Xfce Panel Plugins - en to uk translation catalogue (314 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
uk: 	Астрономічні дані:
    	Останні:	%s
    	Наступні:	%s
    	Поточна кількість невдалих спроб: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
uk: 	Дані не доступні, будуть використані стандартні дані для дня і ночі.

en: 	Direction: %s (%s%s)
uk: 	Напрямок: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
uk: 	Енциклопедична інформація частково взята з

en: 	Moon phase:	%s
uk: 	Фаза місяця:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
uk: 	Фаза місяця:	Невідома

en: 	Moonrise:	%s
uk: 	Схід місяця:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
uk: 	Схід місяця:	Місяць не зійде сьогодні.

en: 	Moonset:	%s
uk: 	Захід місяця:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
uk: 	Захід місяця:	Місяць не зайде цього дня.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
uk: 	Швидкість: %s %s (%s за шкалою Бофорта)

en: 	Sunrise:		%s
uk: 	Схід сонця:		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
uk: 	Схід сонця:		Сонце не зійде сьогодні.

en: 	Sunset:		%s
uk: 	Захід сонця:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
uk: 	Захід сонця:		Сонце не зайде сьогодні.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
uk: 	Температура, вітер, дані про атмосферу та хмари станом на:
    	%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
uk: 	WПогодні дані:
    	Останні:	%s
    	Наступні:	%s
    	Поточна кількість невдалих спроб: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
uk: 
    	Висоти і часові зони надані

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
uk: 
    	Опади та символ погоди розраховано
    	для такого часового проміжку:
    	Початок:	%s
    	Закінчення:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
uk: 
    	Погода і астрономічні дані з

en: 
    Astronomical Data
uk: 
    Астрономічні дані

en: 
    Atmosphere
uk: 
    Атмосфера

en: 
    Clouds
uk: 
    Хмари

en: 
    Credits
uk: 
    Подяки

en: 
    Downloads
uk: 
    Завантаження

en: 
    Precipitation
uk: 
    Опади

en: 
    Temperatures
uk: 
    Температура

en: 
    Times Used for Calculations
uk: 
    Час, використаний для розрахунків

en: 
    Wind
uk: 
    Вітер

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
uk: 1 міліметр - це одна тисячна метра - фундаментальна одиниця довжини Інтернаціональної Системи Одиниць, дорівнює приблизно 0.04 дюйма.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
uk: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Температура:</b> %s
    <b>Вітер:</b> %s from %s
    <b>Тиск:</b> %s
    <b>Вологість:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
uk: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">з %s до %s, з опадами %s </span>
    
    <b>Температура:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Вітер:</b> %s (%sна шкалі Бофорта) з %s(%s)
    <b>Тиск:</b> %s    <b>Вологість:</b> %s
    <b>Туман:</b> %s    <b>Хмарність:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
uk: <b>Атмосфера</b>

en: <b>Clouds</b>
uk: <b>Хмари</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
uk: <b>Тека:</b> %s
    
    <b>Автор:</b> %s
    
    <b>Опис:</b> %s
    
    <b>Ліцензія:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
uk: <b>Опади</b>

en: <b>Temperatures</b>
uk: <b>Температура</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
uk: <b>Час, використаний для розрахунків</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
uk: <tt><small>Кількість:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
uk: Відчувальна температура:	%s%s%s

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
uk: <tt><small>Барометричний тиск:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
uk: <tt><small>Хмарність:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
uk: Дані підраховано для:	%s

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
uk: <tt><small>Точка роси:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
uk: <tt><small>Туман:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
uk: <tt><small>Висока хмарність:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
uk: <tt><small>Закінчення інтервалу:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
uk: <tt><small>Початок інтервалу:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
uk: <tt><small>Низька хмарність:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
uk: <tt><small>Середня хмарність: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
uk: <tt><small>Фаза місяця: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
uk: <tt><small>Фаза місяця: Невідомо</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
uk: <tt><small>Схід місяця: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
uk: <tt><small>Схід місяця: Місяць не зійде цього дня.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
uk: <tt><small>Захід місяця:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
uk: <tt><small>Захід місяця: Місяць не зайде цього дня.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
uk: Відносна вологість:		%s%s%s

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
uk: <tt><small>Схід сонця: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
uk: <tt><small>Схід сонця:	Сонце не зійде цього дня.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
uk: <tt><small>Захід сонця:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
uk: <tt><small>Захід сонця: Сонце не зайде цього дня.</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
uk: Фут (англ. foot) — британська та американська міра довжини, використовується у Великобританії, США та інших країнах.  1 фут = 12 дюймів = 30,48 см (точно), 3 фути = 1 ярд, 6 футів = 1 фатом.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
uk: Більше у вигляді календаря, з днями в колонках і пір дня (ранок, обід, вечір, ніч) у рядках.

