juk - en to uk translation catalogue (327 entries)

en: %1 Format
uk: формат %1

[ctx: %1 is the artist and %2 is the title of the currently playing track.]
en: %1 - %2 :: JuK
uk: %1 — %2 :: JuK

en: %1 to %2
uk: %1 до %2

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
uk: Параметри %1

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
uk: JuK не вдалося відтворити звуковий файл<nl/><filename>%1</filename><nl/> з такої причини:<nl/><message>%2</message>

en: &Add
uk: &Додати

en: &Add category:
uk: &Додати категорію:

en: &Artist name:
uk: Ім'я &виконавця:

en: &Bitrate:
uk: &Бітова швидкість:

en: &Comment:
uk: &Коментар:

en: &Configure scrobbling...
uk: &Налаштувати скроблінґ…

en: &Delete
uk: &Вилучити

en: &Delete Cover
uk: &Вилучити обкладинку

en: &Delete Covers
uk: &Вилучити обкладинки

en: &Delete files instead of moving them to the trash
uk: &Вилучати файли замість пересування у смітник

en: &Disable Random Play
uk: &Вимкнути випадкове відтворення

en: &Dock in System Tray
uk: &Пришвартувати у системному лотку

en: &Empty Playlist...
uk: &Спорожнити список композицій...

en: &File
uk: &Файл

en: &File Renamer...
uk: Перейменування &файлів...

en: &Genre:
uk: &Жанр:

en: &Guess Tag Information
uk: &Вгадувати інформацію мітки

en: &Ignore this tag when renaming the file
uk: &Ігнорувати цю мітку при перейменуванні файла

en: &Length:
uk: &Тривалість:

en: &Loop Playlist
uk: &Зациклити список композицій

en: &Modify
uk: &Змінити

en: &Multimedia keys
uk: &Мультимедійні клавіші

en: &No keys
uk: &Немає ключів

en: &Play
uk: &Старт

en: &Player
uk: &Програвач

en: &Random Play
uk: &Випадкове відтворення

en: &Remove
uk: Ви&лучити

en: &Rename File
uk: &Перейменувати файл

en: &Rename...
uk: &Перейменувати...

en: &Resize Playlist Columns Manually
uk: &Вручну міняти розмір стовпчиків списку композицій

en: &Save
uk: &Зберегти

en: &Search Playlist...
uk: &Список пошуку...

en: &Send to Trash
uk: &Пересунути у смітник

en: &Settings
uk: П&араметри

en: &Show Columns
uk: &Показувати колонки

en: &Standard keys
uk: &Стандартні клавіші

en: &Stay in System Tray on Close
uk: &Залишатись у системному лотку при закритті

en: &Stop
uk: &Зупинити

en: &Tag Guesser...
uk: Вгад&ування міток...

en: &Tagger
uk: &Мітки

en: &View
uk: П&ерегляд

en: &View Cover
uk: &Перегляд обкладинки

en: &Year:
uk: &Рік:

en: 1 item | %1 items
uk[0]: %1 елемент
uk[1]: %1 елементи
uk[2]: %1 елементів
uk[3]: 1 елемент

en: <All Artists>
uk: <Усі виконавці>

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
uk[0]: Позначено <b>%1</b> файл.
uk[1]: Позначено <b>%1</b> файли.
uk[2]: Позначено <b>%1</b> файлів.
uk[3]: Позначено <b>один</b> файл.

en: <br /><br /><i>Lyrics provided by <a href='%1'>LyricWiki</a></i>
uk: <br /><br /><i>Слова пісні взято з <a href='%1'>LyricWiki</a></i>

en: <i>Loading...</i>
uk: <i>Завантаження…</i>

en: <i>Lyrics are currently unavailable for %1 (no available lyrics provider)</i>
uk: <i>Текст для %1 зараз недоступний (немає доступних надавачів текстів)</i>

en: <i>No file playing.</i>
uk: <i>Нічого не відтворюється.</i>

en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
uk: <qt><p>Якщо цей параметр увімкнено, файли будуть не пересунуті в смітник, а <b>назавжди вилучені</b>.</p>
    
