dolphin - en to vi translation catalogue (690 entries)

en:  level deep |  levels deep
vi[0]:  mức thư mục con

en: &Edit
vi: &Sửa

en: &Go
vi: Đ&i

en: &View
vi: &Xem

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
vi: %1 sao

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
vi: <para>Các tệp và thư mục được chọn đã được thêm vào bảng nháp. Giờ hành động <emphasis>Dán</emphasis> có thể được dùng để chuyển chúng từ bảng nháp đến bất kì địa điểm nào khác. Chúng thậm chí có thể được chuyển đến các ứng dụng khác bằng cách dùng các hành động <emphasis>Dán</emphasis> tương ứng.</para>

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
vi[0]: Chép %2 vào bảng nháp

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
vi[0]: Chép địa điểm của %2 vào bảng nháp

[ctx: @action]
en: Copy…
vi: Chép…

[ctx: @action]
en: Create Folder...
vi: Tạo thư mục...

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
vi[0]: Cắt %2 vào bảng nháp

[ctx: @action]
en: Cut…
vi: Cắt…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
vi[0]: Nhân đôi %2

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
vi[0]: Chuyển %2 vào thùng rác

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
vi[0]: Xoá hoàn toàn %2

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
vi[0]: Đổi tên %2

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
vi: Xoá (dùng lối tắt cho thùng rác)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
vi: Dán từ bảng nháp

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
vi: Tắt lời nhắc này

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
vi: Đừng nhắc tôi lại

[ctx: @action keep short]
en: More
vi: Thêm

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
vi: Thêm thư mục mạng

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
vi: Thêm thẻ gắn

[ctx: @action:button]
en: Cancel
vi: Huỷ

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
vi: Huỷ sao chép

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
vi: Huỷ cắt

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
vi: Huỷ nhân đôi

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
vi: Huỷ di chuyển

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
vi: Huỷ đổi tên

[ctx: @action:button]
en: Download New Services...
vi: Tải về dịch vụ mới...

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
vi: Đổ rác

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
vi: Thoát khỏi chế độ chọn

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
vi[0]: Mở %1 thứ

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
vi[0]: Mở %1 trình dòng lệnh

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
vi: Đổi tên và ẩn

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
vi: Chọn địa điểm nhà

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
vi: Dùng địa điểm hiện tại

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
vi: Dùng địa điểm mặc định

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
vi[0]: Thẻ gắn: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
vi: Th&oát %1

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose...
vi: Chọn...

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
vi: Chép địa điểm

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
vi: Chép địa điểm…

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Last Tab
vi: Kích hoạt thẻ cuối cùng

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Next Tab
vi: Kích hoạt thẻ sau

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Previous Tab
vi: Kích hoạt thẻ trước

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Tab %1
vi: Kích hoạt thẻ %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
vi: Tự động phát các tệp phương tiện

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
vi: Độ rộng cột tự động

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
vi: Cuộn tự động

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
vi: Thôi chọn

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
vi: Đóng các thẻ khác

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
vi: Đóng thẻ

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
vi: Ngày tháng thu gọn

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
vi: Cấu hình thùng rác…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure...
vi: Cấu hình...

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
vi: Chép

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Inactive Split View
vi: Chép sang khung xem chia đôi bất hoạt

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Inactive Split View…
vi: Chép sang khung xem chia đôi bất hoạt…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
vi: Độ rộng cột tự chọn

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
vi: Cắt

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
vi: Xoá

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
vi: Tách thẻ

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
vi: Đổ rác

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
vi: Giới hạn trong Thư mục Nhà

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
vi[0]: Thanh địa điểm

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Inactive Split View
vi: Di chuyển sang khung xem chia đôi bất hoạt

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Inactive Split View…
vi: Di chuyển sang khung xem chia đôi bất hoạt…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
vi: Chuyển vào thùng rác

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
vi: Thẻ mới

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
vi: Thẻ sau

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
vi: Mở đường dẫn

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
vi: Mở đường dẫn trong thẻ mới

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
vi: Mở đường dẫn trong cửa sổ mới

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
vi: Mở trong thẻ mới

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
vi: Mở trong thẻ mới

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
vi: Mở trong cửa sổ mới

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
vi: Xem thử

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
vi: Thẻ trước

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
vi: Thuộc tính

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
vi: Đổi tên...

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
vi: Khôi phục

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
vi: Chọn tệp và thư mục

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
vi: Hiện tệp ẩn

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Space Information
vi: Hiện thông tin không gian

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
vi: Hiện đích

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
vi: Hiện thanh trượt thu phóng

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
vi: Phần lót bên

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
vi: Ẩn/hiện thanh lọc

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
vi: Bật/tắt thanh tìm kiếm

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
vi: Thêm vào bảng Địa điểm

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
vi: Sửa &kiểu tệp...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Inactive Split View
vi: Chép sang khung xem chia đôi bất hoạt

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
vi: Đảo chọn lựa

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Inactive Split View
vi: Di chuyển sang khung xem chia đôi bất hoạt

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
vi: Dán

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching...
vi: Chọn các thứ khớp với...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
vi: Bỏ chọn tất cả

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching...
vi: Bỏ chọn các thứ khớp với...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
vi: Đóng thẻ

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
vi: Xoá…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
vi: Nhân đôi tại đây

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
vi: Nhân đôi tại đây…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
vi: Chuyển vào thùng rác…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
vi: &Cửa sổ mới

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
vi: Thẻ mới

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
vi: Thuộc tính

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
vi: Đảo ngược việc đóng thẻ

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
vi: Thư mục &mạng

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
vi: Ứn&g dụng

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
vi: Khởi động tự động

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
vi: Thùng rác

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
vi: Địa điểm sửa được

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
vi: Thay thế địa điểm

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
vi: Khoá các bảng

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
vi: Bỏ khoá các bảng

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
vi: Thư mục lên đầu

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
vi: Tệp ẩn ở cuối

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
vi: So sánh tệp

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
vi: Bỏ nhắm khỏi bảng "Dòng lệnh"

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter...
vi: Lọc...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File...
vi: Tìm tệp...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
vi: Nhắm vào bảng "Dòng lệnh"

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
vi: Mở %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
vi: Mở dòng &lệnh

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
vi: Mở công cụ tìm kiếm ưa thích

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
vi: Mở dòng lệnh

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
vi: Mở dòng lệnh tại đây

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style...
vi: Chỉnh kiểu cách hiển thị khung xem...

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
vi: Đặt lại cấp độ thu phóng

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
vi: Hiện thông tin bổ sung

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
vi: Hiện tệp ẩn

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
vi: Hiện các bảng

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
vi: Hiện theo nhóm

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
vi: Sắp xếp theo

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
vi: Dừng

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
vi: Gọn

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
vi: Chi tiết

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
vi: Biểu tượng

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
vi: Cấu hình

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
vi: Thu phóng

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
vi[0]: Hành động cho %1 thứ đã chọn

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
vi: Hành động cho khung xem hiện tại

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
vi: Lọc

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
vi: Tìm kiếm

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
vi: Chọn

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
vi: Hiện xem thử

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Mode
vi: Chế độ xem

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
vi: Đóng

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
vi: Đóng

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
vi: Chia đôi

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
vi: Cất

[ctx: @info]
en: Close left view
vi: Đóng khung xem bên trái

[ctx: @info]
en: Close right view
vi: Đóng khung xem bên phải

[ctx: @info]
en: Compact view mode
vi: Chế độ xem gọn

[ctx: @info]
en: Could not access <filename>%1</filename>.
vi: Không truy cập được <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Details view mode
vi: Chế độ xem chi tiết

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
vi: Dolphin phải được khởi động lại để áp dụng các thiết lập mới cập nhật trong hệ thống quản lí phiên bản.

[ctx: @info]
en: Dolphin will create a hidden .directory file in each folder you change view properties for.
vi: Dolphin sẽ tạo ra một tệp .directory ẩn ở mỗi thư mục mà bạn thay đổi các thuộc tính xem.

