audacity 3.0.3 - en to tg translation catalogue (618 entries)

en:  Mute On
tg: Бесадо

en:  Select On
tg:  Интихоб фаъол аст

en:  Solo On
tg: Соло фаъол аст

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
tg: "%s" вуҷуд надорад.
    
    Шумо онро сохтан мехоҳад?

en: "%s" successfully created.
tg: "%s" бомуваффақият сохта шуд.

en: %d Channels
tg: %d Шабакаҳо

en: %s changed
tg: %s тағйир шуд

en: %s is already open in another window.
tg: %s аллакай дар равзанаи дигар кушода шудааст.

en: &About Audacity...
tg: &Дар бораи Audacity...

en: &Add
tg: &Илова кардан

en: &All
tg: &Ҳама

en: &Analyze
tg: &Таҳлил

en: &Audio...
tg: &Аудио...

en: &Cancel
tg: &Бекор кардан

en: &Clear
tg: &Тоза кардан

en: &Close
tg: &Пӯшидан

en: &Collapse All Tracks
tg: &Печонидани Ҳамаи Роҳчаҳо

en: &Command
tg: &Фармон

en: &Copy
tg: &Нусхабардорӣ

en: &Cut
tg: &Буридан

en: &Defaults
tg: &Аз рӯи хомӯшӣ

en: &Delete
tg: &Нест кардан

en: &Discard
tg: &Рад кардан

en: &Edit
tg: &Таҳрир

en: &Edit Parameters
tg: &Таҳрири параметрҳо

en: &Export...
tg: &Содирот...

en: &File
tg: &Файл

en: &Generate
tg: &Тавлид кардан

en: &Help
tg: &Мадад

en: &Import...
tg: &Воридот...

en: &Insert
tg: &Гузоштан

en: &Join
tg: &Муттаҳидсозӣ

en: &Label Track
tg: &Нишонаи Роҳча

en: &Labels...
tg: &Нишонаҳо...

en: &Load...
tg: &Боргирии...

en: &New
tg: &Нав

en: &None
tg: &Ягонто

en: &OK
tg: &ОК

en: &Open...
tg: &Кушодан...

en: &Parameters
tg: &Параметрҳо

en: &Paste
tg: &Гузоштан

en: &Preferences...
tg: &Параметрҳо...

en: &Print...
tg: &Чоп кардан...

en: &Raw Data...
tg: &Маълумоти коркардношудаи...

en: &Redo
tg: &Такрор

en: &Redo %s
tg: &Такрори амалиёт %s

en: &Remove
tg: &Дигар кардан

en: &Resample...
tg: &Бознамунагузорӣ...

en: &Run Benchmark...
tg: &Боркунии Озмоишии...

en: &Save Project
tg: &Сабти Лоиҳа

en: &Save...
tg: &Захира кардан...

en: &Split Cut
tg: &Поракунӣ Буриш

en: &Stereo Track
tg: &Стерео Роҳча

en: &Time Track
tg: &Роҳчаи Вақт

en: &Tracks
tg: &Роҳчаҳо

en: &Undo
tg: &Барҳамдихӣ

en: &Undo %s
tg: &Барҳамдиҳии амалиёт %s

en: &View
tg: &Намуд

en: &Zoom to Selection
tg: &Тағири тасвир барои интихоб

en: (Recovered)
tg: (Барқароршуда)

en: (external program)
tg: (барномаи берунӣ)

en: - END -
tg: - ОХИР -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
tg: -120 dB (ҳудуди шунавоӣ)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
tg: -145 dB (соҳаи PCM намунаҳои 24 бита)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
tg: -36 dB (барои таҳрири баланди доманадор мувофиқат намекунад)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
tg: -48 dB (соҳаи PCM аз намунаҳаи 8 бита)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
tg: -96 dB (соҳаи PCM аз намунаҳои 16 бита)

en: 0 (fastest)
tg: 0 (бо суръати тез)

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
tg: 0100 рӯз 024 с 060 д 060 с

en: 0100 h 060 m 060 s
tg: 0100 с 060 д 060 с

en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
tg: 0100 с 060 д 060 с+># мисолҳо

en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
tg: 0100 h 060 m 060 s+>030 кадрҳо| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
tg: 0100 h 060 m 060 s+>24 кадрҳо

en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
tg: 0100 h 060 m 060 s+>25 кадрҳо

en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
tg: 0100 h 060 m 060 s+>30 кадрҳо|N

en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
tg: 0100 h 060 m 060 s+>75 кадрҳо

en: 0100 h 060 m 060>01000 s
tg: 0100 с 060 д 060>01000 с

en: 01000,01000 frames|24
tg: 01000,01000 кадрҳо|24

en: 01000,01000 frames|25
tg: 01000,01000 кадр|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
tg: 01000,01000 кадрҳои|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
tg: 01000,01000 кадр|75

en: 01000,01000 seconds
tg: 01000,01000 сония

en: 01000,01000,01000 samples|#
tg: 01000,01000,01000 мислоҳо|#

en: 1 (Mono)
tg: 1 (Моно)

en: 1 Channel (Mono)
tg: 1 Шабака (Моно)

en: 16 bit
tg: 16 бит

en: 16-bit PCM
tg: 16-бит ПСM

en: 2 (Stereo)
tg: 2 (Стерео)

en: 2 Channels (Stereo)
tg: 2 Шабака (Стерео)

en: 24 bit
tg: 24 бит

en: 24-bit PCM
tg: 24-бит ПСМ

en: 32-bit float
tg: 32-бит float

en: 8 (best)
tg: 8 (беҳтарин)

en: 8 - most wideband
tg: 8 - бештар паҳнохат

en: Action
tg: Амал

en: Added label
tg: Нишонаҳои иловашуда

en: Adjusted Pan
tg: Панорамаи муратабшуда

en: Adjusted envelope.
tg: Ба тартибории лифофавӣ.

