plasma_engine_weather - en to sr translation catalogue (767 entries)

en: Day
sr: дан

en: N/A
sr: нд.

en: Night
sr: ноћ

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
sr: пет

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
sr: пон

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
sr: суб

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
sr: нед

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
sr: чет

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
sr: уто

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
sr: сре

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
sr: вече

[ctx: Short for tonight]
en: nite
sr: вече

en: UK
sr: УК

en: USA
sr: САД

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
sr: Подаци са Би‑би‑сијевог времена

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
sr: Подаци са Националне временске службе НОАА

en: day
sr: дан

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
sr: у траговима

[ctx: visibility]
en: Excellent
sr: изврсна

[ctx: visibility]
en: Good
sr: добра

[ctx: visibility]
en: Moderate
sr: умерена

[ctx: visibility]
en: Poor
sr: слаба

[ctx: visibility]
en: Very Good
sr: врло добра

[ctx: visibility]
en: Very Poor
sr: врло слаба

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
sr: ретки облаци

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
sr: ретки облаци и поветарац

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
sr: ретки облаци и ветровито

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
sr: ретки облаци са измаглицом

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
sr: усковитлана прашина

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
sr: усковитлани песак

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
sr: усковитлани снег

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
sr: усковитлани снег у близини

[ctx: weather condition]
en: Breezy
sr: поветарац

[ctx: weather condition]
en: Clear
sr: ведро

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
sr: ведро, поветарац

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
sr: ведро са измаглицом

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
sr: облачно

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
sr: облачност у опадању

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
sr: удаљене падавине

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
sr: разношени снег

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
sr: ромињање

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
sr: ромињање, магла

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
sr: ромињање, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
sr: ромињање, ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
sr: ромињање, снег

[ctx: weather condition]
en: Dust
sr: прашина

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
sr: прашински ђаволи

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
sr: прашинска олуја

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
sr: прашинска олуја у близини

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
sr: прашински/пешчани ковитлаци

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
sr: прашински/пешчани ковитлаци у близини

[ctx: weather condition]
en: Fair
sr: лепо

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
sr: лепо и поветарац

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
sr: лепо и ветровито

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
sr: лепо са измаглицом

[ctx: weather condition]
en: Fog
sr: магла

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
sr: залиха магле у близини

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
sr: ледена магла

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
sr: џепови магле

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
sr: магла у близини

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
sr: магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
sr: ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
sr: ледено ромињање, киша

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
sr: ледено ромињање, снег

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
sr: ледено ромињање у близини

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
sr: ледена магла

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
sr: ледена магла у близини

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
sr: ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
sr: ледена киша, киша

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
sr: ледена киша, снег

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
sr: ледена киша у близини

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
sr: ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
sr: ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
sr: левкасти облак

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
sr: левкасти облак у близини

[ctx: weather condition]
en: Hail
sr: град

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
sr: градни пљускови

[ctx: weather condition]
en: Haze
sr: измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
sr: јак усковитлани снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
sr: јак разношени снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
sr: јако ромињање

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
sr: јако ромињање, магла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
sr: јако ромињање, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
sr: јако ромињање, ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
sr: јако ромињање, снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
sr: јака прашинска олуја

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
sr: јако ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
sr: јако ледено ромињање, киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
sr: јако ледено ромињање, снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
sr: јака ледена магла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
sr: јака ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
sr: јака ледена киша, киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
sr: јака ледена киша, снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
sr: јак град

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
sr: јаке ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
sr: јаке ледене крупе, ромињање

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
sr: јаке ледене крупе, киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
sr: помешана јака киша и ромињање

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
sr: помешана јака киша и снежни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
sr: јака киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
sr: јака киша, магла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
sr: јака киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
sr: јака киша, ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
sr: јака киша, ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
sr: јака киша, ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
sr: јаки кишни пљускови

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
sr: јаки кишни пљускови, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
sr: јака киша, снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
sr: јака киша и снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
sr: јак кишни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
sr: јака пешчана олуја

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
sr: јаки пљускови, киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
sr: јаки пљускови, киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
sr: јаки пљускови, снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
sr: јаки пљускови, снег, магла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
sr: јаки пљускови, снег, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
sr: јак снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
sr: јак снег, усковитлани снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
sr: јак снег, магла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
sr: јак снег, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
sr: јак снег, ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
sr: јак снег, ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
sr: јак снег у зрну

