synaptic - en to uk translation catalogue (701 entries)

en: 	%s %s but %s is to be installed
uk: 	%s %s але %s позначений для встановлення

en: 	%s %s but it is not installable
uk: 	%s %s але не можна встановити

en: 	%s but it is a virtual package
uk: 	%s але це віртуальний пакунок

en: 	%s but it is not going to be installed
uk: 	%s але не вибрано для встановлення

en: 
    %s have to be downloaded
uk: 
    %s повинно бути завантажено

en: 
    Completely removed the following packages:
uk: 
    Повністю вилучено такі пакунки:

en: 
    Downgraded the following packages:
uk: 
    Понижено такі пакунки:

en: 
    Installed the following packages:
uk: 
    Встановлено наступні пакунки:

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
uk: 
    Не усі зміни та оновлення завершилися успішно. Для додаткової інформації, будь ласка, розгорніть панель «Деталі» знизу.

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
uk: 
    Пакунок %s не має наявних версій, але існує у базі даних.
    Це зазвичай означає, що пакунок був вказаний як залежність але не був доданий до репозиторію, застарів або не доступний згідно вмісту файлу sources.list

en: 
    Reinstalled the following packages:
uk: 
    Перевстановлено наступні пакунки:

en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
uk: 
    Вилучено наступні ВАЖЛИВІ пакунки:

en: 
    Removed the following packages:
uk: 
    Вилучено такі пакунки:

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
uk: 
    Успішно задіяні усі зміни. Тепер ви можете зачинити вікно.

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
uk: 
    Усі пакунки з цього носія встановлено успішно. Для продовження встановлення з наступного носія зачиніть це вікно.

en: 
    Upgraded the following packages:
uk: 
    Поновлено такі пакунки:

en: 
    While installing package %s:
uk: 
    Під час встановлення пакунку %s:

en: 
    While preparing for installation:
uk: 
    Під час підготовки до встановлення:

en:  %s: %s %s but %s is to be installed
uk:  %s: %s %s, але буде встановлений %s

en:  or
uk:  або

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
uk[0]: %d новий пакунок буде встановлено
uk[1]: %d нових пакунки буде встановлено
uk[2]: %d нових пакунків буде встановлено

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
uk[0]: %d новий пакунок буде перевстановлено
uk[1]: %d нових пакунки буде перевстановлено
uk[2]: %d нових пакунків буде перевстановлено

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
uk[0]: %d пакунок зафіксований
uk[1]: %d пакунки зафіксовано
uk[2]: %d пакунків зафіксовано

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
uk[0]: %d пакунок буде<b>понижений</b>
uk[1]: %d пакунки буде<b>понижено</b>
uk[2]: %d пакунків буде<b>понижено</b>

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
uk[0]: %d пакунок буде затриманий та не оновлений
uk[1]: %d пакунки буде затримано та не оновлено
uk[2]: %d пакунків буде затримано та не оновлено

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
uk[0]: %d пакунок буде вилучений
uk[1]: %d пакунки будуть вилучені
uk[2]: %d пакунків будуть вилучені

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
uk[0]: %d пакунок буде оновлений
uk[1]: %d пакунки буде оновлено
uk[2]: %d пакунків буде оновлено

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
uk: %i пакунків перелічено, %i встановлено, %i пошкоджених. %i для встановлення/оновлення, %i для вилучення

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
uk: %i пакунків перелічено, %i встановлено, %i пошкоджених. %i для встановлення/оновлення, %i для вилучення; %s буде звільнено

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
uk: %i пакунків перелічено, %i встановлено, %i пошкоджених. %i для встановлення/оновлення, %i для вилучення; %s буде використано

en: %s Changelog
uk: %s Журнал змін

en: %s Properties
uk: %s Властивості

en: %s of extra space will be freed
uk: Буде звільнено %s додаткового простору

en: %s of extra space will be used
uk: Буде використано %s додаткового простору

en: %s: %s but it is a virtual package
uk: %s: %s але це віртуальний пакунок

en: %s: %s but it is not going to be installed
uk: %s: %s але не вибрано для встановлення

en: (no vendor)
uk: (без постачальника)

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
uk: --add-cdrom Додати компакт-диск при запуску (потрібен шлях до компакт-диска)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
uk: --ask-cdrom Спитати про додавання компакт-диску та вийти

en: --dist-upgrade-mode  Call DistUpgrade and display changes
uk: --dist-upgrade-mode  Запуск в режимі оновлення дистрибутиву з показом змін

en: --non-interactive Never prompt for user input
uk: --non-interactive Ні про що не питати користувача

en: --task-window Open with task window
uk: --task-window Відкрити вікно завдань

en: --test-me-harder  Run test in a loop
uk: --test-me-harder Виконання циклічного тестування перевірки наявності оновлень та встановлення пакунків

en: --update-at-startup  Call "Reload" on startup
uk: --update-at-startup  Виклик функції «Перезавантажити» після запуску

en: --upgrade-mode  Call Upgrade and display changes
uk: --upgrade-mode  Запуск в режимі оновлення з показом змін

en: -f=? Give an alternative filter file
uk: -f=? Альтернативний файл фільтру

en: -h   This help text
uk: -h   Ця довідка

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
uk: -i=? Розпочати з вихідним фільтром за даним іменем

en: -r   Open in the repository screen
uk: -r   Відкрити у вікні сховищ

en: -t   Give an alternative main window title (e.g. hostname with `uname -n`)
uk: -t   Дати вікну інший заголовок (наприклад, назву машини за допомогою `uname -n`)

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
uk: <b>%s</b> (<b>основне</b>) буде вилучено

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
uk: <b>%s</b> (версія <i>%s</i>) буде встановлено

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
uk: <b>%s</b> (версія <i>%s</i>) буде перевстановлено

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
uk: <b>%s</b> (версія <i>%s</i>) буде оновлено до версії <i>%s</i>

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
uk: <b>%s</b> буде <b>понижено</b>

en: <b>%s</b> will be removed
uk: <b>%s</b> буде вилучено

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
uk: <b>%s</b> буде вилучено разом з налаштуваннями

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
uk: <b>(ОСНОВНЕ) до вилучення</b>

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
uk: <b><big>Позначити оновлення у розумний спосіб?</big></b>
    
    Звичайний метод оновлення пропускає пакунки, що створюють конфлікти або потребують додаткових пакунків.
    
    Розумне оновлення (оновлення дистрибутиву) намагається кмітливіше розв’язати конфлікти та задовольнити усі залежності, пов’язані з оновленнями.
    
