kmouth - en to tg translation catalogue (167 entries)

en: &Configure KMouth...
tg: &Танзимоти KMouth...

en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
tg: &Ибора ёки Китоби Гуфтугӯи Равони Интихобшуда

en: &Delete Dictionary
tg: &Нест кардани луғат

en: &Edit...
tg: &Муҳаррир...

en: &Export Dictionary...
tg: &Содироти Луғат...

en: &Export...
tg: &Содирот...

en: &Filename:
tg: &Номи файл:

en: &Import...
tg: &Воридот...

en: &Language:
tg: З&абон:

en: &Merge dictionaries
tg: &Ҳамҷоя кардани луғатҳо

en: &Move Down
tg: &Ба поён ҳарақат кунед

en: &Name:
tg: &Ном:

en: &New Phrase
tg: &Ибораи нав

en: &None
tg: &Ҳеҷ

en: &Open as History...
tg: &Кушодан ҳамчун таърих...

en: &Overwrite
tg: &Бознависӣ

en: &Phrase Books
tg: &Китоби Гуфтугӯ

en: &Preferences
tg: &Маълумотгирӣ

en: &Print History...
tg: &Чоп кардани таърих...

en: &Selected Dictionary
tg: Луғати &интихобшуда

en: &Selection of phrases in the phrase book:
tg: &Интихоби ибора дар китоби гуфтугӯ:

en: &Speak
tg: &Талаффуз

en: &Text-to-Speech
tg: &Матн барои талаффуз

en: (New Phrase Book)
tg: (Китоби Гуфтугӯи Нав)

en: (New Phrase)
tg: (Ибораи нав)

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
tg: Интерфейси бароҳат барои талаффузи синтезатор

en: Add D&ictionary...
tg: Иловаи Лу&ғат...

en: Adds a new phrase
tg: Ибораи навро илова кунед

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
tg: Китоби гуфтугӯии навро бо китоби дигар якҷоя мекунад ва ибораҳоро илова мекунад

en: As Phrasebook
tg: Ҳамчун китоби гуфтугӯ

en: As Plain Text
tg: Монанди Матни Оддӣ

en: Ask Whether to Save
tg: Кодом ибораро нигоҳ дорам?

en: Book
tg: Китоб

en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
tg: Пахш кардани ин тугма ту метавони тапишгоҳи миёнбури пайвастагиро бо ибораи интихобшуда интихоб куни.

en: C&reate new dictionary:
tg: Со&хтани луғати нав:

en: C&ustom
tg: О&ддӣ

en: Character &encoding:
tg: &Рамзгузории ҳарф:

en: Closes the window
tg: Пӯшидани тиреза

en: Closing "Phrase Book" Window
tg: Пӯшидани тирезаи "Китоби Гуфтугӯ"

en: Closing the phrase &book edit window:
tg: Пӯшидани тирезаи муҳаррири &китоби гуфтугӯ:

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
tg: Вориди ҷории аз китоби гуфтугӯи интихобшударо ба хотири нусха мегузорад

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
tg: Ибораи ҷории аз таърих интихобшударо ба хотири нусха мегузорад

en: Copies the selected section to the clipboard
tg: Ин қисми интихобшуда ба хотири нусха мегузорад

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
tg: Қисми интихобшударо ба хотири нусха мегузорад. Агар қисми матни интихобшуда дар доираи муҳаррир бурида шудааст, он ба хотири нусха гузаронда мешавад. Ё ин ки қисмҳои матни интихобшуда дад таърихи хотираи нусха нигоҳ дошта мешавад.

en: Create an &empty wordlist
tg: сохтани &руйхати холӣ

en: Creating Word List
tg: Сохтани рӯйхати калимаҳо

en: Cu&t
tg: Бури&дан

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
tg: Воридҳои ҷории аз китоби гуфтугӯи интихобшударо мебурад ва ба хотири нусха мегузорад

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
tg: Ибораи ҷории аз таърих интихобшударо мебурад ва ба хотири нусха мегузорад

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
tg: Ин қисми матни интихобшуда бурида мекунад ва ба хотири нусха мегузорад

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
tg: Матни интихобшударо мебурад ба хотири нусха мегузорад. Агар қисми матни интихобшуда дар доираи муҳаррир бурида шудааст, он ба хотири нусха гузаронда мешавад. Ё ин ки қисмҳои матни интихобшуда дад таърихи хотираи нусха нигоҳ дошта мешавад.