en: A_dd
uk: _Додати

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
uk: Додати вибрані значення до міток, що будуть показані у вставці з прокруткою.

en: Afternoon
uk: Обід

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
uk: Температура повітря, яку іноді називають температурою сухої колби. Вимірюється за допомогою термометрів, що вільно піддаються впливу повітря, але захищені від випромінювання та вологи.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
uk: Також відома як <i>відчувальна температура</i>, <i>ефективна температура</i>, або те, що деякі погодні провайдери заявляють, що <i>відчувається як</i>. Людське відчуття температури не тільки в залежить від температури повітря, але і від теплового потоку, фізичної активності та індивідуального стану. Це дуже суб’єктивне значення, відчувальна температура дійсно може бути корисна для попередження про екстремальні умови (холод, спека) ​​
    
    <b> Примітка:</b> Це значення не надається в сервісі met.no. Ви повинні використовувати розрахункову модель, яка підходить для вашого місцевого клімату і особистих налаштувань на сторінці одиниць.

en: Altitu_de:
uk: Висо_та

en: Altitude
uk: Висота

en: Animate _transitions between labels
uk: _Анімація переходів між мітками

en: Apparent te_mperature:
uk: Відчувальна тем_пература:

en: Apparent temperature
uk: Відчувальна температура

en: Apparent temperature (A)
uk: Відчувальна температура (A)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected everytime you open this config dialog.
uk: Можливі теми іконок показані тут. Ви можете додати теми іконокдо $HOME/.config/xfce4/weather/icons (або альтернативної теки у Вашій системі). Інформацію, як створювати або використовувати теми іконок, можна знайти у файлі README. Нові теми іконок будуть розпізнані при відкритті цього діалогу налаштування.

en: Barometric _pressure:
uk: Барометричний _тиск

en: Barometric pressure
uk: Барометричний тиск

en: Barometric pressure (P)
uk: Атмосферний тиск (P)

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Cannot update weather data
uk: Не вдалось оновити дані про погоду

en: Celsius (°C)
uk: Цельсія (°C)

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
uk: Змініть назву положення на Вашу улюблену. Вона буде використана тільки для показу і не буде впливати на параметри положення.

en: Change...
uk: Зміна...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
uk: Перевірка використання одного рядка в багаторядковій панелі і маленьких іконок в панельному режимі.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
uk: Виберіть шрифт, який Вам більше до вподоби і його розмір.  Клацання середньою кнопкою забере вибір шрифту і встановить Ваш типовий з теми.

en: Choose an icon theme.
uk: Вибрати тему іконок

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
uk: Виберіть значення для додавання до списку нижче. Значення можна додавати неодноразово.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
uk: Виберіть бажаний стиль підказок. Деякі стилі мають дуже багато корисних даних, деякі більш простіші з меншою кількістю даних.

en: Clear
uk: Ясно

en: Close
uk: Закрити

en: Cloudiness
uk: Хмарність

en: Cloudiness (C)
uk: Хмарність (C)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
uk: Хмарність — ступінь вкриття неба хмарами в балах від 0 (ясно) до 10 (похмуро).
    Сучасна 10-бальна шкала хмарності прийнята на першій Морській міжнародній метеорологічній конференції (Брюссель, 1853 г.).
    Хмарність - один з важливих факторів, що визначають погоду й клімат. Завдяки ефекту екранування, вона перешкоджає як охолодженню поверхні Землі за рахунок власного теплового випромінювання, так і її нагріванню сонячною радіацією, тобто взимку й уночі хмарність перешкоджає зниженню температури земної поверхні й приземного шару повітря, улітку й удень - послабляє нагрівання земної поверхні сонячними променями, зм'якшуючи клімат усередині материків.

en: Cloudy
uk: Хмарно

en: Coordinates
uk: Координати

en: Copyright (c) 2003-2014
uk: Всі права застережено (c) 2003-2014

en: Currently no data available.
uk: Зараз даних немає.

en: Days in columns
uk: Дні в колонках

en: Days in rows
uk: Дні в рядках

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
uk: Подумайте, скільки значень буде показано у вставці з прокруткою. Ви можете вибрати маленький розмір шрифту або збільшити панель, щоб влізло більше лінійок.