    <b>Примітка:</b> оновлення будуть лише позначені. Ви все ще повинні застосувати їх вручну.

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
uk: <b><big>Вийти та відкинути позначені зміни?</big></b>
    
    Досі залишились позначені зміни, що ще не були застосовані. Вони будуть втрачені, якщо ви вийдете з Synaptic.

en: <b>Appearance</b>
uk: <b>Вигляд</b>

en: <b>Applying Changes</b>
uk: <b>Прийняття змін</b>

en: <b>Colors</b>
uk: <b>Кольори</b>

en: <b>Columns</b>
uk: <b>Стовпці</b>

en: <b>Current</b>
uk: <b>Стан</b>

en: <b>Fonts</b>
uk: <b>Шрифти</b>

en: <b>History files</b>
uk: <b>Файли історії</b>

en: <b>Installed Version</b>
uk: <b>Встановлена версія</b>

en: <b>Latest Available Version</b>
uk: <b>Остання доступна версія</b>

en: <b>Maintainer:</b>
uk: <b>Підтримувач:</b>

en: <b>Marked</b>
uk: <b>Позначка</b>

en: <b>Marking Changes</b>
uk: <b>Позначення змін</b>

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
uk: <b>Примітка:</b> зміни не будуть застосовані одразу. Спочатку Ви маєте позначити усі бажані зміни, а потім застосувати їх.

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
uk: <b>Примітка:</b> Для встановлення версії, що відрізняється від обраної за замовчуванням, оберіть <b>Пакунок -> Примусити версію...</b> з меню.

en: <b>Other</b>
uk: <b>Інше</b>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
uk: <b>Поведінка оновлення пакунку (дистрибутив по умовчанню)</b>

en: <b>Package:</b>
uk: <b>Пакунок:</b>

en: <b>Priority:</b>
uk: <b>Пріоритет:</b>

en: <b>Proxy Server</b>
uk: <b>Сервер проксі</b>

en: <b>Section:</b>
uk: <b>Розділ:</b>

en: <b>Status:</b>
uk: <b>Статус:</b>

en: <b>Summary</b>
uk: <b>Підсумок</b>

en: <b>Tags:</b>
uk: <b>Теги:</b>

en: <b>Temporary Files</b>
uk: <b>Тимчасові файли</b>

en: <b>Terminal Output:</b>
uk: <b>Вивід терміналу:</b>

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
uk: <b>Наступні піктограми використовуються для показу статусу пакунку:</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
uk: <b>Буде ПОНИЖЕНО</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
uk: <b>Буде повністю вилучено (включаючи файли налаштувань)</b>

en: <b>To be removed</b>
uk: <b>Буде вилучено</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
uk[0]: <b>Увага:</b> Важливий пакунок %d буде вилучено із системи
uk[1]: <b>Увага:</b> Важливі пакунки %d будуть вилучені із системи
uk[2]: <b>Увага:</b> Важливі пакунки %d будуть вилучені із системи

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
uk: <big><b>Не вдалося завантажити усі необхідні файли пакунків</b></big>
    
    Версії пакунків, які ви хочете встановити, можуть більше не бути доступними у сховищі, або можливі проблеми з джерелом даних пакунку. Оновіть список пакунків та перевірте джерело даних пакунків (наприклад, компакт-диск чи мережеве з’єднання)

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
uk: <big><b>Не вдалося звантажити усі покажчики для сховищ</b></big>
    
    Сховище можливо вже не існує, або не є досяжним через проблеми мережі. Буде використана старіша версія покажчика (за наявності). В іншому випадку сховище буде проігнороване. Перевірте з’єднання з мережею та переконайтеся, що адреса, зазначена в налаштуваннях, є вірною.

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
uk: <big><b>Введіть повний APT-рядок для сховища, яке ви хочете додати</b></big>
    
    Рядок APT містить тип, розташування та зміст сховища, наприклад <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. Детальний опис синтаксису можна знайти у документації.

en: <i>Can't close while running</i>
uk: <i>Неможливо закрити під час роботи</i>

en: <i>Finished</i>
uk: <i>Завершено</i>

en: <i>Preparing packages...</i>
uk: <i>Підготовка пакунків...</i>

en: <i>Running...</i>
uk: <i>Виконується…</i>

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
uk: <span size="large" weight="bold">Встановити внутрішню опцію</span>

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
uk: <span size="large" weight="bold">Ці налаштування впливають на основу Вашої системи. Робіть будь-які зміни дуже обережно.</span>

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
uk: <span size="large" weight="bold">Які задачі повинен виконувати Ваш комп’ютер?</span>
    
    Це наперед обрані групи пакунків для виконання кожного завдання. Якщо ви оберете завдання, відповідні пакунки будуть позначені для встановлення.

en: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic version</span>
uk: <span size="xx-large" weight="bold">Версія Synaptic</span>

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
uk: <span weight="bold" size="large">Прийняти наступні зміни?</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
uk: <span weight="bold" size="larger">Неможливо позначити усі пакунки для встановлення або оновлення</span>
    
    Наступні пакунки мають нерозв’язані залежності. Переконайтеся в тому, що необхідні сховища додані та увімкнені у налаштуваннях.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
uk: <span weight="bold" size="larger">Введіть назву для цього компакт-диску</span>
    
    Ця назва буде використовуватися в разі, коли ви захочете встановити пакунки з цього КД. Радимо також нанести цю назву на диск, щоб його було простіше знайти.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
uk: <span weight="bold" size="larger">Введіть назву компакт-диску</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
uk: <span weight="bold" size="larger">Позначити необхідні додаткові зміни?</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
uk: <span weight="bold" size="larger">Інформація про ваші пакунки застаріла</span>
    
    Інформація про ваші пакунки застаріла більше ніж на 48 годин. Могли з’явитись важливі оновлення безпеки. Рекомендується регулярно оновлювати інформацію про пакунки.

en: A package failed to install.  Trying to recover:
uk: Не вдалось встановити пакунок.  Спроба відновити:

en: AND
uk: ТА

en: APT line:
uk: Рядок APT:

en: APT system reports:
    %s
uk: Система APT повідомляє:
    %s

en: A_pplication Font
uk: Шрифт застосунку

en: A_pply Marked Changes
uk: Застосувати позначені зміни

en: About Synaptic
uk: Про Synaptic

en: Add
uk: Додати

en: Add downloaded packages
uk: Додати завантажені пакунки

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
uk: Додати в систему пакунки, звантажені знаряддям „Створити сценарій завантаження пакунків“.