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
sr: јак снег, ниско разношени снег

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
sr: јаке снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
sr: јак снег, киша

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
sr: јаки снежни пљускови

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
sr: јаки снежни пљускови, магла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
sr: јаки снежни пљускови, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
sr: јак снежни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
sr: јака грмљавина са кишом

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
sr: јака грмљавина са кишом, магла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
sr: јака грмљавина са кишом, магла, ветровито

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
sr: јака грмљавина са кишом, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
sr: јака грмљавина са кишом, град

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
sr: јака грмљавина са кишом, град, магла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
sr: јака грмљавина са кишом, град, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
sr: јака грмљавина са кишом, магла, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
sr: јака грмљавина са кишом, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sr: јака грмљавина са кишом, мали град/снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
sr: јака грмљавина са снегом

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
sr: јака грмљавина са градом

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
sr: јака грмљавина са кишом

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
sr: јак мали град/снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
sr: ледени кристали

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
sr: ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
sr: ледене крупе, ромињање

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
sr: ледене крупе, киша

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
sr: ледене крупе у близини

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
sr: облачност у порасту

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
sr: слабо ромињање

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
sr: слабо ромињање, магла

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
sr: слабо ромињање, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
sr: слабо ромињање, ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
sr: слабо ромињање, снег

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
sr: слабо ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
sr: слабо ледено ромињање, киша

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
sr: слабо ледено ромињање, снег

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
sr: слаба ледена магла

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
sr: слаба ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
sr: слаба ледена киша, киша

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
sr: слаба ледена киша, снег

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
sr: слабе ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
sr: слабе ледене крупе, ромињање

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
sr: слабе ледене крупе, киша

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
sr: слаба киша

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
sr: слаба киша, магла

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
sr: слаба киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
sr: слаба киша, ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
sr: слаба киша, ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
sr: слаба киша, ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
sr: слаби кишни пљускови

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
sr: слаби кишни пљускови, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
sr: слаба киша, снег

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
sr: слаба киша и поветарац

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
sr: слаб кишни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
sr: слаби пљускови, киша

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
sr: слаби пљускови, киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
sr: слаби пљускови, снег

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
sr: слаби пљускови, снег, магла

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
sr: слаби пљускови, снег, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
sr: слаб мали град/ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
sr: слаб снег

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
sr: слаб снег, усковитлани снег

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
sr: слаб снег, усковитлани снег, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
sr: слаб снег, ромињање

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
sr: слаб снег, магла

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
sr: слаб снег, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
sr: слаб снег, ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
sr: слаб снег, ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
sr: слаб снег у зрну

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
sr: слаб снег, ниско разношени снег

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
sr: слабе снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
sr: слаба снег, киша

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
sr: слаби снежни пљускови

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
sr: слаби снежни пљускови, магла

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
sr: слаби снежни пљускови, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
sr: слаб снежни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
sr: слаба грмљавина са кишом

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
sr: слаба грмљавина са кишом, магла

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
sr: слаба грмљавина са кишом, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
sr: слаба грмљавина са кишом, град

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
sr: слаба грмљавина са кишом, град, магла

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
sr: слаба грмљавина са кишом, град, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
sr: слаба грмљавина са кишом, град, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
sr: слаба грмљавина са кишом, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sr: слаба грмљавина са кишом, мали град/снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
sr: слаба грмљавина са снегом

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
sr: повремена муња

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
sr: ниско разношена прашина

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
sr: ниско разношени песак

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
sr: ниско разношени снег

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
sr: углавном ведро

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
sr: углавном сунчано

[ctx: weather condition]
en: Mist
sr: измаглица

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
sr: мешана киша и ромињање

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
sr: мешана киша и снежни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
sr: углавном облачно

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
sr: углавном облачно и поветарац

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
sr: углавном облачно и ветровито

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
sr: углавном облачно са измаглицом

[ctx: weather condition]
en: N/A
sr: нд.