en: D&eselect All Entries
tg: Интихоби ҳамаи воридҳоро &барҳам диҳед

en: Deletes the currently selected phrases from the history
tg: Ибораи ҷории аз таърих интихобшударо нест мекунад

en: Deletes the selected entries from the phrase book
tg: Воридҳои интихобшударо аз китоби гуфтугӯи нест мекунад

en: Deselects all phrases in the history
tg: Интихоби ҳамаи ибораҳои дар таърих бударо барҳам мекунад

en: Dictionary
tg: Луғат

en: Discard Changes
tg: Лағв кардани дигаргуниҳо

en: Do Not Add
tg: Илова накардан

en: Enables/disables the phrasebook bar
tg: Пайраҳаи асбобро фаъол/ғайри фаъол мекунад

en: Enables/disables the statusbar
tg: Пайраҳаи вазъиятро фаъол/ғайри фаъол мекунад

en: Export Dictionary
tg: Содироти Луғат

en: Export Phrase Book
tg: Содироти Китоби Гуфтугӯ

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
tg: Ибораи ҷории интихобшударо, ё ки китоби гуфтугӯро ба файл содир мекунад

en: File Exists
tg: Файл вуҷуд аст

en: File Extension
tg: Дарози файл

en: From &KDE documentation
tg: Аз ҳуҷҷатҳои &KDE

en: From &file
tg: &Аз файл

en: From f&older
tg: &Аз Феҳрист

en: General Options
tg: Интихоботҳои умумӣ

en: History file to open
tg: Кушодани файл аз рӯйхати таърих

en: I&mport Standard Phrase Book
tg: Вор&идоти китоби гуфтугӯи стандартӣ

en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
tg: Агар шумо ин қуттиро интихоб кунед, луғати холӣ бе ягон даромад сохта мешавад. Чи хеле, ки KMouth худкорӣ калимаҳои чопкардаро ба луғатҳо мегузаронад, вай бо вақташ луғат ба ту ёд медиҳад.

en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
tg: Агар шумо ин қуттиро интихоб кунед луғати нав бо дигар боргузории файли луғат ё ҳисоби калимаҳои индивидуалӣ дар матн, сохта карда мешаванд.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
tg: Агар шумо ин қуттиро интихоб кунед луғати нав бо боргузории файл сохта карда мешавад. Шумо инчунин метавонед файли XML, интихоб кунед,ки матни файли стондортӣ ё файле, ки калимаи анҷомёбии луғат дорад. Агар шумо матни файли стондортӣ ё файли XML басомади калимаҳои индивидуалӣ бо мавриди ҳисоби оддии ҳар як калима бозёфт карда мешавад, интихоб кунед.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
tg: Агар шумо ин қуттиро интихоб кунед, луғати нав бо боргузории ҳамаи файлҳо дар ҷузъгир ва дар зерфеҳрист сохта карда мешавад.

en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
tg: Агар шумо ин қуттиро интихоб кунед луғати нав бо сохти якшавии луғатҳо сохта карда мешавад.

en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
tg: Агар шумо ин қуттиро интихоб кунед луғати нав бо таҷзияи санадсозии KDE сохта карда мешавад.Басомади калимаҳои индивидуалӣ бо мавриди ҳисоби оддии ҳар як калима бозёфт карда мешавад.

en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
tg: Агар шумо ин қутии муқобиларо интихоб кунед калимаҳо пеш аз, ки ба луғат дохил шаванд тафтиш карда мешаванд.

en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
tg: Агар шумо ин қутии муқобиларо интихоб кунед калимаҳо пеш аз, ки ба луғати нав дохил шаванд тафтиш карда мешаванд.

en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
tg: Агар шумо ин интихобро интихоб кардед баъд ибораи интихобгардида ба тапишгоҳи миёнбур дастрас мешавад. Шумо метавонед миёнбурро бо тугмаи назди интихоб дигаргун кунед.

en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
tg: Агар шумо ин интихобро интихоб кардед вале баъд ибораи интихобшуда  ба тапишгоҳи миёнбур дастрас намешавад.

en: Import Phrasebook
tg: Воридоти китоби гуфтугӯ

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
tg: Файлро ворид мекунад ва таркиби онро ба китоби гуфтугӯи илова мекунад

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
tg: Китоби гуфтугӯии стандартиро ворид мекунад ва таркиби онро ба китоби гуфтугӯи илова мекунад

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
tg: Листи холӣ

en: Initial Configuration - KMouth
tg: Танзимоти аввали барои KMouth

en: Initial Phrase Book
tg: Китоби Гуфтугӯи Аввалин

en: Insert Into Edit Field
tg: Гузоштан ба доираи муҳаррир

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
tg: Шумо метавонед ба доираи муҳаррир ибораро ворид кунед. Барои талаффуз кардани ин ибора, шумо бояд кнопкаи талаффузро пахш кунед.

en: KDE Documentation
tg: Ҳуҷҷатҳои KDE

en: Language
tg: Забон

en: Merge result
tg: Ҳамҷоя кардани натиҷа

en: Merging dictionaries...
tg: Ҳамҷоя кардани луғатҳо...