    <p><em>Використовуйте цей параметр з обачністю</em>: Більшість файлових систем не можуть гарантовано відновити вилучені файли.</p></qt>

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
uk: <qt>При закритті головного вікна JuK продовжуватиме працювати у системному лотку. Скористайтеся пунктом «Вийти» з меню «Файл», щоб зупинити програму.</qt>

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
uk: <qt>Ці елементи будуть <b>назавжди вилучені</b> з вашого жорсткого диска.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
uk: <qt>Ці елементи будуть пересунуті у смітник.</qt>

en: <span style='color:red'>Error while retrieving lyrics!</span>
uk: <span style='color:red'>Помилка під час спроби отримання слів пісні!</span>

[ctx: @title:window]
en: Album not Found
uk: Альбом не знайдено

[ctx: @title:window]
en: Could not download cover art
uk: Не вдалося отримати зображення обкладинок

[ctx: @title:window]
en: Cover not Available
uk: Немає доступної обкладинки

en: About to delete selected files
uk: Зараз вибрані файли буде вилучено

en: Add Folder...
uk: Додати теку...

en: Add a new scheme
uk: Додавання нової схеми

en: Add to Play Queue
uk: Додати до черги відтворення

en: Album
uk: Альбом

en: Album &name:
uk: Назва &альбому:

en: Album '%1' not found.
uk: Альбом «%1» не знайдено.

en: Album Tag
uk: Мітка альбому

en: Album cover manager
uk: Менеджер обкладинок альбомів

en: Album:
uk: Альбом:

en: Albums
uk: Альбоми

en: All Visible
uk: Всі видимі

en: Are you sure that you want to remove these items?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити ці елементи?

en: Are you sure you want to delete these covers?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити ці обкладинки?

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити ці списки композицій з вашої збірки?

en: Artist
uk: Виконавець

en: Artist Tag
uk: Мітка виконавця

en: Artist:
uk: Виконавець:

en: Artists
uk: Виконавці

en: Assistant superhero, fixer of many things
uk: Супергерой помічник, полагодив багато чого

en: Author, chief dork and keeper of the funk
uk: Автор, головний розробник і супроводжувач

en: Automagic track data guessing, bugfixes
uk: Авточарівне вгадування даних для доріжок, виправлення помилок

en: Badly-needed tag editor bugfixes.
uk: Важливі виправлення вад у редакторі міток.

en: Bitrate
uk: Частота

en: Case Sensitive
uk: З урахуванням регістру

en: Changing Track Tags
uk: Зміна міток доріжок

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
uk: Співконспіратор у справі чарівництва MusicBrainz

en: Collection
uk: Збірка

en: Collection List
uk: Список збірки

en: Comment
uk: Коментар

en: Configure Shortcuts
uk: Налаштувати швидкі клавіші

en: Configure scrobbling...
uk: Налаштувати скроблінґ…

en: Copyright © 2002–2021, Scott Wheeler, Michael Pyne, and others
uk: © Scott Wheeler, Michael Pyne та інші, 2002–2021

en: Could not delete these files
uk: Не вдалось вилучити ці файли

en: Could not delete these files.
uk: Не вдалось вилучити ці файли.

en: Could not move these files to the Trash
uk: Не вдалось пересунути ці файли у смітник

en: Could not save to file %1.
uk: Неможливо зберегти у файл %1.

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Cover Manager
uk: Менеджер обкладинок

en: Cover fetched from <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.
uk: Обкладинку отримано з <a href='https://last.fm/'>last.fm</a>.

en: Cover found
uk: Знайдено зображення обкладинки

en: Create Folder Playlist
uk: Створити теку списку композицій

en: Create New Playlist
uk: Створити новий список композицій

en: Create Playlist From Selected Items...
uk: Створити список з вибраних композицій...

en: Create Search Playlist
uk: Створити пошуковий список композицій

en: Currently used file name schemes
uk: Поточні схеми назв файлів

en: DCOP interface
uk: Інтерфейс DCOP

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
uk: Хочете додати ці композиції до поточного списку чи до списку збірок?

