded
sr@latin: Uk_ljučen

en: Input
sr@latin: Ulaz

en: Input Font
sr@latin: Ulazni font

en: Insert as
sr@latin: Umenti kao

en: Install Plugin
sr@latin: Instaliraj priključak

en: Instance exit         %e
sr@latin: Primer izlaza         %e

en: Instance start        %e
sr@latin: Primer početka        %e

en: Internal Mounted
sr@latin: Interni montiran

en: Internal Unmounted
sr@latin: Interni demontiran

en: Invalid Destination
sr@latin: Nevažeća destinacija

en: Invalid Group
sr@latin: Ne postoji grupa

en: Invalid Plugin Filename
sr@latin: Nevažeće ime priključka

en: Invalid User
sr@latin: Ne postoji korisnik

en: Invalid destination
sr@latin: Nevažeća destinacija

en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
sr@latin: Pogrešne postavke kod pokušaja montiranja diska „%s“

en: Item
sr@latin: Stavka

en: Jaz Drive
sr@latin: DŽEZ uređaj

en: Keep Terminal Open
sr@latin: Zadrži terminal otvoren

en: Key:
sr@latin: Ključ:

en: Kill As Other
sr@latin: Ukloni kao ostale

en: LABEL AS ROOT
sr@latin: OZNAKA KAO ADMIN

en: L_ast Location
sr@latin: P_oslednja lokacija

en: L_ocation
sr@latin: L_okacija

en: Label As Root %s
sr@latin: Oznaka kao admin %s

en: Large Icons:
sr@latin: Velike ikone:

en: Last Modified
sr@latin: Poslednji put izmenjeno

en: Launch desktop manager daemon
sr@latin: Pokreni desktop menadžer u pozadini

en: Left:
sr@latin: Levo:

en: Lin_k Target
sr@latin: Lin_kuj metu

en: Link Tar_get
sr@latin: Link me_te

en: Link Target
sr@latin: Meta linka

en: Link Target Error
sr@latin: Greška linka mete

en: Link:
sr@latin: Povezujem:

en: Linking from folder:
sr@latin: Linkovanje iz fascikle:

en: Linking...
sr@latin: Povezivanje...

en: Local Volumes
sr@latin: Lokalni diskovi

en: MBR File
sr@latin: MBR fajl

en: METHODS
    -------
sr@latin: METODI
    -------

en: MIME Type
sr@latin: MIME tip

en: MOUNT AS ROOT
sr@latin: MONTIRAJ KAO ADMIN

en: Make contents user-_writable
sr@latin: Napravi sadržaj upisiv_za korisnike

en: Manual Opened ?
sr@latin: Uputstvo otvoreno?

en: Max Pic Size To Thumbnail:
sr@latin: Maksimalna veličina za sličice:

en: Memory Stick Drive
sr@latin: Memorijski stik

en: Menu Item Properties
sr@latin: Svojstva stavke menija

en: Mi_xed
sr@latin: Me_šano

en: Mkdir Error
sr@latin: Mkdir greška

en: Mode:
sr@latin: Način prikaza:

en: Modified
sr@latin: Izmenjeno

en: Mount %s
sr@latin: Montiranje %s

en: Mount As Root
sr@latin: Montiraj kao admin

en: Mount As Root %s
sr@latin: Montiraj kao admin %s

en: Mount _Optical
sr@latin: Montiraj_optički

en: Mount _Volumes...
sr@latin: Montiraj_diskove...

en: Mounted Network
sr@latin: Mreža montirana

en: Mounted _Networks
sr@latin: Montirane_mreže

en: Mounting a network share requires a udev (--disable-hal) build of SpaceFM.
sr@latin: Montiranje deljenja mreže zahteva udev (--disable-hal) build SpaceFM.

en: Mouse click           %e %w %p %t %b %m %f
sr@latin: Klik mišem           %e %w %p %t %b %m %f

en: Mov_e
sr@latin: Pome_ri

en: Move
sr@latin: Pomeri

en: Move (Shift+Drag)
sr@latin: Pomeri (Shift+Drag)

en: Move As Root
sr@latin: Pomeri kao admin

en: Move Dialog Font
sr@latin: Pomeri dijalog fonta

en: Move _To
sr@latin: Pomeri _do

en: Move%s
sr@latin: Pomeri%s

en: Move:
sr@latin: Premeštam:

en: Moving from folder:
sr@latin: Pomeranje iz fascikle:

en: Moving...
sr@latin: Premeštanje...

en: Multiple Selected
sr@latin: Višestruko izabrano

en: N_ew
sr@latin: N_ovo

en: Name
sr@latin: Ime

en: Name already exists.
    
    Please input a new one:
sr@latin: Ime već postoji.
    
    Molim unesite novo:

en: Name:
sr@latin: Ime:

en: Nat_ural
sr@latin: Pri_rodno

en: New
sr@latin: Novo

en: New Context Command
sr@latin: Nova kontekstna naredba

en: New File
sr@latin: Novi fajl

en: New Folder
sr@latin: Nova fascikla

en: New Tab
sr@latin: Novi list

en: New Tab Here
sr@latin: Nova kartica ovde

en: New _Command
sr@latin: Nova _naredba

en: New _Submenu
sr@latin: Novi_podmeni

en: New _Window
sr@latin: Novi _prozor

en: New filename:
sr@latin: Novo ime fajla:

en: New folder name:
sr@latin: Novo ime fascikle:

[ctx: New|]
en: _Bookmark
sr@latin: _Obeleživači

[ctx: New|]
en: _Tab
sr@latin: _Kartica

[ctx: New|Radio]
en: Fil_e
sr@latin: Faj_l

[ctx: New|Radio]
en: Fol_der
sr@latin: Fas_cikla

en: No files are selected
sr@latin: Nisu odabrani fajlovi

en: No function - for compatibility only
sr@latin: Bez funkcije - samo za kompatibilno

en: Normal
sr@latin: Normalno

en: OPTIONS
    -------
sr@latin: OPCIJE
    -------

en: OVERWRITE WARNING
sr@latin: UPOZORENJE O PREBRISAVANJU

en: On _Audio CD
sr@latin: Na_audio CD

en: On _Insert
sr@latin: Na_insertu

en: On _Mount
sr@latin: Na_montiranju

en: On _Remove
sr@latin: Na_brisanju

en: On _Unmount
sr@latin: Na_demontiranju

en: On _Video DVD
sr@latin: Na_video DVD

en: Open Containing _Folder
sr@latin: _Otvori fasciklu gde se ovo nalazi

en: Open DIR or default in a new tab
sr@latin: Otvori DIR ili podrazumevano u novoj kartici

en: Open FILE in user's or root's text editor
sr@latin: Otvori FAJL u korisničkom ili admin tekst editoru

en: Open In Browser:
sr@latin: Otvori u veb čitaču

en: Open In Current Tab
sr@latin: Otvori u trenutnoj kartici

en: Open In New Tab
sr@latin: Otvori u novoj kartici

en: Open In _Editor
sr@latin: Otvori u_editoru

en: Open Root Window
sr@latin: Otvori admin prozor

en: Open Terminal
sr@latin: Otvori terminal

en: Open URL in user's web browser
sr@latin: Otvori URL u korisničkom veb čitaču

en: Open _Tab
sr@latin: Otvori_karticu

en: Open folder
sr@latin: Otvori fasciklu

en: Open folder in current tab of last used window
sr@latin: Otvori fascikle u trenutnoj kartici poslednjeg korišćenog prozora

