colord - en to tr translation catalogue (194 entries)

en: Add a metadata item to the profile
tr: Profile üst veri ögesi ekle

en: Add a profile to a device that already exists
tr: Var olan aygıta profil ekle

en: Alias to %s
tr: %s için rumuz

en: Ambient
tr: Ortam

en: Authentication is required to create a color managed device
tr: Renk yönetimli aygıt oluşturmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to create a color profile
tr: Renk profili oluşturmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
tr: Aygıtla profil eşleşmesini devre dışı bırakmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to install the color profile for all users
tr: Tüm kullanıcılar için renk profili kurmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to modify a color profile
tr: Renk profilini değiştirmek için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
tr: Aygıtın renk ayarlarını değiştirmek için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to remove a color managed device
tr: Renk yönetimli aygıtı kaldırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to remove a color profile
tr: Renk profilini kaldırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to use the color sensor
tr: Renk algılayıcıyı kullanmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Automatically fix metadata in the profile
tr: Profildeki üst veriyi kendiliğinden düzelt

en: Blue
tr: Mavi

en: Calibrate with a 3200K light source.
tr: 3200K'lık bir ışık kaynağıyla kalibre et.

en: Calibration
tr: Kalibrasyon

en: Capabilities
tr: Yetenekler

en: Clear any metadata in the profile
tr: Profildeki tüm üst veriyi temizle

en: Client version:
tr: İstemci sürümü:

en: Color
tr: Renk

en: Color Management
tr: Renk Yönetimi

en: Color Management D-Bus Service
tr: Renk Yönetimi D-Bus Servisi

en: Colorspace
tr: Renk Uzayı

en: Command not found, valid commands are:
tr: Geçersiz komut, geçerli komutlar şunlardır:

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
tr: Adobe RGB (1988) uyumlu

en: Crayon Colors
tr: Pastel Renkler

en: Crayons
tr: Pasteller

en: Create a CCMX from reference and measurement data
tr: Referans ve ölçüm verisinden CCMX oluştur

en: Create a CMF from CSV data
tr: CSV verisinden CMF oluştur

en: Create a color managed device
tr: Renk yönetimli aygıt tanımla

en: Create a color profile
tr: Renk profili oluştur

en: Create a device
tr: Aygıt oluştur

en: Create a dummy sensor for testing
tr: Sınama için yapay algılayıcı oluştur

en: Create a profile
tr: Profil oluştur

en: Create a spectrum from CSV data
tr: CSV verisinden tayf oluştur

en: Created
tr: Yaratılma

en: Daemon version:
tr: Artalan süreci sürümü:

en: Dark Calibration
tr: Karanlık Kalibrasyonu

en: Debugging Options
tr: Hata Ayıklama Seçenekleri

en: Default display target whitepoint
tr: Öntanımlı görüntü hedef beyaz noktası

en: Default gamma for the display
tr: Görüntü için öntanımlı gama

en: Delay between sample intervals
tr: Örnek aralıklar arasındaki gecikme

en: Deletes a device
tr: Aygıtı siler

en: Deletes a profile
tr: Profili siler

en: Device ID
tr: Aygıt Kimliği

en: Dump all debug data to a file
tr: Tüm hata ayıklama verisini dosyaya dök

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Enabled
tr: Etkin

en: Enables or disables the device
tr: Aygıtları etklinleştirir veya kapatır

en: Exit after a small delay
tr: Küçük gecikmeden sonra çık

en: Exit after the engine has loaded
tr: Motor yüklendikten sonra çık

en: Export the tag data
tr: Etiket verisini dışarı aktar

en: Failed to parse arguments
tr: Argüman ayrıştırması başarısız

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filter object properties when displaying
tr: Gösterildiğinde nesne özelliklerini süz

en: Find a device from the device ID
tr: Aygıt kimliğinden aygıt bul

en: Find a device with a given property value
tr: Verilen özellik değerinde aygıt bul