en: Adjusted gain
tg: Шиддати муратабшуда

en: Advanced Mixing Options
tg: Қисматҳои омехтаи пешрафта

en: Alt-Left-Click
tg: Alt-Left-Пахш

en: Amount to import:
tg: Миқдори вуруд:

en: Amplify
tg: Тақвият додан

en: Any
tg: Ҳама

en: Applied effect: %s
tg: Натиҷаи корбурдашуда: %s

en: Apply %s
tg: Истифодаи %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
tg: Истифодаи %s бо параметр(ҳо)и
    
    %s

en: Applying '%s' to current project
tg: Истифодаи '%s' ба лоиҳаи ҷорӣ

en: Applying Nyquist Effect...
tg: Корбарии натиҷаи Nyquist...

en: Applying...
tg: Истифодабарӣ...

en: Are you sure you want to delete %s?
tg: Шумо бовари доред, ки %s нест карда шавад?

en: Ask me
tg: Маро пурсед

en: Audacity First Run
tg: Аввал Audacity Бакордарорӣ

en: Audacity Preferences
tg: Қисматҳои Audacity

en: Audacity Project Files
tg: Файлҳои лоиҳаи Audacity

en: Audacity Timer Record
tg: Сабти Замонсанҷи Audacity

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
tg: Audacity наметавонад каталогро барои ба таври муваққатӣ нигоҳ доштани файлҳо ёбад.
    Каталоги мувофиқро дар равзанаи муколамавии барнома нишон диҳед.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
tg: Audacity файлро наёфт:
      %s.
    Мавзӯъ бор карда нашуд.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
tg: Audacity файли боршударо наёфт:
      %s.
    Шояд тариқаи пнг нодуруст аст?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
tg: Audacity натавонист файлро кушояд:
      %s
    барои сабт.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
tg: Audacity мавзуъро аз рӯи хомушӣ хонда натавонист.
    Лутфан, камбудии масъаларо баррасӣ намоед.

en: Audacity could not save file:
      %s
tg: Audacity файлро захира карда натавонист:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
tg: Audacity натавонист файлро сабт кунад:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
tg: Audacity натавонист тасвирро дар файл сабт кунад:
      %s.

en: Audacity is already running
tg: Audacity аллакай бор шудааст

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
tg: Audacity барои баромадан омода аст.  Барнома барои истифодаи файлҳои муваққатии каталоги нав такроран бор карда шавад.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
tg: Файли %s ба Audacity барои сохтани MP3-ҳо лозим аст.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
tg: Audacity наметавонад каталогро бо файлҳои муваққатӣ боз дорад.
    Имконияти истифодаи ин каталог бо нусхаи дигари Audacity мавҷуд аст.

en: Audio Track
tg: Роҳчаи Аудиоӣ

en: Auto Duck
tg: Даки худкор

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
tg: Ба Auto Duck роҳчаи назоратие, ки аз поёни роҳча(ҳо)и интихобшуда ҷойгузор мешавад, лозим аст.

en: Automatic Crash Recovery
tg: Ба таври автоматӣ барқарорсозӣ баъди садама

en: Average
tg: Миёна

en: B-spline
tg: Б-сплайн

en: Batch
tg: Баста

en: Behaviors
tg: Рафтор

en: Big-endian
tg: Нӯгкунд

en: Bit Rate Mode:
tg: Ҳолати гузориш бо Bit:

en: Bit Rate:
tg: Суръати бит:

en: Bit depth:
tg: Амиқии бит:

en: Browse...
tg: Баррасии...

en: Button
tg: Тугма

en: Buttons
tg: Тугмаҳо

en: CDDA frames (75 fps)
tg: Кадри CDDA (75 fps)

en: Calibration Results
tg: Натиҷаи андозагароӣ

en: Can't delete track with active audio
tg: Роҳчаро бо аудиои фаъол тоза карда наметавонад

en: Can't open project file
tg: Лоиҳаи файлро кушода наметавонад

en: Cancel Save
tg: Бекорсозии сабт

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
tg: MP2 бо андозаи ин намуна ва андозаи бит вуруд карда намешавад

en: Cannot export audio in this format.
tg: Аудиро дар ин шакл вуруд карда наметавонад.