en: Open folders in new tab of last window (default)
sr@latin: Otvori fascikle u novoj kartici poslednjeg prozora(podrazumevano)

en: Open folders in new window
sr@latin: Otvori fascikle u novom prozoru

en: Open folders in panel 'P' (1-4)
sr@latin: Otvori fascikle u panelu 'P' (1-4)

en: Opened in Terminal
sr@latin: Otvoreno u terminalu

en: Opt_ions
sr@latin: Opc_ije

en: Optical Has Media
sr@latin: Optika ima medij

en: Optical Mounted
sr@latin: Optika montirana

en: Optical No Media
sr@latin: Optika bez medija

en: Optio_ns
sr@latin: Opci_je

en: Option --config-dir contains invalid chars - cannot start
sr@latin: Opcija --config-dir sadrži neispravna slova - ne može početi

en: Option --config-dir ignored - an instance is already running
sr@latin: Opcija --config-dir ignorisana - primer je već pokrenut

en: Options: [--save] [--dir] [--multi] [--filter F[:F...]]
sr@latin: Opcije: [--sačuvaj] [--dir] [--multi] [--filter F[:F...]]

en: Otherwise the current tab of the current panel in the last window is used.
sr@latin: Inače, trenutna kartica od trenutnog panela se koristi u poslednjem prozoru.

en: Overwrite All
sr@latin: Prepiši sve

en: Overwrite Existing File
sr@latin: Prebriši postojeći fajl

en: Overwrite Plugin ?
sr@latin: Prepiši priključak?

en: Overwrite Script?
sr@latin: Prebriši skriptu?

en: Overwrite _All
sr@latin: Prebriši_sve

en: Overwrite?
sr@latin: Prebriši?

en: Owner
sr@latin: Vlasnik

en: PROPERTIES
    ----------
sr@latin: SVOJSTVA
    ----------

en: P_ath
sr@latin: P_utanja

en: Pa_rent
sr@latin: Ma_tični

en: Pa_use
sr@latin: Pau_za

en: Panel 1 Device
sr@latin: Panel 1 uređaja

en: Panel 1 Directory
sr@latin: Panel 1 fascikle

en: Panel 1 Has Sel
sr@latin: Panel 1 je izabrao

en: Panel 2 Device
sr@latin: Panel 2 uređaja

en: Panel 2 Directory
sr@latin: Panel 2 fascikle

en: Panel 2 Has Sel
sr@latin: Panel 2 je izabrao

en: Panel 3 Device
sr@latin: Panel 3 uređaja

en: Panel 3 Directory
sr@latin: Panel 3 fascikle

en: Panel 3 Has Sel
sr@latin: Panel 3 je izabrao

en: Panel 4 Device
sr@latin: Panel 4 uređaja

en: Panel 4 Directory
sr@latin: Panel 4 fascikle

en: Panel 4 Has Sel
sr@latin: Panel 4 je izabrao

en: Panel Count
sr@latin: Broj panela

en: Panel _Bar
sr@latin: Panel _bar

en: Panel focus           %e %w %p %t
sr@latin: Panel fokus           %e %w %p %t

en: Panel show/hide       %e %w %p %t %f %v
sr@latin: Panel pokaži/sakrij       %e %w %p %t %f %v

en: Paste _As
sr@latin: Nalepi kao

en: Paste _Link
sr@latin: Nalepi_link

en: Paste _Target
sr@latin: Nalepi_metu

en: Path Bar _Help
sr@latin: Pudanja za Pomoć

en: Path contains linefeeds
sr@latin: Putanja sadrži linije izvora

en: Pause
sr@latin: Pauza

en: Paused
sr@latin: Pauzirano

en: Paused  ( exit status %d )
sr@latin: Pauzirano  ( izlazno stanje %d )

en: Paused  ( pid %d )
sr@latin: Pauzirano  ( pid %d )

en: Pen Drive
sr@latin: PEN uređaj

en: Permission
sr@latin: Dozvole

en: Plain Text Files
sr@latin: Obični fajlovi sa tekstom

en: Please choose an application or enter a command:
sr@latin: Molim izaberite program i unesite naredbu:

en: Please choose an application:
sr@latin: Molim izaberite aplikaciju:

en: Please configure a valid Terminal SU command in View|Preferences|Advanced
sr@latin: Molim podesite ispravnu terminal SU naredbu u Pregled|Podešavanje|Napredno

en: Please install /usr/bin/sha256sum so I can improve your security while running root commands
sr@latin: Molim instalirajte /usr/bin/sha256sum pa ja mogu poboljšati vašu bezbednost dok pokrećete admin naredbe

en: Please select an image file
sr@latin: Izaberite sliku

en: Please set a valid terminal program in View|Preferences|Advanced
sr@latin: Molim podesite ispravan terminal program u Pregled|Podešavanje|Napredno

en: Please set root's editor in View|Preferences|Advanced
sr@latin: Molim podesite vaš admin editor u Pregled|Podešavanje|Napredno

en: Please set your editor in View|Preferences|Advanced
sr@latin: Molim podesite vaš editor u Pregled|Podešavanje|Napredno

en: Please set your terminal program in View|Preferences|Advanced
sr@latin: Molim podesite vaš terminal program u Pregled|Podešavanja|Napredno

en: Popup Error
sr@latin: Greška iskačućeg prozora

en: Popup Output
sr@latin: Izlaz iskačućeg prozora

en: Popup Task
sr@latin: Zadatak iskačućeg prozora

en: Popup _All Tasks
sr@latin: Iskačući _prozori svih zadataka

en: Preferences
sr@latin: Postavke

en: Press button named BUTTON-NAME
sr@latin: Pritisni dugme pod nazivom DUGME-IME

en: Progress
sr@latin: Napredak

en: Progress:
sr@latin: Napredak:

en: Propert_ies
sr@latin: Svojst_va

en: Properties %s
sr@latin: Svojstva %s

en: Q_ueue
sr@latin: R_ed

en: Qu_eue
sr@latin: Re_d

en: Queued
sr@latin: Na čekanju

en: Queued  ( exit status %d )
sr@latin: Na čekanju  ( izlazno stanje %d )

en: Queued  ( pid %d )
sr@latin: Na čekanju  ( pid %d )

en: R_oot
sr@latin: K_oren

en: R_oot Window
sr@latin: A_dmin prozor

en: Re/mount With Options
sr@latin: Ponovo/montiraj sa opcijama

en: Re_/mount
sr@latin: Ponovo_/montiraj

en: Re_al Path
sr@latin: Re_alna putanja

en: Re_fresh
sr@latin: Ob_novi

en: Re_load
sr@latin: Ponovo_učitaj

en: Re_vert
sr@latin: Po_vrati

en: Read
sr@latin: Čitanje

en: Read the user's manual online?
    
