kmail - en to tr translation catalogue (445 entries)

en: %1% probability of being spam with confidence %3%.
    
    Full report:
    Probability=%2
    Confidence=%4
tr: %%3 olasılıkla istenmeyen posta olma olasılığı %%1.
    
    Tam rapor:
    Olasılık=%2
    Güvenilirlik=%4

en: %1% probability of being spam.
    
    Full report:
    Probability=%2
tr: İstenmeyen posta olma olasılığı: %%1
    
    Ayrıntılı rapor:
    Olasılık=%2

en: %1.
    
    Full report:
    %2
tr: %1.
    
    Tam rapor:
    %2

en: %1: None
tr: %1: Hiçbiri

en: %1: Valid
tr: %1: Geçerli

en: %1: Valid (Signed by %2)
tr: %1: Geçerli (%2 tarafından imzalanmış)

en: &Automatic invitation sending
tr: &Otomatik davet gönderimi

en: &Copy Email Address
tr: E-posta Adresini Ko&pyala

en: &Find in Message...
tr: İlet&i içerisinde Bul...

en: &Import
tr: &İçe Aktar

en: &Mangle From:/To: headers in replies to invitations
tr: Davetlere yanıt verirken Kimden:/Kime: başlıklarını &Parçala

en: &Minimum font size:
tr: &En küçük yazıtipi boyutu:

en: &Next Card
tr: S&onraki Kartvizit

en: &Open With '%1'
tr: '%1' ile &Aç

en: &Open in Address Book
tr: &Adres Defterinden Aç

en: &Previous Card
tr: &Önceki Kartvizit

en: &Reset Display Format
tr: &Gösterim Biçimini Sıfırla

en: &Save Display Format
tr: &Görüntü Biçimini Kaydet

en: &Save Message...
tr: &İletiyi Kaydet...

en: &Set Encoding
tr: &Kodlamayı Düzenle

en: &View Source
tr: &Kaynağı Göster

[ctx: 'Calendar Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />C<br />a<br />l<br />e<br />n<br />d<br />a<br />r<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
tr: <qt><br />T<br />a<br />k<br />v<br />i<br />m<br /> <br />İ<br />l<br />e<br />t<br />i<br />s<br />i</qt>

[ctx: 'HTML Message' with html linebreaks between each letter and in bold text.]
en: <qt><b><br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</b></qt>
tr: <qt><b><br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />a<br />j<br />ı</b></qt>

[ctx: 'No HTML Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />N<br />o<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</qt>
tr: <qt><br /><br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />a<br />j<br />ı<br /> <br />D<br />e<br />ğ<br />i<br />l</qt>

[ctx: 'Plain Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />P<br />l<br />a<br />i<br />n<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
tr: <qt><br />D<br />ü<br />z<br /> <br />M<br />e<br />s<br />a<br />j<br /></qt>

[ctx: 1 = file name, 2 = error string]
en: <qt>Could not write to the file<br /><filename>%1</filename><br /><br />%2</qt>
tr: <qt>Dosyaya yazılamadı:<br /><filename>%1</filename><br /><br />%2</qt>

en: 1 certificate was unchanged. | %1 certificates were unchanged.
tr[0]: 1 sertifika değişmeden kaldı.
tr[1]: %1 sertifika değişmeden kaldı.

en: 1 new certificate was imported. | %1 new certificates were imported.
tr[0]: 1 yeni sertifika içe aktarıldı.
tr[1]: %1 yeni sertifika içe aktarıldı.

en: 1 new secret key was imported. | %1 new secret keys were imported.
tr[0]: 1 yeni gizli anahtar içe aktarıldı.
tr[1]: %1 yeni gizli anahtar içe aktarıldı.

en: 1 secret key was unchanged. | %1 secret keys were unchanged.
tr[0]: 1 gizli anahtar değişmeden kaldı.
tr[1]: %1 gizli anahtar değişmeden kaldı.

en: <b>Note:</b> This HTML message may contain external references to images etc. For security/privacy reasons external references are not loaded. If you trust the sender of this message then you can load the external references for this message <a href='kmail:loadExternal'>by clicking here</a>.
tr: <b>Not:</b> Bu bir HTML iletisidir. Güvenlik nedenleriyle dış kaynaklar (örn. görseller) gösterilmeyecektir. Bu iletiyi gönderen kişi ya da kuruma güveniyorsanız <a href='kmail:loadExternal'>buraya</a> tıklayarak dış kaynakların gösterimini etkin hale getirebilirsiniz.

en: <b>Note:</b> This is an HTML message. For security reasons, only the raw HTML code is shown. If you trust the sender of this message then you can activate formatted HTML display for this message <a href='kmail:showHTML'>by clicking here</a>.
tr: <b>Not:</b> Bu bir HTML iletisidir. Güvenlik nedenleriyle sadece ham HTML gösterilecektir. Gönderene güveniyorsanız HTML biçimli gösterimi <a href='kmail:showHTML'>buraya</a> tıklayarak etkin hale getirebilirsiniz.