[ctx: @info]
en: Go back
vi: Đi lùi

[ctx: @info]
en: Go forward
vi: Đi tiến

[ctx: @info]
en: Icons view mode
vi: Chế độ xem biểu tượng

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
vi: Mở một cửa sổ Dolphin mới

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
vi: Mở một cửa sổ chia đôi hiển thị thư mục ảo cất giữ

[ctx: @info]
en: Restart now?
vi: Khởi động lại ngay?

[ctx: @info]
en: Searching...
vi: Đang tìm kiếm...

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
vi: Hiện xem thử cho tệp và thư mục

[ctx: @info]
en: Split view
vi: Chia đôi khung xem

[ctx: @info]
en: Stop loading
vi: Dừng tải

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
vi: Địa điểm cho thư mục nhà không hợp lệ hoặc không tồn tại nên sẽ không được áp dụng.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
vi: Các thuộc tính xem của tất cả các thư mục sẽ bị thay đổi. Bạn có muốn tiếp tục không?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
vi: Các thuộc tính xem của tất cả các thư mục con sẽ bị thay đổi. Bạn có muốn tiếp tục không?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
vi: Hành động này dừng việc tải nội dung của thư mục hiện tại.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
vi: Chọn một tệp hoặc thư mục mà bạn muốn sao chép địa chỉ của nó.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
vi: Chọn các tệp và thư mục mà bạn muốn sao chép sang bên kia.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
vi: Chọn các tệp và thư mục mà bạn muốn sao chép.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
vi: Chọn các tệp và thư mục mà bạn muốn cắt.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
vi: Chọn các tệp và thư mục mà bạn muốn nhân đôi ở đây.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
vi: Chọn các tệp và thư mục mà bạn muốn di chuyển sang bên kia.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
vi: Chọn các tệp và thư mục mà bạn muốn chuyển vào thùng rác.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
vi: Chọn các tệp và thư mục mà bạn muốn xoá hoàn toàn.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
vi: Chọn tệp hoặc thư mục mà bạn muốn đổi tên.
    Có thể đổi tên hàng loạt khi nhiều thứ đang được chọn.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
vi: Chế độ chọn

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
vi: Chế độ chọn: Bấm vào các tệp hoặc thư mục để chọn hoặc bỏ chọn.

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2022 The Dolphin Developers
vi: (C) 2006-2022 Các nhà phát triển Dolphin

[ctx: @info:credit]
en: Developer
vi: Nhà phát triển

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
vi: Tài liệu

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
vi: Bảo trì viên (2012-2014) và nhà phát triển

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
vi: Bảo trì viên (2014-2018) và nhà phát triển

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
vi: Bảo trì viên (2018-2021) và nhà phát triển

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
vi: Bảo trì viên (từ 2021) và nhà phát triển

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
vi: Bảo trì viên (từ 2021) và nhà phát triển (từ 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
vi: Bảo trì viên và nhà phát triển (2006-2012)

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
vi: Đang đếm thư mục: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
vi: Thư mục: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder...
vi: Đang tải thư mục...

[ctx: @info:progress]
en: Sorting...
vi: Đang sắp xếp...

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
vi: Tài liệu muốn mở

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
vi: Dolphin sẽ mở trong một cửa sổ mới.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
vi: Dolphin sẽ khởi động với một khung xem chia đôi.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface)
vi: Chạy trình nền Dolphin (chỉ cần cho giao diện D-Bus)

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
vi: Các tệp và thư mục được truyền làm đối số sẽ được chọn.

[ctx: @info:status]
en: 0 Folders, 0 Files
vi: 0 thư mục, 0 tệp

[ctx: @info:status]
en: 1 File | %1 Files
vi[0]: %1 tệp

[ctx: @info:status]
en: 1 File selected | %1 Files selected
vi[0]: Đã chọn %1 tệp

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder | %1 Folders
vi[0]: %1 thư mục

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder selected | %1 Folders selected
vi[0]: Đã chọn %1 thư mục

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
vi: Đã tạo thư mục.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
vi: Đã hoàn tất thao tác xoá.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
vi: Dolphin không hỗ trợ xem trang web, trình duyệt web đã được khởi chạy

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
vi: Giao thức không hợp lệ

[ctx: @info:status]
en: No items found.
vi: Không tìm thấy thứ gì.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
vi: Giao thức không được Dolphin hỗ trợ, ứng dụng mặc định đã được khởi chạy

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
vi: Sao chép thành công.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
vi: Tạo liên kết thành công.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
vi: Chuyển vào thùng rác thành công.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
vi: Di chuyển thành công.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
vi: Đổi tên thành công.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
vi: Địa điểm '%1' không hợp lệ.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
vi: Địa điểm này trống.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
vi: Đã hoàn tất thao tác vứt.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
vi: Lỗi không rõ.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information...
vi: Đang cập nhật thông tin phiên bản...

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
vi: %1 trống

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
vi: Ẩn thanh lọc

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
vi: Giữ bộ lọc khi thay đổi thư mục

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
vi: Ngừng tìm kiếm

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
vi: Tìm kiếm tệp và thư mục

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
vi: Hiện thanh lọc

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
vi[0]: Kích thước: %1 pixel