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
sr: нема извештаја

[ctx: weather condition]
en: Overcast
sr: тмурно

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
sr: тмурно и поветарац

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
sr: тмурно и ветровито

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
sr: тмурно са измаглицом

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
sr: делимична магла

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
sr: делимична магла у близини

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
sr: делимично облачно

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
sr: делимично облачно и поветарац

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
sr: делимично облачно и ветровито

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
sr: делимично облачно са измаглицом

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
sr: џепови магле

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
sr: џепови магле у близини

[ctx: weather condition]
en: Rain
sr: киша

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
sr: киша, магла

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
sr: киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
sr: киша, ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
sr: киша, ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
sr: киша, снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
sr: кишни пљускови

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
sr: кишни пљускови, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
sr: кишни пљускови у близини

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
sr: кишни пљускови у близини, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
sr: киша, снег

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
sr: киша и снег

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
sr: кишни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
sr: недавно ромињање

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
sr: недавна прашинска или пешчана олуја

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
sr: недавна магла

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
sr: недавне ледене падавине

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
sr: недавни град

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
sr: недавна киша

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
sr: недавна киша и снег

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
sr: недавни кишни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
sr: недавни снег

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
sr: недавни снежни пљусак

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
sr: недавна грмљавина

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
sr: недавна грмљавина са градом

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
sr: недавна грмљавина са јаким градом

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
sr: недавна грмљавина са јаком кишом

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
sr: недавна грмљавина са кишом

[ctx: weather condition]
en: Sand
sr: песак

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
sr: пешчана олуја

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
sr: пешчана олуја у близини

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
sr: пешчана или прашинска олуја

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
sr: јака пешчана или прашинска олуја

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
sr: плитка магла

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
sr: плитка магла у близини

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
sr: пљускови, град

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
sr: пљускови, ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
sr: пљускови, киша

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
sr: пљускови, киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
sr: пљускови, киша у близини

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
sr: пљускови, киша у близини, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
sr: пљускови, снег

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
sr: пљускови, снег, магла

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
sr: пљускови, снег, магла измаглица

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
sr: пљускови у близини, магла

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
sr: пљускови у близини, снег

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
sr: мали град/снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Smoke
sr: дим

[ctx: weather condition]
en: Snow
sr: снег

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
sr: снег, усковитлани снег

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
sr: снежни кристали

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
sr: снег, ромињање

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
sr: снег, магла

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
sr: снег, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
sr: снег, ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
sr: снег, ледена киша

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
sr: снег у зрну

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
sr: снег, ниско разношени снег

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
sr: снег, киша

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
sr: снежни пљускови

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
sr: снежни пљускови, магла

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
sr: снежни пљускови, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
sr: снежни пљускови у близини

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
sr: снежни пљускови у близини, магла

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
sr: снежни пљускови у близини, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Squalls
sr: бура

[ctx: weather condition]
en: Sunny
sr: сунчано

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
sr: грмљавина

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
sr: грмљавина, магла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
sr: грмљавина, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
sr: грмљавина, град, магла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
sr: грмљавина, измаглица у близини

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
sr: грмљавина, измаглица у близини, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
sr: грмљавина, јака киша

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
sr: грмљавина, јака киша, магла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
sr: грмљавина, јака киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
sr: грмљавина, јака киша, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
sr: грмљавина, јака киша, град, магла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
sr: грмљавина, јака киша, град, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
sr: грмљавина, јака киша, град, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
sr: грмљавина, јака киша, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
sr: грмљавина, ледене крупе

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
sr: грмљавина, слаба киша

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
sr: грмљавина, слаба киша, магла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
sr: грмљавина, слаба киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
sr: грмљавина, слаба киша, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
sr: грмљавина, слаба киша, град, магла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
sr: грмљавина, слаба киша, град, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
sr: грмљавина, слаба киша, град, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
sr: грмљавина, слаба киша, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
sr: грмљавина, киша

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
sr: грмљавина, киша, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
sr: грмљавина, киша, град, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sr: грмљавина, киша, мали град/снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
sr: грмљавина, пљускови у близини

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
sr: грмљавина, пљускови у близини, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
sr: грмљавина, мали град/снежне крупе

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
sr: грмљавина, снег

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
sr: грмљавина у близини

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
sr: грмљавина у близини, магла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
sr: грмљавина у близини, магла/измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
sr: грмљавина у близини, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
sr: грмљавина у близини, град, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
sr: грмљавина у близини, измаглица

