Xfce Apps - en to tr translation catalogue (288 entries)

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <https://bugzilla.xfce.org/>.
tr: 
    Parole Ortam Oynatıcı %s
    
    Xfce Goodies Projesinin parçasıdır
    https://goodies.xfce.org
    
    GNU GPL ile lisanslanmıştır.
    
    Lütfen hataları <https://bugzilla.xfce.org/> adresine bildirin.

en: 16:9 (Widescreen)
tr: 16:9 (Geniş Ekran)

en: <b>Audio Visualization</b>
tr: <b>Ses Görselleştirme</b>

en: <b>Color Balance</b>
tr: <b>Renk Dengesi</b>

en: <b>Keyboard</b>
tr: <b>Klavye</b>

en: <b>Playlist Settings</b>
tr: <b>Oynatma Listesi Ayarları</b>

en: <b>Screensaver</b>
tr: <b>Ekran Koruyucu</b>

en: <b>Subtitle Settings</b>
tr: <b>Alt Yazı Ayarları</b>

en: <b>Video Output</b>
tr: <b>Video Çıkışı</b>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
tr: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Bilinmeyen sanatçı</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
tr: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Bilinmeyen Albüm</span></big>

en: <i>by</i>
tr: <i>ile</i>

en: <i>on</i>
tr: <i>üzerinde</i>

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
tr: <span color='#F4F4F4'><b><big>Bilinmeyen Şarkı</big></b></span>

en: A modern simple media player for the Xfce Desktop Environment.
tr: Xfce Masaüstü Ortamı için çağdaş basit ortam oynatıcı.

en: A_ngle Menu
tr: _Açı Menüsü

en: About
tr: Hakkında

en: Add
tr: Ekle

en: Add files to playlist
tr: Dosyaları oynatma listesine ekle

en: Add to playlist...
tr: Oynatma listesine ekle...

en: Additional software is required.
tr: Ek yazılım gerekli.

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: All supported files
tr: Tüm desteklenen dosyalar

en: Always minimize to tray when window is closed
tr: Pencere kapatıldığında sistem çekmecesine küçül

en: Always replace playlist with opened files
tr: Oynatma listesini her zaman açılan dosyalarla değiştir.

en: Arabic
tr: Arapça

en: Are you sure you want to quit?
tr: Çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
tr: Son oynatılanlar geçmişini temizlemek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz.

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Audio
tr: Ses

en: Audio CD
tr: Ses CD'si

en: Audio Track #%d
tr: Ses Parçası #%d

en: Audio Track:
tr: Ses İzi:

en: Audio and video
tr: Ses ve video

en: Auto
tr: Kendiliğinden

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Automatically show subtitles when playing movie file
tr: Film oynatırken alt yazıları kendiliğinden göster

en: Baltic
tr: Baltık

en: Brightness:
tr: Parlaklık:

en: Buffering
tr: Önbelleğe alınıyor

en: Buffering (0%)
tr: Önbelleğe alınıyor (%0)

en: Cancel
tr: İptal

en: Celtic
tr: Keltik

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Chapter %i
tr: Bölüm %i

en: Check and remove duplicate media entries
tr: Aynı ortam girdilerini bul ve kaldır.

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

en: Clear Recent Items
tr: Son Oynatılanları Temizle

en: Clear playlist
tr: Oynatma listesini temizle

en: Close
tr: Kapat

en: Configure your media player
tr: Ortam oynatıcıyı yapılandır

en: Continue
tr: Devam

en: Contrast:
tr: Kontrast:

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Current Locale
tr: Geçerli Yerel

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rus

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukrayna

en: Decrease volume
tr: Sesi azalt

en: Disable screensaver when playing movies
tr: Film oynatırken ekran koruyucuyu kapat

en: Disc Playlist
tr: Disk oynatma listesi

en: Display
tr: Görüntü

en: Display Parole user manual
tr: Parole kullanıcı kılavuzunu görüntüle

en: Do not load plugins
tr: Eklentileri yüklemeyin

en: Do you want to continue loading or stop?
tr: Yüklemeye devam etmek mi durdurmak mı istersiniz?

en: Don't Install
tr: Kurulum Yapma

en: Empty
tr: Boş

en: Enable keyboard multimedia keys
tr: Klavyenizin çokluortam tuşlarını etkinleştirin.