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
vi: <para>Hành động này đóng/mở bảng <emphasis>Thông tin</emphasis> ở bên phải của cửa sổ.</para><para>Bảng này cung cấp thông tin chuyên sâu về các thứ bạn đang đảo chuột ở trên hoặc về các thứ đang được chọn. Nếu không thì nó hiện thông tin về thư mục đang xem.<nl/>Với từng thứ riêng lẻ thì nó hiện một phần xem thử cho nội dung của thứ đó.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
vi: <para><emphasis>Cắt, Chép</emphasis> và <emphasis>Dán</emphasis> hoạt động giữa nhiều ứng dụng và nằm trong số các lệnh hay dùng nhất. Đó là lí do mà <emphasis>các phím tắt</emphasis> của chúng được đặt nổi bật ngay cạnh nhau trên bàn phím: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> và <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
vi: <para>Đi đến thư mục chứa thư mục đang xem.</para><para>Tất cả các tệp và thư mục được tổ chức trong một <emphasis>hệ thống tệp</emphasis> phân cấp. Ở đỉnh của hệ thống phân cấp này là một thư mục chứa tất cả dữ liệu kết nối với máy tính này—<emphasis>thư mục gốc</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
vi: <para>Ứng dụng này chỉ có thể biết cần thực hiện hành động với tệp hoặc thư mục nào nếu chúng được <emphasis>chọn</emphasis> trước. Ấn vào đây để bật/tắt <emphasis>Chế độ chọn</emphasis>, nó giúp việc chọn và bỏ chọn dễ dàng hơn, với chỉ một lần ấn vào thứ muốn chọn/bỏ chọn.</para><para>Khi trong chế độ này, một thanh truy cập nhanh ở dưới sẽ hiển thị các hành động có thể cho các thứ hiện đang được chọn.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
vi: <para>Đây là <emphasis>Thanh trình đơn</emphasis>. Nó cho phép truy cập đến các lệnh và lựa chọn cấu hình. Bấm trái vào một trình đơn bất kì trên thanh này để xem nội dung bên trong.</para><para>Bạn có thể ẩn Thanh trình đơn đi bằng cách bỏ chọn <interface>Thiết lập|Hiện Thanh trình đơn</interface>. Sau đó hầu hết nội dung của nó có thể tìm thấy ở nút <interface>Trình đơn</interface> trên <emphasis>Thanh công cụ</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
vi: <para>Đây là bảng <emphasis>Địa điểm</emphasis>. Nó cho phép bạn đi đến các địa điểm mà bạn đã lưu dấu và truy cập đĩa hoặc phương tiện được kết nối vào máy tính hoặc mạng. Nó cũng chứa các khu vực để tìm các tệp mới lưu hoặc các tệp thuộc một kiểu nhất định.</para><para>Bấm vào một mục để đi đến đó. Bấm bằng nút chuột phải để mở một mục trong một thẻ mới hoặc cửa sổ mới.</para><para>Thêm các mục mới bằng cách kéo các thư mục vào bảng này. Bấm phải vào bất kì khu vực hoặc mục nào để ẩn nó đi. Bấm phải vào một vùng trống trong bảng này và chọn <interface>Hiện các địa điểm ẩn</interface> để hiện lại khu vực hoặc mục đó.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
vi: <para>Đây là <emphasis>Thanh công cụ</emphasis>. Nó cho phép truy cập nhanh đến các hành động thường dùng.</para><para>Nó rất dễ tuỳ biến. Tất cả các mục bạn thấy trong trình đơn <interface>Trình đơn</interface> hoặc <interface>Thanh trình đơn</interface> đều có thể đặt được vào Thanh công cụ. Chỉ cần bấm phải vào nó và chọn <interface>Cấu hình thanh công cụ…</interface> hoặc tìm hành động này trong <interface>trình đơn</interface>.</para><para>Vị trí của thanh này và kiểu cách các nút của nó cũng có thể thay đổi được trong trình đơn bấm phải. Bấm phải vào một nút nếu bạn muốn hiện hay ẩn chữ của nó.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help in a standalone terminal application like Konsole.</para>
vi: <para>Đây là bảng <emphasis>Dòng lệnh</emphasis>. Nó hoạt động như một ứng dụng dòng lệnh bình thường nhưng sẽ khớp với địa điểm của khung xem thư mục nên bạn có thể điều hướng bằng cái nào cũng được.</para><para>Bảng "Dòng lệnh" này không cần cho việc sử dụng máy tính cơ bản nhưng có thể có ích cho các tác vụ nâng cao. Sử dụng trợ giúp trong một ứng dụng dòng lệnh độc lập, như Konsole, để biết thêm về các dòng lệnh.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
vi: <para>Hành động này mở các ứng dụng <emphasis>dòng lệnh</emphasis> cho địa điểm của các thứ đang được chọn.</para><para>Sử dụng trợ giúp trong ứng dụng dòng lệnh để biết thêm về các dòng lệnh.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
vi: <para>Hành động này mở một ứng dụng <emphasis>dòng lệnh</emphasis> cho địa điểm đang xem.</para><para>Sử dụng trợ giúp trong ứng dụng dòng lệnh để biết thêm về các dòng lệnh.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
vi: <para>Hành động này mở một <emphasis>trang web</emphasis> nơi bạn có thể quyên góp để ủng hộ công việc tiếp tục với ứng dụng này và nhiều dự án khác của cộng đồng <emphasis>KDE</emphasis>.</para><para>Quyên góp là cách dễ nhất và nhanh nhất để ủng hộ hiệu quả cho KDE và các dự án. Các dự án KDE đều miễn phí nên sự quyên góp của bạn là điều cần thiết để trang trải các khoản như máy chủ, hội nghị người đóng góp, v.v.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> là tổ chức phi lợi nhuận đứng sau cộng đồng KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
vi: <para>Hành động này mở công cụ tìm kiếm ưa thích cho địa điểm đang xem.</para><para>Dùng trình đơn<emphasis>Công cụ tìm kiếm khác</emphasis> để điều chỉnh.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
vi: <para>Hành động này mở một cửa sổ trong đó bạn có thể thay đổi các nút xuất hiện trên <emphasis>Thanh công cụ</emphasis>.</para><para>Tất cả các mục bạn thấy trong <interface>Trình đơn</interface> đều có thể đặt được vào Thanh công cụ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
vi: <para>Hành động này mở một cửa sổ liệt kê <emphasis>các phím tắt</emphasis>.<nl/>Ở đó bạn có thể thiết lập các tổ hợp phím để kích hoạt một hành động khi các phím đó được bấm đồng thời. Tất cả các lệnh trong ứng dụng này có thể được kích hoạt bằng cách này.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
vi: <para>Mở ra một cửa sổ hướng dẫn bạn báo lỗi hoặc các thiếu sót trong ứng dụng này hoặc trong các phần mềm KDE khác.</para><para>Chúng tôi rất trân trọng các bản báo lỗi chất lượng. <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>Bấm vào đây</link> để biết cách làm bản báo lỗi của bạn thật hiệu quả.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
vi: <para>Bảng này cung cấp thông tin chuyên sâu về các thứ bạn đang đảo chuột ở trên hoặc về các thứ đang được chọn. Nếu không thì nó hiện thông tin về thư mục đang xem.<nl/>Với từng thứ riêng lẻ thì nó hiện một phần xem thử cho nội dung của thứ đó.</para><para>Bấm phải để điều chỉnh nội dung và cách thức hiển thị các chi tiết ở đây.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
vi: <para>Bảng này hiển thị các thư mục của <emphasis>hệ thống tệp</emphasis> trong một <emphasis>khung xem cây</emphasis>.</para><para>Bấm vào một thư mục để đi đến đó. Bấm vào mũi tên bên trái một thư mục để thấy các thư mục con của nó. Bảng này cho phép chuyển nhanh giữa bất kì thư mục nào.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having a <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organised access to all actions an application has to offer.</para><para>The <interface>%1</interface> button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
vi: <para>Lựa chọn này chuyển đổi giữa việc có một <emphasis>Thanh trình đơn</emphasis> và có một nút <interface>%1</interface>. Cả hai cách hầu như chứa các hành động và lựa chọn cấu hình giống nhau.</para><para>Thanh trình đơn chiếm nhiều chỗ hơn nhưng cho phép truy cập nhanh và có tổ chức đến tất cả các hành động mà một ứng dụng có được.</para><para>Nút <interface>%1</interface> thì đơn giản hơn và nhỏ, khiến việc kích hoạt các hành động nâng cao sẽ tốn thời gian hơn.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
vi: <para>Hành động này đóng/mở bảng <emphasis>Địa điểm</emphasis> ở bên trái của cửa sổ.</para><para>Nó cho phép bạn đi đến các địa điểm mà bạn đã lưu dấu và truy cập đĩa hoặc phương tiện được kết nối vào máy tính hoặc mạng. Nó cũng chứa các khu vực để tìm các tệp mới lưu gần đây hoặc các tệp thuộc một kiểu nhất định.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help in a standalone terminal application like Konsole.</para>
vi: <para>Hành động này đóng/mở bảng <emphasis>Dòng lệnh</emphasis> ở bên dưới của cửa sổ.<nl/>Địa điểm của dòng lệnh sẽ luôn khớp với khung xem thư mục nên bạn có thể điều hướng bằng cái nào cũng được.</para><para>Bảng "Dòng lệnh" này không cần cho việc sử dụng máy tính cơ bản nhưng có thể có ích cho các tác vụ nâng cao. Sử dụng trợ giúp trong một ứng dụng dòng lệnh độc lập, như Konsole, để biết thêm về các dòng lệnh.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
vi: <para>Để hiện hoặc ẩn các bảng như thế này, mở <interface>Trình đơn|Bảng</interface> hoặc <interface>Xem|Bảng</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from other ones in that their name starts with a ".". In general there is no need for users to access them which is why they are hidden.</para>
vi: <para>Khi hành động này được chọn, các tệp và thư mục <emphasis>ẩn</emphasis> trở thành thấy được. Chúng sẽ hiện ra bán trong suốt.</para><para>Các thứ ẩn chỉ khác với những cái khác ở chỗ tên của chúng bắt đầu bằng một dấu ".". Nói chung người dùng không cần phải truy cập chúng nên chúng mới bị ẩn đi.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
vi: <title>Chế độ chọn</title><para>Chọn các tệp hoặc thư mục để quản lí hoặc thao tác.<list><item>Nhấn vào một tệp hoặc thư mục để chọn.</item><item>Nhấn vào một tệp hoặc thư mục đã chọn để bỏ chọn.</item><item>Nhấn vào một vùng trống sẽ <emphasis>không</emphasis> huỷ bỏ phần chọn.</item><item>Các ô chọn (tạo ra bằng cách kéo chuột từ một vùng trống) sẽ đảo ngược trạng thái chọn của các thứ bên trong nó.</item></list></para><para>Các nút hành động khả dụng ở bên dưới sẽ thay đổi theo phần chọn hiện thời.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their data including folders that contain personal application data.
vi: Đi đến thư mục <filename>Nhà</filename> của bạn.<nl/>Mỗi danh khoản người dùng có <filename>Nhà</filename> riêng, chứa dữ liệu của danh khoản đó, bao gồm các thư mục chứa dữ liệu ứng dụng cá nhân.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
vi: Lần cuối cùng các thuộc tính được thay đổi bởi người dùng.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
vi: Hành động này thêm thư mục được chọn vào bảng "Địa điểm".