en: All
uk: Усі

en: Alphabetic
uk: За алфавітом

en: Always Ask
uk: Завжди питати

en: Always prefer the highest version
uk: Завжди надавати перевагу найвищій версії

en: Always prefer the installed version
uk: Завжди надавати перевагу встановленій версії

en: Amateur Radio
uk: Аматорське радіо

en: An error occurred
uk: Виникла помилка

en: An error occurred while saving configurations.
uk: Під час зберігання конфігурацій сталася помилка.

en: Another synaptic is running
uk: Запущено інший synaptic

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply all marked changes
uk: Застосувати усі можливі оновлення

en: Apply changes in a terminal window
uk: Застосовувати зміни у вікні терміналу

en: Applying Changes
uk: Прийняття змін

en: Applying marked changes. This may take a while...
uk: Прийняття позначених змін. Це може зайняти деякий час…

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
uk: Питати підтвердження для змін, що також впливають на інші пакунки

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
uk: Питати про вихід після того, як усі зміни були успішно прийняті

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: Automatic install
uk: Автоматичне встановлення

en: Automatic removable
uk: Автоматичне вилучення

en: Automatically
uk: Автоматично

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
uk: Автоматично закрити після успішного прийняття усіх змін

en: Automatically installed
uk: Автоматично встановлюваний

en: Available versions:
uk: Наявні версії:

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
uk: Некоректний регулярний вираз '%s' у файлі ReducedView.

en: Base System
uk: Базова система

en: Binary (deb)
uk: Двійковий (deb)

en: Boolean operator between property criterias:
uk: Логічний оператор між критеріями властивостей:

en: Breaks
uk: Недієздатні

en: Broken
uk: Пошкоджені

en: Broken dependencies
uk: Пошкоджені залежності

en: Broken:
uk: Пошкоджені:

en: Can't read %s
uk: Не вдалося прочитати %s

en: Can't write %s
uk: Не можу записати %s

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cannot find filename or size tag
uk: Не вдалося знайти ім’я файлу чи ознаку розміру

en: Cannot read vendors.list file
uk: Неможливо прочитати файл списку постачальників (vendors.list)

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
uk: Неможливо запустити інструмент налаштування!
    Ви повинні встановити необхідний пакунок 'libgnome2-perl'.

en: Changes applied
uk: Зміни прийняті

en: Choose font
uk: Вибір шрифту

en: Choose the action from the context menu of the package.
uk: Виберіть дію з контекстного меню пакунку.

en: Cleaning package lists...
uk: Очищення списку пакунків...

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
uk: Клацніть на піктограмі статусу для відкриття меню, що містить усі дії.

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
uk: Клацання на піктограмі статусу позначає найбільш вірогідну дію

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
uk: Закрити цей діалог після успішного прийняття змін

en: Color
uk: Колір

en: Color packages by their status
uk: Розфарбовувати пакунки за їх статусом

en: Color selection
uk: Вибір кольору

en: Colors
uk: Кольори

en: Columns and Fonts
uk: Стовпці та шрифти

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
uk: Розділений комами список вузлів та доменів, що не будуть з’єднуватись через проксі (наприклад, localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Common
uk: Загальне

en: Communication
uk: Зв’язок

en: Community Maintained (installed)
uk: Підтримувані спільнотою (встановлені)

en: Complete changelog of the latest version:
uk: Повний перелік змін для останньої версії:

en: Completely
uk: Повністю

en: Component
uk: Компонент

en: Conflicting packages
uk: Конфліктуючі пакунки

en: Conflicts
uk: Конфліктує

en: Consider recommended packages as dependencies
uk: Розглядати рекомендовані пакунки як залежності

en: Converted From RPM by Alien
uk: Перетворені з RPM утилітою Alien

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copying package lists...
uk: Копіювання списку пакунків...

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
uk: Неможливо застосувати зміни!
    Спочатку виправте пошкоджені пакунки.

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
uk: Не вдалося оновити систему!
    Спочатку виправте пошкоджені пакунки.

en: Couldn't identify disc.
uk: Не вдалося розпізнати диск.

en: Credits
uk: Подяки

en: Cross Platform
uk: Багатоплатформність

en: Ctrl-c pressed
uk: Натиснено Ctrl-c

en: Currently in broken policy state
uk: Наразі у стані пошкодженого

en: Custom
uk: Особливі

en: Databases
uk: Бази даних

en: Debtag support is enabled.
uk: Підтримка деб-міток (debtag) увімкнена.

en: Debug
uk: Відлагодження

en: Default Upgrade
uk: Звичайне оновлення

en: Delete _History files older than:
uk: Вилучати файли історії старіші за:

en: Delete all cache package files now.
uk: Вилучити негайно усі локально збережені файли пакунків.

en: Dependants
uk: Залежні

en: Dependencies
uk: Залежності

en: Dependencies of the Latest Version
uk: Залежності останньої версії

en: Dependency of
uk: Залежність від

en: Dependent packages
uk: Залежні пакунки

en: Depends
uk: Залежить

en: Description
uk: Опис

en: Description %s
uk: Опис %s

en: Description and Name
uk: Опис та назва

en: Details
uk: Докладніше

en: Development
uk: Розробка

en: Difference between the files
uk: Різниця між файлами

en: Direct connection to the Internet
uk: Пряме з’єдання з Інтернет

en: Disc Label
uk: Назва диску

en: Disc label:
uk: Назва диску:

en: Disc not successfully scanned.
uk: Не вдалося успішно просканувати диск.

en: Distribution
uk: Дистрибутив

en: Distribution:
uk: Дистрибутив:

en: Do you want to add another CD-ROM?
uk: Хочете додати інший компакт-диск?