    The local copy of the SpaceFM user's manual was not found.  Click Yes to read it online, or click No and then set the correct location in Help|Options|Manual Location.
sr@latin: Čitate korisničko uputstvo preko mreže?
    
    Lokalna kopija od SpaceFM korisničkog uputstva nije pronađena.  Klik Da da čitate preko mreže, ili Ne i onda podesite trenutnu lokaciju u  Pomoć|Opcija|Lokacija.

en: Recursive (apply changes to folders and their contents)
sr@latin: Rekurzivo (primeni promene na fascikle i njihov sadržaj)

en: Recursively delete FILE(s) or DIR(s)
sr@latin: Rekurzivno ukloni FAJL(s) ili DIR(s)

en: Refresh
sr@latin: Osveži

en: Reload %s
sr@latin: Ponovo učitaj %s

en: Remain
sr@latin: Ostatak

en: Remo_ve / Eject
sr@latin: Uklo_ni / Izbaci

en: Remount %s
sr@latin: Ponovo montiraj %s

en: Removable Mounted
sr@latin: Prenosivi disk montiran

en: Removable Unmounted
sr@latin: Prenosivi disk demontiran

en: Remove %s
sr@latin: Ukloni %s

en: Remove Text Type Association
sr@latin: Uklonitetip teksta

en: Remove handler COMMAND from EVENT
sr@latin: Ukloni NAREDBU rukovodioca od DOGAĐAJA

en: Removing
sr@latin: Brisanje

en: Rename Error
sr@latin: Greška kod preimenovanja

en: Rename Required
sr@latin: Preimenovanje zahtevano

en: Renaming
sr@latin: Preimenovanje

en: Reor_der
sr@latin: Preu_redi

en: Reorder Columns Help
sr@latin: Ponovo promeni kolone pomoći

en: Res_ume
sr@latin: Re_zime

en: Restore
sr@latin: Oporavi

en: Restore Info
sr@latin: Informacija o obnavljanju

en: Restore MBR
sr@latin: Oporavi MBR

en: Right click shows WM menu
sr@latin: Desni klik pokazuje VM meni

en: Right:
sr@latin: Desno:

en: Root Editor Not Set
sr@latin: Admin editor nije podešen

en: Root's Editor:
sr@latin: Admin editor:

en: Run As Task
sr@latin: Pokreni kao zadatak

en: Run As User
sr@latin: Pokreni kao korisnik

en: Run As User:
sr@latin: Pokreni kao korisnik:

en: Run COMMAND on window close attempt
sr@latin: Pokreni NAREDBU na zatvaranju prozora

en: Run COMMAND when a key combination is pressed
sr@latin: Pokreni NAREDBU kad je kombinacija pritisnuta

en: Run In Terminal
sr@latin: Pokteni u terminalu

en: Run Options
sr@latin: Pokreni opcije

en: Run as a daemon
sr@latin: Pokreni kao pozadinski proces

en: Run editor in terminal
sr@latin: Pokreni editor u terminalu

en: Run root's editor in terminal
sr@latin: Pokreni admin editor u terminalu

en: Run this command as username:
    
    ( Leave blank for current user )
sr@latin: Pokreni ovu naredbu kao korisničko ime:
    
    ( Ostavi prazno za trenutnog korisnika )

en: Run:
sr@latin: Pokreni:

en: Running with %d error | Running with %d errors
sr@latin[0]: Kretanje sa %d greškom
sr@latin[1]: Kretanje sa %d greškama
sr@latin[2]: Kretanje sa %d greškama

en: Running...
sr@latin: Kretanje...

en: Running...  ( exit status %d )
sr@latin: Kretanje...  ( izlazno stanje %d )

en: Running...  ( pid %d )
sr@latin: Kretanje...  ( pid %d )

en: SD/MMC Drive
sr@latin: SD/MMC uređaj

en: SI File Sizes (1K = 1000) (requires restart)
sr@latin: SI Fajl veličine (1K = 1000) (zahteva ponovno pokretanje)

en: S_elect
sr@latin: I_zaberi

en: S_elect By Pattern
sr@latin: Odaberi obrazac

en: S_how
sr@latin: P_okaži

en: S_kip All
sr@latin: P_reskoči sve

en: Save %s Backup
sr@latin: Sačuvaj %s rezervnu kopiju

en: Save As Plugin File
sr@latin: Sačuvaj kao fajl priključka

en: Save Modified Script?
sr@latin: Sačuvaj izmenjenu skriptu?

en: Save Root Settings
sr@latin: Sačuvaj admin podešavanja

en: Save Session Error
sr@latin: Sačuvaj grešku sesije

en: Save Ta_bs
sr@latin: Sačuvaj kar_tice

en: Save files and write source output to FILE
sr@latin: Sačuvaj fajlove i upiši izlaz izvora u FILE

en: Save your changes to the command script?
sr@latin: Sačuvaj promene u naredbi?

en: Search Again
sr@latin: Traži ponovo

en: Search for files and folders
sr@latin: Pretraga fajlova i fascikli

en: Search hidden files
sr@latin: Traži u skrivenim fajlovima

en: Search in subfolders
sr@latin: Traži u podfasciklama

en: Select By Pattern
sr@latin: Izaberi obrazac

en: Select Link Target
sr@latin: Odaberi link mete

en: Select Template File
sr@latin: Odaberi fajl šablona

en: Select Template Folder
sr@latin: Odaberi fasciklu šablona

en: Select a folder
sr@latin: Izaberite fasciklu

en: Select item VALUE (or first/all) in element NAME
sr@latin: Izaberi stavku VREDNOST (ili prvo/sve) u elementu IME

en: Selection changed     %e %w %p %t
sr@latin: Izbori promenjen     %e %w %p %t

en: Send a socket command (See -s help)
sr@latin: Pokaži naredbu ulaza (vidi s help)

en: Separator
sr@latin: Razdvajač

en: Set
sr@latin: Podesi

en: Set Click Command
sr@latin: Podesi klik naredbu

en: Set Device Command
sr@latin: Podesi naredbe uređaja

en: Set Display Name Format
sr@latin: Podesi format za ime ekrana

en: Set GID
sr@latin: Postavi GID

en: Set Icon
sr@latin: Podesi ikonu

en: Set Instance Exit Command
sr@latin: Podesi primer izlazne naredbe

en: Set Instance Startup Command
sr@latin: Podesi primer naredbe pokretanja

en: Set Key
sr@latin: Podesi ključ

en: Set New Tab Command
sr@latin: Podesi naredbu za Nova kartica

en: Set New Window Command
sr@latin: Podesi novu naredbu

en: Set Panel Focus Command
sr@latin: Podesi naredbu za panel fokus

en: Set Panel Select Command
sr@latin: Podesi naredbu za Izaberi panel

en: Set Panel Show Command
sr@latin: Podesi naredbu za panel Pokaži

en: Set Submenu Name
sr@latin: Podesi ime podmenija

en: Set Tab Close Command
sr@latin: Podesi naredbu za Zatvori karticu

en: Set Tab Focus Command
sr@latin: Podesi naredbu za Fokus kartice

en: Set UID
sr@latin: Postavi UID

en: Set Window Close Command
sr@latin: Podesi naredbu Zatvori

en: Set Window Focus Command
sr@latin: Podesi naredbu za fokus

en: Set Window Icon
sr@latin: Podesi ikonu prozora

en: Set Window Keypress Command
sr@latin: Podesi naredbu za pritisak za taster

en: Set Window Move/Resize Command
sr@latin: Podesi  Pomeri/Promeni veličinu naredbu

