krusader - en to uk translation catalogue (1675 entries)

en: 	Ready: %2/1 file, %3/%4 | 	Ready: %2/%1 files, %3/%4
uk[0]: 	Виконано: %2 з %1 файла, %3 з %4
uk[1]: 	Виконано: %2 з %1 файлів, %3 з %4
uk[2]: 	Виконано: %2 з %1 файлів, %3 з %4
uk[3]: 	Виконано: %2 з %1 файла, %3 з %4

en: 
    Make sure that the %1 binary is installed properly on your system.
uk: 
    Переконайтеся, що у вашій системі виконуваний файл %1 встановлено належним чином.

en: 
    Request user confirmation for the following operations:
uk: 
    Krusader буде запитувати користувача про підтвердження:

en: 
    Validity checking is impossible without a good CRC file. Continue combining?
uk: 
    Без чинного файла CRC перевірка неможлива. Продовжити об'єднання?

en:  (%2 byte) |  (%2 bytes)
uk[0]:  (%2 байт)
uk[1]:  (%2 байта)
uk[2]:  (%2 байтів)
uk[3]:  (1 байт)

en: %1 (Link)
uk: %1 (посилання)

en: %1 Job | %1 Jobs
uk[0]: %1 завдання
uk[1]: %1 завдання
uk[2]: %1 завдань
uk[3]: %1 завдання

en: %1 cannot open %2
uk: %1 не вдалося відкрити %2

en: %1 does not seem to be a valid bookmarks file
uk: %1, здається, не є коректним файлом закладок

en: %1 file: ~ %2 | %1 files: ~ %2
uk[0]: %1 файл: ~ %2
uk[1]: %1 файли: ~ %2
uk[2]: %1 файлів: ~ %2
uk[3]: Один файл: ~ %2

en: %1 free
uk: Вільно %1

en: %1 instead of %2
uk: %1 замість %2

en: %1 is bigger than %2 MB
uk: Розмір %1 перевищує %2 МБ

[ctx: %1 is the mount point of the remote share]
en: Remote Share [%1]
uk: Віддалений спільний ресурс [%1]

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, test failed.
uk: %1, перевірка зазнала невдачі.

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, unsupported archive type.
uk: %1, непідтримуваний формат архіву.

[ctx: %1=filename, %2=percentage]
en: Searching content of '%1' (%2)
uk: Пошук серед вмісту '%1' (%2)

[ctx: %1=folder path]
en: Access to %1 denied
uk: У доступі до %1 відмовлено

[ctx: %1=free space,%2=total space,%3=percentage of usage, %4=mountpoint,%5=filesystem type]
en: %1 free out of %2 (%3%) on %4 [(%5)]
uk: На %4 [(%5)] вільно %1 з %2 (%3%)

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize in Bytes, %5=filesize of all items in folder,%6=filesize in Bytes]
en: %1 out of %2, %3 (%4) out of %5 (%6)
uk: %1 з %2, %3 (%4) з %5 (%6)

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize of all items in folder]
en: %1 out of %2, %3 out of %4
uk: %1 з %2, %3 з %4

en: %Each% is not allowed in parameter to %1
uk: %Each% заборонений у параметрі до %1

en: %Each% may not be in the second argument of %Move%
uk: %Each% не може бути другим аргументом до %Move%

en: %d will be replaced by the workdir.
uk: %d буде замінено на робочий каталог.

en: %t will be replaced by the title of the action,
    %d with the workdir.
uk: %t буде замінено на назву дії,
    %d — на робочий каталог.

en: &Add
uk: &Додати

en: &Advanced
uk: &Додатково

en: &Advanced <<
uk: &Додатково <<

en: &Advanced >>
uk: &Додатково >>

en: &All Files
uk: &Всі файли

en: &Brief View
uk: &Скорочений перегляд

en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: &Case sensitive
uk: &З урахуванням регістру

en: &Center Map Here
uk: &Центрувати карту тут

en: &Close
uk: &Закрити

en: &Close Current Tab
uk: &Закрити поточну сторінку

en: &Compare Files
uk: &Порівняти файли

en: &Compare Folders
uk: &Порівняти теки

en: &Connect
uk: &З'єднати

en: &Custom
uk: &Нетиповий

en: &Delete
uk: &Вилучити

en: &Delete (left single)
uk: &Вилучити (залишити одинарним)

en: &Delete All
uk: &Вилучити все

en: &Detach Tab
uk: &Від'єднати вкладку

en: &Detailed View
uk: &Докладний перегляд

en: &Do not search in
uk: &Не шукати в

en: &Edit
uk: З&міни

en: &Eject
uk: Ви&штовхнути

en: &File
uk: &Файл

en: &General
uk: &Загальне

en: &Generic Viewer
uk: &Загальний переглядач

en: &Go
uk: Пере&хід

en: &Help
uk: &Довідка

en: &Hex Viewer
uk: &Шістн. переглядач

en: &Invert Selection
uk: &Інвертувати вибір

en: &Left folder:
uk: &Ліва тека:

en: &Lister
uk: П&ерелік

en: &Load
uk: &Завантажити

en: &Local files only (no URLs)
uk: &Тільки локальні файли (не URL)

en: &Locate...
uk: &Розташування…

en: &Match whole word only
uk: Тільки &збіг цілих слів

en: &Modified between
uk: &Змінено між

en: &Mount
uk: З&монтувати

en: &MountMan...
uk: &Монтування пристроїв…

en: &New Text File...
uk: &Новий текстовий файл…

en: &Next Tab
uk: &Наступна вкладка

en: &Normal
uk: &Звичайний

en: &Not modified after
uk: &Не було змін після

en: &Of type:
uk: Ти&пу:

en: &Open
uk: &Відкрити

en: &Options
uk: &Параметри

en: &Pause
uk: &Пауза

en: &Previous Tab
uk: &Попередня вкладка

en: &Profile handler
uk: Обробник &Профілю

en: &Properties...
uk: &Властивості…

en: &Reload
uk: &Перезавантажити

en: &Results
uk: &Результати

en: &Right folder:
uk: &Права тека:

en: &Search...
uk: &Пошук…

en: &Search:
uk: По&шук:

en: &Select All
uk: &Вибрати все

en: &Select Newer and Single
uk: &Позначити новіші і одинарні

en: &Select items
uk: &Вибрати елементи

en: &Settings
uk: П&араметри

en: &Skip
uk: Проп&устити

en: &Split
uk: &Розділити

en: &Start
uk: &Старт

en: &Synchronizer
uk: &Синхронізатор

en: &Text Viewer
uk: &Переглядач тексту

en: &Text:
uk: &Текст:

en: &Toolbars
uk: &Панелі

en: &Tools
uk: &Інструменти

en: &Trash
uk: &Смітник

en: &Trash All
uk: Ви&лучити все

en: &Unmount
uk: &Демонтувати

en: &Unpack...
uk: &Розпакувати…

en: &Unselect Group...
uk: &Скасувати вибір групи…

en: &View
uk: П&ерегляд

en: &Window
uk: &Вікно

en: (1 byte) | (%1 bytes)
uk[0]: (%1 байт)
uk[1]: (%1 байта)
uk[2]: (%1 байтів)
uk[3]: (%1 байт)

en: (Broken Link)
uk: (Помилкове посилання)

en: *.txt|Text files
    *|All files
uk: *.txt|текстові файли
    *|всі файли

en: *.xml|XML files
    *|All files
uk: *.xml|файли XML
    *|всі файли

en: ...
uk: …

en: 1.2 MB (5.25")
uk: 1.2 MБ (5.25")

en: 1.44 MB (3.5")
uk: 1.44 MБ (3.5")

en: 100 MB (ZIP)
uk: 100 МБ (ZIP)

en: 250 MB (ZIP)
uk: 250 МБ (ZIP)

en: 360 kB (5.25")
uk: 360 КБ (5.25")

en: 650 MB (CD-R)
uk: 650 МБ (CD-R)

en: 700 MB (CD-R)
uk: 700 МБ (CD-R)

en: 720 kB (3.5")
uk: 720 КБ (3.5")

en: <Last session>
uk: <Попередній сеанс>

en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br/>The reported error was: %1
uk: <b>Не вдалося створити панель вбудованого термінала.</b><br/>Повідомлення про помилку: %1

en: <b>Caution when moving into archives:</b><br/><b>Failure during the process might result in data loss.</b><br/><b>Moving archives into themselves will delete them.</b>
uk: <b>Попередження щодо пересування даних до архівів:</b><br/><b>Помилка під час виконання дії може призвести до втрати даних.</b><br/><b>Пересування архівів до самих себе призведе до вилучення даних.</b>

en: <b>Useractions</b> can be grouped in categories for better distinction. Choose a existing <i>Category</i> or create a new one by entering a name.
uk: <b>Дії користувача</b> можна згрупувати у категорії для кращої організації. Виберіть вже створену <i>Категорію</i> або створіть нову ввівши назву.

en: <p><b>Asymmetric mode</b></p><p>The left side is the destination, the right is the source folder. Files existing only in the left folder will be deleted, the other differing ones will be copied from right to left.</p><p><b>Note</b>: useful when updating a folder from a file server.</p>
uk: <p><b>Асиметричний режим</b></p> <p> Лівий бік — це місце призначення, а правий — тека джерела. Файли, які існують тільки в лівій теці, буде вилучено, інші, які мають розходження будуть скопійовані з правого боку на лівий.</p><p><b>Зауваження</b>: придатне при поновленні теки з сервера файлів.</p>

en: <p>At startup, the main window will resize itself to the size it was when last shutdown. It will also appear in the same location of the screen, having panels sorted and aligned as they were before.</p> <p>If this option is disabled, you can use the menu <i>Window -> Save Position</i> option to manually set the main window's size and position at startup.</p>
uk: <p>Під час запуску Krusader змінить свої розміри до тих, які були перед закриттям. Також, Krusader з'явиться на екрані в тому самому місці, а його панелі впорядковані та вирівняні як і були.</p><p>Якщо цей параметр вимкнено, можете скористатись меню <i>Вікно -> Зберегти позицію</i>,щоб вручну вказати розмір та позицію програми Krusader під час запуску.</p>

en: <p>Case insensitive filename compare.</p><p><b>Note</b>: useful when synchronizing Windows filesystems.</p>
uk: <p>Порівняння без урахування регістру.</p><p><b>Зауваження</b>: корисно для синхронізації на файлових системах Windows.</p>

en: <p>Ignore date information during the compare process.</p><p><b>Note</b>: useful if the files are located on network filesystems or in archives.</p>
uk: <p>Ігнорувати інформацію про дату під час процесу порівняння.</p><p><b>Зауваження</b>: корисно, якщо розташовано у мережних файлових системах або у архівах.</p>

en: <p>Shows the last cursor position in the non active list panel.</p><p>This option is only available when you don't use the <i>KDE default colors</i>.</p>
uk: <p>Показує останню позицію курсора в неактивній панелі списку.</p><p>Цей
    параметр доступний, лише якщо ви не використовуєте <i>типові кольори KDE</i>.</p>

en: <p>Skip this one or delete all?</p></qt>
uk: <p>Пропустити її чи вилучити все?</p></qt>

en: <p>Skip this one or trash all?</p></qt>
uk: <p>Пропустити її чи надіслати до смітника увесь вміст?</p></qt>

en: <p>The <b>background color</b> and the <b>alternate background</b> color alternates line by line.</p><p>When you don't use the <i>KDE default colors</i>, you can configure the alternate colors in the <i>colors</i> box.</p>
uk: <p><b>Колір тла</b> та <b>альтернативний колір тла</b> чергуються рядок за рядком.</p><p>Якщо ви не використовуєте <i>типові кольори KDE</i>, ви можете налаштувати альтернативні кольори в рамці <i>кольорів</i>.</p>

en: <p>The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    <p>Please consult the handbook to learn more about the syntax.</p>
uk: <p><i>Команда</i> визначає команду: яку буде виконано після використання <b>Дії користувача</b>. Це може бути проста команда оболонки або складна послідовність декількох команд з <b>Заповнювачами</b>.</p><p>Приклади:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    <p>Будь ласка, прочитайте довідку, щоб дізнатися більше про синтаксис.</p>

en: <p>The colors of the inactive panel are calculated by a dim color and a dim factor.</p>
uk: <p>Кольори неактивної панелі обчислюються з кольором притлумлення та його множником.</p>

en: <p>The filename filtering criteria is defined here.</p><p>You can make use of wildcards. Multiple patterns are separated by space (means logical OR) and patterns are excluded from the search using the pipe symbol.</p><p>If the pattern is ended with a slash (<code>*pattern*/</code>), that means that pattern relates to recursive search of folders.<ul><li><code>pattern</code> - means to search those files/folders that name is <code>pattern</code>, recursive search goes through all subfolders independently of the value of <code>pattern</code></li><li><code>pattern/</code> - means to search all files/folders, but recursive search goes through/excludes the folders that name is <code>pattern</code></li></ul></p><p>It is allowed to use quotation marks for names that contain space. Filter <code>"Program&nbsp;Files"</code> searches out those files/folders that name is <code>Program&nbsp;Files</code>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Note</b>: the search term '<code>text</code>' is equivalent to '<code>*text*</code>'.</p>
uk: <p>Тут визначаються критерії фільтрування файлів.</p><p>Ви можете використати шаблони. Декілька зразків розділяються пробілами (означає АБО), а зразок того, що буде відкинуто під час пошуку, позначається символом конвеєризації (вертикальною рискою).</p><p>Якщо зразок завершується похилою рискою (<code>*зразок*/</code>), це означає, що він стосується рекурсивного пошуку у теках.<ul><li><code>зразок</code> означає «шукати такі файли або теки, назва яких — <code>зразок</code>, рекурсивний пошук охоплює всі підтеки незалежно від значення <code>зразок</code>»</li><li><code>зразок/</code> означає «шукати такі файли або теки, але рекурсивний пошук оминатиме або не братиме до уваги теки, назва яких — <code>зразок</code>»</li></ul><p></p><p>Для пошуку назв, які містять пробіли, можна скористатися лапками. Фільтр <code>"Program&nbsp;Files"</code> призводить до пошуку файлів або тек, назва яких <code>Program&nbsp;Files</code>.</p>Приклади:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Зауваження</b>: ключ пошуку «<code>текст</code>» еквівалентний до «<code>*текст*</code>».</p>

en: <p>Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.</p><p><b>Note</b>: The <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.</p>
uk: <p>Унікальна назва <b>Дії користувача</b>. Вона використовується у <i>Конфігураторі</i> та не з’явиться у жодному з інших меню.</p><p><b>Зауваження</b>: <i>Заголовок</i> буде показано у <b>Меню користувача</b> може бути встановлено нижче.</p>

en: <p>Use KDE's global color configuration.</p><p><i>KDE System Settings -> Application Appearance  -> Colors</i></p>
uk: <p>Використовувати загальне налаштування кольорів KDE.</p><p><i>Системні параметри KDE -> Вигляд вікон програм -> Кольори</i></p>

en: <p>Use global setting:</p><p><i>Plasma System Settings -> Input Devices -> Mouse</i></p>
uk: <p>Використовувати загальні параметри Плазми:</p><p><i>Системні параметри KDE -> Пристрої введення -> Мишка</i></p>

en: <qt><b>Welcome to Krusader.</b><p>As this is your first run, your machine will now be checked for external applications. Then the Konfigurator will be launched where you can customize Krusader to your needs.</p></qt>
uk: <qt><b>Ласкаво просимо до Krusader!</b><p>Оскільки ви запустили його вперше, програма виконає пошук зовнішніх програм у вашій системі. Потім буде запущено Конфігуратор, за допомогою якого ви можете налаштувати Krusader відповідно до ваших потреб.</p></qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
uk: <qt><i>«%1»</i> буде <b>остаточно</b> вилучено.</qt>

en: <qt><p>Edit file.</p><p>The editor can be defined in Konfigurator, default is <b>internal editor</b>.</p></qt>
uk: <qt><p>Редагувати файл.</p><p>Редактор налаштовується в Конфігураторі; стандартним є <b>внутрішній редактор</b>.</p></qt>

en: <qt><p>Folder <b>%1</b> is not empty.</p>
uk: <qt><p>Тека <b>%1</b> не є порожньою.</p>

en: <qt><p>Open terminal in current folder.</p><p>The terminal can be defined in Konfigurator, default is <b>konsole</b>.</p></qt>
uk: <qt><p>Відкрити термінал у поточній теці.</p><p>Можна вказати термінал в Конфігураторі; стандартний — <b>konsole</b>.</p></qt>

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>All data in the previous archive will be lost.</p></qt>
uk: <qt><p>Архів <b>%1.%2</b>  вже існує. Ви дійсно хочете перезаписати його?</p><p>Всі дані з попереднього архіву буде втрачено!</p></qt>