en: Detecting...
uk: Триває визначення…

en: Dew point
uk: Поріг роси

en: Dew point (D)
uk: Точка роси (DP)

en: Download of astronomical data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
uk: Отримання астрономічних даних не вдалося з кодом статусу HTTP %d, причина: %s

en: Download of weather data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
uk: Звантаження даних про аогоду не вдалося зі статусом HTTP коду %d, Причина: %s

en: E
uk: Сх

en: East
uk: Схід

en: Enter a city name or address
uk: Введіть назву міста або адресу

en: Error downloading met.no logo image to %s, reason: %s
uk: Помилка отримання малюнка лого met.no до %s, причина: %s

en: Error parsing astronomical data!
uk: Помилка отримання астрономічних даних!

en: Error parsing weather data!
uk: Не вдалось отримати дані про погоду!

en: Error writing cache file %s!
uk: Помилка запису файлу кешу %s!

en: Evening
uk: Вечір

en: Fahrenheit (°F)
uk: Фаренгейта (°F)

en: Feet (ft)
uk: Фут (фт)

en: Feet per second (ft/s)
uk: Фути за секунду (фут/с)

en: First quarter
uk: Перша чверть

en: Fog
uk: Туман

en: Fog (F)
uk: Туман (F)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
uk: Туман - атмосферне явище, що полягає в скупченні продуктів конденсації, звішених в повітрі безпосередньо над земною поверхнею. Виникає внаслідок охолодження повітря від земної поверхні чи випаровування з теплої води. Тумани з водяних крапель спостерігаються головним чином при температурах повітря вище -20 °C, але може зустрічатися навіть і при температурах нижче -40 °C. При температурі нижче -20 °C переважають крижані тумани. За способом утворення тумани поділяються на два види: тумани охолодження, що утворюються через конденсацію водяної пари при охолодженні повітря нижче точки роси, та тумани випаровування, що є випарами з теплішої поверхні, що випаровує, у холодне повітря над водоймами й вологими ділянками суші.

en: Font and color:
uk: Шрифти і колір:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
uk: Для місць поза межами Норвегії модель рельєфу, яка використовується у веб-сервісі met.no, не є дуже добра, так що, зазвичай, необхідно вказати висоту в якості додаткового параметра, інакше отримані значення не будуть правильними.
    
    Додаток намагається автоматично визначити висоту за допомогою веб-сервісу GeoNames, але це не завжди може бути правильно, тому Ви маєте можливість змінити її тут. 
    
    Висота наведена в метрах над рівнем моря, або ж в футах при зміні системи одиниць на сторінці. Вона повинна відповідати реальному значенню, але невеликі відмінності не матимуть жодного впливу на дані погоди. На території Норвегії ця опція не дає ефекту взагалі.

en: Full moon
uk: Повний місяць

en: GeoNames
uk: ГеоНазви

en: Hectopascals (hPa)
uk: Гектопаскалі (гПа)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
uk: Приховати вставку з прокруткою, щоб вивільнити більше місця на панелі. Найбільш цікавішу інформацію показано у вигулькних підказках - можна вибрати відповідний стиль підказок - показується підказки при проходженні мишки над іконкою.

en: High clouds
uk: Висока хмарність

en: High clouds (CH)
uk: Хмари високого ярусу (CH)

en: Humidity (H)
uk: Вологість (H)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
uk: Вологість повітря — вміст водяної пари в повітрі, характеризується пружністю водяної пари, відносною вологістю, дефіцитом вологи, точкою роси, — є одним з найважливіших параметрів атмосфери, що визначає погоду, а також те, наскільки комфортно почуває себе людина в цей момент часу.
    Є два способи кількісної оцінки вологості:
        Абсолютна вологість — маса водяної пари, що утримується в одиницях об'єму повітря.
        Відносна вологість — відношення абсолютної вологості до її максимального значення при даній температури. При 100% відносній вологості в повітрі може відбутися конденсація водяних пар з утворенням туману, випаданням води. Температура, при якій це трапляється, називається точкою роси.
    Оптимальна для людини вологість 40-60%

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
uk: Якщо вибране положення не є Вашою часовою зоною, тоді необхідно <i>настроїти</i> плагін на цю іншу часову зону, щоб час показувався коректно. Відповідна часова зона буде автоматично визначена за допомогою сервісу GeoNames, але Вам потрібно скоригувати її при необхідності.
    Залишіть це поле незаповненим, щоб використати часову зону, встановлену Вашою системою. Неправильна часова зона можу бути спричинена використання часу UTC, але також може залежати від Вашої системи.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
uk: Поліпшена Робертом Квайлом і Робертом Стедменом, застосована в 1998 році до ранніх експериментів/розробок Стедманом. Ця модель залежить тільки від швидкості вітру і температури, не залежить від відносної вологості і може бути використана для гарячих і холодних перепадів.