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
uk: Ви хочете продовжити, нехтуючи цими пакунками?

en: Do you want to quit Synaptic?
uk: Ви хочете вийти з Synaptic?

en: Documentation
uk: Документація

en: Documented by
uk: Документація

en: Done
uk: Зроблено

en: Done!
uk: Зроблено!

en: Double click on the package name.
uk: Двічі клацніть по імені пакунку.

en: Download
uk: Звантажити

en: Download Size
uk: Розмір звантаження

en: Download rate: %s/s - %s remaining
uk: Швидкість звантаження: %s/сек. – залишилось %s

en: Download rate: ...
uk: Швидкість звантаження: …

en: Download:
uk: Завантажити:

en: Downloading Changelog
uk: Завантаження журналу змін

en: Downloading Package Files
uk: Завантаження файлів пакунків

en: Downloading Package Information
uk: Завантаження інформації про пакунки

en: Downloading file %li of %li
uk: Завантаження файлу: %li з %li

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
uk: ПОМИЛКА: не вдалося отримати пароль root

en: ERROR: could not create configuration directory %s
uk: ПОМИЛКА: не вдалося створити теку конфігурації %s

en: ERROR: could not create log directory %s
uk: ПОМИЛКА: не вдалося створити теку журналів %s

en: ERROR: could not create state directory %s
uk: ПОМИЛКА: не вдалося створити теку стану %s

en: ERROR: could not create tmp directory %s
uk: ПОМИЛКА: не вдалося створити тимчасову теку %s

en: ERROR: couldn't open %s for writing
uk: ПОМИЛКА: не вдалося відкрити %s для запису

en: Editors
uk: Редактори

en: Electronics
uk: Електроніка

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Embedded Devices
uk: Інтегровані пристрої

en: Empty disc name.
uk: Порожнє ім’я диску.

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enhances
uk: Підсилює

en: Error failed to fork pty
uk: Помилка гілкування псевдо-терміналу

en: Error in package %s
uk: Помилка в пакунку %s

en: Error parsing file record
uk: Помилка аналізу запису про файл

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
uk: Важливі пакунки будуть вилучені.
    Це може зробити вашу систему нестабільною!

en: Exclude
uk: Виключити

en: Exclude selected sections
uk: Виключити обрані розділи

en: Excludes
uk: Виключає

en: Expression was found, please see the list on the left for matching entries.
uk: Вираз було знайдено, будь ласка, перегляньте список результатів зліва.

en: Extra output was generated during Package Manager operation
uk: Під час роботи менеджера пакунків був створений додатковий вивід

en: FTP proxy:
uk: FTP-проксі:

en: Failed
uk: Не вдалося

en: Failed to fetch %s
      %s
uk: Помилка отримання %s
      %s

en: Failed to mark all available upgrades!
uk: Не вдалося позначити усі доступні оновлення!

en: Failed to mount the cdrom.
uk: Не вдалося змонтувати компакт-диск.

en: Failed to open %s.new
uk: Не вдалося відкрити %s.new

en: Failed to rename
uk: Не вдалося перейменувати

en: Failed to rename %s.new to %s
uk: Не вдалося перейменувати %s.new у %s

en: Failed to reopen fd
uk: Не вдалося перевідкрити fd

en: Failed to resolve dependency problems!
uk: Не вдалося вирішити проблеми залежностей!

en: Failed to stat %s%s
uk: Не вдалося з’ясувати стан %s%s

en: Field
uk: Поле

en: File
uk: Файл

en: Files
uk: Файли

en: Filters
uk: Фільтри

en: Find
uk: Знайти

en: FingerPrint
uk: Відбиток

en: Fonts
uk: Шрифти

en: For installation or upgrade
uk: Для встановлення або оновлення

en: For removal
uk: Для вилучення

en: Force version:
uk: Примусити версію:

en: Found %i packages
uk: Знайдено %i пакунків

en: GNOME Desktop Environment
uk: Оточення стільниці GNOME

en: GNU R statistical system
uk: Статистична система GNU R

en: Games and Amusement
uk: Ігри та розваги

en: General
uk: Загальне

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
uk: Утворити сценарій оболонки, який дозволить завантажити вибрані пакунки на іншому комп’ютері

en: Generate package download script
uk: Створити сценарій звантаження пакунків

en: Get Changelog
uk: Отримати журнал змін

en: Get Screenshot
uk: Отримати знимок екрану

en: Gnustep Desktop Environment
uk: Оточення стільниці Gnustep

en: Graphics
uk: Графіка

en: HTTP authentication
uk: HTTP-автентифікація

en: HTTP proxy:
uk: HTTP-проксі:

en: Haskell Programming Language
uk: Мова програмування Haskell

en: History
uk: Історія

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
uk: Історія встановлених, оновлених та вилучених пакунків програмного забазпечення.

en: Hit
uk: Співпадіння

en: Hold Current Version
uk: Затримати теперішню версію

en: IP address or host name of the ftp proxy server
uk: IP-адреса або ім’я вузла сервера ftp-проксі

en: IP address or host name of the http proxy server
uk: IP-адреса чи ім’я вузла сервера http-проксі

en: Icon Legend
uk: Пояснення піктограм

en: Icon _Legend
uk: Пояснення піктограм

en: Identifying disc...
uk: Розпізнавання диску...

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
uk: Ігнорування неправильних записів у файлі sources.list!

en: Include
uk: Включити

en: Include selected sections only
uk: Включити лише обрані розділи

en: Includes
uk: Включає

en: Insert a disc in the drive.
uk: Вставте диск у привід.

en: Install, remove and upgrade software packages
uk: Встановлення, вилучення та оновлення пакунків програмного забезпечення

en: Installed
uk: Встановлені

en: Installed (auto removable)
uk: Встановлені (авто-вилучення)

en: Installed (local or obsolete)
uk: Встановлені (локальні чи застарілі)

en: Installed (locked to the current version)
uk: Встановлені (зафіксовані на поточну версію)

en: Installed (locked):
uk: Встановлено (зафіксовано):

en: Installed (manual)
uk: Встановлені (вручну)

en: Installed (unsupported)
uk: Встановлені (не підтримувані)

en: Installed (upgradable)
uk: Встановлені (наявне оновлення)

en: Installed Files
uk: Встановлені файли

en: Installed Version
uk: Встановлено

en: Installed packages that are up-to-date
uk: Встановлені пакунки, що відповідають останнім версіям

en: Installed packages that are upgradable
uk: Встановлені пакунки, які можливо оновити

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
uk: Встановлені пакунки, які можливо оновити до новішої основної гілки

en: Installed:
uk: Встановлено:

en: Installing and removing software
uk: Встановлення та вилученя програмного забезпечення

en: Installing software
uk: Встановлення програмного забезпечення

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
uk: Внутрішня помилка. Поновлення усього привела до руйнувань. Будь ласка, повідомте про це розробникам.

en: Internal Error, non-zero counts
uk: Внутрішня помилка, ненульові лічильники.

en: Internal error
uk: Внутрішня помилка

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
uk: Внутрішня помилка під час відкриття кешу (%d). Будь ласка, повідомте розробників.

en: Internationalization and localization
uk: Інтернаціоналізація та локалізація

en: Interpreted Computer Languages
uk: Інтерпретовані комп’ютерні мови

en: Invalid disc name!
uk: Невірне ім’я диску!