en: Find a profile by filename
tr: Dosya adı ile profil bul

en: Find a profile from the profile ID
tr: Profil kimliğinden profil bul

en: Format
tr: Biçim

en: Gamma Table
tr: Gama Tablosu

en: Gamma6500K
tr: Gama6500K

en: Generate the VCGT calibration of a given size
tr: Verilen boyutta VCGT kalibrasyon oluştur

en: Get a standard colorspace
tr: Standart renk alanı getir

en: Gets a reading from a sensor
tr: Algılayıcıdan okuma alır

en: Gets a spectral reading from a sensor
tr: Algılayıcıdan izgesel okuma yapar

en: Gets all the available color profiles
tr: Tüm kullanılabilir renk profilllerini alır

en: Gets all the available color sensors
tr: Tüm kullanılabilir renk algılayıcılarını alır

en: Gets all the color managed devices
tr: Renk yönetimli tüm aygıtları getirir

en: Gets all the color managed devices of a specific kind
tr: Belirli türdeki renk yönetimli tüm aygıtları getirir

en: Gets the default profile for a device
tr: Aygıt için öntanımlı profili getirir

en: ICC profile creation program
tr: ICC profil oluşturma programı

en: ICC profile dump program
tr: ICC profil döküm programı

en: ITU-R recommendation BT.709 is a high-definition television standard that was first approved in 1990. The Rec. 709 profile uses the same range of colors as sRGB although the luminance curve is different.
tr: ITU-R önerisi olan BT.709 ilk olarak 1990 yılında onaylanan yüksek çözünürlüklü televizyon standartıdır. Rec. 709 profili, parlaklık eğrisi farklı olmasına rağmen sRGB ile aynı renk aralığını kullanır.

en: Import a profile and install it for the user
tr: Profil içeri aktar ve kullanıcı için kur

en: Inhibit color profile selection
tr: Renk profil seçimini kısıtla

en: Inhibitors
tr: Önleyiciler

en: Inhibits color profiles for this device
tr: Bu aygıt için renk profillerini kısıtlar

en: Initialize any metadata for the profile
tr: Profil için herhangi bir üst veriyi başlat

en: Install system color profiles
tr: Sistem renk profillerini kur

en: Irradiance Calibration
tr: Parlama Kalibrasyonu

en: LCD Generic
tr: Genel LCD

en: LCD White LED
tr: LCD Beyaz LED

en: LED Generic
tr: Genel LED

en: Locked
tr: Kilitli

en: Locks the color sensor
tr: Renk algılayıcısını kilitler

en: Makes a profile default for a device
tr: Profili aygıt için öntanımlı yapar

en: Metadata
tr: Üst Veri

en: Modified
tr: Değiştirilme

en: Modify a color profile
tr: Renk profilini değiştir

en: Modify color settings for a device
tr: Aygıtın renk ayarlarını değiştir

en: Native
tr: Yerli

en: No connection to colord:
tr: colord üzerine hiç bağlantı yok:

en: No output filename specified
tr: Çıkış dosyası belirtilmemiş

en: No spectral capability
tr: İzgesel yeteneği yok

en: Object Path
tr: Nesne Yolu

en: Options
tr: Seçenekler

en: Originally designed by Eastman Kodak and called ROMM RGB, this profile can display a very large range of colors and is used by many photographers for rendering, editing and archiving RAW images. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
tr: Başlangıcında Eastman Kodak tarafından tasarlanmış ve ROMM RGB olarak adlandırılan bu profil, çok geniş yelpazedeki renkleri görüntüleyebilir ve birçok fotoğrafçıca RAW görüntüleri gerçekleme, düzenleme ve arşivlemede kullanılmaktadır. Her kanal hassaslığı başına 16 bit ile çalışılmadığında resimleri düzenlerken renk bantlanması görebilirsiniz.

en: Owner
tr: Sahibi

en: Plasma
tr: Plazma

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Profile
tr: Profil

en: Profile ID
tr: Profil Kimliği

en: Profile to create
tr: Oluşturulacak profil

en: Projector
tr: Projektör

en: Put the device in a dark place and press enter.
tr: Aygıtı karanlık yere koyun ve enter tuşuna basın.