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
uk: Хочете вилучити ці файли також і з диску?

en: Do you want to save your changes to:
uk: Зберегти ваші зміни в:

en: Docking in System Tray
uk: Швартування в системному лотку

en: Downloading cover. Please Wait...
uk: Отримання обкладинки. Будь ласка, зачекайте…

en: Dynamic List
uk: Динамічний список

en: Edit
uk: Змінити

en: Edit '%1'
uk: Редагувати «%1»

en: Edit Search...
uk: Змінити пошук...

en: Edit Track Search
uk: Змінити пошук доріжки

en: Enable
uk: Ввімкнути

en: Enter example tags manually:
uk: Ввести зразки міток вручну:

en: Error
uk: Помилка

en: Error %1 when searching for cover:
    %2
uk: Помилка %1 під час спроби знайти зображення обкладинки:
    %2

en: Example
uk: Приклад

en: Example Tag Selection
uk: Вибір зразків міток

en: Example Tags
uk: Зразки міток

en: F&ile name:
uk: &Назва файла:

en: FLAC and MPC support
uk: Підтримка FLAC та MPC

en: Failed to download requested cover art: %1
uk: Не вдалося отримати потрібні зображення обкладинок: %1

en: Fewer
uk: Менше

en: File Exists
uk: Файл існує

en: File Name
uk: Назва файла

en: File Name (full path)
uk: Назва файла (повний шлях)

en: File Renamer
uk: Перейменування файлів

en: File Renamer Configuration
uk: Налаштування програми перейменування файлів

en: File Renamer Options
uk: Параметри перейменування файлів

en: File(s) to open
uk: Відкрити файл(и)

en: Folder List
uk: Список тек

[ctx: For save dialog, %1 is always .m3u]
en: Playlists (*%1)
uk: списки композицій (*%1)

en: Friendly, neighborhood aRts guru
uk: Сусід, дружелюбний гуру по aRts

en: From &File Name
uk: З назви &файла

en: From &Internet
uk: З &Інтернету

en: GStreamer port
uk: Перенесення GStreamer

en: Genre
uk: Жанр

en: Genre Tag
uk: Мітка жанру

en: Genre:
uk: Жанр:

en: Genres
uk: Жанри

en: Get Cover From &File...
uk: Взяти обкладинку з &файла...

en: Get Cover From &Internet...
uk: Отримати обкладинку з &Інтернету...

en: Get example tags from this file:
uk: Взяти зразки міток з цього файла:

en: Gimper of splash screen
uk: Автор вікна вітання

en: Global Shortcuts
uk: Загальні клавіатурні скорочення

en: Global keybindings support
uk: Підтримка глобальних прив'язок клавіш

en: Guess Tag Information From &File Name
uk: Вгадувати інформацію мітки з назви &файла

en: Here you can see the currently configured file name schemes which the "Guess Tag Information From File Name" entry in the song's context menu uses to extract tag information from a file name. Each string may contain one of the following placeholders:<ul>
    <li>%t: Title</li>
    <li>%a: Artist</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Track</li>
    <li>%c: Comment</li>
    </ul>
    For example, the file name scheme "[%T] %a - %t" would match "[01] Deep Purple - Smoke on the water" but not "(Deep Purple) Smoke on the water". For that second name, you would use the scheme "(%a) %t".<p/>
    Note that the order in which the schemes appear in the list is relevant, since the tag guesser will go through the list from the top to the bottom, and use the first matching scheme.
uk: Тут показані вже налаштовані схеми назв файлів, які використовуються пунктом «Вгадувати інформацію мітки з назви файла» контекстного меню для визначення даних за назвою файла. Кожен рядок може містити одну з наступних шаблонів заміни:<ul>
    <li>%t: Назва</li>
    <li>%a: Виконавець</li>
    <li>%A: Альбом</li>
    <li>%T: Доріжка</li>
    <li>%c: Коментар</li>
    </ul>
    Наприклад, схема назв файлів «[%T] %a - %t» збігатиметься з «[01] Deep Purple - Smoke on the water», але не з «(Deep Purple) Smoke on the water». Для другої назви потрібно використовувати схему «(%a) %t».<p/>
    Примітка: порядок розміщення схем у списку важливий, оскільки вгадування міток відбуватиметься зверху донизу, і буде використано перший же знайдений варіант.