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
uk: Некорректний запис у файлі уподобань, відсутній заголовок пакунку.

en: Java Programming Language
uk: Мова програмування Java

en: KDE Desktop Environment
uk: Оточення стільниці KDE

en: Keep Configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Kernel and modules
uk: Ядро та модулі

en: Label:
uk: Назва:

en: Latest Version
uk: Доступно

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
uk: Дозволити менеджеру пакунків вибрати для Вас найкращу версію. Якщо сумніваєтесь, оберіть цю опцію.

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Libraries - Development
uk: Бібліотеки – розробка

en: Libraries - Old
uk: Бібліотеки — застарілі

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
uk: Пакунки з бібліотеками, що більше не потрібні (потрібен deborphan)

en: Line %u too long in markings file.
uk: Рядок %u у файлі позначок надто довгий.

en: Lisp Programming Language
uk: Мова програмування Lisp

en: Local
uk: Локальні

en: Localization
uk: Локалізація

en: Look in:
uk: Дивитись у:

en: Maintainer
uk: Підтримувач

en: Malformed line %u in markings file
uk: Помилка у рядку %u файлу позначок

en: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
uk: Сторінка керівництва (man):
    Вибо Деккер (Wybo Dekker) <wybo@servalys.nl>
    Міхаель Фогт (Michael Vogt) <mvo@debian.org>
    Себастьян Хайнлайн  (Sebastian Heinlein) <sebastian.heinlein@web.de>
    Довідник:
    Себастьян Хайнлайн (Sebastian Heinlein) <sebastian.heinlein@web.de>

en: Manual installed
uk: Встановлено вручну

en: Manual proxy configuration
uk: Ручне налаштування проксі

en: Mark All Upgrades
uk: Позначити усі оновлення

en: Mark Packages by _Task...
uk: Позначити пакунки згідно _завдання...

en: Mark Recommended for Installation
uk: Позначити рекомендоване для встановлення

en: Mark Suggested for Installation
uk: Позначити запропоноване для встановлення

en: Mark all possible upgrades
uk: Позначити усі можливі оновлення

en: Mark for Co_mplete Removal
uk: Позначити для повного вилучення

en: Mark for Complete Removal
uk: Позначити для повного вилучення

en: Mark for Installation
uk: Позначити для встановлення

en: Mark for R_einstallation
uk: Позначити для перевстановлення

en: Mark for Reinstallation
uk: Позначити для перевстановлення

en: Mark for Removal
uk: Позначити для вилучення

en: Mark for Upgrade
uk: Позначити для оновлення

en: Mark for _Installation
uk: Позначити для встановлення

en: Mark for _Removal
uk: Позначити для вилучення

en: Mark for _Upgrade
uk: Позначити для оновлення

en: Marked Changes
uk: Позначені зміни

en: Marked for complete removal
uk: Позначено для повного вилучення

en: Marked for complete removal:
uk: Позначено для повного вилучення:

en: Marked for downgrade
uk: Позначено для пониження версії

en: Marked for downgrade:
uk: Позначено для пониження:

en: Marked for installation
uk: Позначено для встановлення

en: Marked for installation:
uk: Позначено для встановлення:

en: Marked for re-installation
uk: Позначено для перевстановлення

en: Marked for reinstallation:
uk: Позначено для перевстановлення:

en: Marked for removal
uk: Позначено для вилучення

en: Marked for removal:
uk: Позначено для вилучення:

en: Marked for upgrade
uk: Позначено для оновлення

en: Marked for upgrade:
uk: Позначено для оновлення:

en: Marking all available upgrades...
uk: Позначення усіх доступних оновлень…

en: Mathematics
uk: Математика

en: Meta Packages
uk: Метапакунки

en: Miscellaneous  - Graphical
uk: Різне – графічний вивід

en: Miscellaneous - Text Based
uk: Різне – текстовий вивід

en: Missing Recommends
uk: Відсутні рекомендації

en: Mono/CLI Infrastructure
uk: Інфраструктура Mono/CLI

en: Mounting CD-ROM...
uk: Монтування компакт-диску…

en: Move D_own
uk: Пересунути _нижче

en: Move _Up
uk: Пересунути _вище

en: Multimedia
uk: Мультимедія

en: N/A
uk: Недоступно

en: NOT AUTHENTICATED
uk: НЕ ПЕРЕВІРЕНЕ

en: Name
uk: Назва

en: Network
uk: Мережа

en: Networking
uk: Мережі

en: Never show this message again
uk: Більше не показувати це повідомлення

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
uk: Ніколи не оновлювати до нової версії автоматично. Будьте _дуже_ обережними з цією опцією, оскільки ви не отримуватимете оновлень безпеки автоматично! Якщо ви примусово встановите певну версію, версія пакунку визначатиметься у відповідності до обраного дистрибутиву.

en: New Filter %i
uk: Новий фільтр %i

en: New in repository
uk: Нові у сховищі

en: New in repository:
uk: Нове у сховищі:

en: Newsgroup
uk: Групи новин

en: No package is selected.
uk: Не вибрано жодного пакунку.

en: No proxy for:
uk: Немає проксі для:

en: No valid records were found.
uk: Не знайдено правильних записів.

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Not installable
uk: Не встановлювані

en: Not installed
uk: Не встановлені

en: Not installed (locked)
uk: Не встановлені (зафіксовані)

en: Not installed (locked):
uk: Не встановлено (зафіксовано):

en: Not installed (new in repository)
uk: Не встановлені (нові у сховищі)

en: Not installed (residual config)
uk: Не встановлені (але є конфігураційні файли)

en: Not installed (unsupported)
uk: Не встановлені (не підтримувані)

en: Not installed packages
uk: Не встановлені пакунки

en: Not installed:
uk: Не встановлено:

en: Not marked
uk: На позначені

en: Number of undo operations:
uk: Кількість операцій скасування дії:

en: OCaml Programming Language
uk: Мова програмування OCaml

en: OK
uk: Гаразд

en: OR
uk: АБО

en: Obsoletes
uk: Застарілі

en: Only experts should use this.
uk: Цим слід користуватись лише експертам.

