okular - en to sr translation catalogue (627 entries)

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
sr[0]:  Учитан је документ са %1 страницом.
sr[1]:  Учитан је документ са %1 странице.
sr[2]:  Учитан је документ са %1 страница.
sr[3]:  Учитан је документ са једном страницом.

en: "Unique instance" control
sr: Контрола „јединственог примерка“

en: %1 Properties
sr: Својства %1

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
sr[0]: %1
    
    %2 обележивач
sr[1]: %1
    
    %2 обележивача
sr[2]: %1
    
    %2 обележивача
sr[3]: %1
    
    Један обележивач

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
sr: &Сачувај ‘%1’...

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
sr: Екран %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
sr: %1×%2 in (%3)

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 mm (%3)
sr: %1×%2 mm (%3)

en: &Add...
sr: &Додај...

en: &Appearance
sr: &Изглед

en: &Author:
sr: &Аутор:

en: &Auto Fit
sr: Уклопи &аутоматски

en: &Bookmarks
sr: &Обележивачи

en: &Color:
sr: &Боја:

en: &Continuous
sr: &Без прекида

en: &Default Font:
sr: &Подразумевани фонт:

en: &Default Zoom:
sr: &Подразумевано увеличање:

en: &Delete
sr: &Обриши

en: &Edit
sr: &Уређивање

en: &Edit...
sr: &Уреди...

en: &Embedded Files
sr: &Угнежђени фајлови

en: &File
sr: &Фајл

en: &Fonts
sr: &Фонтови

en: &General
sr: &Опште

en: &Get Books From Internet...
sr: &Добави књиге са Интернета...

en: &Go
sr: &Кретање

en: &Help
sr: &Помоћ

en: &Import PostScript as PDF...
sr: &Увези постскрипт као ПДФ...

en: &Low
sr: &ниско

en: &Magnifier
sr: &Увеличавач

en: &Name:
sr: &Име:

en: &Obey DRM limitations
sr: П&оштуј ДРМ ограничења

en: &Opacity:
sr: &Непрозирност:

en: &Open Pop-up Note
sr: &Отвори искачућу белешку

en: &Orientation
sr: &Оријентација

en: &Page Up/Down overlap:
sr: Преклапање на PageUp/PageDown:

en: &Page:
sr: С&траница:

en: &Pen Width:
sr: Дебљина &оловке:

en: &Properties
sr: &Својства

en: &Reload document on file change
sr: Поново отво&ри документ приликом промене фајла

en: &Remove
sr: У&клони

en: &Settings
sr: &Подешавање

en: &Toggle Change Colors
sr: &Пребаци промену боја

en: &Tools
sr: &Алатке

en: &Trim Margins
sr: &Сасеци маргине

en: &Trim View
sr: &Сасеци приказ

en: &Type:
sr: &Тип:

en: &View
sr: &Приказ

en: &View Mode
sr: Режим &приказа

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
sr: Фајл

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
sr: Извор: %1

en: (C) 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    (C) 2004-2005 Enrico Ros
    (C) 2005 Piotr Szymanski
    (C) 2004-2017 Albert Astals Cid
    (C) 2006-2009 Pino Toscano
sr: © 2002, Вилко Гревен, Кристоф Деврис
    © 2004–2005, Енрико Рос
    © 2005, Пјотр Шимањски
    © 2004–2017, Алберт Асталс Сид
    © 2006–2009, Пино Тоскано

en: *|All Files
sr: *|Сви фајлови

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
sr: <b>Кликните</b> да отворите фајл или <b>кликните и држите</b> да изаберете недавни фајл

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
sr: <qt><strong>Грешка фајла!</strong> Не могу да направим привремени фајл <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
sr: <qt><strong>Грешка фајла!</strong> Не могу да отворим фајл <nobr><strong>%1</strong></nobr> зарад распакивања. Фајл неће бити учитан.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
sr: <qt><strong>Грешка фајла!</strong> Не могу да распакујем <nobr><strong>%1</strong></nobr>. Фајл неће бити учитан.</qt>

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
sr: <qt>Нађено је више од једне позадине за овај МИМЕ тип:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Изаберите која ће се користити:</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
sr: <qt>Ова грешка се обично јавља ако је фајл покварен. Ако желите да будете сигурни, покушајте да га распакујете ручно помоћу наредби из командне линије.</qt>

[ctx: @action:button]
en: View
sr: Прикажи

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
sr: &Извади фонт

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
sr: Сачувај &као...

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
sr: &Прикажи...

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
sr: <qt>Подеси команду посебног уређивача текста.<br />
    Такође можете да ставите и неколико аргумената:
    <ul>
      <li>%f - име фајла</li>
      <li>%l - ред фајла до ког треба доћи</li>
      <li>%c - колона фајла до које треба доћи</li>
    </ul>
    Ако %f није наведено, име фајла ће бити надовезано на наведену наредбу.</qt>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
sr: Изаберите уређивач који бисте желели да користите кад Окулар хоће да отвори изворни фајл.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before.
    For files which were opened before the previous zoom is applied.
sr: Одређује подразумевани режим увеличања за први пут отворене фајлове.
    На фајлове који су раније отварани примењује се претходно увеличање.