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
tr: Aygıtı ölçülecek rengin üzerine getirin ve enter tuşuna basın.

en: Qualifier
tr: Niteleyici

en: Remove a color managed device
tr: Renk yönetimli aygıtı kaldır

en: Remove a color profile
tr: Renk profilini kaldır

en: Remove a metadata item from the profile
tr: Profilden üst veri ögesi çıkar

en: Returns all the profiles that match a qualifier
tr: Niteleyici ile eşleşen tüm profilleri döndürür

en: Scope
tr: Kapsam

en: Seat
tr: Yuva

en: Sensor
tr: Algılayıcı

en: Sensor ID
tr: Algılayıcı Kimliği

en: Serial
tr: Seri

en: Serial number
tr: Seri Numarası

en: Set the ICC profile version
tr: ICC profil sürümü ayarla

en: Set the device to the calibrate position and press enter.
tr: Aygıtı kalibrasyon konumuna ayarlayın ve enter tuşuna basın.

en: Set the device to the surface position and press enter.
tr: Aygıtı yüzey konumuna ayarlayın ve enter tuşuna basın.

en: Sets extra properties on the profile
tr: Profilde ek özellikler ayarlar

en: Sets one or more sensor options
tr: Bir ya da daha çok algılayıcı seçeneklerini ayarlar

en: Sets the copyright string
tr: Telif hakkı metni ayarla

en: Sets the description string
tr: Açıklama metni ayarla

en: Sets the device kind
tr: Aygıt türünü ayarlar

en: Sets the device model
tr: Aygıt modelini ayarlar

en: Sets the device serial
tr: Aygıt seri numarasını ayarlar

en: Sets the device vendor
tr: Aygıt üreticisini ayarlar

en: Sets the manufacturer string
tr: Üretici metni ayarla

en: Sets the model string
tr: Model metni ayarla

en: Show client and daemon versions
tr: İstemci ve artalan sürecinin sürümlerini göster

en: Show debugging information for all files
tr: Tüm dosyalar için hata ayıklama bilgisi göster

en: Show debugging options
tr: Hata ayıklama seçeneklerini göster

en: Show extra debugging information
tr: Ek olarak hata ayıklama bilgileri göster

en: Show the value without any header
tr: Başlık olmaksızın değeri göster

en: Spectral
tr: Tayfsal

en: State
tr: Durum

en: System Wide
tr: Sistem Geneli

en: System model:
tr: Sistem modeli:

en: System vendor:
tr: Sistem sağlayıcı:

en: The URI of the web service that allows the calibration tools to upload a specific profile to the Internet.
tr: Kalibrasyon araçlarının belirli profilleri İnternete yüklemesini sağlayan web hizmetinin URI'si.

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
tr: Görüntü için öntanımlı hedef gama değeri. Yaygın olan değerler, 1.8, 2.2 ve 2.4.

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
tr: Görüntü kalibrasyonu için Kelvin ölçeğinde öntanımlı hedef beyaz noktası, 0 görüntü doğal demektir. Yaygın olan değerler, D65 için 6500 ve D50 için 5000.

en: The locale to use when setting localized text
tr: Yerelleştirilmiş metin ayarlarken kullanılan yer

en: There are no supported sensors attached
tr: Desteklenen algılayıcı eklenmemiş

en: This ISO 12647-2 compliant profile is used for printing on 115 gsm uncoated white (paper type 4) for 60 l/cm sheetfed offset printing.
tr: Bu ISO 12647-2 uyumlu profil, 115 gsm kaplamasız (tip 4 kağıt), 60 l/cm tabaka beslemeli ofset baskı için kullanılır.