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Error
tr: Hata

en: Error saving playlist file
tr: Oynatma listesi kaydedilirken hata oluştu

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Extend your media player
tr: Ortam oynatıcıyı geliştir

en: Font:
tr: Yazı Tipi:

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: GStreamer Error
tr: GStreamer Hatası

en: GStreamer backend error
tr: GStreamer arkauç hatası

en: General
tr: Genel

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Go
tr: Git

en: Go back 1 minute
tr: 1 dakika geri git

en: Go back 10 minutes
tr: 10 dakika önceye git

en: Go back 10 seconds
tr: 10 saniye önceye git

en: Go forward 1 minute
tr: 1 dakika ileri git

en: Go forward 10 minutes
tr: 10 dakika sonraya git

en: Go forward 10 seconds
tr: 10 saniye sonraya git

en: Go to position
tr: Konuma git

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Hue:
tr: Renk tonu:

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Increase volume
tr: Sesi arttır

en: Insert Disc
tr: Disk Yerleştir

en: Install
tr: Kurulum Yap

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Ayrıl

en: Leave _Fullscreen
tr: Tam Ekrandan _Ayrıl

en: Lower volume
tr: Ses azalt

en: M3U Playlist (%s)
tr: M3U Oynatma Listesi (%s)

en: MPRIS2 remote control
tr: MPRIS2 uzaktan kumanda

en: Media stream is not seekable
tr: Ortam yayını araştırılabilir değil

en: Media to play
tr: Oynatılacak ortam

en: Message
tr: İleti

en: Mini Mode
tr: Mini Kip

en: Minimize to tray
tr: Sistem çekmecesine küçül

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Mute
tr: Sessiz

en: Mute volume
tr: Sesi kapat

en: Next Track
tr: Sonraki Parça

en: Next track
tr: Sonraki Parça

en: No available plugin installer was found.
tr: Kullanılabilir eklenti yükleyici bulunamadı.

en: No installed plugins found on this system
tr: Sistemde kurulu eklenti bulunamadı

en: None
tr: Yok

en: Nordic
tr: İskandinav

en: Notify
tr: Bildirim

en: OK
tr: TAMAM

en: Open
tr: Aç

en: Open Containing Folder
tr: İçeren Dizini Aç

en: Open Media Files
tr: Ortam dosyalarını aç

en: Open Network Location
tr: Ağ Konumu Aç

en: Open _Location...
tr: _Konum Aç...

en: Open _Recent
tr: _Günceli Aç

en: Open a new instance
tr: Yeni örnek aç

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Open location
tr: Konum aç

en: PLS Playlist (%s)
tr: PLS Oynatma Listesi (%s)

en: P_lugins
tr: _Eklentiler

en: P_revious Track
tr: _Önceki Parça

en: Parole Media Player
tr: Parole Ortam Oynatıcısı

en: Parole Media Player cannot start.
tr: Parole Ortam Oynatıcısı başlatılamıyor.

en: Parole Plugins
tr: Parole Eklentileri

en: Parole Settings
tr: Parole Ayarları

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
tr: Parole sistem çekmecesine küçültülebilir.

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
tr: Parole; yerel ortam dosyalarını oynatmayı, alt yazıyla birlikte ses CD'lerini, DVD'lerini ve canlı akışları destekler. Ayrıca, eklentiler yoluyla genişletilebilir.

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
tr: Parole, GStreamer yapısına dayanan ve Xfce masaüstüne uyumlu biçimde yazılan basit ortam oynatıcısıdır.

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
tr: Parole zaten çalışıyor, -i kullanarak yeni örnek açabilirsiniz

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
tr: Parole, bu dosyayı oynatmak için <b>%s</b>'e gereksiniyor.