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
uk: Тут можна вибрати клавіші,щоб використовувати як глобальні швидкі клавіші для управління програвачем

en: Hid&e
uk: Хова&ти

en: Hide Renamer Test Dialog
uk: Сховати вікно тестування перейменування

en: History
uk: Журнал

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
uk: Якщо увімкнено, файли будуть вилучені назавжди, а не пересунуті в смітник

en: Images (*.png *.jpg)
uk: зображення (*.png *.jpg)

en: Import playlists
uk: Імпортувати список композицій

en: Include in the &filename anyways
uk: Включати в назву &файла

en: Insert Category
uk: Вставити категорію

en: Insert folder separator
uk: Вставити роздільник теки

en: JuK Docked
uk: Згорнутий режим JuK

en: JuK can force the track used in a file name to have a minimum number of digits. You may want to do this for better sorting in file managers.
uk: JuK може примушувати номер доріжки, який використано у назві файла, мати певну кількість цифр. Це може пригодитись для кращого впорядкування в менеджерах файлів.

en: JuK running in docked mode
    Use context menu in system tray to restore.
uk: JuK запущено у згорнутому режимі.
    Скористайтеся контекстним меню піктограми системного лотка, щоб розгорнути вікно програми.

en: Jukebox and music manager by the KDE community
uk: Музичний центр і програма для керування музикою від спільноти KDE

en: Jump to the currently playing item
uk: Перескочити до композиції, що зараз програється

en: KWallet is unavailable
uk: Немає доступу до KWallet

en: KWallet is unavailable, your Last.fm credentials will be stored without encryption.
uk: Можливості KWallet недоступні. Ваші реєстраційні дані Last.fm буде збережено без шифрування.

en: Keep
uk: Залишити

en: Last.fm scrobbling support, lyrics, prepping for KDE Frameworks 5.
uk: Підтримка скроблінґу на Last.fm, тексти пісень, приготування до KDE Frameworks 5.

en: Length
uk: Тривалість

en: Login invalid.
uk: Некоректні реєстраційні дані.

en: Login valid.
uk: Коректні реєстраційні дані.

en: MPRIS2 Interface implementation.
uk: Реалізація інтерфейсу MPRIS2.

en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: Making JuK friendlier to people with terabytes of music
uk: Пристосування JuK для людей з терабайтами музичних файлів

en: Manage &Folders...
uk: Керування &теками…

en: Manual Column Widths Enabled
uk: Увімкнено можливість ручної зміни ширини стовпчиків

en: Manual column widths have been enabled. You can switch back to automatic column sizes in the view menu.
uk: Увімкнено можливість ручної зміни ширини стовпчиків. Можна назад перемкнути зміну ширини стовпчиків на автоматичну за допомогою меню «Перегляд».

en: Match all of the following
uk: Має збігатися з усім з наступного

en: Match any of the following
uk: Має збігатися з будь-чим з наступного

en: Minimum number of digits:
uk: Мінімальна кількість цифр:

en: Modify scheme
uk: Змінити схему

en: More KDE Platform 4 porting efforts
uk: Додаткові зусилля з портування на KDE 4

en: More automagical things, now using MusicBrainz
uk: Більше авточарівних речей, тепер з використанням MusicBrainz

en: Move scheme down
uk: Посунути схему вниз

en: Move scheme up
uk: Посунути схему вверх

en: Music folder:
uk: Тека з музикою:

en: Mute/Unmute
uk: Вимкнути/Увімкнути звук

en: New Name
uk: Нова назва

en: No Change
uk: Без зміни

en: No available cover for the album '%1'.
uk: Немає доступного зображення обкладинки для альбому «%1».

en: No file selected, or selected file has no tags.
uk: Не вибраний файл або файл немає міток.

en: No lyrics available.
uk: Слів пісні не знайдено.

en: Normal Matching
uk: Звичайне збігання

en: Now Playing
uk: Тепер програється

en: Open Containing Folder
uk: Відкрити теку з даними

en: Original Name
uk: Початкова назва

en: P&ause
uk: П&ауза

en: Password:
uk: Пароль:

en: Pattern Matching
uk: Пошук за взірцем

en: Play / Pause
uk: Старт / Пауза

en: Play First Track
uk: Програти першу доріжку

en: Play Next Album
uk: Програти наступний альбом

en: Play Queue
uk: Черга відтворення

en: Play Toolbar
uk: Пенал відтворення

en: Playlist
uk: Список композицій

en: Playlist From &Folder...
uk: Список композицій з &теки...