en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
tr: Bu ISO 12647-2: 2004 uyumlu profil, 60 l/cm kurutmalı web baskı için, geliştirilmiş hafif kaplanmış (LWC) kağıdı için kullanılır. FOGRA28L'yi ikame eder.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements.
tr: Bu düzenleme alanı, Adobe RGB'den daha doygun renkleri gösterebilir ve sık sık reklamcılıkta kullanılan çok doygun renkli resimler için uygundur.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
tr: Bu düzenleme alanı, Adobe RGB'den daha doygun renkleri gösterebilir ve sık sık reklamlarda kullanılan çok doygun renkli resimler için uygundur. DonRGB4 ile çok benzerdir, ancak bazen Fujichrome Velvia'da bulunan çok doygun kırmızı renkleri gösterebilir.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB. It is less prone to quantisation errors compared to ProPhoto RGB, although more shadow detail is preserved. In most instances ProPhoto RGB is probably a better choice.
tr: Bu düzenleme alanı, renkleri Adobe RGB'den daha doygun gösterebilir. ProPhoto RGB ile kıyasta kantizasyon hatalarına daha az eğilimlidir, yine de daha çok gölge ayrıntısı barındırır. Birçok örnekte ProPhoto RGB en iyi seçenek olabilir.

en: This editing space was designed as SMPTE-240M and encompasses most of the possible colors available on a CMYK color printer. This is a popular choice for editing photographs and for use in printing, as all the SWOP colors can be reproduced.
tr: Bu düzenleme alanı SMPTE-240M olarak tasarlandı ve CMYK renkli yazıcıda olası renklerin en kullanılabilir halini kapsar. Bu, fotoğraflar ve baskıda kullanılmak için en gözde seçenektir. Böylece tüm SWOP renkleri yeniden oluşturulur.

en: This editing space was designed by Adobe Systems to capture many more colors than Adobe RGB. This profile is used to print to devices such as film recorders and can define many colors that cannot be displayed on a computer screen. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
tr: Bu düzenleme alanı, Adobe Systems tarafından, Adobe RGB'den daha çok rengi yakalamak için tasarlanmıştır. Bu profil, film kaydedici gibi bazı aygıtlara yazdırmakta kullanılır ve bilgisayar ekranında görüntülenemeyecek birçok rengi tanımlar. Her kanal hassaslığı başına 16 bit ile çalışılmadığında resimleri düzenlerken renk bantlanması görebilirsiniz.

en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
tr: Bu genel amaçlı profil, Hewlett-Packard ve Microsoft tarafından tasarlanmıştır, etiketsiz RGB renkleri için İnternette öntanımlı profil olarak varlığını sürdürmektedir ve HDTV'de kullanılmaktadır. Birçok kalibre edilmemiş ekran sRGB'de bulunan renklerin çoğunu gösterebilse de bu profil, yazdırmak için kötü bir seçenektir.

en: This is an ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 based profile for printing on newsprint in the U.S., coldset offset. The TVI (dot gain) is 26%.
tr: Bu; ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 tabanlı, gazete kağıdına baskıda Amerika'da kullanılan profildir. Kurutmalı baskı. TVI (nokta kazancı) %26'dır.

en: This is an RGB editing space for use with Adobe Photoshop 5.0 and later. It was designed as an output-centric compromise between ColorMatch RGB and Adobe RGB and used to be preferred by some photograph printing services.
tr: Adobe Photoshop 5.0 ve sonrası ile kullanmak için RGB düzenleme alanı. ColorMatch RGB ve Adobe RGB arasında çıktı merkezli uzlaşı için tasarlanmıştır ve bazı fotoğraf baskı servislerince kullanılır.

en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
tr: Bu, Kuzey Amerika ve Japonya tarafından kullanılan geçerli stüdyo kayıt standartıdır. Bu profili yalnızca video kodlar ve çözerken kullanmalısınız.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
tr: Bu, örnek alınırken örnek renk ayarlama ve ölçme aletinin sorgusu arasındaki gecikmedir. Zorunludur çünkü hem grafik sürücüsü hem de görüntünün kendisi gecikme içerir.