en: Cannot export audio to %s
tg: Аудиоро дар %s ворид карда наметавонад

en: Center
tg: Марказ

en: Cepstrum
tg: Сепструм(муайянкунии хатогӣ)

en: Change Amplification Envelope
tg: Тағирдиҳии ҳаракати қатъшӣ

en: Change ONE Sample only
tg: Ивазкунии танҳо ЯК намуна

en: Change Pitch
tg: Ивази сабти овоз

en: Change Pitch without Changing Tempo
tg: Ивази сабти овоз бе ивази зарба

en: Change Sample
tg: Тағирдиҳии намуна

en: Change Several Samples
tg: Ивазкунии якчанд намуна

en: Change Speed
tg: Ивазшавии суръат

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
tg: Ивазшавии суръат ба зарба ва баландкунӣ таъсир мерасонад

en: Change Tempo
tg: Ивазшавии зарба

en: Change Tempo without Changing Pitch
tg: Ивазшавии зарба бе ивази баландкунӣ

en: Change lower speed limit (%) to:
tg: Ивазшавии сарҳади поёнии суръат(%) ба:

en: Change upper speed limit (%) to:
tg: Ивазкунии суръати болоии сарҳад (%) ба:

en: Changed '%s' to %s
tg: '%s' ба %s тағйир дода шуд

en: Changed '%s' to %s Hz
tg: '%s' ба %s Hz иваз шуд

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
tg: Тағиротҳо ба рӯйхати муваққатӣ то аз навборкунии Audacity натиҷагирӣ намешаванд

en: Channel
tg: Маҷро(Канал)

en: Channel Mode:
tg: Ҳолати шабака:

en: Channel: %2d
tg: Шабакаи: %2d

en: Choose Language for Audacity to use:
tg: Барои истифодабарии Audacity Забонро интихоб кунед:

en: Choose a location to place the temporary directory
tg: Интихоби ҷой барои ҷойкунии рӯйхати муваққатӣ

en: Choose a location to save the exported files
tg: Барои вурудсозии файлҳо мавқеи онҳро интихоб кунед

en: Choose...
tg: Интихоби...

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
tg: Барои таҳрири васеъкунии лифофа пахш ва кашишро иҷро кунед

en: Click and drag to edit the samples
tg: Барои таҳрири намунаҳо кашиш ва пахшро иҷро кунед

en: Click and drag to move a track in time
tg: Барои ҷойивазкунии роҳча пахш ва кашишро иҷро кунед

en: Click and drag to move left selection boundary.
tg: Пахш ва кашидан барои ҷойивазкунии интихоби сарҳади чап.

en: Click and drag to move right selection boundary.
tg: Пахш ва кашидан барои ҷойивазкунии интихоби сарҳади рост.

en: Click and drag to resize the track.
tg: Пахш ва кашидан барои тағирдиҳии андозаи роҳча.

en: Click and drag to select audio
tg: Барои ҷудокунии аудио пахш ва кашишро иҷро кунед

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
tg: Пахш барои калонкунӣ, Shift-пахш барои хурдкунӣ

en: Close
tg: Пӯшидан(бастан)

en: Close project immediately with no changes
tg: Лоиҳаро бе таъхир бе тағирот пӯшед

en: Close project immediately with no further changes
tg: Лоиҳаро бе иловаи тағиротҳо, фавран пӯшонед

en: Co&py
tg: Нусхабар&дорӣ

en: Command Action
tg: Фармони иҷро

en: Command Output
tg: Бурунсозии фармонҳо

en: Command:
tg: Фармон:

en: Comments
tg: Шарҳ

en: Confirm
tg: Тасдиқ шудан

en: Confirm Deletion
tg: Тасдиқоти несткунӣ

en: Constant
tg: Доимӣ

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
tg: Файли лоиҳаи 1.0-ро ба қолаби нав табдил диҳед.
    Файли пешина бо номи '%s' сабт шуда буд

en: Copy
tg: Нусха

en: Copying audio data into project...
tg: Файлҳои савтӣ дар лоиҳа нусхабардорӣ шуда...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
tg: Нусхабардории стерео ба аудио иҷозат дода намешавад.

en: Cosine
tg: Косинус

en: Could not create directory:
      %s
tg: каталогро эҷод карда натавонист:
      %s

en: Could not find any audio devices.
tg: Дастгоҳҳои садогӣ ёфт нашуданд.

en: Could not open MP3 encoding library!
tg: Феҳристи рамзгузошташудаи MP3-ро кушода натавонист!

en: Could not open file: "%s"
tg: Файлро "%s"-ро кушода натавонист

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
tg: Лоиҳаи додаи пӯша ёфт нашуд: "%s"

en: Create
tg: Сохтан

en: Created new audio track
tg: Созиши роҳчаи нави аудиоии нав

en: Created new label track
tg: Созиши нишонаи нави роҳча

en: Created new project
tg: Лоиҳаи нав эҷод карда шуд

en: Created new stereo audio track
tg: Созиши роҳчаи аудиоии нави стерео

en: Created new time track
tg: Созиши вақти роҳчаи нав

en: Credits
tg: Ташаккур ба

en: Cu&t
tg: Бу&ридан

en: Cuberoot Autocorrelation
tg: Ҳамбастагии решавӣ

en: Cubic
tg: Куб

en: Cut
tg: Буридан

en: Cut Preview
tg: Буриши пешнамоиш

en: Cut to the clipboard
tg: Буриш барои буфер

en: De&faults
tg: Но&баён

en: De&lete
tg: То&за кардан

en: Decay factor:
tg: Харобии омил:

en: Default endianness
tg: Ҳисоб накардани тартиби байт

en: Delay time (seconds):
tg: Таваққуфи вақт (сонияҳо):

en: Delete
tg: Нобудсозӣ

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
tg: Тозашавӣ %.2f аз сонияи t=%.2f

en: Device
tg: Афзор

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tg: Ивази Самт  -- маънои: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Directories
tg: Рӯйхатҳо

en: Directory %s is not writable
tg: Рӯйхати %s навишта намешавад

en: Disabled
tg: Хомӯш карда шуд

en: Display
tg: Намуд

en: Do you still want to start Audacity?
tg: Шумо то ҳол мехоҳед Audacity- ро ба кор дароред?