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left this window will close instead.
vi: Hành động này đóng thẻ đang xem. Nếu không còn thêm thẻ nào thì cửa sổ này sẽ đóng.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection completely. They can not be recovered by normal means.
vi: Hành động này xoá hoàn toàn các thứ đang chọn. Chúng sẽ không thể phục hồi được bằng các cách thông thường.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent unless you uncheck their hide property.
vi: Hành động này hiển thị tất cả các địa điểm trong bảng "Địa điểm" mà đã bị ẩn đi. Chúng sẽ hiện bán trong suốt trừ khi bạn bỏ chọn thuộc tính ẩn của chúng.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
vi: Hành động này nhóm tệp và thư mục theo chữ cái đầu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage where items can be deleted from if disk space is needed.
vi: Hành động này di chuyển các thứ được chọn vào <filename>Thùng rác</filename>.<nl/>Thùng rác là một chỗ lưu trữ tạm thời các thứ có thể bị xoá khi cần không gian trên đĩa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location and view.<nl/>A tab is an additional view within this window. You can drag and drop items between tabs.
vi: Hành động này mở một <emphasis>Thẻ</emphasis> mới với địa điểm và khung xem hiện tại.<nl/>Thẻ là một khung xem bổ sung bên trong cửa sổ này. Bạn có thể kéo thả các thứ giữa các thẻ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location and view.<nl/>You can drag and drop items between windows.
vi: Hành động này mở một cửa sổ mới giống như cửa sổ này với địa điểm và khung xem hiện tại.<nl/>Bạn có thể kéo thả các thứ giữa các cửa sổ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
vi: Hành động này mở một cửa sổ trong đó tất cả thuộc tính xem của thư mục có thể được điều chỉnh.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
vi: Hành động này mở một cửa sổ thông tin cho bạn về phiên bản, giấy phép, các thư viện được dùng và các bảo trì viên của ứng dụng này.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
vi: Hành động này mở một cửa sổ trong đó bạn có thể thay đổi một loạt thiết lập cho ứng dụng này. Để được giải thích về các thiết lập, xem chương <emphasis>Cấu hình Dolphin</emphasis> trong <interface>Trợ giúp|Sổ tay Dolphin</interface>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
vi: Hành động này mở một cửa sổ với thông tin về <emphasis>KDE</emphasis>. Cộng đồng KDE là những người đứng sau phần mềm tự do này.<nl/>Nếu bạn thích dùng ứng dụng này nhưng chưa biết về KDE hoặc bạn muốn thấy một con rồng dễ thương thì hãy thử ghé xem!

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter a text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
vi: Hành động này mở <emphasis>Thanh Lọc</emphasis> ở bên dưới của cửa sổ.<nl/>Tại đây bạn có thể nhập chữ để lọc các tệp và thư mục đang hiển thị. Chỉ những cái nào có tên chứa phần chữ đó mới được giữ lại trong khung xem.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
vi: Lựa chọn này điều chỉnh kiểu cách của khung xem. Các giá trị hiện được hỗ trợ là chế độ xem biểu tượng (0), chi tiết (1) và cột (2).

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
vi: Lựa chọn này chỉ ra phiên bản thuộc tính xem đã được dùng.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
vi: Lựa chọn này chỉ ra thuộc tính nào (chữ, kích thước, ngày tháng, v.v.) sẽ được dùng để thực hiện sắp xếp.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once amounts to their new names differing only in a number.
vi: Hành động này đổi tên các thứ đang chọn.<nl/>Đổi tên nhiều thứ cùng lúc sẽ dẫn đến việc các tên mới chỉ khác nhau một con số.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
vi: Hành động này chọn tất cả tệp và thư mục ở địa điểm hiện tại.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
vi: Hành động này chuyển đổi giữa việc <emphasis>khoá</emphasis> và <emphasis>bỏ khoá</emphasis> các bảng.<nl/>Các bảng không bị khoá có thể kéo được sang phía kia của cửa sổ và có một nút đóng.<nl/>Các bảng bị khoá thì trông thanh gọn hơn.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
vi: Hành động này bắt đầu việc sửa địa điểm và chọn luôn cả dòng để bạn có thể nhanh chóng nhập một địa điểm khác.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
vi: Hành động này bật/tắt sự sửa được <emphasis>Thanh Địa điểm</emphasis> để bạn có thể trực tiếp nhập một địa điểm mà bạn muốn đến. Bạn cũng có thể bắt đầu sửa bằng cách bấm vào bên phải của địa điểm và kết thúc bằng cách xác nhận địa điểm đã sửa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
vi: Hành động này đóng/mở bảng <emphasis>Thư mục</emphasis> ở bên trái của cửa sổ.<nl/><nl/>Nó hiển thị các thư mục của <emphasis>hệ thống tệp</emphasis> trong một <emphasis>khung xem cây</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating, renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Changes that can't be undone will ask for your confirmation.
vi: Hành động này đảo ngược thay đổi cuối cùng mà bạn thực hiện với các tệp hoặc thư mục.<nl/>Các loại thay đổi bao gồm <interface>tạo, đổi tên</interface> và <interface>di chuyển</interface> các thứ đến một địa điểm khác hoặc đến <filename>thùng rác</filename>.<nl/>Các thay đổi không đảo ngược được sẽ yêu cầu xác nhận của bạn.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
vi: Khi hành động này được chọn, các biểu tượng sẽ dựa trên nội dung thật của tệp hay thư mục đó.<nl/>Ví dụ biểu tượng của ảnh sẽ là phiên bản cỡ nhỏ của ảnh đó.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
vi: Khi lựa chọn này được bật, các tệp ẩn, chẳng hạn các tệp có tên bắt đầu với dấu '.', sẽ được hiển thị trong khung xem tệp.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
vi: Khi lựa chọn này được bật, một phần xem thử của nội dung tệp sẽ được hiển thị thành một biểu tượng.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
vi: Khi lựa chọn này được bật, các thứ được sắp xếp sẽ được phân nhóm.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
vi: Với hành động này bạn có thể thay đổi ngôn ngữ dùng trong ứng dụng này.<nl/>Bạn còn có thể đặt các ngôn ngữ thứ cấp để dùng khi các đoạn chữ không có trong ngôn ngữ mà bạn ưu tiên.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to keep the overview in folders with many items.</para>
vi: <para>Hành động này chuyển sang một chế độ xem gọn, liệt kê các thư mục và tệp thành các cột với tên bên cạnh biểu tượng.</para><para>Nó giúp có một cái nhìn tổng thể trong các thư mục chứa nhiều thứ.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
vi: Hành động này chép các thứ đang được chọn ở khung xem <emphasis>hoạt động</emphasis> sang khung xem bất hoạt.

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
vi: <para>Hành động này chuyển sang một chế độ xem danh sách, tập trung vào chi tiết của thư mục và tệp.</para><para>Bấm vào đầu cột của một loại chi tiết để sắp xếp theo loại đó. Bấm lại để sắp xếp theo thứ tự ngược lại. Bấm vào đầu cột bằng nút chuột phải để chọn các loại chi tiết sẽ hiển thị.</para><para>Bạn có thể xem nội dung một thư mục mà không phải rời khỏi địa điểm hiện tại bằng cách bấm vào bên trái thư mục đó. Làm như vậy bạn có thể xem nội dung của nhiều thư mục ở trong cùng một danh sách.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
vi: <para>Hành động này chuyển sang một chế độ xem tập trung vào các biểu tượng thư mục và tệp. Chế độ này dễ dùng để phân biệt thư mục với tệp và để nhận ra các thứ có <emphasis>kiểu tệp</emphasis> đặc biệt.</para><para>Chế độ này thuận tiện khi duyệt xem ảnh mà lựa chọn <interface>Xem thử</interface> được bật.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
vi: Hành động này di chuyển các thứ đang được chọn ở khung xem <emphasis>hoạt động</emphasis> sang khung xem bất hoạt.