en: Inches (in)
uk: Дюйми (in)

en: Inches of mercury (inHg)
uk: Дюйми ртутного стовпчика (дРт)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
uk: Дюйми ртутного стовпчика все ще широко використовуються у прогнозах погоди, замороженні та авіації в США, але часом використовуються і в інших місцях. Визначаються як тиск спричинений стовпчиком ртуті висотою 1 дюйм при 32 °F (0 °C) при типовому прискоренні вільного падіння.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
uk: Шкала Бофорта — шкала для наближеної оцінки сили (швидкості) вітру, створена в 1805 британським адміралом і гідрографом Френсісом Бофортом. Сила вітру за шкалою Бофорта визначається за його дією на оточуючі предмети і вимірюється в балах (від 0 до 17 балів). У 1955 році, щоб розрізняти ураганні вітри різної сили, Бюро погоди США розширило шкалу до 17 балів. Нижче наводиться шкала Бофорта (для діапазону 0..12 балів), прийнята за Міжнародною угодою 1946 (швидкість вітру дається для висоти 10 м над поверхнею суші).

en: Kilometers per hour (km/h)
uk: Кілометри за годину (км/год)

en: Knots (kt)
uk: Вузли (вузли)

en: L_ongitude:
uk: До_вгота

en: Labels to d_isplay
uk: _Мітки для показу

en: Latitud_e:
uk: Широ_та

en: Latitude
uk: Широта

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
uk: Широта визначає північно-південне положення точки на поверхні Землі. Якщо Ви змінюєте це значення вручну, Ви повинні теж забезпечити правильну висоту.

en: Li_nes:
uk: Ліній_ки:

en: Light rain
uk: Невеликий дощ

en: Light rain with thunder
uk: Невеликий дощ із грозою

en: Lightly cloudy
uk: Легка хмарність

en: Location _name:
uk: Назва _розташування:

en: Longitude
uk: Довгота

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
uk: Довгота визначає східно-західне положення точки на поверхні Землі. Якщо Ви змінюєте це значення вручну, Ви повинні теж забезпечити правильну висоту.

en: Low clouds
uk: Низька хмарність

en: Low clouds (CL)
uk: Хмари нижнього ярусу (CL)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
uk: Met.no пропонує прогноз погоди аж на  %d днів вперед. Виберіть скільки днів буде показуватися в у вікні вкладки погоди. на повільних комп’ютерах бажано вибирати малу кількість днів. Пам’ятайте, що прогноз погоди більше три дні вперед ненадійний в кращому випадку ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
uk: Метри за секунду - <i>одиниця</i> виміру, яку метеорологи використовують для вимірювання швидкості вітру.

en: Meters (m)
uk: Метри (м)

en: Meters per second (m/s)
uk: Метри за секунду (м/с)

en: Middle clouds
uk: Середня хмарність

en: Middle clouds (CM)
uk: Середня хмарність (CM)

en: Miles per hour (mph)
uk: Милі за годину (мзг)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
uk: Милі за годину - це одиниця вимірювання швидкості в британській системі одиниць, виражена в кількості миль покритих за одну годину.

en: Millimeters (mm)
uk: Міліметри (мм)

en: Morning
uk: Ранок

en: Move do_wn
uk: Перемістити в_низ

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
uk: Пересунути вибрані значення вниз в списку міток для показу.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
uk: Пересунути вибрані значення вверх в списку міток для показу.

en: Move u_p
uk: Перемістити в_гору

en: N
uk: Пн

en: NE
uk: ПнСх

en: NW
uk: ПнЗх

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
uk: Градус Цельсія названий на честь шведського вченого Андерса Цельсія, який запропонував в 1742 нову шкалу для вимірювання температури. За нуль за шкалою Цельсія приймалася точка плавлення льоду, а за 100 градусів — точка кипіння води при стандартному атмосферному тиску. (Початково Цельсій за 100° взяв температуру танення льоду, а за 0° — температуру кипіння води. І лише згодом його співвітчизник М. Штремер «перевернув» цю шкалу). Ця шкала є лінійною в інтервалі 0-100° і лінійно продовжується в області нижче 0° та вище 100°. Початкове визначення градуса Цельсія залежало від значення стандартного атмосферного тиску (температура кипіння води, як і температура плавлення льоду, залежить від тиску). Це не дуже зручно для стандартизації одиниці вимірювання. Тому після прийняття Кельвіна основною одиницею вимірювання температури визначення градуса Цельсія було переглянуте. За сучасним означенням, величина градуса Цельсія дорівнює одному Кельвіну, а нуль шкали Цельсія встановлений таким чином, що температура потрійної точки води становить 0,01 °C. В результаті шкали Цельсія та Кельвіна зсунуті на 273,15: °C = K - 273,15. Температуру за шкалою Цельсія заведено позначати малою латинською літерою t, а абсолютну температуру - великою латинською літерою T.

