kdepim-runtime - en to tr translation catalogue (180 entries)

en:  minutes
tr:  dakika

en: &Use streaming notifications
tr: &Akış bildirimlerini kullan

en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Username and password are not needed (can be empty) when Kerberos is properly configured on your system.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Not:</span> Kerberos sisteminizde düzgünce yapılandırılmışsa kullanıcı adı ve parola gerekli değildir (boş bırakılabilir).</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Allows to specify an Active Directory domain for the user.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> There is a subtle difference between &quot;empty domain&quot; and &quot;no-domain&quot;.</p><p>With an empty domain (Domain checkbox checked, empty domain in edit box) the EWS resource will pass the user with an explicitly empty domain (&quot;\username&quot;).</p><p>With no domain set (Domain checkbox cleared) the username will be passed without the domain (&quot;username&quot;), which will cause the server to set the domain to the default one its configured with.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kullanıcı için bir Active Directory alan adı belirtilmesini sağlar.</p><p><span style=" font-weight:600;">Not:</span> Bir &quot;boş alan adı&quot; ve &quot;alan adı yok&quot; arasında hafif bir fark vardır.</p><p>Boş bir alan adı ile (alan adı onay kutusu seçili, düzenleme kutusunda boş alan adı), EWS özkaynağı kullanıcıyı açıkça boş bırakılmış alan adıyla geçirecektir (&quot;\kullanıcı adı&quot;).</p><p>Alan adı ayarlanmamışsa (alan adı onay kutusu boş) kullanıcı adı, alan adı olmadan geçirilecektir (&quot;kullanıcı adı&quot;), bu sunucunun alan adını birlikte yapılandırıldığı alan adına öntanımlı olarak koymasını sağlar.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Attempts to find out the Microsoft Exchange server address relevant to the supplied e-mail address.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sağlanan e-posta adresi için geçerli olan Microsoft Exchange sunucu adresini bulmaya çalışır.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>By default KDE uses the less secure NTLMv1 authentication. Enabling this will cause the more secure NTLMv2 protocol to be used.</p><p>Some newer Microsoft Exchange servers are configured to only allow NTLMv2 authentication. In such case this option must be enabled in order to connect successfully.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Öntanımlı olarak, KDE daha az güvenli olan NTLMv1 kimlik doğrulamasını kullanır. Bunu etkinleştirmek, daha güvenli olan NTLMv2 protokolünün kullanılmasını sağlayacaktır.</p><p>Daha yeni Microsoft Exchange sunucuları yalnızca NTLMv2 kimlik doğrulamasına izin vermek üzere yapılandırılmıştır. Böyle durumlarda, bağlanabilmek için bu seçenek etkinleştirilmelidir.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Enables more modern and stronger authentication based on OAuth2.</p><p>This type of authentication will open an organization-supplied webpage, where the user will be able to enter authentication information, which may also include multifactor authentication in form of one-time-passwords generated by tokens.</p><p>This method is mostly used for hosted Office 365 instances.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>OAuth2 tabanlı daha çağdaş ve güçlü kimlik doğrulamayı etkinleştirir.</p><p>Bu türlü bir kimlik doğrulama, organizasyon tarafından sağlanmış, kullanıcının tüm bilgilerini girebileceği, tek kerelik parolaları kullanarak iki aşamalı kimlik doğrulamayı da destekleyebilen bir web sayfası açar.</p><p>Bu yöntem genelde yerelde barındırılan Office 365 örneklerinde kullanılır.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Enables traditional username/password authentication against the Exchange server. This includes methods like Basic, NTLM or Kerberos.</p><p>This authentication method is considered to be somewhat legacy and is mostly used for smaller on-premise Exchange installations and hosted Office 365 instances, where the administrator has chosen to enable it.