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
vi: <para>Đây là <emphasis>Thanh trạng thái</emphasis>. Mặc định nó bao gồm ba thành phần (trái sang phải):<list><item>Một <emphasis>trường văn bản</emphasis> hiển thị kích thước các thứ được chọn. Nếu chỉ một thứ được chọn thì tên và kiểu cũng sẽ được hiển thị.</item><item>Một <emphasis>thanh trượt thu phóng</emphasis> cho phép bạn điều chỉnh kích thước của các biểu tượng trong khung xem.</item><item><emphasis>Thông tin không gian</emphasis> của thiết bị lưu trữ hiện tại.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
vi: Hành động này chép các thứ đang được chọn vào <emphasis>bảng nháp</emphasis>.<nl/>Dùng hành động <emphasis>Dán</emphasis> tiếp theo đó để chép chúng từ bảng nháp vào địa điểm mới.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
vi: Hành động này sẽ chép đường dẫn của thứ đầu tiên được chọn vào bảng nháp.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
vi: Hành động này chép các thứ đang được chọn vào <emphasis>bảng nháp</emphasis>.<nl/>Dùng hành động <emphasis>Dán</emphasis> tiếp theo đó để chép chúng từ bảng nháp vào địa điểm mới. Các thứ này sẽ bị xoá khỏi địa điểm ban đầu.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>find bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the objects you are looking for.</para><para>Use this help again on the find bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
vi: <para>Hành động này giúp bạn tìm kiếm tệp và thư mục bằng cách mở ra một <emphasis>thanh tìm kiếm</emphasis>. Ở đó bạn có thể nhập vào các cụm từ khoá và chỉ ra các thiết lập để tìm được các thứ mà bạn muốn.</para><para>Dùng tiếp phần trợ giúp này ở thanh tìm kiếm để xem giải thích về các thiết lập.</para>

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This splits the folder view below into two autonomous views.</para><para>This way you can see two locations at once and move items between them quickly.</para>Click this again afterwards to recombine the views.
vi: <para>Hành động này chia khung xem thư mục bên dưới thành hai khung xem độc lập.</para><para>Bằng cách này bạn có thể thấy hai địa điểm cùng một lúc và di chuyển nhanh chóng các thứ giữa các địa điểm đó.</para>Bấm lại vào đây để ghép hai khung xem lại.

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
vi: <para>Hành động này giúp bạn tìm kiếm tệp và thư mục. Nhập vào một <emphasis>cụm từ khoá</emphasis> và định ra các thiết lập với các nút ở bên dưới:<list><item>Tên tệp/Nội dung: Thứ bạn đang tìm kiếm chứa cụm từ khoá trong tên tệp hay trong nội dung?<nl/>Không tìm kiếm trong nội dung của ảnh, tệp âm thanh và phim.</item><item>Từ Đây/Mọi nơi: Bạn muốn tìm kiếm trong thư mục này và các thư mục con hay mọi nơi?</item><item>Lựa chọn khác: Bấm vào đây để tìm kiếm theo kiểu phương tiện, thời gian truy cập hay đánh giá.</item><item>Công cụ tìm kiếm khác: Cài đặt các cách khác để tìm kiếm.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
vi: Quay lại thư mục đã xem trước đây.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
vi: Hành động này đảo ngược hành động <interface>Đi|Lùi</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
vi: <para>Mở sổ tay cho ứng dụng này. Nó cung cấp các giải thích cho mỗi thành phần của <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Nếu bạn muốn xem các giới thiệu kĩ lưỡng hơn về các tính năng khác nhau của <emphasis>Dolphin</emphasis> thì <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>bấm vào đây</link>. Nó sẽ mở ra trang chuyên biệt trong Wiki Cơ sở Người dùng KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all objects that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
vi: Hành động này chọn tất cả các mục mà hiện bạn đang <emphasis>không</emphasis> chọn.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
vi: <para>Thanh này cho biết địa điểm của các tệp và thư mục hiển thị ở phía dưới.</para><para>Tên của thư mục đang xem nằm ở tận cùng bên phải. Bên trái đó là tên của thư mục chứa nó. Cả dòng này gọi là <emphasis>đường dẫn</emphasis> đến địa điểm hiện tại vì đi theo các thư mục này từ trái qua phải thì sẽ đến được đây.</para><para>Đường dẫn mang tính tương tác này có thể đa dụng hơn mong đợi. Để biết thêm về các tính năng cơ bản và nâng cao của thanh địa điểm, <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>bấm vào đây</link>. Nó sẽ mở ra trang chuyên biệt trong "Sổ tay".</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
vi: <para>Tại đây bạn có thể thấy các <emphasis>thư mục</emphasis> và các <emphasis>tệp</emphasis> ở địa điểm hiện trong <interface>Thanh Địa điểm</interface> phía trên. Khu vực này là phần chính của ứng dụng, nơi bạn di chuyển đến các tệp mà bạn muốn dùng.</para><para>Để xem một phần giới thiệu chung kĩ lưỡng <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>bấm vào đây</link>. Nó sẽ mở ra một bài giới thiệu trong trang <emphasis>Wiki Cơ sở Người dùng KDE</emphasis>.</para><para>Để xem giải thích ngắn gọn về tất cả các tính năng của <emphasis>khung xem</emphasis> này, <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>bấm vào đây</link>. Nó sẽ mở ra một trang trong <emphasis>Sổ tay</emphasis> bao hàm các nội dung cơ bản.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
vi: Hành động này chép các thứ từ <emphasis>bảng nháp</emphasis>vào thư mục đang xem.<nl/>Nếu các thứ đó được thêm vào bảng nháp bằng hành động <emphasis>Cắt</emphasis> thì chúng sẽ bị xoá khỏi địa điểm cũ.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
vi: Hành động này hiển thị một danh sách đầy đủ các thuộc tính của các thứ đang chọn trong một cửa sổ mới.<nl/>Nếu đang không có gì được chọn thì cửa sổ đó sẽ hiển thị về thư mục đang xem.<nl/>Bạn có thể cấu hình các lựa chọn nâng cao ở đó, chẳng hạn như quản lí các quyền đọc và ghi.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
vi: Hành động này đóng cửa sổ này.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
vi: Hành động này đưa bạn lại thẻ đã đóng trước đây.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
vi: <para>Đây là nút để gọi ra tính năng trợ giúp mà bạn đang dùng ngay lúc này! Bấm vào nó, rồi bấm bất kì thành phần nào của ứng dụng này để hỏi "Đây là cái gì?" đối với cái đó. Con trỏ chuột sẽ đổi diện mạo nếu không có phần trợ giúp nào cho vị trí đó.</para><para>Có hai cách khác để tìm trợ giúp: <link url='help:/dolphin/index.html'>Sổ tay Dolphin</link> và <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>Wiki Cơ sở Người dùng KDE</link>.</para><para>Phần lớn các cửa sổ khác đều thiếu kiểu trợ giúp "Đây là cái gì?" nên đừng quá quen với nó.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
vi: Hành động này làm tăng cỡ biểu tượng.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
vi: Hành động này làm giảm cỡ biểu tượng.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
vi: Hành động này đặt lại cỡ biểu tượng về mặc định.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
vi: 1 hoặc hơn

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
vi: 2 hoặc hơn

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
vi: 3 hoặc hơn

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
vi: 4 hoặc hơn

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
vi: Ngày bất kì

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
vi: Đánh giá bất kì

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
vi: Kiểu bất kì

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
vi: Tệp âm thanh

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
vi: Gọn

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
vi: Chi tiết

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
vi: Tài liệu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
vi: Thư mục

