kdelibs4 - en to vi translation catalogue (2007 entries)

en: 
    %1 options:
vi: 
    Lựa chọn của %1:

en: 
    Arguments:
vi: 
    Đối số:

en: 
    Generic options:
vi: 
    Lựa chọn chung:

en: 
    Options:
vi: 
    Lựa chọn:

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
vi: %1 đến %2

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
vi[0]: Không thể đọc các chuỗi màu RGB X11. Các địa điểm tệp sau đã được kiểm tra:
    %2

en: &Add
vi: &Thêm

en: &Add to Custom Colors
vi: &Thêm vào "Màu tự chọn"

en: &Deselect All
vi: &Bỏ chọn tất cả

en: &Details
vi: &Chi tiết

en: &Minimize
vi: &Thu nhỏ

en: &Remove
vi: &Xoá

en: &Restore
vi: &Khôi phục

en: &Select All
vi: &Chọn tất cả

en: &Try
vi: &Thử

en: 'ai_family' not supported
vi: 'ai_family' không được hỗ trợ

en: 'ai_socktype' not supported
vi: 'ai-socktype' không được hỗ trợ

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Heisei 1]
en: %EC Gannen
vi: %EC Nguyên Niên

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Meiji 1]
en: %EC Gannen
vi: %EC Nguyên Niên

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Shōwa 1]
en: %EC Gannen
vi: %EC Nguyên Niên

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Taishō 1]
en: %EC Gannen
vi: %EC Nguyên Niên

en: *|All files
vi: *|Tất cả các tệp

en: -default-
vi: -mặc-định-

en: -unnamed-
vi: -không-tên-

en: 160 bit prime factor:
vi: Hệ số nguyên tố 160 bit:

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
vi: lỗi hệ thống: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
vi: Họ không rõ %1

en: <Error>
vi: <Lỗi>

en: <b>Issuer Information</b>
vi: <b>Thông tin về bên cấp</b>

en: <b>Other</b>
vi: <b>Khác</b>

en: <b>Subject Information</b>
vi: <b>Thông tin chủ thể</b>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
vi: <qt>Bạn có chắc chắn muốn thoát <b>%1</b> không?</qt>

[ctx: @action:button]
en: Configure...
vi: Cấu hình...

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
vi: Thư mục mới...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
vi: Xoá

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
vi: Chuyển vào thùng rác

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
vi: Thư mục mới...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
vi: Thuộc tính

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
vi: Thiếu '%1'.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Frameworks: %2
    %3: %4
vi: Qt: %1
    Các kết cấu KDE: %2
    %3: %4

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
vi: Copt

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
vi: Ethiopia

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
vi: Gregorius

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
vi: Do Thái

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
vi: Quốc gia Ấn Độ

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
vi: Kiểu lịch không hợp lệ

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
vi: Hồi giáo

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
vi: Nhật Bản

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
vi: Julius

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
vi: Đài Loan

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
vi: Thái

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
vi: Đơn cách

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
vi: Không chân

[ctx: @item Font name]
en: Serif
vi: Có chân

[ctx: @item license]
en: Artistic License
vi: Giấy phép Nghệ thuật

[ctx: @item license]
en: BSD License
vi: Giấy phép BSD

[ctx: @item license]
en: Custom
vi: Tự chọn

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
vi: Giấy phép Công cộng Tổng quát GNU Phiên bản 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
vi: Giấy phép Công cộng Tổng quát GNU Phiên bản 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
vi: Giấy phép Công cộng Tổng quát Hạn chế GNU Phiên bản 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
vi: Giấy phép Công cộng Tổng quát Hạn chế GNU Phiên bản 3

[ctx: @item license]
en: Not specified
vi: Chưa chỉ định

[ctx: @item license]
en: Q Public License
vi: Giấy phép Công cộng Q

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
vi: Giấy phép Nghệ thuật

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
vi: Giấy phép BSD

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
vi[0]: %1 thứ

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
vi[0]: %1 mi-li giây

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
vi[0]: %1 ngày

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
vi[0]: %1 tiếng

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
vi[0]: %1 phút

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
vi[0]: %1 giây

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
vi: %1 ngày

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
vi: %1 tiếng

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
vi: %1 phút

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
vi: %1 giây

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
vi: %1 %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
vi: %1 %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
vi: %1 %2

[ctx: @label]
en: Add Comment...
vi: Thêm chú thích...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
vi: Tốc độ bit trung bình

[ctx: @label]
en: Change...
vi: Đổi...

[ctx: @label]
en: Channels
vi: Số kênh

[ctx: @label]
en: Codec
vi: Bộ mã giải

[ctx: @label]
en: Color Depth
vi: Độ sâu màu

[ctx: @label]
en: Comment
vi: Chú thích

[ctx: @label]
en: Content
vi: Nội dung

[ctx: @label]
en: Copied From
vi: Chép từ

[ctx: @label]
en: Creator
vi: Người tạo

[ctx: @label]
en: Description
vi: Mô tả

[ctx: @label]
en: Duration
vi: Thời lượng

[ctx: @label]
en: Filename
vi: Tên tệp

[ctx: @label]
en: First Usage
vi: Lần dùng đầu

[ctx: @label]
en: Hash
vi: Băm

[ctx: @label]
en: Height
vi: Độ cao

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
vi: Chế độ đan xen

[ctx: @label]
en: Keyword
vi: Từ khoá

[ctx: @label]
en: Last Usage
vi: Lần dùng cuối

[ctx: @label]
en: MIME Type
vi: Kiểu MIME

[ctx: @label]
en: Modified
vi: Chỉnh sửa

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
vi: Đánh giá bằng số

[ctx: @label]
en: Owner
vi: Chủ sở hữu

[ctx: @label]
en: Performer
vi: Người biểu diễn

[ctx: @label]
en: Permissions
vi: Quyền truy cập

[ctx: @label]
en: Programming Language
vi: Ngôn ngữ lập trình

[ctx: @label]
en: Rating
vi: Đánh giá

[ctx: @label]
en: Related To
vi: Liên quan

[ctx: @label]
en: Release Date
vi: Ngày phát hành

[ctx: @label]
en: Sample Rate
vi: Tần số lấy mẫu

[ctx: @label]
en: Size
vi: Kích thước

[ctx: @label]
en: Sub Resource
vi: Tài nguyên con

[ctx: @label]
en: Subject
vi: Chủ đề

[ctx: @label]
en: Tags
vi: Thẻ gắn

[ctx: @label]
en: Total Size
vi: Kích thước tổng

[ctx: @label]
en: Translation Date
vi: Ngày dịch

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
vi: Ngày ở nguồn dịch

[ctx: @label]
en: Type
vi: Kiểu

[ctx: @label]
en: Unix File Group
vi: Nhóm tệp Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
vi: Chế độ tệp Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
vi: Chủ sở hữu tệp Unix

[ctx: @label]
en: Usage Count
vi: Số lần dùng

[ctx: @label]
en: Width
vi: Độ rộng

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
vi: Giá trị độ lệch phơi sáng

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
vi: Thời gian phơi sáng

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
vi: Đèn loé

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
vi: Tiêu cự

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
vi: Tiêu cự 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
vi: Độ nhạy sáng ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
vi: Hãng

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
vi: Chế độ đo

[ctx: @label EXIF]
en: Model
vi: Mẫu mã

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
vi: Hướng

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
vi: Cân bằng trắng

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
vi: Khẩu độ

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
vi: Người dịch cuối

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
vi: Lời dịch mập mờ

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
vi: Lời dịch lỗi thời

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
vi: Tổng số chuỗi

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
vi: Đã dịch

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
vi: Chưa dịch

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
vi: Trình tạo

[ctx: @label creation date]
en: Created
vi: Tạo

[ctx: @label file URL]
en: File Location
vi: Địa điểm tệp

[ctx: @label file content size]
en: Size
vi: Kích thước

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
vi: Phụ thuộc

[ctx: @label file type]
en: Type
vi: Kiểu

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
vi: Chỉnh sửa

[ctx: @label music album]
en: Album
vi: Bộ

[ctx: @label music genre]
en: Genre
vi: Thể loại

[ctx: @label music title]
en: Title
vi: Tiêu đề

[ctx: @label music track number]
en: Track
vi: Bài số

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
vi: Số kí tự

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
vi: Số dòng

[ctx: @label number of words]
en: Words
vi: Số từ

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
vi: Bộ phận của

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
vi: Tạo tài nguyên

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
vi: Chỉnh sửa tài nguyên

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
vi: Bộ phận luận lí

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
vi: Bộ phận

[ctx: @label video director]
en: Director
vi: Đạo diễn

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
vi: Chọn dữ liệu nào sẽ được hiển thị:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
vi: Tạo thư mục mới trong:
    %1

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
vi: Hiện thư mục ẩn

[ctx: @title:tab]
en: Information
vi: Thông tin

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
vi: Thêm chú thích

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
vi: Đổi chú thích

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
vi: Cấu hình dữ liệu được hiển thị

[ctx: @title:window]
en: New Folder
vi: Thư mục mới

[ctx: @title:window]
en: Print
vi: In

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
vi: Chọn thư mục

en: A dialog box for setting preferences for debug output
vi: Một hộp thoại để đặt các thiết lập cho đầu ra của việc gỡ lỗi

en: A file or folder named %1 already exists.
vi: Một tệp hay thư mục tên là %1 đã tồn tại.

en: AST - QC (Lower North Shore)
vi: AST - QC (Hạ Bờ Biển Bắc)

en: Abort on fatal errors
vi: Huỷ bỏ khi có lỗi nghiêm trọng

en: Acquire Image
vi: Lấy ảnh

en: Add...
vi: Thêm...

en: Africa/Abidjan
vi: Châu_Phi/Abidjan

en: Africa/Accra
vi: Châu_Phi/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
vi: Châu_Phi/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
vi: Châu_Phi/Algiers

en: Africa/Asmara
vi: Châu_Phi/Asmara

en: Africa/Asmera
vi: Châu_Phi/Asmera

en: Africa/Bamako
vi: Châu_Phi/Bamako

en: Africa/Bangui
vi: Châu_Phi/Bangui

en: Africa/Banjul
vi: Châu_Phi/Banjul

en: Africa/Bissau
vi: Châu_Phi/Bissau

en: Africa/Blantyre
vi: Châu_Phi/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
vi: Châu_Phi/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
vi: Châu_Phi/Bujumbura

en: Africa/Cairo
vi: Châu_Phi/Cairo

en: Africa/Casablanca
vi: Châu_Phi/Casablanca

en: Africa/Ceuta
vi: Châu_Phi/Ceuta

en: Africa/Conakry
vi: Châu_Phi/Conakry

en: Africa/Dakar
vi: Châu_Phi/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
vi: Châu_Phi/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
vi: Châu_Phi/Djibouti

en: Africa/Douala
vi: Châu_Phi/Douala

en: Africa/El_Aaiun
vi: Châu_Phi/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
vi: Châu_Phi/Freetown

en: Africa/Gaborone
vi: Châu_Phi/Gaborone

en: Africa/Harare
vi: Châu_Phi/Harare

en: Africa/Johannesburg
vi: Châu_Phi/Johannesburg

en: Africa/Juba
vi: Châu_Phi/Juba

en: Africa/Kampala
vi: Châu_Phi/Kampala

en: Africa/Khartoum
vi: Châu_Phi/Khartoum

en: Africa/Kigali
vi: Châu_Phi/Kigali

en: Africa/Kinshasa
vi: Châu_Phi/Kinshasa

en: Africa/Lagos
vi: Châu_Phi/Lagos

en: Africa/Libreville
vi: Châu_Phi/Libreville

en: Africa/Lome
vi: Châu_Phi/Lome

en: Africa/Luanda
vi: Châu_Phi/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
vi: Châu_Phi/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
vi: Châu_Phi/Lusaka

en: Africa/Malabo
vi: Châu_Phi/Malabo

en: Africa/Maputo
vi: Châu_Phi/Maputo

en: Africa/Maseru
vi: Châu_Phi/Maseru

en: Africa/Mbabane
vi: Châu_Phi/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
vi: Châu_Phi/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
vi: Châu_Phi/Monrovia

en: Africa/Nairobi
vi: Châu_Phi/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
vi: Châu_Phi/Ndjamena

en: Africa/Niamey
vi: Châu_Phi/Niamey

en: Africa/Nouakchott
vi: Châu_Phi/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
vi: Châu_Phi/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
vi: Châu_Phi/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
vi: Châu_Phi/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
vi: Châu_Phi/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
vi: Châu_Phi/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
vi: Châu_Phi/Tripoli

en: Africa/Tunis
vi: Châu_Phi/Tunis

en: Africa/Windhoek
vi: Châu_Phi/Windhoek

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
vi: Chiều

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
vi: C

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
vi: CH

en: Alaska (most areas)
vi: Alaska (hầu hết các khu vực)

en: Alaska (west)
vi: Alaska (tây)

en: Alaska - Annette Island
vi: Alaska - đảo Annette

en: Alaska - Juneau area
vi: Alaska - khu vực Juneau

en: Alaska - Sitka area
vi: Alaska - khu vực Sitka

en: Alaska Time
vi: Giờ Alaska

en: Alaska Time - Alaska panhandle
vi: Giờ Alaska - Đông Nam Alaska

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
vi: Giờ Alaska - phần cổ Đông Nam Alaska

en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
vi: Giờ Alaska - đông nam Đông Nam Alaska

en: Alaska Time - west Alaska
vi: Giờ Alaska - tây Alaska

en: Aleutian Islands
vi: Quần đảo Aleutian

en: All Pictures
vi: Tất cả các ảnh

en: All Supported Files
vi: Tất cả các tệp được hỗ trợ

en: Alpha:
vi: An-pha:

en: Already opened.
vi: Đã mở rồi.