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
sr: Екран %1

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
sr: Тренутни екран

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
sr: Подразумевани екран

[ctx: @title:column]
en: Created
sr: направљено

[ctx: @title:column]
en: Description
sr: опис

[ctx: @title:column]
en: Modified
sr: измењено

[ctx: @title:column]
en: Name
sr: име

[ctx: @title:column]
en: Size
sr: величина

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
sr: Угнежђени фајлови

[ctx: @title:window]
en: Print
sr: Штампање

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
sr: Добар компромис између искоришћења меморије и добитка у брзини. Предучитава следећу страницу и убрзава претраге. (Типично за системе са 2 GB меморије.)

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
sr: Било је проблема при извршавању наредбе „dvipng“.

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
sr: Било је проблема при извршавању наредбе „latex“.

en: Abort Closing
sr: Обустави затварање

en: Abort Reloading
sr: Обустави учитавање

en: About Backend
sr: О позадини

en: Accessibility
sr: Приступачност

en: Accessibility Reading Aids
sr: Помоћи за читање

en: Add Bookmark
sr: Додај обележивач

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
sr: Додај тумачење

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
sr[0]:  сек.
sr[1]:  сек.
sr[2]:  сек.
sr[3]:  сек.

en: Advance every:
sr: Напредуј сваких:

en: Advance to the Next Page
sr: Продужи на следећу страницу

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
sr: <html>Пошто га сачувате, формат тренутног документа захтева да се фајл поново учита. Изгубићете историјат опозива и понављања.<br />Желите ли да наставите?</html>

en: Aggr&essive
sr: &агресивно

en: All files (*)
sr: сви фајлови (*)

en: All supported files (%1)
sr: сви подржани фајлови (%1)

en: Always Hidden
sr: увек скривен

en: Always Visible
sr: увек видљив

en: Annotation | %1 Annotations
sr[0]: %1 тумачење
sr[1]: %1 тумачења
sr[2]: %1 тумачења
sr[3]: Тумачење

en: Annotation Options
sr: Опције тумачења

en: Annotation Properties
sr: Својства тумачења

en: Annotation improvements
sr: Побољшања тумачења

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
sr: Линија слободном руком

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
sr: Полигон (кликните на прву тачку да га затворите)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
sr: Правоугаоник

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
sr: Права линија

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
sr: Елипса (вуците да изаберете зону)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
sr: Истицање текста

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
sr: Уткано текстуално тумачење (вуците да изаберете зону)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
sr: Искачућа белешка

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
sr: Симбол печата

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
sr: Таласасто по тексту

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
sr: Прецртан текст

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
sr: Подвучен текст

en: Annotations
sr: Тумачења

en: Annotations artwork
sr: Графика за тумачења

en: Appearance
sr: Изглед

en: Approved
sr: одобрено

en: As Is
sr: као што јесте

en: Author
sr: Аутор

en: Author: %1
sr: Аутор: %1

en: Auto Fit
sr: уклопљено аутоматски

en: Back
sr: Назад

en: Backend Selection
sr: Избор позадине

en: Background color:
sr: Позадинска боја:

en: Beginning of the document
sr: Почетак документа

en: Black
sr: црна

en: Blinds Horizontal
sr: заклони водоравни

en: Blinds Vertical
sr: заклони усправни

en: Blue
sr: плава

en: Bookmark
sr: обележивач

en: Bookmarks
sr: Обележивачи

en: Box In
sr: кутија у

en: Box Out
sr: кутија из

en: CID TrueType
sr: ЦИД трутајп

en: CID Type 0
sr: ЦИД тип‑0

en: CID Type 0C
sr: ЦИД тип‑0Ц

en: CPU Usage
sr: Искоришћење ЦПУ‑а

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
sr: Не могу да нађем прикључак који је у стању да обради прослеђени документ.

en: Cannot find dvipng executable.
sr: Не могу да нађем наредбу „dvipng“.

en: Cannot find latex executable.
sr: Не могу да нађем наредбу „latex“.