en: Playlist name:
uk: Назва списку композицій:

en: Please choose the folders that should be excluded from music search:
uk: Будь ласка, вкажіть теки, у яких не слід шукати файли звукових даних:

en: Please choose the folders where you keep your music:
uk: Будь ласка, вкажіть теки, у яких зберігається ваша музика:

en: Please enter a name for this playlist:
uk: Введіть назву цього списку композицій:

en: Please enter your <a href="https://last.fm/">last.fm</a> login credentials:
uk: Будь ласка, вкажіть ваші реєстраційні дані на <a href="https://last.fm/">last.fm</a>:

en: Popup &Track Announcement
uk: Оголошення дорі&жки у вигульку

en: Porting to KDE Frameworks 5 when no one else was around
uk: Портування на KDE Frameworks 5, коли всі інші відвернулися

en: Porting to KDE Platform 4 when no one else was around
uk: Портування на платформу KDE 4, коли всі інші відвернулися

en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб додати нову схему назв файлів у кінець списку.

en: Press this button to modify the currently selected scheme.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб змінити вибрану схему.

en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб посунути вибрану схему на крок вниз.

en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб посунути вибрану схему на крок вверх.

en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб вилучити вибрану схему зі списку.

en: R&emove
uk: Вит&ерти

en: Redisplay Popup
uk: Знов показувати вигульк

en: Refresh
uk: Освіжити

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Remove Cover
uk: Вилучити обкладинку

en: Remove Folder
uk: Вилучити теку

en: Remove From Playlist
uk: Вилучити зі списку композицій

en: Remove Items?
uk: Вилучити елементи?

en: Remove scheme
uk: Вилучити схему

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
uk: Вилучення композиції зі збірки призведе до вилучення її з усіх ваших списків композицій. Ви впевнені, що хочете продовжити?
    
    Примітка: однак, якщо тека з цими файлами міститься у вашому списку «сканувати при запуску», то вони будуть додані знову при запуску.

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Replace
uk: Замінити

en: Save &Play Queue on Exit
uk: Зберігати &чергу відтворення при виході

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Save Playlist
uk: Зберегти список відтворення

en: Search Criteria
uk: Критерії пошуку

en: Search Playlist
uk: Список пошуку

en: Search...
uk: Шукати…

en: Searching for cover. Please Wait...
uk: Пошук обкладинки. Зачекайте, будь ласка…

en: Seek Back
uk: Перемотати назад

en: Seek Forward
uk: Перемотати вперед

en: Seeking is not supported in this file with your audio settings.
uk: Позиціювання у цьому файлі не підтримується за поточних налаштувань відтворення.

en: Select Cover Image File
uk: Виберіть файл зображення обкладинки - JuK

en: Separator:
uk: Роздільник:

en: Show &History
uk: Показувати &журнал

en: Show &Lyrics
uk: Показувати &текст пісні

en: Show &Play Queue
uk: Показувати &чергу відтворення

en: Show &Search Bar
uk: Показувати &смужку пошуку

en: Show &Tag Editor
uk: Показувати редактор &міток

en: Show / Hide
uk: Показувати / Ховати

en: Show Cover &Manager
uk: Показати &менеджер обкладинок

en: Show Playing
uk: Показувати що програється

en: Show Renamer Test Dialog
uk: Показати вікно тестування перейменування

en: Substitution Example
uk: Зразок підстановки

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
uk: Швартування в системному лотку, «вбудоване» редагування
    міток, виправлення помилок, моральна підтримка

en: T&rack:
uk: До&ріжка:

en: Tag Guesser Configuration
uk: Налаштування вгадування міток

en: Test login...
uk: Тестовий вхід…

en: The following files were unable to be changed.
uk: Наступні файли не вдалось змінити.

en: The following rename operations failed:
uk: Наступні дії перейменування зазнали невдачі:

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
uk: Кеш музичних даних пошкоджено. JuK мусить їх зараз пересканувати. Це може зайняти трохи часу.

en: These folders will be scanned on startup for new files.
uk: Ці теки будуть проскановані на нові файли при запуску.