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>Zip will replace identically named entries in the zip archive or add entries for new names.</p></qt>
uk: <qt><p>Архів <b>%1.%2</b> вже існує. Бажаєте перезаписати його?</p><p>Zip перезапише в архіві zip елементи з однаковими назвами або додасть елементи, у яких назви нові.</p></qt>

en: <qt><p>Well, it is actually quite simple: you type your command here and Krusader obeys.</p><p><b>Tip</b>: move within command line history with &lt;Up&gt; and &lt;Down&gt; arrows.</p></qt>
uk: <qt><p>Це досить просто: ви вводите сюди свою команду і Krusader вам підкоряється.</p><p><b>Підказка</b>: Пересуватись історією командного рядка можна за допомогою стрілок &lt;Вгору&gt; та &lt;Вниз&gt;.</p></qt>

en: <qt>Could not start <b>%1</b>.</qt>
uk: <qt>Не вдалося запустити <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Do you really want to delete this item <b>physically</b> (not just removing it from the virtual items)?</qt> | <qt>Do you really want to delete these %1 items <b>physically</b> (not just removing them from the virtual items)?</qt>
uk[0]: <qt>Ви справді бажаєте вилучити цей %1 елемент <b>фізично</b> (не просто вилучити його зі списку віртуальних елементів)?</qt>
uk[1]: <qt>Ви справді бажаєте вилучити ці %1 елемента <b>фізично</b> (не просто вилучити його зі списку віртуальних елементів)?</qt>
uk[2]: <qt>Ви справді бажаєте вилучити ці %1 елементів <b>фізично</b> (не просто вилучити його зі списку віртуальних елементів)?</qt>
uk[3]: <qt>Ви справді бажаєте вилучити цей %1 елемент <b>фізично</b> (не просто вилучити його зі списку віртуальних елементів)?</qt>

en: <qt>Krusader cannot find a checksum tool that handles %1 on your system. Please check the <b>Dependencies</b> page in Krusader's settings.</qt>
uk: <qt>Krusader не вдалося знайти інструмент підрахунку контрольної суми для обробки %1 у вашій системі. Будь ласка, зверніться до сторінки <b>Залежності</b> у налаштуваннях Krusader.</qt>

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
uk: <qt>Теку за адресою <i>«%1»</i> буде <b>рекурсивно</b> і <b>остаточно</b> вилучено.</qt>

en: <qt>There was an error while running <b>%1</b>.</qt>
uk: <qt>Під час виконання <b>%1</b> сталася помилка.</qt>

en: >> Reading...
uk: >> Читання…

en: >> Reading: %1
uk: >> Читання: %1

en: >> Reading: %1 % complete...
uk: >> Читання: виконано %1%…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
uk: Пересунути до смітника

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
uk: Властивості

[ctx: @title:column]
en: Date
uk: Дата

[ctx: @title:column]
en: Size
uk: Розмір

[ctx: @title:column file name]
en: Name
uk: Назва

[ctx: @title:menu]
en: Locate
uk: Пошук розташування

en: A detailed description of the <b>Useraction</b>. It is only displayed in the <i>Konfigurator</i> and via <code>Shift+F1</code>.
uk: Детальний опис <b>Дії користувача</b>. Він показується тільки у <i>Конфігураторі</i> та через <code>Shift+F1</code>.

en: A folder or a file with this name already exists.
uk: Тека або файл з цією назвою вже існує.

en: A plain mouse button resets selection
uk: Клацання кнопкою скидає позначення

en: A predefined selection is a file-mask which you often use.
    Some examples are: "*.c, *.h", "*.c, *.o", etc.
    You can add these masks to the list by typing them and pressing the Add button.
    Delete removes a predefined selection and Clear removes all of them.
    Notice that the line in which you edit the mask has its own history, you can scroll it, if needed.
uk: Готовий вибір — це файлова маска, яку ви часто використовуєте, наприклад
    «*.c, *.h», «*.c, *.o» тощо. Можна додати ці маски до списку
    ввівши їх і натиснувши кнопку «Додати». «Вилучити» вилучає
    готовий вибір, а «Очистити» — вилучає їх всі. Рядок, в якому ви редагуєте маску, має власну історію, отже можна її переглядати.

en: A single click on a file will select and focus, a double click opens the file or steps into the folder.
uk: Одинарне клацання на позначці файла буде вибирати й фокусувати, а подвійне клацання відкриває файл або входить до теки.

en: A&ll
uk: В&сі

en: About to calculate checksum for the following files or folders:
uk: Обчислюємо контрольну суму для таких файлів або тек:

en: About to connect to...
uk: З'єднання з…

en: About to verify the following checksum file
uk: Готуємося до перевірки вказаного нижче файла контрольної суми

en: Accessing files is not supported with %1 archives
uk: У архівах %1 доступ до файлів не підтримується

en: Accessing the file requires a password.
uk: Для доступу до файла потрібен пароль.

en: Action Property
uk: Властивість дії

en: Action without name detected. This action will not be imported.
    This is an error in the file, you may want to correct it.
uk: Знайдено дію без назви. Цю дію не буде імпортовано.
    Це є помилкою у файлі, можливо ви захочете її виправити.

en: ActionMan - Manage Your Useractions
uk: Керівник — Керуйте вашими діями

en: Actions Toolbar
uk: Панель дій

en: Active
uk: Активна

en: Active panel
uk: Активна панель

en: Active panel follows Embedded Terminal working directory
uk: Активна панель синхронізується із робочим каталогом вбудованого термінала

en: Add
uk: Додати

en: Add <b>Placeholders</b> for the selected files in the panel.
uk: Додати <b>Заповнювачі</b> для позначених файлів на панелі.

en: Add Bookmark
uk: Додати закладку

en: Add MIME to the selected protocol on the link list.
uk: Додати тип MIME до вибраного протоколу в списку посилань.

en: Add new atomic extension
uk: Додати новий елементарний суфікс

en: Add new entry
uk: Додати новий елемент

en: Add new hidden mount point
uk: Додати нову приховану точку монтування

en: Add protocol to the link list.
uk: Додати протокол до списку посилань.

en: Adds the selection in the line-edit to the list
uk: Додає вибране в рядку редагування до списку

en: Advanced
uk: Додатково

en: Advanced Properties
uk: Додаткові властивості

en: Again
uk: Знову

en: All Files
uk: Всі файли

en: All files beginning with capital letters appear before files beginning with non-capital letters (UNIX default).
uk: Всі файли, назви яких починаються з великої літери будуть показані перед файлами з малих літер (типово для UNIX).

en: Allows one to tweak the <i>Command</i> before it is executed.
uk: Це дозволяє підправити <i>команду</i> перед її виконанням.

en: Alphabetical
uk: За абеткою

en: Alphabetical and numbers
uk: За абеткою і порядком чисел

en: Alt+Click
uk: Alt+клацання

en: Alternate background:
uk: Альтернативне тло:

en: Alternate selected background:
uk: Альтернативне позначене тло:

en: Alternative Delete
uk: Альтернативне вилучення

en: Always show current item
uk: Завжди показувати поточний запис

en: Always show full path in Navigator bar by default.
uk: Завжди показувати шлях на смужці навігації повністю.

en: Always show search bar
uk: Завжди показувати смужку пошуку

en: Always sort dirs by name
uk: Завжди сортувати каталоги за назвою

en: An error has happened, related to the external program '%1'. The error message is: '%2'.
uk: Сталася помилка, яку пов'язано із зовнішньою програмою «%1». Повідомлення про помилку: «%2».

en: An error occurred while accessing '%1'
uk: Під час спроби доступу до «%1» сталася помилка

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
uk: Під час спроби доступу до «%1» трапилася помилка, повідомлення системи: %2

en: Any Character
uk: Будь-який символ

en: Any date
uk: Будь-яка дата

en: Append
uk: Дописати

en: Append selected item(s) to Amarok playlist
uk: Додати позначені файли до списку відтворення Amarok

en: Append to current clipboard content with this separator (optional):
uk: Дописати до поточного вмісту кишені з цим роздільником (не обов'язково)

en: Application
uk: Прикладна програма

en: Apply &selection to folders
uk: Застосовувати &позначення до тек

en: Apply filter to folder&s
uk: Застосувати фільтр до &тек

en: Apply settings to other tabs
uk: Застосувати параметри до інших вкладок

en: Archive tests passed.
uk: Перевірка архіву завершилася успішно.

en: Archives
uk: Архіви

en: Archives handling
uk: Обробка архівів

en: Are you sure that you want to remove all selected actions?
uk: Ви дійсно хочете вилучити всі позначені дії?

en: Are you sure you want to quit?
uk: Ви дійсно хочете вийти?

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in editor command:
    %1
uk: Помилкове використання лапок у команді редактора:
    %1

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in terminal command:
    %1
uk: Помилкове використання лапок у команді термінала:
    %1

en: Arguments of updatedb:
uk: Аргументи для updatedb:

en: Ask Parameter from User...
uk: Запитати про параметр у користувача…

en: Ask for a result name when feeding items to the listbox. By default the standard value is used.
uk: Запитати про назву під час подачі пунктів до списку. Типово буде використано стандартну назву.

en: Asymmetric
uk: Асиметрично

en: At Least
uk: Щонайменше

en: At Most
uk: Щонайбільше

en: Atomic extensions
uk: Елементарні суфікси

en: Atomic extensions must start with '.' and must contain at least one more '.' character.
uk: Елементарні суфікси мають починатися з «.» та мають містити хоча б один додатковий символ «.».

en: Atomic extensions:
uk: Елементарні суфікси:

en: Audio CD/DVD-ROM
uk: Аудіо-КД/DVD-ROM

en: Audio Files
uk: Аудіофайли

en: Author (retired)
uk: Автор (колишній)

en: Automatically Resize Columns
uk: Автоматичні масштабувати стовпчики

en: Automatically escape spaces
uk: Автоматичні вилучати пробіли

en: Automount filesystems
uk: Автоматичне монтування файлових систем

en: Autoselect folders
uk: Автоматичне позначення тек

en: Background:
uk: Тло:

en: Backs current file up in current folder and asks the user for a new filename. By default ".old" is appended to the original filename.
uk: Створити резервну копію поточного файла у поточній теці і запитати користувача про назву нового файла. Типово, до початкової назви файла буде дописано «.old».

en: Backup current
uk: Створити резервну копію

en: Backup current file in current folder
uk: Створити резервну копію поточного файла у поточній теці

en: Based on KDE's selection mode
uk: Режим вибору KDE

en: Basic Operations
uk: Основні дії

en: Basic Properties
uk: Основні властивості

en: Be sure you know what you are doing.
uk: Зважте на можливі наслідки ваших дій!

en: Belongs to &user
uk: Належить до &користувача

en: Belongs to gr&oup
uk: Належить до &групи

en: Black
uk: Чорний

en: Blue
uk: Синій

en: BookMan II
uk: Керування закладками II

en: Bookmark Search
uk: Пошук у закладках

en: Bookmark search is also applied to special items in bookmark menu like Trash, Popular URLs, Jump Back, etc.
uk: Пошук у закладках буде стосуватися спеціальних пунктів у меню закладок, зокрема пунктів «Смітник», «Популярні адреси», «Повернутися назад» тощо.

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Bosnian translation
uk: Переклад боснійською

en: Both
uk: Обидві

en: Both keys allow selecting files. To select more than one file, hold the Ctrl key and click the left mouse button. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
uk: Обидві клавіші дають змогу обирати файли. Щоб вибрати більше, ніж один файл, натисніть клавішу Ctrl й клацніть лівою кнопкою мишки. Контекстне меню викликається клацанням правою кнопкою мишки.

en: Bottom
uk: Внизу

en: Brazilian Portuguese translation
uk: Переклад бразильською португальською

en: Bring Main Window to Top
uk: Зробити головне вікно верхнім

en: Browse Archive
uk: Навігація архівом

en: Browse Archives As Folders
uk: Навігація архівами як теками

en: Bulgarian translation
uk: Переклад болгарською

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Byte
uk: Байт

en: C&opy selected to clipboard (left)
uk: К&опіювати позначене до буфера (ліва)

en: CD/DVD-ROM
uk: КД/DVD-ROM

en: Calculate &Occupied Space
uk: Підрахувати &зайняте місце

en: Calculate Occupied Space
uk: Обчислення зайнятого місця

en: Camera
uk: Фотоапарат

en: Can not open "%1"
uk: Не вдалося відкрити «%1»

en: Cancel Job
uk: Скасувати завдання

en: Cancel Refresh of View
uk: Скасувати оновлення перегляду

en: Cancel folder space calculation
uk: Скасувати обчислення розміру тек

en: Cannot edit %1
uk: Редагування %1 неможливе

en: Cannot find a batch rename tool.
    You can get KRename at %1
uk: Не вдається знайти засіб для групового перейменування файлів.
    Пакунок KRename можна взяти з %1

en: Cannot find the 'locate' command. Please install the findutils-locate package of GNU, or set its dependencies in Konfigurator
uk: Не вдається знайти команду «locate». Будь ласка, встановіть пакунок findutils-locate від GNU або вкажіть параметри команди у Конфігураторі

en: Cannot open %1 for writing.
    Nothing exported.
uk: Не вдалося відкрити %1 для запису!
    Нічого не експортовано.

en: Cannot open %1.
uk: Не вдалося відкрити %1.

en: Cannot open the first split file of %1.
uk: Неможливо відкрити перший розділений файл з %1.

en: Cannot open the folder %1.
uk: Не вдалося відкрити теку %1.

en: Cannot pack files onto a virtual destination.
uk: Неможливо запакувати файли до віртуального місця.

en: Cannot pack, the passwords are different.
uk: Пакування неможливе. Паролі відрізняються.

en: Cannot remove old link: %1
uk: Не вдається вилучити старе посилання: %1

en: Cannot run user action, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
uk: Не вдалося виконати дію від імені користувача: не знайдено %1 або цей файл не є виконуваним. Будь ласка, перевірте, чи встановлено kde-cli-tools.

en: Cannot split a folder.
uk: Не можна розділяти теку.

en: Cannot start 'locate'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
uk: Неможливо запустити «locate»! Перевірте сторінку «Залежності» в Конфігураторі.

en: Cannot start 'mount'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
uk: Не вдалося запустити «mount»! Перевірте сторінку «Залежності» в Конфігураторі.

en: Cannot start root mode Krusader, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
uk: Не вдалося запустити Krusader у режимі адміністратора: не знайдено %1 або цей файл не є виконуваним. Будь ласка, перевірте, чи встановлено kde-cli-tools.

en: Capacity: %1
uk: Місткість: %1

en: Caption (optional):
uk: Підпис (не обов'язково):

en: Carriage Return
uk: Повернення каретки

en: Cas&e sensitive
uk: З ура&хуванням регістру

en: Case Sensitive
uk: З урахуванням регістру

en: Case sensitive
uk: З врахуванням регістру

en: Case sensitive sorting
uk: Впорядкування з урахуванням регістру

en: Catalan translation
uk: Переклад каталанською

en: Category:
uk: Категорія:

en: Chan&ge...
uk: Зміни&ти…

en: Change the search mode
uk: Змінити режим пошуку

en: Changes the panel folder to the home folder.
uk: Змінює теку на панелі на домашню теку.

en: Changes the panel folder to the other panel folder.
uk: Змінює теку на панелі на теку іншої панелі.

en: Changes the panel folder to the parent folder.
uk: Змінює теку на панелі на батьківську теку.

en: Changes the panel folder to the root folder.
uk: Змінює теку на панелі на кореневу.

en: Character code
uk: За кодом символів

en: Character code and numbers
uk: За кодом символів і порядком чисел

en: Check the archive's integrity after packing it.
uk: Якщо ввімкнено, Krusader буде перевіряти архів після пакування.

en: Check the state of the user interface components and restore them to their condition when last shutdown.
uk: Krusader перевіряє стан компонентів інтерфейсу користувача і відновлює їх до стану, у якому вони були перед останнім закриттям.

en: Checksum Results
uk: Результати обчислення контрольних сум

en: Checksum Utilities
uk: Інструменти контрольної суми

en: Checksum file:
uk: Файл контрольної суми:

en: Checksums were created successfully
uk: Контрольні суми успішно створено

en: Checksums were verified successfully
uk: Контрольні суми успішно перевірено

en: Chinese Simplified translation
uk: Переклад спрощеною китайською

en: Choose Files
uk: Виберіть файли

en: Choose a column:
uk: Виберіть стовпчик:

en: Choose a path:
uk: Виберіть шлях:

en: Choose a profile:
uk: Вибрати профіль:

en: Choose a sort sequence:
uk: Виберіть послідовність впорядкування:

en: Choose a view mode:
uk: Виберіть режим перегляду:

en: Choose a window mode:
uk: Виберіть режим вікна:

en: Choose executable...
uk: Вибрати виконуваний файл…

en: Classic
uk: Класичне

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear Job List
uk: Спорожнити список завдань

en: Clears the entire list of selections
uk: Очищає весь список вибору

en: Climb up the folder tree
uk: Перейти вверх ієрархією тек

en: Close
uk: Закрити

en: Close Current Tab
uk: Закрити поточну вкладку

en: Close Duplicated Tabs
uk: Закрити дублікати вкладок

en: Close Inactive Tabs
uk: Закрити неактивні вкладки

en: Close tab by double click
uk: Закривати вкладку подвійним клацанням

en: Close tab by double click.
uk: Закривати вкладку подвійним клацанням.

en: Close the Sidebar
uk: Закрити бічну панель

en: Close the search bar
uk: Закрити панель пошуку

en: Co&py selected to clipboard (right)
uk: Ко&піювати позначене до буфера (права)

en: Collect output
uk: Збирати виведення

en: Collect the output of the executed program.
uk: Збирати виведення програми, яка виконується.