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Exchange sunucusuna karşın geleneksel kullanıcı adı/parola kimlik doğrulamasını etkinleştirir. Bu, Basic, NTLM veya Kerberos gibi yöntemleri içerir.</p><p>Bu kimlik doğrulama yöntemi genelde eski olarak görülür ve daha çok tesis içi Exchange kurulumları ve yerelde barındırılan Office 365 örneklerinde, yöneticinin istediği yerlerde kullanılır.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Periodically asks for new item change events.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Periyodik olarak yeni öge değişim olaylarını sorar.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Private Key (PKey) Authentication is used as an additional authentication step to OAuth2-based authentication. It uses an X.509 certificate and private key that identifies a trusted device, which was joined to the Azure Directory using a Workplace Join.</p><p>Some administrators may mandate use of PKey authentication when connecting to Office 365 from outside of corporate network. In other cases, when multi-factor authentication is set-up, using the PKey authentication can satisfy requirements for strong authentication, in which case entering the MFA code is not required.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Özel Anahtar (PKey) Kimlik Doğrulaması, OAuth2 tabanlı kimlik doğrulamaya ek olarak kullanılan bir kimilk doğrulama yöntemidir. Güvenilir aygıtları tanımlayan ve bir Workplace Join kullanarak Azure Directory'e katılmış bir X.509 sertifikası kullanır.</p><p>Bazı yöneticiler, kurumsal ağın dışından Office 365'e bağlanırken PKey kimlik doğrulama yönteminin kullanılmasını zorunlu tutabilirler. Diğer durumlarda, çok adımlı kimlik doğrulama ayarlanmışsa PKey kimlik doğrulaması güçlü kimlik doğrulama gereksinimlerini yerine getirebilir; bu durumda çok aşamalı kimlik doğrulama kullanılmasına gerek kalmaz.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Some organizations restrict access to mail only to approved clients, such as Microsoft Outlook. On the server-side this is implemented by analyzing the User-Agent string and only allowing a list of approved clients.</p><p>This setting allows to emulate some well known clients as well as providing a custom User-Agent string.</p><p>Please be advised that bypassing company policies may result in personal consequences.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bazı organizasyonlar, posta erişmini yalnızca onaylanmış istemcilere sınırlarlar; örn. Microsoft Outlook. Sunucu tarafında, bu User-Agent dizisini çözümleyerek ve yalnızca onaylı bir istemci listesine izin vererek yapılır.</p><p>Bu ayar, iyi bilinen bazı istemcilere öykünmeye ve özel bir User-Agent dizisi sağlayabilmeye olanak verir.</p><p>Şirket politikalarını geçersiz kılmanın sizin için istenmeyecek sonuçları olabileceğini lütfen göz önünde bulundurun.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Streaming notifications behave similarly to push mode - a connection is kept alive and notifications about item changes are delivered instantly.</p><p><br/></p><p>This option requires Exchange server version 2010 SP1 or later.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Akış bildirimleri itme kipine benzer çalışır- bir bağlantı ayakta tutulur ve öge değişikliklerine ait bildirimler anında teslim edilir.</p><p><br/></p><p>Bu seçenek Exchange sunucusu sürüm 2010 SP1 veya daha yenisini gerekitirir.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The password used to login to the Exchange server.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> This can be left empty when using Kerberos authentication.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Exchange sunucusuna bağlanmada kullanılan parola.</p><p><span style=" font-weight:600;">Not:</span> Kerberos kimlik doğrulaması kullanılırken bu boş bırakılabilir.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The username used to login to the Exchange server.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> This can be left empty when using Kerberos authentication.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Exchange sunucusuna bağlanmada kullanılan kullanıcı adı.</p><p><span style=" font-weight:600;">Not:</span> Kerberos kimlik doğrulaması kullanılırken bu boş bırakılabilir.</p></body></html>