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
tr: Parole bu dosyayı oynatmak için <b>%s</b>'ye gereksinir.
    Kendiliğinden yüklenebilir.

en: Pause
tr: Duraklat

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi

en: Persian
tr: Farsça

en: Play
tr: Oynat

en: Play Disc
tr: Disk Oynat

en: Play opened files
tr: Açılan dosyaları oynat

en: Play or pause if already playing
tr: Oynat veya duraklat

en: Play your media
tr: Ortamınızı oynatın

en: Play/Pause
tr: Oynat/Duraklat

en: Playback
tr: Geri sar

en: Playlist
tr: Oynatma listesi

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
tr[0]: Çalma Listesi(%i bölüm)
tr[1]: Oynatma listesi (%i bölüm)

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
tr[0]: Çalma listesi(%i öge)
tr[1]: Oynatma listesi (%i öge)

en: Playlist files
tr: Oynatma listesi dosyaları

en: Please check your installation
tr: Lütfen kurulumunuzu denetleyin

en: Please check your installation.
tr: Lütfen kurulumunuzu denetleyin.

en: Please choose a supported playlist format
tr: Lütfen desteklenen oynatma listesi biçimi seç

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
tr: Lütfen hatanızı https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs adresinden raporlayın.

en: Please restart Parole for this change to take effect.
tr: Lütfen bu değişikliğin etkili olması için Paroleyi yeniden başlatın.

en: Plugin
tr: Eklentiler

en: Plugin failed to load
tr: Eklenti yüklenemedi

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Previous Track
tr: Önceki Parça

en: Previous track
tr: Önceki Parça

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: Quit
tr: Çık

en: Raise volume
tr: Ses artır

en: Remember my choice
tr: Seçimi hatırla

en: Remember playlist
tr: Oynatma listesini anımsa

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove selected item
tr: Seçili ögeyi kaldır

en: Remove selected media
tr: Seçili ortamı çıkart

en: Repeat
tr: Yinele

en: Replace playlist when opening files
tr: Oynatma listesini açılan dosyalarla değiştir

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlılara sıfırla

en: Romanian
tr: Rumence

en: Saturation:
tr: Renk doygunluğu:

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Playlist as...
tr: Oynatma Listesini farklı kaydet...

en: Select Subtitle File
tr: Alt Yazı Dosyası Seç

en: Select Text Subtitles...
tr: Metin Alt Yazıları Seç...

en: Select next item
tr: Sonraki ögeyi seç

en: Select previous item
tr: Önceki ögeyi seç

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
tr: Audio-CD/VCD/DVD aygıt adresini girin

en: Shareable Playlist (%s)
tr: Shareable Oynatma Listesi (%s)

en: Show Playlist
tr: Oynatma Listesini Göster

en: Show icon in the system tray
tr: Sistem çekmecesinde simge göster

en: Show menubar
tr: Menü çubuğunu göster

en: Show notifications for currently playing tracks
tr: Çalınmakta olan parçalar için bildirimleri göster

en: Show visual effects when an audio file is played
tr: Ses dosyası oynatılırken görsel efektleri göster

en: Shuffle
tr: Rastgele

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Square
tr: Kare

en: Start in embedded mode
tr: Gömülü kipte başlat

en: Start in fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinde başla

en: Start playing opened files
tr: Açılan dosyaları oynatmaya başla

en: Stop
tr: Durdur

en: Subtitle #%d
tr: Alt Yazı #%d

en: Subtitle Files
tr: Alt Yazı Dosyaları

en: Subtitles
tr: Alt Yazılar

en: Subtitles:
tr: Alt Yazılar:

en: Thai
tr: Tayland Dili

en: The stream is taking too much time to load
tr: Yayının yüklenmesi çok zaman alıyor

en: This development release adds a new mini mode and the ability to play or replay content by clicking the circle icons. Theming is simplified and filenames are displayed when no ID3 tags are found.
tr: Bu geliştirme sürümü yeni mini kip ve daire simgelerini tıklatarak içeriği oynatma veya yeniden oynatma becerisi ekliyor. Tema basitleştirildi ve hiç ID3 etiketi bulunmadığında dosya adları gösteriliyor.

