kmouth - en to uk translation catalogue (199 entries)

en: &Configure KMouth...
uk: &Налаштувати KMouth…

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
uk: Ви&брана в даний момент фраза або розмовник

en: &Delete
uk: &Вилучити

en: &Delete Dictionary
uk: &Вилучити словник

en: &Edit
uk: З&міни

en: &Edit...
uk: &Редагувати…

en: &Engine:
uk: &Рушій:

en: &Export Dictionary...
uk: &Експортувати словник…

en: &Export...
uk: &Експортувати…

en: &File
uk: &Файл

en: &Filename:
uk: &Назва файла:

en: &Import...
uk: &Імпортувати…

en: &Language:
uk: &Мова:

en: &Merge dictionaries
uk: О&б'єднати словники

en: &Move Down
uk: Пересунути вн&из

en: &Name:
uk: &Назва:

en: &New Phrase
uk: &Нова фраза

en: &None
uk: &Немає

en: &Open as History...
uk: &Відкрити як журнал…

en: &Overwrite
uk: &Перезаписати

en: &Phrase Books
uk: &Розмовники

en: &Preferences
uk: &Параметри

en: &Print History...
uk: &Надрукувати журнал…

en: &Selected Dictionary
uk: &Вибраний словник

en: &Selection of phrases in the phrase book:
uk: &Вибір фраз в розмовниках:

en: &Settings
uk: П&араметри

en: &Speak
uk: &Декламувати

en: &Text-to-Speech
uk: &Синтез мовлення з тексту

en: &Use default speech system
uk: &Типова система синтезу мовлення

en: &Voice:
uk: &Голос:

en: (New Phrase Book)
uk: (Новий розмовник)

en: (New Phrase)
uk: (Нова фраза)

en: (c) 2002/2003, Gunnar Schmi Dt
uk: © Gunnar Schmi Dt, 2002/2003

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
uk: <qt>Є незбережені зміни.<br />Хочете застосувати зміни, перш ніж закрити вікно «розмовника» чи відкинути зміни?</qt>

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
uk: Інтерфейс синтезаторів мовлення для читання під час вводу

en: Add
uk: Додати

en: Add D&ictionary...
uk: Додати с&ловник…

en: Adds a new phrase
uk: Додає нову фразу

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
uk: Додає новий розмовник, у який можна помістити інші розмовники та фрази

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
uk: усі файли (*);;розмовники (*.phrasebook);;прості текстові файли (*.txt)

en: Alternative
uk: Альтернатива

en: As Phrasebook
uk: Як розмовник

en: As Plain Text
uk: Як простий текст

en: Ask Whether to Save
uk: Запитувати, чи зберігати

en: Book
uk: Книга

en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
uk: Натиснувши на цю клавішу, ви можете вибрати клавіатурне скорочення для виклику вибраної фрази.

en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
uk: &Порівняти зі словником OpenOffice.org:

en: C&reate new dictionary:
uk: С&творити новий словник:

en: C&ustom
uk: Нет&ипове

en: Character &encoding:
uk: Код&ування символів:

en: Character encodin&g:
uk: Код&ування символів:

en: Closes the window
uk: Закриває вікно

en: Closing "Phrase Book" Window
uk: Закриття вікна «розмовника»

en: Closing the phrase &book edit window:
uk: Закривання вікна редагування &розмовника:

en: Command for speaking &texts:
uk: Ко&манда для декламації текстів:

en: Configuration
uk: Налаштування

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
uk: Копіює позначені записи з розмовника до буфера обміну даними

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
uk: Копіює позначені фрази з журналу до буфера обміну даними

en: Copies the selected section to the clipboard
uk: Копіювати вибране до буфера обміну даними

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
uk: Копіює позначену частину до буфера обміну даними. Якщо є якийсь текст, вибраний в полі редагування, його буде скопійовано до буфера обміну даними. Інакше позначені речення в журналі (якщо такі є) копіюються до буфера обміну даними.

en: Create an &empty wordlist
uk: Створити поро&жній список слів

en: Creating Word List
uk: Створення списку слів

en: Cu&t
uk: Виріза&ти

en: Current Maintainer
uk: Поточний супровідник

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
uk: Вирізає позначені записи з розмовника і переміщає їх до буфера обміну даними.

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
uk: Вирізає позначені фрази з журналу і пересуває їх до буфера обміну даними

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
uk: Вирізати позначене і розташувати його у буфері даних

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
uk: Вирізає позначену ділянку і поміщає дані у буфері обміну даними. Якщо в полі редагування позначено якийсь текст, його буде розташовано у буфері обміну даними. Інакше позначені речення в журналі (якщо такі є) буде розташовано у буфері обміну даних.