[ctx: @action:button]
en: &Reset
tr: &Sıfırla

[ctx: @action:button]
en: Authenticate
tr: Kimlik Doğrula

[ctx: @action:button]
en: Reload &List
tr: &Listeyi Yeniden Yükle

[ctx: @info]
en: Akonadi Resource for Microsoft Exchange Web Services (EWS)
tr: Microsoft Exchange Web Services için Akonadi Özkaynağı (EWS)

[ctx: @info]
en: Copyright (c) Krzysztof Nowicki 2015-2020
tr: Telif hakkı (c) Krzysztof Nowicki 2015-2020

[ctx: @info]
en: Distributed under the GNU Library General Public License version 2.0 or later.
tr: GNU Kitaplığı Genel Kamu Lisansı sürüm 2.0 veya sonrası ile dağıtılır.

[ctx: @info]
en: Exchange server not configured.
tr: Exchange sunucusu yapılandırılmadı.

[ctx: @info]
en: Failed to obtain credentials for Microsoft Exchange account <b>%1</b>. Please update it in the account settings page.
tr: <b>%1</b> Microsoft Exchange hesabı için kimlik bilgileri alınamadı. Lütfen hesap ayarları sayfasında güncelleyin.

[ctx: @info]
en: Failed to retrieve folder list.
tr: Klasör listesi alınamadı.

[ctx: @info]
en: Microsoft Exchange credentials for the account <b>%1</b> are no longer valid. You need to authenticate in order to continue using it.
tr: <b>%1</b> hesabı için Microsoft Exchange kimlik bilgileri artık geçerli değil. Kullanmayı sürdürmek için kimlik doğrulamanız gerekiyor.

[ctx: @info]
en: The username/password for the Microsoft Exchange EWS account <b>%1</b> is not valid. Please update it in the account settings page.
tr: <b>%1</b> Microsoft Exchange EWS hesabı için olan kullanıcı adı ve parola geçerli değil. Lütfen hesap ayarları sayfasında güncelleyin.

[ctx: @info]
en: Version %1
tr: Sürüm %1

[ctx: @info:status]
en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulama başarısız

[ctx: @info:status]
en: Connecting to Exchange server
tr: Exchange sunucusuna bağlanıyor

[ctx: @info:status]
en: Failed to add collection - cannot determine EWS folder type
tr: Koleksiyon eklenemedi - EWS klasör türü algılanamıyor

[ctx: @info:status]
en: Failed to create folder
tr: Klasör oluşturulamadı

[ctx: @info:status]
en: Failed to create folder - internal error
tr: Klasör oluşturulamadı - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to create item - internal error
tr: Öge oluşturulamadı - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to delete folder
tr: Klasör silinemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to delete folder - internal error
tr: Klasör silinemedi - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to delete item - internal error
tr: Öge silinemedi - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to delete item - invalid number of responses received from server
tr: Öge silinemedi - sunucudan alınan yanıt sayısı geçersiz

[ctx: @info:status]
en: Failed to fetch item payload
tr: Öge yükü getirilemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to move folder
tr: Klasör taşınamadı

[ctx: @info:status]
en: Failed to move folder - internal error
tr: Klasör taşınamadı - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to move folder - invalid number of responses received from server
tr: Klasör taşınamadı - sunucudan alınan yanıt sayısı geçersiz

[ctx: @info:status]
en: Failed to move item - internal error
tr: Öge taşınamadı - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to move item - invalid number of responses received from server
tr: Öge taşınamadı - sunucudan alınan yanıt sayısı geçersiz

[ctx: @info:status]
en: Failed to process folder create request
tr: Klasör oluşturma isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process folder delete request
tr: Klasör silme isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process folder move request
tr: Klasör taşıma isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process folder update request
tr: Klasör güncelleme isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process folders retrieval request
tr: Klasör alımı isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process global tag update request
tr: Global etiket güncelleme isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process global tags retrieval request
tr: Global etiket alım isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process item create request
tr: Öge oluşturma isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process item delete request
tr: Öge silme isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process item flags update request
tr: Öge bayrakları güncelleme isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process item move request
tr: Öge taşıma isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process item send request
tr: Öge gönderme isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process item tags update request
tr: Öge etiketleri güncelleme isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process item update request
tr: Öge güncelleme isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to process items retrieval request
tr: Öge alımı isteği işlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to retrieve folders - internal error
tr: Klasörler alınamadı - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to retrieve items
tr: Ögeler alınamadı