en: Amazonas (east)
vi: Amazonas (đông)

en: Amazonas (west)
vi: Amazonas (tây)

en: America/Adak
vi: Châu_Mĩ/Adak

en: America/Anchorage
vi: Châu_Mĩ/Anchorage

en: America/Anguilla
vi: Châu_Mĩ/Anguilla

en: America/Antigua
vi: Châu_Mĩ/Antigua

en: America/Araguaina
vi: Châu_Mĩ/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
vi: Châu_Mĩ/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
vi: Châu_Mĩ/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
vi: Châu_Mĩ/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
vi: Châu_Mĩ/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
vi: Châu_Mĩ/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
vi: Châu_Mĩ/Aruba

en: America/Asuncion
vi: Châu_Mĩ/Asuncion

en: America/Atikokan
vi: Châu_Mĩ/Atikokan

en: America/Atka
vi: Châu_Mĩ/Atka

en: America/Bahia
vi: Châu_Mĩ/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
vi: Châu_Mĩ/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
vi: Châu_Mĩ/Barbados

en: America/Belem
vi: Châu_Mĩ/Belem

en: America/Belize
vi: Châu_Mĩ/Belize

en: America/Blanc-Sablon
vi: Châu_Mĩ/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
vi: Châu_Mĩ/Boa_Vista

en: America/Bogota
vi: Châu_Mĩ/Bogota

en: America/Boise
vi: Châu_Mĩ/Boise

en: America/Buenos_Aires
vi: Châu_Mĩ/Buenos_Aires

en: America/Calgary
vi: Châu_Mĩ/Calgary

en: America/Cambridge_Bay
vi: Châu_Mĩ/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
vi: Châu_Mĩ/Campo_Grande

en: America/Cancun
vi: Châu_Mĩ/Cancun

en: America/Caracas
vi: Châu_Mĩ/Caracas

en: America/Catamarca
vi: Châu_Mĩ/Catamarca

en: America/Cayenne
vi: Châu_Mĩ/Cayenne

en: America/Cayman
vi: Châu_Mĩ/Cayman

en: America/Chicago
vi: Châu_Mĩ/Chicago

en: America/Chihuahua
vi: Châu_Mĩ/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
vi: Châu_Mĩ/Cảng_San_Hô

en: America/Cordoba
vi: Châu_Mĩ/Cordoba

en: America/Costa_Rica
vi: Châu_Mĩ/Costa_Rica

en: America/Creston
vi: Châu_Phi/Creston

en: America/Cuiaba
vi: Châu_Mĩ/Cuiaba

en: America/Curacao
vi: Châu_Mĩ/Curacao

en: America/Danmarkshavn
vi: Châu_Mĩ/Danmarkshavn

en: America/Dawson
vi: Châu_Mĩ/Dawson

en: America/Dawson_Creek
vi: Châu_Mĩ/Dawson_Creek

en: America/Denver
vi: Châu_Mĩ/Denver

en: America/Detroit
vi: Châu_Mĩ/Detroit

en: America/Dominica
vi: Châu_Mĩ/Dominica

en: America/Edmonton
vi: Châu_Mĩ/Edmonton

en: America/Eirunepe
vi: Châu_Mĩ/Eirunepe

en: America/El_Salvador
vi: Châu_Mĩ/El_Salvador

en: America/Ensenada
vi: Châu_Mĩ/Ensenada

en: America/Fort_Nelson
vi: Châu_Mĩ/Fort_Nelson

en: America/Fort_Wayne
vi: Châu_Mĩ/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
vi: Châu_Mĩ/Fortaleza

en: America/Fredericton
vi: Châu_Phi/Fredericton

en: America/Glace_Bay
vi: Châu_Mĩ/Glace_Bay

en: America/Godthab
vi: Châu_Mĩ/Godthab

en: America/Goose_Bay
vi: Châu_Mĩ/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
vi: Châu_Mĩ/Grand_Turk

en: America/Grenada
vi: Châu_Mĩ/Grenada

en: America/Guadeloupe
vi: Châu_Mĩ/Guadeloupe

en: America/Guatemala
vi: Châu_Mĩ/Guatemala

en: America/Guayaquil
vi: Châu_Mĩ/Guayaquil

en: America/Guyana
vi: Châu_Mĩ/Guyana

en: America/Halifax
vi: Châu_Mĩ/Halifax

en: America/Havana
vi: Châu_Mĩ/Havana

en: America/Hermosillo
vi: Châu_Mĩ/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
vi: Châu_Mĩ/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
vi: Châu_Mĩ/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
vi: Châu_Mĩ/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
vi: Châu_Mĩ/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
vi: Châu_Mĩ/Indiana/Thành_phố_Tell

en: America/Indiana/Vevay
vi: Châu_Mĩ/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
vi: Châu_Mĩ/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
vi: Châu_Mĩ/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
vi: Châu_Mĩ/Indianapolis

en: America/Inuvik
vi: Châu_Mĩ/Inuvik

en: America/Iqaluit
vi: Châu_Mĩ/Iqaluit

en: America/Jamaica
vi: Châu_Mĩ/Jamaica

en: America/Jujuy
vi: Châu_Mĩ/Jujuy

en: America/Juneau
vi: Châu_Mĩ/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
vi: Châu_Mĩ/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
vi: Châu_Mĩ/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
vi: Châu_Mĩ/Knox_IN

en: America/Kralendijk
vi: Châu_Mĩ/Kralendijk

en: America/La_Paz
vi: Châu_Mĩ/La_Paz

en: America/Lima
vi: Châu_Mĩ/Lima

en: America/Los_Angeles
vi: Châu_Mĩ/Los_Angeles

en: America/Louisville
vi: Châu_Mĩ/Louisville

en: America/Lower_Princes
vi: Châu_Mĩ/Lower_Princes

en: America/Maceio
vi: Châu_Mĩ/Maceio

en: America/Managua
vi: Châu_Mĩ/Managua

en: America/Manaus
vi: Châu_Mĩ/Manaus

en: America/Marigot
vi: Châu_Mĩ/Marigot

en: America/Martinique
vi: Châu_Mĩ/Martinique

en: America/Matamoros
vi: Châu_Mĩ/Matamoros

en: America/Mazatlan
vi: Châu_Mĩ/Mazatlan

en: America/Mendoza
vi: Châu_Mĩ/Mendoza

en: America/Menominee
vi: Châu_Mĩ/Menominee

en: America/Merida
vi: Châu_Mĩ/Merida

en: America/Metlakatla
vi: Châu_Mĩ/Metlakatla

en: America/Mexico_City
vi: Châu_Mĩ/Thành_phố_Mexico

en: America/Miquelon
vi: Châu_Mĩ/Miquelon

en: America/Moncton
vi: Châu_Mĩ/Moncton

en: America/Monterrey
vi: Châu_Mĩ/Monterrey

en: America/Montevideo
vi: Châu_Mĩ/Montevideo

en: America/Montreal
vi: Châu_Mĩ/Montreal

en: America/Montserrat
vi: Châu_Mĩ/Montserrat

en: America/Nassau
vi: Châu_Mĩ/Nassau

en: America/New_York
vi: Châu_Mĩ/New_York

en: America/Nipigon
vi: Châu_Mĩ/Nipigon

en: America/Nome
vi: Châu_Mĩ/Nome

en: America/Noronha
vi: Châu_Mĩ/Noronha

en: America/North_Dakota/Beulah
vi: Châu_Mĩ/Bắc_Dakota/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
vi: Châu_Mĩ/Bắc_Dakota/Center

en: America/North_Dakota/New_Salem
vi: Châu_Mĩ/Bắc_Dakota/New_Salem

en: America/Nuuk
vi: Châu_Mĩ/Nuuk

en: America/Ojinaga
vi: Châu_Mĩ/Ojinaga

en: America/Ontario
vi: Châu_Mĩ/Ontario

en: America/Panama
vi: Châu_Mĩ/Panama

en: America/Pangnirtung
vi: Châu_Mĩ/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
vi: Châu_Mĩ/Paramaribo

en: America/Phoenix
vi: Châu_Mĩ/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
vi: Châu_Mĩ/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
vi: Châu_Mĩ/Cảng_Tây_Ban_Nha

en: America/Porto_Acre
vi: Châu_Mĩ/Cảng_Acre

en: America/Porto_Velho
vi: Châu_Mĩ/Cảng_Velho

en: America/Puerto_Rico
vi: Châu_Mĩ/Puerto_Rico

en: America/Punta_Arenas
vi: Châu_Mĩ/Punta_Arenas

en: America/Rainy_River
vi: Châu_Mĩ/Sông_Rainy

en: America/Rankin_Inlet
vi: Châu_Mĩ/Vịnh_Rankin

en: America/Recife
vi: Châu_Mĩ/Recife

en: America/Regina
vi: Châu_Mĩ/Regina

en: America/Resolute
vi: Châu_Mĩ/Resolute

en: America/Rio_Branco
vi: Châu_Mĩ/Rio_Branco

en: America/Rosario
vi: Châu_Mĩ/Rosario

en: America/Santa_Isabel
vi: Châu_Mĩ/Santa_Isabel

en: America/Santarem
vi: Châu_Mĩ/Santarem

en: America/Santiago
vi: Châu_Mĩ/Santiago

en: America/Santo_Domingo
vi: Châu_Mĩ/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
vi: Châu_Mĩ/Sao_Paulo

en: America/Saskatoon
vi: Châu_Mĩ/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
vi: Châu_Mĩ/Scoresbysund

en: America/Shiprock
vi: Châu_Mĩ/Shiprock

en: America/Sitka
vi: Châu_Mĩ/Sitka

en: America/St_Barthelemy
vi: Châu_Mĩ/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
vi: Châu_Mĩ/St_Johns

en: America/St_Kitts
vi: Châu_Mĩ/St_Kitts

en: America/St_Lucia
vi: Châu_Mĩ/St_Lucia

en: America/St_Thomas
vi: Châu_Mĩ/St_Thomas

en: America/St_Vincent
vi: Châu_Mĩ/St_Vincent

en: America/Swift_Current
vi: Châu_Mĩ/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
vi: Châu_Mĩ/Tegucigalpa

en: America/Thule
vi: Châu_Mĩ/Thule

en: America/Thunder_Bay
vi: Châu_Mĩ/Vịnh_Sấm

en: America/Tijuana
vi: Châu_Mĩ/Tijuana

en: America/Toronto
vi: Châu_Mĩ/Toronto

en: America/Tortola
vi: Châu_Mĩ/Tortola

en: America/Vancouver
vi: Châu_Mĩ/Vancouver

en: America/Virgin
vi: Châu_Mĩ/Virgin

en: America/Whitehorse
vi: Châu_Mĩ/Whitehorse

en: America/Winnipeg
vi: Châu_Mĩ/Winnipeg

en: America/Yakutat
vi: Châu_Mĩ/Yakutat

en: America/Yellowknife
vi: Châu_Mĩ/Yellowknife

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
vi: Trạm Amundsen-Scott, Nam Cực

en: Antarctica/Casey
vi: Châu_Nam_Cực/Casey

en: Antarctica/Davis
vi: Châu_Nam_Cực/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
vi: Châu_Nam_Cực/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
vi: Châu_Nam_Cực/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
vi: Châu_Nam_Cực/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
vi: Châu_Nam_Cực/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
vi: Châu_Nam_Cực/Palmer

en: Antarctica/Rothera
vi: Châu_Nam_Cực/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
vi: Châu_Nam_Cực/Nam_Cực

en: Antarctica/Syowa
vi: Châu_Nam_Cực/Syowa

en: Antarctica/Troll
vi: Châu_Nam_Cực/Troll

en: Antarctica/Vostok
vi: Châu_Nam_Cực/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
vi: Vùng_Bắc_Cực/Longyearbyen

en: Argentina (most areas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
vi: Argentina (hầu hết các khu vực: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: Asia/Aden
vi: Châu_Á/Aden

en: Asia/Almaty
vi: Châu_Á/Almaty

en: Asia/Amman
vi: Châu_Á/Amman

en: Asia/Anadyr
vi: Châu_Á/Anadyr

en: Asia/Aqtau
vi: Châu_Á/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
vi: Châu_Á/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
vi: Châu_Á/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
vi: Châu_Á/Ashkhabad

en: Asia/Atyrau
vi: Châu_Á/Atyrau

en: Asia/Baghdad
vi: Châu_Á/Baghdad

en: Asia/Bahrain
vi: Châu_Á/Bahrain

en: Asia/Baku
vi: Châu_Á/Baku

en: Asia/Bangkok
vi: Châu_Á/Băng-cốc

en: Asia/Barnaul
vi: Châu_Á/Barnaul

en: Asia/Beijing
vi: Châu_Á/Bắc_Kinh

en: Asia/Beirut
vi: Châu_Á/Beirut

en: Asia/Bishkek
vi: Châu_Á/Bishkek

en: Asia/Brunei
vi: Châu_Á/Brunei

en: Asia/Calcutta
vi: Châu_Á/Calcutta

en: Asia/Chita
vi: Châu_Á/Chita

en: Asia/Choibalsan
vi: Châu_Á/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
vi: Châu_Á/Trùng_Khánh

en: Asia/Chungking
vi: Châu_Á/Trùng_Khánh

en: Asia/Colombo
vi: Châu_Á/Colombo

en: Asia/Dacca
vi: Châu_Á/Dacca

en: Asia/Damascus
vi: Châu_Á/Damascus

en: Asia/Dhaka
vi: Châu_Á/Dhaka

en: Asia/Dili
vi: Châu_Á/Dili

en: Asia/Dubai
vi: Châu_Á/Dubai

en: Asia/Dushanbe
vi: Châu_Á/Dushanbe

en: Asia/Famagusta
vi: Châu_Á/Famagusta

en: Asia/Gaza
vi: Châu_Á/Gaza

en: Asia/Harbin
vi: Châu_Á/Cáp_Nhĩ_Tân

en: Asia/Hebron
vi: Châu_Á/Hebron

en: Asia/Ho_Chi_Minh
vi: Châu_Á/Hồ_Chí_Minh

en: Asia/Hong_Kong
vi: Châu_Á/Hồng_Công

en: Asia/Hovd
vi: Châu_Á/Hovd

en: Asia/Irkutsk
vi: Châu_Á/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
vi: Châu_Á/Jakarta

en: Asia/Jayapura
vi: Châu_Á/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
vi: Châu_Á/Jerusalem

en: Asia/Kabul
vi: Châu_Á/Kabul

en: Asia/Kamchatka
vi: Châu_Á/Kamchatka

en: Asia/Karachi
vi: Châu_Á/Karachi

en: Asia/Kashgar
vi: Châu_Á/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
vi: Châu_Á/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
vi: Châu_Á/Katmandu

en: Asia/Khandyga
vi: Châu_Á/Khandyga

en: Asia/Kolkata
vi: Châu_Á/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
vi: Châu_Á/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
vi: Châu_Á/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
vi: Châu_Á/Kuching