en: Colors
uk: Кольори

en: Column: %1, Position: %2 (%3, %4%)
uk: Стовпчик: %1, Позиція: %2 (%3, %4%)

en: Columns
uk: Стовпчики

en: Com&bine Files...
uk: О&б'єднати файли…

en: Combining %1.* to folder:
uk: Об'єднання %1.* у теку:

en: Combining the file %1...
uk: Об'єднання файла %1…

en: Command Accepts
uk: Команда приймає

en: Command Execution &Mode Setup
uk: Нала&штування режиму виконання команд

en: Command being executed:
uk: Виконується команда:

en: Command line is empty
uk: Командний рядок порожній

en: Command line switches:
uk: Перемикачі командного рядка:

en: Command line will be visible after startup.
uk: Командний рядок буде видимий після запуску.

en: Command:
uk: Команда:

en: Compact
uk: Компактне

en: Compare
uk: Порівняти

en: Compare Se&tup
uk: Налаш&тування порівняння

en: Compare b&y Content...
uk: Порівняти з&а вмістом…

en: Compare by content
uk: Порівняти за вмістом

en: Compare by content (F10)
uk: Порівняти за вмістом (F10)

en: Compare duplicated files with same size by content.
uk: Порівнювати за вмістом файли-дублікати з однаковим розміром.

en: Compare not only the base folders but their subfolders as well.
uk: Порівнювати не тільки базові теки, але й також їхні підтеки.

en: Comparing file %1 (%2)...
uk: Порівнюється файл %1 (%2)…

en: Configure &Krusader...
uk: Налаштувати &Krusader…

en: Configure your personal actions
uk: Налаштування ваших власних дій

en: Confirm Execution
uk: Підтвердити виконання

en: Confirm each program call separately
uk: Окремо підтверджувати кожний виклик програми

en: Confirm feed to listbox
uk: Передавання до панелі списку

en: Confirm overwrites
uk: Підтверджувати перезаписування

en: Confirmations
uk: Підтвердження

en: Containing text
uk: Містить текст

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy %1 file to: | Copy %1 files to:
uk[0]: Копіювати %1 файл до:
uk[1]: Копіювати %1 файла до:
uk[2]: Копіювати %1 файлів до:
uk[3]: Копіювати %1 файл до:

en: Copy %1 to:
uk: Скопіювати %1 до:

en: Copy a File/Folder...
uk: Копіювати файл або теку…

en: Copy delayed...
uk: Копіювання затримано…

en: Copy file from one panel to the other.
uk: Скопіювати файл з однієї панелі в іншу.

en: Copy file path of current item (escaping spaces)
uk: Копіювати шлях до файла поточного запису (з екрануванням пробілів)

en: Copy file path(s) of selected item(s)
uk: Копіювати шляхи позначених пунктів

en: Copy from &left to right
uk: Копіювати з &лівого боку на правий

en: Copy from &right to left
uk: Копіювати з &правого боку на лівий

en: Copy selected to clipboard
uk: Скопіювати позначене в кишеню

en: Copy to %1
uk: Копіювати до %1

en: Copy to Clipboard
uk: Скопіювати до кишені

en: Copy to Clipboard...
uk: Скопіювати до кишені…

en: Copy to left
uk: Копіювати з правого боку на лівий

en: Copy to left background:
uk: Тло копіювання ліворуч:

en: Copy to left foreground:
uk: Передній план копіювання ліворуч:

en: Copy to other panel
uk: Копіювати на іншу панель

en: Copy to right
uk: Копіювати з лівого боку на правий

en: Copy to right background:
uk: Тло копіювання праворуч:

en: Copy to right foreground:
uk: Передній план копіювання праворуч:

en: Copy useractions to clipboard
uk: Скопіювати дії користувача в кишеню

en: Copying files
uk: Копіювання файлів

en: Could not load profile.
uk: Не вдалося завантажити профіль.

en: Could not start %1
uk: Не вдалося запустити %1

en: Count:
uk: Лічильник:

en: Counting files
uk: Обчислення кількості файлів

en: Counting files in archive
uk: Підрахунок кількості файлів в архіві

en: Create Checksum...
uk: Створити контрольну суму…

en: Create Checksums
uk: Створити контрольні суми

en: Create New
uk: Створити

en: Create a new link to: %1
uk: Створити нове посилання на: %1

en: Create folder in current panel.
uk: Створити теку на поточній панелі.

en: Create in:
uk: Створити в:

en: Create new useraction
uk: Створити нову дію користувача

en: Creating %1...
uk: Створення %1…

en: Creating Checksums
uk: Створюємо контрольні суми

en: Creating folders is not supported with %1 archives
uk: У архівах %1 підтримки створення тек не передбачено

en: Creating new folders is allowed only in the 'virt:/' folder.
uk: Нові теки можна створювати лише у теці «virt:/».

en: Csaba Karai
uk: Ксаба Карай

en: Ctrl+Click
uk: Ctrl+клацання

en: Current
uk: Поточний

en: Current File (!= Selected File)...
uk: Поточний файл (!= позначений файл)…

en: Current background:
uk: Тло поточного:

en: Current folder:%1,  Total size:%2,  Own size:%3
uk: Поточна тека:%1,  Загальний розмір:%2,  Власний розмір:%3

en: Current foreground:
uk: Поточний текст:

en: Custom
uk: Нетиповий

en: Custom Selection Mode
uk: Нетиповий режим вибору

en: Custom color
uk: Нетиповий колір

en: Custom layout: "%1"
uk: Нетипове компонування: «%1»

en: Customize the way Krusader deals with archives
uk: Налаштуйте як Krusader поводитиметься з архівами

en: Cut to Clipboard
uk: Вирізати до кишені

en: Cyan
uk: Бірюзовий

en: Czech translation
uk: Переклад чеською

en: D&isk Usage...
uk: Використання ди&ска…

en: Danish translation
uk: Переклад данською

en: Dark Blue
uk: Темно-синій

en: Dark Cyan
uk: Темно-бірюзовий

en: Dark Gray
uk: Темно-сірий

en: Dark Green
uk: Темно-зелений

en: Dark Magenta
uk: Темно-бузковий

en: Dark Red
uk: Темно-червоний

en: Dark Yellow
uk: Темно-жовтий

en: Date
uk: Дата

en: Dates are inconsistent.
uk: Дати не збігаються.

en: De&lete
uk: Ви&лучити

en: Decrease contrast
uk: Зменшити контрастність

en: Default Zoom
uk: Типовий масштаб

[ctx: Default color]
en: Default
uk: Типовий

[ctx: Default encoding]
en: Default
uk: Типове

en: Default icon size:
uk: Типовий розмір піктограм:

[ctx: Default layout]
en: Default
uk: Типове

en: Default mode:
uk: Типовий режим:

en: Default shortcut:
uk: Стандартне скорочення:

en: Default view mode:
uk: Типовий режим перегляду:

en: Default viewer mode:
uk: Стандартний режим переглядача:

en: Defined Links
uk: Визначені посилання

en: Defines the panel profile used at startup. A panel profile contains:<ul><li>all the tabs paths</li><li>the current tab</li><li>the active panel</li></ul><b>&lt;Last session&gt;</b> is a special panel profile which is saved automatically when Krusader is closed.
uk: Визначає профіль панелі, використовуваний під час запуску. Профіль панелі містить:<ul><li>всі шляхи вкладок</li><li>поточна вкладка</li><li>активна панель</li></ul><b>&lt;Останній сеанс&gt;</b> є особливим профілем панелі, що збережено автоматично під час закриття Krusader.

en: Delete
uk: Вилучити

en: Delete %1
uk: Вилучити %1

en: Delete %1 file | Delete %1 files
uk[0]: Вилучити %1 файл
uk[1]: Вилучити %1 файли
uk[2]: Вилучити %1 файлів
uk[3]: Вилучити файл

en: Delete background:
uk: Тло вилучення:

en: Delete file, folder, etc.
uk: Вилучити файл, теку тощо.

en: Delete files
uk: Вилучити файли

en: Delete foreground:
uk: Передній план вилучення:

en: Delete mode
uk: Режим вилучення

en: Delete selected useractions
uk: Вилучити позначені дії користувача

en: Delete the marked selection from the list
uk: Вилучає позначене вибране із списку

en: Deleting %1...
uk: Вилучення %1…

en: Deleting files
uk: Вилучення файлів

en: Deleting files from %1 archives is not supported
uk: Вилучення файлів з архівів %1 не підтримується

en: Deleting non-empty folders
uk: Вилучення непорожніх тек

en: Dependencies
uk: Залежності

en: Description:
uk: Опис:

en: Deselec&t items
uk: Скасува&ти вибір елементів

en: Deselect items
uk: Скасувати вибір елементів

en: Design your own selection mode.
uk: Створіть свій власний режим вибору.

en: Detailed
uk: Детально

en: Detailed view
uk: Докладний перегляд

en: Details
uk: Подробиці

en: Developer
uk: Розробник

en: Developer (retired)
uk: Розробник (колишній)

en: Differing
uk: Пошук відмінностей

en: Differing background:
uk: Тло різне:

en: Differing foreground:
uk: Передній план різне:

en: Digit
uk: Цифра

en: Dim factor:
uk: Множник притлумлення:

en: Dim target color:
uk: Цільовий колір притлумлення:

en: Dim the colors of the inactive panel
uk: Притлумлювати кольори неактивної панелі

en: Dir history button
uk: Кнопка журналу тек

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disconnect &from Net
uk: Роз'єднатися &з мережею

en: Disk Usage
uk: Використання диска

en: Disk Usage Panel: view the usage of a folder
uk: Панель використання диска: перегляд використання теки

en: Disk Usage:
uk: Використання диска:

en: Disk Usage: %1
uk: Використання диска: %1

en: Display &Mixed Standard and Error Output
uk: Показувати &разом стандартне виведення та помилки

en: Display &Separated Standard and Error Output
uk: Показувати &окремо стандартне виведення та помилки

en: Display a splashscreen when starting Krusader.
uk: Показувати вікно вітання під час запуску krusader.

en: Display a warning when trying to close the main window.
uk: Показувати попередження за спроби закрити головне вікно.

en: Display files beginning with a dot.
uk: Показувати файли, що починаються з крапки.

en: Display the full path in the folder tabs. By default only the last part of the path is displayed.
uk: Показувати повний шлях вкладок тек. Типово буде показано тільки кінцеву частину шляху.

en: Do not know which file to split.
uk: Невідомо, який файл слід розділити.

en: Do not know which files to combine.
uk: Невідомо, які файли слід об'єднати.

en: Do not know which files to compare.
uk: Невідомо, які файли слід порівнювати.

en: Do not search in path
uk: Не шукати у шляху

en: Do not start the job now.
uk: Не починати виконання завдання зараз.

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
uk[0]: Ви справді бажаєте вилучити цей %1 об'єкт?
uk[1]: Ви справді бажаєте вилучити ці %1 об'єкти?
uk[2]: Ви справді бажаєте вилучити ці %1 об'єктів?
uk[3]: Ви справді бажаєте вилучити цей %1 об'єкт?

en: Do you really want to delete this virtual item (physical files stay untouched)? | Do you really want to delete these %1 virtual items (physical files stay untouched)?
uk[0]: Ви справді бажаєте вилучити цей %1 віртуальний елемент (справжні файли залишаться недоторканними)?
uk[1]: Ви справді бажаєте вилучити ці %1 віртуальних елемента (справжні файли залишаться недоторканними)?
uk[2]: Ви справді бажаєте вилучити ці %1 віртуальних елементів (справжні файли залишаться недоторканними)?
uk[3]: Ви справді бажаєте вилучити цей %1 віртуальний елемент (справжні файли залишаться недоторканними)?

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
uk[0]: Ви справді бажаєте викинути цей %1 об'єкт до смітника?
uk[1]: Ви справді бажаєте викинути ці %1 об'єкти до смітника?
uk[2]: Ви справді бажаєте викинути ці %1 об'єктів до смітника?
uk[3]: Ви справді бажаєте викинути цей %1 об'єкт до смітника?

en: Documentation
uk: Документація

en: Documentation & Proofing (retired)
uk: Автор документації і коректури (колишній)

en: Documentation and marketing coordinator (retired)
uk: Координатор з документації і маркетингу (колишній)

en: Double-click selects (classic)
uk: Подвійне клацання вибирає (класичне)

en: Downloading remote files
uk: Отримання файлів з віддаленого сховища

en: Duplicate Current Tab
uk: Здублювати поточну вкладку

en: Duplicate active tab by click:
uk: Дублювання активної вкладки клацанням:

en: Duplicate active tab by clicking Ctrl/Alt+LMB
uk: Дублювати активну вкладку клацанням Ctrl/Alt+ліва кнопка миші

en: Duplicates
uk: Дублікати

en: Dutch translation
uk: Переклад голландською

en: E&xclude
uk: Вик&лючити

en: Each <b>Useraction</b> can have its own icon. It will appear in front of the title in the <b>Usermenu</b>.
uk: Кожна <b>Дія користувача</b> може мати власну піктограму. Вона з'явиться навпроти заголовка у <b>Меню користувача</b>.

en: Each folder change in the panel is also performed in the other panel.
uk: Кожна зміна теки на цій панелі також виконується на іншій панелі.

en: Edit
uk: Зміни

en: Edit (F4)
uk: Зміни (F4)

en: Edit File
uk: Редагувати файл

en: Edit File Name
uk: Зміна назви файла

en: Edit MIME Type
uk: Змінити тип MIME

en: Edit Mode by default
uk: Типовий режим редагування

en: Edit Path
uk: Редагувати шлях

en: Edit Protocol
uk: Редагувати протокол

en: Edit a file as root
uk: Редагувати файл від імені адміністратора

en: Edit a file with root permissions
uk: Редагувати файл із правами доступу адміністратора

en: Edit as root
uk: Редагувати від імені адміністратора

en: Editor
uk: Редактор

en: Editor:
uk: Редактор:

en: Eject
uk: Виштовхнути

en: Embedded Terminal sends Chdir on panel change
uk: Вбудований термінала надсилає Chdir після зміни на панелі

en: Embedded terminal emulator does not work, using output collection instead.
uk: Вбудований емулятор термінала не працює, замість нього використовується колекція виведення.

en: Embedded terminal will be visible after startup.
uk: Вбудований термінал буде видимим після запуску.

en: Empty Recently Closed Tabs
uk: Спорожнити список нещодавно закритих вкладок

en: Empty Trash
uk: Спорожнити смітник

en: Empty trash bin
uk: Спорожнити смітник

en: Enable Write Support
uk: Увімкнути підтримку запису

en: Enable debug output
uk: Увімкнути виведення діагностичної інформації

en: Enable special bookmarks
uk: Дозволити особливі закладки

en: Enable writing to archives using the krarc ioslave.
uk: Увімкнути підтримку запису за допомогою допоміжного засобу введення-виведення krarc.

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: Encrypt headers
uk: Шифрувати заголовки

en: End of Line
uk: Кінець рядка

en: Enqueue in Amarok
uk: Додати до черги у Amarok

en: Enqueue the job if another job is running. Otherwise start immediately.
uk: Додати завдання до черги, якщо виконується інше завдання. Якщо ж завдання не виконується, розпочати виконання завдання негайно.

en: Enter a URL to view:
uk: Введіть URL для перегляду:

en: Enter a selection:
uk: Введіть вибір:

en: Enter or select search string
uk: Введіть або виберіть рядок для пошуку

en: Enter space-separated folder names
uk: Вкажіть назви тек, відокремлені пробілами

en: Enter the filename to edit:
uk: Введіть назву файла для редагування:

en: Enter the profile name:
uk: Введіть назву профілю:

en: Equal button (=)
uk: Кнопка дорівнює (=)

en: Equal panel-size
uk: Рівний розмір панелей

en: Equality threshold:
uk: Поріг еквівалентності:

en: Equals
uk: Вирівнювання

en: Equals background:
uk: Тло спільне:

en: Equals foreground:
uk: Передній план спільне:

en: Ergonomic Mode
uk: Ергономічний режим

en: Error
uk: Помилка

en: Error at copying file %1 to %2.
uk: Помилка під час копіювання файла %1 до %2.

en: Error at deleting file %1.
uk: Помилка під час вилучення файла %1.

en: Error at opening %1.
uk: Помилка під час відкриття %1.

en: Error at reading the CRC file (%1).
uk: Помилка читання файла CRC (%1)!

en: Error during the start of 'locate' process.
uk: Помилка під час запуску процесу «locate».

en: Error executing %1.
uk: Помилка під час виконання %1.

en: Error executing '%1'.
uk: Помилка під час спроби виконати «%1».

en: Error reading bookmarks file: %1
uk: Помилка читання файла закладок: %1

en: Error reading file %1.
uk: Помилка під час читання файла %1.

en: Error reading file %1: %2
uk: Помилка під час спроби читання файла %1: %2

en: Error reading stdout or stderr
uk: Помилка читання stdout або stderr

en: Error saving file %1
uk: Помилка під час збереження файла %1

en: Error while packing
uk: Помилка під час спроби пакування

en: Error while unpacking
uk: Помилка під час спроби розпакування

en: Error writing file %1: %2
uk: Помилка під час спроби запису файла %1: %2

en: Error: %1
uk: Помилка: %1

en: Error: missing ')' in Expander
uk: Помилка: не вистачає «)» у розширювачі

en: Error: unable to read from file
uk: Помилка: не вдається прочитати з файли

en: Error: unable to write to file
uk: Помилка: не вдається записати у файл

en: Error: unrecognized %%%1%2%% in Expander
uk: Помилка: невизначений %%%1%2%% у розширювачі

en: Error: unterminated % in Expander
uk: Помилка: незавершений % у розширювачі

en: Errors occurred while saving multiple checksums. Stopping
uk: Під час збереження множинних контрольних сум сталися помилки. Зупинка

en: Errors received:
uk: Виявлено помилки:

en: Errors were detected while creating the checksums
uk: Під час створення контрольних сум помічено помилки

en: Errors were detected while verifying the checksums
uk: Під час перевірки контрольних сум виявлено помилки

en: Everyone involved in KDE
uk: Всім, хто причетний до KDE

en: Exclude
uk: Відкинути

en: Exclude Folder Names
uk: Виключити теки за назвами

en: Executable foreground:
uk: Текст програми:

en: Execute the <i>Command</i> under a different user ID.
uk: Запустити <i>команду</i> від імені іншого користувача.