[ctx: @info:status]
en: Failed to retrieve items - Akonadi item not found for item %1
tr: Ögeler alınamadı - %1 ögesi için Akonadi ögesi bulunamadı

[ctx: @info:status]
en: Failed to retrieve items - Unknown item type for item %1
tr: Ögeler alınamadı - %1 ögesi için bilinmeyen öge türü

[ctx: @info:status]
en: Failed to retrieve items - incorrect number of responses
tr: Ögeler alınamadı - doğru olmayan yanıt sayısı

[ctx: @info:status]
en: Failed to retrieve items - internal error
tr: Ögeler alınamadı - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to send item - internal error
tr: Öge gönderilemedi - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to update folder
tr: Klasör güncellenemedi

[ctx: @info:status]
en: Failed to update folder - internal error
tr: Klasör taşınamadı - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to update folder - invalid number of responses received from server
tr: Klasör güncellenemedi - sunucudan alınan yanıt sayısı geçersiz

[ctx: @info:status]
en: Failed to update item - internal error
tr: Öge güncellenemedi - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to update item flags - internal error
tr: Öge bayrakları işlenemedi - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Failed to update item tags - internal error
tr: Öge etiketleri güncellenemedi - iç hata

[ctx: @info:status]
en: Invalid incremental folders retrieval request job object
tr: Geçersiz artırımlı klasör alımı isteği iş nesnesi

[ctx: @info:status]
en: Invalid number of responses received from server
tr: Sunucudan alınan yanıt sayısı geçersiz

[ctx: @info:status]
en: Item out of order while processing update item response.
tr: Öge yanıtı işlenirken öge bozuldu.

[ctx: @info:status]
en: Item type not supported for changing
tr: Öge türü değiştirilme için desteklenmiyor

[ctx: @info:status]
en: Item type not supported for creation
tr: Öge türü oluşturulma için desteklenmiyor

[ctx: @info:status]
en: Item update failed:
tr: Öge güncelleme başarısız.

[ctx: @info:status]
en: Retrieving %1 item list
tr: %1 öge listesi alınıyor

[ctx: @info:status]
en: Retrieving %1 item list (%2 items)
tr: %1 öge alınıyor (%2 öge)

[ctx: @info:status]
en: Retrieving %1 items
tr: %1 öge alınıyor

[ctx: @info:status]
en: Retrieving collection tree
tr: Koleksiyon ağacı alınıyor

[ctx: @info:status]
en: Retrieving items
tr: Ögeler alınıyor

[ctx: @info:status]
en: Root folder id not known.
tr: Kök klasör kimliği bilinmiyor

[ctx: @info:status]
en: Unable to connect to Exchange server
tr: Exchange sunucusuna bağlanamadı

[ctx: @info:status]
en: Updating item flags
tr: Öge bayrakları güncelleniyor

[ctx: @info:status]
en: Updating item tags
tr: Öge etiketleri güncelleniyor

[ctx: @info:status Resource is ready]
en: Ready
tr: Hazır

[ctx: @label:textbox]
en: Filter folders
tr: Klasörleri süz

[ctx: @option:check]
en: Enable server-side subscriptions
tr: Sunucu tarafı abonelikleri etkinleştir

[ctx: @option:check]
en: Subscribed only
tr: Yalnızca abonelikler

[ctx: @title:window]
en: Connecting to Exchange
tr: Exchange'a Bağlanıyor

[ctx: @title:window]
en: Exchange server autodiscovery
tr: Exchange sunucusu otomatik algılaması