en: Open changes
uk: Відкрити зміни

en: Operator
uk: Оператор

en: Origin
uk: Походження

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
uk: Первинний автор:
    Альфредо К. Кохіма (Alfredo K. Kojima) <kojima@windowmaker.org>
    Підтримувачі:
    Міхаель Вогт (Michael Vogt) <mvo@debian.org>
    Густаво Н’ємеєр (Gustavo Niemeyer) <niemeyer@conectiva.com>
    Себастіан Еінлеін (Sebastian Heinlein) <sebastian.heinlein@web.de>
    Вкладники:
    Енріко Зіні (Enrico Zini) <enrico@debian.org>
    Пенью Метілейнен (Panu Matilainen) <pmatilai@welho.com>
    Св’ятослав Свірідов (Sviatoslav Sviridov) <svd@lintec.minsk.by>

en: Orphaned
uk: Осиротілий

en: PHP Programming Language
uk: Мова програмування PHP

en: Package
uk: Пакунок

en: Package Manager
uk: Менеджер пакунків

en: Package Manager output
uk: Вивід менеджера пакунків

en: Package Name
uk: Назва пакунку

en: Package changes
uk: Зміни пакунків

en: Package is supported
uk: Пакунок підтримується

en: Package management software using apt.
uk: Менеджер пакунків програмного забезпечення, що використовує apt.

en: Package name
uk: Назва пакунку

en: Package with Debconf
uk: Пакунки з Debconf

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
uk: Пакунки, які є новими у сховищі з часу останнього „Оновлення списку пакунків“

en: Packages that are not available in any repository
uk: Пакунки, що не доступні у жодному сховищі

en: Packages that will be installed or upgraded
uk: Пакунки, що будуть встановлені або оновлені

en: Packages that will be removed
uk: Пакунки,що будуть вилучені

en: Packages that will never be upgraded
uk: Пакунки, що ніколи не будуть оновлені

en: Packages that won't be changed
uk: Пакунки, що не будуть змінюватися

en: Packages with broken dependencies
uk: Пакунки зі пошкодженими залежностями

en: Password
uk: Пароль

en: Pattern
uk: Вираз

en: Perl Programming Language
uk: Мова програмування Perl

en: Pinned
uk: Прикріплені

en: Please insert a disc in the drive.
uk: Будь ласка, уставте диск у привід.

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
uk: Будь ласка, вставте диск з назвою:
    %s
    у привід %s

en: Please select a directory
uk: Будь ласка, виберіть теку

en: Policy broken
uk: Статус пошкодженого

en: Port number of the ftp proxy server
uk: Номер порту сервера ftp-проксі

en: Port number of the http proxy server
uk: Номер порту для сервера http-проксі

en: Port:
uk: Порт:

en: PreDepends
uk: Залежить перед встановленням

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
uk: Під час оновлення надавати перевагу версіям з вибраного дистрибутиву. Якщо ви вручну примусово вибрали версію з іншого дистрибутиву, версія пакунку буде слідувати за ним, доки не увійде у поточний типовий дистрибутив.

en: Prefer versions from:
uk: Надавати перевагу версіям з:

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Preparing...
uk: Підготовка...

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Properties
uk: Властивості

en: Provided Packages
uk: Доступні пакунки

en: Provided packages
uk: Надані пакунки

en: Provides
uk: Надає

en: Python Programming Language
uk: Мова програмування Python

en: Queued
uk: Заплановано

en: Quick Introduction
uk: Короткий вступ

en: Quick filter
uk: Фільтр

en: Rebuilding search index
uk: Оновлюю покажчик

en: Recommendations
uk: Рекомендації

en: Recommends
uk: Рекомендує

en: Reduced View
uk: Компактний вигляд

en: ReducedView
uk: Зменшений вигляд

en: Registering disc...
uk: Реєстрація диску...

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
uk: Не вдалося отримати чи автентифікувати файли випуску (Release) для деяких сховищ. Ці сховища будуть проігноровані.

en: Reload
uk: Оновити список пакунків

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
uk: Оновити інформацію про пакунки, щоб бути проінформованим щодо нових, вилучених чи оновлених пакунків програмного забезпечення.

en: Reloading outdated package information:
uk: Оновлювати застарілу інформацію про пакунки:

en: Reloading package information...
uk: Оновлення інформації по пакунки…

en: Remember my answer for future upgrades
uk: Запам’ятати мою відповідь для наступних оновлень

en: Remember the answer
uk: Запам’ятати відповідь

en: Removal of packages:
uk: Вилучення пакунків:

en: Remove
uk: Вилучити

en: Remove Including Orphaned Dependencies
uk: Вилучити, включаючи осиротілі залежності

en: Removed packages that have left configuration files on the system
uk: Вилучені пакунки, що залишили файли конфігурації на комп’ютері

en: Removing software
uk: Вилучення програмного забезпечення

en: Replace configuration file
    '%s'?
uk: Замінити файл налаштування
    '%s'?

en: Replaced packages
uk: Замінені пакунки

en: Replaces
uk: Замінює

en: Repositories
uk: Сховища

en: Repositories changed
uk: Сховища змінились

en: Residual config
uk: Залишена конфігурація

en: Restricted On Export
uk: Обмежений експорт

en: Return to the main screen
uk: Повернутись до основного екрану

en: ReverseDepends
uk: Циклічні залежності

en: Ruby Programming Language
uk: Мова програмування Ruby

en: S
uk: Ст

en: S_earch Results
uk: _Результати пошуку

en: S_tatus
uk: Статус

en: Save Markings _As...
uk: Зберегти позначки як...

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Save full state, not only changes
uk: Зберегти повний стан, не лише зміни

en: Save script
uk: Зберегти сценарій

en: Scanning CD-ROM
uk: Сканування компакт-диску

en: Scanning disc...
uk: Сканування диску...

en: Science
uk: Наука

en: Search
uk: Пошук

en: Search Filter
uk: Фільтр пошуку

en: Search History
uk: Історія пошуку

en: Search for packages
uk: Пошук пакунків

en: Search:
uk: Пошук:

en: Searching
uk: Триває пошук

en: Section
uk: Розділ

en: Section(s)
uk: Розділ(и)

en: Section(s):
uk: Розділ(и):

en: Sections
uk: Розділи

en: Select All
uk: Обрати все

en: Select directory
uk: Вибрати теку

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
uk: Позначте пакунок та оберіть дію з меню «Пакунок».

en: Select the version of %s that should be forced for installation
uk: Виберіть версію %s, яку слід примусово встановити

en: Setting markings...
uk: Встановлення позначок…

en: Setup Vendors
uk: Налаштувати постачальників

en: Shells
uk: Оболонки

en: Show package properties in the main window
uk: Показувати властивості пакунку у головному вікні

en: Show this dialog at startup
uk: Показувати цей діалог під час запуску

en: Size
uk: Розмір

en: Size:
uk: Розмір:

en: Smart Upgrade
uk: Розумне оновлення

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
uk: Деякі пакунки не вдалося отримати із сервера(ів).