en: Execution Mode
uk: Режим виконання

en: Execution mode
uk: Режим виконання

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Clipboard%
uk: Розширювач: %Each% не може бути другим аргументом до %Clipboard%

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Copy%
uk: Розширювач: %Each% не може бути другим аргументом до %Copy%

en: Expander: Bad argument to %1: %2 is not valid item specifier
uk: Розширювач: Некоректний аргумент до %1: %2 не є коректним означенням елемента

en: Expander: Bad argument to Count: %1 is not valid item specifier
uk: Розширювач: Некоректний аргумент для Лічильника: %1 не є коректним визначником елемента

en: Expander: Bad panel specifier %1 in placeholder %2
uk: Розширювач: Некоректний визначник панелі %1 у заповнювач %2

en: Expander: Value %1 out of range for %_PanelSize(percent)%. The first parameter has to be >0 and <100
uk: Розширювач: Величина %1 знаходиться за межами, встановленими для %_PanelSize(percent)%. Перший параметр має бути >0 та <100

en: Expander: at least 1 parameter is required for Ask.
uk: Розширювач: для Запиту потрібен принаймні 1 параметр.

en: Expander: at least 1 parameter is required for Clipboard.
uk: Розширювач: для Буфера потрібен принаймні 1 параметр.

en: Expander: at least 1 parameter is required for Goto.
uk: Розширювач: для Переходу потрібен принаймні 1 параметр.

en: Expander: at least 2 parameter is required for Copy.
uk: Розширювач: для Копіювання потрібні принаймні 2 параметри.

en: Expander: at least 2 parameter is required for Move.
uk: Розширювач: для Переміщення потрібні принаймні 2 параметри.

en: Expander: invalid URLs in %_Copy("src", "dest")%
uk: Розширювач: Некоректні адреси URL у %_Copy(«src», «dest»)%

en: Expander: invalid URLs in %_Move("src", "dest")%
uk: Розширювач: некоректні адреси URL у %_Move(«src», «dest»)%

en: Expander: no column specified for %_ColSort(column)%
uk: Розширювач: не задано стовпчика для %_ColSort(column)%

en: Expander: no file to view in %_View(filename)%
uk: Розширювач: у %_View(filename)% немає файла для перегляду

en: Expander: no profile specified for %_NewSearch(profile)%
uk: Розширювач: не задано профілю для %_NewSearch(profile)%

en: Expander: no profile specified for %_Profile(profile)%; abort...
uk: Розширювач: не задано профілю для %_Profile(profile)%; вихід…

en: Expander: no profile specified for %_Sync(profile)%
uk: Розширювач: не задано профілю для %_Sync(profile)%

en: Expander: temporary file could not be opened (%1)
uk: Розширювач: не вдалося відкрити тимчасовий файл (%1)

en: Expander: unknown column specified for %_ColSort(%1)%
uk: Розширювач: задано невідомий стовпчик для %_ColSort(%1)%

en: Expanding tabs
uk: Розширювані вкладки

en: Expanding tabs.
uk: Розширювані вкладки.

en: Export Failed
uk: Не вдалося експортувати

en: Export color-scheme
uk: Експортувати схему кольорів

en: Export failed
uk: Не вдалося експортувати

en: Export useractions
uk: Експортувати дії користувача

en: Extension:
uk: Суфікс:

en: External Terminal:
uk: Зовнішній термінал:

en: F2 Delay Job Start
uk: F2 Затримати початок обробки

en: F2 Queue
uk: F2 Черга

en: F3 View Dialog
uk: F3 Вікно перегляду

en: Failed to convert deb (%1) to tar.
uk: Не вдалося перетворити deb (%1) на tar.

en: Failed to convert rpm (%1) to cpio.
uk: Не вдалося перетворити rpm (%1) на cpio.

en: Failed to create a new link '%1' to '%2'
uk: Не вдалося створити нове посилання «%1» на «%2»

en: Failed to create a new link: %1
uk: Не вдалося створити нове посилання: %1

en: Failed to create a new symlink '%1' to: '%2'
uk: Не вдалося створити нове символічне посилання «%1» на «%2»

en: Failed to list the content of the archive (%1).
uk: Не вдалося побудувати список вмісту архіву (%1).

en: Failed to pack %1.
uk: Спроба пакування %1 зазнала невдачі.

en: Failed to unpack %1.
uk: Спроба розпаковування %1 зазнала невдачі.

en: Fallback Icon Theme:
uk: Резервна тема піктограм:

en: Feed to listbox
uk: Подача у список

en: Feedback:
    https://forum.kde.org/viewforum.php?f=225
uk: Відгуки:
    https://forum.kde.org/viewforum.php?f=225

en: Feeding the URLs to KGet
uk: Передавання адрес до Kget

en: File
uk: Файл

en: File %1 already exists. Are you sure you want to overwrite it?
uk: Файл %1 вже існує. Ви справді бажаєте його перезаписати?

en: File &Filter:
uk: Файловий фільтр:

en: File Already Exists
uk: Файл вже існує

en: File Name
uk: Назва файла

[ctx: File property]
en: Accessed
uk: Доступ

[ctx: File property]
en: Changed
uk: Змінено

[ctx: File property]
en: Changed: %1
uk: Змінено: %1

[ctx: File property]
en: Ext
uk: Суфікс

[ctx: File property]
en: Group
uk: Група

[ctx: File property]
en: Group: %1
uk: Група: %1

[ctx: File property]
en: Last Access: %1
uk: Останній доступ: %1

[ctx: File property]
en: Link to: %1
uk: Посилання на %1

[ctx: File property]
en: Modified
uk: Модифіковано

[ctx: File property]
en: Modified: %1
uk: Змінено: %1

[ctx: File property]
en: Name
uk: Назва

[ctx: File property]
en: Owner
uk: Власник

[ctx: File property]
en: Owner: %1
uk: Власник: %1

[ctx: File property]
en: Permissions: %1
uk: Права доступу: %1

[ctx: File property]
en: Perms
uk: Права

[ctx: File property]
en: Size
uk: Розмір

[ctx: File property]
en: Type
uk: Тип

[ctx: File property]
en: Type: %1
uk: Тип: %1

[ctx: File property; broken symbolic link]
en: Link to: %1 - (broken)
uk: Посилання на %1 — (помилкове)

en: File sizes are displayed in B, KB, MB and GB, not just in bytes.
uk: Розміри файлів показуються Б, КБ, МБ та ГБ, а не тільки в байтах.

en: Filelight view
uk: Формат перегляду Filelight

en: Filename of an Item List...
uk: Назва файла списку елементів…

en: Files will be moved to trash when deleted.
uk: Файли буде переміщено у смітник, а потім вилучено.

en: Files will be permanently deleted.
uk: Файли буде вилучено назавжди.

en: Files:
uk: Файли:

en: Files: %1
uk: Файли:%1

en: Filter
uk: Фільтрування

en: Filter Files
uk: Фільтрування файлів

en: Filter Mask (*.h, *.cpp, etc.)
uk: Маска фільтра (*.h, *.cpp, та ін.)

en: Filter dialog remembers settings
uk: Вікно фільтрування запам’ятовує параметри

en: Filter in folder...
uk: Фільтрувати у теці…

en: Filters out specified folder names from the results.
uk: Усуває з результатів пошуку теки із вказаними назвами.

en: Find (Ctrl+F)
uk: Знайти (Ctrl+F)

en: Find in folder...
uk: Знайти у теці…

en: Find next (Ctrl+N)
uk: Знайти наступне (Ctrl+N)

en: Find previous (Ctrl+P)
uk: Знайти попереднє (Ctrl+P)

en: Fine-Tuning
uk: Дрібне налаштування

en: Finished searching.
uk: Пошук закінчено.

en: Floppy
uk: Гнучкий диск

en: Folder
uk: Тека

en: Folder Comparison
uk: Порівняння тек

en: Folder foreground:
uk: Передній план для тек:

en: Folder name:
uk: Назва теки:

en: Folder navigation with Right Arrow
uk: Навігація теками за стрілкою праворуч

en: Folder's name:
uk: Назва теки:

en: Folders
uk: Теки

en: Folders are sorted by name, regardless of the sort column.
uk: Теки сортуватимуться за назвою, незалежно від стовпчика сортування.

en: Folders:
uk: Теки:

en: Follow &links
uk: П&ереходити за посиланнями

en: Follow symbolic links during the compare process.
uk: Перехід за символічними посиланнями під час порівняння.

en: Follow symlinks
uk: Переходити за символічними посиланнями

en: Font with fixed width:
uk: Шрифт зі сталою шириною:

en: Foreground:
uk: Текст:

en: Format
uk: Форматувати

en: Found
uk: Знайдено

en: Found %1 match. | Found %1 matches.
uk[0]: Знайдено відповідників: %1.
uk[1]: Знайдено відповідників: %1.
uk[2]: Знайдено відповідників: %1.
uk[3]: Знайдено відповідник: %1.

en: Found 0 matches.
uk: Не знайдено жодного збігу.

en: Frame Color:
uk: Колір рамки:

en: Frame Shadow:
uk: Тінь рамки:

en: Frame Shape:
uk: Форма рамки:

[ctx: Frame color]
en: Defined by Layout
uk: Визначається компонуванням

[ctx: Frame color]
en: None
uk: Немає

[ctx: Frame color]
en: Statusbar
uk: Смужка стану

[ctx: Frame shadow]
en: Defined by Layout
uk: Визначається компонуванням

[ctx: Frame shadow]
en: None
uk: Немає

[ctx: Frame shadow]
en: Raised
uk: Піднята

[ctx: Frame shadow]
en: Sunken
uk: Опущена

[ctx: Frame shape]
en: Box
uk: Блок

[ctx: Frame shape]
en: Defined by Layout
uk: Визначається компонуванням

[ctx: Frame shape]
en: None
uk: Немає

[ctx: Frame shape]
en: Panel
uk: Панель

en: Free %
uk: Вільно %

en: Free Size
uk: Вільне місце

en: Free: %1
uk: Вільно: %1

en: French translation
uk: Переклад французькою

en: From cursor
uk: Від курсора

en: Function keys allow performing fast operations on files.
uk: Клавіші функцій прискорюють роботу з файлами.

en: Function keys will be visible after startup.
uk: Клавіші функцій будуть видимі після запуску.

en: GByte
uk: ГБайт

en: General
uk: Загальне

en: Generic mode
uk: Звичайний режим

en: German translation
uk: Переклад німецькою

en: GiB
uk: ГіБ

en: Go to Location Bar
uk: Перейти до панелі адреси

en: Go to Other Panel's Folder
uk: Перейти до теки на іншій панелі

en: Gray
uk: Сірий

en: Greek translation
uk: Переклад грецькою

en: Green
uk: Зелений

en: Grou&p
uk: Гр&упа

en: Group
uk: Група

en: Handbook Proof-Reader
uk: Коректор довідника

en: Hard Disk
uk: Жорсткий диск

en: Hash
uk: Хеш

en: Here you can configure settings about useractions.
    To set up, configure and manage your useractions please use ActionMan.
uk: Тут ви зможете налаштувати параметри дій користувача.
    Для встановлення, налаштування та керування вашим діями користувача, будь ласка, використовуйте Керівник.

en: Here you can name the file collection
uk: Тут можна назвати збірку файлів

en: Here you can name the file collection:
uk: Тут можна назвати збірку файлів:

en: Hex mode
uk: Шістнадцятковий режим

en: Hexadecimal
uk: Шістнадцяткове

en: Hide SquashFS entries
uk: Приховати записи SquashFS

en: Hide following mountpoints:
uk: Приховати такі точки монтування:

en: Hide the tab bar when only one tab is opened
uk: Ховати панель вкладок, якщо відкрито лише одну вкладку

en: High Contrast
uk: Висока контрастність

en: Hint: use 'internal editor' if you want to use Krusader's fast built-in editor
uk: Підказка: використовуйте «internal editor», якщо Krusader має використовувати швидкий вбудований редактор

en: History
uk: Історія

en: Home button (~)
uk: Кнопка домівки (~)

en: Horizontal Mode
uk: Горизонтальний режим

en: Host:
uk: Вузол:

en: Hungarian translation
uk: Переклад угорською

en: I&nvert selection
uk: Ін&вертувати вибір

en: I/O error while comparing file %1 with %2.
uk: Помилка введення-виведення під час порівнянні файла %1 з %2.

en: Icon cache size (KB):
uk: Розмір кешу для піктограм (КБ):

en: Icon for Krusader
uk: Піктограма для Krusader

en: Icons for Krusader
uk: Піктограми для Krusader

en: Identifier:
uk: Ідентифікатор:

en: Idle
uk: Бездіяльність

en: If a text file is bigger than this size then lister will be used.
uk: Якщо текстовий файл за розміром перевищуватиме вказаний, буде використано вбудований засіб перегляду.

en: If available, use Okteta as Hex viewer instead of the internal viewer
uk: Якщо можливо, використовувати Okteta як шістнадцятковий переглядач замість вбудованого

en: If checked, Shift/Ctrl left clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Left Button Selects' is checked.
uk: Якщо позначено цей пункт, натискання Shift/Ctrl та клацання лівою кнопкою мишки на пункті вибирає його.
    Зауваження: не має сенсу, якщо позначено «Ліва кнопка мишки вибирає».

en: If checked, Shift/Ctrl right clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Right Button Selects' is checked.
uk: Якщо позначено цей пункт, натискання Shift/Ctrl та клацання правою кнопкою мишки на пункті вибирає його.
    Зауваження: не має сенсу, якщо увімкнено «Права кнопка мишки вибирає».

en: If checked, each file will open in a separate window, otherwise, the viewer will work in a single, tabbed mode
uk: Якщо відмічено, кожен файл буде відкрито у окремому вікні, інакше переглядача працюватиме у одному вікні з вкладками

en: If checked, left clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
uk: Якщо позначено цей пункт, клацання лівою кнопкою мишки на пункті вибирає його, але не скасовує вибору інших вже вибраних елементів.

en: If checked, left clicking an item will select it.
uk: Якщо позначено цей пункт, клацання лівою кнопкою мишки на пункті вибирає його.

en: If checked, new tab button duplicates a tab, otherwise it opens a tab in home directory.
uk: Якщо позначено, кнопка нової вкладки дублюватиме вкладку. Якщо не позначено, відкриватиме вкладку у домашньому каталозі.

en: If checked, pressing Insert will select the current item, and move down to the next item.
    Otherwise, current item is not changed.
uk: Якщо позначено цей пункт, натискання Insert буде вибирати поточний елемент й пересуватись вниз до іншого елемента.
    Інакше, поточний елемент залишиться незмінним.

en: If checked, pressing the spacebar while the current item is a folder, will (except from selecting the folder)
    calculate space occupied of the folder (recursively).
uk: Якщо позначено цей пункт, натискання клавіші пробілу, коли поточний елемент — це тека, буде (за винятком позначення теки)
    підраховувати місце, зайняте текою (рекурсивно).

en: If checked, pressing the spacebar will select the current item and move down.
    Otherwise, current item is selected, but remains the current item.
uk: Якщо позначено цей пункт, натискання клавіші пробілу буде вибирати поточний елемент й пересувати курсор вниз.
    Інакше, буде вибрано поточний елемент, але просування за списком не буде.

en: If checked, right clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
uk: Якщо позначено цей пункт, клацання правою кнопкою мишки на пункті вибирає його, але не скасовує відміняє вибору інших вже вибраних елементів.

en: If checked, right clicking an item will select it.
uk: Якщо позначено цей пункт, клацання правою кнопкою мишки на пункті вибирає його.

en: If checked, right clicking will result in an immediate showing of the context menu.
    Otherwise, user needs to click and hold the right mouse button for 500ms.
uk: Якщо позначено цей пункт, натискання правою кнопкою мишки призведе до негайного показу контекстного меню.
    Інакше, користувач мусить натиснути і потримати праву кнопку мишки 500 мс.

en: If checked, the Viewer tab bar will hide if only one tab is open
uk: Якщо позначено, панель вкладок Переглядача/Редактора буде приховано, якщо відкрито лише одну вкладку

en: If checked, the action is shown in the Useractions menus.
uk: Якщо позначено цей пункт, вказану дію буде показано у меню «Дії користувача».

en: If checked, use a mode based on KDE's style.
uk: Увімкнення цього параметра увімкне режим заснований на стилі KDE.