en: Asia/Kuwait
vi: Châu_Á/Kuwait

en: Asia/Macao
vi: Châu_Á/Ma_Cao

en: Asia/Macau
vi: Châu_Á/Ma_Cao

en: Asia/Magadan
vi: Châu_Á/Magadan

en: Asia/Makassar
vi: Châu_Á/Makassar

en: Asia/Manila
vi: Châu_Á/Manila

en: Asia/Muscat
vi: Châu_Á/Muscat

en: Asia/Nicosia
vi: Châu_Á/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
vi: Châu_Á/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
vi: Châu_Á/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
vi: Châu_Á/Omsk

en: Asia/Oral
vi: Châu_Á/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
vi: Châu_Á/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
vi: Châu_Á/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
vi: Châu_Á/Bình_Nhưỡng

en: Asia/Qatar
vi: Châu_Á/Qatar

en: Asia/Qostanay
vi: Châu_Á/Qostanay

en: Asia/Qyzylorda
vi: Châu_Á/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
vi: Châu_Á/Rangoon

en: Asia/Riyadh
vi: Châu_Á/Riyadh

en: Asia/Saigon
vi: Châu_Á/Sài_Gòn

en: Asia/Sakhalin
vi: Châu_Á/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
vi: Châu_Á/Samarkand

en: Asia/Seoul
vi: Châu_Á/Seoul

en: Asia/Shanghai
vi: Châu_Á/Thượng_Hải

en: Asia/Singapore
vi: Châu_Á/Singapore

en: Asia/Srednekolymsk
vi: Châu_Á/Srednekolymsk

en: Asia/Taipei
vi: Châu_Á/Đài_Bắc

en: Asia/Tashkent
vi: Châu_Á/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
vi: Châu_Á/Tbilisi

en: Asia/Tehran
vi: Châu_Á/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
vi: Châu_Á/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
vi: Châu_Á/Thimbu

en: Asia/Thimphu
vi: Châu_Á/Thimphu

en: Asia/Tokyo
vi: Châu_Á/Tokyo

en: Asia/Tomsk
vi: Châu_Á/Tomsk

en: Asia/Ujung_Pandang
vi: Châu_Á/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
vi: Châu_Á/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
vi: Châu_Á/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
vi: Châu_Á/Urumqi

en: Asia/Ust-Nera
vi: Châu_Á/Ust-Nera

en: Asia/Vientiane
vi: Châu_Á/Viêng_Chăn

en: Asia/Vladivostok
vi: Châu_Á/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
vi: Châu_Á/Yakutsk

en: Asia/Yangon
vi: Châu_Á/Yangon

en: Asia/Yekaterinburg
vi: Châu_Á/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
vi: Châu_Á/Yerevan

en: Atlantic - Labrador (most areas)
vi: Đại Tây Dương - Labrador (hầu hết các khu vực)

en: Atlantic - NS (Cape Breton)
vi: Đại Tây Dương - NS (Cape Breton)

en: Atlantic - NS (most areas); PE
vi: Đại Tây Dương - NS (hầu hết các khu vực); PE

en: Atlantic - New Brunswick
vi: Đại Tây Dương - New Brunswick

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
vi: Giờ Chuẩn Đại Tây Dương - Quebec - Hạ Bờ Biển Bắc

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
vi: Giờ Đại Tây Dương - Labrador - hầu hết các địa điểm

en: Atlantic Time - New Brunswick
vi: Giờ Đại Tây Dương - New Brunswick

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
vi: Giờ Đại Tây Dương - Nova Scotia (hầu hết các địa điểm), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
vi: Giờ Đại Tây Dương - Nova Scotia - các nơi không theo DST 1966-1971

en: Atlantic islands
vi: Các đảo Đại Tây Dương

en: Atlantic/Azores
vi: Đại_Tây_Dương/Azores

en: Atlantic/Bermuda
vi: Đại_Tây_Dương/Bermuda

en: Atlantic/Canary
vi: Đại_Tây_Dương/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
vi: Đại_Tây_Dương/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
vi: Đại_Tây_Dương/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
vi: Đại_Tây_Dương/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
vi: Đại_Tây_Dương/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
vi: Đại_Tây_Dương/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
vi: Đại_Tây_Dương/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
vi: Đại_Tây_Dương/Nam_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
vi: Đại_Tây_Dương/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
vi: Đại_Tây_Dương/Stanley

en: Australia/ACT
vi: Châu_Úc/ACT

en: Australia/Adelaide
vi: Châu_Úc/Adelaide

en: Australia/Brisbane
vi: Châu_Úc/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
vi: Châu_Úc/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
vi: Châu_Úc/Canberra

en: Australia/Currie
vi: Châu_Úc/Currie

en: Australia/Darwin
vi: Châu_Úc/Darwin

en: Australia/Eucla
vi: Châu_Úc/Eucla

en: Australia/Hobart
vi: Châu_Úc/Hobart

en: Australia/LHI
vi: Châu_Úc/LHI

en: Australia/Lindeman
vi: Châu_Úc/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
vi: Châu_Úc/Chúa_Howe

en: Australia/Melbourne
vi: Châu_Úc/Melbourne

en: Australia/NSW
vi: Châu_Úc/NSW

en: Australia/North
vi: Châu_Úc/Bắc

en: Australia/Perth
vi: Châu_Úc/Perth

en: Australia/Queensland
vi: Châu_Úc/Queensland

en: Australia/South
vi: Châu_Úc/Nam

en: Australia/Sydney
vi: Châu_Úc/Sydney

en: Australia/Tasmania
vi: Châu_Úc/Tasmania

en: Australia/Victoria
vi: Châu_Úc/Victoria

en: Australia/West
vi: Châu_Úc/Tây

en: Australia/Yancowinna
vi: Châu_Úc/Yancowinna

en: Authorization Dialog
vi: Hộp thoại uỷ quyền

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
vi: Sáng

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
vi: S

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
vi: SA

en: Beijing Time
vi: Giờ Bắc Kinh

en: Blue:
vi: Lam:

en: Borneo (east, south); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (west)
vi: Borneo (đông, nam); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (tây)

en: Borneo (west, central)
vi: Borneo (tây, trung)

en: Brazil (northeast: MA, PI, CE, RN, PB)
vi: Brazil (đông bắc: MA, PI, CE, RN, PB)

en: Brazil (southeast: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
vi: Brazil (đông nam: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: Brazil/East
vi: Brazil/Đông

en: Brazil/West
vi: Brazil/Tây

en: CST - SK (midwest)
vi: CST - SK (trung tây)

en: CST - SK (most areas)
vi: CST - SK (hầu hết các khu vực)

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
vi: Trước Công Nguyên

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
vi: TCN

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
vi: Công Nguyên

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
vi: CN

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
vi: Trước Công Nguyên

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
vi: TCN

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
vi: Công Nguyên

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
vi: CN

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Heisei Era, LongFormat]
en: Heisei
vi: Bình Thành

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Meiji Era, LongFormat]
en: Meiji
vi: Minh Trị

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Shōwa Era, LongFormat]
en: Shōwa
vi: Chiêu Hoà

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Taishō Era, LongFormat]
en: Taishō
vi: Đại Chính

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
vi: Trước Công Nguyên

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
vi: TCN

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
vi: Công Nguyên

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
vi: CN

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
vi: Trước Công Nguyên

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
vi: TCN

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
vi: Công Nguyên

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
vi: CN

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
vi: Thời kì Trung Hoa Dân Quốc

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
vi: Dân Quốc

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
vi: Kỉ nguyên Phật giáo

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
vi: Phật lịch

en: Canada/Atlantic
vi: Canada/Đại_Tây_Dương

en: Canada/Central
vi: Canada/Trung

en: Canada/East-Saskatchewan
vi: Canada/Đông-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
vi: Canada/Đông

en: Canada/Mountain
vi: Canada/Núi

en: Canada/Pacific
vi: Canada/Thái_Bình_Dương

en: Canary Islands
vi: Quần đảo Canary

en: Casey Station, Bailey Peninsula
vi: Trạm Casey, bán đảo Bailey

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
vi: Ra lệnh cho ứng dụng cài đặt một bản đồ màu riêng
    trên một bộ hiển thị 8-bit

en: Central (most areas)
vi: Miền Trung (hầu hết các khu vực)

en: Central - IN (Perry)
vi: Miền Trung - IN (Perry)

en: Central - IN (Starke)
vi: Miền Trung - IN (Starke)

en: Central - MI (Wisconsin border)
vi: Miền Trung - MI (biên giới Wisconsin)

en: Central - ND (Mercer)
vi: Miền Trung - ND (Mercer)

en: Central - ND (Morton rural)
vi: Miền Trung - ND (nông thôn Morton)

en: Central - ND (Oliver)
vi: Miền Trung - ND (Oliver)

en: Central - NU (Resolute)
vi: Miền Trung - NU (Resolute)

en: Central - NU (central)
vi: Miền Trung - NU (trung)

en: Central - ON (Rainy R, Ft Frances)
vi: Miền Trung - ON (Rainy R, Ft Frances)

en: Central - ON (west); Manitoba
vi: Miền Trung - ON (tây); Manitoba

en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
vi: Giờ Chuẩn Miền Trung - Resolute, Nunavut

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
vi: Giờ Chuẩn Miền Trung - Saskatchewan - trung tây

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
vi: Giờ Chuẩn Miền Trung - Saskatchewan - hầu hết các địa điểm

en: Central Time
vi: Giờ Miền Trung

en: Central Time - Bahia de Banderas
vi: Giờ Miền Trung - Bahia de Banderas

en: Central Time - Campeche, Yucatan
vi: Giờ Miền Trung - Campeche, Yucatan

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
vi: Giờ Miền Trung - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en: Central Time - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (most areas)
vi: Giờ Miền Trung - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (hầu hết các khu vực)

en: Central Time - Indiana - Perry County
vi: Giờ Miền Trung - Indiana - quận Perry

en: Central Time - Indiana - Pike County
vi: Giờ Miền Trung - Indiana - quận Pike

en: Central Time - Indiana - Starke County
vi: Giờ Miền Trung - Indiana - quận Starke

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
vi: Giờ Miền Trung - Manitoba & tây Ontario

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
vi: Giờ Miền Trung - Michigan - quận Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee

en: Central Time - North Dakota - Mercer County
vi: Giờ Miền Trung - Bắc Dakota - quận Mercer

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
vi: Giờ Miền Trung - Bắc Dakota - quận Morton (trừ khu vực Mandan)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
vi: Giờ Miền Trung - Bắc Dakota - quận Oliver

en: Central Time - Quintana Roo
vi: Giờ Miền Trung - Quintana Roo

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
vi: Giờ Miền Trung - Sông Rainy & Fort Frances, Ontario

en: Central Time - central Nunavut
vi: Giờ Miền Trung - trung Nunavut

en: Central Time - most locations
vi: Giờ Miền Trung - hầu hết các địa điểm

en: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (US border)
vi: Giờ Miền Trung Mĩ - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (biên giới Mĩ)

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
vi: Không tìm được các tệp gốc cơ quan kí chứng chỉ nên chứng chỉ không được xác minh.

en: Chatham Islands
vi: Quần đảo Chatham

en: Chile (most areas)
vi: Chile (hầu hết các khu vực)

en: Chile/Continental
vi: Chile/Lục_Địa

en: Chile/EasterIsland
vi: Chile/Đảo_Phục_Sinh

en: China Standard Time
vi: Giờ Chuẩn Trung Quốc

en: China Xinjiang-Tibet
vi: Tân Cương-Tây Tạng Trung Quốc

en: China east
vi: đông Trung Quốc

en: China mountains
vi: vùng núi Trung Quốc

en: China north
vi: bắc Trung Quốc

en: China west Xinjiang
vi: Tân Cương tây Trung Quốc

en: Chuuk (Truk) and Yap
vi: Chuuk (Truk) và Yap

en: Comment
vi: Chú thích

en: Confirm Quit From System Tray
vi: Xác nhận thoát từ khay hệ thống

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
vi: của Thoout

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
vi: của Tho

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
vi: của Paone

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
vi: của Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
vi: của Epep

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
vi: của Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
vi: của Kouji nabot

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
vi: của Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
vi: của Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
vi: của Kou

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
vi: của Paope

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
vi: của Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
vi: của Hathor

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
vi: của Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
vi: của Kiahk

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
vi: của Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
vi: của Tobe

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
vi: của Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
vi: của Meshir

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
vi: của Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
vi: của Paremhotep

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
vi: của Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
vi: của Parmoute

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
vi: của Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
vi: của Pashons

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
vi: của Pas

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
vi: Bản quyền 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
vi: Bản quyền 2010 Andreas Hartmetz

en: Could not load print preview part
vi: Không tải được phần xem thử bản in

en: Current maintainer
vi: Bảo trì viên hiện tại

en: Cyprus (most areas)
vi: Síp (hầu hết các khu vực)

en: Davis Station, Vestfold Hills
vi: Trạm Davis, vùng đồi Vestfold

en: Debug Settings
vi: Thiết lập gỡ lỗi

en: Default color
vi: Màu mặc định

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
vi: Khu vực

en: Dem. Rep. of Congo (east)
vi: CHDC Công-gô (đông)

en: Dem. Rep. of Congo (west)
vi: CHDC Công-gô (tây)

en: Device name
vi: Tên thiết bị

en: Disable
vi: Tắt

en: Disable all debug output
vi: Tắt tất cả các đầu ra của việc gỡ lỗi

en: Disable crash handler, to get core dumps
vi: Tắt trình quản lí sự cố, để lấy các phần xổ lõi

en: Display...
vi: Hiển thị...

en: Do not run in the background.
vi: Đừng chạy dưới nền.