en: D&eselect All Entries
uk: Ск&асувати вибір всіх елементів

[ctx: Default dictionary]
en: Default
uk: Типовий

en: Deletes the currently selected phrases from the history
uk: Вилучає позначені фрази журналу

en: Deletes the selected entries from the phrase book
uk: Вилучає вибрані записи з розмовника

en: Deselects all phrases in the history
uk: Скасовує вибір всіх фраз в журналі

en: Dictionary
uk: Словник

en: Discard Changes
uk: Відкинути зміни

en: Do Not Add
uk: Не додавати

en: Enables/disables the phrasebook bar
uk: Вмикає/вимикає смужку розмовника

en: Enables/disables the statusbar
uk: Вмикає/вимикає рядок стану

en: Export Dictionary
uk: Експортувати словник

en: Export Phrase Book
uk: Експортувати розмовник

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
uk: Експортує, вибрані в даний момент, фрази або розмовники у файл

en: File Exists
uk: Файл існує

en: File Extension
uk: Суфікс назви файла

en: From &KDE documentation
uk: З документації &KDE

en: From &file
uk: З &файла

en: From f&older
uk: З т&еки

en: General Options
uk: Загальні параметри

en: History file to open
uk: Відкрити файл журналу

en: I&mport Standard Phrase Book
uk: І&мпортувати стандартний розмовник

en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, буде створено порожній словник. Програма KMouth автоматично додає нові введені слова у словник.

en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, новий словник буде створено або завантаженням файла словника, або підрахунком слів у тексті.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, новий словник буде створено з файла. Можна вибрати файл XML, стандартний текстовий файл або файл, який містить словник завершення слів. Якщо ви виберете стандартний текстовий файл або файл XML, частота слів виявляється просто за допомогою підрахунку повторення кожного слова.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, новий словник буде створюватись завантаженням всіх файлів в теці і її підтеках.

en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, новий словник буде створено через об'єднання існуючих словників.

en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, новий словник буде створено з розбору документації KDE. Частота слів виявляється просто за допомогою підрахунку повторення кожного слова.

en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, перед вставленням слів у новий словник буде перевірятись їхній правопис.

en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, правопис слів з документації KDE буде перевірятись перед включенням їх в новий словник.

en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, то вибрана фраза буде недоступною для виклику через клавіатурні скорочення. Можна змінити скорочення кнопкою поряд з параметром.

en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
uk: Якщо ви виберете цей параметр, то вибрана фраза буде недоступною для виклику через клавіатурні скорочення.

en: Import Phrasebook
uk: Імпортувати розмовник

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
uk: Імпортує файл і додає його вміст до словника фраз

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
uk: Імпортує стандартний розмовник і додає його вміст до розмовника

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
uk: Порожній список

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
uk: &Каталог:

en: Initial Configuration - KMouth
uk: Початкове налаштування - KMouth

en: Initial Phrase Book
uk: Початковий розмовник

en: Insert Into Edit Field
uk: Вставити в поле редагування

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
uk: В це поле редагування можна ввести фразу. Натисніть кнопку Декламувати, щоб прочитати введену фразу.

en: KDE Documentation
uk: Документація KDE

en: Language
uk: Мова

[ctx: Local characterset]
en: Local
uk: Локаль

en: Merge result
uk: Результат об’єднання

en: Merging dictionaries...
uk: Об'єднання словників…

en: Move &Up
uk: Пересунути &вгору

en: Name of the &phrase book:
uk: Назва &розмовника:

en: New Phrase &Book
uk: Новий &розмовник

en: Open File as History
uk: Відкрити файл як журнал

en: Opening file...
uk: Відкривається файл…

en: Opens an existing file as history
uk: Відкриває існуючий файл як журнал записів

en: Opens the configuration dialog
uk: Відкриває вікно налаштування

en: Original Author
uk: Початковий автор

en: Parsing directory...
uk: Аналіз каталогу…

en: Parsing file...
uk: Аналіз файла…

en: Parsing the KDE documentation...
uk: Аналіз документації KDE…

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
uk: Вставляє вміст буфера обміну даними в поточну позицію курсора в полі редагування.

en: Pastes the clipboard contents to current position
uk: Вставляє вміст буфера обміну даними в поточну позицію

en: Performing spell check...
uk: Виконується перевірка правопису…

en: Phrase
uk: Фраза

en: Phrase Book
uk: Розмовник

en: Phrase Books (*.phrasebook)
uk: розмовники (*.phrasebook)

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
uk: розмовники (*.phrasebook);;прості текстові файли (*.txt);;усі файли (*)

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
uk: розмовники (*.phrasebook);прості текстові файли (*.txt);усі файли (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
uk: прості текстові файли (*.txt);;розмовники (*.phrasebook);;усі файли (*)

en: Please decide which phrase books you need:
uk: Виберіть потрібні вам розмовники:

en: Preferences
uk: Вподобання

en: Printing...
uk: Друк…

en: Prints out the actual history
uk: Друкує поточний журнал

en: Quits the application
uk: Закриває програму

en: Save &History As...
uk: Зберегти &журнал як…

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Save Phrase Book
uk: Зберегти розмовник

en: Saves the actual history as...
uk: Зберігає поточний журнал як…

en: Saves the phrase book onto the hard disk
uk: Зберігає розмовник на жорсткому диску

en: Saving history with a new filename...
uk: Запис журналу з новою назвою файла…

en: Select &All Entries
uk: Ви&брати всі елементи

en: Selects all phrases in the history
uk: Вибирає всі фрази в журналі

en: Send the data as standard &input
uk: Надсилати дані як стандартний &ввід

en: Shortcut
uk: Скорочення

en: Shortcut for the phrase:
uk: Скорочення для фрази:

en: Show P&hrasebook Bar
uk: Показати смужку &розмовника

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
uk: Вихід…

en: Source of New Dictionary (1)
uk: Джерело нового словника (1)

en: Source of New Dictionary (2)
uk: Джерело нового словника (2)

en: Speak Immediately
uk: Декламувати негайно

en: Speaks the currently active sentence(s)
uk: Декламує речення, яке(і) в даний момент активне(і)