en: Ignore Case
uk: Без урахування регістру

en: Ignore Date
uk: Ігнорувати дату

en: Ignore hidden files
uk: Ігнорувати приховані файли

en: Image Files
uk: Файли зображень

en: Import color-scheme
uk: Імпортувати схему кольорів

en: Import useractions
uk: Імпортувати дії користувача

en: Important help in KDE 4 porting
uk: Важлива допомога у портуванні на KDE 4

en: Improper operations in root mode can damage your operating system. <p>Furthermore, running UI applications as root is insecure and can allow attackers to gain root access.
uk: Неналежні дії у режимі адміністратора (root) можуть завдати невиправної шкоди вашій операційній системі. <p>Крім того, запуск програм із графічним інтерфейсом користувача від імені адміністратора є небезпечним, оскільки надає зловмисникам можливість отримати адміністративний доступ до системи.

en: In folder
uk: У теку

en: Inactive
uk: Неактивна

en: Include all
uk: Врахувати все

en: Incorrect CRC checksum, the file might have been corrupted.
uk: Помилкова контрольна сума CRC. Ймовірно, файл пошкоджено.

en: Incorrect filesize, the file might have been corrupted.
uk: Помилковий розмір файла. Ймовірно, файл пошкоджено.

en: Increase contrast
uk: Збільшити контрастність

en: Information
uk: Інформація

en: Insert moves down
uk: Insert пересуває вниз

en: Insert new tabs to the right of the current one.
uk: Вставляти нові вкладки праворуч від поточної.

en: Insert tabs after current
uk: Вставляти вкладки після поточної

en: Internal editor and viewer opens each file in a separate window
uk: Внутрішній редактор та переглядач відкривають файл у окремому вікні

en: Internal error, undefined <job> in result signal
uk: Внутрішня помилка, невідоме значення поля <job> у сигналі результату.

en: Invalid command line switch.
    A switch must start with '-'.
uk: Некоректний параметр командного рядка.
    Параметр має починатися на «-».

en: Invalid command line switch.
    Backslashes cannot be the last character.
uk: Некоректний параметр командного рядка.
    Зворотна навскісна риска не може бути останнім символом.

en: Invalid command line switch.
    Unclosed quotation mark.
uk: Некоректний параметр командного рядка.
    Незакриті лапки.

en: Invalid date entered.
uk: Введено недійсну дату.

en: Invalid number.
uk: Некоректне число.

en: Invalid symlink
uk: Не чинне символічне посилання

en: Invalid symlink foreground:
uk: Текст недійсного символічного посилання:

en: Invalid volume size.
uk: Некоректний розмір тому.

en: Italian translation
uk: Переклад італійською

en: Item List of...
uk: Список елементів…

en: Ivan Petrouchtchak
uk: Іван Петрущак

en: Japanese translation
uk: Переклад японською

en: Job Progress Bar
uk: Смужка поступу завдань

en: Job Queue Mode
uk: Режим черги завдань

en: Job Toolbar
uk: Панель завдань

en: Jump Back
uk: Перейти назад

en: Jump back
uk: Повернутися назад

en: Jump to a Location...
uk: Перейти до місця…

en: Jump to next match
uk: Перейти до наступного збігу

en: Jump to position
uk: Перейти до позиції

en: Jump to previous match
uk: Перейти до попереднього збігу

en: KDE Translation Teams
uk: Командам перекладу KDE

en: KDE default
uk: Стандартні значення KDE

en: KiB
uk: КіБ

en: Kill
uk: Знищити

en: Kill the running process
uk: Знищити робочий процес

en: Killer Logo and Icons for Krusader (contest winner)
uk: Логотип Killer і піктограми для Krusader (переможець змагання)

en: Konfigurator - Creating Your Own Krusader
uk: Конфігуратор — створення вашого власного Krusader-а

en: Konqueror Mode
uk: Режим Konqueror

en: Korean translation
uk: Переклад корейською

en: Krarc Password Dialog
uk: Діалогове вікно пароля Krarc

en: Krusader
    Twin-Panel File Manager by KDE
uk: Krusader
    Двопанельна програма для керування файлами від KDE

en: Krusader - ROOT PRIVILEGES
uk: Krusader — АДМІНІСТРАТИВНИЙ РЕЖИМ

en: Krusader Mode
uk: Режим Krusader

en: Krusader Search
uk: Krusader пошук

en: Krusader cannot find a supported mail client. Please install one to your path. Hint: Krusader supports KMail.
uk: Krusader не може знайти ніякого поштового клієнта, що підтримується. Будь ласка, встановіть якийсь у ваш шлях. Підказка: Krusader підтримує KMail.

en: Krusader cannot find any of the supported diff-frontends. Please install one to your path. Hint: Krusader supports Kompare, KDiff3 and Xxdiff.
uk: Krusader не може знайти ніяких інтерфейсів до diff. Будь ласка, встановіть до каталогу, описаного у змінній PATH. Підказка: Krusader підтримує Kompare, KDiff3 та Xxdiff.

en: Krusader is unable to download %1
uk: Krusader не може отримати %1

en: Krusader starts to tray, without showing the main window
uk: Krusader запускається до лотка, без показу головного вікна

en: Krusader will browse archives as folders.
uk: Krusader виконуватиме навігацію архівами як теками.

en: Krusader's settings upon startup
uk: Налаштування Krusader-а при запуску

en: Krusader::Choose Files
uk: Krusader::Виберіть файли

en: Krusader::Combining...
uk: Krusader::Об'єднання…

en: Krusader::Disk Usage
uk: Krusader::Використання диска

en: Krusader::DiskUsage
uk: Krusader::Використання диска

en: Krusader::Feed to listbox
uk: Krusader::Подача у список

en: Krusader::Locate
uk: Krusader::Розташування

en: Krusader::ProfileManager
uk: Krusader::Менеджер профілів

en: Krusader::Search
uk: Krusader::Пошук

en: Krusader::Splitter
uk: Krusader::Поділ

en: Krusader::Splitting...
uk: Krusader::Поділ…

en: Krusader::Synchronize
uk: Krusader::Синхронізувати

en: Krusader::Synchronize Folders
uk: Krusader::Синхронізатор тек

en: Krusader::Synchronizer
uk: Krusader::Синхронізатор

en: Krusader::Wait
uk: Krusader::Очікування

en: Last modified:
uk: Остання модифікація:

en: Layout
uk: Компонування

en: Layout:
uk: Компонування:

en: Left
uk: Ліва

en: Left Bookmarks
uk: Ліві закладки

en: Left History
uk: Історія лівої

en: Left Media
uk: Лівий носій

en: Left mouse button preserves selection
uk: Ліва кнопка мишки зберігає вибір

en: Left mouse button selects
uk: Ліва кнопка мишки вибирає

en: Left panel
uk: Ліва панель

en: Left to right: Copy 1 file | Left to right: Copy %1 files
uk[0]: Копіювати %1 файл праворуч
uk[1]: Копіювати %1 файла праворуч
uk[2]: Копіювати %1 файлів праворуч
uk[3]: Копіювати %1 файл праворуч

en: Left: Delete 1 file | Left: Delete %1 files
uk[0]: Ліва: вилучити %1 файл
uk[1]: Ліва: вилучити %1 файла
uk[2]: Ліва: вилучити %1 файлів
uk[3]: Ліва: вилучити %1 файл

en: Light Gray
uk: Світло-сірий

en: Line View
uk: Візуальне представлення

en: Line view
uk: Візуальне представлення

en: Lines
uk: Рядки

en: Link Handling
uk: Керування посиланнями

en: Link MIMEs to protocols
uk: Прив'язка типів MIME до протоколів

en: Link Redirection
uk: Перенаправлення посилань

en: Link to %1
uk: Створити посилання до %1

en: Links
uk: Посилання

en: Lister
uk: Швидкий перегляд

en: Lister mode
uk: Режим швидкого перегляду

en: Lister:
uk: Швидкий перегляд:

en: Listing folders is not supported for %1 archives
uk: У архівах %1 підтримки отримання списку файлів і тек не передбачено

en: Lithuanian translation
uk: Переклад литовською

en: Load a Panel Profile...
uk: Завантажити профіль панелі…

en: Load a Searchmodule Profile...
uk: Відкрити профіль модуля пошуку…

en: Load a Synchronizer Profile...
uk: Відкрити профіль синхронізатора…

en: Load the user defined folder icons
uk: Завантажити вказані користувачем піктограми тек

en: Load the user defined folder icons (can cause decrease in performance).
uk: Завантажити вказані користувачем піктограми тек (може сповільнити роботу).

en: Load this profile on startup
uk: Завантажувати профіль при запуску

en: Loading Usage Information
uk: Завантаження інформації про використання

en: Loading the disk usage information...
uk: Завантаження інформації про використання диска…

en: Local Network
uk: Локальна мережа

en: Locale aware sorting
uk: Впорядкування з врахуванням локалі

en: Locate
uk: Розташування

en: Locate produced the following error message:
    
    %1
uk: Locate виведено таке повідомлення про помилку:
    
    %1

en: Locate results
uk: Знайти результати

en: Lock Tab
uk: Заблокувати вкладку

en: MAX
uk: МАКС

en: MB
uk: МБ

en: MByte
uk: МБайт

en: MIME Type
uk: Тип MIME

en: MIMEs
uk: MIME

en: MIN
uk: МІН

en: Magenta
uk: Бузковий

en: Main Toolbar
uk: Головна панель

en: Make bookmark search bar always visible
uk: Показувати смужку пошуку у закладках завжди.

en: Make sure to install new packers in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
uk: Переконайтесь, що нові пакувальники встановлено до теки <code>$PATH</code> (наприклад /usr/bin)

en: Make sure to install new tools in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
uk: Переконайтеся, що встановили нові інструменти до вашої теки <code>$PATH</code> (наприклад /usr/bin)

en: Malformed URL:
    %1
uk: Неправильно сформований URL:
    %1

en: Manage Bookmarks
uk: Керування закладками

en: Manage User Actions...
uk: Керування діями користувача…

en: Manipulate in which way:
uk: Як маніпулювати:

en: Manipulate the Selection...
uk: Працювати з позначеним…

en: Marketing & Product Research (retired)
uk: Дослідник ринку і запитів на продукт (колишній)

en: Martin Kostolný
uk: Мартін Костольний

en: Mask (optional, all but 'Selected'):
uk: Маска (не обов'язкова для всіх, крім «Вибраних»)

en: Match whole words only
uk: Шукати лише цілі слова

en: Max file size:
uk: Макс. розмір файла:

en: Media
uk: Носій

en: Media Menu
uk: Меню дисків

en: Merge
uk: Сполучити

en: MiB
uk: МіБ

en: Minimum font size
uk: Мінімальний розмір шрифту

en: Missing Plugin
uk: Не знайдено додатка

en: Mkdir
uk: СтвКатал

en: Mnt.Point
uk: Точка монтування

en: Mod&ified in the last
uk: З&мінено в останні

en: Modify search behavior
uk: Змінити поведінку пошуку

en: Mount
uk: Змонтувати

en: Mount a new filesystem
uk: Змонтувати нову файлову систему

en: Mount point:
uk: Точка монтування:

en: MountMan
uk: Монтування пристроїв

en: MountMan - Your Mount-Manager
uk: Монтування пристроїв — ваше керування монтуванням

en: MountMan is not operational. Sorry
uk: Монтування пристроїв не працює. Вибачте

en: MountMan will not (un)mount the following mount-points:
uk: Керування монтуванням не буде (де)монтувати такі точки монтування:

en: Move
uk: Пересунути

en: Move %1 file to trash | Move %1 files to trash
uk[0]: Пересунути %1 файл до смітника
uk[1]: Пересунути %1 файли до смітника
uk[2]: Пересунути %1 файлів до смітника
uk[3]: Пересунути файл до смітника

en: Move %1 file to: | Move %1 files to:
uk[0]: Перемістити %1 файл до:
uk[1]: Перемістити %1 файла до:
uk[2]: Перемістити %1 файлів до:
uk[3]: Перемістити %1 файл до:

en: Move %1 to trash
uk: Пересунути %1 до смітника

en: Move %1 to:
uk: Пересунути %1 до:

en: Move Current Tab to Other Side
uk: Пересунути поточну вкладку на інший бік

en: Move Current Tab to the Left
uk: Пересунути поточну вкладку ліворуч

en: Move Current Tab to the Right
uk: Пересунути поточну вкладку праворуч

en: Move Focus Down
uk: Пересунути фокус вниз

en: Move Focus Up
uk: Пересунути фокус вгору

en: Move Sidebar clockwise
uk: Обернути бічну панель за год. стрілкою

en: Move delayed...
uk: Пересування затримано…

en: Move file from one panel to the other.
uk: Перемістити файл з однієї панелі в іншу.

en: Move to %1
uk: Пересунути до %1

en: Move to Trash
uk: Пересунути у смітник

en: Move to other panel
uk: Пересунути на іншу панель

en: Move to trash
uk: Пересунути у смітник

en: Move/Rename a File/Folder...
uk: Пересунути або перейменувати файл або теку…

en: Moving files
uk: Пересування файлів

en: Multi &Rename...
uk: Групове пере&йменування…

en: Multimedia
uk: Звук та відео

en: Multiple volume archive
uk: Багатотомний архів

en: Name
uk: Назва

en: Name of folder where command will be processed.
uk: Назва теки, у якій буде виконано команду.

en: Name of folder where you are. You can also enter name of desired location to move there. Use of Net protocols like ftp or fish is possible.
uk: Назва поточної теки. Можна також ввести назву бажаного місця, щоб туди перейти. Використання мережевих протоколів, таких як ftp або fish, також можливе.

en: Name:
uk: Назва:

en: Name: %1
uk: Назва: %1

en: Navigator bar
uk: Смужка навігації

en: Needed panel specification missing in expander %1
uk: У розширювачі %1 немає потрібної специфікації панелі

en: New File Name
uk: Нова назва файла

en: New Folder
uk: Нова тека

en: New Folder...
uk: Створити теку…

en: New Hardlink...
uk: Нове жорстке посилання…

en: New Link
uk: Нове посилання

[ctx: New MIME]
en: &New...
uk: &Створити…

en: New MIME Type
uk: Новий тип MIME

en: New Net &Connection...
uk: Нове &з'єднання мережі

en: New Network Connection
uk: Нове з'єднання мережі

en: New Symlink...
uk: Нове символічне посилання…

en: New Tab
uk: Нова вкладка

[ctx: New file]
en: &New...
uk: &Створити…

[ctx: New path]
en: &New...
uk: &Створити…

en: New protocol
uk: Новий протокол

[ctx: New protocol]
en: &New...
uk: &Створити…

en: New search
uk: Новий пошук

en: New tab button duplicates a tab
uk: Кнопка нової вкладки дублює вкладку

en: New target/name:
uk: Нова ціль або назва

en: Newline
uk: Новий рядок

en: Next
uk: Наступн.

en: Next Tab
uk: Наступна вкладка

en: Nikita Melnichenko
uk: Микита Мельниченко

en: No Jobs
uk: Немає завдань

en: No elements to feed.
uk: Немає елементів для обробки.

en: No file selected or selected file cannot be displayed.
uk: Не вибрано файл або неможливо показати вибраний файл.

en: No files found
uk: Файлів не знайдено

en: No jobs
uk: Немає завдань

en: No password specified
uk: Не вказано пароля

en: No permissions to edit this file.
uk: Недостатньо прав для редагування цього файла.

en: No permissions to view this file.
uk: Недостатньо прав для перегляду цього файла.

en: No search criteria entered.
uk: Не введено критерії пошуку.

en: No selected files to send.
uk: Не позначено файлів для надсилання.