en: Do you want to save the changes?
tg: Шумо мехоҳед тағиротҳоро нигоҳ доред?

en: Don't show this warning again
tg: Ин огоҳиро дигар нишон надиҳед

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
tg: кашиш барои наздиксозии муҳит, Right-пахш барои дурсозӣ

en: Draw Tool
tg: Тасвири афзор

en: Duplic&ate
tg: Нусхабард&орӣ

en: Duplicate
tg: Нусхабардорӣ намудан

en: Duplicated
tg: Нусхабардорӣ карда шуда

en: Duration
tg: Давомнокӣ

en: Duty cycle:
tg: Даври вазифавӣ:

en: E&xit
tg: Б&аромад

en: Echo
tg: Инъикоси садо

en: Edited labels
tg: Нишонаҳои таҳриршуда

en: Effe&ct
tg: Нати&ҷа

en: Effect Settings
tg: Танзимоти натиҷаҳо

en: Effects Preview
tg: Пешнамоиши натиҷаҳо

en: Empty
tg: Холӣ

en: Enabled
tg: Фаъол шуд

en: Encoding:
tg: Рамзгузорӣ:

en: End
tg: Интиҳо

en: End Date and Time
tg: Анҷоми Сана ва Вақт

en: End Time
tg: Вақти охир

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tg: Қувва                   -- маънои: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
tg: Ҳамбастагии васеъшуда

en: Enter Nyquist Command:
tg: Вуруди фармони Nyquist:

en: Enter track name
tg: Номи роҳчаро ворид кунед

en: Envelope
tg: Лифофа

en: Envelope Tool
tg: Лифофаи Афзор

en: Equalization
tg: Баробарсозӣ

en: Error
tg: Хато

en: Error Initializing Audio
tg: Хато дар вақти омодасозии овоз

en: Error opening file
tg: Хатои кушодашавии файл

en: Expand
tg: Васеъкунӣ

en: Expanded Cut Line
tg: Васеъшавии Хати Буриш

en: Export
tg: Содирот

en: Export &Labels...
tg: Содирот &Нишонаҳо...

en: Export &Multiple...
tg: Содирот &Бисёркарата...

en: Export Keyboard Shortcuts As:
tg: Вуруди таркиббандии саҳфакалид ҳамчун:

en: Export Labels As:
tg: Воридоти НишонаҳоҲамчун:

en: Export Multiple
tg: Вуруди бисёркарата

en: Export Spectral Data As:
tg: Содироти додаҳо ба монанди:

en: Exporting selected audio at %ld kbps
tg: Вуруди аудиоҳои интихобшуда дар %ld kbps

en: Exporting the selected audio as FLAC
tg: Вуруди аудиоҳои интихобшуда ба монанди FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
tg: Вуруди аудиоҳои ҷудошуда ба монанди Ог Ворбис

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
tg: Вориди аудиоҳои интихобшуда бо истифодаи хатҳои фармоишии рамздор

en: Extend Selection Range
tg: Васеъкунии соҳаи интихоб

en: FLAC Files
tg: Файлҳои FLAC

en: Fade In
tg: Харобӣ дар

en: Fade Out
tg: Харобшавии мӯътадил

en: File
tg: Файл

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
tg: Файл нодуруст ё вайрон аст: 
    %s

en: File name prefix:
tg: Пешванди номи файл:

en: First file name:
tg: Номи файли якум:

en: Format Change
tg: Ивази Шакл

en: Format:
tg: Қолаб:

en: Frequency (Hz)
tg: Басомад (Ҳз)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
tg: Басомади (Ҳертз)	Сатҳ (дБ)

en: Frequency Analysis
tg: Таҳлили басомадӣ

en: Gain
tg: Шиддат

en: Genre
tg: Услуб

en: Grabber
tg: Контакткунанда

en: Graphic EQ
tg: Графики EQ

en: Header:
tg: Сарлавҳа:

en: Hz
tg: Ҳертз

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
tg: Агар идома диҳед лоиҳаи Шумо дар диск сабт намешавад. Шумо инро мехоҳед?

en: Import
tg: Воридот

en: Import Labels
tg: Воридоти Нишонаҳо

en: Import MIDI
tg: Воридоти MIDI

en: Import Raw Data
tg: Вуруди додаи Raw

en: Imported '%s'
tg: Вориди '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
tg: Воридоти MIDI аз '%s'

en: Imported labels from '%s'
tg: Воридоти нишонаҳо аз '%s'

en: Include audio before first label
tg: Ҷокунии аудио пеш аз нишонаи якумы

en: Individual Theme Files
tg: Мавзӯъҳои файлҳои шахсӣ

en: Info
tg: Иттилоот

en: Internal logic fault
tg: Хатои мантиқии дохилӣ

en: Invalid Vorbis bitstream header
tg: Сарлавҳаи хатои ҷараёни Vorbis

en: Invalid duration in LOF file.
tg: Давомнокии хароб дар файли LOF.

en: Invalid track offset in LOF file.
tg: Роҳчаи хароби ҷудошуда дар файли LOF.