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
uk: Цей файл вже існує.
    Хочете його замінити?

en: This will edit multiple files. Are you sure?
uk: Будуть редагуватись декілька файлів. Ви впевнені?

en: Time
uk: Час

en: Title Tag
uk: Мітка заголовка

en: Trac&k name:
uk: Н&азва композиції:

en: Track Name
uk: Назва доріжки

en: Track Position
uk: Позиція доріжки

en: Track Tag
uk: Мітка доріжки

en: Track announcement popups
uk: Вигульки оголошень доріжок

en: Track number:
uk: Номер доріжки:

en: Track numbering
uk: Нумерація доріжок

en: Tree
uk: Дерево

en: Use &Album Random Play
uk: Використовувати випадкове відтворення &альбому

en: Use &Random Play
uk: &Увімкнути випадкове відтворення

en: Use &this value:
uk: Використовувати &це значення:

en: Username:
uk: Користувач:

en: Validating login...
uk: Перевірка даних…

en: View Modes
uk: Режими перегляду

en: Volume
uk: Гучність

en: Volume Down
uk: Тихіше

en: Volume Up
uk: Гучніше

en: Volume: %1%
uk: Гучність: %1%

en: Volume: %1% (muted)
uk: Гучність: %1% (звук вимкнено)

en: When the Track's %1 is Empty
uk: Коли %1 доріжки порожній

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
uk: При дії перейменування ваші файли будуть перейменовані на значення вказані у мітці доріжки %1 і плюс будь-який додатковий текст, вказаний нижче.

en: Year
uk: Рік

en: Year Tag
uk: Мітка року

en: Year:
uk: Рік:

en: You are about to change the %1 on these files.
uk: Ви збираєтесь змінити у цих файлах %1.

en: You are about to open directory. Are you sure you want to continue? | You are about to open %1 directories. Are you sure you want to continue?
uk[0]: Ви маєте намір відкрити %1 каталог. Ви впевнені, що хочете продовжити?
uk[1]: Ви маєте намір відкрити %1 каталоги. Ви впевнені, що хочете продовжити?
uk[2]: Ви маєте намір відкрити %1 каталогів. Ви впевнені, що хочете продовжити?
uk[3]: Ви маєте намір відкрити каталог. Ви впевнені, що хочете продовжити?

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
uk: Ви збираєтесь перейменувати наступні файли. Ви впевнені, що хочете продовжити?

en: You can use the following placeholders:
    %t: Title
    %A: Album
    %a: Artist
    %T: Track
    %c: Comment
uk: Можна використовувати такі замінники:
    %t: назва
    %A: альбом
    %a: виконавець
    %T: номер композиції
    %c: коментар

en: Your album art failed to download.
uk: Зображення до вашого альбому не вдалося отримати.

en: Your album art has finished downloading.
uk: Зображення до вашого альбому успішно отримано.

[ctx: a playing track, %1 is artist, %2 is song title]
en: %1 - <i>%2</i>
uk: %1 — <i>%2</i>

[ctx: additional search options]
en: More
uk: Більше

en: album
uk: альбом

en: artist
uk: виконавець

en: back to playlist
uk: назад до списку композицій

[ctx: cd track number]
en: Track
uk: Доріжка

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
uk: Компактний

[ctx: current playlist]
en: Current
uk: Поточний

[ctx: example song title]
en: Title
uk: Заголовок

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
uk: Параметри

en: genre
uk: жанр

[ctx: new playlist]
en: &New
uk: &Створити

[ctx: next track]
en: &Next
uk: &Наступна

[ctx: open audio file]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: previous track]
en: Previous
uk: Попередня

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: silence playback]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

[ctx: song title]
en: Title
uk: Заголовок

[ctx: song title]
en: Title:
uk: Заголовок:

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
uk: Типовий

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
en: Empty
uk: Порожній

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
uk: З&дублювати...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
uk: Здублювати

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
uk: Попередження