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
sr: Богати медијум

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
sr: Екран

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
sr: Виџет

en: Caret
sr: Капица

en: Caret Properties
sr: Својства капице

en: Case Sensitive
sr: Разликуј величину слова

en: Case sensitive
sr: Разликуј величину слова

en: Category
sr: Категорија

en: Center
sr: средина

en: Change &colors
sr: Промени &боје

en: Change Dark & Light Colors
sr: Измени тамне и светле боје

en: Change Paper Color
sr: Промени боју папира

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
sr: Намести тумачење

en: Click to begin
sr: Кликните да почнете

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
sr: Кликните да отворите фајл
    Кликните и држите да отворите недавни фајл

en: Click to see the magnified view.
sr: Кликните за увеличан приказ.

en: Close
sr: Затвори

en: Close &Find Bar
sr: Затвори траку за &претрагу

en: Close Document
sr: Затварање документа

en: Close Tabs
sr: Затвори језичке

en: Close this note
sr: Затвори ову белешку

en: Color mode:
sr: Режим боје:

en: Color:
sr: Боја:

en: Command:
sr: Наредба:

en: Comment
sr: коментар

en: Confidential
sr: поверљиво

en: Configure Annotations...
sr: Подеси тумачења...

en: Configure Backends
sr: Подешавање позадина

en: Configure Backends...
sr: Подеси позадине...

en: Configure Okular...
sr: Подеси Окулар...

en: Configure Viewer
sr: Подешавање приказивача

en: Configure Viewer Backends
sr: Подешавање приказивачких позадина

en: Configure Viewer Backends...
sr: Подеси приказивачке позадине...

en: Configure Viewer...
sr: Подеси приказивач...

en: Configure Web Shortcuts...
sr: Подеси веб пречице...

en: Confirm Close
sr: Потврда затварања

en: Contents
sr: Садржај

en: Continue
sr: Настави

en: Continue Closing
sr: Настави затварање

en: Continue Reloading
sr: Настави учитавање

en: Continue losing changes
sr: Настави уз губљење измена

en: Continuing search from beginning
sr: Настављам претрагу од почетка

en: Continuing search from bottom
sr: Настављам претрагу са дна

en: Contrast:
sr: Контраст:

en: Convert to Black & White
sr: Претвори у црно‑бело

en: Copy Link Address
sr: Копирај адресу везе

en: Copy Text
sr: Копирај текст

en: Copy forbidden by DRM
sr: ДРМ брани копирање

en: Copy to Clipboard
sr: Копирај у клипборд

en: Copyright
sr: Ауторска права

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
sr: Не могу да нађем погодну наредбу за штампање. Обезбедите да lpr из ЦУПС‑а буде доступна.

en: Could not load print preview part
sr: Не могу да учитам део за преглед пред штампање

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
sr: Не могу да отворим ‘%1’ за писање. Фајл није сачуван.

en: Could not open %1. Reason: %2
sr: Не могу да отворим „%1“. Разлог: %2

en: Could not open '%1' (%2)
sr: Не могу да отворим „%1“ (%2)

en: Could not open '%1'. File does not exist
sr: Не могу да отворим „%1“. Фајл не постоји.

en: Could not open a temporary file
sr: Не могу да отворим привремени фајл.

en: Could not open the temporary file for saving.
sr: Не могу да отворим привремени фајл за уписивање.

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
sr: Не могу да одштампам документ. Грешка је „%1“. Пријавите ово на bugs.kde.org.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
sr: Не могу да одштампам документ. Непозната грешка. Пријавите ово на bugs.kde.org.

en: Create annotation tool
sr: Стварање алатке тумачења

en: Create drawing tool
sr: Стварање алатке цртања

en: Created
sr: Направљен

en: Created Okular from KPDF codebase
sr: Направио Окулар од КПДФ‑овог изворног кода

en: Creator
sr: Стваралац

en: Current document only
sr: Само текући документ

en: Dark color:
sr: Тамна боја:

en: Default Drawing Tool #%1
sr: Подразумевана алатка цртања #%1

en: Default transition:
sr: Подразумевани прелаз:

en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
sr: Одређује колико ће од тренутно приказаног подручја остати видљиво по притиску на тастер PageUp или PageDown.

en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before.
    For files which were opened before the previous zoom is applied.
sr: Одређује подразумевани режим увеличања за први пут отворене фајлове.
    На фајлове који су раније отварани примењује се претходно увеличање.

en: Departmental
sr: за одељење

en: Description
sr: Опис

en: Description:
sr: Опис:

en: Developer
sr: Програмер

en: Display document title in titlebar if available
sr: Наслов документа у насловној траци (ако га има)

en: Display file name only
sr: прикажи само име фајла

en: Display full file path
sr: прикажи целу путању фајла

en: Dissolve
sr: разлагање

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
sr: Желите ли да сачувате измене у „%1“ или да их одбаците?

en: Document Password
sr: Лозинка документа

en: Document shared successfully
sr: Документ успешно подељен.

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
sr: Документи за отварање. Задајте ‘-’ за читање са стдул.

en: Draft
sr: нацрт

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
sr: Исцртајте правоугаоник око дела странице који желите да буде видљив.