en: New moon
uk: Новий місяць

en: Night
uk: Ніч

en: No Data
uk: Немає даних

en: No default icon theme? This should not happen, plugin will crash!
uk: Немає типової теми іконок? Цього не повинно було статися, додаток перестане працювати!

en: No icon theme!
uk: Немає теми іконок!

en: North
uk: Північ

en: North-East
uk: Північний схід

en: North-West
uk: Північний захід

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
uk: Сьогодні швидкість вітру вимірюють анемометром (з грецької <i>анемос</i> означає <i>вітер</i>) на висоті 10 метрів (33 фути). Анемометри зазвичай вимірюють або швидкість вітру або тиск, але зазвичай дають обидва значення, оскільки вони пов’язані між собою, і з одного можна визначити інше.

en: OK
uk: ОК

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
uk: Відкрити теку з темами іконок у менеджері файлів, створивши її за необхідності.

en: Partly cloudy
uk: Часткова хмарність

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
uk: Змініть, будь ласка, місцеперебування на потрібне і перевірте широту часову зону, якщо вони не визначилися коректно.

en: Please set a location in the plugin settings.
uk: Укажіть розташування в налаштуваннях плагіна.

en: Pound-force per square inch (psi)
uk: Фунтів на квадратний дюйм (фкд)

en: Prec_ipitations:
uk: О_пади:

en: Precipitation (R)
uk: Опади (R)

en: Precipitation amount
uk: Кількість опадів

en: Preferences
uk: Властивості

en: Quayle-Steadman
uk: Кваль-Стедман

en: Rain
uk: Дощ

en: Rain showers
uk: Зливи

en: Rain with thunder
uk: Дощ із грозою

en: Re_fresh
uk: Оно_вити

en: Relative humidity
uk: Відносна вологість

en: Results
uk: Результати

en: S
uk: Пд

en: SE
uk: ПдСх

en: SW
uk: ПдЗх

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
uk: Прокручує поточне (поточні) значення до нових значень замість змінювати їх. Виключіть цю опцію, якщо Вас нервує анімація.

en: Search
uk: Пошук

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
uk: Пошук нового положення і автовизначення параметрів.

en: Search location
uk: Пошук розташування

en: Searching...
uk: Триває пошук…

en: Select _font
uk: Вибрати _шрифт

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
uk: Виберіть значення в списку міток для показу і натисніть на цю кнопку для їх вилучення.

en: Select font
uk: Вибрати шрифт

en: Short-term forecast data unavailable.
uk: Короткотермінових даних про погоду немає.

en: Show current weather conditions
uk: Показати поточний стан погоди

en: Show scroll_box
uk: Показати в_ставку з прокруткою

en: Show weather conditions and forecasts
uk: Показати поточний стан погоди і прогноз

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
uk: Показує прогноз погоди в таблиці з порами дня (ранок, обід, вечір, ніч) в стовпчиках і дні в рядках.

en: Simple
uk: Просте

en: Sleet
uk: Мокрий сніг

en: Sleet showers
uk: Зливи зі снігом

en: Sleet showers with thunder
uk: Зливи зі снігом і з грозами

en: Sleet with thunder
uk: Злива зі снігом і з грозою

en: Snow
uk: Сніг

en: Snow showers
uk: Снігопади

en: Snow showers with thunder
uk: Снігопади з грозами

en: South
uk: Південь

en: South-East
uk: Південний схід

en: South-West
uk: Південний захід

en: Steadman
uk: Стедман

en: Sunny
uk: Сонячно

en: Temperature
uk: Температура

en: Temperature (T)
uk: Температура (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
uk: Humidex - це індекс температури і вологості, який використовується канадськими метеорологами і дозволяє оцінити суб'єктивне відчуття людини в жарку погоду. Даний індекс широко використовується в канадських метеозведення влітку. Згідно з канадською метеорологічною службою, значення humidex вище 30 спричиняють деякий дискомфорт, вище 40 - великий дискомфорт, а значення вище 45 є небезпечним. Якщо humidex досягає 54, тоді тепловий удар неминучий. Формулу для визначення індексу розробили JM Masterton і F.A. Richardson в 1979 році. Humidex відрізняється від індексу тепла, що використовується в США, який більше заснований на точці роси, а не відносної вологості. Humidex розраховують наступним чином:
    humidex = (температура повітря в градусах Цельсія) + h
    h = (0.5555)*(e - 10.0), де 
    e = 6.11 * exp [5417.7530 * ((1/273.16) — (1/точка роси в кельвінах))].