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
sr: грмљавина са градом

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
sr: грмљавина са кишом

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
sr: грмљавина са пешчаном или прашинском олујом

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
sr: грмљавина без падавина

[ctx: weather condition]
en: Tornado
sr: торнадо

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
sr: торнадо/водени млаз

[ctx: weather condition]
en: Windy
sr: ветровито

[ctx: weather condition]
en: clear
sr: ведро

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
sr: ведри интервали

[ctx: weather condition]
en: clear sky
sr: ведро небо

[ctx: weather condition]
en: cloudy
sr: облачно

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
sr: облачно са градом

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
sr: облачно са јаким снегом

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
sr: облачно са слабим снегом

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
sr: облачно са суснежицом

[ctx: weather condition]
en: drizzle
sr: ромињање

[ctx: weather condition]
en: few clouds
sr: ретки облаци

[ctx: weather condition]
en: fog
sr: магла

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
sr: магла са поледицом

[ctx: weather condition]
en: foggy
sr: магловито

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
sr: ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
sr: ледена киша

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
sr: сиви облак

[ctx: weather condition]
en: hail
sr: град

[ctx: weather condition]
en: hail shower
sr: градни пљусак

[ctx: weather condition]
en: hail showers
sr: градни пљускови

[ctx: weather condition]
en: haze
sr: измаглица

[ctx: weather condition]
en: hazy
sr: измаглично

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
sr: јако ромињање

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
sr: јако ледено ромињање

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
sr: јака киша

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
sr: јаки кишни пљускови

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
sr: јака киша, снег

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
sr: јак пљусак

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
sr: јаки пљускови

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
sr: јак снег

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
sr: јак снег, кишни пљускови

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
sr: јак снежни пљусак

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
sr: јаки снежни пљускови

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
sr: јака грмљавина

[ctx: weather condition]
en: light cloud
sr: лаки облак

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
sr: слабо ромињање

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
sr: слаба ледена киша

[ctx: weather condition]
en: light rain
sr: слаба киша

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
sr: слаби кишни пљускови

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
sr: слаба киша, снег

[ctx: weather condition]
en: light shower
sr: слаб пљусак

[ctx: weather condition]
en: light showers
sr: лаки пљускови

[ctx: weather condition]
en: light snow
sr: слаб снег

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
sr: слаб снег, кишни пљускови

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
sr: слаб снежни пљусак

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
sr: слаби снежни пљускови

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
sr: слаба грмљавина

[ctx: weather condition]
en: mist
sr: измаглица

[ctx: weather condition]
en: misty
sr: измаглично

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
sr: умерена киша

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
sr: умерен снег

[ctx: weather condition]
en: n/a
sr: нд.

[ctx: weather condition]
en: na
sr: нд.

[ctx: weather condition]
en: overcast
sr: тмурно

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
sr: делимично облачно

[ctx: weather condition]
en: rain
sr: киша

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
sr: пешчана олуја

[ctx: weather condition]
en: showers
sr: пљускови

[ctx: weather condition]
en: sleet
sr: суснежица

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
sr: пљусак суснежице

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
sr: пљускови суснежице

[ctx: weather condition]
en: snow
sr: снег

[ctx: weather condition]
en: snow showers
sr: снежни пљускови

[ctx: weather condition]
en: sunny
sr: сунчано

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
sr: сунчани интервали

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
sr: густи облак

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
sr: грмљавина

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
sr: пљусак са грмљавином

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
sr: тропска олуја

[ctx: weather condition]
en: white cloud
sr: бели облак

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
sr: ретки облаци

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
sr: ретко снежење

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
sr: ретко снежење са леденим кристалима

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
sr: ретко снежење или кишни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
sr: ретко снежење или пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
sr: ретки кишни пљускови или снежење

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
sr: ретки кишни пљускови или мокро снежење

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
sr: ретки пљускови

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
sr: ретки пљускови или ромињање

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
sr: ретки пљускови или пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
sr: ретки пљускови или грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
sr: ретки пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
sr: ретка грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
sr: ретко мокро снежење

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
sr: ретко мокро снежење или кишни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
sr: мешавина сунца и облачности