en: This legacy profile was originally created by Adobe for use with Photoshop and Illustrator. As it is based on the original Apple 13" RGB monitor and is similar to sRGB, it should not be used as a display profile or for new images.
tr: Bu eski profil özgün olarak Adobe tarafından Photoshop ve Illustrator ile birlikte kullanılmak için oluşturulmuştur. Özgün Apple 13" RGB ekran tabanlı ve sRGB ile benzerdir. Görüntü profili olarak ya da yeni resimler için kullanılmamalıdır.

en: This named color profile contains all the Crayola crayon colors in popular use. It is a test profile designed for testing embedding named colors into documents.
tr: Bu renk profili tüm Crayola pastel renklerini içerir. Belgelere gömülü adlandırılmış renkleri sınamak için tasarlanmış sınama profilidir.

en: This named color profile contains all the colors defined by X11, assuming the source colors were supposed to be sRGB.
tr: Bu addaki renk profili, X11 tarafından tanımlanmış tüm renkleri içerir, kaynak renklerin sRGB olması gerektiğini varsayar.

en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
tr: Bu profil NTSC video standartı ile kullanılan renk aralığını tanımlar. SMTE-C ile değiştirilen terk edilmiş standarttır. Yalnızca arşivlenmiş video çözmek için kullanılmalıdır.

en: This profile defines the range of colors used with the PAL and SECAM video standards and is very similar to sRGB. You should only use this profile to encode or decode video.
tr: Bu profil, PAL ve SECAM video standartlarıyla kullanılan renklerin aralığını tanımlar ve sRGB'ye oldukça benzerdir. Yalnızca video kodlamak ve kodunu çözmek için kullanılmalıdır.

en: This profile is free of known copyright restrictions
tr: Bu profil bilinen telif hakkı kısıtlamalarından özgürdür

en: This profile is recommended by the ECI (European Color Initiative) as a editing space for professional image editing and aims to cover all colors that can be printed on printing presses. This is sometimes used as a color data exchange format between publishers and printing houses.
tr: Bu profil, profesyonel görüntü düzenleme için düzenleme alanı olarak ECI (Avrupa Renk Girişimi) tarafından önerilmektedir ve baskı makineleri üzerine basılabilen tüm renkleri kapsaması hedeflenmektedir.  Bu, kimi kez yayıncılar ve basım evleri arasında renk verisi değişim biçimi olarak kullanılmaktadır.

en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
tr: Bu profil gazete kağıdına baskı için kullanılır ve ISO12647-3:2005 uyumlu %26 TVI (nokta kazancı) baskı içindir. Dünya genelinde gazete kağıdı üstüne coldset baskı için WAN-IFRA tarafından önerilmektedir.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 3 (LWC), webfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA45 instead.
tr: Bu profil; pozitif plaka yapımı, kağıda 3 tipi (LWC) baskı, web beslemeli baskı içindir. Bu profil ayarı artık üretimde kullanılmamalıdır, yerine FOGRA45 kullanın.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 4 (uncoated white), sheetfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA47 instead.
tr: Bu profil; pozitif plaka yapımı, kağıda 4 tipi (kaplamasız beyaz) baskı, tabaka beslemeli baskı içindir. Bu profil ayarı artık üretimde kullanılmamalıdır, yerine FOGRA47 kullanın.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 5 (uncoated yellowish), sheetfed offset.
tr: Bu profil; pozitif plaka yapımında, tip 5 kağıdı yazdırılmasında (kaplamasız sarımsı), tabaka beslemeli baskı yapılmasında kullanılır.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile set should no longer be used for production, use FOGRA39L instead.
tr: Bu profil; pozitif plaka yapımı, kağıda 1 ve 2 tipi (kaplı ya da mat) baskı, tabaka beslemeli baskı içindir. Bu profil ayarı artık üretimde kullanılmamalıdır, yerine FOGRA39L kullanın.