en: <qt>Invitations are normally sent as attachments to a mail. This switch changes the invitation mails to be sent in the text of the mail instead; this is necessary to send invitations and replies to Microsoft Outlook.<br />But, when you do this, you no longer get descriptive text that mail programs can read; so, to people who have email programs that do not understand the invitations, the resulting messages look very odd.<br />People that have email programs that do understand invitations will still be able to work with this.</qt>
tr: <qt>Davetler, normal olarak e-postaya ekli olarak gönderilirler. Bu değişiklik, davetleri artık e-postanın gövdesinde iletilmesini sağlayacaktır. Özellikle Outlook kullanan kişilere davet yazarken ve yanıt alırken bu değişikliğin yapılması gereklidir.<br />Ancak, bu işlem, gönderdiğiniz davetleri okuyamayan e-posta programlarında hatalı gösterimlere neden olacaktır.<br />Davetleri okuyabilen e-posta programlar kullanan kişiler bu seçenek ile sorun yaşamayacaktır.</qt>

[ctx: @action]
en: Ignore
tr: Yok Say

[ctx: @action]
en: Open File
tr: Dosya Aç

[ctx: @action]
en: Open folder where attachment was saved
tr: Eklentinin kaydedildiği klasörü aç

[ctx: @action]
en: Send
tr: Gönder

[ctx: @action]
en: Send Deny
tr: Reddedildi Gönder

[ctx: @action:button]
en: Store
tr: Depola

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
tr: &Diğer...

[ctx: @info]
en: Do you really want to execute <filename>%1</filename>?
tr: Gerçekten <filename>%1</filename> uygulamasını çalıştırmak istiyor musunuz?

[ctx: @info]
en: Open attachment <filename>%1</filename>?<nl/>Note that opening an attachment may compromise your system's security.
tr: <filename>%1</filename> eklentisi açılsın mı?<nl/>Bir eklentinin açılması sistem güvenliğini tehlikeye atabileceğini unutmayın.

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
tr: &Birlikte Aç

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
tr: &Birlikte Aç...

[ctx: @title:window]
en: Add Remote Content
tr: Uzak İçerik Ekle

[ctx: @title:window]
en: Add Rule
tr: Kural Ekle

[ctx: @title:window]
en: Configure Remote Content
tr: Uzak İçeriği Yapılandır

[ctx: @title:window]
en: Configure Rule
tr: Kuralı Yapılandır

[ctx: @title:window]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: @title:window]
en: Edit Remote Content
tr: Uzak İçeriği Düzenle

[ctx: @title:window]
en: Message as Plain Text
tr: Düz Metin İleti

[ctx: @title:window]
en: Modify Rule
tr: Kuralı Değiştir

[ctx: @title:window]
en: Open Attachment?
tr: Eklenti Açılsın mı?

[ctx: @title:window]
en: Print Document
tr: Belgeyi Yazdır

[ctx: @title:window]
en: View Attachment: %1
tr: Eklentiyi Görüntüle: %1

[ctx: @title:window]
en: vCard Viewer
tr: vCard Görüntüleyici

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
tr: %1 adında bir dosya mevcut. Üzerine yazılsın mı?

en: A policy was not met.
tr: İzinler uygun değil.

en: A system error occurred.
tr: Bir sistem hatası meydana geldi.

en: AUID is not in a subdomain of SDID
tr: AUID, SDID'nin bir alt alan adı değil

en: AUID must be in the same domain as SDID (s-flag set in key record).
tr: AUID, SDID ile aynı alan adında olmalı (anahtar kaydında s-bayrağı ayarlanmış).

en: Activate Access Key
tr: Erişim Düğmesini Etkinleştir

en: Active
tr: Etkin

en: Add Rule...
tr: Kural Ekle...

en: Add email to whitelist
tr: E-postayı beyaz listeye ekle

en: Add new Url
tr: Yeni URL ekle

en: Add...
tr: Ekle...

en: Address copied to clipboard.
tr: Adres panoya kopyalandı.

en: Allow messages to load external references from the Internet
tr: Dış kaynakların Internet'ten yüklenmesine izin ver

en: Always decrypt messages when viewing or ask before decrypting
tr: İletileri gösterirken şifrelemesini her zaman çöz ya da çözmeden önce sor

en: Always show encryption/signature details
tr: Her zaman şifreleme/imzalama ayrıntılarını göster.

en: Always show encryption/signature details when we print message
tr: İleti yazdırılırken her zaman şifreleme/imza ayrıntılarını göster

en: An entry already defines this url. Please modify it.
tr: Bu URL'yi başka bir girdi halihazırda tanımlıyor. Lütfen onu değiştirin.

en: Attachment: %1
tr: Eklenti: %1

en: Attachments:
tr: Eklentiler:

en: Authorize %1
tr: %1 Kimliğini Doğrula

en: Authorize all Urls
tr: Tüm URL'lerin Kimliğini Doğrula

en: Authorized
tr: Kimlik Doğrulanmış

en: Auto
tr: Otomatik

en: Automatic collapse &level:
tr: Otomatik genişletme &düzeyi:

en: Automatic collapse level:
tr: Otomatik genişletme düzeyi:

en: Automatic invitation sending
tr: Otomatik davet gönderimi

en: Available CRL is too old.
tr: Bulunan CRL'ler çok eski.

en: BCC:
tr: Gizli Kopya:

en: BCC:
tr: Gizli Kopya:

en: Bad signature
tr: Bozuk imza

en: Bad signature.
tr: Bozuk imza.

en: Blocked
tr: Engelli

en: Body Hash was corrupted.
tr: Gövde sağlaması hasar görmüş.

en: CC:
tr: Kopya:

en: CC:
tr: Kopya:

en: CRL not available.
tr: CRL hazır değil.