[ctx: @title:window]
en: Microsoft Exchange Configuration
tr: Microsoft Exchange Yapılandırması

[ctx: @title:window]
en: Microsoft Exchange Mail Transport Configuration
tr: Microsoft Exchange Posta Taşıma Yapılandırması

en: About
tr: Hakkında

en: Account Information
tr: Hesap Bilgisi

en: Account Name:
tr: Hesap Adı:

[ctx: Account e-mail address]
en: E-mail
tr: E-posta

[ctx: Advanced settings tab]
en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Attempt to automatically discover Exchange server address
tr: Exchange sunucu adresinin kendiliğinden algılamaya çalış

en: Attempts to find out the Microsoft Exchange server address relevant to the supplied e-mail address.
tr: Microsoft Exchange sunucu adresini verilen e-posta adresinden anlamaya çalışır.

en: Authentication
tr: Kimlik doğrulama

en: Autodiscovery failed. This can be caused by incorrect parameters. Do you still want to save your settings?
tr: Otomatik algılama başarısız oldu. Yanlış ayarlardan dolayı böyle olabilir. Ayarlarınızı yine de kaydetmek istiyor musunuz?

en: Cancel
tr: İptal

en: Certificate:
tr: Sertifika:

en: Clear Folder Item State
tr: Klasör Öge Durumunu Temizle

en: Clear Folder Tree State
tr: Klasör Ağaç Durumunu Temizle

en: Clear Synchronization State
tr: Eşzamanlama Durumunu Temizle

en: Connecting to Exchange failed. This can be caused by incorrect parameters. Do you still want to save your settings?
tr: Exchange bağlantısı başarısız oldu. Yanlış ayarlardan dolayı bu olabilir. Ayarlarınızı yine de kaydetmek istiyor musunuz?

en: Connecting to Microsoft Exchange server...
tr: Microsoft Exchange sunucusuna bağlanıyor...

en: Connection failed
tr: Bağlantı başarısız

en: Domain
tr: Alan adı

en: Domain:
tr: Alan Adı:

en: EWS Configuration
tr: EWS Yapılandırması

en: EWS Mail Transport Configuration
tr: EWS Mail Taşıma Yapılandırması

en: EWS Settings
tr: EWS Ayarları

en: EWS URL:
tr: EWS URL'si:

en: Enable NTLMv2
tr: NTLMv2'yi etkinleştir

en: Enable NTLMv2 authentication
tr: NTLMv2 kimlik doğrulamayı etkinleştir

en: Enable Server-Side Subscriptions
tr: Sunucu Tarafı Abonelikleri Etkinleştir

en: Ews Resource
tr: EWS Özkaynağı

[ctx: Exchange account e-mail address]
en: Email:
tr: E-posta:

[ctx: Exchange account username/login]
en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Exchange protocol information not found
tr: Exchange protokol bilgisi bulunamadı

en: Exchange server autodiscovery
tr: Exchange sunucusu otomatik algılama

[ctx: Exchange server autodiscovery]
en: Autodiscovery failed
tr: Otomatik algılama başarısız oldu

en: Exchange server connection
tr: Exchange sunucusu bağlantısı

[ctx: Exchange server connection]
en: Connection failed
tr: Bağlantı başarısız

[ctx: Exchange server status]
en: Failed
tr: Başarısız

[ctx: Exchange server status]
en: OK
tr: Tamam

[ctx: Exchange server version]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Failed to create mail item
tr: Posta ögesi oluşturulamadı

en: Forces a non-default User-Agent string
tr: Öntanımlı olmayan bir User-Agent dizisi zorlar