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
sr: наоблачује се

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
sr: разведрава се

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
sr: мећава

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
sr: усковитлана прашина

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
sr: усковитлани песак

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
sr: усковитлани снег

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
sr: налети ветра

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
sr: поветарац

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
sr: могуће ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
sr: могуће снежење

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
sr: могуће ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
sr: могућа ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
sr: могућа киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
sr: могући снежни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
sr: могућа киша/ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
sr: могућа киша/суснежица

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
sr: могућ снег/киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
sr: могућ снег

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
sr: могући снежни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
sr: могућ снег/суснежица

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
sr: могућа грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
sr: могуће ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
sr: могуће ромињање мешано са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
sr: могуће ромињање мешано са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
sr: могуће ромињање или киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
sr: могуће снежење

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
sr: могуће снежење, понекад јако

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
sr: могуће снежење помешано са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
sr: могуће снежење или ледене крупе

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
sr: могуће снежење или кишни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
sr: могуће снежење или пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
sr: могуће ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
sr: могућа ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
sr: могућа ледена киша помешана са снегом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
sr: могућа ледена или обична киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
sr: могућа ледена киша или снег

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
sr: могућ слаб снег

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
sr: могућ слаб снег и усковитлани снег

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
sr: могућ слаб снег помешан са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
sr: могућ слаб снег помешан са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
sr: могућ слаб снег помешан са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
sr: могућ слаб снег или ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
sr: могућ слаб снег или ледене крупе

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
sr: могућ слаб снег или киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
sr: могућ слаб мокри снег

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
sr: могућа киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
sr: могућа киша, понекад јака

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
sr: могућа киша помешана са снегом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
sr: могућа киша или ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
sr: могућа обична или ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
sr: могућа киша или снег

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
sr: могући кишни пљускови или снежење

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
sr: кишни пљускови или мокро снежење

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
sr: могућа јака грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
sr: могући пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
sr: могући пљускови, понекад јаки

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
sr: могући пљускови, понекад јаки, или пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
sr: могући пљускови, понекад јаки, или грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
sr: могући пљускови или ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
sr: могући пљускови, можда са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
sr: могући пљускови или грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
sr: могућ снег

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
sr: могућ снег и мећава

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
sr: могућ снег помешан са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
sr: могућ снег помешан са леденом кишом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
sr: могућ снег помешан са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
sr: могућ снег или киша

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
sr: могуће снежне буре

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
sr: могући пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
sr: могућа грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
sr: могућа грмљавина, можда са градом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
sr: могуће мокро снежење

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
sr: могуће мокро снежење, понекад јако

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
sr: могуће мокро снежење или кишни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
sr: могућ мокар снег

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
sr: могућ мокри снег помешан с кишом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
sr: могућ мокри снег или киша

[ctx: weather forecast]
en: Clear
sr: ведро

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
sr: разведравање

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
sr: касно разведравање

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
sr: облачно

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
sr: периоди облачности

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
sr: облачно са сунчаним периодима

[ctx: weather forecast]
en: Cold
sr: хладно

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
sr: облачност у опадању

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
sr: густа магла

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
sr: ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
sr: вероватно ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
sr: помешано обично и ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
sr: ромињање помешано са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
sr: обично или ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
sr: ромињање или киша

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
sr: снежење

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
sr: вероватно снежење

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
sr: снежење, понекад јако

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
sr: снежење, понекад јако, или кишни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
sr: снежење помешано са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
sr: снежење или ледене крупе

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
sr: снежење или кишни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
sr: снежење или пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Fog
sr: магла

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
sr: магла у повоју

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
sr: магла у осипању

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
sr: џепови магле

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
sr: ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
sr: вероватно ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
sr: ледена магла

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
sr: ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
sr: вероватна ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
sr: ледено прскање

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
sr: ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
sr: ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
sr: ледена киша помешана са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
sr: ледена киша помешана са обичном

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
sr: ледена киша помешана са снегом

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
sr: ледена киша или ледене крупе