en: Can be signed
tr: İmzalanabilir

en: Certificate import details:
tr: Sertifika içe aktarma ayrıntıları:

[ctx: Certificate import failed.]
en: Failed: %1 (%2)
tr: Başarısız oldu: %1 (%2)

en: Certificate import status:
tr: Sertifika içe aktarma durumu:

en: Check Phishing URL
tr: Kimlik Avı URL'sini kontrol et

en: Check if url can be a phishing
tr: URL'nin oltalama olma olasılığını denetle

en: Choose display style of attachments
tr: Eklerin görüntülenme biçimini seç

en: Choose display style of message headers
tr: İleti başlıklarının görünümünü seçin

en: Click to toggle between HTML, plain text and calendar.
tr: HTML, düz metin ve takvim arasında geçiş yapmak için tıklayın.

en: Close message window after replying or forwarding
tr: Yanıtlama ve iletme sonrası ileti penceresini kapat

en: Collapse quoted text.
tr: Alıntılanan metni daralt.

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Email Address
tr: E-posta Adresini Kopyala

en: Copy Image Location
tr: Görsel Konumunu Kopyala

en: Copy Key
tr: Anahtarı Kopyala

en: Copy Link Address
tr: Bağlantı Adresini Kopyala

en: Copy Text
tr: Metni Kopyala

en: Could not decrypt the data.
tr: Verinin şifrelemesi açılamadı.

en: Could not start certificate manager. Please check your installation.
tr: Sertifika yöneticisi başlatılamıyor. Kurulumunuzu kontrol edin.

en: DKIM Key
tr: DKIM Anahtarı

en: DKIM: Not signed
tr: DKIM: İmzalanmadı

en: DKIM: Should Be Signed by %1
tr: DKIM: %1 tarafından imzalanmalı

en: DKIM: invalid
tr: DKIM: Geçersiz

en: DKIM: valid (signed by %1)
tr: DKIM: Geçerli (%1 tarafından imzalanmış)

en: Date:
tr: Tarih:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Decrypt Message
tr: İletinin Şifrelemesini Aç

en: Decrypt message.
tr: İletinin şifrelemesini aç.

en: Delete All
tr: Tümünü Sil

en: Delete Attachment
tr: Eklentiyi Sil

en: Delete Key | Delete Keys
tr[0]: Anahtarı Sil
tr[1]: Anahtarları Sil

en: Delete Keys
tr: Anahtarları Sil

en: Delete Rule
tr: Kuralı Sil

en: Delete Rules
tr: Kuralları Sil

en: Delete invitation emails after the reply to them has been sent
tr: Yanıt gönderildikten sonra davet e-postalarını sil

en: Deleting an attachment from an encrypted or old-style mailman message is not supported.
tr: Şifrelenmiş veya eski biçem iletiden bir ek silmek desteklenmemektedir.

en: Deleting an attachment might invalidate any digital signature on this message.
tr: Bir eklentiyi silmek o iletide kullanılan tüm imzaları geçersiz kılabilir.

en: Description
tr: Açıklama

en: Details:
tr: Ayrıntılar:

en: Different results for signatures
tr: İmzalama için farklı sonuçlar

en: Disable Emoticon
tr: Yüz İfadelerini Devre Dışı Bırak

en: Disable scam detection for all messages
tr: Tüm iletilerde dolandırıcılık denetimini devre dışı bırak

en: Do Not Keep
tr: Koruma

en: Do not ask again
tr: Yeniden sorma

en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
tr: Şifrelenmiş bir ileti için herhangi bir okundu yanıtı gönderme

en: Do not show attachments in the message viewer
tr: İleti göstericide eklentileri gösterme

en: Do you want to delete all keys?
tr: Tüm anahtarları silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to delete all the rules?
tr: Tüm kuralları silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to delete this key? | Do you want to delete these keys?
tr[0]: Bu anahtarı silmek istiyor musunuz?
tr[1]: Bu anahtarları silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to delete this rule '%1'?
tr: "%1" kuralını silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to delete this rule?
tr: Bu kuralı silmek istiyor musunuz?

en: Domain
tr: Alan Adı

en: Domain:
tr: Alan Adı:

en: Duplicate Rule
tr: Kuralı Çoğalt

en: Edit with:
tr: Şununla düzenle:

en: Enable access key
tr: Erişim düğmesini etkinleştir

en: Enable this option to show different levels of quoted text. Disable to hide the levels of quoted text.
tr: Bu seçeneği etkinleştirerek farklı düzeylerde alıntılanmış metinler gösterebilirsiniz. Alıntılanmış metin düzeylerini gizlemek için bu seçeneği devre dışı yapın.