[ctx: No shortcut]
en: None
uk: Немає

en: No space information on non-local filesystems
uk: Немає інформації про місце для нелокальних систем

en: No&t modified in the last
uk: Н&е змінено за останні

en: Normal font:
uk: Звичайний шрифт:

en: Not a split file: %1.
uk: %1 не є розділеним файлом.

en: Not a valid CRC file.
uk: Недійсний файл CRC.

en: Not mounted.
uk: Не змонтовано.

en: Not used
uk: Не використовується

en: Note
uk: Зауваження

en: Note: a '?' is a wildcard
uk: Зауваження: «?» — це шаблон замін

en: Note: you must have full permissions for the temporary folder.
uk: Зауваження: Ви мусите мати повні права доступу до тимчасової теки.

en: Nothing is selected.
uk: Нічого не позначено.

en: Number of compared folders: %1
uk: Кількість порівняних тек: %1

en: Number of files: %1
uk: Кількість файлів: %1

en: Number of...
uk: Кількість…

en: Number out of range.
uk: Число поза діапазоном.

en: Numeric Permissions
uk: Числова форма дозволів

en: O&wner
uk: В&ласник

en: Obey global selection policy
uk: Підкорятись загальним правилам позначення

en: Old Czech translation
uk: Старий переклад чеською

en: Old Danish translation
uk: Старий переклад данською

en: Old French translation
uk: Старий переклад французькою

en: Old German translation
uk: Старий переклад німецькою

en: Old Hungarian translation
uk: Старий переклад угорською

en: Old Japanese translation
uk: Старий переклад японською

en: Old Polish translation
uk: Старий переклад польською

en: Old Russian translation
uk: Старий переклад російською

en: Old Spanish translation
uk: Старий переклад іспанською

en: Old Swedish translation
uk: Старий переклад шведською

en: Omit the current path (optional)
uk: Обминати поточний шлях (не обов'язково)

en: Only one Krusader instance is allowed to run.
uk: Буде дозволено запуск тільки однієї копії Krusader.

en: Open
uk: Відкрити

en: Open &MountMan
uk: Відкрити &засіб монтування пристроїв

en: Open File Manager Here
uk: Відкрити засіб керування файлами тут

en: Open Terminal Here
uk: Викликати термінал тут

en: Open With
uk: Відкрити за допомогою

en: Open a new tab
uk: Відкрити нову вкладку

en: Open file in viewer.
uk: Відкрити файл в переглядачі.

en: Open in New Tab
uk: Відкрити у новій вкладці

en: Open in New Tabs
uk: Відкрити у нових вкладках

en: Open in a new tab
uk: Відкрити у новій вкладці

en: Open location in a new tab
uk: Відкрити адресу в новій вкладці

en: Open menu with bookmarks. You can also add current location to the list, edit bookmarks or add subfolder to the list.
uk: Відкрити меню з закладками. Ви можете також додати поточну адресу до списку, відредагувати закладки або додати до списку підтеку.

en: Open search bar and start searching by typing in panel.
uk: Відкривати панель пошуку і розпочинати пошук, щойно буде введено якісь символи на панелі.

en: Open selection dialog
uk: Відкрити вікно позначення

en: Open the Sidebar
uk: Відкрити бічну панель

en: Open the available media list
uk: Відкрити список доступних носіїв

en: Open the folder history list
uk: Відкрити список журналу тек

en: Open trash bin
uk: Відкрити смітник

en: Open/Run Files
uk: Відкрити/Виконати файли

en: Operation
uk: Дія

en: Optional
uk: Необов'язковий

en: Options
uk: Параметри

en: Other
uk: Інше

en: Other panel
uk: Інша панель

en: Other...
uk: Інше…

en: Output
uk: Виведення

en: Output collection
uk: Збірник виведення

en: Overwrite Existing File?
uk: Перезаписати поточний файл?

en: Overwrite entry
uk: Перезаписати елемент

en: Overwrite files without confirmation
uk: Перезаписувати файли без підтвердження

en: Overwrite or Merge?
uk: Перезаписати або з’єднати?

en: Overwrite or append?
uk: Перезаписати чи дописати?

en: Own size
uk: Власний розмір

en: Own size:
uk: Власний розмір:

en: Owner
uk: Власник

en: Owner:
uk: Власник:

en: Ownership
uk: Власники

en: P&ermissions
uk: Права до&ступу

en: Pac&k...
uk: Запа&кувати…

en: Pack
uk: Пакувати

en: Pack %1
uk: Пакувати %1

en: Pack %1 file | Pack %1 files
uk[0]: Пакується %1 файл
uk[1]: Пакується %1 файли
uk[2]: Пакується %1 файлів
uk[3]: Пакується %1 файл

en: Packers
uk: Архіватори

en: Packing
uk: Пакування

en: Packing %1...
uk: Пакування %1…

en: Packing File(s)
uk: Запаковуються файл(и)

en: Panel
uk: Панель

en: Panel independent
uk: Незалежне від панелі

en: Panel's Path...
uk: Шлях до панелі…

en: Parallel threads:
uk: Паралельних ниток:

en: Parent folder
uk: Батьківська тека

en: Password
uk: Пароль

en: Password:
uk: Пароль:

en: Paste from Clipboard
uk: Вставити з буфера обміну

en: Paste useractions from clipboard
uk: Вставити дії користувача з буфера обміну

en: Path
uk: Шлях

en: Pause
uk: Пауза

en: Pause All Jobs
uk: Призупинити усі завдання

en: Pause Job
uk: Призупинити завдання

en: Percent
uk: Відсотків

en: Permissions
uk: Права доступу

en: Permissions:
uk: Права доступу:

en: Pin Tab
uk: Пришпилити вкладку

en: Place search text to clipboard when a found file is opened.
uk: Записати текст пошуку до буфера обміну даними, коли знайдений файл буде відкрито.

en: Play/Pause &Job
uk: Виконати/Призупинити з&авдання

en: Please enter the new link destination:
uk: Будь ласка, введіть нову ціль для посилання:

en: Please re-enter the values, so that the left side size will be smaller than (or equal to) the right side size.
uk: Будь ласка, ще раз введіть значення, щоб розмір ліворуч був менший (або рівний) за розмір праворуч.

en: Please select a folder
uk: Будь ласка, виберіть теку

en: Please set a title for the menu entry
uk: Введіть, будь ласка, заголовок для цього елемента меню

en: Please set a unique name for the useraction
uk: Введіть, будь ласка, унікальну назву для дії

en: Please specify a location to search in.
uk: Будь ласка, вкажіть адресу, де шукати.

en: Please wait...
uk: Будь ласка, зачекайте…

en: Polish translation
uk: Переклад польською

en: Popular URLs
uk: Популярні URL

en: Popular URLs...
uk: Популярні URL…

en: Port:
uk: Порт:

en: Portuguese translation
uk: Переклад португальською

en: Position:
uk: Розташування:

en: Predefined Selections
uk: Готовий вибір

en: Preset (optional):
uk: Попередньо задане (не обов'язково)

en: Pressing the Right button enters folder if no search text editing intention is captured.
uk: Натискання клавіші зі стрілкою праворуч відкриває теку, якщо не буде виявлено спроби редагувати критерій пошуку.

en: Pressing the Up/Down buttons closes the search bar (only in search mode).
uk: Натискання кнопок зі стрілками вгору/вниз закриває панель пошуку (лише у режимі пошуку).

en: Pressing the left mouse button selects files - you can click and select multiple files. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
uk: Натискання лівої кнопки мишки вибирає файли — можна клацнути і вибрати декілька файлів. Контекстне меню викликається швидким клацанням правою кнопкою мишки.

en: Preview
uk: Перегляд

en: Preview Panel: display a preview of the current file
uk: Панель перегляду: показати перегляд поточного файла

en: Preview not available
uk: Перегляд недоступний

en: Preview:
uk: Перегляд:

en: Preview: %1
uk: Огляд: %1

en: Previous
uk: Попередн.

en: Previous Tab
uk: Попередня вкладка

en: Print...
uk: Надрукувати…

en: Pro&files
uk: Про&філі

en: Processed files
uk: Оброблені файли

en: Profile manager (Ctrl+P).
uk: Керування профілями (Ctrl+P).

en: Profiles
uk: Профілі

en: Protocol
uk: Протокол

en: Protocol not supported by Krusader:
    %1
uk: Krusader не підтримує цей протокол:
    %1

en: Protocol:
uk: Протокол:

en: Protocols
uk: Протоколи

en: QA, bug-hunting, patches and general help
uk: ЧаП, виправлення вад, латки і загальна допомога

en: Query Name
uk: Назва запиту

en: Query name
uk: Назва запиту

en: Query to clipboard
uk: Запит до буфера обміну

en: Question:
uk: Питання:

en: Quicksearch match
uk: Швидкий пошук, відповідні

en: Quicksearch non-match
uk: Швидкий пошук, невідповідні

en: Quicksearch, match background:
uk: Швидкий пошук, тло відповідних:

en: Quicksearch, match foreground:
uk: Швидкий пошук, текст відповідних:

en: Quicksearch, non-match background:
uk: Швидкий пошук, тло невідповідних:

en: Quicksearch, non-match foreground:
uk: Швидкий пошук, текст невідповідних:

en: Quiet
uk: Тихо

en: Quit
uk: Вийти

en: Quit Krusader.
uk: Вийти з Krusader.

en: Rainbow
uk: Райдуга

en: Re&verse direction
uk: &Зміна напрямку

en: Ready.
uk: Готовий.

en: Recently Closed Tabs
uk: Нещодавно закриті вкладки

en: Recordable CD/DVD-ROM
uk: Придатний для запису КД/DVD-ROM

en: Recurse subfolders
uk: Підтеки рекурсивно

en: Red
uk: Червоний

en: Redirect Link...
uk: Переспрямувати посилання…

en: Refresh
uk: Оновити

en: RegExp
uk: Форм. вираз

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Removable media
uk: Портативний носій

en: Remove MIME from the link list.
uk: Вилучити тип MIME із списку посилань.

en: Remove Selected Actions?
uk: Вилучити позначені дії?

en: Remove entry
uk: Вилучити елемент

en: Remove protocol from the link list.
uk: Вилучити протокол із списку посилань.

en: Removing Useractions
uk: Вилучення дій користувача

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename background:
uk: Тло перейменування:

en: Rename file, folder, etc.
uk: Перейменувати файл, теку тощо.

en: Rename foreground:
uk: Передній план перейменування:

en: Rename selects extension
uk: Перейменування обирає суфікс

en: Repeats, One or More Times
uk: Повторення, один або більше раз

en: Repeats, Zero or More Times
uk: Повторення, нуль або більше раз

en: Reset selection on a mouse click without modifiers (i.e. Shift or Ctrl).
    Selection with Shift/Ctrl for the mouse button have to be enabled for this setting to work.
uk: Скидати позначення у відповідь на клацання кнопкою миші без модифікаторів (тобто Shift або Ctrl).
    Позначення за допомогою Shift/Ctrl для кнопки миші має бути увімкнено, щоб цей параметр спрацював.

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore Selection
uk: Відновити позначення

en: Restore ori&ginal operation
uk: Відновити перві&сну операцію

en: Result output:
uk: Отримані дані:

en: Results
uk: Результати

en: Resume
uk: Продовжити

en: Resume Job
uk: Поновити завдання

en: Resume Job List
uk: Поновити виконання списку завдань

en: Retrieving data from %1 archives is not supported
uk: Отримання даних з архівів %1 не підтримується

en: Reverse printing is not supported. Continue with normal printing?
uk: Друк у зворотному порядку не підтримується. Продовжити друк у звичайному режимі?

en: Right
uk: Права

en: Right Bookmarks
uk: Праві закладки

en: Right History
uk: Історія правої

en: Right Media
uk: Правий носій

en: Right clicking pops context menu immediately
uk: Клацання правою кнопкою мишки негайно викликає контекстне меню

en: Right mouse button preserves selection
uk: Права кнопка мишки зберігає вибір

en: Right mouse button selects
uk: Права кнопка мишки вибирає

en: Right panel
uk: Права панель

en: Right to left: Copy 1 file | Right to left: Copy %1 files
uk[0]: Копіювати %1 файл ліворуч
uk[1]: Копіювати %1 файла ліворуч
uk[2]: Копіювати %1 файлів ліворуч
uk[3]: Копіювати %1 файл ліворуч

en: Right-click Menu
uk: Контекстне меню

en: Root
uk: Кореневий каталог

en: Root button (/)
uk: Кнопка кореневого каталогу (/)

en: Run
uk: Запустити

en: Run as different user:
uk: Запускати як інший користувач:

en: Run in terminal
uk: Виконувати в терміналі

en: Run in the embedded terminal emulator
uk: Виконати у вбудованому емуляторі термінала

en: Run only one job in parallel
uk: Не запускати завдання паралельно

en: Run the command in a terminal.
uk: Виконати команду в терміналі.

en: Run the command in the embedded terminal emulator.
uk: Виконати команду у вбудованому емуляторі термінала.

en: Russian translation
uk: Переклад російською

en: S&how options
uk: Па&раметри показу

en: S&wap Panels
uk: Помін&яти панелі місцями

en: S&ynchron Folder Changes
uk: Син&хронізувати зміни у теці

en: Same as active
uk: Такий як активний

en: Same as alt. background
uk: Такий як альтернативного тла

en: Same as background
uk: Такий як тла

en: Same as foreground
uk: Такий як тексту

en: Same as selected background
uk: Такий, як вибране тло

en: Same as selected foreground
uk: Таке ж, як і вибраний передній план

en: Samples
uk: Зразки

en: Save &Position
uk: Зберегти &позицію

en: Save as...
uk: Зберегти як…

en: Save component settings on exit
uk: Зберегти параметри компонента при виході

en: Save last position, size and panel settings
uk: Зберегти останню позицію і розмір та параметри панелі

en: Save one checksum file for each source file
uk: Зберігати окремий файл контрольної суми для кожного окремого файла

en: Save selection...
uk: Зберегти позначене…

en: Save settings as default
uk: Зберегти параметри як типові

en: Save settings as default for new instances of this view type
uk: Зберегти параметри як типові для нових екземплярів цього типу перегляду

en: Save the current search string
uk: Зберегти поточний рядок для пошуку

en: Saved search text to history
uk: Збережений у журналі текст для пошуку

en: Saving checksum files...
uk: Збереження файлів контрольної суми…

en: Scheme
uk: Схема

en: Scroll Results
uk: Гортати результати

en: Searc&h in
uk: &Шукати у

en: Search
uk: Пошук

en: Search &for:
uk: &Шукати:

en: Search bar
uk: Панель пошуку

en: Search for files
uk: Пошук файлів

en: Search for:
uk: Шукати за:

en: Search in arch&ives
uk: Шукати в ар&хівах

en: Search in s&ub folders
uk: Шукати у п&ідтеках

en: Search in special items
uk: Шукати у спеціальних записах

en: Search must match case.
uk: Шукати із врахуванням регістру символів.

en: Search next
uk: Шукати далі

en: Search position:
uk: Позиція пошуку:

en: Search previous
uk: Шукати позаду

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Search results for "%1" containing "%2" in %3
uk: Результати пошуку «%1», що містить «%2», у %3

en: Search results for "%1" in %2
uk: Результати пошуку «%1» у %2

en: Search string not found.
uk: Шуканий рядок не знайдено.

en: Search:
uk: Пошук:

en: Searching for packers...
uk: Пошук пакувальників…

en: Searching for tools...
uk: Пошук інструментів…

en: Select
uk: Позначення

en: Select &Different
uk: Позначити &відмінні

en: Select &Group...
uk: Вибрати &групу…

en: Select &Newer
uk: Вибрати &новіші

en: Select &Single
uk: Вибрати &одинарний

en: Select Different &and Single
uk: Позначити відмінні &й одинарні

en: Select Files
uk: Вибір файлів

en: Select Files with the Same Extension
uk: Позначити файли з тим самим суфіксом назви

en: Select Files with the Same Name
uk: Позначити файли з тією самою назвою

en: Select Remote Charset
uk: Вибрати зовнішнє кодування

en: Select a color scheme file
uk: Виберіть файл схеми кольорів

en: Select a color-scheme file
uk: Виберіть файл схеми кольорів

en: Select all files in the current folder
uk: Вибрати всі файли у поточній теці

en: Select charset
uk: Встановити кодування

en: Select group
uk: Позначити групу

en: Select in folder...
uk: Позначити у теці…

en: Select items
uk: Вибрати елементи

en: Select only one split file.
uk: Виберіть тільки один розділений файл.

en: Select the checksum method:
uk: Виберіть вид контрольної суми

en: Select the following files:
uk: Виберіть такі файли:

en: Selected + Current
uk: Позначений + Поточний

en: Selected 1
uk: Позначене 1

en: Selected 2
uk: Позначене 2

en: Selected background:
uk: Вибране тло:

en: Selected current foreground:
uk: Текст поточного позначеного:

en: Selected files from &left folder:
uk: Позначені файли у &лівій теці:

en: Selected files from &right folder:
uk: Позначені файли у &правій теці:

en: Selected files from sou&rce folder:
uk: Позначені файли у теці д&жерела:

en: Selected files from targ&et folder:
uk: Позначені файли у теці призна&чення:

en: Selected files only
uk: Тільки позначені файли

en: Selected foreground:
uk: Вибраний передній план:

en: Selection Mode
uk: Режим вибору

en: Selection mask:
uk: Маска вибору:

en: Send by Email
uk: Надіслати ел. поштою

en: Send to &Embedded Terminal Emulator
uk: Надіслати до &вбудованого емулятора термінала

en: Sending file: %2 | Sending files: %2
uk[0]: Надсилання файлів: %2
uk[1]: Надсилання файлів: %2
uk[2]: Надсилання файлів: %2
uk[3]: Надсилання файла: %2

en: Separate Program Call for Each...
uk: Виклик окремої програми для кожного…

en: Separate standard error
uk: Відділяти стандартні помилки

en: Separate standard out and standard error in the output collection.
uk: Відділяти стандартний виведення і стандартні помилки під час збирання.

en: Separator between the items (optional)
uk: Роздільник між елементами (не обов'язковий)

en: Separator between the items (optional):
uk: Роздільник між елементами (не обов'язковий)

en: Serbian translation
uk: Переклад сербською

en: Set Focus to the Panel
uk: Пересунути фокус на панель

en: Set Jump Back Point
uk: Встановити точку повернення

en: Set Relation Between the Panels...
uk: Вказати відношення розмірів панелей…

en: Set Sorting for This Panel...
uk: Встановити впорядкування для цієї панелі…

en: Set a MIME type:
uk: Вкажіть тип MIME:

en: Set a default keyboard shortcut.
uk: Встановіть стандартне скорочення клавіатури.