en: Source (deb-src)
uk: Джерельні коди (deb-src)

en: Starting help viewer...
uk: Запуск переглядача довідки...

en: Starting package configuration tool...
uk: Запуск інструменту налаштування пакунку...

en: Starting package documentation viewer...
uk: Запуск переглядача документації пакунку...

en: Stat failed for %s
uk: Не вдалося з’ясувати стан %s

en: Status
uk: Стан

en: Successfully fixed dependency problems
uk: Залежності пакунків успішно вирішені

en: Successfully marked available upgrades
uk: Успішно позначено доступні оновлення

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: Suggests
uk: Пропонує

en: Summary
uk: Підсумок

en: Supported
uk: Підтримується

en: Synaptic Package Manager
uk: Менеджер пакунків Synaptic

en: Synaptic Package Manager
uk: Менеджер пакунків Synaptic

en: Syntax error in line %s
uk: Синтаксична помилка у рядку %s

en: System Administration
uk: Керування системою

en: System upgrade:
uk: Оновлення системи:

en: Tags
uk: Ознаки

en: Tasks
uk: Завдання

en: TeX Authoring
uk: Система TeX

en: Text Be_side Icons
uk: Текст після піктограм

en: Text _Below Icons
uk: Текст під піктограмами

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
uk: Журнал змін містить інформацію про зміни та виправлені помилки для кожної версії пакунку.

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
uk: Вибрана дія також вплине на інші пакунки. Наступні зміни необхідні для того, щоб продовжити.

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
uk: Файл налаштування %s був змінений (вами або програмою). Оновлена версія надається у цьому пакунку. Якщо ви хочете зберегти вашу поточну версію, натисніть «Зберегти». Отож, чи хочете замінити поточний файл та встановити новий з пакунку?

en: The following details are provided:
uk: Наявні такі дані:

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
uk: Ця назва буде використовуватись для ідентифікації компакт-диску, якщо ви пізніше захочете встановити з нього пакунки.

en: The list of installed files is only available for installed packages
uk: Перелік встановлених файлів доступний лише для встановлених пакунків

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
uk: Не вдалось прочитати список джерел.
    Відкрийте діалог сховищ для виправлення проблеми.

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
uk: Приймаються зроблені зміни. Це може зайняти деякий час. Будь ласка, зачекайте.

en: The package files will be downloaded, but not installed
uk: Пакунок буде завантажено, але не встановлено

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
uk: Не вдалося відкрити або розібрати списки пакунків або файл статусу.

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
uk: Менеджер пакунків завжди обирає найбільш прийнятну з доступних версію. Якщо Ви примусово встановите іншу версію, що відрізняється від типової, можлива помилка у залежностях.

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
uk: Сховища будуть перевірені на наявність нових, вилучених або оновлених пакунків програмного забезпечення.

en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
uk: Змінилася інформація про сховища. Вам потрібно натиснути на кнопку «Оновити список пакунків», щоб зміни вступили в силу

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
uk: Програмне забезпечення на вашому комп’ютері організовано у так звані <i>пакунки</i>. Менеджер пакунків дозволяє вам встановлювати, оновлювати або вилучати пакунки з програмним забезпеченням.

en: There is another synaptic running in interactive mode. Please close it first.
uk: Запущено інший synaptic в інтерактивному режимі. Будь ласка, спочатку закрийте його.

en: There is another synaptic running in non-interactive mode. Please wait for it to finish first.
uk: Запущено інший synaptic у неінтерактивному режимі. Будь ласка, спочатку закрийте його.

en: This application is supported by the distribution
uk: Цей застосунок підтримується дистрибутивом

en: This behavior can be changed in the preferences later.
uk: Ця поведінка може бути змінена в налаштуваннях пізніше.

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
uk: Це ваша остання можливість переглянути список позначених змін перед тим, як вони будуть прийняті.

en: This software is licensed under the terms of the GNU General Public License, Version 2
uk: Це програмне забезпечення розповсюджується на умовах «Загальної громадської ліцензії GNU», версії 2

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) is already running. Please close that application first.
uk: Зазвичай це означає, що інша програма керування пакунками (така як apt-get чи aptitude) вже запущена. Будь ласка, спочатку закрийте ту програму.

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
uk: Це зупинить дію і може залишити систему в пошкодженому стані. Ви впевнені, що бажаєте зробити це?

en: To be downgraded
uk: Для пониження

en: To be installed
uk: Для встановлення

en: To be kept
uk: Для затримання

en: To be re-installed
uk: Для перевстановлення

en: To be removed
uk: Для вилучення

en: To be upgraded
uk: Для оновлення

en: Translated by
uk: Перекладачі

en: Trying to recover from package failure
uk: Спроба відновити після збою пакунка

en: Type
uk: Тип

en: URI
uk: Посилання

en: URI:
uk: Посилання:

en: U_nmark
uk: Зняти позначку

en: U_nmark All
uk: Зняти усі позначки

en: Unable to change to %s
uk: Не вдалося змінити на %s

en: Unable to correct dependencies
uk: Не вдалося виправити залежності

en: Unable to correct missing packages
uk: Неможливо виправити відсутні пакунки

en: Unable to create a tmp file
uk: Неможливо створити тимчасовий файл

en: Unable to get exclusive lock
uk: Не вдалося отримати ексклюзивне блокування

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
uk: Не вдалося знайти файли пакунків. Можливо це не диск з пакунками.

en: Unable to lock the download directory
uk: Не вдалося заблокувати теку звантаження

en: Unable to lock the list directory
uk: Не вдалося заблокувати теку списку

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
uk: Не вдалося позначити оновлення
    Перевірте вашу систему на помилки.

en: Unable to read %s
uk: Не вдалося прочитати %s

en: Unable to read the cdrom database %s
uk: Не вдалося прочитати базу даних компакт-диску %s

en: Unchanged
uk: Без змін

en: Unknown
uk: Невідоме

en: Unknown source type
uk: Невідомий тип джерела

en: Unmark
uk: Зняти позначення

en: Unmounting CD-ROM...
uk: Розмонтування компакт-диску…

en: Upgradable
uk: Поновлювані

en: Upgradable (upstream)
uk: Оновлювані (головна вітка)

en: Upgradable:
uk: Можливе оновлення:

en: Usage: synaptic [options]
uk: Використання: synaptic [опції]

en: Use custom application font
uk: Використовувати нетиповий шрифт програми

en: Use custom terminal font
uk: Використовувати нетиповий шрифт терміналу

en: Username
uk: Ім’я користувача

en: Utilities
uk: Утиліти

en: Value:
uk: Значення:

en: Variable:
uk: Змінна:

en: Vendor
uk: Постачальник

en: Vendor block %s is invalid
uk: Некоректний блок постачальника %s

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
uk: Постачальники підписують свої пакунки, щоб завірити їх цілісність та автентичність. Відключення цієї перевірки є загрозую безпеці.