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
uk: Декламує речення, які в даний момент активні. Якщо є якийсь текст в полі редагування, його буде прочитано. Інакше, будуть прочитані вибрані речення в журналі (якщо такі є).

en: Speaks the currently selected phrases in the history
uk: Декламує позначені фрази з журналу

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
uk: &Декламувати

en: Text of the &phrase:
uk: Текст &фрази:

en: Text-to-Speech
uk: Синтез мовлення з тексту

en: Text-to-Speech Configuration
uk: Налаштування синтезу мовлення з тексту

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
uk: Файл %1 вже існує. Перезаписати його?

[ctx: The job is done]
en: Ready.
uk: Завершено.

en: There was an error loading file
    %1
uk: Помилка завантаження файла
    %1

en: There was an error saving file
    %1
uk: Помилка збереження файла
    %1

en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
uk: Прапорець вказує чи текст посилається до синтезатора мовлення як стандартний ввід.

en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
uk: Тут вказується чи вибрані у розмовнику фрази негайно читаються, чи просто вставляються в поле редагування.

en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
uk: Тут вказуються чи розмовник автоматично зберігається, коли закривається вікно редагування.

en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
uk: Цей комбінований список вказує, яке кодування символів використовується для подачі тексту.

en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
uk: Це поле вказує і команди, які використовуються для декламування текстів, і їхні параметри. KMouth розпізнає наступні шаблони заміни:
    %t — текст, який потрібно прочитати
    %f — назва файла, який містить текст
    %l — код мови
    %% — знак відсотків

en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
uk: Цей список містить всі наявні словники для завершення слів. KMouth буде показувати комбінований список поряд з полем редагування в головному вікні, якщо цей список має більше, ніж один словник. Ви можете вибрати словник, який ви хочете використовувати для завершення слів.

en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
uk: Цей список містить поточний розмовник в структурі дерева. Ви можете вибрати і змінити індивідуальні розмовники та під-розмовники

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
uk: Цей список містить журнал прочитаних речень. Ви можете вибрати речення і натиснути кнопку Декламувати, щоб ще раз їх прочитати.

en: Tips, extended phrase books
uk: Підказки, розширені розмовники

en: Toggle the statusbar...
uk: Перемикання рядка стану…

en: Toggling menubar...
uk: Перемикання смужки меню…

en: Toggling phrasebook bar...
uk: Перемикання смужки розмовника…

en: Toggling toolbar...
uk: Перемикання пенала…

en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
uk: Цією кнопкою можна додати новий словник до списку наявних словників.

en: With this button you delete the selected dictionary.
uk: Цією кнопкою можна вилучити вибраний словник.

en: With this button you export the selected dictionary to a file.
uk: Цією кнопкою можна експортувати вибраний словник у файл.

en: With this button you move the selected dictionary down.
uk: Цією кнопкою можна пересунути вибраний словник вниз.

en: With this button you move the selected dictionary up.
uk: Цією кнопкою можна пересунути вибраний словник вгору.

en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
uk: У цьому комбінованому списку вкажіть мову, яка має бути асоційована з новим словником.

en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
uk: Тут вибирається кодування символів для завантаження текстових файлів. Цей параметр не стосується файлів XML та словникових файлів.

en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
uk: Тут можна вибрати мову, пов'язану з вибраним словником.

en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
uk: З цього комбінованого списку вибирається мова, яку буде використано для створення нового словника. KMouth буде робити аналіз файлів документації тільки цієї мови.

en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
uk: В цьому полі вводу виберіть теку OpenOffice.org, яка буде використовуватись для перевірки правопису слів в новому словнику.

en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
uk: У цьому полі вказується назва вибраного словника.

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
uk: В цьому полі можна вказати каталог, який ви хочете завантажити для створення нового словника.

en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
uk: В цьому полі вводу вкажіть, який файл ви хочете завантажити для створення нового словника.

en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
uk: В цьому полі вказуються назва під-розмовника або вміст фрази.

en: Word Completion
uk: Завершення слів

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>.
uk: Вибрана вами назва файла <i>%1</i> має суфікс, який відрізняється від <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
uk: Вибрана вами назва файла <i>%1</i> має суфікс, який відрізняється від <i>.phrasebook</i>. Хочете додати <i>.phrasebook</i> до назви?

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>.
uk: Вибрана вами назва файла <i>%1</i> має суфікс <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
uk: Вибрана вами назва файла <i>%1</i> має суфікс <i>.phrasebook</i>. Хочете зберегти у форматі розмовника?

en: without name
uk: без назви