en: Invalid window offset in LOF file.
tg: Ҷудокунии равзана дар файли LOF хароб аст.

en: Invert
tg: Табдилдиҳӣ

en: Join
tg: Муттаҳидсозӣ

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
tg: Якҷоя карда шудааст %.2fсаршавӣ бо сонияи t=%.2f

en: Joint Stereo
tg: Стереои муттаҳидшуда

en: Key Bindings
tg: Тугмаҳои фаъол

en: Keyboard
tg: Саҳвакалид

en: L
tg: Ч

en: LOF Error
tg: Хатои LOF

en: Label
tg: Нишона

en: Label Edit
tg: Таҳрири Нишона

en: Label Track Font
tg: Нишонаи Қалам(шрифт)и Роҳча

en: Labels
tg: Нишонаҳо

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
tg: Таъхири (сонияҳо)	Басомад (Ҳертз)	Сатҳ

en: Language:
tg: Забон:

en: Latency
tg: Таваққуф

en: Left Channel
tg: Шабакаи чап

en: Left-Click
tg: Пахши чап

en: Left-Drag
tg: Тугмаи чап -кашидашавӣ

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
tg: Left=наздиккунӣ, Right=дуркунӣ, Middle=муққарарӣ

en: Length
tg: Дарозӣ

en: Length (seconds)
tg: Давомнокӣ (сония)

en: Level:
tg: Сатҳ:

en: Light
tg: Равшан

en: Linear
tg: Хатӣ

en: Linear frequency
tg: Басомади хаттӣ

en: List of Files in basic text format
tg: Рӯйхати файлҳо дар қолаби матнии муқаррарӣ

en: Little-endian
tg: Нӯгтез

en: Load Files
tg: Бор кардани файлҳо

en: Load Theme Cache
tg: Боркунии мавзӯъҳои кэшӣ

en: Loaded %d keyboard shortcuts
tg: %d миёнбури саҳфакалид бор карда шудааст

en: Location of %s:
tg: Мавқеъи %s:

en: Log frequency
tg: Басомади сабти воқеъӣ

en: Lower speed limit
tg: Суръати пасти сарҳад

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
tg: MIDI роҳчаҳо ба таври муққарарӣ ҷудо намешаванд, танҳо аудио файлҳо метавонанд ин амалро иҷро кунанд.

en: MP2 Files
tg: Файлҳои MP2

en: MP3 Files
tg: Файлҳои MP3

en: MP3 Library Version:
tg: Тариқаи феҳристи MP3:

en: Made '%s' a stereo track
tg:  '%s'Стерео роҳча сохта шавад

en: Make Stereo
tg: Сохтани стерео

en: Max dB
tg: Макс dB

en: Media read error
tg: Хатои хониши додаҳо

en: Medium
tg: Муҳит

en: Meter
tg: масрафсанҷ

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
tg: Масрафсанҷи басомади навшуда дар сония [1-100]:

en: Meter-Play
tg: Масрфсанҷи иҷро

en: Meter-Record
tg: Масрафсанҷи сабт

en: Min dB
tg: Миним dB

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
tg: Имконияти камтари басомад бояд 0 Hz бошад

en: Mix
tg: Омехта

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
tg: %dроҳчаҳо дар як моно роҳчаи нав пешниҳодшуд ва омехта шуданд

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
tg: %d роҳчаҳо дар як стерео роҳчаи нав пешниҳод ва омехта шуданд

en: Mixing and rendering tracks
tg: Омехтакунӣ ва муттаҳидсозии роҳчаҳо

en: Modified Label
tg: Тағиротҳои Нишонавӣ

en: Mono
tg: Моно

en: Mouse
tg: Муш

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
tg: Истифодабарии муш (қисматҳои ивазнашаванда)

en: Move &Down
tg: Ҳаракат &ба поён

en: Move &Up
tg: Ҳаракат &ба боло

en: Move Track
tg: Ҷойивазшавии Роҳча

en: Move clip up/down between tracks
tg: Ҷойгузорӣ ба боло/поён байни роҳчаҳо

en: Moved gain slider
tg: Ҷойивазшавии Идоракунандаҳои садо

en: Moved pan slider
tg: Ҷойивазшавии идоракунандаҳои садо

en: Multi
tg: Бисёр

en: Mute
tg: Бесадо

en: NTSC frames
tg: Кадрҳои NTSC

en: Name
tg: Ном

en: Name Change
tg: Тағйири Ном

en: Name files:
tg: Номи файлҳо:

en: Name must not be blank
tg: Ном набояд ҷои холӣ дошта бошад

en: Names may not contain '%c' and '%c'
tg: Номҳо набояд '%c' ва '%c' дошта бошанд

en: New Label Track
tg: Роҳчаи Нави Нишонавӣ

en: New Track
tg: Роҳчаи Нав

en: New...
tg: Нав...

en: No endianness
tg: Ҳисоб накардани тартиби байтӣ

en: No labels to export.
tg: Нишона барои содирот ҷой надорад.

en: Noise Removal
tg: Ҷудосозии Хаш

en: None
tg: Ҳеҷ чиз

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
tg: Ягон мавзӯи интизоршудаи қисмати файлҳо
     ёфт нашуданд:
      %s.

en: Normalize
tg: Муққаррарӣ

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
tg: Феҳристи рамзгузошташудаи MP3 корношоям ё дастгиринашаванда асты!