en: Set Window Title Format
sr@latin: Podesi format naslova prozora

en: Set base variable name  (Default: "dialog")
sr@latin: Podesi osnovnu variablu imena  (Podrazumevano: "dijalog")

en: Set desktop wallpaper to FILE
sr@latin: Podesi desktop pozadinu

en: Set element NAME to VALUE
sr@latin: Podesi element IME u VREDNOST

en: Set minimum width, height, padding (-1 = don't change)
sr@latin: Podesi minimum širine, visine (-1 = ne menjaj)

en: Set properties with METHOD 'set', or get the value with 'get'.
sr@latin: Podesite svojstva sa METODOM 'set', ili dobijte vrednost sa 'get'.

en: Set window icon
sr@latin: Podesi ikonu prozora

en: Set window title
sr@latin: Podesi naslov prozora

en: Sets a property
sr@latin: Podesi svojinu

en: Sets a task property
sr@latin: Podesi zadatak svojine

en: Setti_ngs
sr@latin: Podeša_vanje

en: Shadow:
sr@latin: Senka:

en: Sho_w Output
sr@latin: Poka_ži izlaz

en: Show
sr@latin: Pokaži

en: Show File Search
sr@latin: Požaži pretragu fajlova

en: Show Panel %d
sr@latin: Pokaži panel %d

en: Show Preferences ('N' is the Pref tab number)
sr@latin: Pokaži podešavanja ('N' je broj kartice)

en: Show Thumbnails
sr@latin: Pokaži sličice

en: Show _Manager
sr@latin: Pokaži _menadžer

en: Show a custom dialog (See -g help)
sr@latin: Pokaži prilagođeni dijalog (vidi -g help)

en: Show desktop settings
sr@latin: Pokaži podešavanja desktopa

en: Show element NAME if previously hidden
sr@latin: Pokaži element IME ako je prethodno sakriven

en: Show root user indicator color
sr@latin: Pokaži indikator boje za admina

en: Show version information
sr@latin: Pokaži verziju informacije

en: Show/Hide Volumes
sr@latin: Pokaži/Sakrij diskove

en: Shows custom submenu named MENUNAME as a popup menu
sr@latin: Pokaži prilagođeni podmeni kao IME MENIJA kao iskačući prozor

en: Shows this help reference.  (Also see manual link below.)
sr@latin: Pokaži ovu referencu pomoći.  (Takođe vidi link korisničkog uputstva ispod.)

en: Single click opens files
sr@latin: Jedan klik otvara fajlove

en: Size
sr@latin: Veličina

en: Size & Date
sr@latin: Prema veličini i datumu

en: Skip All
sr@latin: Preskoči sve

en: Small Icons:
sr@latin: Male ikone:

en: Smaller Than:
sr@latin: Manje od:

en: Smart Media Drive
sr@latin: Smart medija uređaj

en: SpaceFM Error
sr@latin: SpaceFM greška

en: SpaceFM Error: Unable to autosave session file ( %s )
sr@latin: SpaceFM greška: Onemogućeno auto čuvanje fajla sa sesijom ( %s )

en: SpaceFM File Search
sr@latin: SpaceFM pretraga fajlova

en: SpaceFM Open Folder
sr@latin: SpaceFM otvori fasciklu

en: SpaceFM _News
sr@latin: SpaceFM _Novosti

en: SpaceFM icons and logo by Goran Simovic
    
    Additional icons were taken from the Tango Desktop Project icon set
sr@latin: SpaceFM ikone i logo kreirao je Goran Simović
    
    Dodatne ikone su uzete iz projekta Tango Desktop

en: Specify panel 1-4.  eg:
sr@latin: Specifičan panel 1-4.  pr:

en: Specify tab 1-...  eg:
sr@latin: Specifična kartica 1-...  pr:

en: Specify window.  eg:
sr@latin: Specifičan prozor.  pr:

en: Sta_rted
sr@latin: Zap_očeto

en: Started
sr@latin: Pokrenuto

en: Starts a new task
sr@latin: Počinje novi zadatak

en: Status
sr@latin: Stanje

en: Status Bar Highlight Color
sr@latin: Boja statusnog bara

en: Status Bar Text Highlight Color
sr@latin: Boja teksta za statusni bar

en: Status:
sr@latin: Stanje:

en: Stay On _Top
sr@latin: Ostani na _vrhu

en: Sticky
sr@latin: Lepljivo

en: Stop As Other
sr@latin: Zaustavi kao ostalo

en: Stop If Error First
sr@latin: Zaustavi kod prve greške

en: Stop If _First
sr@latin: Zaustavi ako je _prvi

en: Stop On Any Error
sr@latin: Zaustavi na bilo koju grešku

en: Stop On _Any
sr@latin: Zaustavi bilo _koji

en: Stop all tasks running in this window?
sr@latin: Zaustavi sve zadatke pokrenute u ovom prozoru?

en: Stopped
sr@latin: Zaustavljeno

en: Stopped with %d error | Stopped with %d errors
sr@latin[0]: Zaustavi sa %d greške
sr@latin[1]: Zaustavi sa %d greške
sr@latin[2]: Zaustavi sa %d greške

en: Stretch
sr@latin: Razvučeno

en: Styl_e
sr@latin: Sti_l

en: Style
sr@latin: Izgled

en: Sub_menu
sr@latin: Pod_meni

en: Submenu
sr@latin: Podmeni

en: Sync
sr@latin: Sinhronizuj

en: TASK PROPERTIES
    ---------------
sr@latin: ZADATAK OSOBINE
    ---------------

en: TASK TYPES
    ----------
sr@latin: TIPOVI ZADATKA
    ----------

en: T_otal
sr@latin: U_kupno

en: T_ree
sr@latin: S_tablo

en: Tab 1_0
sr@latin: Kartica 1_0

en: Tab Count
sr@latin: Broj kartica

en: Tab _1
sr@latin: Kartica_1

en: Tab _2
sr@latin: Kartica_2

en: Tab _3
sr@latin: Kartica_3

en: Tab _4
sr@latin: Kartica_4

en: Tab _5
sr@latin: Kartica_5

en: Tab _6
sr@latin: Kartica_6

en: Tab _7
sr@latin: Kartica_7

en: Tab _8
sr@latin: Kartica_8

en: Tab _9
sr@latin: Kartica_9

en: Tab _Here
sr@latin: Kartica_ovde

en: Tab close             %e %w %p %t
sr@latin: Zatvori karticu             %e %w %p %t

en: Tab focus             %e %w %p %t
sr@latin: Fokus kartice             %e %w %p %t

en: Tab new               %e %w %p %t
sr@latin: Nova kartica               %e %w %p %t

en: Target
sr@latin: Meta

en: Task Count
sr@latin: Broj zadatka

en: Task Directory
sr@latin: Fascikla zadatka

en: Task Manager Font
sr@latin: Font menadžera zadataka

en: Task Name
sr@latin: Ime zadatka

en: Task Popup Font (affects new tasks)
sr@latin: Za font iskačućih prozora (utiče na nove zadatke)

en: Task Type
sr@latin: Tip zadatka

en: Template Missing
sr@latin: Šablon nedostaje

en: Terminal Not Available
sr@latin: Terminal nije dostupan

en: Terminal SU Not Available
sr@latin: Terminal SU nije dosupan

en: Text:
sr@latin: Tekst:

en: The /etc/udevil directory was not found.  Is udevil installed?
sr@latin: Fascikla /etc/udevil nije pronađen.  Da li je udevil  instaliran?

en: The SpaceFM user's manual should have opened in your browser.  If it didn't open, or if you would like to use a different browser, set your browser in Help|Options|Browser.
    