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
uk: Дюйм (від нідерл. Duim — великий палець) одиниця виміру довжини в деяких неметричних системах мір. В українській традиції застосовувалось слово "цаль" (від нім. Zoll); це слово фіксують усі офіційні словники української мови, до виправлення їх у 1930-ті роки на користь російських відповідників.
    З 1958 року 1 дюйм = 2,54 см (рівно); до 1958 року 1 дюйм = 2,540000508 см. 1 дюйм складається з 12 ліній або 72 пунктів.
    12 дюймів = 1 фут = 30,48 см.
    36 дюймів = 1 ярд = 91,44 см.

en: The Norwegian Meteorological Institute
uk: Норвезький інститут метеорології

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
uk: Кількість дощу, мряки, мокрого снігу, граду, снігу, крупинок та інших форм води, що падає з неба протягом певного періоду
    
    Значення взяті з met.no є для опадів в рідкому стані.Іншими словами: дощ -, так як очікується сніг (але не мокрий сніг), тоді кількість снігу буде <i>приблизно визначено</i> шляхом множення первісної вартості на коефіцієнт в залежності від температури повітря:
    
    <tt><small>T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T=&gt; 1:3
    
    </small></tt>Приклад: якщо температура -5 °C (12 °F), тоді густина снігу буде низька, і тоді для підрахунків буде використано відношення дощу до снігу 1:10. Припустимо, що повідомлене значення є 5 мм, тоді вирахуване значення опадів снігу буде 50 мм.
    
    <b>Примітка</b>: Температура є важливим фактором в цих розрахунках, також є інші важливі фактори, про які не знає додаток, наприклад тип снігу, або температура поверхні. Через це ці правила дають тільки грубу оцінку і не можуть показувати справжню кількість снігу.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
uk: Шкала́ Фаренгейта — температурна шкала, що використовується для ненаукових цілей у США та кількох інших країнах. Градус Фаренгейта дорівнює 5/9 градуса Цельсія. Температура в градусах Фаренгейта позначається °F. За шкалою Фаренгейта температура замерзання води становить 32 °F, а температура кипіння води — 212 °F. Таким чином, цей температурний проміжок розділений на 180 °F. Шкалу запропонував у 1724 році німецький дослідник Даніель Габріель Фаренгейт. Фаренгейт був першим, хто почав виробляти термометри, калібруючи їх так, щоб різні термометри показували однакову температуру. Для цього йому були потрібні реперні точки, які можна було б відтворювати за бажанням. Фаренгейт запропонував три точки. Першою точкою він вибрав температуру суміші льоду і хлориду амонію, взявши її за нуль. Друга точка — точка замерзання води, а третя точка — температура людського тіла. Температуру замерзання води Фаренгейт визначив у 32 градуси, а нормальну температуру людського тіла втричі більшою — 96 градусів. Пізніше, помітивши, що різниця між точками точка кипіння та замерзання води при нормальному атмосферному тиску становить близько 180 °F, інші вчені дещо змінили величину градуса, так, щоб ця різниця складала точно 180 °F. При такій величині градуса нормальна температура людського тіла становить 98,6 °F. 
    До 60-их років 20-го століття шкала Фаренгейта використовувалася у всіх англомовних країнах. Однак, більшість з цих країн перейша до використання шкали Цельсія, і в наш час градус Фаренгейта залишається у побутовому вжитку практично тільки в Сполучених Штатах Америки. У науці шкала Фаренгейта не вживається, поступившись шкалі Кельвіна.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
uk: Фут за секунду (множина футів за секунду) - це в британській системі одиниць, на противагу до метрів за секунду в Інтернаціональній системі одиниць SI.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
uk: Вузол - це одиниця виміру швидкості, дорівнює одній міжнародній морській милі (1.852 км) за годину, або приблизно 1.151 миль/год, і широко використовується в метеорології, флоті і повітряній навігації.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
uk: Метр - це фундаментальна одиниця довжини в Інтернаціональній Системі Одиниць. Спочатку виводилася як одна десятимільйонна відстані від екватора до північного полюсу на рівні моря.