en: Not an Ogg Vorbis file
tg: Ин файли Ogg Vorbis нест

en: Not enough data selected.
tg: Додаҳо кам интихоб шуданд.

en: Note Track
tg: Қайди Роҳча

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
tg: Эзоҳ: Cmd+Q барои хомӯш намудан истифода бурда мешаванд. Дигар калидҳо истифоданашавандаанд.

en: Nothing to redo
tg: Такроркунӣ ҷой надорад

en: Nothing to undo
tg: Барҳамдиҳӣ ҷой надорад

en: Nyquist
tg: Оҳанг

en: Nyquist returned too many audio channels.
tg: Nyquist шабакаҳои барзиёди аудиоиро баргардонид.

en: OK
tg: ОК

en: Open Recent
tg: Кушодани файлҳои Қаблӣ

en: Opening Audacity Project
tg: Кушодани Лоиҳаи Audacity

en: Options...
tg: Қисматҳо...

en: Other...
tg: Дигар...

en: Output Channels: %2d
tg: Шабакаҳои бурунӣ: %2d

en: Overwrite existing files
tg: Бознависии файлҳои мавҷуда

en: PAL frames (25 fps)
tg: Кадрҳои PAL (25 fps)

en: Pa&ge Setup...
tg: Та&ъини Саҳифа...

en: Pan
tg: панорама

en: Paste
tg: Гузоштан

en: Pasted from the clipboard
tg: Гузориш аз буфери табадулот

en: Pasted text from the clipboard
tg: Гузориши матн аз буфери табадулот

en: Pause
tg: Таваққуф

en: Pencil
tg: Қалам

en: Phaser
tg: Марҳиласоз

en: Pitch (EAC)
tg: Баландии садо (EAC)

en: Play
tg: Иҷро

en: Play Meter
tg: Иҷрои масрафсанҷ

en: Play at selected speed
tg: Суръати интихобшударо интихоб кунед

en: Playback
tg: Бозигар

en: Playback Speed
tg: Суръати иҷро

en: Please save and close the current project first.
tg: Лутфан, дар аввал ин лоиҳаро нигоҳ дошта сипас онро пӯшонед.

en: Preparing preview
tg: Омодасозии пешнамоиш

en: Preset
tg: Бознасбшуда

en: Press
tg: Пахш кардан

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
tg: Барои таҳрири маркази қисматҳои селул F2 ё пахши дукаратаро иҷро намоед.

en: Preview not available
tg: Пештасвир дастрас нест

en: Previewing
tg: Пешнамоиш

en: Print
tg: Чоп кардан

en: Progress
tg: Раванди иҷроиш

en: Project Dependencies
tg: Вобастагиҳои лоиҳа

en: Project was recovered
tg: Лоиҳа барқарор шуд

en: Quality
tg: Сифат

en: Quality:
tg: Сифат:

en: R
tg: Р

en: Rate Change
tg: Ивази Басомад

en: Record
tg: Сабт

en: Record Meter
tg: Масрафсанҷи сабт

en: Recorded Audio
tg: Аудиои Сабтшуда

en: Recording
tg: Сабтшавӣ

en: Recover
tg: Барқарорсозӣ

en: Rectangle
tg: Росткунҷа

en: Rectangular
tg: Устувор

en: Remo&ve Tracks
tg: Ҷойивазку&нии Роҳчаҳо

en: Remove Track
tg: Ҷобаҷогузории Роҳча

en: Removed Cut Line
tg: Хати Буриш Ҷой иваз шудааст

en: Removed audio track(s)
tg: Роҳча(ҳо)и аудиоии ҷобаҷогузошташуда

en: Removed track '%s.'
tg: Ҷойгузории роҳча '%s.'

en: Removing Dependencies
tg: Бастагиҳо бекор мешаванд

en: Renamed '%s' to '%s'
tg: Ивази Номи '%s' ба '%s'

en: Render
tg: Пешниҳод

en: Rendered all audio in track '%s'
tg: Пешниҳоди ҳамаи аудиоҳо дар роҳчаи '%s'

en: Repair
tg: Таъмир

en: Repeat
tg: Такрор

en: Repeat %s
tg: Такрор %s

en: Resample
tg: Бознамунагирӣ

en: Resample Track
tg: Бознамунагирии Роҳча

en: Resampled audio track(s)
tg: Бознамунагирии роҳча(ҳо)и аудиоӣ

en: Resampling track %d
tg: Бознамунагирии роҳчаи %d

en: Reverse
tg: Маъкус

en: Right Channel
tg: Шабакаи чап рост

en: Right-Click
tg: Пахши рост

en: Right-Drag
tg: Кашиши рост

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
tg: Ҳамзамон кӯшиши боркунии ду нусхаи Audacity
    метавонад маълумотро нобуд созад ё системаро аз кор барорад.

en: Sample Edit
tg: Намунаи Таҳрир

en: Sample rate:
tg: Суръати намуна:

en: Sampling
tg: Намунагирӣ

en: Save As...
tg: Сабт ҳамчун...

en: Save Files
tg: Сабти файлҳо

en: Save Project &As...
tg: Сабти Лоиҳа &Ҳамчун...