[ctx: General settings tab]
en: General
tr: Genel

en: Incorrect email address
tr: Yanlış e-posta adresi

en: Interval
tr: Aralık

en: Key password:
tr: Anahtar parolası:

en: List of folders to subscribe to
tr: Abone olunacak klasörlerin listesi

en: OAuth2 application identifier
tr: OAuth2 uygulama tanımlayıcısı

en: OAuth2 return URI
tr: OAuth2 dönüş URI'si

en: Parent Exchange account:
tr: Üst Exchange hesabı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Path to PKey authentication PEM certificate
tr: PKey kimlik doğrulama PEM sertifikası yolu

en: Path to PKey authentication PEM private key
tr: PKey kimlik doğrulama PEM özel anahtarı yolu

en: Perform
tr: Gerçekleştir

en: Performing Microsoft Exchange server autodiscovery...
tr: Microsoft Exchange sunucusu otomatik algılaması gerçekleştiriliyor...

en: Please enter password for user '%1' and Exchange account '%2'.
tr: '%1' kullanıcısı ve '%2' Exchange hesabı için parolayı girin.

en: Po&ll for new messages
tr: Yeni iletiler için sorgu&la

en: Poll Interval
tr: Sorgulama Aralığı

en: Private Key (PKey) Authentication (Office 365)
tr: Özel Anahtar (PKey) Kimlik Doğrulaması (Office 365)

en: Private key:
tr: Özel anahtar:

en: Resets synchronization state between Exchange and Akonadi. Use in case some items or folders are not showing up despite existing in Exchange.
tr: Exchange ve Akonadi arasındaki eşzamanlama durumunu sıfırlar. Kimi ögelerin veya dizinlerin, Exchange'de görünmesine karşın kayıp olması durumunda kullanın.

en: Retrieval
tr: Alım

en: Server Autodiscovery
tr: Sunucu Otomatik Algılaması

en: Server Status
tr: Sunucu Durumu

en: Server URL
tr: Sunucu URL'si

[ctx: Server status]
en: OK
tr: Tamam

en: Sets the interval for checking for new mail
tr: Yeni posta denetleme aralığını ayarlar

en: Sets the interval for checking for new mail.
tr: Yeni posta denetleme aralığını ayarlar.

en: Status
tr: Durum

en: Status:
tr: Durum:

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: The Active Directory domain the user belongs to
tr: Kullanıcının ait olduğu Active Directory alan adı

en: The Active Directory domain the user belongs to.
tr: Kullanıcının ait olduğu Active Directory alan adı.

en: The Microsoft Exchange server URL used to send EWS requests.
tr: EWS istekleri göndermede kullanılan Microsoft Exchange sunucu URL'si.

en: The URL of the Microsoft Exchange server, should be something like https://myserver.org/EWS/Exchange.asmx
tr: Microsoft Exchange sunucusunun URL'si; şunun gibi bir şey olmalıdır: https://myserver.org/EWS/Exchange.asmx

en: The e-mail address of this account
tr: Bu hesabın e-posta adresi

en: The name of the parent EWS Resource to use when sending mail
tr: Posta gönderirken kullanılacak üst EWS özkaynağının adı

en: The primary e-mail address of this account
tr: Bu hesabın birincil e-posta adresi

en: The username that is used to log into the Microsoft Exchange server
tr: Microsoft Exchange sunucusuna oturum açmak için kullanılan kullanıcı adı

[ctx: The username to login into the server]
en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: This is the account name that will appear in all Akonadi applications
tr: Bu tüm Akonadi uygulamalarında görünecek olan hesap adıdır.

en: Try connect
tr: Bağlanmayı dene

en: Unable to connect to master EWS resource
tr: Ana EWS özkaynağına bağlanılamadı

[ctx: Unknown server status]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: Unknown server version]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Use a domain name during authentication
tr: Kimlik doğrulama sırasında bir alan adı kullan

en: Use custo&m User Agent
tr: Ö&zel User-Afent dizisi kullan

[ctx: User Agent]
en: Custom
tr: Özel

en: Version:
tr: Sürüm:

[ctx: authentication type]
en: &Username/Password
tr: &Kullanıcı Adı/Parola