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
sr: Исцртајте правоугаоник око табеле, па кликћите близу ивица да је изделите; притисните Esc да очистите.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
sr: Исцртајте правоугаоник око текста/графике за копирање.

en: Draw border around &Images
sr: Цртај ивицу око с&лика

en: Draw border around &Links
sr: Цртај ивицу око &веза

en: Drawing Tool Configuration
sr: Постава алатке цртања

en: Drawing Tool: %1
sr: Алатка цртања: %1

en: Duplicated Name
sr: Дупликат имена

en: E&xport As
sr: И&звези као

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
sr: Уреди изборе падајућег списка у формулару

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
sr: Уреди изборе списка у формулару

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
sr: Уреди садржај тумачења

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
sr: Уреди садржај формулара

en: Edit annotation tool
sr: Уређивање алатке тумачења

en: Edit drawing tool
sr: Уређивање алатке цртања

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
sr: Уреди стања дугмета у формулару

en: Editor
sr: Уређивач

en: Editor Options
sr: Опције уређивача

en: Editor:
sr: Уређивач:

en: Ellipse
sr: елипса

en: Embedded (subset)
sr: угнежђен (подскуп)

en: Embedded: %1
sr: Угнежђен: %1

en: Enable &transparency effects
sr: Укључи ефекте &провидности

en: Enable Graphics Antialias
sr: Омекшавање графике

en: Enable Text Antialias
sr: Омекшавање текста

en: Enable Text Hinting
sr: Навођење текста

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
sr: Разликуј величину слова

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
sr: Регуларни израз

en: Enable transitions
sr: Омогући прелазе

en: End Presentation
sr: Заврши презентацију

en: End of the document
sr: Крај документа

en: Enter at least 3 letters to filter pages
sr: Унесите бар три слова за филтрирање страница

en: Enter the new name of the bookmark:
sr: Унесите име новог обележивач:

en: Eraser
sr: Брисач

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
sr: Грешка: уз опцију --page може да се отвори само један документ

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
sr: Грешка: уз опцију --presentation може да се отвори само један документ

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
sr: Грешка: уз опцију --print може да се отвори само један документ

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
sr: Грешка: уз опцију --unique може да се отвори само један документ

en: Execute '%1'...
sr: Изврши '%1'...

en: Exit Presentation Mode
sr: Изађи из режима презентације

en: Experimental
sr: експериментално

en: Fade
sr: претапање

en: File
sr: фајл

en: File Attachment
sr: Приложени фајл

en: File Attachment Properties
sr: Својства приложеног фајла

en: File Changed
sr: Фајл измењен

en: File Path
sr: Путања фајла

en: File Size
sr: Величина фајла

en: File could not be saved in '%1'. %2
sr: Фајл не може да се сачува у '%1'. %2

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
sr: Фајл није могао бити сачуван у ‘%1’. Грешка: ‘%2’. Покушајте да га сачувате на другом месту.

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
sr: Фајл није могао бити сачуван у ‘%1’. Покушајте да га сачувате на другом месту.

en: File not saved.
sr: Фајл није сачуван.

en: Filled form contents
sr: садржај попуњених формулара

en: Filter Options
sr: Опције филтера

en: Final
sr: коначно

en: Find Next
sr: Наћи следеће

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
sr: Следеће

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
sr: Претходно

en: Find as you type
sr: Тражи док куцам

[ctx: Find text]
en: F&ind:
sr: &Нађи

en: Find...
sr: Нађи...

en: First Page
sr: Прва страница

en: Fit &Page
sr: Уклопи &страницу

en: Fit &Width
sr: Уклопи &ширину

en: Fit Page
sr: уклопљена страница

en: Fit Wi&ndow to Page
sr: Уклопи прозор на &страницу

en: Fit Width
sr: уклопљена ширина

en: Follow This Link
sr: Прати ову везу

en: Font:
sr: Фонт:

en: For Comment
sr: за коментарисање

[ctx: For Presentation]
en: Pause
sr: Паузирај

[ctx: For Presentation]
en: Play
sr: Пусти

en: For Public Release
sr: за јавност

en: Former maintainer
sr: Бивши одржавалац

en: Forward
sr: Напред

en: Freehand Line
sr: Линија слободном руком

en: Freehand Line Properties
sr: Својства линије слободном руком

en: From current page
sr: Од текуће странице

en: Fully embedded
sr: потпуно угнежђен

en: G&reedy
sr: &похлепно

en: General
sr: Опште

en: General Options
sr: Опште опције

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
sr: Уреди текст

en: Geometrical shape
sr: Геометријски облик

en: Geometry
sr: Геометрија

en: Geometry Properties
sr: Својства геометрије

en: Glitter Down
sr: светлуцање надоле

en: Glitter Right
sr: светлуцање удесно

en: Glitter Right-Down
sr: светлуцање удесно‑надоле

en: Go To Page...
sr: Иди на страницу...

en: Go back to the Previous Page
sr: Врати се на претходну страницу

en: Go to '%1'
sr: Иди на „%1“

en: Go to Page
sr: Иди на страницу

en: Go to This Bookmark
sr: Иди на овај обележивач

en: Go to page %1
sr: Иди на страницу %1

en: Go to the next bookmark
sr: Иди на следећи обележивач

en: Go to the place you were after
sr: Идите на место на коме сте били после.