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
vi: Trạm Dumont-d'Urville, Đất Adelie

en: E Amazonas
vi: Đông Amazonas

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
vi: LỖI: giao thức không rõ '%1'

en: EST - ON (Atikokan); NU (Coral H)
vi: EST - ON (Atikokan); NU (Cảng San Hô)

en: Easter Island
vi: Đảo Phục Sinh

en: Easter Island & Sala y Gomez
vi: Đảo Phục Sinh & Sala y Gomez

en: Eastern (most areas)
vi: Miền Đông (hầu hết các khu vực)

en: Eastern - IN (Crawford)
vi: Miền Đông - IN (Crawford)

en: Eastern - IN (Da, Du, K, Mn)
vi: Miền Đông - IN (Da, Du, K, Mn)

en: Eastern - IN (Pike)
vi: Miền Đông - IN (Pike)

en: Eastern - IN (Pulaski)
vi: Miền Đông - IN (Pulaski)

en: Eastern - IN (Switzerland)
vi: Miền Đông - IN (Thuỵ Sĩ)

en: Eastern - IN (most areas)
vi: Miền Đông - IN (hầu hết các khu vực)

en: Eastern - KY (Louisville area)
vi: Miền Đông - KY (khu vực Louisville)

en: Eastern - KY (Wayne)
vi: Miền Đông - KY (Wayne)

en: Eastern - MI (most areas)
vi: Miền Đông - MI (hầu hết các khu vực)

en: Eastern - NU (Pangnirtung)
vi: Miền Đông - NU (Pangnirtung)

en: Eastern - NU (most east areas)
vi: Miền Đông - NU (hầu hết các khu vực phía đông)

en: Eastern - ON (Thunder Bay)
vi: Miền Đông - ON (Vịnh Sấm)

en: Eastern - ON, QC (most areas)
vi: Miền Đông - ON, QC (hầu hết các khu vực)

en: Eastern - ON, QC (no DST 1967-73)
vi: Miền Đông - ON, QC (không theo DST 1967-73)

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
vi: Giờ Chuẩn Miền Đông - Atikokan, Ontario và đảo Southampton, Nunavut

en: Eastern Standard Time - Quintana Roo
vi: Giờ Chuẩn Miền Đông - Quintana Roo

en: Eastern Time
vi: Giờ Miền Đông

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
vi: Giờ Miền Đông - Indiana - quận Crawford

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
vi: Giờ Miền Đông - Indiana - quận Daviess, Dubois, Knox & Martin

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
vi: Giờ Miền Đông - Indiana - quận Pike

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
vi: Giờ Miền Đông - Indiana - quận Pulaski

en: Eastern Time - Indiana - Starke County
vi: Giờ Miền Đông - Indiana - quận Starke

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
vi: Giờ Miền Đông - Indiana - quận Thuỵ Sĩ

en: Eastern Time - Indiana - most locations
vi: Giờ Miền Đông - Indiana - hầu hết các địa điểm

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
vi: Giờ Miền Đông - Kentucky - khu vực Louisville

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
vi: Giờ Miền Đông - Kentucky - quận Wayne

en: Eastern Time - Michigan - most locations
vi: Giờ Miền Đông - Michigan - hầu hết các địa điểm

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
vi: Giờ Miền Đông - Ontario & Quebec - các nơi không theo DST 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
vi: Giờ Miền Đông - Ontario - hầu hết các địa điểm

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
vi: Giờ Miền Đông - Pangnirtung, Nunavut

en: Eastern Time - Quebec - most locations
vi: Giờ Miền Đông - Quebec - hầu hết các địa điểm

en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
vi: Giờ Miền Đông - Resolute, Nunavut

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
vi: Giờ Miền Đông - Vịnh Sấm, Ontario

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
vi: Giờ Miền Đông - đông Nunavut - hầu hết các địa điểm

en: Ecuador (mainland)
vi: Ecuador (lục địa)

en: Egypt
vi: Ai_Cập

en: Eire
vi: Ai-len

en: Enable
vi: Bật

en: End of options
vi: Hết lựa chọn

en: Error
vi: Lỗi

en: Error during rename.
vi: Lỗi trong khi đổi tên.

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
vi: của Meskerem

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
vi: của Mes

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
vi: của Sene

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
vi: của Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
vi: của Hamle

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
vi: của Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
vi: của Nehase

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
vi: của Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
vi: của Pagumen

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
vi: của Pag

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
vi: của Tequemt

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
vi: của Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
vi: của Hedar

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
vi: của Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
vi: của Tahsas

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
vi: của Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
vi: của Ter

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
vi: của Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
vi: của Yakatit

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
vi: của Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
vi: của Magabit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
vi: của Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
vi: của Miyazya

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
vi: của Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
vi: của Genbot

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
vi: của Gen

en: Europe/Amsterdam
vi: Châu_Âu/Amsterdam

en: Europe/Andorra
vi: Châu_Âu/Andorra

en: Europe/Astrakhan
vi: Châu_Âu/Astrakhan

en: Europe/Athens
vi: Châu_Âu/Athens

en: Europe/Belfast
vi: Châu_Âu/Belfast

en: Europe/Belgrade
vi: Châu_Âu/Belgrade

en: Europe/Berlin
vi: Châu_Âu/Béc-lin

en: Europe/Bratislava
vi: Châu_Âu/Bratislava

en: Europe/Brussels
vi: Châu_Âu/Brussels

en: Europe/Bucharest
vi: Châu_Âu/Bucharest

en: Europe/Budapest
vi: Châu_Âu/Budapest

en: Europe/Busingen
vi: Châu_Âu/Busingen

en: Europe/Chisinau
vi: Châu_Âu/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
vi: Châu_Âu/Copenhagen

en: Europe/Dublin
vi: Châu_Âu/Dublin

en: Europe/Gibraltar
vi: Châu_Âu/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
vi: Châu_Âu/Guernsey

en: Europe/Helsinki
vi: Châu_Âu/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
vi: Châu_Âu/Đảo_Man

en: Europe/Istanbul
vi: Châu_Âu/Istanbul

en: Europe/Jersey
vi: Châu_Âu/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
vi: Châu_Âu/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
vi: Châu_Âu/Kiev

en: Europe/Kirov
vi: Châu_Âu/Kirov

en: Europe/Lisbon
vi: Châu_Âu/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
vi: Châu_Âu/Ljubljana

en: Europe/London
vi: Châu_Âu/London

en: Europe/Luxembourg
vi: Châu_Âu/Luxembourg

en: Europe/Madrid
vi: Châu_Âu/Madrid

en: Europe/Malta
vi: Châu_Âu/Malta

en: Europe/Mariehamn
vi: Châu_Âu/Mariehamn

en: Europe/Minsk
vi: Châu_Âu/Minsk

en: Europe/Monaco
vi: Châu_Âu/Monaco

en: Europe/Moscow
vi: Châu_Âu/Moscow

en: Europe/Oslo
vi: Châu_Âu/Oslo

en: Europe/Paris
vi: Châu_Âu/Paris

en: Europe/Podgorica
vi: Châu_Âu/Podgorica

en: Europe/Prague
vi: Châu_Âu/Prague

en: Europe/Riga
vi: Châu_Âu/Riga

en: Europe/Rome
vi: Châu_Âu/Rome

en: Europe/Samara
vi: Châu_Âu/Samara

en: Europe/San_Marino
vi: Châu_Âu/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
vi: Châu_Âu/Sarajevo

en: Europe/Saratov
vi: Châu_Âu/Saratov

en: Europe/Simferopol
vi: Châu_Âu/Simferopol

en: Europe/Skopje
vi: Châu_Âu/Skopje

en: Europe/Sofia
vi: Châu_Âu/Sofia

en: Europe/Stockholm
vi: Châu_Âu/Stockholm

en: Europe/Tallinn
vi: Châu_Âu/Tallinn

en: Europe/Tirane
vi: Châu_Âu/Tirane

en: Europe/Tiraspol
vi: Châu_Âu/Tiraspol

en: Europe/Ulyanovsk
vi: Châu_Âu/Ulyanovsk

en: Europe/Uzhgorod
vi: Châu_Âu/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
vi: Châu_Âu/Vaduz

en: Europe/Vatican
vi: Châu_Âu/Vatican

en: Europe/Vienna
vi: Châu_Âu/Viên

en: Europe/Vilnius
vi: Châu_Âu/Vilnius

en: Europe/Volgograd
vi: Châu_Âu/Volgograd

en: Europe/Warsaw
vi: Châu_Âu/Vác-xa-va

en: Europe/Zagreb
vi: Châu_Âu/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
vi: Châu_Âu/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
vi: Châu_Âu/Zurich

en: Exponent: 0x
vi: Mũ: 0x

en: Fatal Error
vi: Lỗi nghiêm trọng

en: File
vi: Tệp

en: File '%1' is not readable
vi: Tệp '%1' không thể đọc được

en: Filename:
vi: Tên tệp:

en: GB-Eire
vi: GB-Ai-len

en: Galapagos Islands
vi: Quần đảo Galapagos

en: Gambier Islands
vi: Quần đảo Gambier

en: Gaza Strip
vi: Dải Gaza

en: Germany (most areas)
vi: Đức (hầu hết các khu vực)

en: Get help...
vi: Tìm trợ giúp...

en: Gilbert Islands
vi: Quần đảo Gilbert

en: Green:
vi: Xanh lục:

en: Greenland (most areas)
vi: Greenland (hầu hết các khu vực)

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
vi: Tháng Một

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
vi: của tháng Một

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
vi: 1

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
vi: Th1

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
vi: của Th1

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
vi: Tháng Mười

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
vi: của tháng Mười

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
vi: 10

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
vi: Th10

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
vi: của Th10

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
vi: Tháng Mười Một

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
vi: của tháng Mười Một

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
vi: 11

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
vi: Th11

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
vi: của Th11

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
vi: Tháng Mười Hai

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
vi: của tháng Mười Hai

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
vi: 12

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
vi: Th12

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
vi: của Th12

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
vi: Tháng Hai

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
vi: của tháng Hai

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
vi: 2

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
vi: Th2

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
vi: của Th2

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
vi: Tháng Ba

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
vi: của tháng Ba

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
vi: 3

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
vi: Th3

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
vi: của Th3

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
vi: Tháng Tư

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
vi: của tháng Tư

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
vi: 4

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
vi: Th4

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
vi: của Th4

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
vi: Tháng Năm

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
vi: của tháng Năm

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
vi: 5

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
vi: Th5

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
vi: của Th5

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
vi: Tháng Sáu

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
vi: của tháng Sáu

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
vi: 6

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
vi: Th6

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
vi: của Th6

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
vi: Tháng Bảy

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
vi: của tháng Bảy

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
vi: 7

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
vi: Th7

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
vi: của Th7

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
vi: Tháng Tám

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
vi: của tháng Tám

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
vi: 8

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
vi: Th8

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
vi: của Th8

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
vi: Tháng Chín

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
vi: của tháng Chín

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
vi: 9

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
vi: Th9

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
vi: của Th9

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
vi: Thứ Hai

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
vi: 2

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
vi: T2

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
vi: Thứ Ba

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
vi: 3

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
vi: T3

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
vi: Thứ Tư

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
vi: 4

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
vi: T4

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
vi: Thứ Năm

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
vi: 5

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
vi: T5

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
vi: Thứ Sáu

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
vi: 6

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
vi: T6

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
vi: Thứ Bảy

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
vi: 7

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
vi: T7

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
vi: Chủ Nhật

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
vi: CN

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
vi: CN

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
vi: của Tishrey

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
vi: của Tis

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
vi: của Tamuz

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
vi: của Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
vi: của Av

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
vi: của Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
vi: của Elul

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
vi: của Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
vi: của Adar I

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
vi: của Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
vi: của Adar II

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
vi: của Ad2

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
vi: của Heshvan

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
vi: của Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
vi: của Kislev

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
vi: của Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
vi: của Tevet

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
vi: của Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
vi: của Shvat

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
vi: của Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
vi: của Adar

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
vi: của Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
vi: của Nisan

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
vi: của Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
vi: của Iyar

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
vi: của Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
vi: của Sivan

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
vi: của Siv

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
vi: Hắc Long Giang (trừ Mạc Hà), Cát Lâm

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
vi: của Muharram

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
vi: của Muh

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
vi: của Shawwal

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
vi: của Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
vi: của Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
vi: của Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
vi: của Thu al-Hijjah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
vi: của Hij

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
vi: của Safar

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
vi: của Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
vi: của Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
vi: của R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
vi: của Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
vi: của R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
vi: của Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
vi: của J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
vi: của Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
vi: của J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
vi: của Rajab

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
vi: của Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
vi: của Sha`ban

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
vi: của Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
vi: của Ramadan

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
vi: của Ram

en: Hongkong
vi: Hồng_Công

en: Hue:
vi: Sắc độ:

en: Iceland
vi: Ai-xơ-len

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
vi: của Chaitra

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
vi: của Cha

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
vi: của Paush

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
vi: của Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
vi: của Māgh

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
vi: của Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
vi: của Phālgun

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
vi: của Phā

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
vi: của Vaishākh

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
vi: của Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
vi: của Jyaishtha

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
vi: của Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
vi: của Āshādha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
vi: của Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
vi: của Shrāvana

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
vi: của Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
vi: của Bhādrapad

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
vi: của Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
vi: của Āshwin

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
vi: của Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
vi: của Kārtik

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
vi: của Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
vi: của Agrahayana

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
vi: của Agr

en: Indian/Antananarivo
vi: Ấn_Độ_Dương/Antananarivo

en: Indian/Chagos
vi: Ấn_Độ_Dương/Chagos

en: Indian/Christmas
vi: Ấn_Độ_Dương/Đảo_Giáng_Sinh

en: Indian/Cocos
vi: Ấn_Độ_Dương/Cocos

en: Indian/Comoro
vi: Ấn_Độ_Dương/Comoro

en: Indian/Kerguelen
vi: Ấn_Độ_Dương/Kerguelen

en: Indian/Mahe
vi: Ấn_Độ_Dương/Mahe

en: Indian/Maldives
vi: Ấn_Độ_Dương/Maldives

en: Indian/Mauritius
vi: Ấn_Độ_Dương/Mauritius

en: Indian/Mayotte
vi: Ấn_Độ_Dương/Mayotte

en: Indian/Reunion
vi: Ấn_Độ_Dương/Reunion

en: Information
vi: Thông tin

en: Insufficient permissions in target directory.
vi: Không có đủ quyền trong thư mục chỉ định.

en: Internally added if launched from Finder
vi: Được thêm vào bên trong nếu khởi chạy từ Finder

en: Irian Jaya & the Moluccas
vi: Irian Jaya & Moluccas

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
vi: của Farvardin

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
vi: của Far

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
vi: của Dei

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
vi: của Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
vi: của Bahman

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
vi: của Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
vi: của Esfand

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
vi: của Esf

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
vi: của Ordibehesht

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
vi: của Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
vi: của Khordad

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
vi: của Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
vi: của Tir

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
vi: của Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
vi: của Mordad

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
vi: của Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
vi: của Shahrivar

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
vi: của Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
vi: của Mehr

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
vi: của Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
vi: của Aban