en: Enable this option to show quoted text with a smaller font.
tr: Alıntılanan metni daha küçük yazıtipi ile göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Enabled
tr: Etkin

en: Encapsulated Message
tr: Kapsüllenmiş ileti

en: Encapsulated Message (Subject: %1)
tr: Kapsüllenmiş ileti (Konu: %1)

en: Encapsulated message
tr: Kapsüllenmemiş ileti

en: Encrypted message
tr: Şifreli ileti

en: Encrypted message (decryption not possible)
tr: Şifrelenmiş ileti (yeniden açma mümkün değil)

en: End of encapsulated message
tr: Kapsüllenmiş iletinin sonu

en: End of encrypted message
tr: Şifrelenmiş iletinin sonu

en: End of signed message
tr: İmzalanmış iletinin sonu

en: Error evaluating spam score
tr: İstenmeyen ileti puanı değerlendirilemedi

en: Error loading message
tr: İleti yüklenirken bir hata oluştu

en: Error saving attachment
tr: Eklentiyi kaydederken hata oluştu

en: Error saving message
tr: İleti kaydedilirken hata

en: Error verifying the signature
tr: İmzayı doğrulamada hata

en: Error: Signature not verified
tr: Hata: İmza doğrulanamadı

en: Exchange-compatible invitation &naming
tr: Exchange uyumlu davet &isimlendirmesi

en: Exchange-compatible invitation naming
tr: Exchange uyumlu davet isimlendirmesi

en: Execute
tr: Komut Çalıştır

en: Expand all quoted text.
tr: Alıntılanan metni genişlet.

en: Export Rules
tr: Kuralları Dışa Aktar

en: Export...
tr: Dışa Aktar...

en: File %1 could not be created.
tr: %1 dosyası oluşturulamadı.

en: File %1 could not be loaded.
tr: %1 dosyası yüklenemedi.

en: Found no attachments to save.
tr: Kaydedilecek eklenti yok.

en: From
tr: Gönderen

en: From:
tr: Kimden:

en: From:
tr: Gönderen:

en: Good signature
tr: Geçerli imza

en: Good signature.
tr: Geçerli imza.

en: Grantlee theme "%1" is not valid.
tr: Grantlee teması "%1" geçerli değil.

en: Groupware Compatibility && Legacy Options
tr: Grup Çalışması Uyumluluğu ve Diğer Seçenekler

en: HTML code for displaying the message to the user
tr: Kullanıcıya ileti görüntülemek için HTML kodu

en: Hash Algorithm is unsupported.
tr: Sağlama algoritması desteklenmiyor.

en: Hash Algorithm unsafe (sha1)
tr: Sağlama algoritması güvenli değil (sha1)

en: Hide Details
tr: Ayrıntıları Gizle

en: Hide encryption details.
tr: Şifreleme ayrıntılarını gizle.

en: Hide signature details.
tr: İmza ayrıntılarını gizle.

en: How attachments are shown
tr: Eklentilerin nasıl gösterileceği

en: How much of headers should be displayed
tr: Başlıkların ne kadarının gösterileceği

en: I confirm it's not a scam
tr: Bunun dolandırıcılık olmadığını onaylıyorum

en: Ignore if not signed
tr: İmzalanmadıysa yok say

en: Import Rules
tr: Kuralları İçe Aktar

en: Import...
tr: İçe Aktar...

en: Impossible to download key.
tr: İmza indirimi olanaksız.

en: Impossible to expand '%1'.
tr: '%1' genişletmesi olanaklı değil.

en: Impossible to verify signature.
tr: İmzayı doğrulama olanaksız.

en: Inserted
tr: Eklendi

en: Invalid body canonicalization.
tr: Geçersiz gövde kurallaştırması.

en: Invalid header canonicalization.
tr: Geçersiz üstbilgi kurallaştırması.

en: Invalid query method.
tr: Geçersiz sorgu yöntemi.

en: Invalid signature.
tr: Geçersiz imza.

en: KMail
tr: K Posta

en: KMail Error
tr: K Posta Hatası

en: KMail Question
tr: K Posta Sorusu

en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
tr: K Posta, sizi aldatmaya yönelik ortak yöntemleri arayarak kuşkulu e-posta dolandırıcılarına karşı iletileri inceleyebilir

en: KMail is unable to detect when the chosen editor is closed. To avoid data loss, editing the attachment will be aborted.
tr: K Posta seçilen düzenleyicinin kapatılıp kapatılmadığını anlayamadı. Veri kaybını önlemek için eklentinin düzenlenmesi işlemi iptal edilecek.

en: KMail was unable to open the attachment.
tr: K Posta, eklentiyi açamadı.

en: Keep Encryption
tr: Şifrelemeyi Koru

en: Keep Signature
tr: İmzayı Koru

en: Key Changed
tr: Anahtar Değişti

en: Last Used
tr: Son Kullanım

en: List of emails in scam white list
tr: Dolandırıcı olmayan e-posta listesi

en: List-ID
tr: Liste Kimliği

en: List-Id:
tr: Liste Kimliği:

en: Load external references
tr: Dış referansları yükle

en: Load external references from the Internet for this message.
tr: Bu e-posta için dış başvuruların Internet'ten yüklenmesine izin ver.

en: Loading message...
tr: Mesaj yükleniyor...

en: Lookup the contact in KAddressbook
tr: Kişiye Adres Defterinden Bak

[ctx: Mail message as shown, in HTML format]
en: HTML Source
tr: HTML Kaynağı

en: Make account online.
tr: Hesabı çevrimiçi yap.

en: Malware
tr: Zararlı Yazılım

en: Mangle From:/To: headers in replies to replies
tr: Yanıtlar yanıtlanırken Kimden:/Kime: başlıklarını parçala

en: Message Structure Viewer
tr: İleti Yapısı Görüntüleyici

en: Message contains form element. This is often the case in scam emails.
tr: İleti form ögesi içeriyor. Bu genellikle dolandırıcı e-postalarındaki durumdur.

en: Message loading failed: %1.
tr: Mesaj yükleme başarısız: %1.