    This message will not repeat.
sr@latin: SpaceFM korisničko uputstvo trebalo bi da se otvori u vašem čitaču. Ako se nije otvorilo ili ako koristite drugačiji veb čitač, podesite ga u Pomoć|Opcije|Čitač.
    
    Ova poruka se neće ponoviti.

en: The file path exists.  Overwrite existing file?
sr@latin: Putanja fajla postoji.  Prebrisati postojeći fajl?

en: The imported plugin folder does not contain a valid plugin.
    
    (%s/)
sr@latin: Uvezini folder priključka ne sadrži ispravan priključak.
    
    (%s/)

en: The new file cannot be created
sr@latin: Novi fajl ne može biti kreiran

en: The parent folder does not exist.  Create it?
sr@latin: Matična fascikla ne postoji.  Kreiraj je?

en: The selected backup already exists.  Overwrite?
sr@latin: Obabrana rezervna kopija već postoji.  Prebriši?

en: The specified template does not exist
sr@latin: Određeni šablon ne postoji

en: The volume "%s" is not mounted
sr@latin: Disk „%s“ nije montiran

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
sr@latin: Vaš sistem ne podržava <i>%s</i> sistem fajlova koji se nalazi na „%s“ disku

en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
sr@latin: Verovatno je „%s“ disk montiran ručno u terminalu

en: There is already a plugin installed as '%s'.  Overwrite ?
    
    Tip: You can also rename this plugin file to install it under a different name.
sr@latin: Već postoji ovaj priključak instaliran '%s'.  Prebrišite ?
    
    Savet:Možete preimenovati ovaj priključak i instalirati ga pod drugim imenom.

en: These files have been copied to the clipboard
sr@latin: Ovi fajlovi su bili kopirani u klipbord

en: This build of SpaceFM has desktop integration disabled
sr@latin: Ovaj SpaceFM ima isključenu desktop integraciju

en: This plugin does not include a README file.
sr@latin: Priključak ne u uključuje fajl PROČITAJ ME.

en: This plugin's filename is invalid.  Please rename it using alpha-numeric ASCII characters and try again.
sr@latin: Ovo ime priključka je oštećeno.  Molim preimenujte korišteći ASCII karaktere i probajte ponovo.

en: This symlink's target is missing or you do not have permission to access it:
    %s
    
    Target: %s
sr@latin: Ovaj simbolički link mete nedostaje ili vi nemate dozvole da pristupite:
    %s
    
    Meta: %s

en: Tile
sr@latin: Popločano

en: Timed out calculating total size
sr@latin: Pauza u kalkulisanju ukupne veličine

[ctx: Title|]
en: Create New
sr@latin: Kreiraj nov

[ctx: Title|CreateNew|]
en: File
sr@latin: Fajl

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
sr@latin: Fascikla

en: To
sr@latin: Za

en: To change the order of the columns, drag the column header to the desired location.
sr@latin: Da bi promenili redosled kolona, prevucite zaglavlje kolone na željenu lokaciju.

en: To folder:
sr@latin: U fasciklu:

en: To:
sr@latin: U mesto:

en: Too many columns (>%d) in %s
sr@latin: Previše kolona (>%d) u %s

en: Toolbar Icons:
sr@latin: Ikone trake alata:

en: Toolbar Item Properties
sr@latin: Svojstva stavke u traci alata

en: Top:
sr@latin: Na vrhu:

en: Total
sr@latin: Ukupno

en: Trash:
sr@latin: Smeće

en: Trashing...
sr@latin: Bacanje...

en: Type
sr@latin: Vrsta

en: Type:
sr@latin: Vrsta:

en: UNMOUNT AS ROOT
sr@latin: DEMONTIRAJ KAO ADMIN

en: Unable to access %s
    
    %s
sr@latin: Onemogućen pristup %s
    
    %s

en: Unable to create temporary directory
sr@latin: Onemogućeno kreiranje privremene fascikle

en: Unable to create temporary files
sr@latin: Onemogući kreiranje privremenog fajla

en: Unable to eject device
sr@latin: Ne mogu da izbacim uređaj

en: Unable to mount device
sr@latin: Ne mogu da montiram uređaj

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
sr@latin: Ne mogu otvoriti fajl:
    „%s“
    %s

en: Unable to unmount device
sr@latin: Ne mogu da demontiram uređaj

en: Uninstall Plugin
sr@latin: Deinstaliraj priključak

en: Uninstall the '%s' plugin?
    
    ( %s )
sr@latin: Deinstaliraj '%s' priključak?
    
    ( %s )

en: Unknown Type
sr@latin: Nepoznat tip

en: Unmount %s
sr@latin: Demontiraj %s

en: Unmount As Root
sr@latin: Demontiraj kao admin

en: Unmount As Root %s
sr@latin: Demontiraj kao admin %s

en: Unmount-If-Mounted: %s
sr@latin: Demontiraj-ako-Montirano: %s

en: Unselect item VALUE (or all) in element NAME
sr@latin: Ukloni stavku VREDNOST (ili sve) u elementu IME

en: Unset
sr@latin: Ukloni podešavanje

en: Up
sr@latin: Gore

en: Usage:
sr@latin: Upotreba

en: Usage:
sr@latin: Upotreba:

en: Use DIR as configuration directory
sr@latin: Koristi DIR kao konfiguracionu fasciklu

en: Use Regular Expression
sr@latin: Koristi regularne izraze

en: User Is Root
sr@latin: Korisnik je admin

en: User's Manual Not Found
sr@latin: Korisničko uputstvo nije pronađeno

en: Value:
sr@latin: Vrednost:

en: Video Files (avi, mpg,...)
sr@latin: Video fajl (ogv, mkv, avi,...)