en: Go to the place you were before
sr: Идите на место на коме сте били пре.

en: Go to the previous bookmark
sr: Иди на претходни обележивач

en: Green
sr: зелена

en: Group by Author
sr: Групиши по аутору

en: Group by Page
sr: Групиши по страницама

en: Help
sr: помоћ

en: Hidden After Delay
sr: скривен после застоја

en: Hide Forms
sr: Сакриј формуларе

en: Highlight
sr: истакнуто

en: Highlighter
sr: истицач

en: Identity
sr: Идентитет

en: Image (%1 by %2 pixels)
sr: Слика (%1×%2 пиксела)

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
sr: Слика [%1×%2] копирана је у клипборд.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
sr: Слика [%1×%2] сачувана је у фајл ‘%3’.

en: Images (*.png *.jpeg)
sr: слике (*.png *.jpeg)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
sr: Увозим ПС фајл као ПДФ (може да потраје)...

en: Incorrect password. Try again:
sr: Нетачна лозинка. Покушајте поново:

en: Information
sr: информација

en: Inline Note
sr: Уткана белешка

en: Inline Note Properties
sr: Својства уткане белешке

en: Insert
sr: уметање

en: Invert Colors
sr: Изврни боје

en: JavaScript Script
sr: Јаваскриптна скрипта

en: Jump to next match
sr: Скочи на следеће поклапање

en: Jump to previous match
sr: Скочи на претходно поклапање

en: KDE
sr: КДЕ

en: KPDF developer
sr: Програмер КПДФ‑а

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
sr: Држи све у меморији. Предучитава следеће странице и убрзава претраге. (За системе са више од 4 GB меморије.)

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
sr: Користи што је мање меморије могуће. Не користи ништа поново. (За системе са мало меморије.)

en: Key
sr: тастер

en: Keywords
sr: Кључне речи

en: LaTeX rendering failed
sr: Рендеровање латеха није успело

en: Last Page
sr: Последња страница

en: Layers
sr: Слојеви

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
sr: од

en: Left
sr: лево

en: Light color:
sr: Светла боја:

en: Link the &thumbnails with the page
sr: Повежи с&личице са страницом

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
sr: Учитава и задржава све у меморији. Предучитава све странице. (Употребиће највише 50% од укупне меморије или од слободне меморије, шта је веће.)

en: Loop after last page
sr: У круг после задње странице

en: Lots of framework work, ODT and FictionBook backends
sr: Много посла на радном оквиру, позадине за ОДТ и фикшнбук

en: Main Toolbar
sr: Главна трака

en: Match All Words
sr: Поклопи све речи

en: Match Any Word
sr: Поклопи неку реч

en: Match Phrase
sr: Поклопи фразу

en: Memory Usage
sr: Искоришћење меморије

en: Mime Type
sr: МИМЕ тип

en: Modified
sr: Измењен

en: Modified: %1
sr: Измењен: %1

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
sr: Измени својства тумачења

en: Modify search behavior
sr: Измени понашање претраге

en: Mouse cursor:
sr: Показивач миша:

en: Move &Down
sr: Помери на&доле

en: Move &Up
sr: Помери на&горе

en: Moves to the beginning of the document
sr: Помера на почетак документа

en: Moves to the end of the document
sr: Помера на крај документа

en: Moves to the next page of the document
sr: Помера на следећу страницу документа

en: Moves to the previous page of the document
sr: Помера на претходну страницу документа

en: Movie
sr: Филм

en: Movie Properties
sr: Својства филма

en: Name
sr: име

en: Navigation
sr: Навигација

en: New Text Note
sr: Текст нове белешке

en: Next Bookmark
sr: Следећи обележивач

en: Next Page
sr: Следећа страница

en: Next Tab
sr: Следећи језичак

[ctx: Next page]
en: Next
sr: Следећа

en: No
sr: не

en: No Bookmarks
sr: Нема обележивача

en: No application found for opening file of mimetype %1.
sr: Није нађен ниједан програм за отварање фајла МИМЕ типа %1.

en: No description available.
sr: Опис није доступан.

en: Nor&mal (default)
sr: &нормално (подразумевано)

en: Not Approved
sr: није одобрено

en: Not For Public Release
sr: није за јавност

[ctx: Not available size]
en: N/A
sr: Није доступно

en: Not raise window
sr: Не подижи прозор

en: Note
sr: Белешка

[ctx: OT means OpenType]
en: CID TrueType (OT)
sr: ЦИД трутајп (ОТ)

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
sr: ЦИД тип‑0Ц (ОТ)

[ctx: OT means OpenType]
en: TrueType (OT)
sr: трутајп (ОТ)

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
sr: тип‑1Ц (ОТ)

en: Okular
sr: Окулар

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
sr: Окулар не може да копира %1 на задато место.
    