en: Move &Up
tg: &Ба боло ҳарақат кунед

en: Name of the &phrase book:
tg: Номи китоби &гуфтугӯ:

en: New Phrase &Book
tg: &Китоби Гуфтугӯи Нав

en: Open File as History
tg: Кушодани файл ҳамчун таърих

en: Opening file...
tg: Кушодани файл...

en: Opens an existing file as history
tg: Кушодани файли мавҷудбуда ҳамчун таърих

en: Opens the configuration dialog
tg: Кушодани диалоги танзимӣ

en: Parsing directory...
tg: Санҷиши грамматика дар феҳрист...

en: Parsing file...
tg: Санҷиши грамматика дар файл...

en: Parsing the KDE documentation...
tg: Санҷиши грамматика дар ҳуҷҷтҳои KDE...

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
tg: Таркиби хотири нусхаро дар ҷои нишондодаи курсори муш мегузорад.

en: Performing spell check...
tg: Санҷиши имло...

en: Phrase
tg: Ибора

en: Phrase Book
tg: Китоби Гуфтугӯ

en: Please decide which phrase books you need:
tg: Китобҳои гуфтугӯии даркориро интихоб кунед:

en: Preferences
tg: Маълумотгирӣ

en: Printing...
tg: Чоп...

en: Prints out the actual history
tg: Чоп кардани таърихи ҳақиқӣ

en: Quits the application
tg: Пӯшидани барнома

en: Save &History As...
tg: Нигоҳ доштан ҳамчун &таърих...

en: Save Phrase Book
tg: Нигоҳ Доштани Китоби Гуфтугӯ

en: Saves the actual history as...
tg: Нигоҳ доштан ҳамчун таърихи ҳақиқӣ...

en: Saves the phrase book onto the hard disk
tg: Нигоҳ доштани китоби гуфтугӯ дар хотираи компбтер

en: Saving history with a new filename...
tg: Нигоҳ доштани файл бо номи файли нав...

en: Select &All Entries
tg: Ҳама воридҳоро &интихоб кунед

en: Selects all phrases in the history
tg: Ҳама ибораҳоро аз таърих интихоб мекунад

en: Send the data as standard &input
tg: Фиристодани тарқиб &ҳамчун вориди стандартӣ

en: Shortcut
tg: Тугмачаи тез

en: Shortcut for the phrase:
tg: Миёнбур барои иборa:

en: Show P&hrasebook Bar
tg: Нишон додани сутуни д&афтари ибораҳо

en: Source of New Dictionary (1)
tg: Манбаъи Луғати Нав (1)

en: Source of New Dictionary (2)
tg: Манбаъи Луғати Нав (2)

en: Speak Immediately
tg: Фавран талаффуз кунед

en: Speaks the currently active sentence(s)
tg: Ҷумлаи фаъоли равон талаффуз мекунад

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
tg: Ҷумлаи фаъоли ҷориро талаффуз мекунад. Агар матн дар доираи муҳаррир ҷоцгир шудааст, он талаффуз карда мешавад. Дар мавриди дигар танҳо матн за таърихи бпарнома талаффуз карда мешавад.

en: Speaks the currently selected phrases in the history
tg: Ибораи ҷории аз таърих интихобшударо талаффуз мекунад

en: Text of the &phrase:
tg: Матни &ибора:

en: Text-to-Speech
tg: Матн барои талаффуз

en: Text-to-Speech Configuration
tg: Танзимоти матн барои талаффуз

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
tg: Файли %1 мавҷуд аст. Шумо мехоҳед ин файлро бознависӣ кунед?

en: There was an error loading file
    %1
tg: Дар ҳоли пурборкардани файл хато шуд
    %1

en: There was an error saving file
    %1
tg: Дар ҳоли нигоҳ доштани файл хато шуд
    %1

en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
tg: Ин тирезаи интихобӣ муаян мекунад, кадом матн бояд фиристода шавад, ба талаффузи синтезатор.

en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
tg: Ин тирезаи интихобӣ муаян мекунад, кадом ибораҳои дар китоби гуфтугӯи мавҷуд бударо бояд фавран талаффуз кард, ё ки ибораҳоро ба доираи муҳаррир мегузорад.

en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
tg: Ин тирезаи интихобӣ муаян мекунад, кадом китоби гуфтугӯи бояд автоматикӣ нигоҳ дошта шавад, вақти пӯшидани тирезаи муҳаррир.

en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
tg: Ин тирезаи интихобӣ муаян мекунад, кадом рамзгузорӣ бояд истифода шавад барои намоиши матн.