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
sr: ледена или обична киша

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
sr: ледена киша или снег

[ctx: weather forecast]
en: Frost
sr: мраз

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
sr: постепено разведравање

[ctx: weather forecast]
en: Haze
sr: измаглица

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
sr: јака киша

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
sr: јак снег

[ctx: weather forecast]
en: Hot
sr: вруће

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
sr: ледени кристали

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
sr: ледена магла

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
sr: ледена магла

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
sr: ледена магла у повоју

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
sr: ледена магла у осипању

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
sr: облачност у порасту

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
sr: облачност у порасту

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
sr: облаци у порасту

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
sr: слаб снег

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
sr: слаб снег и мећава

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
sr: слаб снег и мећава и усковитлани снег

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
sr: слаб и усковитлани снег

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
sr: слаб снег помешан са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
sr: слаб снег помешан са леденом кишом

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
sr: слаб снег помешан са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
sr: слаб снег помешан са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
sr: слаб снег или ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
sr: слаб снег или ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
sr: слаб снег или ледене крупе

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
sr: слаб снег или киша

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
sr: слаб мокар снег

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
sr: слаб мокар снег или киша

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
sr: локалне снежне буре

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
sr: углавном ведро

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
sr: углавном облачно

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
sr: углавном сунчано

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
sr: мећава у близини

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
sr: тмурно

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
sr: делимично облачно

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
sr: периоди ромињања

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
sr: периоди ромињања помешаног са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
sr: периоди ромињања помешаног са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
sr: периоди обичног или леденог ромињања

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
sr: периоди ромињања или кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
sr: периоди леденог ромињања

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
sr: периоди леденог или обичног ромињања

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
sr: периоди леденог ромињања или кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
sr: периоди ледене кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
sr: периоди ледене кише помешане са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
sr: периоди ледене кише помешане са обичном

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
sr: периоди ледене кише помешане са снегом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
sr: периоди ледене кише или ледених крупа

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
sr: периоди ледене или обичне кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
sr: периоди ледене кише или снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
sr: периоди слабог снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
sr: периоди слабог снега и мећаве

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
sr: периоди слабог снега и мећаве и усковитланог снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
sr: периоди слабог и усковитланог снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
sr: периоди слабог снега помешаног са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
sr: периоди слабог снега помешани са леденом кишом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
sr: периоди слабог снега помешани са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
sr: периоди слабог снега помешани са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
sr: периоди слабог снега или леденог ромињања

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
sr: периоди слабог снега или ледене кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
sr: периоди слабог снега или ледених крупа

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
sr: периоди слабог снега или кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
sr: периоди слабог мокрог снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
sr: периоди слабог мокрог снега помешаног с кишом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
sr: периоди слабог мокрог снега или кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
sr: периоди кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
sr: периоди помешане обичне и ледене кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
sr: периоди кише помешане са снегом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
sr: периоди кише или ромињања

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
sr: периоди обичне или ледене кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
sr: периоди кише или снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
sr: периоди кише или пљускова са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
sr: периоди кише или грмљавине

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
sr: периоди снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
sr: периоди снега и мећаве

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
sr: периоди снега и мећаве и усковитланог снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
sr: периоди снега и усковитланог снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
sr: периоди снега помешаног са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
sr: периоди снега помешани са леденом кишом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
sr: периоди снега помешани са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
sr: периоди снега помешани са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
sr: периоди снега или леденог ромињања

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
sr: периоди снега или ледене кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
sr: периоди снега или ледених крупа

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
sr: периоди снега или кише

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
sr: периоди мокрог снега

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
sr: периоди мокрог снега помешаног са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
sr: периоди мокрог снега или кише

[ctx: weather forecast]
en: Rain
sr: киша

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
sr: вероватна киша

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
sr: снежни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
sr: вероватни снежни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
sr: киша, понекад јака

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
sr: киша, понекад јака, помешана са леденом

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
sr: киша, понекад јака, помешана са снегом

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
sr: киша, понекад јака, или ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
sr: киша, понекад јака, или ледена

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
sr: киша, понекад јака, или снег

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
sr: киша, понекад јака, или пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
sr: киша, понекад јака, или грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
sr: киша помешана са леденом кишом

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
sr: киша помешана са снегом

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
sr: киша или ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
sr: киша или ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
sr: киша или снег

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
sr: киша или пљускови са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
sr: киша или грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
sr: кишни пљускови или снежење

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
sr: кишни пљускови или мокро снежење

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
sr: киша/ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
sr: вероватна киша/ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
sr: киша/суснежица