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
uk: Паскаль, названо так в честь відомого математика, фізика і філософа Блеза Паскаля, є одиницею SI для виміру сили на одиницю площі, визначається як ньютон на метр квадратний. Одна стандартна атмосфера (атм) - це 101325 Па.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
uk: Фунт на квадратний дюйм (позн. Psi або lb.p.sq.in.), вірніше, «фунт-сила на квадратний дюйм» (англ. pound-force per square inch, lbf/in²) — зовнішньосистемна одиниця виміру тиску. В основному використовується в США. Чисельно дорівнює 6 894,75729 Па.

en: The sun never rises and sets at %s.
uk: Сонце не сходить і заходить о %s

en: The sun never rises today.
uk: Сонце не зійде сьогодні.

en: The sun never sets today.
uk: Сонце ніколи не зайде сьогодні.

en: The sun rises at %s and never sets.
uk: Схід сонця о %s і не заходить.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
uk: Сонце сходить в %s і сідає в %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
uk: Міліметр ртуутного стовпаа (мм рт. ст., mm Hg) — позасистемна одиниця вимірювання тиску, рівна 101 325 / 760 ≈ 133,322 368 4 Па; іноді називається «торр» (українське позначення — торр, міжнародне — Torr) на честь Євангеліста Торрічеллі.
    Походження цієї одиниці пов'язане із способом вимірювання атмосферного тиску за допомогою барометра, в якому тиск врівноважується стовпчиком рідини. Як рідина часто використовується ртуть, оскільки у неї дуже висока густина (≈13 600 кг/м³).
    Атмосферний тиск на рівні моря становить приблизно 760 мм рт. ст. Стандартний атмосферний тиск, прийнятий рівним (точно) 760 мм рт. ст., або 101 325 Па, звідси витікає визначення міліметра ртутного стовпа (101 325 / 760 Па). Раніше використовувалось дещо інакше визначення: тиск стовпа ртуті заввишки 1 мм і густиною 13,5951×10³ кг/м² при прискоренні вільного падіння 9,806 65 м/с². Різниця між цими двома визначеннями становить 0,000 014 %.
    Міліметри ртутного стовпа використовуються, наприклад, у вакуумній техніці, в метеорологічних повідомленнях, аеронавігації, при вимірюванні кров'яного тиску.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
uk: Атмосферний тиск — тиск, з яким атмосфера Землі діє на земну поверхню і всі предмети, що на ній розташовані. Атмосферний тиск падає з висотою, оскільки він створюється лише шаром атмосфери, що знаходиться вище і навпаки, у глибоких шахтах збільшується. На земній поверхні атмосферний тиск змінюється від місця до місця та у часі. Барометричний тиск — те ж саме, що й абсолютний атмосферний тиск. Піднімання барометричного тиску зазвичай свідчить про покращення погодних умов, тоді як падіння тиску означає погіршення.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
uk: Можуть бути проблеми з деякими темами, що текст в вставці з прокруткою погано читається. У цьому випадку можна змінити колір тексту. Змінити можна використовуючи цю кнопку. Клацання середньою кнопкою миші повертає колір назад.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
uk: Ці значення будуть показані у вставці з прокруткою. Виберіть якесь значення тут і натисніть відповідну кнопку щоб вилучити його або перемістити вверх або вниз у списку.

en: Third quarter
uk: Третя чверть

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
uk: Це дає кардинальний напрямок (Північ, Схід, Південь, Захід), звідки дує вітер.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
uk: Це дає напрямок, звідки дує вітер, в градусах азимуту (Північ = 0°, Схід = 90°, Південь = 180° і Захід = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
uk: Це дає низько-рівневе хмарне покриття в процентах. Згідно з визначенням Всесвітньої метеорологічної організації, низько-рівневі хмари можна знайти на висоті нижче 4,000 м (13,000 футів), або 5,000 м (16,000 футів) на екваторі, тому  їхня база часто лежить нижче 2,000 м (6,500 футів). Вона в основному складається з крапельок води або часточок льоду і снігу, коли температура є достатньо низькою.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
uk: Ця модель використовувалася Австралійським Бюро Метеорології, спеціально адаптованою для клімату континенту. Можливо використовувалася в Центральній Європі  та частинах інших континентів, Залежить від температури повітря, швидкості вітру і вологості, може використовуватися однаково для низьких та високих температур.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
uk: Це температура, до якої повітря повинно бути охолоджене для досягнення 100% відносної вологості, при відсутності змін у вмісті води. Дійшовши до точки роси процес охолодження зупиняється, оскільки випадає конденсат, який вивільняє тепло в повітря. Висока точка роси збільшує ймовірність дощів та сильних гроз. Точка роси дозволяє пророкування роси, інію, туману і мінімальної температури протягом ночі, і має вплив на рівень відчуття комфорту
    