en: Message not found.
tr: Mesaj bulunamadı.

en: Message was signed by %1.
tr: İleti %1 tarafından imzalanmış.

en: Message was signed by %2 (Key ID: %1).
tr: İleti %2 tarafından imzalanmış (Anahtar No: %1).

en: Message was signed by %2 with key %1.
tr: İleti %2 tarafından %1 anahtarı ile imzalanmış.

en: Message was signed by %3 on %1 with key %2
tr: İleti %3 tarafından %2 anahtarı ile %1 tarihinde imzalanmış

en: Message was signed on %1 with key %2.
tr: İleti %2 anahtarı ile %1 tarihinde imzalanmış.

en: Message was signed on %1 with unknown key %2.
tr: İleti bilinmeyen %2 anahtarıyla %1'de imzalanmış.

en: Message was signed with key %1.
tr: İleti %1 anahtarı ile imzalanmış.

en: Message was signed with unknown key %1.
tr: İleti bilinmeyen %1 anahtarıyla imzalanmış.

en: Message was signed with unknown key.
tr: İleti bilinmeyen anahtarla imzalanmış.

en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your invitations, try setting this option.
tr: Microsoft Outlook, iCalendar standardının uygulamasında birkaç kusur içerir; bu seçenek bunlardan birini gidermeye yarar. Outlook kullanıcılarınızın davetlerinizi alamama sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız, bu seçeneği deneyin.

en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your replies, try setting this option.
tr: Microsoft Outlook, iCalendar standardının uygulamasında birkaç kusur içerir; bu seçenek bunlardan birini gidermeye yarar. Outlook kullanıcılarınızın yanıtlarınızı alamadığı şikâyetini alıyorsanız, bu seçeneği deneyin.

en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server,
    has a problem understanding standards-compliant groupware email.
    Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
tr: Microsoft Outlook, bir Microsoft Exchange sunucusuyla birlikte kullanıldığında,
    standarda uygun grup e-postalarını anlamakta sorun yaşamaktadır.
    Bu seçeneği açık duruma getirerek, Microsof Exchange'nin anlayacağı biçimde grup davetlerini gönderebilirsiniz.

en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server, has a problem understanding standards-compliant groupware email. Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
tr: Microsoft Outlook, bir Microsoft Exchange sunucusuyla birlikte kullanıldığında, standarda uygun grup e-postalarını anlamakta sorun yaşamaktadır. Bu seçeneği açık duruma getirerek, Microsof Exchange'nin anlayacağı biçimde grup davetlerini gönderebilirsiniz.

en: Missing header From.
tr: Kimden üstbilgisi eksik.

en: Missing signature.
tr: Eksik imza.

en: Modify...
tr: Değiştir...

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Must be signed
tr: İmzalanmalı

en: Next Message
tr: Sonraki İleti

en: No Spam agent
tr: İstenmeyen Posta Aracı Yok

en: No Subject
tr: Konusuz

en: No mail address is stored in the %1 used for signing, so we cannot compare it to the sender's address %2.
tr: %1 de imzalamak için hiç posta adresi yok, dolayısıyla gönderenin %2 adresiyle karşılaştıramıyoruz.

en: No network connection detected, we cannot expand url.
tr: Ağ bağlantısı tespit edilemedi, adresi açamıyoruz.

en: No public key to verify the signature
tr: İmzayı doğrulayacak genel anahtar yok

en: No rules found
tr: Kural bulunamadı

en: No rules imported.
tr: Hiçbir kural içe aktarılmadı.

en: No secret key found to decrypt the message. The message is encrypted for the following keys:
tr: İletiyi şifrelemek için hiçbir gizli anahtar bulunamadı. Aşağıdaki anahtarlar için şifrelendi:

en: No signature found
tr: İmza bulunamadı

en: No status information available.
tr: Üzgünüm, durum bilgisi yok.

en: Not Signed
tr: İmzalanmamış

en: Not enough information to check signature validity.
tr: İmzanın geçerliliğini denetlemek için yeterli bilgi yok.

en: Not enough information to check signature. %1
tr: İmzalamayı denetlemek için yeterli bilgi yok. %1

en: O&verride character encoding:
tr: &Karakter kodlamasının üzerine yaz:

en: One key has been revoked.
tr: Bir anahtar yürürlükten kaldırıldı.

en: One key has expired.
tr: Bir anahtarın kullanım süresi dolmuş.

en: Only print selected text in viewer
tr: Görüntüleyicide sadece seçili metni yazdır

en: Open &With...
tr: &Birlikte Aç...

en: Open &with %1
tr: %1 &ile Aç

en: Open Documentation
tr: Belgelendirmeyi Aç

en: Open URL
tr: Adres Aç

en: Open With...
tr: Birlikte Aç...

en: Open folder where PDF file was saved
tr: PDF dosyasının kaydedildiği klasörü aç

en: Open folder where attachment was saved | Open folder where attachments were saved
tr[0]: Eklentinin kaydedildiği klasörü aç
tr[1]: Eklentilerin kaydedildiği klasörü aç

en: Opening URL...
tr: URL açılıyor...

en: Options
tr: Seçenekler

en: Overwrite File?
tr: Dosyanın Üzerine Yazılsın mı?

en: Please wait while the message is being decrypted...
tr: Lütfen iletinin şifrelemesi açılırken bekleyin...

en: Please wait while the signature is being verified...
tr: Lütfen imza doğrulanırken bekleyin...