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
sr: вероватна киша/суснежица

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
sr: снег/киша

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
sr: вероватан снег/киша

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
sr: озбиљни услови

[ctx: weather forecast]
en: Showers
sr: пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
sr: пљускови, понекад јаки

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
sr: пљускови, понекад јаки, или са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
sr: пљускови, понекад јаки, или грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
sr: пљускови или ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
sr: пљускови, можда са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
sr: пљускови или грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
sr: суснежица

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
sr: мали изгледи за грмљавину

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
sr: дим

[ctx: weather forecast]
en: Snow
sr: снег

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
sr: вероватан снег

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
sr: снежни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
sr: вероватни снежни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
sr: снег и мећава

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
sr: снег и мећава и усковитлани снег

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
sr: снег и усковитлани снег

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
sr: снег, понекад јак

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
sr: снег, понекад јак, и мећава

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
sr: снег, понекад јак, и усковитлани снег

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
sr: снег, понекад јак, помешан са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
sr: снег, понекад јак, помешан са леденом кишом

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
sr: снег, понекад јак, помешан са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
sr: снег, понекад јак, помешан са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
sr: снег, понекад јак, или ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
sr: снег, понекад јак, или ледене крупе

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
sr: снег, понекад јак, или киша

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
sr: снег помешан са леденим ромињањем

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
sr: снег помешан са леденом кишом

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
sr: снег помешан са леденим крупама

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
sr: снег помешан са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
sr: снег или ледено ромињање

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
sr: снег или ледена киша

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
sr: снег или ледене крупе

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
sr: снег или киша

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
sr: снежне буре

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
sr: снег/суснежица

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
sr: вероватан снег/суснежица

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
sr: сунчано

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
sr: сунчано са периодима облачности

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
sr: Грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
sr: вероватна грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
sr: Грмљавина и могуће град

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
sr: вулкански пепео

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
sr: водени млаз

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
sr: мокро снежење

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
sr: мокро снежење, понекад јако

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
sr: мокро снежење, понекад јако, или кишни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
sr: мокро снежење или кишни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
sr: мокар снег

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
sr: мокар снег, понекад јак

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
sr: мокар снег, понекад јак, помешан са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
sr: мокар снег помешан са кишом

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
sr: мокар снег или киша

[ctx: weather forecast]
en: Windy
sr: ветровито

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
sr: зимска мешавина

[ctx: weather forecast]
en: clear
sr: ведро

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
sr: ведри интервали

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
sr: ведро небо

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
sr: облачно

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
sr: облачно са градом

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
sr: облачно са јаким снегом

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
sr: облачно са слабим снегом

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
sr: облачно са суснежицом

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
sr: ромињање

[ctx: weather forecast]
en: fog
sr: магла

[ctx: weather forecast]
en: foggy
sr: магловито

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
sr: сиви облак

[ctx: weather forecast]
en: hail
sr: град

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
sr: градни пљусак

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
sr: градни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: hazy
sr: измаглично

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
sr: јака киша

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
sr: јак кишни пљусак

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
sr: јак пљусак

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
sr: јаки пљускови

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
sr: јак снег

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
sr: јак снежни пљусак

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
sr: јаки снежни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
sr: лаки облак

[ctx: weather forecast]
en: light rain
sr: слаба киша

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
sr: слаб кишни пљусак

[ctx: weather forecast]
en: light shower
sr: слаб пљусак

[ctx: weather forecast]
en: light showers
sr: слаби пљускови

[ctx: weather forecast]
en: light snow
sr: слаб снег

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
sr: слаб снежни пљусак

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
sr: слаби снежни пљускови

[ctx: weather forecast]
en: mist
sr: измаглица

[ctx: weather forecast]
en: misty
sr: измаглично

[ctx: weather forecast]
en: na
sr: нд.

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
sr: делимично облачно

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
sr: пешчана олуја

[ctx: weather forecast]
en: sleet
sr: суснежица

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
sr: пљусак суснежице

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
sr: пљускови суснежице

[ctx: weather forecast]
en: sunny
sr: сунчано

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
sr: сунчани интервали

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
sr: густи облак

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
sr: грмљавина

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
sr: пљусак са грмљавином

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
sr: тропска олуја

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
sr: бели облак