en: This development release fixes several bugs, typos, and historical details present in the documentation. Tags are now processed on files delivered over HTTP/S. The clutter video backend is disabled for GTK+ 3.22 and newer due to significant API changes.
tr: Bu geliştirme sürümü belgelerde bulunan türlü hataları, yazım hatalarını ve tarihi ayrıntıları düzeltir. Etiketler artık HTTP/S üzerinden iletilen dosyalar üzerinde işleniyor. Dağınık video arka uç, önemli API değişiklikleri nedeniyle GTK+ 3.22 ve daha yeni sürümler için devre dışı bırakılmıştır.

en: This development release is a large cleanup of the codebase, making Parole lighter and easier to improve. All URLs have been updated to HTTPS. A large number of bugs have been resolved and a new keyboard shortcuts helper has been introduced.
tr: Bu geliştirme sürümü, Parole'yi hafifletmek ve geliştirmeyi daha kolay hale getirmek için kod tabanının geniş bir temizlenmesidir. Tüm adresler HTTPS olarak güncellendi. Çok sayıda hata giderildi ve yeni klavye kısayolları atandı.

en: This is a minor bugfix release.
tr: Bu; küçük, hata giderme sürümüdür.

en: This is a minor translations-only release.
tr: Bu sürüm yalnızca basit çeviri güncellemeleri içerir.

en: This release adds support for automatic codec installation.
tr: Bu sürüm, kendiliğinden çözücü kurma desteği ekler.

en: This release features the completed transition to the Gtk+3 toolkit, improvements in the user-interface (more streamlined menus), better playlists. Furthermore existing plugins have been improved and a new one has been added (MPRIS2). Most of the artwork has been updated for this release and we use the GStreamer1.0 framework now by default.
tr: Bu sürümün özellikleri Gtk+3 aracına tamamlanmış geçiş, kullanıcı arabirimindeki iyileştirmeler (daha akıcı menüler) , daha iyi oynatma listeleridir. Ayrıca var olan eklentileri geliştirilmiştir ve yeni (MPRIS2) eklentisi eklenmiştir. Çizimlerin çoğu bu sürüm için güncelleştirilmiştir ve biz artık öntanımlı olarak GStreamer1.0 yapısını kullanıyoruz.

en: This release fixes a problem with detecting DVD drive locations.
tr: Bu sürüm DVD sürücüsü yerleri tespiti ile sorunu giderir.

en: This release improves the build process and includes several bug fixes. This new stable release is a recommended upgrade for all users.
tr: Bu sürüm derleme sürecini iyileştirdiği gibi birçok hata düzeltmesi de içermektedir. Tüm kullanıcıların bu yeni kararlı sürüme yükseltme yapmaları önerilmektedir.

en: This release improves thumbnail management and storage and fixes volume hotkeys when viewing fullscreen content.
tr: Bu sürüm; küçük resim yönetimini ve depolamayı iyileştirir, tam ekran içerik görüntülerken ses tuşları sorununu çözer.

en: This release inhibits power management during video playback.
tr: Bu sürüm, video yürütürken güç yönetimini kısıtlar.

en: This release marks the first stable release of the 1.0 series. A new Automatic video output option was added to improve usage on virtual machines and low power devices. A large number of bugs were also resolved, making this release suitable for all users.
tr: Bu sürüm 1.0 serisinin ilk kararlı sürümüdür. Sanal makinelerde ve düşük güçlü aygıtlarda kullanımını iyileştirmek için yeni Kendiliğinden video çıkışı seçeneği eklendi. Ayrıca, çok sayıda hata da giderildi ve bu sürüm tüm kullanıcılara uygun biçime geldi.