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
vi: của Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
vi: của Azar

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
vi: của Aza

en: Japan
vi: Nhật_Bản

[ctx: Japanese year 1 of era]
en: Gannen
vi: Nguyên Niên

en: Johnston Atoll
vi: Đảo Johnston

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
vi: Tháng Một

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
vi: của tháng Một

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
vi: 1

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
vi: Th1

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
vi: của Th1

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
vi: Tháng Mười

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
vi: của tháng Mười

[ctx: Julian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
vi: 10

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
vi: Th10

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
vi: của Th10

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
vi: Tháng Mười Một

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
vi: của tháng Mười Một

[ctx: Julian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
vi: 11

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
vi: Th11

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
vi: của Th11

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
vi: Tháng Mười Hai

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
vi: của tháng Mười Hai

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
vi: 12

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
vi: Th12

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
vi: của Th12

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
vi: Tháng Hai

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
vi: của tháng Hai

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
vi: 2

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
vi: Th2

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
vi: của Th2

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
vi: Tháng Ba

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
vi: của tháng Ba

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
vi: 3

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
vi: Th3

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
vi: của Th3

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
vi: Tháng Tư

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
vi: của tháng Tư

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
vi: 4

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
vi: Th4

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
vi: của Th4

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
vi: Tháng Năm

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
vi: của tháng Năm

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
vi: 5

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
vi: Th5

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
vi: của Th5

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
vi: Tháng Sáu

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
vi: của tháng Sáu

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
vi: 6

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
vi: Th6

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
vi: của Th6

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
vi: Tháng Bảy

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
vi: của tháng Bảy

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
vi: 7

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
vi: Th7

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
vi: của Th7

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
vi: Tháng Tám

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
vi: của tháng Tám

[ctx: Julian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
vi: 8

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
vi: Th8

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
vi: của Th8

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
vi: Tháng Chín

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
vi: của tháng Chín

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
vi: 9

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
vi: Th9

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
vi: của Th9

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
vi: Thứ Hai

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
vi: 2

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
vi: T2

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
vi: Thứ Ba

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
vi: 3

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
vi: T3

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
vi: Thứ Tư

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
vi: 4

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
vi: T4

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
vi: Thứ Năm

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
vi: 5

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
vi: T5

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
vi: Thứ Sáu

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
vi: 6

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
vi: T6

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
vi: Thứ Bảy

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
vi: 7

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
vi: T7

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
vi: Chủ Nhật

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
vi: CN

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
vi: CN

en: KDE Application
vi: Ứng dụng KDE

en: KDE Test Program
vi: Chương trình kiểm thử KDE

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
vi: KFileMetaDataReader dùng để đọc siêu dữ liệu từ một tệp

en: Kazakhstan (most areas)
vi: Kazakhstan (hầu hết các khu vực)

en: Key type: DSA (%1 bit)
vi: Kiểu khoá: DSA (%1 bit)

en: Key type: RSA (%1 bit)
vi: Kiểu khoá: RSA (%1 bit)

en: Library "%1" not found
vi: Không tìm thấy thư viện "%1"

en: Libya
vi: Li-bi

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
vi: Giới hạn số màu được cấp phát trong khối màu
    trên một bộ hiển thị 8-bit, nếu ứng dụng đang dùng
    bản đặc tả màu QApplication::ManyColor

en: Line Islands
vi: Quần đảo Dãy

en: List of URLs where the meta-data should be read from
vi: Danh sách URL mà từ đó siêu dữ liệu sẽ được đọc

en: Lord Howe Island
vi: Đảo Chúa Howe

en: MD5 digest
vi: Tóm tắt dạng MD5

en: MSK+00 - Moscow area
vi: MSK+00 - khu vực Moscow

en: MSK+04 - Krasnoyarsk area
vi: MSK+04 - khu vực Krasnoyarsk

en: MSK+06 - Lena River
vi: MSK+06 - sông Lena

en: MSK+07 - Amur River
vi: MSK+07 - sông Amur

en: MSK+08 - Sakha (E); North Kuril Is
vi: MSK+08 - Sakha (đông); đảo Bắc Kuril

en: MSK+08 - Sakhalin Island
vi: MSK+08 - đảo Sakhalin

en: MSK+09 - Bering Sea
vi: MSK+09 - biển Bering

en: MST - Arizona (except Navajo)
vi: MST - Arizona (ngoại trừ Navajo)

en: MST - Yukon (east)
vi: MST - Yukon (đông)

en: MST - Yukon (west)
vi: MST - Yukon (tây)

en: Macquarie Island
vi: Đảo Macquarie

en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
vi: Trạm Đảo Macquarie, đảo Macquarie

en: Madeira Islands
vi: Quần đảo Madeira

en: Maintainer
vi: Bảo trì viên

en: Malaysia (peninsula)
vi: Malaysia (bán đảo)

en: Marquesas Islands
vi: Quần đảo Marquesas

en: Marshall Islands (most areas)
vi: Quần đảo Marshall (hầu hết các khu vực)

en: Mawson Station, Holme Bay
vi: Trạm Mawson, vịnh Holme

en: McMurdo Station, Ross Island
vi: Trạm McMurdo, đảo Ross

en: Message Box
vi: Hộp thông điệp

en: Metlakatla Time - Annette Island
vi: Giờ Metlakatla - đảo Annette

en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
vi: Giờ Miền Trung Mexico - Bahia de Banderas

en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
vi: Giờ Miền Trung Mexico - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas xa khỏi biên giới Mĩ

en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
vi: Giờ Miền Núi Mexico - Chihuahua xa khỏi biên giới Mĩ

en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
vi: Giờ Thái Bình Dương Mexico - Baja California xa khỏi biên giới Mĩ

en: Mexico/BajaNorte
vi: Mexico/Baja_Bắc

en: Mexico/BajaSur
vi: Mexico/Baja_Nam

en: Mexico/General
vi: Mexico/Chung

en: Midway Islands
vi: Quần đảo Midway

en: Minimize
vi: Thu nhỏ

en: Modulus:
vi: Suất:

en: Mongolia (most areas)
vi: Mông Cổ (hầu hết các khu vực)

en: Moscow+00 - Caspian Sea
vi: Moscow+00 - Biển Caspi

en: Moscow+00 - west Russia
vi: Moscow+00 - tây Nga

en: Moscow+03 - west Siberia
vi: Moscow+03 - tây Siberia

en: Moscow+04 - Yenisei River
vi: Moscow+04 - sông Yenisei

en: Moscow+05 - Lake Baikal
vi: Moscow+05 - hồ Baikal

en: Moscow+06 - Lena River
vi: Moscow+06 - sông Lena

en: Moscow+07 - Amur River
vi: Moscow+07 - sông Amur

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
vi: Moscow+07 - đảo Sakhalin

en: Moscow+08 - Bering Sea
vi: Moscow+08 - biển Bering

en: Moscow+10 - Bering Sea
vi: Moscow+10 - biển Bering

en: Mountain (most areas)
vi: Miền Núi (hầu hết các khu vực)

en: Mountain - AB; BC (E); SK (W)
vi: Miền Núi - AB; BC (E); SK (W)

en: Mountain - ID (south); OR (east)
vi: Miền Núi - ID (nam); OR (đông)

en: Mountain - NT (central)
vi: Miền Núi - NT (trung)

en: Mountain - NT (west)
vi: Miền Núi - NT (tây)

en: Mountain - NU (west)
vi: Miền Núi - NU (tây)

en: Mountain Standard Time - Arizona
vi: Giờ Chuẩn Miền Núi - Arizona

en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
vi: Giờ Chuẩn Miền Núi - Creston, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
vi: Giờ Chuẩn Miền Núi - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Sonora
vi: Giờ Chuẩn Miền Núi - Sonora

en: Mountain Time
vi: Giờ Miền Núi

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
vi: Giờ Miền Núi - Alberta, đông British Columbia và tây Saskatchewan

en: Mountain Time - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa
vi: Giờ Miền Núi - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - Chihuahua
vi: Giờ Miền Núi - Chihuahua

en: Mountain Time - Chihuahua (most areas)
vi: Giờ Miền Núi - Chihuahua (hầu hết các khu vực)

en: Mountain Time - Navajo
vi: Giờ Miền Núi - Navajo

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
vi: Giờ Miền Núi - Nam Baja, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
vi: Giờ Miền Núi - trung Các Lãnh thổ Tây Bắc

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
vi: Giờ Miền Núi - nam Idaho và đông Oregon

en: Mountain Time - west Northwest Territories
vi: Giờ Miền Núi - tây Các Lãnh thổ Tây Bắc

en: Mountain Time - west Nunavut
vi: Giờ Miền Núi - tây Nunavut

en: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
vi: Giờ Miền Núi Mĩ - Chihuahua (biên giới Mĩ)

en: Move &Down
vi: Chuyển xuốn&g

en: Move &Up
vi: Chuyển &lên

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
vi: Đông Bắc Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: Name:
vi: Tên:

en: Named Colors
vi: Màu có tên

en: National Park (east coast)
vi: Công viên Quốc gia (bờ biển phía đông)

en: New Guinea (West Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas
vi: New Guinea (Tây Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas

en: New South Wales (most areas)
vi: New South Wales (hầu hết các khu vực)

en: New South Wales - most locations
vi: New South Wales - hầu hết các địa điểm

en: New Zealand (most areas)
vi: New Zealand (hầu hết các khu vực)

en: New Zealand time - McMurdo, South Pole
vi: Giờ New Zealand - McMurdo, Nam Cực

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
vi: Giờ Newfoundland, bao gồm Đông Nam Labrador

en: Newfoundland; Labrador (southeast)
vi: Newfoundland; Labrador (đông nam)

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
vi: Chưa có điều khoản cấp phép nào được chỉ định cho chương trình này.
    Vui lòng tìm các điều khoản cấp phép trong tài liệu hướng dẫn hoặc
    mã nguồn.

en: No metainfo for %1
vi: Không có siêu thông tin cho %1

en: No target filename has been given.
vi: Chưa chỉ ra tên tệp để mở.

en: None
vi: Không

en: Northern Cyprus
vi: Bắc Síp

en: Northern Territory
vi: Lãnh thổ Phía Bắc

[ctx: Numeric IDs of scripts for font previews]
en: 1
vi: 1,29

en: OCR Image
vi: Ảnh OCR

en: Only the meta data that is part of the file is read
vi: Chỉ đọc siêu dữ liệu mà là một phần của tệp này

en: Open
vi: Mở

en: OpenSSL could not be verified.
vi: Không xác minh được OpenSSL.

en: Organization / Common Name
vi: Tổ chức / Tên thông thường

en: Organizational Unit
vi: Đơn vị tổ chức

en: Output to:
vi: Xuất ra:

en: P&review
vi: X&em thử

en: Pacific
vi: Thái Bình Dương

en: Pacific - BC (most areas)
vi: Thái Bình Dương - BC (most areas)

en: Pacific Time
vi: Giờ Thái Bình Dương

en: Pacific Time - north Yukon
vi: Giờ Thái Bình Dương - bắc Yukon

en: Pacific Time - south Yukon
vi: Giờ Thái Bình Dương - nam Yukon

en: Pacific Time - west British Columbia
vi: Giờ Thái Bình Dương - tây British Columbia

en: Pacific Time US - Baja California
vi: Giờ Thái Bình Dương Mĩ - Baja California

en: Pacific/Apia
vi: Thái_Bình_Dương/Apia

en: Pacific/Auckland
vi: Thái_Bình_Dương/Auckland

en: Pacific/Bougainville
vi: Thái_Bình_Dương/Bougainville

en: Pacific/Chatham
vi: Thái_Bình_Dương/Chatham

en: Pacific/Chuuk
vi: Thái_Bình_Dương/Chuuk

en: Pacific/Easter
vi: Thái_Bình_Dương/Đảo_Phục_Sinh

en: Pacific/Efate
vi: Thái_Bình_Dương/Efate

en: Pacific/Enderbury
vi: Thái_Bình_Dương/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
vi: Thái_Bình_Dương/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
vi: Thái_Bình_Dương/Fiji

en: Pacific/Funafuti
vi: Thái_Bình_Dương/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
vi: Thái_Bình_Dương/Galapagos

en: Pacific/Gambier
vi: Thái_Bình_Dương/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
vi: Thái_Bình_Dương/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
vi: Thái_Bình_Dương/Guam

en: Pacific/Honolulu
vi: Thái_Bình_Dương/Honolulu

en: Pacific/Johnston
vi: Thái_Bình_Dương/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
vi: Thái_Bình_Dương/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
vi: Thái_Bình_Dương/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
vi: Thái_Bình_Dương/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
vi: Thái_Bình_Dương/Majuro

en: Pacific/Marquesas
vi: Thái_Bình_Dương/Marquesas

en: Pacific/Midway
vi: Thái_Bình_Dương/Midway

en: Pacific/Nauru
vi: Thái_Bình_Dương/Nauru

en: Pacific/Niue
vi: Thái_Bình_Dương/Niue

en: Pacific/Norfolk
vi: Thái_Bình_Dương/Norfolk

en: Pacific/Noumea
vi: Thái_Bình_Dương/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
vi: Thái_Bình_Dương/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
vi: Thái_Bình_Dương/Palau

en: Pacific/Pitcairn
vi: Thái_Bình_Dương/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
vi: Thái_Bình_Dương/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
vi: Thái_Bình_Dương/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
vi: Thái_Bình_Dương/Cảng_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
vi: Thái_Bình_Dương/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
vi: Thái_Bình_Dương/Saipan

en: Pacific/Samoa
vi: Thái_Bình_Dương/Samoa

en: Pacific/Tahiti
vi: Thái_Bình_Dương/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
vi: Thái_Bình_Dương/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
vi: Thái_Bình_Dương/Tongatapu

en: Pacific/Truk
vi: Thái_Bình_Dương/Truk

en: Pacific/Wake
vi: Thái_Bình_Dương/Wake

en: Pacific/Wallis
vi: Thái_Bình_Dương/Wallis

en: Pacific/Yap
vi: Thái_Bình_Dương/Yap

en: Palmer Station, Anvers Island
vi: Trạm Palmer, đảo Anvers

en: Papua New Guinea (most areas)
vi: Papua New Guinea (hầu hết các khu vực)

en: Para (east); Amapa
vi: Para (đông); Amapa

en: Para (west)
vi: Para (tây)

en: Phoenix Islands
vi: Quần đảo Phượng Hoàng

en: Pick Certificates
vi: Chọn chứng chỉ

en: Please report bugs to %1.
vi: Vui lòng báo lỗi đến %1.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
vi: Vui lòng sử dụng https://bugs.kde.org để báo lỗi.

en: Poland
vi: Ba_Lan

en: Portugal
vi: Bồ_Đào_Nha

en: Portugal (mainland)
vi: Bồ Đào Nha (lục địa)

en: Prime:
vi: Số nguyên tố:

en: Print Preview
vi: Xem thử bản in

en: Private key test failed.
vi: Việc kiểm thử khoá bí mật đã thất bại.

en: Public key:
vi: Khoá công khai:

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
vi: Thông tin trình gỡ lỗi JS QML. Ứng dụng phải được xây với
    -DQT_DECLARATIVE_DEBUG để trình gỡ lỗi có thể bật được

en: Queensland (Whitsunday Islands)
vi: Queensland (quần đảo Whitsunday)

en: Queensland (most areas)
vi: Queensland (hầu hết các khu vực)

en: Queensland - Holiday Islands
vi: Queensland - quần đảo Ngày Nghỉ

en: Queensland - most locations
vi: Queensland - hầu hết các địa điểm

en: Red:
vi: Đỏ:

en: Redo
vi: Làm lại

en: Region of Magallanes
vi: Vùng Magallanes

en: Remove
vi: Xoá

en: Restore the application for the given 'sessionId'
vi: Khôi phục ứng dụng cho 'sessionId' được chỉ định

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
vi: Việc lấy CRL (Certificate Revocation List - Danh sách thu hồi chứng chỉ) đã thất bại. Điều này nghĩa là không thể tìm thấy CRL của CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ).