    Документ више не постоји.

en: Okular, a universal document viewer
sr: Окулар, универзални приказивач докумената

en: Open Document
sr: Отварање документа

en: Open external file
sr: Отвори спољни фајл

en: Open new files in &tabs
sr: Отварај нове фајлове под &језичцима

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
sr: Отвори документ

en: Options
sr: Опције

en: Options for Presentation Mode
sr: Опције за режим презентације

en: Original Orientation
sr: Првобитна оријентација

en: Overview &columns:
sr: Колоне &прегледа:

en: P&resentation
sr: &Презентација

en: PDF
sr: ПДФ

en: Page %1
sr: Страница %1

en: Page Number
sr: Број странице

en: Page Size
sr: Величина странице

en: Page of the document to be shown
sr: Страница документа за приказивање

en: Pages
sr: Страница

en: Pages: %1
sr: Странице: %1

en: Paper color:
sr: Боја папира:

en: Paragraph
sr: пасус

en: Pause movie
sr: Паузирај филм

en: Performance
sr: Перформансе

en: Performance Tuning
sr: Штеловање перформанси

en: Placement
sr: Позиционирање

en: Plain &Text...
sr: Обични &текст...

en: Play movie
sr: Пусти филм

en: Play movie...
sr: Пусти филм...

en: Play sound...
sr: Одсвирај звук...

en: Play this Sound
sr: Одсвирај овај звук

en: Play/Pause Presentation
sr: Пусти/паузирај презентацију

en: Please enter the password to read the document:
sr: Унесите лозинку за читање документа:

en: Polygon
sr: Полигон

en: Polygon Properties
sr: Својства полигона

en: Pop-up Note
sr: Искачућа белешка

en: Pop-up Note Properties
sr: Својства искачуће белешке

en: PostScript files (%1)
sr: Постскрипт фајлови (%1)

en: Presentation
sr: Презентација

en: Previous Bookmark
sr: Претходни обележивач

en: Previous Page
sr: Претходна страница

en: Previous Tab
sr: Претходни језичак

[ctx: Previous page]
en: Previous
sr: Претходна

en: Print Preview
sr: Преглед пред штампање

en: Print conversion failed
sr: Претварање за штампу није успело.

en: Printer was in invalid state
sr: Штампач је у погрешном стању.

en: Printing process could not start
sr: Штампарски процес не може да се покрене.

en: Printing process crashed
sr: Штампарски процес се срушио.

en: Printing this document is not allowed.
sr: Штампање овог документа није дозвољено.

en: Printing to file failed
sr: Штампање у фајл није успело.

en: Producer
sr: Произвођач

en: Program Features
sr: Могућности програма

en: Quit
sr: Напусти

en: Random Transition
sr: случајан прелаз

en: Reading font information...
sr: Читам информације о фонту...

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
sr: Презентација у току

en: Rectangle
sr: правоугаоник

en: Red
sr: црвена

en: Reloa&d
sr: &Поново учитај

en: Reload the current document from disk.
sr: Учитај документ поново са диска.

en: Reloading the document...
sr: Поново учитавам документ...

en: Remove Bookmark
sr: Уклони обележивач

en: Remove Bookmarks
sr: Уклони обележиваче

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
sr: Уклони тумачење

en: Remove this Bookmark
sr: Уклони овај обележивач

en: Rename Bookmark
sr: Преименуј обележивач

en: Rename the current bookmark
sr: Преименуј текући обележивач

en: Rename this Bookmark
sr: Преименуј овај обележивач

en: Rendering
sr: Рендеровање

en: Replace
sr: замена

en: Resume movie
sr: Настави филм

en: Reviews
sr: Прегледи

en: Right
sr: десно

en: Right to left reading direction
sr: Смер читања здесна улево

en: Rotate &Left
sr: Ротирај у&лево

en: Rotate &Right
sr: Ротирај у&десно

[ctx: Rotate left]
en: Left
sr: Улево

[ctx: Rotate right]
en: Right
sr: Удесно

en: S&earch:
sr: &Тражи:

en: S&hare
sr: По&дели

en: Save - Warning
sr: Упозорење о уписивању

en: Save As
sr: Уписивање као

en: Save as Okular document archive...
sr: Сачувај као Окуларову архиву докумената...

en: Save file
sr: Уписивање фајла

en: Save to File...
sr: Сачувај у фајл...

en: Screen:
sr: Екран:

en: Scroll Down
sr: Клизај надоле

en: Scroll Page Down
sr: Клизај страницу надоле

en: Scroll Page Up
sr: Клизај страницу нагоре

en: Scroll Up
sr: Клизај нагоре

en: Search Options
sr: Опције претраге

en: Search for '%1' with
sr: Потражи „%1“ помоћу

en: Select text
sr: Изабери текст

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
sr: Изаберите област увеличања. Кликните десним за умањење.