en: Prefer HTML to plain text
tr: HTML iletileri düz metne tercih et

en: Previous Message
tr: Önceki İleti

en: Print background color and images
tr: Arka plan rengini ve görsellerini yazdır

en: Print only selected text
tr: Sadece seçili metni yazdır

en: Printing mode
tr: Yazdırma kipi

en: Priority
tr: Öncelik

en: Priority:
tr: Öncelik:

en: Problem during converting public key
tr: Genel anahtarı dönüştürürken sorun oluştu

en: Properties
tr: Özellikler

en: Public Key too small
tr: Genel Anahtar pek küçük

en: Public key is too small.
tr: Genel anahtar pek küçük.

en: Raw, unmodified mail as it is stored on the filesystem or on the server
tr: Dosya sistemi veya sunucuda depolandığı gibi, ham değiştirilmemiş posta

en: Reason:
tr: Sebep:

en: Reason: %1
tr: Neden: %1

en: Recheck DKIM Signature
tr: DKIM İmzasını Yeniden Denetle

en: Reduce font size for &quoted text
tr: &Alıntılanan metnin yazıtipini küçült

en: Reduce font size for quoted text
tr: Alıntılanan metnin yazıtipini küçült

en: Remote Content
tr: Uzak İçerik

en: Remove Key | Remove Keys
tr[0]: Anahtarı Kaldır
tr[1]: Anahtarları Kaldır

en: Remove Rule
tr: Kuralı Kaldır

en: Reply To All
tr: Tümüne Gönder

en: Reply To Author
tr: Yazana Yanıtla

en: Reply To:
tr: Yanıt Adresi:

en: Reply to:
tr: Yanıt Adresi:

en: Respect &expand/collapse quote marks settings
tr: &Alıntılanan metin genişlet/daralt işaretlerini ayarlarına uy

en: Respect expand/collapse quote mark which is defined in settings during printing.
tr: Yazdırma sırasında, ayarlarda belirtilmiş genişlet/daralt tırnak işaretlerine uy.

en: Rule type
tr: Kural türü

en: Rule:
tr: Kural:

en: Rules...
tr: Kurallar...

en: Save &As...
tr: &Farklı Kaydet...

en: Save All Attachments...
tr: Tüm Eklentileri Kaydet...

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Save Attachment
tr: Eklentiyi Kaydet

en: Save Attachments To
tr: Ekleri Farklı Kaydet

en: Save Message | Save Messages
tr[0]: İletiyi Kaydet
tr[1]: İletileri Kaydet

en: Scan emails for tracking URLs
tr: E-postaları, izleyen URL'ler için tara

en: Scroll Message Down
tr: İletiyi Aşağı Sar

en: Scroll Message Down (More)
tr: İletiyi Aşağı Sar (Daha Fazla)

en: Scroll Message Up
tr: İletiyi Yukarı Sar

en: Scroll Message Up (More)
tr: İletiyi Yukarı Sar (Daha Fazla)

en: Scroll To
tr: Şuraya Sar

en: Security:
tr: Güvenlik:

en: Select All Text
tr: &Tüm Metinleri Seç

en: Selector
tr: Seçici

en: Send &invitations in the mail body
tr: &Davetleri e-postanın gövdesine ekleyerek yolla

en: Send groupware invitations in the mail body
tr: Posta gövdesinde grup çalışması daveti gönder

en: Sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
tr: Gönderenin adresi imzama için kullanılan %1 içinde saklanmıyor.

en: Sender:
tr: Gönderen:

en: Share Text...
tr: Metni Paylaş...

en: Short url '%1' redirects to '%2'.
tr: '%1' kısa adresi '%2' yönlendirmesini yapıyor.

en: Show &expand/collapse quote marks
tr: &Aktarılan metni genişlet/daralt işaretlerini göster

en: Show Attachments only in the header of the mail
tr: Eklentileri sadece postanın başlığında göster

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: Show GnuPG Audit Log for this operation
tr: Bu işlem için GnuPG Audit Günlük Kaydını göster

en: Show Message Structure
tr: İleti Yapısını Göster

en: Show all attachments as icons. Click to see them.
tr: Bütün ekleri simge olarak göster. Görmek için tıklayın.

en: Show all attachments inline (if possible)
tr: Bütün ekleri gövde göster (mümkünse)

en: Show always
tr: Her zaman göster

en: Show attachments as suggested by sender.
tr: Gönderen tarafından bildirilen ekleri göster.

en: Show certificate 0x%1
tr: Sertifika göster 0x%1

en: Show encryption details.
tr: Şifreleme ayrıntılarını göster.

en: Show expand/collapse quote marks
tr: Aktarılan metni genişlet/daralt

en: Show never
tr: Daha yeni olanı göster

en: Show signature details.
tr: İmza ayrıntılarını göster.

en: Signature algorithm is invalid.
tr: İmza algoritması geçersiz.

en: Signature created in the future
tr: İmza, gelecekte oluşturulmuş

en: Signature expired
tr: İmzanın süresi oldu

en: Signature is too large.
tr: İmza pek büyük.

en: Signature is valid.
tr: İmza geçerli.

en: Signature too small
tr: İmza pek küçük

en: Signed by <a href='mailto:%1'>%1</a>.
tr: İmzalayan <a href='mailto:%1'>%1</a>.