en: This profile is used for printing on SC (supercalendered) paper, webfed offset. There is no known U.S. equivalent.
tr: Bu profil; SC (supercalendered) kağıdına baskı, web beslemeli baskı için kullanılır. Bilinen hiçbir U.S. eşdeğeri yoktur.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
tr: Bu profil U.S. 1. ve 2. kalite kaplamalı kağıt, tabakalı ve granürlü baskı içindir. FOGRA39 için U.S. eşdeğeridir.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 3 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is used for high quality magazine printing with white paper.
tr: Bu profil, U.S. düzey 3 kaplamalı kağıda baskı, tabaka beslemeli baskı ve gravüre baskı için kullanılır. Beyaz kağıtlı, yüksek kaliteli dergi baskısında kullanılır.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 5 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is use for standard magazine printing with yellowish paper.
tr: Bu profil, U.S. düzey 5 kaplamalı kağıt, tabaka beslemeli baskı ve gravür baskı için kullanılır. Sarımsı kağıt ile standart dergi baskısı için kullanılır.

en: This profile is used for printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile is not significantly different from U.S. GRACoL 2006 (TR 006).
tr: Bu profil; tip 1 ve 2 kağıtlara yazdırılmada (kaplı ya da mat) ve tabaka beslemeli baskıda kullanılır. Bu profil, U.S. GRACoL 2006 (TR 006)'dan önemli derecede fark içermez.

en: This profile was designed by Radius for the PressView monitor. Only use this profile as a display profile or as a editing space as the profile is not significantly different to sRGB. You should only need to use this profile if viewing images created on a PressView monitor.
tr: Bu profil Radius tarafından PressView ekranı için tasarlanmıştır. sRGB ile çok farkı olmadığından yalnızca görüntü profili ya da düzenleme alanı olarak kullanılır. Bu profile yalnızca PressView monitörle yaratılanları görüntülemek istediğinizde gereksineceksinizdir.

en: This profile was designed for storing archives of scanned transparency film. It is suitable for storing images from color negatives, although nowadays ProPhoto RGB is a more popular profile for archival.
tr: Bu profil, taranmış saydam filmlerin arşivlerini depolamak için tasarlanmıştır. Günümüzde ProPhoto RGB arşivleme için daha gözde olmasına rağmen, negatif renklerden resimler depolamak için uygundur.

en: This profile was designed with a lightness gamma curve which means the monitor will have to be also calibrated in the same way. This profile is only useful for advanced users and is not recommended for general use.
tr: Bu profil, monitörün de aynı biçimde kalibre edilmesini gerektiren hafif gama eğrisi ile tasarlanmıştır. Bu profil yalnızca gelişmiş kullanıcılar için kullanışlıdır ve genel kullanım için önerilmez.

en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
tr: Bu sınama profili, ekran kartı bakış tablosunu değiştirerek, tüm renkleri biraz daha mavi yapmakta kullanılır. Bu, kullanıcının uygulanacak kalibrasyonu gözden geçirmesini sağlar.

en: This test profile swaps the red and green channels and is useful as a visual check that profiles are being applied correctly. If this profile is applied twice, the image looks unchanged.
tr: Bu sınama profili, kırmızı ve yeşil kanalları takaslar ve profillerin doğru uygulanıp uygulanmadığını görmek için kullanışlıdır. Eğer bu profil iki kez uygulanırsa görüntü değişmemiş görünür.

en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
tr: Bu teorik profil, renk deneylerinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Büyük olasılıkla bunu düzenleme alanı ya da görüntü profili olarak kullanmak istemezsiniz.

en: Title
tr: Başlık

en: Type
tr: Tür

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Use color sensor
tr: Renk algılayıcı kullan

en: Vendor
tr: Üretici

en: Warning
tr: Uyarı

en: Web service profile upload URI
tr: Web servis profili yükleme için URI

en: Wide Gamut LCD CCFL
tr: Geniş Gam LCS CCFL

en: Wide Gamut LCD RGB LED
tr: Geniş Gam LCD RGB LED

en: Write embedded creation timestamps
tr: Gömülü oluşturma zamanı damgalarını yaz

en: X11 Colors
tr: X11 Renkleri

en: bluish
tr: mavimsi