en: Vendors...
uk: Постачальники…

en: Version
uk: Версія

en: Version Control Systems
uk: Системи контролю версій

en: Version number
uk: Номер версії

en: Version:
uk: Версія:

en: Versions
uk: Версії

en: Video software
uk: Робота з відео

en: View package properties
uk: Переглянути властивості пакунка

en: Visible
uk: Видимий

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
uk: Завітайте на домашню сторінку 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: Waiting for disc...
uk: Очікування диску...

en: Warning
uk: Попередження

en: Web servers
uk: Веб-сервери

en: Word Processing
uk: Обробка текстів

en: World Wide Web
uk: Тенета (WWW)

en: Writing sources list...
uk: Збереження списку джерел...

en: Written by
uk: Автори

en: Xfce Desktop Environment
uk: Оточення стільниці XFce

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
uk: Ви збирається встановити програмне забезпечення, що <b>не може бути перевірене</b>! Це може дозволити кому-небудь нанести шкоду вашій системі.

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
uk: Ви додаєте компонент «universe».
    
     Пакунки з цього компоненту не мають підтримки. Ви впевнені?

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
uk: Ви можете позначити пакунки для встановлення, оновлення або вилучення у кілька способів:

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
uk[0]: У вашій системі %d пошкоджений пакунок!
    
    Використайте фільтр «Пошкоджені» для його знаходження.
uk[1]: У вашій системі %i пошкоджених пакунки!
    
    Використайте фільтр «Пошкоджені» для їх знаходження.
uk[2]: У вашій системі %i пошкоджених пакунків!
    
    Використайте фільтр «Пошкоджені» для їх знаходження.

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
uk: Ви повинні встановити програму "dwww" для перегляду документації пакунку

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
uk: Вам слід регулярно оновлювати інформацію про пакунки. Інакше ви можете пропустити важливі оновлення безпеки.

en: Zope/Plone Environment
uk: Середовище Zope/Plone

en: _About
uk: Про Synaptic

en: _Add CD-ROM...
uk: Додати компакт-диск...

en: _Add Repository
uk: _Додати сховище

en: _Browse Documentation
uk: Переглянути документацію

en: _Configure...
uk: Налаштувати...

en: _Contents
uk: Зміст

en: _Custom Filters
uk: _Особливі фільтри

en: _Default Upgrade
uk: _Типове оновлення

en: _Delete Cached Package Files
uk: Вилучити збережені (в кеші) файли пакунків

en: _Delete downloaded packages after installation
uk: Вилучати завантажені пакунки після встановлення

en: _Description
uk: _Опис

en: _Deselect All
uk: Скасувати увесь вибір

en: _Download Changelog
uk: Завантажити _журнал змін

en: _Download package files only
uk: _Лише звантажити файли пакунків

en: _Edit
uk: _Редагування

en: _File
uk: _Файл

en: _Filters
uk: Фільтр

en: _Fix Broken Packages
uk: Виправити _пошкоджені пакунки

en: _Force Version
uk: Примусити версію

en: _Force Version...
uk: Примусити версію...

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Hide
uk: Сховати

en: _Hide Details
uk: _Приховати деталі

en: _History
uk: Історія

en: _Icons Only
uk: Лише піктограми

en: _Invert All
uk: Інвертувати все

en: _Keep
uk: Залишити

en: _Keep history
uk: Зберігати історію

en: _Leave all downloaded packages in the cache
uk: _Залишати усі завантажені пакунки у кеші

en: _Lock Version
uk: За_фіксувати версію

en: _Mark
uk: _Позначити

en: _Mark All Upgrades...
uk: _Позначити усі оновлення…

en: _Only delete packages which are no longer available
uk: _Вилучати лише пакунки, що більше не доступні

en: _Package
uk: Пакунок

en: _Properties
uk: Властивості

en: _Quick Introduction
uk: _Короткий вступ

en: _Quit
uk: _Вихід

en: _Read Markings...
uk: Прочитати позначки...

en: _Redo
uk: _Повторити дію

en: _Reload
uk: _Оновити список пакунків

en: _Reload Package Information
uk: _Оновити інформацію про пакунки

en: _Replace
uk: Замінити

en: _Repositories
uk: _Сховища

en: _Save Markings
uk: Зберегти позначки

en: _Search
uk: _Пошук

en: _Search...
uk: Пошук...

en: _Sections
uk: _Розділи

en: _Select All
uk: Обрати все

en: _Set Internal Option...
uk: Встановити внутрішню _опцію…

en: _Settings
uk: На_лаштування

en: _Show Details
uk: Показати деталі

en: _Smart Upgrade
uk: _Розумне оновлення

en: _Terminal Font
uk: Шрифт терміналу

en: _Text Only
uk: Тільки текст

en: _Toolbar
uk: _Панель інструментів

en: _Undo
uk: _Скасувати дію

en: _Verify package signatures
uk: _Перевірити підписи пакунку

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
uk: bzip2 зазнав краху, можливо, диск заповнений.

en: contrib
uk: додаткові

en: couldn't open %s for writing
uk: не вдалося відкрити %s для запису

en: days
uk: дні

en: dist upgrade Failed
uk: збій оновлення дистрибутиву

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
uk: gzip зазнав краху, можливо, диск повний.

en: non free
uk: невільні

en: or dependency
uk: або залежність

en: translators-credits
uk: Перший переклад (0.57.8):
     Vadim Abramchuck (abramm@gmail.com)
    Проміжні версії: cпільнота Ubuntu –
     A.Bukhansky, A.Gladky, A.Kulik, BinSter,
     Brabadu,  D.Rtveliashvili, B.Dibrov, Eugen,
     E.Babiy, I.Korniyko,  Oleg, R.M.Tuz, V.Fedchuk,
     V.Abramchuck, Y.Ostapchuk,  Y.Tkachenko, lserg,
     І.Романенко, Б.Діковець,  П.Славинський, Р.Лучак,
     С. Матрунчик (SkyMan). 
    Оновлення для версії 0.63: 
     Сергій Дубик (dubyk@library.lviv.ua)