en: Save Theme Cache
tg: Сабти мавзӯъи кэш

en: Saved %s
tg: Сабт шуд %s

en: Sawtooth
tg: Дандоншакл

en: Select
tg: Ҷудокунӣ

en: Select Command
tg: Интихоби фармон

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
tg: Якчанд сония барои полоиши хаш ҷудо кунед, то ки Audacity дарк кунад, ки кадом амалиётро ичро карда истодааст,
    баъдан ба воситаи мушак тугмаи "Сохтани шакли хаш"-ро пахш намоед:

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
tg: Ҳамаи аудиоҳои полоишшавандаро ҷудо кунед,миқдори зарурии хашҳоро интихоб кунед
    ва баъдан -ро пахш кунед.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
tg: Интихоби файли XML, ки дорои тугмаҳои фаъоли саҳфакалиди Audacity...

en: Select file(s) for batch processing...
tg: Интихоби файл(ҳо) барои раванди дастаӣ...

en: Selection
tg: Интихобкунӣ

en: Selection Length
tg: Дарозии интихоб

en: Selection Tool
tg: Интихоби Афзор

en: Selection is too small to use voice key.
tg: Интихоб барои истифодаи калиди овоз хеле хурд аст.

en: Sensitivity
tg: Қобилияти ҳис (эҳсос)

en: Set Range
tg: Насби Суръат

en: Set Rate
tg: Насби Босуръат

en: Set Selection Point
tg: Насби нуқтаи ҷудокунӣ

en: Set Selection Range
tg: Интихоби насби соҳа

en: Set range to '%ld' - '%ld'
tg: Насб кардани сарҳад ҳамчун '%ld' - '%ld'

en: Shaped
tg: Аз руи хаткашӣ

en: Shift-Left-Click
tg: Shift-Left-Пахшкунӣ

en: Shift-Left-Drag
tg: Shift-Left-кашиш

en: Show output
tg: Намоиши бурунӣ

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tg: Ивази Нишона         -- маънои: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Silence duration:
tg: Давомнокии хомӯшӣ:

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
tg: Дар роҳчаҳои ҷудокардашуда навишта шудааст %.2f нишонагузорӣ аз сонияи %.2f

en: Sine
tg: Синус

en: Skip to End
tg: Гузариш ба Интиҳо

en: Skip to Start
tg: Гузариш ба Ибтидо

en: Smooth at Sample
tg: Суфтакунии намуна

en: Solo
tg: Соло

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
tg: Бубахшед, аммо натиҷае, ки стереороҳчаҳое, ки роҳчаҳо мутобиқ нестанд, истифода намешавад.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
tg: Бубахшед, номгузорӣ беш аз 256 аломат дошта, дастгирӣ намешавад.

en: Sp&lit
tg: По&ракунӣ

en: Sp&lit Delete
tg: По&ракунӣ Тозакунӣ

en: Special thanks:
tg: Ташаккури махсус:

en: Spectrograms
tg: Спектограммаҳо

en: Spectrum
tg: Спектрум

en: Spl&it Cut
tg: Пор&акунӣ Буридан

en: Spli&t
tg: Поракун&ӣ

en: Split
tg: Ҷудокунӣ

en: Split Cut
tg: Ҷудокунӣ бо Буриш

en: Split D&elete
tg: Поракунӣ Т&озакунӣ

en: Split Delete
tg: Ҷудокунӣ бо Тозакунӣ

en: Split Ne&w
tg: Поракунии На&в

en: Split New
tg: Ҷудокунии Нав

en: Split files based on:
tg: Ҷудокунии файлҳо бо таҳкурсии:

en: Split stereo track '%s'
tg: Ҷудокунии Стерео роҳча '%s'

en: Split to new track
tg: Ҷудокунӣ ба роҳчаи нав

en: Split-cut to the clipboard
tg: Бо буриш дар буфер ҷудо карда шудааст

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
tg: Бо ҷудокунӣ нест карда шуд %.2f саршави бо сонияи с t=%.2f

en: Square
tg: Росткунҷа

en: Square, no alias
tg: Росткунҷаи бетахаллус

en: Standard
tg: Танзимшуда

en: Standard Autocorrelation
tg: Ҳамбастагии стандартӣ

en: Start
tg: Ибтидо

en: Start Date and Time
tg: Оғози Сана ва Вақт

en: Start Monitoring
tg: Ибтидои мазмун

en: Start offset:
tg: Шурӯъи омехта:

en: Step 1
tg: Қадами 1

en: Step 2
tg: Қадами 2

en: Stereo
tg: Стерео

en: Stop
tg: Боздорӣ

en: Stop Monitoring
tg: Мазмуни охирин

en: Template
tg: Қолаб

en: Temporary files directory
tg: Рӯйхатҳои файлҳои муваққатӣ

en: Test Mode
tg: Ҳолати озмоиш

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
tg: Натиҷаи таъмир дар қисматҳои кӯтоҳи вайроншавии аудиоӣ истифода бурда мешавад (то 128 намуна).
    