en: Share
sr: Дељење

en: Show &Page Bar
sr: Прикажи &траку страница

en: Show &hints and info messages
sr: &Савети и инфо поруке

en: Show &progress indicator
sr: Прикажи показатељ &напретка

en: Show Forms
sr: Прикажи формуларе

en: Show backend selection dialog
sr: Прикажи дијалог за избор позадине

en: Show bookmarked pages only
sr: Прикажи само обележене странице

en: Show s&ummary page
sr: Прикажи страницу &сажетка

en: Show scroll&bars
sr: &Клизачке траке

en: Sold
sr: продато

en: Sound
sr: Звук

en: Sound Properties
sr: Својства звука

en: Speak Current Page
sr: Изговори текућу страницу

en: Speak Text
sr: Изговори текст

en: Speak Whole Document
sr: Изговори цео документ

en: Split Horizontal In
sr: подела водоравна у

en: Split Horizontal Out
sr: подела водоравна из

en: Split Vertical In
sr: подела усправна у

en: Split Vertical Out
sr: подела усправна из

en: Squiggle
sr: таласасто

en: Stamp
sr: Печат

en: Stamp Properties
sr: Својства печата

en: Start Presentation
sr: Почни презентацију

en: Start the document in presentation mode
sr: Отвори документ у режиму презентације

en: Start with print dialog
sr: Покрени на дијалогу за штампање

en: Stop Sound
sr: Угаси звук

en: Stop Speaking
sr: Престани да говориш

en: Stop movie
sr: Заустави филм

en: Straight Line
sr: Права линија

en: Straight Line Properties
sr: Својства праве линије

en: Strike Out
sr: прецртано

en: Strike out
sr: прецртано

en: Subject
sr: Тема

[ctx: Suffix for the pen width, eg '10 px']
en:  px
sr:  пикс.

en: Switch Blackscreen Mode
sr: Режим црног екрана

en: Switch Screen
sr: Промени екран

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
sr: ништа

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: P
sr: П

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
sr: граф

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
sr: спајалица

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
sr: прибадача

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
sr: ознака

en: Table selection tool
sr: Алатка избора табеле

en: TeX Font Metric
sr: техова метрика фонта

en: TeX FreeType-handled
sr: техов преко Фритајпа

en: TeX PK
sr: техов ПК

en: TeX virtual
sr: техов виртуелни

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
sr[0]: Текст (%1 знак)
sr[1]: Текст (%1 знака)
sr[2]: Текст (%1 знакова)
sr[3]: Текст (1 знак)

en: Text Markup Properties
sr: Својства обележавања текста

[ctx: Text editor]
en: Custom Text Editor
sr: Посебан уређивач текста

[ctx: Text editor]
en: Emacs client
sr: Емакс (клијент)

[ctx: Text editor]
en: Kate
sr: Кејт

[ctx: Text editor]
en: Kile
sr: Кајл

[ctx: Text editor]
en: Lyx client
sr: Ликс (клијент)

[ctx: Text editor]
en: SciTE
sr: СциТЕ

en: Text markup
sr: Обележавање текста

en: Text of the new note:
sr: Текст нове белешке:

en: Text to search for
sr: Текст који се тражи

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
sr: <html>Тренутни документ је заштићен лозинком.<br />Да бисте га сачували, фајл мора поново да се учита. Поново ће вам бити затражена лозинка и изгубићете историјате опозива и понављања.<br />Желите ли да наставите?</html>

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
sr: Документ покушава да изврши спољашњи програм, што због ваше безбедности Окулар не дозвољава.

en: The file '%1' has been modified by another program, which means it can no longer be saved.
sr: Неки други програм је изменио фајл „%1“, што значи да више не може да се сачува.

en: The loading of %1 has been canceled.
sr: Учитавање %1 је отказано.

en: The page print size is invalid
sr: Величина странице није добра.

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
sr: Наредба ‘ps2pdf’ није нађена, па Окулар не може да увезе ПС фајлове помоћу ње.

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
sr: Постоје два начина да се изађе из режима презентације. Можете притиснути тастер Esc; или кликнути на дугме за напуштање које се појављује кад показивач миша доведете у горњи десни угао. Наравно, можете и кружити кроз прозоре (подразумевано је Alt+Tab).

en: There are unsaved changes, and the file '%1' has been modified by another program. Your changes will be lost, because the file can no longer be saved.<br>Do you want to continue closing the file?
sr: <html>Фајл „%1“ има несачуваних измена а и изменио га је други програм. Измене ће бити изгубљене зато што фајл више не може да се сачува.<br />Желите ли да наставите са затварањем?</html>

en: There are unsaved changes, and the file '%1' has been modified by another program. Your changes will be lost, because the file can no longer be saved.<br>Do you want to continue reloading the file?
sr: <html>Фајл „%1“ има несачуваних измена а и изменио га је други програм. Измене ће бити изгубљене зато што фајл више не може да се сачува.<br />Желите ли да наставите са поновним учитавањем?</html>

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
sr: Јединствени примерак Окулара већ је у погону. Овај примерак неће бити јединствени.

en: There was a problem sharing the document: %1
sr: Проблем при дељењу документа: %1

en: There was no file to print
sr: Нема фајла за штампање.

en: There's already a tool with that name. Using a default one
sr: Већ постоји алатка са таквим именом, узимам подразумевано.