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
vi: Đánh giá cao nhất

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
vi: Biểu tượng

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
vi: Ảnh

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
vi: Tháng này

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
vi: Tuần này

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
vi: Năm nay

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
vi: Hôm nay

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
vi: Phim

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
vi: Hôm qua

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
vi: Phông chữ tự chọn

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
vi: Phông chữ hệ thống

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
vi: Rất lớn

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
vi: Lớn

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
vi: Vừa

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
vi: Nhỏ

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
vi: Không giới hạn

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
vi: Lớn

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
vi: Vừa

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
vi: Nhỏ

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
vi: Không giới hạn

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
vi: Tăng dần

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
vi: Giảm dần

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
vi: Hiện các địa điểm ẩn

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
vi[0]: %1 thứ

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
vi: Thực thi,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
vi: Cấm

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
vi: Đọc,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
vi: Ghi,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
vi[0]: Đã chọn %1 thứ

[ctx: @label]
en: Accessed
vi: Truy cập

[ctx: @label]
en: Additional Information
vi: Thông tin bổ sung

[ctx: @label]
en: Album
vi: Bộ

[ctx: @label]
en: Artist
vi: Nghệ sĩ

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
vi: Tỉ lệ hình

[ctx: @label]
en: Audio
vi: Âm thanh

[ctx: @label]
en: Author
vi: Tác giả

[ctx: @label]
en: Bitrate
vi: Tốc độ bit

[ctx: @label]
en: Comment
vi: Chú thích

[ctx: @label]
en: Created
vi: Tạo

[ctx: @label]
en: Date Photographed
vi: Ngày chụp

[ctx: @label]
en: Deletion Time
vi: Thời gian xoá

[ctx: @label]
en: Document
vi: Tài liệu

[ctx: @label]
en: Downloaded From
vi: Tải về từ

[ctx: @label]
en: Duration
vi: Thời lượng

[ctx: @label]
en: File Extension
vi: Phần mở rộng tệp

[ctx: @label]
en: Frame Rate
vi: Tốc độ khung hình

[ctx: @label]
en: Genre
vi: Thể loại

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
vi: Sắp xếp thành nhóm

[ctx: @label]
en: Header column widths
vi: Độ rộng cột phần đầu

[ctx: @label]
en: Height
vi: Độ cao

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
vi: Tệp ẩn đã hiện

[ctx: @label]
en: Image
vi: Ảnh

[ctx: @label]
en: Line Count
vi: Số dòng

[ctx: @label]
en: Link Destination
vi: Đích của liên kết

[ctx: @label]
en: Modified
vi: Chỉnh sửa

[ctx: @label]
en: Name
vi: Tên

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
vi: Thứ tự sắp xếp tệp

[ctx: @label]
en: Orientation
vi: Hướng

[ctx: @label]
en: Other
vi: Khác

[ctx: @label]
en: Owner
vi: Chủ sở hữu

[ctx: @label]
en: Path
vi: Đường dẫn

[ctx: @label]
en: Permissions
vi: Quyền truy cập

[ctx: @label]
en: Previews shown
vi: Xem thử đã hiện

[ctx: @label]
en: Properties last changed
vi: Lần cuối thay đổi thuộc tính

[ctx: @label]
en: Rating
vi: Đánh giá

[ctx: @label]
en: Release Year
vi: Năm phát hành

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
vi: Hiện thư mục lên đầu khi sắp xếp tệp và thư mục

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
vi: Hiện tệp và thư mục ẩn ở cuối

[ctx: @label]
en: Size
vi: Kích thước

[ctx: @label]
en: Skip previews for remote files above:
vi: Bỏ qua xem thử cho các tệp ở xa lớn hơn:

[ctx: @label]
en: Sort files by
vi: Sắp xếp tệp theo

[ctx: @label]
en: Tags
vi: Thẻ gắn

[ctx: @label]
en: Title
vi: Tiêu đề

[ctx: @label]
en: Track
vi: Bài

[ctx: @label]
en: Type
vi: Kiểu

[ctx: @label]
en: User Group
vi: Nhóm người dùng

[ctx: @label]
en: Version
vi: Phiên bản

[ctx: @label]
en: Video
vi: Phim

[ctx: @label]
en: View Mode
vi: Chế độ xem

[ctx: @label]
en: Visible roles
vi: Các vai trò thấy được

[ctx: @label]
en: Width
vi: Độ rộng

[ctx: @label]
en: Word Count
vi: Số lượng từ

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
vi: Kích thước

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
vi: Chọn dữ liệu sẽ được hiển thị:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
vi: Thư mục:

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
vi: Chung:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
vi: Cỡ biểu tượng mặc định:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
vi: Phông chữ của nhãn:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
vi: Độ rộng nhãn:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
vi: Số dòng tối đa:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
vi: Độ rộng tối đa:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
vi: Cỡ biểu tượng xem thử:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
vi: Sắp xếp:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
vi: Chế độ xem:

[ctx: @label:textbox]
en: Search...
vi: Tìm kiếm...

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
vi: Chọn những dịch vụ nào sẽ hiển thị trong trình đơn ngữ cảnh:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
vi: Hiện khi khởi động:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
vi: Lệnh 'Chép vào' và 'Chuyển vào'

[ctx: @option:check]
en: Delete
vi: Xoá

[ctx: @option:check]
en: Expandable
vi: Mở rộng được

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
vi: Mở các kho trữ như là thư mục

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
vi: Hiện thư mục lên đầu

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
vi: Hiện tệp ẩn

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
vi: Hiện tệp ẩn ở cuối

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
vi: Hiện theo nhóm

[ctx: @option:check]
en: Show preview
vi: Hiện xem thử

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
vi: Hiện dấu chọn

[ctx: @option:check]
en: Show space information
vi: Hiện thông tin không gian

[ctx: @option:check]
en: Show status bar
vi: Hiện thanh trạng thái

[ctx: @option:check]
en: Show tooltips
vi: Hiện chú giải

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
vi: Hiện thanh trượt thu phóng

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
vi: Dùng làm thiết lập xem mặc định

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
vi: Đóng cửa sổ có nhiều thẻ

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
vi: Đóng cửa sổ có một chương trình đang chạy trong bảng "Dòng lệnh"

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
vi: Xoá tệp, thư mục

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
vi: Đổ rác

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
vi: Chuyển tệp, thư mục vào thùng rác

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
vi: Bắt đầu trong chế độ xem chia đôi

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
vi: Làm thanh địa điểm sửa được

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Open new folders in tabs
vi: Mở thư mục mới trong thẻ

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show filter bar
vi: Hiện thanh lọc

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
vi: Hiện đường dẫn đầy đủ ở thanh tiêu đề

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
vi: Hiện đường dẫn đầy đủ trong thanh địa điểm

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
vi: Nhớ kiểu cách hiển thị cho mỗi thư mục

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
vi: Dùng kiểu cách hiển thị chung cho tất cả các thư mục

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
vi: Tất cả thư mục

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
vi: Thư mục hiện tại

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
vi: Thư mục hiện tại và các thư mục con

[ctx: @option:radio Startup Settings]
en: Folders, tabs, and window state from last time
vi: Các thư mục, các thẻ, và trạng thái cửa sổ từ lần trước

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
vi: Bấm vào bất cứ chỗ nào trong dòng

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
vi: Bấm vào biểu tượng hoặc tên

[ctx: @title]
en: File Manager
vi: Trình quản lí tệp

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
vi: Kết quả truy vấn cho '%1'

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
vi: Thông tin bổ sung

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
vi: Áp dụng cho:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
vi: Yêu cầu xác nhận trong Dolphin khi:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
vi: Yêu cầu xác nhận trong tất cả các ứng dụng KDE khi:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
vi: Trình đơn ngữ cảnh

[ctx: @title:group]
en: Date style:
vi: Kiểu cách ngày:

[ctx: @title:group]
en: Folder size displays:
vi: Phần kích thước thư mục sẽ hiển thị:

[ctx: @title:group]
en: General:
vi: Chung:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
vi: Hỗn hợp:

[ctx: @title:group]
en: Navigation
vi: Điều hướng

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
vi: Mở tệp và thư mục:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
vi: Mở thẻ mới:

[ctx: @title:group]
en: Others
vi: Khác

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
vi: Hiện xem thử trong khung xem cho:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
vi: Chế độ sắp xếp:

[ctx: @title:group]
en: Startup
vi: Khởi động

[ctx: @title:group]
en: Trash
vi: Thùng rác

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
vi: Phản hồi của người dùng

[ctx: @title:group]
en: View Modes
vi: Chế độ xem

[ctx: @title:group]
en: View:
vi: Xem:

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
vi: Khi mở một tệp thực thi:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
vi: Tháng này

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
vi: Một tuần trước

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
vi: Ba tuần trước

[ctx: @title:group Date]
en: Today
vi: Hôm nay

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
vi: Hai tuần trước

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
vi: Hôm qua

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
vi: 'Trước đây vào' MMMM, yyyy

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
vi: 'Một tuần trước' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
vi: 'Ba tuần trước' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
vi: 'Hai tuần trước' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
vi: 'Hôm qua' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
vi: Người dùng: %1 | Nhóm: %2 | Khác: %3

[ctx: @title:group General settings]
en: General
vi: Chung

[ctx: @title:group Size]
en: Big
vi: Lớn

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
vi: Thư mục

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
vi: Vừa

[ctx: @title:group Size]
en: Small
vi: Nhỏ

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
vi: &Dấu nhớ

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
vi: Thanh công cụ Dolphin

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
vi: Thanh địa điểm

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
vi: Thanh công cụ chính

[ctx: @title:menu]
en: Selection
vi: Chọn lựa

[ctx: @title:menu]
en: Tools
vi: Công cụ

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
vi: Tạo mới

[ctx: @title:tab]
en: Compact
vi: Gọn

[ctx: @title:tab]
en: Details
vi: Chi tiết

[ctx: @title:tab]
en: Icons
vi: Biểu tượng

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
vi: Ứng xử

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
vi: Xác nhận

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
vi: Xem thử

[ctx: @title:tab Status Bar settings]
en: Status Bar
vi: Thanh trạng thái

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
vi: Đang áp dụng thuộc tính xem

[ctx: @title:window]
en: Configure
vi: Cấu hình

[ctx: @title:window]
en: Configure Preview for %1
vi: Cấu hình Xem thử cho %1

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
vi: Xác nhận

[ctx: @title:window]
en: Folders
vi: Thư mục

[ctx: @title:window]
en: Information
vi: Thông tin

[ctx: @title:window]
en: Places
vi: Địa điểm

[ctx: @title:window]
en: Select
vi: Chọn

[ctx: @title:window]
en: Unselect
vi: Bỏ chọn

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
vi: Kiểu cách hiển thị khung xem

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
vi: Dòng lệnh

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
vi: Dừng tải

en: Actions for %1
vi: Hành động cho %1

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
vi: Thêm dấu chấm vào đầu tên tệp sẽ ẩn nó đi khỏi khung xem.
    Bạn vẫn muốn đổi tên nó chứ?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
vi: Thêm dấu chấm vào đầu tên thư mục sẽ ẩn nó đi khỏi khung xem.
    Bạn vẫn muốn đổi tên nó chứ?

en: Always ask
vi: Luôn hỏi

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
vi[0]: Bạn có chắc chắn muốn mở %1 thứ không?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
vi[0]: Bạn có chắc chắn muốn mở %1 cửa sổ dòng lệnh?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
vi: Yêu cầu xác nhận khi đóng cửa sổ có một chương trình vẫn đang chạy trong bảng "Dòng lệnh".

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
vi: Yêu cầu xác nhận khi đóng cửa sổ có nhiều thẻ.

en: Auto-Play media files
vi: Tự động phát các tệp phương tiện

en: Automatic scrolling
vi: Cuộn tự động

en: Browse through archives
vi: Duyệt qua các kho trữ

en: C&lose Current Tab
vi: Đóng &thẻ hiện tại

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
vi: Chọn sắp xếp theo thứ tự Tự nhiên, Có phân biệt hoa thường, hay Không phân biệt hoa thường

en: Choose what to see on each file or folder:
vi: Chọn thứ sẽ thấy ở mỗi tệp hay thư mục:

en: Close active pane when toggling off split view
vi: Đóng ô đang hoạt động khi tắt chế độ xem chia đôi

en: Date display format
vi: Định dạng hiển thị ngày tháng

en: Default
vi: Mặc định

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
vi: Đặt cỡ của các biểu tượng tệp.

en: Do not ask again
vi: Đừng hỏi lại

en: Empties Trash to create free space
vi: Đổ rác để có thêm chỗ trống

en: Empty Recently Closed Tabs
vi: Quên các thẻ đóng gần đây

en: Enabled plugins
vi: Phần cài cắm đã bật

en: Enlarge Small Previews
vi: Phóng to các hình xem thử nhỏ

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
vi: Nhập URL máy chủ (vd. smb://[địa chỉ IP])

en: Expandable folders
vi: Thư mục mở rộng được

en: Filter...
vi: Lọc...

en: Folder is empty
vi: Thư mục trống

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
vi: Các thiết lập khởi động đã bị chỉnh sửa hay chưa (thiết lập nội bộ không hiển thị trên giao diện)

en: Hidden files shown
vi: Tệp ẩn đã hiện

en: Hide this File?
vi: Ẩn tệp này?

en: Hide this Folder?
vi: Ẩn thư mục này?

en: Highlight entire row
vi: Tô sáng cả dòng

en: Home URL
vi: URL nhà

en: Icon size
vi: Cỡ biểu tượng

en: Install Konsole
vi: Cài đặt Konsole

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
vi: Phiên bản cấu hình nội bộ của Dolphin, chủ yếu được dùng để xác định liệu một phiên bản cập nhật của Dolphin có đang chạy, với mục đích chuyển các mục cấu hình mà đã bị xoá/đổi tên v.v.

en: Limit folders panel to home directory if inside home
vi: Giới hạn bảng "Thư mục" trong thư mục nhà nếu đang ở trong nhà

en: Loading canceled
vi: Việc tải bị huỷ

en: Loading...
vi: Đang tải...

en: Location
vi: Địa điểm

en: Lock the layout of the panels
vi: Cố định bố cục của các bảng

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
vi: Chỉ mục độ rộng văn bản tối đa (0 là không giới hạn)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
vi: Số dòng chữ tối đa (0 là không giới hạn)

en: More Search Tools
vi: Công cụ tìm kiếm khác

en: New tab will be open after last one
vi: Thẻ mới sẽ được mở sau thẻ cuối

en: New windows:
vi: Cửa sổ mới:

en: No Bluetooth devices found
vi: Không tìm thấy thiết bị Bluetooth nào

en: No MTP-compatible devices found
vi: Không tìm thấy thiết bị nào tương thích với MTP

en: No files tagged with "%1"
vi: Không có tệp nào được gắn thẻ "%1"

en: No items matching the filter
vi: Không có thứ nào khớp với bộ lọc

en: No items matching the search
vi: Không có thứ nào khớp với tìm kiếm

en: No limit
vi: Không giới hạn

en: No previews
vi: Không xem thử

en: No recently used items
vi: Không có thứ nào dùng gần đây

en: No relevant network resources found
vi: Không tìm thấy tài nguyên mạng thích hợp nào

en: No shared folders found
vi: Không tìm thấy thư mục chia sẻ nào

en: No tags
vi: Không thẻ gắn nào

en: One or more files on this device are open within an application.
vi: Một hoặc nhiều tệp trên thiết bị này đang mở trong một ứng dụng nào đó.

en: One or more files on this device are opened in application <application>"%2"</application>. | One or more files on this device are opened in following applications: <application>%2</application>.
vi[0]: Một hoặc nhiều tệp trên thiết bị này đang mở trong các ứng dụng sau: <application>%2</application>.

en: Open in application
vi: Mở trong ứng dụng

en: Position of columns
vi: Vị trí các cột

en: Preview size
vi: Kích thước xem thử

en: Previews shown
vi: Xem thử đã hiện

en: Recently Closed Tabs
vi: Thẻ đóng gần đây

en: Recursive directory size limit
vi: Giới hạn số mức thư mục con để tính kích thước thư mục

en: Reload
vi: Tải lại

en: Remember open folders and tabs
vi: Nhớ các thư mục và thẻ đang mở

en: Rename inline
vi: Đổi tên tại chỗ

en: Run script
vi: Chạy kịch bản

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
vi: Chạy Dolphin với tư cách người dùng root có thể gây nguy hại. Hãy thận trọng.