    Намудро наздик созед ва пораи хурдтарини додаҳои савтиро интихоб кунед.

en: The entered value is invalid
tg: Ифодаи воридшуда нодуруст аст

en: The maximum frequency must be an integer
tg: Имконияти бештари басомад бояд бузургии тағирёбанда бошад

en: The minimum frequency must be an integer
tg: Имконияти камтари басомад бояд бузургии тағирёбанда бошад

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
tg: Систем нусхаи дигари Audacity- ро бозхонд.

en: Theme
tg: Мавзӯъ

en: Theme Cache - Images && Color
tg: Кэши намуд ва ранг

en: There are no label tracks to export.
tg: Нишонагузории роҳчаҳо иҷро намешаванд.

en: There is not enough room available to expand the cut line
tg: Барои густурдани хати буриш пораи ҳофиза кам аст

en: There is not enough room available to paste the selection
tg: Барои гузоштани интихоб пораи ҳофиза кам аст

en: There was a problem printing.
tg: Ҳангоми чоп хато ба амал омад.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
tg: Тариқаи Audacity бо дастгирии %s ҳамгардонӣ нашуда буд.

en: Threshold:
tg: Остона:

en: Time-Shift
tg: Вақт-Ҷойгардонӣ

en: To find %s, click here -->
tg: Барои ёфтани %s --> пахш кунед

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
tg: Барои сохтани спектрум, ҳамаи роҳчаҳои интихобшуда бояд навъи якхела дошта бошанд.

en: Tone duration:
tg: Давомнокии оҳанг:

en: Tool
tg: Афзор

en: ToolDock
tg: Афзор

en: Tools
tg: Абзорҳо

en: Track
tg: Роҳча

en: Track %d
tg: Роҳча %d

en: Track Number
tg: Рақами роҳча

en: Track Panel
tg: Лавҳаи Роҳча

en: Track Remove
tg: Ҷойгузории Роҳча

en: TrackView
tg: НамудиРоҳча

en: Tracks
tg: Роҳчаҳо

en: Tracks sorted by name
tg: Роҳчаҳо аз рӯи ном ҷудо шудаанд

en: Tracks sorted by time
tg: Ҷудокунии роҳчаҳо аз рӯи вақт

en: Unable to determine
tg: Муайяншавӣ номумкин аст

en: Unable to open target file for writing
tg: Теғаи файлро барои сабт кушода наметавонад

en: Undo
tg: Барҳамдиҳӣ

en: Upper speed limit
tg: Суръати сарҳади болоӣ

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
tg: Фармонҳои «Сохтан» ё «Кушодан»-ро барои кор бо якчанд лоиҳа дар ин нусхаи Audacity истифода баред.

en: Using Label/Track Name
tg: Истифодаи нишона/Номи роҳча

en: Using:
tg: Истифодаи:

en: Variable
tg: Тағирёбанда

en: Vorbis version mismatch
tg: Номувофиқаткунии тариқаи Vorbis

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
tg: WAV, AIFF ва дигар намунаҳои фишурданашуда

en: Wahwah
tg: Вах-Вах

en: Warning
tg: Огоҳӣ

en: Waveform
tg: Мавҷшакл

en: Welcome to Audacity version %s
tg: Хуш омадед ба тариқаи %s Audacity

en: Wheel-Rotate
tg: Чархиши чарх

en: Whenever a project depends on other files:
tg: Дар мавриде, ки дар лоиҳа файлҳои берунӣ мавҷуданд:

en: Where is %s?
tg: %s дар куҷо ҷойгир аст?

en: Year
tg: Сол

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
tg: Шумо роҳчаеро интихоб кардед, ки аудио надорад. AutoDuck танҳо роҳчаҳои аудиоро дар бар мегирад.

en: You will not be able to play or record audio.
tg: Шумо садоро наметавонед сабт кунед ё ин ки боз хонед.

en: Zoom
tg: Калонкунӣ

en: Zoom &In
tg: Тағирдиҳии андозаи тасвир &ба пеш

en: Zoom &Normal
tg: Тағирдиҳии андозаи тасвир &муққаррарӣ

en: Zoom &Out
tg: Тағирдиҳии андозаи тасвир &ба қафо

en: Zoom In
tg: Калонкунӣ

en: Zoom Out
tg: Хурдкунӣ

en: Zoom in on Point
tg: Наздиккунӣ бо нуқта

en: Zoom in on a Range
tg: Наздиккунӣ дар соҳа

en: Zoom out one step
tg: Дуркунӣ бо як қадам

en: bytes
tg: байтҳо

en: dB
tg: дБ

en: dd:hh:mm:ss
tg: рр:сс:дд:сс

en: film frames (24 fps)
tg: кадрҳои филм (24 fps)

en: hh:mm:ss
tg: сс:дд:сс

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
tg: hh:mm:ss + CDDA кадрҳо (75 fps)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
tg: hh:mm:ss + NTSC партофтани кадрҳо

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
tg: hh:mm:ss + NTSC ягон кадр партофта нашуд

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
tg: hh:mm:ss + PAL кадрҳо (25 fps)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
tg: hh:mm:ss + кадрҳои филм (24 fps)

en: hh:mm:ss + milliseconds
tg: сс:дд:сс + миллисония

en: hh:mm:ss + samples
tg: сс:дд:сс + мисолҳо

en: kHz
tg: kҲертз

en: labels.txt
tg: Нишонаҳои.txt

en: milliseconds
tg: миллисония

en: n/a
tg: д/н

en: s
tg: эс

en: same as left-drag
tg: ҳамон як кашиши чап

en: same as right-drag
tg: ҳамон як кашиши рост

en: same as select tool
tg: ҳамон як кашиши чап

en: same as zoom tool
tg: ҳамон як кашиши чап

en: samples
tg: намунаҳо

en: seconds
tg: сонияҳо

en: spectrum.txt
tg: спектрум.матн