[ctx: View|Events|]
en: _Tab
sr@latin: _Kartica

[ctx: View|Events|Panel|]
en: _Show
sr@latin: _Pokaži

[ctx: View|Events|Tab|]
en: _Close
sr@latin: _Zatvori

[ctx: View|Events|Window|]
en: _New
sr@latin: _Novo

en: Volume
sr@latin: Logički disk

en: Wallpaper:
sr@latin: Pozadinska slika:

en: Wi_ndow Title
sr@latin: Naslov prozora

en: Window close          %e %w %p %t
sr@latin: Prozor zatvori          %e %w %p %t

en: Window focus          %e %w %p %t
sr@latin: Fokus prozora          %e %w %p %t

en: Window keypress       %e %w %p %t %k %m
sr@latin: Prozor pritisak na taster       %e %w %p %t %k %m

en: Window move/resize    %e %w %p %t
sr@latin: Prozor pomeri/promeni veličinu    %e %w %p %t

en: Window new            %e %w %p %t
sr@latin: Novi prozor            %e %w %p %t

en: Within One Day
sr@latin: U jednom danu

en: Within One Month
sr@latin: U jednom mesecu

en: Within One Week
sr@latin: U jednoj nedelji

en: Within One Year
sr@latin: U jednoj godini

en: Within Selected Date Range
sr@latin: U okviru izabranog opsega datuma

en: Write
sr@latin: Pisanje

en: Writing
sr@latin: Pisanje

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
sr@latin: Nemate dozvole za izbacivanje diska „%s“

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
sr@latin: Nemate dozvole za montiranje diska „%s“

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
sr@latin: Nemate dozvole za demontiranje diska „%s“

en: Your input is invalid because it contains linefeeds
sr@latin: Vaš ulaz je oštećen jer sadrži linije izvora

en: Zip Drive
sr@latin: ZIP uređaj

en: Zoom
sr@latin: Zum

en: [ SNIP - additional errors above have been trimmed from this log ]
sr@latin: [ SNIP - dodatne greške iznad su iz ovog dnevnika ]

en: [DIR | FILE | URL]...
sr@latin: [DIR | FAJL | URL]...

en: [FILENAME...]
sr@latin: [IME FAJLA...]

en: [PATTERN]      eg '*.jpg'
sr@latin: [OBRAZAC]      npr '*.jpg'

en: [blank]
sr@latin: [prazan]

en: [no media]
sr@latin: [bez medija]

en: _About
sr@latin: _O

en: _Add
sr@latin: _Dodaj

en: _Add...
sr@latin: _Dodaj

en: _Advanced
sr@latin: N_apredno

en: _All Tasks
sr@latin: _Svi zadaci

en: _Application
sr@latin: _Aplikacija

en: _Archive
sr@latin: _Arhiva

en: _As Root
sr@latin: _Kao admin

en: _Ascending
sr@latin: _Rastuće

en: _Associated Apps
sr@latin: _Pridruženi programi

en: _Auto Mount
sr@latin: _Auto montiranje

en: _Average Speed
sr@latin: _Prosečna brzina

en: _Back
sr@latin: _Nazad

en: _Backup
sr@latin: _Rezervna kopija

en: _Bookmark
sr@latin: _Obeleživači

en: _Bookmarks
sr@latin: _Obeleživači

en: _Browse
sr@latin: Raz_gledaj

en: _Browser
sr@latin: _Čitač

en: _Case Sensitive
sr@latin: _Osetljiv slučaj

en: _Check
sr@latin: _Proveri

en: _Choose...
sr@latin: _Izaberi...

en: _Click
sr@latin: _Klik

en: _Close
sr@latin: _Zatvori

en: _Columns
sr@latin: _Kolone

en: _Command
sr@latin: _Naredba

en: _Command:
sr@latin: _Naredba:

en: _Compact
sr@latin: _Kompaktno

en: _Confirm Create
sr@latin: _Potvrdi kreiranje

en: _Continue
sr@latin: _Nastavi

en: _Copy
sr@latin: _Kopiraj

en: _Copy To
sr@latin: _Kopiraj kao

en: _Count
sr@latin: _Brojač

en: _Create Subfolder
sr@latin: _Napravi podfolder

en: _Custom
sr@latin: _Prilagođeno

en: _Default
sr@latin: _Podrazumevano

en: _Delete
sr@latin: Obri_ši

en: _Descending
sr@latin: _Opadajuće

en: _Design Mode
sr@latin: _Dizajn mod

en: _Desktop
sr@latin: Ra_dna površ

en: _Desktop Application
sr@latin: Desktop aplikacija

en: _Desktop Folder
sr@latin: _Desktop fascikla

en: _Detailed
sr@latin: _Detaljno

en: _Detailed Stats
sr@latin: _Detaljna statistika

en: _Device
sr@latin: _Uređaj

en: _Devices
sr@latin: _Uređaji

en: _Display Name
sr@latin: _Ime ekrana

en: _Edit
sr@latin: _Uredi

en: _Edit fstab
sr@latin: _Izmeni fstab

en: _Eject
sr@latin: _Izbaci

en: _Elapsed
sr@latin: _Proteklo

en: _Empty Drives
sr@latin: _Prazni diskovi

en: _Error Option
sr@latin: _Opcije greške

en: _Exit
sr@latin: _Izlaz

en: _Extract
sr@latin: _Raspakuj

en: _File
sr@latin: _Fajl

en: _File List
sr@latin: _Fajl lista

en: _File Search
sr@latin: _Pretraga fajlova

en: _Focus
sr@latin: _Fokus

en: _Folder
sr@latin: _Fascikla

en: _Forward
sr@latin: _Napred

en: _From File
sr@latin: _Iz fajla

en: _Fullscreen
sr@latin: _Pun ekran

en: _General
sr@latin: Op_šte

en: _Get Plugins
sr@latin: _Dobavi priključak

en: _Go
sr@latin: _Idi

en: _Help
sr@latin: _Pomoć

en: _Hidden Files
sr@latin: _Sakriveni fajlovi

en: _Hidden First
sr@latin: _Prvi sakriveni

en: _Hide
sr@latin: _Sakrij

en: _Hide Panel
sr@latin: _Sakrij panel

en: _Home
sr@latin: _Početna

en: _Homepage
sr@latin: _Početna strana

en: _Icon
sr@latin: _Ikona

en: _Icons
sr@latin: _Ikonice

en: _Import
sr@latin: _Uvoz

en: _Install
sr@latin: _Instaliraj

en: _Instance
sr@latin: _Primer

en: _Internal Drives
sr@latin: _Interni diskovi

en: _Invert Selection
sr@latin: _Obrni izbor

en: _Item
sr@latin: _Stavka

en: _Key Shortcut
sr@latin: _Prečica

en: _Keypress
sr@latin: Pritisak na taster

en: _Label
sr@latin: _Oznaka

en: _List Contents
sr@latin: _Lista sadržaja

en: _Location
sr@latin: _Lokacija

en: _Manual Location
sr@latin: _Lokacija korisničkog uputstva

en: _Menu Item
sr@latin: _Stavka menija

en: _Middle Click
sr@latin: _Srednji klik

en: _Modified
sr@latin: _Izmenjeno

en: _Mount
sr@latin: _Montiraj

en: _Mount Options
sr@latin: _Opcije montiranja

en: _Mount Removable
sr@latin: _Montiraj uklonjivi

en: _Move
sr@latin: _Pomeri

en: _Move To
sr@latin: _Pomeri do

en: _Move/Resize
sr@latin: _Pomeri/Promeni veličinu

en: _Name
sr@latin: _Ime

en: _New
sr@latin: _Novo

en: _New Tab
sr@latin: _Nova kartica

en: _Next
sr@latin: _Sledeće

en: _Open
sr@latin: _Otvori

en: _Open With App
sr@latin: Otvori pomoću

en: _Option
sr@latin: _Opcija

en: _Options
sr@latin: _Opcije

en: _Overwrite
sr@latin: _Prebriši

en: _Overwrite Option
sr@latin: _Prebriši podešavanja

en: _Owner
sr@latin: _Vlasnik

en: _Parent
sr@latin: _Matična fascikla

en: _Partition Tables
sr@latin: _Particiona tabela

en: _Paste
sr@latin: _Nalepi

en: _Path Bar
sr@latin: _Bar putanje

en: _Pause
sr@latin: _Pauza

en: _Pause On Error
sr@latin: _Pauza zbog greške

en: _Permission
sr@latin: _Dozvole

en: _Permissions
sr@latin: _Dozvole

en: _Plugins
sr@latin: _Priključci

en: _Popups
sr@latin: _Iskačući prozori

en: _Preferences
sr@latin: _Podešavanja

en: _Prev
sr@latin: _Prethodno

en: _Progress
sr@latin: _Napredak

en: _Properties
sr@latin: _Osobine

en: _Queue
sr@latin: _Red

en: _Queue New Tasks
sr@latin: _Red novih zadataka

en: _Quick
sr@latin: _Brzi

en: _Recursive
sr@latin: _Rekurzivan

en: _Remove
sr@latin: _Ukloni

en: _Rename
sr@latin: P_romeni ime

en: _Reorder
sr@latin: _Ponovo naručeno

en: _Restore
sr@latin: _Povrati

en: _Resume
sr@latin: _Povrati

en: _Root
sr@latin: _Koren

en: _Root Editor
sr@latin: _Admin editor

en: _Root Terminal
sr@latin: _Admin terminal

en: _Rubberband Select
sr@latin: _Izaberi grupu

en: _Script
sr@latin: _Skripta

en: _Select All
sr@latin: _Odaberi sve

en: _Set As Default
sr@latin: _Podesi kao podrazumevano

en: _Set Default
sr@latin: _Podesi podrazumevano

en: _Set as default application for this file type
sr@latin: _Podesi kao podrazumevanu aplikaciju za ovu vrstu fajla

en: _Settings
sr@latin: _Podešavanja

en: _Side Toolbar
sr@latin: _Bočna traka alata

en: _Single Click
sr@latin: _Jedan klik

en: _Size
sr@latin: _Veličina

en: _Skip
sr@latin: _Preskoči

en: _Smart Queue
sr@latin: _Pametan red

en: _Sort
sr@latin: _Sortiraj

en: _Startup
sr@latin: _Pokretanje

en: _Status
sr@latin: _Stanje

en: _Sync
sr@latin: _Sinhronizuj

en: _To
sr@latin: _Za

en: _Tool
sr@latin: _Alatke

en: _Toolbar
sr@latin: _Traka alata

en: _Toolbar Item
sr@latin: _Stavka u traci alata

en: _Tools
sr@latin: _Alati

en: _Tree
sr@latin: _Stablo

en: _Type
sr@latin: _Vrsta

en: _Unmount
sr@latin: _Odmontiraj

en: _Unmount On Exit
sr@latin: _Odmontiraj na izlazu

en: _Unselect All
sr@latin: _Deselektuj sve

en: _Unset
sr@latin: _Izmeni podešavanje

en: _Up
sr@latin: _Gore

en: _User's Manual
sr@latin: _Korisničko uputstvo

en: _Verbose
sr@latin: _Detaljno

en: _View
sr@latin: P_regled

en: _Volume Management
sr@latin: Upra_vljanje logičkim diskovima

en: _Volumes...
sr@latin: _Diskovi...

en: _Window
sr@latin: _Prozor

en: _Window Icon
sr@latin: _Ikona prozora

en: _Write Access
sr@latin: _Pristup pisanju

en: begins with
sr@latin: počinje sa

en: by IgnorantGuru
sr@latin: Autor IgnorantGuru

en: changing
sr@latin: menjanje

en: contains
sr@latin: se nalazi

en: contents of Elapsed task column (read-only)
sr@latin: sadržaj kolone preostali zadatak (samo čitanje)

en: contents of Started task column (read-only)
sr@latin: sadržaj kolone početi zadatak (samo čitanje)

en: contents of Status task column  (read-only)
sr@latin: sadržaj kolone Statusni zadatak  (samo čitanje)

en: copy
sr@latin: kopiraj

en: copying
sr@latin: kopiranje

en: copying  File  1:15  65.2 M  30.2 M/s
sr@latin: kopiranje  Fajla  1:15  65.2 M  30.2 M/s

en: custom tmp_dir contains invalid chars - reverting to /tmp
sr@latin: prilagođeni tmp_dir sadri neispravna slova - povratak u /tmp

en: deleting
sr@latin: uklanjanje

en: devices
sr@latin: uređaji

en: doesn't begin with
sr@latin: ne počinje sa

en: doesn't contain
sr@latin: se ne nalazi

en: doesn't end with
sr@latin: na završava sa

en: doesn't equal
sr@latin: nejednak

en: doesn't match all rules:
sr@latin: Ne odgovaraju sva pravila:

en: doesn't match any rule:
sr@latin: Ne odgovara bilo koje pravilo:

en: eg 'Current Status: Example'
sr@latin: pr 'Trenutni status: Primer'

en: eg 'Some\nlines\nof text'
sr@latin: npr 'neke\nlines\nof text'

en: eg 'gtk-open'
sr@latin: npr 'gtk-open'

en: eg '~/copy-file-contents-to-clipboard.txt'
sr@latin: npr '~/kopiraj-sadržaj-fajla-u-klipbord.txt'

en: element '%s' does not exist
sr@latin: element '%s' ne postoji

en: ends with
sr@latin: završava sa

en: equals
sr@latin: jednak

en: error creating file %s: %s
sr@latin: greška u kreiranju fajla %s: %s

en: error reading file %s: %s
sr@latin: greška u čitanju fajla %s: %s

en: error writing file %s: %s
sr@latin: greška upisivanja fajla %s: %s

en: file '%s' contents are not valid UTF-8
sr@latin: fajl '%s' sadrži neispravan UTF-8

en: file '%s' is not a regular file
sr@latin: fajl '%s' nije regularan fajl

en: files
sr@latin: fajlovi

en: focus element (panelN|filelist|devices|bookmarks|dirtree|pathbar)
sr@latin: fokusiraj element (panelN|fajl lista|uređaji|obeleživači|stablo|putanja bara)

en: focus element is visible (0 or 1, or device state change)
sr@latin: fokus elementa je vidljiv (0 ili 1, ili stanje uređaja promenjeno)

en: hidden | hidden
sr@latin[0]: sakriveno
sr@latin[1]: sakriveno
sr@latin[2]: sakriveno

en: internal command %s requires an argument
sr@latin: interna naredba %s zahteva argument

en: internal command un/select is invalid for %s
sr@latin: interna naredba de/selektuje pogrešno za %s