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
vi: Việc lấy chứng chỉ của bên cấp đã thất bại. Điều này nghĩa là không thể tìm thấy chứng chỉ của CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ).

en: Rothera Station, Adelaide Island
vi: Trạm Rothera, đảo Adelaide

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
vi: Nam & Đông Nam Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SHA1 digest
vi: Tóm tắt dạng SHA1

en: SSL Configuration Module
vi: Khối cấu hình SSL

en: SSL Signers
vi: Người kí SSL

en: SSL support was not found.
vi: Không tìm thấy sự hỗ trợ SSL.

en: Saturation:
vi: Độ bão hoà:

en: Save As
vi: Lưu thành

en: Select Color
vi: Chọn màu

en: Select Font
vi: Chọn phông chữ

en: Serial number
vi: Số loạt

en: Shell
vi: Hệ vỏ

en: Show %1 specific options
vi: Hiện lựa chọn riêng của %1

en: Show Hidden Folders
vi: Hiện thư mục ẩn

en: Show all options
vi: Hiện tất cả các lựa chọn

en: Show author information
vi: Hiện thông tin tác giả

en: Show help about options
vi: Hiện trợ giúp về các lựa chọn

en: Show license information
vi: Hiện thông tin giấy phép

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
vi: Hiện hộp thoại đầy đủ thay vì hộp thoại danh sách mặc định

en: Show version information
vi: Hiện thông tin phiên bản

en: Signature Algorithm:
vi: Thuật toán chữ kí:

en: Signature Contents:
vi: Nội dung chữ kí:

en: Society Islands
vi: Quần đảo Xã Hội

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
vi: địa chỉ đang được dùng rồi

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
vi: ổ cắm đã được kết buộc rồi

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
vi: ổ cắm đã được tạo rồi

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
vi: kết nối bị từ chối một cách chủ động

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
vi: kết nối đã hết giờ

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
vi: thao tác đang thực hiện rồi

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
vi: việc tra tên đã thất bại

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
vi: xảy ra lỗi mạng

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
vi: không có lỗi

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
vi: ổ cắm chưa được kết buộc

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
vi: ổ cắm chưa được tạo

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
vi: thao tác không được hỗ trợ

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
vi: máy ở xa đã đóng kết nối

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
vi: thao tác có thời hạn đã hết giờ

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
vi: gặp lỗi không rõ / bất ngờ

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
vi: thao tác sẽ gây ngưng trệ

en: South Australia
vi: Nam Úc

en: Spain (mainland)
vi: Tây Ban Nha (lục địa)

en: Synchronization to disk failed
vi: Đồng bộ hoá xuống đĩa thất bại

en: Syowa Station, E Ongul I
vi: Trạm Syowa, đảo Đông Ongul

en: Syslog
vi: Nhật kí hệ thống

en: System certificates
vi: Chứng chỉ hệ thống

en: Tasmania - King Island
vi: Tasmania - đảo Vua

en: Tasmania - most locations
vi: Tasmania - hầu hết các địa điểm

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
vi: Mã định danh khoá và tên của chứng chỉ của CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) không khớp với mã định danh khoá và tên trong mục 'Bên cấp' của chứng chỉ mà bạn đang muốn dùng.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
vi: Mã định danh khoá của chứng chỉ của CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) không khớp với mã định danh khoá trong mục 'Bên cấp' của chứng chỉ mà bạn đang muốn dùng.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
vi: Không thể tìm thấy chứng chỉ của CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ). Khả năng lớn nhất là chuỗi tin cậy của bạn đã bị phá vỡ.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
vi: CRL (Certificate Revocation List - Danh sách thu hồi chứng chỉ) chưa có hiệu lực.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
vi: Chữ kí của CRL (Certificate Revocation List - Danh sách thu hồi chứng chỉ) không hợp lệ. Điều này nghĩa là không thể xác minh CRL này.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
vi: Tiến trình OpenSSL bị hết bộ nhớ.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
vi: Không thể xác minh chứng chỉ này vì nó là chứng chỉ duy nhất trong chuỗi tin cậy và không được tự kí. Nếu bạn tự kí chứng chỉ này, nhớ nhập khẩu nó vào danh sách chứng chỉ tin cậy.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
vi: Chuỗi chứng chỉ dài hơn độ sâu tối đa được chỉ định.

en: The certificate has been revoked.
vi: Chứng chỉ đã bị thu hồi.

en: The certificate has not been issued for this host.
vi: Chứng chỉ chưa được cấp cho máy này.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
vi: Chứng chỉ không được kí cho mục đích mà bạn đang muốn dùng nó. Điều này nghĩa là CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) không cho phép việc sử dụng này.

en: The certificate is invalid.
vi: Chứng chỉ không hợp lệ.

en: The certificate is not valid, any more.
vi: Chứng chỉ không còn hiệu lực nữa.

en: The certificate is not valid, yet.
vi: Chứng chỉ chưa có hiệu lực.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
vi: Chứng chỉ được tự kí và không ở trong danh sách các chứng chỉ tin cậy. Nếu bạn muốn chấp nhận chứng chỉ này, nhập khẩu nó vào danh sách các chứng chỉ tin cậy.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
vi: Chứng chỉ được tự kí. Trong khi chuỗi tin cậy đã được gây dựng, thì lại không thể tìm thấy chứng chỉ của CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) gốc.

en: The certificate is valid.
vi: Chứng chỉ có hiệu lực.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
vi: CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) của chứng chỉ không khớp với tên CA của chứng chỉ.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
vi: CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) của chứng chỉ không hợp lệ.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
vi: CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) của chứng chỉ này không được phép kí chứng chỉ.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
vi: Chữ kí của chứng chỉ không hợp lệ. Điều này nghĩa là không thể xác minh chứng chỉ này.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
vi: Việc giải mã khoá công khai của bên cấp đã thất bại. Điều này nghĩa là chứng chỉ của CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) không thể được dùng để xác minh chứng chỉ mà bạn muốn dùng.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
vi: Việc giải mật mã chữ kí của CRL (Certificate Revocation List - Danh sách thu hồi chứng chỉ) đã thất bại. Điều này nghĩa là nó thậm chí không thể tính được, khác với việc chỉ không khớp với kết quả mong đợi.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
vi: Việc giải mật mã chữ kí của chứng chỉ đã thất bại. Điều này nghĩa là nó thậm chí không thể tính được, khác với việc chỉ không khớp với kết quả mong đợi.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
vi: Các tệp/URL do ứng dụng này mở sẽ bị xoá sau khi dùng

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
vi: Độ dài chuỗi tin cậy đã vượt quá một trong các tham số 'pathlength' của CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ), khiến tất cả các chữ kí theo sau đều không hợp lệ.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
vi: CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) gốc đã bị đánh dấu để bị từ chối cho mục đích mà bạn đang muốn dùng nó.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
vi: CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) gốc không được tin cậy cho mục đích mà bạn đang muốn dùng chứng chỉ này.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
vi: Việc kiểm thử chữ kí cho chứng chỉ này đã thất bại. Điều này có thể có nghĩa rằng chữ kí của chứng chỉ này hoặc bất kì chữ kí nào trong chuỗi tin cậy của nó đều không hợp lệ, đều không giải mã được, hoặc rằng không xác minh được CRL (Certificate Revocation List - Danh sách thu hồi chứng chỉ). Nếu bạn thấy thông điệp này, vui lòng cho tác giả của phần mềm bạn đang dùng biết rằng anh hay chị ta nên dùng những thông báo lỗi mới, cụ thể hơn.

en: The style '%1' was not found
vi: Không tìm thấy kiểu cách '%1'

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
vi: Định dạng thời gian không hợp lệ trong trường 'lastUpdate' của CRL (Certificate Revocation List - Danh sách thu hồi chứng chỉ).

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
vi: Định dạng thời gian không hợp lệ trong trường 'nextUpdate' của CRL (Certificate Revocation List - Danh sách thu hồi chứng chỉ).

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
vi: Định dạng thời gian không hợp lệ trong trường 'notAfter' của chứng chỉ.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
vi: Định dạng thời gian không hợp lệ trong trường 'notBefore' của chứng chỉ.

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
vi: Nền tảng hệ thống cửa sổ (vd. xcb hoặc wayland)

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
vi: Ứng dụng này được viết bởi một người muốn ẩn danh.

en: This certificate is not relevant.
vi: Chứng chỉ này không thích hợp.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
vi: CRL (Certificate Revocation List - Danh sách thu hồi chứng chỉ) của chứng chỉ này, của bất kì chứng chỉ nào trong chuỗi tin cậy của nó hay CA (Certificate Authority - Cơ quan cấp chứng chỉ) của nó, đang không có hiệu lực. Bất kì cái nào trong số chúng cũng có thể chưa có hiệu lực hoặc không còn hiệu lực nữa. Nếu bạn thấy thông điệp này, vui lòng cho tác giả của phần mềm bạn đang dùng biết rằng anh hay chị ta nên dùng những thông báo lỗi mới, cụ thể hơn.

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
vi: Giá trị:

en: This program is distributed under the terms of the %1.
vi: Chương trình này được phân phối theo các điều khoản của %1.

[ctx: Time zone]
en: Region
vi: Vùng

en: Timed out trying to connect to remote host
vi: Hết giờ khi thử kết nối đến máy ở xa

en: Today
vi: Hôm nay

en: Truk (Chuuk) and Yap
vi: Truk (Chuuk) và Yap

en: Turkey
vi: Thổ_Nhĩ_Kì

en: Turn area off
vi: Tắt vùng

en: Turn area on
vi: Bật vùng

en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
vi: Giờ Miền Trung Mĩ - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas gần biên giới Mĩ

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
vi: Giờ Miền Núi Mĩ - Chihuahua gần biên giới Mĩ

en: US Pacific Time - Baja California near US border
vi: Giờ Thái Bình Dương Mĩ - Baja California gần biên giới Mĩ

en: US/Alaska
vi: Mĩ/Alaska

en: US/Aleutian
vi: Mĩ/Aleutian

en: US/Arizona
vi: Mĩ/Arizona

en: US/Central
vi: Mĩ/Trung

en: US/East-Indiana
vi: Mĩ/Đông-Indiana

en: US/Eastern
vi: Mĩ/Đông

en: US/Hawaii
vi: Mĩ/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
vi: Mĩ/Indiana-Starke

en: US/Michigan
vi: Mĩ/Michigan

en: US/Mountain
vi: Mĩ/Núi

en: US/Pacific
vi: Mĩ/Thái_Bình_Dương

en: US/Samoa
vi: Mĩ/Samoa

en: Ukraine (most areas)
vi: Ukraine (hầu hết các khu vực)

en: Unable to open temporary file.
vi: Không thể mở tệp tạm.

en: Undo
vi: Đảo ngược

en: Unexpected argument '%1'.
vi: Đối số bất thường '%1'.

en: Unknown
vi: Không rõ

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
vi: Thuật toán khoá không rõ

en: Unknown option '%1'.
vi: Lựa chọn không rõ '%1'.

en: Usage: %1 %2
vi: Cách dùng: %1 %2

en: Use 'caption' as name in the titlebar
vi: Đặt 'caption' làm tên trên thanh tiêu đề

en: Use 'icon' as the application icon
vi: Đặt 'icon' làm biểu tượng ứng dụng

en: Use --help to get a list of available command line options.
vi: Dùng --help để xem danh sách các lựa chọn dòng lệnh hiện có.

en: Use alternative configuration file
vi: Dùng tệp cấu hình thay thế

en: Use the X-server display 'displayname'
vi: Dùng bộ hiển thị của máy chủ X với tên 'displayname'

en: User-added certificates
vi: Chứng chỉ người dùng thêm

en: Uzbekistan (east)
vi: Uzbekistan (đông)

en: Uzbekistan (west)
vi: Uzbekistan (tây)

en: Validity period
vi: Thời hiệu

en: Vostok Station, Lake Vostok
vi: Trạm Vostok, hồ Vostok

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
vi: Trạm Vostok, Nam Từ Cực

en: W Amazonas
vi: Tây Amazonas

en: W Para
vi: Tây Para

en: W-SU
vi: Tây-LX

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
vi: Đợi một trình quản lí cửa sổ tương thích với WM_NET

en: Wake Island
vi: Đảo Wake

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: West Bank
vi: Bờ Tây

en: West Kazakhstan
vi: Tây Kazakhstan

en: Western Australia (Eucla)
vi: Tây Úc (Eucla)

en: Western Australia (most areas)
vi: Tây Úc (hầu hết các khu vực)

en: Western Australia - Eucla area
vi: Tây Úc - khu vực Eucla

en: Western Australia - most locations
vi: Tây Úc - hầu hết các địa điểm

en: Xinjiang Time
vi: Giờ Tân Cương

en: Yesterday
vi: Hôm qua

en: You do not have permission to create that folder.
vi: Bạn không có quyền truy cập để tạo thư mục đó.