en: Size
tr: Boyut

en: Sorry, certificate could not be imported.
tr: Üzgünüz, sertifika içe aktarılamadı.

en: Sorry, no certificates were found in this message.
tr: Üzgünüm, bu iletide hiçbir sertifika bulunamadı.

en: Sorry, no details on certificate import available.
tr: Üzgünüm, sertifika içe aktarımı için hiçbir ayrıntı yok.

en: Spam Status:
tr: İstenmeyen Posta Durumu:

en: Spam filter score could not be extracted from header
tr: İstenmeyen ileti puanı başlıktan alınamadı

en: Spam filter score not a number
tr: İstenmeyen ileti puanı bir sayı değil

en: Speak Text
tr: Metni Oku

en: Specifies the default policy to use, for the Message Disposition Notifications (for internal use only)
tr: İleti Bırakma Bildirimleri için kullanılacak öntanımlı ilkeyi belirtir (sadece dahili kullanım)

en: Specifies the default quoting action to take, when replying to a message (for internal use only)
tr: Bir ileti yanıtlanırken alınacak öntanımlı alıntılama eylemini belirtir (sadece dahili kullanım için)

en: Specifies the font to use for printing
tr: Yazdırma için kullanılacak yazıtipini belirtir

en: Specifies the font to use for the message body
tr: İleti gövdesi için kullanılacak yazıtipini belirtir

en: Specifies whether the background color and images are also drawn when the page is printed.
tr: Sayfa yazdırıldığında arka plan rengi ve görsellerin de çizilip çizilmeyeceğini belirtir.

en: Specifies whether to reuse the quote color, beyond the 3rd level
tr: Alıntılanan rengin, 3. düzey ötesinde yeniden kullanılıp kullanılmayacağını belirtir

[ctx: Start of warning message.]
en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Status
tr: Durum

en: Status:
tr: Durum:

en: Stored DKIM key is different from the current one. Do you want to store this one too?
tr: Depolanan DKIM anahtarı geçerli olandan ayrı. Bunu da depolamak istiyor musunuz?

en: Subject:
tr: Konu:

en: The KDE Mail Client
tr: KDE E-Posta İstemcisi

en: The URL %1 is not valid.
tr: Adres %1 geçerli değil.

en: The domain doesn't exist.
tr: Alan adı yok.

en: The message is encrypted for the following keys:
tr: İleti, aşağıdaki anahtarlar için şifreli:

en: The most recent selected folder using for Event.
tr: Event için son seçilen klasör.

en: The most recent selected folder using for Notes.
tr: Notlar için son seçilen klasör.

en: The most recent selected folder using for Todo.
tr: Yapılacaklar için son seçilen klasör.

en: The network is broken.
tr: Ağ bozuk.

en: The part %1 of the message is encrypted. Do you want to keep the encryption when saving?
tr: İletinin %1 kısmı şifrelenmiş. Kaydederken şifrelemeyi muhafaza etmek istiyor musunuz?

en: The part %1 of the message is signed. Do you want to keep the signature when saving?
tr: İletinin %1 kısmı imzalanmış. Kaydederken imzayı muhafaza etmek istiyor musunuz?

en: The public key was revoked.
tr: Genel anahtar yürürlükten kaldırıldı.

en: The signature has expired.
tr: İmzanın zamanı doldu.

en: The signature is valid and the key is fully trusted.
tr: İmza geçerlidir ve anahtar tam olarak güvenilirdir.

en: The signature is valid and the key is marginally trusted.
tr: İmza geçerlidir ve anahtar ucu ucuna güvenilirdir.

en: The signature is valid and the key is ultimately trusted.
tr: İmza geçerlidir ve anahtar en yüksek düzeyde güvenilirdir.

en: The signature is valid, but the key is untrusted.
tr: İmza geçerlidir, fakat anahtar güvenilir değildir.

en: The signature is valid, but the key's validity is unknown.
tr: İmza geçerlidir, fakat anahtar'ın geçerliliği bilinmiyor.

en: The signing domain is only testing DKIM.
tr: İmzalama alan adı yalnızca DKIM'i sınıyor.

en: The validity of the signature cannot be verified.
tr: İmzanın geçerliliği doğrulanamadı.

en: This email contains a link (%1) which contains multiple http://. This is often the case in scam emails.
tr: Bu e-posta çok sayıda http:// içeren bir bağlantı (%1) içeriyor. Bu genellikle dolandırıcı e-postalarındaki durumdur.

en: This email contains a link (%1) which has a redirection
tr: Bu e-posta yönlendirme bulunduran bir bağlantı (%1) içeriyor

en: This email contains a link which points to a hexadecimal IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
tr: Bu e-posta normal metinsel website adresi yerine onaltılık bir IP adresine (%1) götüren bir bağlantı içeriyor. Bu genellikle dolandırıcı e-postalarındaki durumdur..

en: This email contains a link which points to a numerical IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
tr: Bu e-posta normal metinsel website adresi yerine sayısal bir IP adresine (%1) götüren bir bağlantı içeriyor. Bu genellikle dolandırıcı e-postalarındaki durumdur..

en: This email contains a link which reads as '%1' in the text, but actually points to '%2'. This is often the case in scam emails to mislead the recipient
tr: Bu e-posta metinde '%1' olarak görülen ancak '%2' ye götüren bir bağlantı içeriyor. Bu genellikle alıcıyı aldatmaya yönelik dolandırıcı e-postalarındaki durumdur.