    <b>Примітка:</b> Ця величина не надається сервісом met.no

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
uk: Це повідомляє про високий рівень хмарного покриву у відсотках. За даними визначення ВМО, хмари вищого рівня можна знайти на висотах від 8000 до 15000 м (26000 футів до 49 000 футів), або 10.000 м-18, 000 м (33,000-59,000 футів) на екваторі, де температура настільки низька, що вони є в основному складаються з кристалів льоду. Хоча вони зазвичай тонкі і білі на вигляд, їх можна побачити в багатьох кольорах, коли сонце знаходиться низько над горизонтом.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
uk: Це показує середній рівень покриття хмарами в процентах. Згідно з визначенням Світової Метеорологічної Організації, хмари середнього рівня формуються на висоті 4,000-8,000 м (13,000-26,000 футів), або 5,000-10,000 м (16,000-33,000 футів) на екваторі. Так само як і хмари низького рівня, вони в основному складаються з водяних крапельок. Коли температура стає достатньо низькою, льодові часточки заміняють крапельки.

en: Thunder showers
uk: Грозові зливи

en: Thundersnow
uk: Сніжна гроза

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Torr (mmHg)
uk: Тор (мм рт. ст.)

en: Unable to open the following url: %s
uk: Не вдалося відкрити таке посилання: %s

en: Unnamed place
uk: Місце без назви

en: Unset
uk: Не задано

en: Use only a single _panel row
uk: Використання тільки однорядкової _панелі

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
uk: Фактор вітру-холоду (wind-chill) - це зниження температури повітря, яке відчуває тіло на відкритих ділянки шкіри за рахунок потоку холодного повітря. Використовується в Північній Америці, повідомляється для низьких температурах, при високих температурах використовується індекс тепла. Для фактору вітру-холоду швидкість вітру повинна бути вище від 3.0 миль за годину (4.828 км/год) і температура повітря нижче від 50.0 °F (10.0 °C). Для індексу тепла температура повітря повинна бути вище від 80 °F (26.7 °C) -  або вище від 71.6 °F (22 °C) вночі - при відносній вологості не менше 40%. Якщо ці умови не виконані, показується просто температура повітря.

en: Verbose
uk: Детально

en: W
uk: Зх

en: Waning crescent
uk: 7/8 фази

en: Waning gibbous
uk: 5/8 фази

en: Waxing crescent
uk: 1/8 фази (молодик)

en: Waxing gibbous
uk: 3/8 фази

en: Weather Report
uk: Звіт про погоду

en: Weather Update
uk: Оновлення погоди

en: West
uk: Захід

en: Wikipedia
uk: Вікіпедія

en: Wind direction (WD)
uk: Напрям вітру (WD)

en: Wind direction in degrees (WD)
uk: Напрям вітру у градусах (WD)

en: Wind speed (WS)
uk: Швидкість вітру (WS)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
uk: Швидкість вітру ­— шкала Бофорта (WB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
uk: Швидкість вітру в телебаченні часто подають в км/год.

en: Windchill/Heat index
uk: Температура з урахуванням вітру/Індекс спеки

en: Windchill/Humidex
uk: Температура з урахуванням вітру/Індекс вологи

en: _Appearance
uk: _Показ

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Details
uk: _Детально

en: _Forecast
uk: _Прогноз

en: _Forecast layout:
uk: _Шаблон прогнозу:

en: _Help
uk: _Допомога

en: _Icon theme:
uk: Тема _значків:

en: _Location
uk: _Розташування:

en: _Number of forecast days:
uk: Кількість _днів для _прогнозу:

en: _Remove
uk: _Видалити

en: _Round values
uk: _Округлення значень

en: _Scrollbox
uk: _Вставка з прокруткою

en: _Temperature:
uk: _Температура:

en: _Timezone:
uk: _Часова зона

en: _Tooltip style:
uk: Стиль _підказок:

en: _Units
uk: _Одиниці виміру:

en: _Wind speed:
uk: _Швидкість вітру:

en: feet
uk: фути

en: ft
uk: фути

en: ft/s
uk: фути/с

en: getting %s
uk: отримання %s

en: hPa
uk: гПа

en: in
uk: "

en: inHg
uk: дРт

en: km/h
uk: км/год

en: kt
uk: вузол

en: m
uk: метри

en: m/s
uk: м/с

en: meters
uk: метри

en: mm
uk: мм

en: mmHg
uk: ммРт

en: mph
uk: миль/год

en: unknown
uk: невідомо