en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
vi: Zaporozh'ye, Đông Lugansk / Zaporizhia, Đông Luhansk

en: Zaporozhye and east Lugansk
vi: Zaporozhye and đông Lugansk

en: [%1-options]
vi: [lựa chọn của %1]

en: [options]
vi: [lựa chọn]

en: address family for nodename not supported
vi: họ địa chỉ cho nodename không được hỗ trợ

en: am
vi: sa

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
vi: áp dụng bản định kiểu Qt cho các phụ kiện ứng dụng

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
vi: trung Trung Quốc - Tứ Xuyên, Vân Nam, Quảng Tây, Thiểm Tây, Quý Châu, v.v.

en: central Crimea
vi: trung Crimea

[ctx: color]
en: AliceBlue
vi: Xanh lơ trắng nhạt

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
vi: Trắng cổ

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
vi: Trắng cổ 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
vi: Trắng cổ 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
vi: Trắng cổ 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
vi: Trắng cổ 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
vi: Hạnh nhân bóc vỏ

[ctx: color]
en: BlueViolet
vi: Tím lam

[ctx: color]
en: CadetBlue
vi: Lam thiếu sinh quân

[ctx: color]
en: CadetBlue1
vi: Lam thiếu sinh quân 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
vi: Lam thiếu sinh quân 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
vi: Lam thiếu sinh quân 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
vi: Lam thiếu sinh quân 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
vi: Lam thanh cúc

[ctx: color]
en: DarkBlue
vi: Lam tối

[ctx: color]
en: DarkCyan
vi: Xanh lơ tối

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
vi: Cúc hoàng anh tối

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
vi: Cúc hoàng anh tối 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
vi: Cúc hoàng anh tối 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
vi: Cúc hoàng anh tối 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
vi: Cúc hoàng anh tối 4

[ctx: color]
en: DarkGray
vi: Xám tối

[ctx: color]
en: DarkGreen
vi: Xanh lục tối

[ctx: color]
en: DarkGrey
vi: Xám tối

[ctx: color]
en: DarkKhaki
vi: Khaki tối

[ctx: color]
en: DarkMagenta
vi: Cánh sen tối

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
vi: Xanh ô-liu tối

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
vi: Xanh ô-liu tối 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
vi: Xanh ô-liu tối 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
vi: Xanh ô-liu tối 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
vi: Xanh ô-liu tối 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
vi: Cam tối

[ctx: color]
en: DarkOrange1
vi: Cam tối 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
vi: Cam tối 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
vi: Cam tối 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
vi: Cam tối 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
vi: Tía hoa lan tối

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
vi: Tía hoa lan tối 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
vi: Tía hoa lan tối 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
vi: Tía hoa lan tối 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
vi: Tía hoa lan tối 4

[ctx: color]
en: DarkRed
vi: Đỏ tối

[ctx: color]
en: DarkSalmon
vi: Cá hồi tối

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
vi: Xanh lục biển tối

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
vi: Xanh lục biển tối 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
vi: Xanh lục biển tối 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
vi: Xanh lục biển tối 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
vi: Xanh lục biển tối 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
vi: Lam đá phiến tối

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
vi: Xám đá phiến tối

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
vi: Xám đá phiến tối 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
vi: Xám đá phiến tối 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
vi: Xám đá phiến tối 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
vi: Xám đá phiến tối 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
vi: Xám đá phiến tối

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
vi: Lam ngọc tối

[ctx: color]
en: DarkViolet
vi: Tím tối

[ctx: color]
en: DeepPink
vi: Hồng sâu

[ctx: color]
en: DeepPink1
vi: Hồng sâu 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
vi: Hồng sâu 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
vi: Hồng sâu 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
vi: Hồng sâu 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
vi: Xanh da trời sâu

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
vi: Xanh da trời sâu 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
vi: Xanh da trời sâu 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
vi: Xanh da trời sâu 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
vi: Xanh da trời sâu 4

[ctx: color]
en: DimGray
vi: Xám tối dần

[ctx: color]
en: DimGrey
vi: Xám tối dần

[ctx: color]
en: DodgerBlue
vi: Lam tươi

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
vi: Lam tươi 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
vi: Lam tươi 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
vi: Lam tươi 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
vi: Lam tươi 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
vi: Trắng hoa

[ctx: color]
en: ForestGreen
vi: Xanh lục rừng

[ctx: color]
en: GhostWhite
vi: Trắng ma

[ctx: color]
en: GreenYellow
vi: Vàng lục

[ctx: color]
en: HotPink
vi: Hồng nóng

[ctx: color]
en: HotPink1
vi: Hồng nóng 1

[ctx: color]
en: HotPink2
vi: Hồng nóng 2

[ctx: color]
en: HotPink3
vi: Hồng nóng 3

[ctx: color]
en: HotPink4
vi: Hồng nóng 4

[ctx: color]
en: IndianRed
vi: Đỏ Ấn Độ

[ctx: color]
en: IndianRed1
vi: Đỏ Ấn Độ 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
vi: Đỏ Ấn Độ 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
vi: Đỏ Ấn Độ 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
vi: Đỏ Ấn Độ 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
vi: Oải hương phớt hồng

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
vi: Oải hương phớt hồng 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
vi: Oải hương phớt hồng 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
vi: Oải hương phớt hồng 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
vi: Oải hương phớt hồng 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
vi: Xanh lục cỏ

[ctx: color]
en: LemonChiffon
vi: Bánh Chiffon chanh

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
vi: Bánh Chiffon chanh 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
vi: Bánh Chiffon chanh 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
vi: Bánh Chiffon chanh 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
vi: Bánh Chiffon chanh 4

[ctx: color]
en: LightBlue
vi: Lam sáng

[ctx: color]
en: LightBlue1
vi: Lam sáng 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
vi: Lam sáng 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
vi: Lam sáng 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
vi: Lam sáng 4

[ctx: color]
en: LightCoral
vi: San hô sáng

[ctx: color]
en: LightCyan
vi: Xanh lơ sáng

[ctx: color]
en: LightCyan1
vi: Xanh lơ sáng 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
vi: Xanh lơ sáng 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
vi: Xanh lơ sáng 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
vi: Xanh lơ sáng 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
vi: Cúc hoàng anh sáng

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
vi: Cúc hoàng anh sáng 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
vi: Cúc hoàng anh sáng 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
vi: Cúc hoàng anh sáng 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
vi: Cúc hoàng anh sáng 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
vi: Vàng cúc hoàng anh sáng

[ctx: color]
en: LightGray
vi: Xám sáng

[ctx: color]
en: LightGreen
vi: Xanh lục sáng

[ctx: color]
en: LightGrey
vi: Xám sáng

[ctx: color]
en: LightPink
vi: Hồng sáng

[ctx: color]
en: LightPink1
vi: Hồng sáng 1

[ctx: color]
en: LightPink2
vi: Hồng sáng 2

[ctx: color]
en: LightPink3
vi: Hồng sáng 3

[ctx: color]
en: LightPink4
vi: Hồng sáng 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
vi: Cá hồi sáng

[ctx: color]
en: LightSalmon1
vi: Cá hồi sáng 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
vi: Cá hồi sáng 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
vi: Cá hồi sáng 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
vi: Cá hồi sáng 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
vi: Xanh lục biển sáng

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
vi: Xanh da trời sáng

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
vi: Xanh da trời sáng 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
vi: Xanh da trời sáng 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
vi: Xanh da trời sáng 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
vi: Xanh da trời sáng 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
vi: Lam đá phiến sáng

[ctx: color]
en: LightSlateGray
vi: Xám đá phiến sáng

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
vi: Xám đá phiến sáng

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
vi: Lam thép sáng

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
vi: Lam thép sáng 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
vi: Lam thép sáng 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
vi: Lam thép sáng 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
vi: Lam thép sáng 4

[ctx: color]
en: LightYellow
vi: Vàng sáng

[ctx: color]
en: LightYellow1
vi: Vàng sáng 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
vi: Vàng sáng 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
vi: Vàng sáng 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
vi: Vàng sáng 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
vi: Xanh lục vàng chanh

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
vi: Xanh berin vừa

[ctx: color]
en: MediumBlue
vi: Lam vừa

[ctx: color]
en: MediumOrchid
vi: Tía hoa lan vừa

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
vi: Tía hoa lan vừa 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
vi: Tía hoa lan vừa 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
vi: Tía hoa lan vừa 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
vi: Tía hoa lan vừa 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
vi: Tía vừa

[ctx: color]
en: MediumPurple1
vi: Tía vừa 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
vi: Tía vừa 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
vi: Tía vừa 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
vi: Tía vừa 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
vi: Xanh lục biển vừa

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
vi: Lam đá phiến vừa

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
vi: Xanh lục bạc hà vừa

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
vi: Lam ngọc vừa

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
vi: Đỏ tím vừa

[ctx: color]
en: MidnightBlue
vi: Lam đêm tối

[ctx: color]
en: MintCream
vi: Kem bạc hà

[ctx: color]
en: MistyRose
vi: Hoa hồng mờ sương

[ctx: color]
en: MistyRose1
vi: Hoa hồng mờ sương 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
vi: Hoa hồng mờ sương 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
vi: Hoa hồng mờ sương 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
vi: Hoa hồng mờ sương 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
vi: Trắng Navajo

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
vi: Trắng Navajo 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
vi: Trắng Navajo 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
vi: Trắng Navajo 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
vi: Trắng Navajo 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
vi: Lam sẫm

[ctx: color]
en: OldLace
vi: Ren cũ

[ctx: color]
en: OliveDrab
vi: Xanh ô-liu đục

[ctx: color]
en: OliveDrab1
vi: Xanh ô-liu đục 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
vi: Xanh ô-liu đục 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
vi: Xanh ô-liu đục 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
vi: Xanh ô-liu đục 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
vi: Đỏ cam

[ctx: color]
en: OrangeRed1
vi: Đỏ cam 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
vi: Đỏ cam 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
vi: Đỏ cam 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
vi: Đỏ cam 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
vi: Cúc hoàng anh nhạt

[ctx: color]
en: PaleGreen
vi: Xanh lục nhạt

[ctx: color]
en: PaleGreen1
vi: Xanh lục nhạt 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
vi: Xanh lục nhạt 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
vi: Xanh lục nhạt 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
vi: Xanh lục nhạt 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
vi: Lam ngọc nhạt

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
vi: Lam ngọc nhạt 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
vi: Lam ngọc nhạt 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
vi: Lam ngọc nhạt 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
vi: Lam ngọc nhạt 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
vi: Đỏ tím nhạt

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
vi: Đỏ tím nhạt 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
vi: Đỏ tím nhạt 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
vi: Đỏ tím nhạt 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
vi: Đỏ tím nhạt 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
vi: Kem trộn đu đủ

[ctx: color]
en: PeachPuff
vi: Vàng cam nhạt

[ctx: color]
en: PeachPuff1
vi: Vàng cam nhạt 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
vi: Vàng cam nhạt 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
vi: Vàng cam nhạt 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
vi: Vàng cam nhạt 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
vi: Lam thuỷ tinh

[ctx: color]
en: RosyBrown
vi: Nâu hoa hồng

[ctx: color]
en: RosyBrown1
vi: Nâu hoa hồng 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
vi: Nâu hoa hồng 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
vi: Nâu hoa hồng 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
vi: Nâu hoa hồng 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
vi: Lam hoàng gia

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
vi: Lam hoàng gia 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
vi: Lam hoàng gia 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
vi: Lam hoàng gia 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
vi: Lam hoàng gia 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
vi: Nâu yên ngựa

[ctx: color]
en: SandyBrown
vi: Nâu cát

[ctx: color]
en: SeaGreen
vi: Xanh lục biển

[ctx: color]
en: SeaGreen1
vi: Xanh lục biển 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
vi: Xanh lục biển 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
vi: Xanh lục biển 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
vi: Xanh lục biển 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
vi: Xanh da trời

[ctx: color]
en: SkyBlue1
vi: Xanh da trời 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
vi: Xanh da trời 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
vi: Xanh da trời 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
vi: Xanh da trời 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
vi: Lam đá phiến

[ctx: color]
en: SlateBlue1
vi: Lam đá phiến 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
vi: Lam đá phiến 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
vi: Lam đá phiến 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
vi: Lam đá phiến 4

[ctx: color]
en: SlateGray
vi: Xám đá phiến

[ctx: color]
en: SlateGray1
vi: Xám đá phiến 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
vi: Xám đá phiến 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
vi: Xám đá phiến 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
vi: Xám đá phiến 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
vi: Xám đá phiến

[ctx: color]
en: SpringGreen
vi: Xanh lục bạc hà

[ctx: color]
en: SpringGreen1
vi: Xanh lục bạc hà 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
vi: Xanh lục bạc hà 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
vi: Xanh lục bạc hà 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
vi: Xanh lục bạc hà 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
vi: Lam thép

[ctx: color]
en: SteelBlue1
vi: Lam thép 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
vi: Lam thép 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
vi: Lam thép 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
vi: Lam thép 4

[ctx: color]
en: VioletRed
vi: Đỏ tím

[ctx: color]
en: VioletRed1
vi: Đỏ tím 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
vi: Đỏ tím 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
vi: Đỏ tím 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
vi: Đỏ tím 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
vi: Khói trắng

[ctx: color]
en: YellowGreen
vi: Xanh lục vàng

[ctx: color]
en: aquamarine
vi: xanh berin

[ctx: color]
en: aquamarine1
vi: xanh berin 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
vi: xanh berin 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
vi: xanh berin 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
vi: xanh berin 4