en: invalid dialog option
sr@latin: nevažeća opcija dijaloga

en: is greater than
sr@latin: je veće nego

en: is less than
sr@latin: je manje nego

en: item if context
sr@latin: stavka ako je u kontekstu

en: key code  (eg 0x63)
sr@latin: ključ koda  (pr 0x63)

en: larger
sr@latin: veći

en: linking
sr@latin: linkovanje

en: matches all rules:
sr@latin: odgovaraju sva pravila:

en: matches any rule:
sr@latin: odgovara bilo koje pravilo:

en: moving
sr@latin: pomeranje

en: new
sr@latin: novo

en: newer
sr@latin: noviji

en: none
sr@latin: nijedan

en: older
sr@latin: stariji

en: panel number (1-4)
sr@latin: broj panela (1-4)

en: paused
sr@latin: pauzirano

en: pipe '%s' data is not valid UTF-8
sr@latin: pipe '%s' podatak nije ispravan UTF-8

en: prefix '%s' is not a valid variable name
sr@latin: prefikx '%s' nije ispravna variabla imena

en: queued
sr@latin: na čekanju

en: running
sr@latin: pokretanje

en: smaller
sr@latin: manji

en: spacefm-auth not found in path - this reduces your security
sr@latin: spacefm nije pronađen u putanji - ovo smanjuje vašu bezbednost

en: spacefm: %s requires a directory path
sr@latin: spacefm: %s zahteva putanju fascikle

en: spacefm: %s requires a file path
sr@latin: spacefm: %s zahtefa putanju fajla

en: spacefm: %s requires two arguments
sr@latin: spacefm: %s zahteva dva argumenta

en: spacefm: --socket-cmd requires an argument
sr@latin: spacefm: --ulaz-cmd zahteva argument

en: spacefm: Error: Unable to save session
           %s
sr@latin: spacefm: Greška: Onemogućeno čuvanje sesije
           %s

en: spacefm: argument is not valid UTF-8
sr@latin: spacefm: argument nije validan UTF-8

en: spacefm: command %s requires an argument
sr@latin: spacefm: naredba %s zahteva argument

en: spacefm: command set requires an argument
sr@latin: spacefm: naredba zahteva argument

en: spacefm: could not connect to socket (not running? or DISPLAY not set?)
sr@latin: spacefm: ne mogu povezati ulaz (nije pokrenut? ili EKRAN nije podešen?)

en: spacefm: could not create socket
sr@latin: spacefm: ne mogu kreirati ulaz

en: spacefm: custom submenu '%s' not found
sr@latin: spacefm: prilagođeni podmeni '%s' nije pronađen

en: spacefm: directory '%s' does not exist
sr@latin: spacefm: fascikla '%s' ne postoji

en: spacefm: error reading file '%s'
sr@latin: spacefm: greška kod čitanja fajla '%s'

en: spacefm: event handler not found
sr@latin: spacefm: rukovodilac događaja nije pronađen

en: spacefm: file '%s' does not contain valid UTF-8 text
sr@latin: spacefm: fajl '%s' ne zadrži ispravan UTF-8 tekst

en: spacefm: internal task %s is read-only
sr@latin: spacefm: interni zadatak %s je samo za čitanje

en: spacefm: invalid %s task option '%s'
sr@latin: spacefm: nevažeća %s opcija zadatka '%s'

en: spacefm: invalid %s value
sr@latin: spacefm: neispravna %s vrednost

en: spacefm: invalid column name '%s'
sr@latin: spacefm: neispravno ime kolone '%s'

en: spacefm: invalid column width
sr@latin: spacefm: neispravna širina kolone

en: spacefm: invalid keycode '%s'
sr@latin: spacefm: neispravno šifrovanje '%s'

en: spacefm: invalid option '%s'
sr@latin: spacefm: nevažeća opcija '%s'

en: spacefm: invalid panel %d
sr@latin: spacefm: nevažeći panel %d

en: spacefm: invalid panel number
sr@latin: spacefm: neispravan broj panela

en: spacefm: invalid property %s
sr@latin: spacefm: neispravna svojstva %s

en: spacefm: invalid queue_state '%s'
sr@latin: spacefm: neispravno stanje_reda '%s'

en: spacefm: invalid response from socket
sr@latin: spacefm: neispravan odziv od ulaza

en: spacefm: invalid slider value
sr@latin: spacefm: neispravan klizač vrednosti

en: spacefm: invalid socket command
sr@latin: spacefm: nevažeća ulazna naredba

en: spacefm: invalid socket method '%s'
sr@latin: spacefm: nispravan metod ulaza '%s'

en: spacefm: invalid tab %d
sr@latin: spacefm: nevažeća kartica %d

en: spacefm: invalid tab number
sr@latin: spacefm: neispravan broj kartica

en: spacefm: invalid task '%s'
sr@latin: spacefm: neispravan zadatak '%s'

en: spacefm: invalid task property '%s'
sr@latin: spacefm: neispravan zadatak svojstva '%s'

en: spacefm: invalid task type '%s'
sr@latin: spacefm: neuspeo tip zadatka '%s'

en: spacefm: invalid window
sr@latin: spacefm: nevažeći prozor

en: spacefm: invalid window %s
sr@latin: spacefm: nevažeći prozor %s

en: spacefm: menu '%s' context hidden or disabled
sr@latin: spacefm: meni '%s' sadržaj nevidljiv ili isključen

en: spacefm: no such directory '%s'
sr@latin: spacefm: nema takvog direktorijuma '%s'

en: spacefm: no such file '%s'
sr@latin: spacefm: nema takvog fajla '%s'

en: spacefm: option %s requires an argument
sr@latin: spacefm: opcija %s zahteva argument

en: spacefm: panel %d is not visible
sr@latin: spacefm: panel %d nije vidljiv

en: spacefm: relative path '%s' requires %s option --dir DIR
sr@latin: spacefm: relativna putanja '%s' zahteva %s opciju --dir DIR

en: spacefm: task property '%s' is read-only
sr@latin: spacefm: zadatak svojstva '%s' je samo za čitanje

en: spacefm: task type %s requires FILE argument(s)
sr@latin: spacefm: zadatak tipa %s zahteva FAJL argument(s)

en: spacefm: text is not valid UTF-8
sr@latin: spacefm: tekst nije ispravan UTF-8

en: sr0 [no media] :EXAMPLE
sr@latin: sr0 [bez medija] :PRIMER

en: stalled
sr@latin: zastalo

en: tab number (1-...)
sr@latin: broj kartica (1-...)

en: text to show in Average task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni prosečan zadatak

en: text to show in CRemain task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni preostali zadaci

en: text to show in Count task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni zadatak brojanja

en: text to show in Current task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni trenutni zadatak

en: text to show in Folder task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni zadatak fascikle

en: text to show in Item task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni zadatak stavke

en: text to show in Remain task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni preostali zadatak

en: text to show in To task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni zadataka

en: text to show in Total task column
sr@latin: tekst za pokazivanje u koloni total zadataka

en: trashing
sr@latin: bacanje

en: udev Not Configured
sr@latin: udev nije konfigurisan

en: window ID
sr@latin: prozor ID