en: This email contains a shorturl (%1). It can redirect to another server.
tr: BU e-posta bir kısa adres (%1) içeriyor. Farklı bir sunucuya yönlendirebilir.

en: This message is encrypted.
tr: Bu ileti şifrelenmiş.

en: This message may be a scam. <a href="scamdetails">(Details...)</a>
tr: Bu ileti bir dolandırıcılık olabilir. <a href="scamdetails">(Ayrıntılar...)</a>

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
tr: Bu web sitesi bir zararlı yazılım içeriyor, bunu göstermeyi sürdürmek istiyor musunuz?

en: Threshold could not be extracted from header
tr: Eşik başlıktan alınamadı

en: Threshold not a valid number
tr: Eşik geçerli bir sayı değil

[ctx: To-field of the mailheader.]
en: To:
tr: Alıcı:

en: To:
tr: Kime:

en: Toggle HTML Display Mode
tr: HTML Görünüm Kipini Aç/Kapa

en: Toggle display mode between HTML and plain text
tr: Görünüm Kipini HTML ve düz metin arasında değiştir

en: Turn on HTML rendering for this message.
tr: Bu ileti için HTML sunumunu aç.

en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitation replies
tr: Outlook'un gönderdiğiniz davetleri anlayabilmesi için bu seçeneği imleyin

en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitations
tr: Outlook'un gönderdiğiniz davetleri anlayabilmesi için bu seçeneği imleyin

en: Type
tr: Tür

en: URL copied to clipboard.
tr: URL panoya kopyalandı.

en: Unable to edit attachment
tr: Eklenti düzenlenemedi

en: Unable to verify: key missing.
tr: Doğrulanamıyor: Anahtar kayıp.

[ctx: Unchanged mail message]
en: Raw Source
tr: Ham Kaynak

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Body Hash Algorithm.
tr: Bilinmeyen Gövde Sağlama Algoritması

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown signature state
tr: Bilinmeyen imzalama ifadesi

en: Unnamed attachment
tr: İsimsiz eklenti

en: Update DKIM key
tr: DKIM Anahtarını Güncelle

en: Use '*' to specify all emails from domain
tr: Alan adındaki tüm e-postaları belirtmek için '*' kullanın

en: Use Fi&xed Font
tr: S&abit Yazıtipi Kullan

[ctx: View->]
en: &Attachments
tr: &Eklentiler

[ctx: View->]
en: &Headers
tr: &Başlıklar

[ctx: View->attachments->]
en: &As Icons
tr: Simge olar&ak görüntüle

[ctx: View->attachments->]
en: &Hide
tr: &Gizle

[ctx: View->attachments->]
en: &Inline
tr: &Dosyanın içinde

[ctx: View->attachments->]
en: &Smart
tr: &Akıllı görüntüleme

[ctx: View->attachments->]
en: In Header Only
tr: Sadece Başlıkta

en: Viewer settings
tr: Görüntüleyici ayarları

en: Warning: The signature is bad.
tr: Uyarı: Bozuk imza.

en: We cannot save message.
tr: İletiyi kaydedemiyoruz.

en: What style of headers should be displayed
tr: Başlıkların hangi biçimde gösterileceği

en: When this is checked, received invitation emails that have been replied to will be moved to the Trash folder, once the reply has been successfully sent.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, yanıtlanan ve alınan davet e-postaları, yanıt başarı ile gönderildiği zaman Çöp klasörüne taşınır.

en: When this is checked, you will not see the mail composer window. Instead, all invitation mails are sent automatically. If you want to see the mail before sending it, you can uncheck this option. However, be aware that the text in the composer window is in iCalendar syntax, and you should not try modifying it by hand.
tr: Bu seçenek işaretlenirse, posta düzenleme penceresini görmeyeceksiniz, bunun yerine bütün davet postaları otomatik olarak gönderilecektir. Göndermeden önce postayı görmek istiyorsanız, bu seçeneği işaretlemeyin. Ancak, pencere içindeki metnin iCalendar sözdizimine uygun olduğuna dikkat edin ve elle değiştirmemeye çalışın.

en: When this is on, the user will not see the mail composer window. Invitation mails are sent automatically.
tr: Bu seçenek açıkken, kullanıcı ileti yazma penceresini görmeyecektir. Davet iletileri otomatik olarak gönderilir.

en: When we render html do not use font size inferior to minimum size.
tr: HTML sunarken, asgari boyuttan küçük yazıtipi boyutu kullanma.

en: Work online.
tr: Çevrimiçi çalış.

en: [vCard]
tr: [Kartvizit]

en: body part
tr: gövde bölümü

en: certificate
tr: sertifika

en: email messages (*.mbox);;all files (*)
tr: eposta iletileri (*.mbox);;tüm dosyalar (*)

[ctx: filename for an unnamed attachment]
en: attachment.1
tr: eklenti.1

[ctx: filename for the %1-th unnamed attachment]
en: attachment.%1
tr: eklenti.%1

en: message
tr: ileti

en: resent from:
tr: şuradan yeniden gönderildi:

en: resent to:
tr: şuraya yeniden gönderildi:

en: sender:
tr: gönderen:

en: stored:
tr: kayıtlı:

[ctx: to open]
en: Open
tr: Aç

[ctx: to view something]
en: View
tr: Görünüm

en: unknown key
tr: bilinmeyen anahtar