en: Set a file name:
uk: Вкажіть назву файла:

en: Set a protocol:
uk: Встановити протокол:

en: Set another MIME type:
uk: Вкажіть інший тип MIME:

en: Set another file name:
uk: Вкажіть іншу назву файла:

en: Set another path:
uk: Вкажіть інший шлях:

en: Set another protocol:
uk: Вкажіть інший протокол:

en: Set compression level
uk: Встановити рівень стиснення

en: Set of Characters
uk: Набір символів

en: Set root of the tree to closest folder listed in 'Places'
uk: Встановити кореневою текою ієрархії найближчу теку зі списку «Місця»

en: Set root of the tree to root of filesystem
uk: Встановити кореневим елементом ієрархії кореневу теку файлової системи

en: Set root of the tree to the current folder
uk: Встановити кореневою текою ієрархії поточну теку

en: Set the default mode on first usage
uk: Встановити типовий режим при першому використанні

en: Set the full path of the external applications
uk: Встановіть повний шлях до зовнішніх програм

en: Set the new size in percent:
uk: Вкажіть новий розмір у відсотках:

en: Sets the ratio between the two panels to 50/50
uk: Вказати відношення розмірів панелей у значення 50/50

en: Setup Krusader the way you like it
uk: Налаштуйте Krusader так, як вам подобається

en: Shift/Ctrl-Left mouse button selects
uk: Shift/Ctrl-ліва кнопка мишки вибирає

en: Shift/Ctrl-Right mouse button selects
uk: Shift/Ctrl-права кнопка мишки вибирає

en: Show &Command Line
uk: Показувати &командний рядок

en: Show &Embedded Terminal
uk: Показати в&будований термінал

en: Show &FN Keys Bar
uk: Показувати смужку &функціональних клавіш

en: Show &Hidden Files
uk: Показувати &приховані файли

en: Show Actions Toolbar
uk: Показувати панель дій

en: Show Back Button
uk: Показувати кнопку «Назад»

en: Show Bookmarks Button
uk: Показувати кнопку закладок

en: Show Details
uk: Показати подробиці

en: Show File System Type
uk: Показувати тип файлової системи

en: Show Forward Button
uk: Показувати кнопку «Вперед»

en: Show Hidden Folders
uk: Показувати приховані теки

en: Show History Button
uk: Показувати кнопку журналу

en: Show Job Toolbar
uk: Показати панель завдань

en: Show Main Toolbar
uk: Показувати головну панель

en: Show Media Button
uk: Показувати кнопку носіїв

en: Show Mount Path
uk: Показувати шлях монтування

en: Show Panel Toolbar
uk: Показувати пенал панелі

en: Show Previews
uk: Показати мініатюри

en: Show Size:
uk: Показ розміру:

en: Show Tab Bar on single tab
uk: Показувати смужку вкладок і з одною вкладкою

en: Show View Options Menu
uk: Показати меню параметрів перегляду

en: Show an icon in the system tray and keep running in the background when the window is closed.
uk: Показати піктограму у системному лотку і продовжити роботу у фоновому режимі, якщо вікно програми закрито.

en: Show and close to tray
uk: Показати піктограму і згорнути до лотка

en: Show close tab buttons
uk: Показувати кнопки закриття вкладок

en: Show close tab buttons.
uk: Показувати кнопки закриття вкладок.

en: Show columns with details
uk: Показувати стовпчики із подробицями

en: Show command line
uk: Показати командний рядок

en: Show current item border decoration in inactive panel.
uk: Показувати рамку поточного запису на неактивній панелі.

en: Show current item even if not focused
uk: Показувати поточний елемент, навіть якщо не в фокусі

en: Show editable path in Navigator bar by default
uk: Типово показувати рядок адреси на смужці навігації у режимі редагування.

en: Show embedded terminal
uk: Показати вбудований термінал

en: Show excluded files.
uk: Видає список невключених файлів.

en: Show file sizes
uk: Показати розміри файлів

en: Show files considered to be identical.
uk: Показати список файлів, які вважаються ідентичними.

en: Show files marked to <i>Copy from left to right</i>.
uk: Показати файли, позначені <i>для копіювання з лівого боку на правий</i>.

en: Show files marked to <i>Copy from right to left</i>.
uk: Показати файли, позначені <i>для копіювання з правого боку на лівий</i>.

en: Show files marked to delete.
uk: Показати список файлів, позначених для вилучення.

en: Show files that exist on both sides.
uk: Показати список файлів, які існують на обох панелях.

en: Show files that exist on one side only.
uk: Показати список файлів, які існують тільки на одній панелі.

en: Show folders first
uk: Показувати теки першими

en: Show folders starting with a dot
uk: Показувати теки, назви яких починаються з крапки

en: Show free/total space on the device
uk: Показувати дані щодо вільного місця та загального об’єму на пристрої

en: Show full path by default
uk: Типово показувати шлях повністю

en: Show function keys
uk: Показати кнопки функцій

en: Show hidden files
uk: Показувати приховані файли

en: Show new tab button
uk: Показувати кнопку «Нова вкладка»

en: Show new tab button.
uk: Показувати кнопку «Нова вкладка».

en: Show octal numbers (0755) instead of the standard permissions (rwxr-xr-x) in the permission column.
uk: Показувати вісімкові цифри (0755) замість стандартної форми запису (rwxr-xr-x) у стовпці дозволів.

en: Show only removable devices
uk: Показувати лише портативні пристрої

en: Show only the existing files
uk: Показувати лише вже створені файли

en: Show previews by default
uk: Типово показувати мініатюри

en: Show previews of files and folders.
uk: Показувати мініатюри вмісту файлів та тек.

en: Show size in bytes too
uk: Показувати розмір у байтах

en: Show small files
uk: Показувати малі файли

en: Show space information
uk: Показувати дані щодо об’єму

en: Show splashscreen
uk: Показувати вікно вітання

en: Show the <b>Useraction</b> only for the file names defined here. The wildcards '<code>?</code>' and '<code>*</code>' can be used.
uk: Показувати <b>Дію користувача</b> тільки для назв файлів визначених тут. Можна використовувати шаблони '<code>?</code>' та '<code>*</code>'.

en: Show the <b>Useraction</b> only for the values defined here.
uk: Показувати <b>Дію користувача</b> тільки для значень зазначених тут

en: Show the icons for filenames and folders.
uk: Показувати піктограми для назв файлів та тек.

[ctx: Show the string 'DIR' instead of file size in detailed view (for folders)]
en: DIR
uk: КАТ

en: Show the tab bar with only one tab.
uk: Показувати смужку вкладок навіть із однієї вкладкою.

en: Side to feed:
uk: Сторона для обробки:

en: Since you chose to also search in archives, note the following limitations:
    You cannot search for text (grep) while doing a search that includes archives.
uk: Оскільки ви також хочете шукати в архівах, врахуйте такі обмеження:
    ви не можете шукати за текстом (grep) під час пошуку, який включає архіви.

en: Single instance mode
uk: Режим запуску однієї копії

en: Singles
uk: Одинарні

en: Size
uk: Розмір

en: Size:
uk: Розмір:

en: Size: %1
uk: Розмір: %1

en: Slovak translation
uk: Переклад словацькою

en: Slovenian translation
uk: Переклад словенською

en: Some corrupted archives might cause a crash; therefore, testing is suggested.
uk: Деякі пошкоджені архіви можуть спричиняти крах, отже, рекомендується робити перевірку.

en: Sort by Extension
uk: Упорядкувати за суфіксом

en: Sort by Modified
uk: Упорядкувати за часом зміни

en: Sort by Name
uk: Упорядкувати за назвою

en: Sort by Size
uk: Упорядкувати за розміром

en: Sort method:
uk: Метод впорядкування:

en: Sorts the active panel by Extension
uk: Упорядкувати активну панель за суфіксом назви

en: Sorts the active panel by Modified
uk: Упорядкувати активну панель за часом зміни

en: Sorts the active panel by Name
uk: Упорядкувати активну панель за назвою

en: Sorts the active panel by Size
uk: Упорядкувати активну панель за розміром

en: Sou&rce folder:
uk: Тека д&жерела:

en: Sp&lit File...
uk: Розді&лити файл…

en: Space information disabled
uk: Показ даних щодо об’єму вимкнено

en: Space information unavailable
uk: Показ даних щодо об’єму недоступний

en: Spacebar calculates disk space
uk: Пробіл підраховує місце на диску

en: Spacebar moves down
uk: Пробіл пересуває вниз

en: Spanish translation
uk: Переклад іспанською

en: Specified sizes are inconsistent.
uk: Вказані розміри не збігаються.

en: Split the file %1 to folder:
uk: Розділити файл %1 до теки:

en: Splitting the file %1...
uk: Поділ файла %1…

en: Standard Error (stderr)
uk: Стандартна помилка (stderr)

en: Standard Output (stdout)
uk: стандартне виведення (stdout)

en: Start &Root Mode Krusader
uk: Запустити Krusader в режимі &адміністратора

en: Start &Terminal
uk: Відкрити &Термінал

en: Start ActionMan
uk: Запуск Керівника

en: Start From Current
uk: Почати з поточної

en: Start From Place
uk: Почати з Місця

en: Start From Root
uk: Почати з кореневої

en: Start Job
uk: Почати завдання

en: Start Terminal Here
uk: Викликати термінал тут

en: Start and &Forget
uk: Запустити і &забути

en: Start by typing
uk: Розпочинати після введення

en: Start in &New Terminal
uk: Запустити у &новому терміналі

en: Start left panel at <path>
uk: Відкрити ліву панель з вмістом теки <path>

en: Start new disk usage search
uk: Почати новий пошук використання диска

en: Start of Line
uk: Початок рядка

en: Start right panel at <path>
uk: Відкрити праву панель з вмістом теки <path>

en: Start to tray
uk: Запуск у лотку

en: Startup
uk: Запуск

en: Startup profile:
uk: Стартовий профіль:

en: Status
uk: Статус

en: Status/Totalsbar
uk: Смужка стану/резюме

en: Statusbar active
uk: Активні на смужці стану

en: Statusbar inactive
uk: Неактивні на смужці стану

en: Statusbar will show basic information about file below mouse pointer.
uk: Смужка стану показуватиме основну інформацію про файл під курсором.

en: Statusbar, active background:
uk: Смужка стану, тло активних:

en: Statusbar, active foreground:
uk: Смужка стану, текст активних:

en: Statusbar, inactive background:
uk: Смужка стану, тло неактивних:

en: Statusbar, inactive foreground:
uk: Смужка стану, текст активних:

en: Step into
uk: Зайти в

en: Stepping into the parent folder requires loading the content of the "%1" URL. Do you wish to continue?
uk: Крок у батьківську теку потребує завантаження вмісту адреси URL «%1». Хочете продовжити?

en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop search
uk: Припинити пошук

en: Substitute the <b>Placeholders</b> with local filenames.
uk: Замініть <b>Заповнювачі</b> на назви локальних файлів.

en: Substitute the <b>Placeholders</b> with valid URLs.
uk: Замініть <b>Заповнювачі</b> чинними адресами URL.

en: Sw&ap Sides
uk: Поміняти &місцями

en: Swap sides (Ctrl+S).
uk: Поміняти місцями (Ctrl+S)

en: Swedish translation
uk: Переклад шведською

en: Symbolic Link
uk: Символічне посилання

en: Symbolic link
uk: Символічне посилання

en: Symbolic link foreground:
uk: Текст символічного посилання:

en: Sync Panels
uk: Синхронізувати панелі

en: Synchronize
uk: Синхронізувати

en: Synchronize Fol&ders...
uk: Синхронізувати т&еки…

en: Synchronize Folders
uk: Синхронізація тек

en: Synchronize Selected Files...
uk: Синхронізувати позначені файли…

en: Synchronize results
uk: Результати синхронізації

en: Synchronize with &KGet
uk: Синхронізувати за допомогою &KGet

en: Synchronizer
uk: Синхронізатор

en: Synchronizer has nothing to do.
uk: Синхронізатору не має що робити.

en: System
uk: Система

en: T&est Archive
uk: П&еревірити архів

en: TAB
uk: Tab

en: Tab Bar position:
uk: Розташування вкладок:

en: Tab-Switch panel
uk: Перейти до іншої панелі

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Targ&et folder:
uk: Тека п&ризначення:

en: Temp Folder:
uk: Нова тека:

en: Term
uk: Терм

en: Terminal
uk: Термінал

en: Terminal execution
uk: Виконання у терміналі

en: Terminal for UserActions:
uk: Термінал для дій користувача:

en: Test archive after packing
uk: Перевіряти архів після пакування

en: Test archive before unpacking
uk: Перевіряти архів перед розпакуванням

en: Testing Archive
uk: Перевірка архіву

en: Text &Editor
uk: Текстовий &редактор

en: Text Files
uk: Текстові файли

en: Text found:
uk: Знайдено текст:

en: Text mode
uk: Текстовий режим

en: Text position:
uk: Позиція тексту:

en: The %1 path is incorrect, %2 used instead.
uk: Шлях %1 не є чинним, замість нього буде використано %2.

en: The %1 path is incorrect, no valid path found.
uk: Шлях %1 не являється правильним. Не знайдений чинний шлях.

en: The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.<p>
    Examples:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Please consult the handbook to learn more about the syntax.
uk: <i>Команда</i> визначає команду, яку буде виконано, коли використовується <b>Дія користувача</b>. Це може бути проста команда оболонки чи складна послідовність декількома командами з <b>Заповнювачами</b>.<p>Зразки:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Будь ласка, почитайте підручник користувача, щоб прочитати більше про синтаксис.

en: The <i>Tooltip</i> is shown when the mouse cursor is hold over an entry of the <b>Useraction Toolbar</b>.
uk: <i>Підказка</i> показується, коли курсор миші знаходиться над <b>Панеллю Дій користувача</b>.

en: The <i>Workdir</i> defines in which folder the <i>Command</i> will be executed.
uk: <i>Робоча тека</i> визначає, у якій теці буде виконано <i>Команду</i>.

en: The CRC information file (%1) is missing.
    Validity checking is impossible without it. Continue combining?
uk: Немає файла даних CRC (%1)!
    Без нього перевірка неможлива. Продовжити об'єднання?

en: The UsefulArts Organization
uk: Організація UsefulArts

en: The Useraction is only available for
uk: Ця дія користувача можлива тільки для

en: The actionfile's root element is not called %1, using %2
uk: Кореневий елемент файла дій не називається %1, використовуємо %2

en: The bookmarks button will be visible.
uk: Зробити видимою кнопку закладок.

en: The compare results of the synchronizer (Ctrl+M).
uk: Результати порівняння за допомогою синхронізатора (Ctrl+M).

en: The current action has been modified. Do you want to apply these changes?
uk: Поточну дію було змінено. Хочете застосувати зміни?

en: The current file is not a link, so it cannot be redirected.
uk: Поточний файл — це не посилання, отже неможливо його перенаправити.

en: The current page has been changed. Do you want to apply changes?
uk: Поточну сторінку було змінено. Хочете застосувати зміни?

en: The date %1 is not valid according to your locale. Please re-enter a valid date (use the date button for easy access).
uk: Дата %1 не є чинною для вашої локалі. Будь ласка, ще раз введіть коректну дату (використовуйте кнопку дати для легкого доступу).

en: The date on the left is later than the date on the right. Please re-enter the dates, so that the left side date will be earlier than the right side date.
uk: Дата з лівого боку пізніша, ніж дата з правого боку. Будь ласка, ще раз введіть дати, щоб дата з лівого боку була раніше, ніж та, що з правого.

en: The date on top is later than the date on the bottom. Please re-enter the dates, so that the top date will be earlier than the bottom date.
uk: Дата вгорі пізніша, ніж дата внизу. Будь ласка, ще раз введіть дати, щоб дата вгорі була раніше, ніж та, що внизу.

en: The duration after a tooltip is shown for a file item, in milliseconds. Set a negative value to disable tooltips.
uk: Проміжок часу, протягом якого буде показано панель підказки для запису файла, у мілісекундах. Встановіть від’ємне значення, щоб вимкнути підказки.

en: The file %1 does not contain valid UserActions.
uk: Файл %1 не містить коректних Дій користувача.

en: The filter dialog is opened with the last filter settings that where applied to the panel.
uk: Діалогове вікно фільтрування відкривається з останніми параметрами фільтрування, які було застосовано до панелі.

en: The folder %1 does not exist.
uk: Теки %1 не існує.

en: The folder path URL is malformed.
uk: Адреса теки має помилковий формат.

en: The history button will be visible.
uk: Зробити видимою кнопку журналу тек.

en: The icon cache size influences how fast the contents of a panel can be displayed. However, too large a cache might consume your memory.
uk: Розмір кешу піктограм визначає швидкість, з якою Krusader зможе показувати вміст панелі. Однак, занадто великий розмір може використовувати забагато пам'яті.

en: The left base folder used during the synchronization process.
uk: Ліва тека використовуватиметься як базова під час процесу синхронізації.

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button invokes the context-menu. You can select with Ctrl key and the left button.
uk: Ліва кнопка мишки не вибирає, але вказує поточний файл, не впливаючи на поточний вибір. Права кнопка мишки викликає контекстне меню. Вибирати файли можна за допомогою лівої кнопки миші і клавіші Ctrl.