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
sr: Ово тумачење можда садржи латех код.
    Кликните овде да се изрендерује.

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
sr: Ова документ садржи тумачења или податке формулара сачуване интерно неким претходним издањем Окулара. Интерно складиштење <b>више није подржано</b>.<br/>Сачувајте у фајл да бисте их преместили ако желите да наставите са уређивањем документа.

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
sr: Овај документ има ИксФА формуларе, који тренутно <b>нису</b> подржани.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
sr: Овај документ садржи угнежђене фајлове. <a href="okular:/embeddedfiles">Кликните овде да их видите</a> или идите до <i>Фајл→Угнежђени фајлови</i>.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
sr: Овај документ садржи формуларе. Кликните на дугме да интерагујете са њима или користите „Приказ→Прикажи формуларе“.

[ctx: This is the document format]
en: HTML
sr: ХТМЛ

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
sr: ОДТ

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
sr: Ова веза показује на радњу затварања документа која не ради када се користи угнежђени приказивач.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
sr: Ова веза показује на радњу напуштања програма која не ради када се користи угнежђени приказивач.

en: Threshold:
sr: Праг:

en: Thumbnails
sr: Сличице

en: Title
sr: Наслов

en: Title: %1
sr: Наслов: %1

en: Tools
sr: Алатке

en: Top Secret
sr: строго поверљиво

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
sr: Помери тумачење

en: Trim To &Selection
sr: Сасеци на &избор

en: TrueType
sr: трутајп

en: Type
sr: тип

en: Type 1
sr: тип‑1

en: Type 1C
sr: тип‑1Ц

en: Type 3
sr: тип‑3

en: Type:
sr: Тип:

en: Unable to find file to print
sr: Не могу да нађем фајл за штампање.

en: Unable to find the Okular component.
sr: Не могу да пронађем део Окулара.

en: Unable to find the Okular component: %1
sr: Не могу да пронађем компоненту Окулара: %1

en: Underline
sr: подвучено

en: Unknown File
sr: Непознат фајл

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
sr: непознат

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
sr: непознат

en: Unknown font
sr: Непознат фонт

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
sr: непознат

en: Use custom background color
sr: Посебна позадинска боја

en: User annotations
sr: корисничка тумачења

en: View Options
sr: Опције приказа

en: Viewer Toolbar
sr: Трака приказивача

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
sr: Упозори ме на покушај затварања више језичака

en: Warning
sr: Упозорење

en: Warning: these options can badly affect drawing speed.
sr: Упозорење: Ове опције могу лоше утицати на брзину исцртавања.

en: Welcome
sr: Добро дошли

en: When not displaying document title:
sr: Ако нема наслова документа:

en: Where do you want to save %1?
sr: Где желите да сачувате ‘%1’?

en: White
sr: бела

en: Wipe Down
sr: брисање надоле

en: Wipe Left
sr: брисање улево

en: Wipe Right
sr: брисање удесно

en: Wipe Up
sr: брисање нагоре

en: Yellow
sr: жута

en: Yes
sr: да

en: Yes (subset)
sr: да (подскуп)

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
sr: Овим ћете затворити %1 језичака. Желите ли заиста да наставите?|/|Овим ћете затворити %1 $[множ ^1 језичак језичка језичака]. Желите ли заиста да наставите?

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
sr: Пошли сте да сачувате измене, али формат тренутног фајл не подржава уписивање наредних елемената. Употребите формат <i>Окуларова архива докумената</i> да их не изгубите.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
sr: Пошли сте да сачувате измене, али формат тренутног фајл не подржава уписивање наредних елемената. Употребите формат <i>Окуларова архива докумената</i> да их не изгубите. Кликните на <i>Настави</i> да сачувате документ и одбаците ове елементе.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
sr: Пошли сте да сачувате измене, али формат тренутног фајл не подржава уписивање наредних елемената. Употребите формат <i>Окуларова архива докумената</i> да их не изгубите. Кликните на <i>Настави уз губљење измена</i> да сачувате свеједно, али ћете изгубити ове елементе као и историјат опозива и понављања.

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
sr: Подељени документ можете наћи на: <a href="%1">%1</a>

en: Zoom
sr: Увеличај

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
sr: %1 – презентација

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
sr: не постоји

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
sr: Паузирај

en: ps2pdf not found
sr: ‘ps2pdf’ није нађена

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
sr: Уклони тумачења

[ctx: start the movie playback]
en: Play
sr: Пусти

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
sr: Заустави