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search for %1
vi: Tìm kiếm %1

en: Search for %1 in %2
vi: Tìm kiếm %1 trong %2

en: Search...
vi: Tìm kiếm...

en: Select Remote Charset
vi: Chọn bộ mã tự cho mạng từ xa

en: Select all items matching this pattern:
vi: Chọn tất cả các thứ khớp với dạng mẫu này:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
vi: Một thư mục được gọi từ bên ngoài có nên mở trong một thẻ mới trong một cửa sổ Dolphin sẵn có hay không

en: Should the URL be editable for the user
vi: Có nên cho người dùng sửa URL

en: Should the filter bar be shown
vi: Có nên hiện thanh lọc hay không

en: Should the full path be shown in the title bar
vi: Có nên hiện đường dẫn đầy đủ ở thanh tiêu đề

en: Should the full path be shown inside the location bar
vi: Có nên hiện đường dẫn đầy đủ trong thanh địa điểm

en: Should the view properties be used for all folders
vi: Có nên dùng các thuộc tính xem cho tất cả các thư mục hay không

en: Show &Terminal Panel
vi: Hiện bảng "Dòng &lệnh"

en: Show 'Add to Places' in context menu.
vi: Hiện 'Thêm vào bảng Địa điểm' trong trình đơn ngữ cảnh.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
vi: Hiện 'Chép địa điểm' trong trình đơn ngữ cảnh.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
vi: Hiện 'Chép vào' và 'Chuyển vào' trong trình đơn ngữ cảnh

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
vi: Hiện 'Nhân đôi tại đây' trong trình đơn ngữ cảnh.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
vi: Hiện 'Mở dòng lệnh' trong trình đơn ngữ cảnh.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
vi: Hiện 'Mở trong thẻ mới' trong trình đơn ngữ cảnh.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
vi: Hiện 'Mở trong cửa sổ mới' trong trình đơn ngữ cảnh.

en: Show 'Sort By' in context menu.
vi: Hiện 'Sắp xếp theo' trong trình đơn ngữ cảnh.

en: Show 'View Mode' in context menu.
vi: Hiện 'Chế độ xem' trong trình đơn ngữ cảnh.

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
vi: Hiện một thanh để dễ dàng dán sau khi đã cắt hoặc chép bằng thanh bên dưới trong chế độ chọn.

en: Show selection toggle
vi: Hiện nút chọn/bỏ chọn

en: Show the space information in the statusbar
vi: Hiện thông tin không gian trong thanh trạng thái

en: Show the statusbar
vi: Hiện thanh trạng thái

en: Show tooltips
vi: Hiện chú giải

en: Show zoom slider in the statusbar
vi: Hiện thanh trượt thu phóng trong thanh trạng thái

en: Side Padding
vi: Phần lót bên

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
vi: Cỡ biểu tượng trong bảng "Địa điểm" (-1 nghĩa là "tự động")

en: Skip previews for local files above:
vi: Bỏ qua xem thử cho các tệp cục bộ lớn hơn:

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
vi: Tăng dần

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
vi: Thấp nhất trước

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
vi: Cũ nhất trước

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
vi: Nhỏ nhất trước

[ctx: Sort descending]
en: Descending
vi: Giảm dần

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
vi: Cao nhất trước

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
vi: Lớn nhất trước

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
vi: Mới nhất trước

en: Split the view into two panes
vi: Chia khung xem làm hai ô

en: Stop
vi: Dừng

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
vi: Không mở được dòng lệnh vì không có Konsole. Vui lòng cài Konsole rồi mở lại bảng "Dòng lệnh".

en: Text completion mode of the URL Navigator
vi: Chế độ hoàn tất từ cho Trình điều hướng URL

en: Text width index
vi: Chỉ mục độ rộng văn bản

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
vi[0]: %1 thứ

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
vi[0]: %1 tệp

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
vi: "%1", "%2", "%3", "%4", và "%5"

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
vi[0]: %1 thư mục

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
vi: "%1", "%2", "%3", và "%4"

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
vi[0]: %1 thứ đã chọn

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
vi[0]: %1 tệp đã chọn

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
vi[0]: %1 thư mục đã chọn

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
vi: "%1", "%2", và "%3"

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
vi: "%1" và "%2"

en: The Trash was emptied.
vi: Thùng rác đã được đổ.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
vi: Chương trình '%1' vẫn đang chạy trong bảng "Dòng lệnh". Bạn có chắc chắn muốn thoát không?

en: Timestamp since when the view properties are valid
vi: Dấu thời gian từ khi thuộc tính xem có hiệu lực

en: Trash Emptied
vi: Hết rác

en: Trash is empty
vi: Thùng rác trống

en: Unselect all items matching this pattern:
vi: Bỏ chọn tất cả các thứ khớp với dạng mẫu này:

en: Use auto-expanding folders for all view types
vi: Dùng thư mục mở rộng tự động cho tất cả các kiểu xem

en: Use system font
vi: Sử dụng phông chữ hệ thống

en: Use tab for switching between right and left split
vi: Dùng phím tab để chuyển giữa ô bên phải và bên trái

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
vi: Thu phóng:

en: View options:
vi: Lựa chọn của khung xem:

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: What
vi: Tìm gì

en: When deactivated, turning off split view will close the inactive pane
vi: Khi không chọn, tắt chế độ xem chia đôi sẽ đóng ô bất hoạt

en: Whether or not content count is used as directory size
vi: Số lượng nội dung có được dùng làm kích thước thư mục hay không

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
vi: Bạn có nhiều thẻ mở trong cửa sổ này, bạn có chắc chắn muốn thoát không?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
vi: Bạn có thay đổi chưa lưu. Bạn muốn áp dụng hay loại bỏ các thay đổi này?

en: Zoom
vi: Thu phóng

en: Zoom To Default
vi: Thu phóng về mặc định

[ctx: action:button]
en: Content
vi: Nội dung

[ctx: action:button]
en: Filename
vi: Tên tệp

[ctx: action:button]
en: From Here
vi: Từ đây

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
vi: Từ đây (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
vi: Giới hạn tìm kiếm trong '%1' và các thư mục con

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
vi: Lưu tìm kiếm này để sau này truy cập lại nhanh

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
vi: Tìm trong thư mục nhà của bạn

[ctx: action:button]
en: Your files
vi: Các tệp của bạn

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
vi: Một tập con của các thiết lập Dolphin

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
vi: Số lượng các chia sẻ mạng hiện có

en: if true we use short relative dates, if not short dates
vi: nếu đúng thì dùng ngày tương đối dạng ngắn, nếu sai dùng ngày dạng ngắn

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
vi: Địa điểm

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
vi: Thiết lập

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
vi: Mở thư mục khi thực hiện thao tác kéo

[ctx: option:check]
en: Rename inline
vi: Đổi tên tại chỗ

[ctx: option:check]
en: Switch between split views panes with tab key
vi: Chuyển giữa các ô của khung xem chia đôi bằng phím tab

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes active pane
vi: Tắt chế độ xem chia đôi sẽ đóng ô đang hoạt động

[ctx: option:radio]
en: After current tab
vi: Sau thẻ hiện tại

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
vi: Bảng chữ cái, không phân biệt hoa thường

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
vi: Bảng chữ cái, có phân biệt hoa thường

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
vi: Ở cuối thanh thẻ

[ctx: option:radio]
en: Natural
vi: Tự nhiên

[ctx: option:radio]
en: Number of items
vi: Số lượng các thứ

[ctx: option:radio]
en: Size of contents, up to
vi: Kích cỡ nội dung, tính đến

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
vi: Tuyệt đối (vd. '%1')

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
vi: Tương đối (vd. '%1')

en: pause
vi: tạm dừng

en: play
vi: phát

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
vi: %1 trống trong %2 (%3% đã dùng)