en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
tg: Ин майдон мушаххас мекунад, кадом фармон бояд истифода шавад барои талаффуз кардани ибораҳо ва параметрҳои он. Барномаи KMouth ин парамнтрҳо медонад:
    %t -- матн, ки бояд талаффуз карда шавад
    %f -- номи файл, ки матн таваҷҷуӯҳ дорад
    %l -- рамзи забон
    %% -- нишонаи фоиз

en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
tg: Ин рӯйхат ҳамаи луғатхои дастёриро барои итмоми калима дар бар дорад. KMouth қуттии гурӯҳиро назди вироиш кардани ҳавза дар панҷараи даркорӣ агар ин рӯйхат зиёда аз як луғат дошта бошад.Ту метавони ин қуттии гурӯҳиро дар як тартиб дода барои интихоб намудани луғат, ки дар феъли барои истифода додани итмоми калимаҳо.

en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
tg: Ин рӯйхат ҷараёни дафтарҳоро дар сохти дарахтӣ дарбар дорад. Ту метавони тағиру табдил додани ибораҳои индивидуалӣ ва зери дафтарҳои ибораҳоро интихоб куни

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
tg: Ин рӯйхат таърихи ҷумлаҳои талаффуз шударо дарбар дорад. Шумо метавонед ҷумларо интихоб кунед ва бо пахшкунии кнопкаи талаффуз ин ҷумларо аз сари нав талаффуз кунед.

en: Tips, extended phrase books
tg: Нӯгҳо, китобҳои гуфтугӯи васеъшуда

en: Toggle the statusbar...
tg: Фаъол кардани пайраҳаи вазъият...

en: Toggling menubar...
tg: Фаъол кардани пайраҳаи асбоб...

en: Toggling phrasebook bar...
tg: Фаъол кардани пайраҳаи асбоб...

en: Toggling toolbar...
tg: Фаъол кардани пайраҳаи асбоб...

en: Unicode
tg: Ҳарфҳои рамзӣ

en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
tg: Бо ин тугма шумо луғати навро ба рӯйхати луғатҳои дастур дохил кунед.

en: With this button you delete the selected dictionary.
tg: Бо ин тугма шумо луғати интихобшударо пок мекунед.

en: With this button you export the selected dictionary to a file.
tg: Бо ин тугма шумо луғати интихобшударо ба файл содир мекунед.

en: With this button you move the selected dictionary down.
tg: Бо ин тугма шумо луғати интихобшударо ба ҳаракати поён мегузаронед.

en: With this button you move the selected dictionary up.
tg: Бо ин тугма шумо луғати интихобшударо ба ҳаракати боло мегузаронед.

en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
tg: Бо ин қуттии гурӯҳи шумо кадом забон бояд бо луғати нав пайвастагӣ бошад ҳал кунед.

en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
tg: Бо ин қуттии гурӯҳ шумо навиштаи рамзи гузоштани истифодаи пур кардани матни файлҳоро интихоб куред.Қуттии гурӯҳ барои файлҳои XML ё файлҳои луғат истифода бурда намешавад.

en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
tg: Бо ин қуттии гурӯҳи шумо забони пайвастагиро бо луғати интихобшуда интихоб кунед.

en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
tg: Бо ин қуттии гурӯҳи шумо кадом забонҳои коргузор барои сохтани луғати нав истифода мешаванд, интихоб кунед. KMouth фақат санадсозии файлҳои ҳамин забонро таҷзия мекунад.

en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
tg: Бо ин майдони вурудӣ шумо раҳнамои OpenOffice.org ,ки барои имлосанҷ кардани калимаҳои луғат нав, интихоб кардед.

en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
tg: Бо ин майдони вурудӣ ту номи луғати интихобшударо мушаххас куни.

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
tg: Бо ин майдони вурудӣ ту метавони мушаххас куни кадом раҳнамои, ки ту мехоҳи барои бор кардани сохтани луғати нав.

en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
tg: Бо ин майдони вурудӣ шумо кадом файле, ки шумо мехоҳед пур кардан барои сохтани луғати нав, мушаххас кунед.

en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
tg: Бо ин хати вироиш шумо номи зери дафтари қайдҳо ё мундариҷаҳои ибора муайян кунед.

en: Word Completion
tg: Калимаҳои пуршавӣ

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
tg: Дарозии номи <i>%1</i> файли интихобшуда аз <i>.phrasebook</i> фарқ дорад.Шумо мехоҳед <i>.phrasebook</i>-ро ба номи ин файл дохил кунед?

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
tg: Шумо номи  <i>%1</i> файли интихобшуда дарозии <i>.дафтари ибораҳо </i> интихоб кардед.Шумо мехоҳед дар формати дафтари ибораҳоронигоҳ доред?

en: without name
tg: бе ном