en: This release refreshes the playlist and dialog look and feel. Shuffling the playlist is more efficient and can be reversed. DVD support has also been improved and will no longer freeze when started.
tr: Bu sürüm, oynatma listesi ve iletişim penceresi görünüm ve sezgilerini tazeler. Oynatma listesi daha verimli karıştırılır ve evirtilebilir. DVD desteği de iyileştirildi ve başlatıldığında donma yaşanmamaktadır.

en: This unstable development release adds the new clutter backend and cleans up deprecated Gtk3 symbols. It also adds a "go to position" feature and several bugs have been addressed.
tr: Bu istikrarsız geliştirme sürümü yeni karışıklığı arka uça ekler ve önerilmeyen Gtk3 sembollerini temizler.Aynı zamanda "go to position" özelliği ekler ve başka hataları ele alır.

en: Toggle fullscreen
tr: Tam ekrana geç

en: Toggle menubar
tr: Menü çubuğuna geç

en: Toggle playlist
tr: Oynatma listesine geç

en: Track %i
tr: Parça %i

en: Tray icon
tr: Sistem çekmecesi simgesi

en: Tray icon plugin
tr: Sistem çekmecesi simgesi eklentisi

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Type %s --help to list all available command line options
tr: Kullanılabilir tüm komut satırı seçeneklerini listelemek için %s --help

en: Unable to install missing codecs.
tr: Eksik kodekler yüklenemedi.

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
tr: "%s" eklentisi yüklenemedi, GStreamer kurulumunuzu denetleyin.

en: Unable to open default web browser
tr: Öntanımlı örün tarayıcı açılamadı

en: Unicode
tr: Evrensel

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown Album
tr: Bilinmeyen Albüm

en: Unknown Artist
tr: Bilinmeyen Sanatçı

en: Unknown Song
tr: Bilinmeyen parça

en: Unknown playlist format
tr: Bilinmeyen oynatma listesi biçimi

en: Unmute
tr: Sesi aç

en: Unmute (restore) volume
tr: Ses ayarını aç (yeniden)

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View
tr: Görünüm

en: Visit Parole website
tr: Parole'nin sitesine git.

en: Visualization type:
tr: Görsel türü:

en: Volume
tr: Ses

en: Volume _Down
tr: _Sesi Azalt

en: Volume _Up
tr: Sesi _Artır

en: Western
tr: Batı

en: X Window System (No Xv)
tr: X Pencere Sistemi (Xv değil)

en: X Window System (X11/XShm/Xv)
tr: X Pencere Sistemi (X11/XShm/Xv)

en: [FILES...] - Play movies and songs
tr: [DOSYALAR...] - Filmleri ve şarkıları oynat

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Aspect Ratio
tr: _Görüntü Oranı

en: _Audio
tr: _Ses

en: _Audio Menu
tr: _Ses Menüsü

en: _Audio Track
tr: _Ses Parçası

en: _Chapter Menu
tr: Bölümler _Menüsü

en: _Chapters
tr: Bölümle_r

en: _Clear recent items...
tr: Son oynatılanları _temizle...

en: _Contents
tr: _İçindekiler

en: _DVD Menu
tr: _DVD Menü

en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Leave Fullscreen
tr: _Tam Ekrandan Ayrıl

en: _Media
tr: _Ortam

en: _Mute
tr: _Sessiz

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _Next Track
tr: _Sonraki Parça

en: _Open
tr: A_ç

en: _Open...
tr: _Aç...

en: _Pause
tr: _Duraklat

en: _Play
tr: _Oynat

en: _Playback
tr: _Oynat

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Previous
tr: _Önceki

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Repeat
tr: _Yinele

en: _Report a Bug...
tr: _Hata Bildir...

en: _Save Playlist...
tr: Oynatma Listesini _Kaydet...

en: _Shuffle
tr: _Rastgele

en: _Subpicture Menu
tr: _Alt Resim Menüsü

en: _Subtitles
tr: _Alt Yazılar

en: _Title Menu
tr: _Başlık Menüsü

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: by
tr: ile

en: on
tr: üzerinde