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button selects multiple files and the right-click menu is invoked by pressing and holding the right mouse button.
uk: Ліва кнопка мишки не вибирає, але вказує поточний файл не впливаючи на поточний вибір. Права кнопка мишки вибирає декілька файлів, а контекстне меню викликається, коли натиснути і тримати праву кнопку мишки.

en: The media button will be visible.
uk: Зробити видимою кнопку носіїв даних.

en: The old Bookmark Module
uk: Старий модуль закладок

en: The panel toolbar will be visible.
uk: Панель інструментів буде видимою.

en: The passwords are different
uk: Паролі відрізняються

en: The passwords are equal
uk: Паролі еквівалентні

en: The right base folder used during the synchronization process.
uk: Права тека використовуватиметься як базова під час процесу синхронізації.

en: The saved 'Popular URLs' are invalid. The list will be cleared.
uk: Збережені «Популярні URL» втратили чинність. Список буде спорожнено.

en: The sorting is performed in a locale- and also platform-dependent manner. Can be slow.
uk: Впорядкування виконується з врахуванням локалі та особливостей платформи. Таке впорядкування може бути дуже повільним.

en: The source folder must not be empty.
uk: Тека джерела має бути непорожньою.

en: The statusbar displays information about the filesystem which holds your current folder: total size, free space, type of filesystem, etc.
uk: Смужка стану показує інформацію щодо файлової системи, яка містить вашу поточну теку: загальний розмір, вільне місце, тип файлової системи тощо.

en: The synchronizer window contains data from a previous compare. If you exit, this data will be lost. Do you really want to exit?
uk: Вікно синхронізатора містить дані від попереднього порівняння. Якщо ви завершите роботу інструмента, ці дані буде втрачено. Ви справді бажаєте вийти?

en: The target folder must not be empty.
uk: Тека призначення має бути непорожньою.

en: The title displayed in the <b>Usermenu</b>.
uk: Заголовок, який показується у <b>Меню користувача</b>.

en: The totals bar shows how many files exist, how many selected and the bytes math
uk: Смужка підсумків показує скільки існує файлів, скільки вибраних і підрахунок байтів

en: There already is an action with this name.
    If you do not have such a useraction the name is used by Krusader for an internal action.
uk: Дія з цією назвою вже існує.
    Якщо у вас немає дії користувача з цією назвою, таку назву вже використано для вбудованої дії Krusader.

en: There is one job operation left. | There are %1 job operations left.
uk[0]: Лишилося %1 завдання.
uk[1]: Лишилося %1 завдання.
uk[2]: Лишилося %1 завдань.
uk[3]: Лишилося одне завдання.

en: This archive is encrypted, please supply the password:
uk: Цей архів зашифрований, будь ласка, вкажіть пароль:

en: This button toggles the sync-browse mode.
    When active, each folder change is performed in the
    active and inactive panel - if possible.
uk: Ця кнопка вмикає/вимикає режим синхронізованої навігації.
    Якщо позначено, кожна зміна теки виконується в активній
    і неактивній панелі (якщо можливо).

en: This file already contains some useractions.
    Do you want to overwrite it or should it be merged with the selected actions?
uk: Цей файл вже містить деякі дії користувача.
    Бажаєте перезаписати його чи з’єднати з позначеними діями?

en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it or append the output?
uk: Цей файл вже існує.
    Бажаєте перезаписати його чи дописати до нього виведене?

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
uk: Цей файл вже існує. Ви дійсно хочете перезаписати його?

en: This placeholder allows some parameter:
uk: Цей шаблон дозволяє параметр:

en: Time shift (right-left):
uk: Часовий зсув (права-ліва):

en: Title
uk: Заголовок

en: Title:
uk: Заголовок:

en: To archive
uk: В архів

en: To compare two files by content, you can either:<ul><li>Select one file in the left panel, and one in the right panel.</li><li>Select exactly two files in the active panel.</li><li>Make sure there is a file in the other panel, with the same name as the current file in the active panel.</li></ul>
uk: Порівняти 2 файли за вмістом можна такими способами:<ul><li>Позначити один файл в лівій панелі, а один в правій.</li><li>Позначити точно два файли в активній панелі.</li><li> Переконайтесь, що на іншій панелі позначено саме той файл, який ви бажаєте порівняти з файлом активної панелі.</li></ul>

en: Toggle Fullscreen Embedded Terminal
uk: Перемкнути повноекранний вбудований термінал

en: Toggle Sidebar
uk: Увімкнути або вимкнути бічну панель

en: Toggle-button for sync-browsing
uk: Кнопка перемикання синхронізованої навігації

en: Tool
uk: Інструмент

en: Toolbar buttons have icons
uk: Піктограми на кнопках панелі інструментів

en: Tooltip delay (msec):
uk: Затримка підказки (у мс):

en: Tooltip:
uk: Підказка:

en: Top
uk: Вгорі

en: Total Size
uk: Загальний розмір

en: Total Size:
uk: Загальний розмір:

en: Total occupied space: %1
uk: Всього зайнятого місця: %1

en: Total size
uk: Загальний розмір

en: Total-Commander Mode
uk: Режим Total-Commander

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Trash Popup Menu
uk: Контекстне меню Смітника

en: Trash bin
uk: Смітник

en: Tree Panel: a tree view of the local file system
uk: Панель дерева: вигляд дерева локальної файлової системи

en: Tree:
uk: Дерево:

en: Turkish translation
uk: Переклад турецькою

en: Type
uk: Тип

en: Type to search...
uk: Введіть текст для пошуку…

en: Type:
uk: Тип:

en: U&nselect All
uk: С&касувати вибір всього

en: URL must be the descendant of either the left or the right base URL.
uk: Адреса має походити з лівої або з правої базової адреси.

en: URL to open
uk: Адреса, яку слід відкрити

en: URLs (re&mote and local)
uk: Адреси (ві&ддалені і локальні)

en: USB device
uk: USB-пристрій

en: USB pen drive
uk: Флеш-накопичувач USB

en: Ukrainian translation
uk: Переклад українською

en: Unable to open actions file %1
uk: Не вдалося відкрити файл дії %1

en: Unable to write to %1
uk: Не вдається записати до %1

en: Undo Close Tab
uk: Скасувати закриття вкладки

en: Undo Last Job
uk: Скасувати останнє завдання

en: Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.<p><b>Note</b>: the <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.
uk: Особлива назва <b>Дії користувача</b>. Її буде використано лише у <i>Конфігураторі</i>, вона не з'явиться у жодному іншому меню.<p><b>Зауваження</b>: <i>Заголовок</i>, що показується у <b>Меню користувача</b> може бути заданий нижче.

[ctx: Unknown label]
en: Unknown
uk: Невідома

[ctx: Unknown media type]
en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unlock Tab
uk: Розблокувати вкладку

en: Unmount
uk: Демонтувати

en: Unpack %1 file to: | Unpack %1 files to:
uk[0]: Розпаковується %1 файл до:
uk[1]: Розпаковується %1 файли до:
uk[2]: Розпаковується %1 файлів до:
uk[3]: Розпаковується %1 файл до:

en: Unpack %1 to:
uk: Розпакувати %1 до:

en: Unpacking
uk: Розпакування

en: Unpacking %1...
uk: Розпакування %1…

en: Unpacking File(s)
uk: Розпаковуються файл(и)

en: Unpin Tab
uk: Відшпилити вкладку

en: Unselect all
uk: Зняти позначення з усього

en: Unselect files before copy/move
uk: Зняти позначення файлів до копіювання/пересування

en: Unselect files, which are to be copied/moved, before the operation starts.
uk: Зняти позначення з файлів, які буде скопійовано або пересунуто до виконання дії.

en: Up button (..)
uk: Кнопка вверх (..)

en: Up one folder
uk: Вище на одну теку

en: Up/Down cancels search
uk: Стрілки вгору/вниз скасовують пошук

en: Update DB
uk: Поновити базу даних

en: Update default panel settings
uk: Оновлювати типові параметри панелі

en: Uploading to remote destination
uk: Вивантаження до віддаленого сховища

en: Usability and QA
uk: Поліпшення придатності до використання і ЧаП

en: Use Okteta as Hex viewer
uk: Використовувати Okteta як шістнадцятковий переглядач

en: Use alternate background color
uk: Використовувати змінний колір тла

en: Use anti-aliasing
uk: Використовувати згладжування

en: Use fixed width font as default
uk: Типово використовувати шрифт зі сталою шириною

en: Use font with fixed width
uk: Використовувати шрифт зі сталою шириною

en: Use full path tab names
uk: Використовувати у вкладках назви з повним шляхом

en: Use human-readable file size
uk: Легкі для читання розміри файлів

en: Use icons in the filenames
uk: Використовувати піктограми в назвах файлів

en: Use lister if the text file is bigger than:
uk: Швидкий перегляд, якщо файл більший за:

en: Use the default KDE colors
uk: Використовувати типові кольори KDE

en: Use the system's default viewer
uk: Використовувати системний стандартний переглядач

en: Used: %1
uk: Використано: %1

en: User Action
uk: Дія користувача

en: User Action Parameter Dialog
uk: Вікно параметрів дії користувача

en: User Actions
uk: Дії користувача

en: User Defined
uk: Визначений користувачем

en: User Interface
uk: Інтерфейс користувача

en: User cancelled.
uk: Скасовано користувачем.

en: User&actions
uk: Дії &користувача

en: UserActions - cannot read from file
uk: Дії користувача: не вдається прочитати з файла.

en: UserActions - invalid action
uk: Дії користувача — некоректна дія

en: Username:
uk: Користувач:

en: V&iew left file
uk: Пе&реглянути лівий файл

en: Vary label font sizes
uk: Різні розміри шрифтів надписів

en: Verify Checksum File
uk: Перевірити файл контрольної суми

en: Verify Checksum...
uk: Перевірити контрольну суму…

en: Verify Result
uk: Перевірити результат

en: Verifying Checksums
uk: Перевіряємо контрольні суми

en: Vertical Mode
uk: Вертикальний режим

en: Vi&ew right file
uk: Пере&глянути правий файл

en: Video CD/DVD-ROM
uk: Відео-КД/DVD-ROM

en: Video Files
uk: Відеофайли

en: View
uk: Перегляд

en: View (F3)
uk: Огляд (F3)

en: View File
uk: Переглянути файл

en: View File with Krusader's Internal Viewer...
uk: Переглядати файл у внутрішньому переглядачі Krusader…

en: View Panel: view the current file
uk: Панель перегляду: огляд поточного файла

en: View font:
uk: Шрифт панелі:

en: View modes
uk: Режими перегляду

en: View the file in hex-mode (better for binary files)
uk: Переглядати файл у шістнадцятковому режимі (краще для виконуваних файлів)

en: View the file in text-only mode
uk: Переглянути файл у текстовому режимі

en: View the file with lister (for huge text files)
uk: Переглядати файл у режимі швидкого перегляду (для величезних текстових файлів)

en: View:
uk: Огляд:

en: View: %1
uk: Перегляд: %1

en: Viewer
uk: Переглядач

en: Viewer module for 3rd Hand
uk: Модуль перегляду для «третьої руки»

en: Viewer/Editor
uk: Переглядач/Редактор

en: Viewing the usage of folder:
uk: Перегляд використання теки:

en: Virtual Filesystem
uk: Віртуальна файлова система

en: Virtual filesystem
uk: Віртуальна файлова система

en: Visible Panel Toolbar buttons
uk: Видимі кнопки пенала панелі

en: Warn on exit
uk: Попереджати при виході

en: Warning
uk: Попередження

en: Warning: The left and the right side are showing the same folder.
uk: Попередження: на лівій і правій панелях показано ту саму теку!

en: Webmaster (retired)
uk: Вебмастер (колишній)

en: What to copy:
uk: Що копіювати:

en: What to move/rename:
uk: Що пересунути або перейменовати:

en: When checked, whenever terminal working directory is changed (for example, by executing 'cd' or 'popd' command), Krusader changes the current folder of active panel.
uk: Якщо позначено, при зміні робочого каталогу у терміналі (наприклад, за допомогою команди «cd» або «popd»), Krusader змінить поточну теку на активній панелі.

en: When checked, whenever the panel is changed (for example, by pressing Tab), Krusader changes the current folder in the embedded terminal.
uk: Якщо позначено, під час зміни панелі (наприклад коли натиснуто Tab), Krusader змінить поточну теку у вбудованому терміналі.

en: When matching the select criteria, not only files will be selected, but also folders.
uk: Якщо теки відповідають критеріям позначення, їх також буде позначено.

en: When renaming a file, the whole text is selected. If you want Total-Commander like renaming of just the name, without extension, uncheck this option.
uk: Під час перейменування файла, буде позначено весь текст назви. Якщо ви бажаєте перейменування у стилі Total Commander, тільки назви без суфікса, не позначайте цього пункту.

en: When settings of a panel are changed, save them as the default for new panels of the same type.
uk: Після внесення змін до параметрів панелі зберігати нові параметри як типові для нових панелей відповідного типу.

en: When stepping into a folder which is defined as a mount point in the <b>fstab</b>, try mounting it with the defined parameters.
uk: Під час відкриття теки, яка визначена як точка монтування у <b>fstab</b>, намагатися змонтувати її з типовими параметрами.

en: Whenever icon is not found in system icon theme, this theme will be used as a fallback. If fallback theme doesn't contain the icon, Breeze or Oxygen will be used if any of these are present.
uk: Якщо у вашій системі не буде знайдено певної піктограми, буде використано піктограму із цієї резервної теми. Якщо піктограми не буде і у резервній темі, буде використано піктограму з Breeze або Oxygen, якщо якусь із цих тем встановлено.

en: Where to copy:
uk: Куди це має бути копійовано:

en: Which file to view (normally '%aCurrent%'):
uk: Який файл переглядати (зазвичай '%aCurrent%'):

en: Which items:
uk: Які елементи:

en: White
uk: Білий

en: White Space
uk: Будь-який пропуск

en: Workdir:
uk: Робоча тека:

en: Writing to %1 archives is not supported
uk: Запис до архівів %1 не підтримується

en: Yellow
uk: Жовтий

en: You can create links only on local file systems
uk: Можна створювати посилання тільки на локальних системах

en: You can edit links only on local file systems
uk: Посилання можна редагувати тільки на локальних файлових системах

en: You can insert names with escaped spaces or quoted.
    Example: .git "target build" build\ krusader
uk: Ви можете вставити назви з екрануванням пробілів або використанням лапок.
    Приклад: .git "target build" build\ krusader

en: You cannot combine a folder.
uk: Не можна об'єднувати теку.

en: You cannot copy files directly to the 'virt:/' folder.
    You can create a sub folder and copy your files into it.
uk: Не можна копіювати файли прямо у теку «virt:/».
    Можна створити підтеку і скопіювати файли в неї.

en: You cannot edit a folder
uk: Не можна редагувати теки

en: You cannot split a folder.
uk: Не можна розділяти теку.

en: Yuri Chornoivan
uk: Юрій Чорноіван

en: Zdenko Podobný and Ondrej Pačay (Yogi)
uk: Zdenko Podobný і Ondrej Pačay (Yogi)

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: [invalid]
uk: [некоректно]

en: an&d
uk: &і

en: and %1 file | and %1 files
uk[0]: та %1 файлі
uk[1]: та %1 файлах
uk[2]: та %1 файлах
uk[3]: та %1 файлі

en: batch renamer
uk: пакетний перейменовувач

en: checksum utility
uk: інструмент контрольної суми

en: day
uk: днів

en: days
uk: днів

en: diff utility
uk: інструмент diff

en: disabled
uk: неможливе

en: email client
uk: поштовий клієнт

en: enabled
uk: можливе

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Editing)
uk: %1 (редагування)

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Viewing)
uk: %1 (перегляд)

[ctx: filestate: filename]
en: Editing: %1
uk: Редагування: %1

[ctx: filestate: filename]
en: Viewing: %1
uk: Перегляд: %1

en: hour
uk: годин

en: in %1 folder | in %1 folders
uk[0]: у %1 теці
uk[1]: у %1 теках
uk[2]: у %1 теках
uk[3]: у %1 теці

en: kByte
uk: КБайт

en: krarc ioslave
uk: Допоміжний засіб введення-виведення krarc

en: krarc: write support is disabled.
    You can enable it on the 'Archives' page in Konfigurator.
uk: krarc: підтримку запису вимкнено.
    Увімкнути підтримку запису можна за допомогою сторінки «Архіви» Конфігуратора.

en: loading previews: %p%
uk: завантаження мініатюр: %p%

en: min
uk: хв.

[ctx: missing kpart - arg1 is a URL]
en: <b>No text editor plugin available.</b><br/>Internal editor will not work without this.<br/>You can fix this by installing Kate:<br/>%1
uk: <b>Не виявлено додатка текстового редактора.</b><br/>Вбудований редактор не здатен працювати з цими даними.<br/>Виправити ситуацію можна встановленням Kate:<br/>%1

[ctx: missing program - arg1 is a URL]
en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br>You can fix this by installing Konsole:<br/>%1
uk: <b>Не вдалося створити панель вбудованого термінала.</b><br>Виправити це можна встановленням Konsole:<br/>%1

en: missing tag %1
uk: немає мітки %1

en: months
uk: місяців

en: patch for KViewer
uk: латка для KViewer

en: popup cmdline
uk: показ командного рядка

en: rpm found, but cpio not found which is required for unpacking
uk: знайдено rpm, але не знайдено cpio, яка потрібна для розпакування

en: sec
uk: сек.

[ctx: setting 'show size']
en: Always
uk: Завжди

[ctx: setting 'show size']
en: Never
uk: Ніколи

[ctx: setting 'show size']
en: When Device has no Label
uk: Якщо пристрій не має мітки

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to delete this item?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити цей елемент?

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to move this item to the trash?
uk: Ви впевнені, що хочете перемістити цей елемент у смітник?

en: the first patch ever!
uk: найперша з латок!

en: unarj not found, but arj found, which will be used for unpacking
uk: unarj не знайдено, але знайдено arj, який буде використано для розпакування

en: weeks
uk: тижнів

en: years
uk: років

en: © 2000-2003 Shie Erlich, Rafi Yanai
    © 2004-2022 Krusader Krew
uk: © Shie Erlich, Rafi Yanai, 2000–2003,
    © Krusader Krew, 2004–2022