[ctx: color]
en: azure
vi: xanh lơ trắng

[ctx: color]
en: azure1
vi: xanh lơ trắng 1

[ctx: color]
en: azure2
vi: xanh lơ trắng 2

[ctx: color]
en: azure3
vi: xanh lơ trắng 3

[ctx: color]
en: azure4
vi: xanh lơ trắng 4

[ctx: color]
en: beige
vi: be

[ctx: color]
en: bisque
vi: nâu hồng nhạt

[ctx: color]
en: bisque1
vi: nâu hồng nhạt 1

[ctx: color]
en: bisque2
vi: nâu hồng nhạt 2

[ctx: color]
en: bisque3
vi: nâu hồng nhạt 3

[ctx: color]
en: bisque4
vi: nâu hồng nhạt 4

[ctx: color]
en: black
vi: đen

[ctx: color]
en: blue
vi: lam

[ctx: color]
en: blue1
vi: lam 1

[ctx: color]
en: blue2
vi: lam 2

[ctx: color]
en: blue3
vi: lam 3

[ctx: color]
en: blue4
vi: lam 4

[ctx: color]
en: brown
vi: nâu

[ctx: color]
en: brown1
vi: nâu 1

[ctx: color]
en: brown2
vi: nâu 2

[ctx: color]
en: brown3
vi: nâu 3

[ctx: color]
en: brown4
vi: nâu 4

[ctx: color]
en: burlywood
vi: hung nâu

[ctx: color]
en: burlywood1
vi: hung nâu 1

[ctx: color]
en: burlywood2
vi: hung nâu 2

[ctx: color]
en: burlywood3
vi: hung nâu 3

[ctx: color]
en: burlywood4
vi: hung nâu 4

[ctx: color]
en: chartreuse
vi: xanh nõn chuối

[ctx: color]
en: chartreuse1
vi: xanh nõn chuối 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
vi: xanh nõn chuối 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
vi: xanh nõn chuối 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
vi: xanh nõn chuối 4

[ctx: color]
en: chocolate
vi: sô-cô-la

[ctx: color]
en: chocolate1
vi: sô-cô-la 1

[ctx: color]
en: chocolate2
vi: sô-cô-la 2

[ctx: color]
en: chocolate3
vi: sô-cô-la 3

[ctx: color]
en: chocolate4
vi: sô-cô-la 4

[ctx: color]
en: coral
vi: san hô

[ctx: color]
en: coral1
vi: san hô 1

[ctx: color]
en: coral2
vi: san hô 2

[ctx: color]
en: coral3
vi: san hô 3

[ctx: color]
en: coral4
vi: san hô 4

[ctx: color]
en: cornsilk
vi: râu ngô

[ctx: color]
en: cornsilk1
vi: râu ngô 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
vi: râu ngô 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
vi: râu ngô 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
vi: râu ngô 4

[ctx: color]
en: cyan
vi: xanh lơ

[ctx: color]
en: cyan1
vi: xanh lơ 1

[ctx: color]
en: cyan2
vi: xanh lơ 2

[ctx: color]
en: cyan3
vi: xanh lơ 3

[ctx: color]
en: cyan4
vi: xanh lơ 4

[ctx: color]
en: firebrick
vi: gạch lửa

[ctx: color]
en: firebrick1
vi: gạch lửa 1

[ctx: color]
en: firebrick2
vi: gạch lửa 2

[ctx: color]
en: firebrick3
vi: gạch lửa 3

[ctx: color]
en: firebrick4
vi: gạch lửa 4

[ctx: color]
en: gainsboro
vi: xám trung tính

[ctx: color]
en: gold
vi: vàng kim loại

[ctx: color]
en: gold1
vi: vàng kim loại 1

[ctx: color]
en: gold2
vi: vàng kim loại 2

[ctx: color]
en: gold3
vi: vàng kim loại 3

[ctx: color]
en: gold4
vi: vàng kim loại 4

[ctx: color]
en: goldenrod
vi: cúc hoàng anh

[ctx: color]
en: goldenrod1
vi: cúc hoàng anh 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
vi: cúc hoàng anh 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
vi: cúc hoàng anh 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
vi: cúc hoàng anh 4

[ctx: color]
en: green
vi: xanh lục

[ctx: color]
en: green1
vi: xanh lục 1

[ctx: color]
en: green2
vi: xanh lục 2

[ctx: color]
en: green3
vi: xanh lục 3

[ctx: color]
en: green4
vi: xanh lục 4

[ctx: color]
en: honeydew
vi: dưa lê

[ctx: color]
en: honeydew1
vi: dưa lê 1

[ctx: color]
en: honeydew2
vi: dưa lê 2

[ctx: color]
en: honeydew3
vi: dưa lê 3

[ctx: color]
en: honeydew4
vi: dưa lê 4

[ctx: color]
en: ivory
vi: ngà

[ctx: color]
en: ivory1
vi: ngà 1

[ctx: color]
en: ivory2
vi: ngà 2

[ctx: color]
en: ivory3
vi: ngà 3

[ctx: color]
en: ivory4
vi: ngà 4

[ctx: color]
en: khaki1
vi: khaki 1

[ctx: color]
en: khaki2
vi: khaki 2

[ctx: color]
en: khaki3
vi: khaki 3

[ctx: color]
en: khaki4
vi: khaki 4

[ctx: color]
en: lavender
vi: oải hương

[ctx: color]
en: linen
vi: vải lanh

[ctx: color]
en: magenta
vi: cánh sen

[ctx: color]
en: magenta1
vi: cánh sen 1

[ctx: color]
en: magenta2
vi: cánh sen 2

[ctx: color]
en: magenta3
vi: cánh sen 3

[ctx: color]
en: magenta4
vi: cánh sen 4

[ctx: color]
en: maroon
vi: hạt dẻ

[ctx: color]
en: maroon1
vi: hạt dẻ 1

[ctx: color]
en: maroon2
vi: hạt dẻ 2

[ctx: color]
en: maroon3
vi: hạt dẻ 3

[ctx: color]
en: maroon4
vi: hạt dẻ 4

[ctx: color]
en: moccasin
vi: be sáng

[ctx: color]
en: navy
vi: lam sẫm

[ctx: color]
en: orange
vi: cam

[ctx: color]
en: orange1
vi: cam 1

[ctx: color]
en: orange2
vi: cam 2

[ctx: color]
en: orange3
vi: cam 3

[ctx: color]
en: orange4
vi: cam 4

[ctx: color]
en: orchid
vi: tía hoa lan

[ctx: color]
en: orchid1
vi: tía hoa lan 1

[ctx: color]
en: orchid2
vi: tía hoa lan 2

[ctx: color]
en: orchid3
vi: tía hoa lan 3

[ctx: color]
en: orchid4
vi: tía hoa lan 4

[ctx: color]
en: peru
vi: nâu Peru

[ctx: color]
en: pink
vi: hồng

[ctx: color]
en: pink1
vi: hồng 1

[ctx: color]
en: pink2
vi: hồng 2

[ctx: color]
en: pink3
vi: hồng 3

[ctx: color]
en: pink4
vi: hồng 4

[ctx: color]
en: plum
vi: mận

[ctx: color]
en: plum1
vi: mận 1

[ctx: color]
en: plum2
vi: mận 2

[ctx: color]
en: plum3
vi: mận 3

[ctx: color]
en: plum4
vi: mận 4

[ctx: color]
en: purple
vi: tía

[ctx: color]
en: purple1
vi: tía 1

[ctx: color]
en: purple2
vi: tía 2

[ctx: color]
en: purple3
vi: tía 3

[ctx: color]
en: purple4
vi: tía 4

[ctx: color]
en: red
vi: đỏ

[ctx: color]
en: red1
vi: đỏ 1

[ctx: color]
en: red2
vi: đỏ 2

[ctx: color]
en: red3
vi: đỏ 3

[ctx: color]
en: red4
vi: đỏ 4

[ctx: color]
en: salmon
vi: cá hồi

[ctx: color]
en: salmon1
vi: cá hồi 1

[ctx: color]
en: salmon2
vi: cá hồi 2

[ctx: color]
en: salmon3
vi: cá hồi 3

[ctx: color]
en: salmon4
vi: cá hồi 4

[ctx: color]
en: seashell
vi: vỏ sò

[ctx: color]
en: seashell1
vi: vỏ sò 1

[ctx: color]
en: seashell2
vi: vỏ sò 2

[ctx: color]
en: seashell3
vi: vỏ sò 3

[ctx: color]
en: seashell4
vi: vỏ sò 4

[ctx: color]
en: sienna
vi: nâu đậm

[ctx: color]
en: sienna1
vi: nâu đậm 1

[ctx: color]
en: sienna2
vi: nâu đậm 2

[ctx: color]
en: sienna3
vi: nâu đậm 3

[ctx: color]
en: sienna4
vi: nâu đậm 4

[ctx: color]
en: snow
vi: tuyết

[ctx: color]
en: snow1
vi: tuyết 1

[ctx: color]
en: snow2
vi: tuyết 2

[ctx: color]
en: snow3
vi: tuyết 3

[ctx: color]
en: snow4
vi: tuyết 4

[ctx: color]
en: tan
vi: nâu tanin

[ctx: color]
en: tan1
vi: nâu tanin 1

[ctx: color]
en: tan2
vi: nâu tanin 2

[ctx: color]
en: tan3
vi: nâu tanin 3

[ctx: color]
en: tan4
vi: nâu tanin 4

[ctx: color]
en: thistle
vi: tía hoa kế

[ctx: color]
en: thistle1
vi: tía hoa kế 1

[ctx: color]
en: thistle2
vi: tía hoa kế 2

[ctx: color]
en: thistle3
vi: tía hoa kế 3

[ctx: color]
en: thistle4
vi: tía hoa kế 4

[ctx: color]
en: tomato
vi: cà chua

[ctx: color]
en: tomato1
vi: cà chua 1

[ctx: color]
en: tomato2
vi: cà chua 2

[ctx: color]
en: tomato3
vi: cà chua 3

[ctx: color]
en: tomato4
vi: cà chua 4

[ctx: color]
en: turquoise
vi: lam ngọc

[ctx: color]
en: turquoise1
vi: lam ngọc 1

[ctx: color]
en: turquoise2
vi: lam ngọc 2

[ctx: color]
en: turquoise3
vi: lam ngọc 3

[ctx: color]
en: turquoise4
vi: lam ngọc 4

[ctx: color]
en: violet
vi: tím

[ctx: color]
en: wheat
vi: lúa mì

[ctx: color]
en: wheat1
vi: lúa mì 1

[ctx: color]
en: wheat2
vi: lúa mì 2

[ctx: color]
en: wheat3
vi: lúa mì 3

[ctx: color]
en: wheat4
vi: lúa mì 4

[ctx: color]
en: white
vi: trắng

[ctx: color]
en: yellow
vi: vàng

[ctx: color]
en: yellow1
vi: vàng 1

[ctx: color]
en: yellow2
vi: vàng 2

[ctx: color]
en: yellow3
vi: vàng 3

[ctx: color]
en: yellow4
vi: vàng 4

en: defines the application font
vi: chỉ định phông chữ của ứng dụng

[ctx: digit set]
en: Arabic
vi: Ả-rập

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
vi: Ả-rập - Ấn Độ

[ctx: digit set]
en: Bengali
vi: Băng-gan

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
vi: Đông Ả-rập - Ấn Độ

[ctx: digit set]
en: Gujarati
vi: Gujarat

[ctx: digit set]
en: Khmer
vi: Khơ-me

[ctx: digit set]
en: Thai
vi: Thái

en: disable XIM
vi: tắt XIM

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
vi: đông & nam Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, tây Timor

en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
vi: đông & nam Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, tây Timor

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
vi: đông Trung Quốc - Bắc Kinh, Quảng Đông, Thượng Hải, v.v.

en: east Dem. Rep. of Congo
vi: đông CHDC Công-gô

en: east Uzbekistan
vi: đông Uzbekistan

en: east coast, north of Scoresbysund
vi: bờ biển phía đông, phía bắc của Scoresbysund

[ctx: folder name]
en: New Folder
vi: Thư mục mới

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
vi: ép ứng dụng dùng dạng màu thật (24-bit)
    trên một bộ hiển thị 8-bit

en: invalid flags
vi: cờ không hợp lệ

en: invalid value for 'ai_flags'
vi: giá trị không hợp lệ cho 'ai_flags'

en: load the testability framework
vi: tải kết cấu khả năng kiểm tra

en: mainland
vi: lục địa

en: memory allocation failure
vi: cấp phát bộ nhớ thất bại

en: mirrors the whole layout of widgets
vi: phản chiếu toàn bộ bố cục của các phụ kiện

en: modified
vi: đã chỉnh sửa

en: most locations
vi: hầu hết các địa điểm

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
vi: hầu hết các địa điểm (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
vi: hầu hết các địa điểm (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
vi: hầu hết Tây Tạng & Tân Cương

en: name or service not known
vi: tên hoặc dịch vụ chưa rõ

en: no address associated with nodename
vi: không có địa chỉ nào tương ứng với nodename

en: no error
vi: không có lỗi

en: non-recoverable failure in name resolution
vi: phân giải tên thất bại không thể phục hồi

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
vi: * Màu tự chọn *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
vi: * Màu gần đây *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
vi: Bốn mươi màu

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
vi: Màu Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
vi: Màu cầu vồng

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
vi: Màu hoàng gia

[ctx: palette name]
en: Web Colors
vi: Màu web

en: peninsular Malaysia
vi: bán đảo Mã Lai

en: pm
vi: ch

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
vi: <p>KDE đã được dịch sang nhiều ngôn ngữ nhờ có công lao của các đội dịch trên toàn thế giới.</p><p>Để biết thêm thông tin về công việc quốc tế hoá KDE, hãy xem <a href="https://l10n.kde.org">https://l10n.kde.org</a></p>

en: request was canceled
vi: yêu cầu đã bị huỷ bỏ

en: requested family not supported
vi: họ được yêu cầu không được hỗ trợ

en: requested family not supported for this host name
vi: họ được yêu cầu không được hỗ trợ đối với tên máy này

en: requested service not supported for this socket type
vi: dịch vụ được yêu cầu không được hỗ trợ đối với kiểu ổ cắm này

en: requested socket type not supported
vi: kiểu ổ cắm được yêu cầu không được hỗ trợ

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
vi: chạy dưới một trình gỡ lỗi có thể tạo ra -nograb
    ngầm, dùng -dograb để vượt hiệu lực

en: servname not supported for ai_socktype
vi: servname không được hỗ trợ cho ai_socktype

en: set XIM server
vi: đặt máy chủ XIM

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
vi: đặt kiểu cách nhập XIM (X Input Method - Phương
    thức nhập X). Các giá trị có thể là onthespot,
    overthespot, offthespot và root

en: sets the application GUI style
vi: đặt kiểu cách GUI của ứng dụng

en: sets the application name
vi: đặt tên của ứng dụng

en: sets the application title (caption)
vi: đặt tiêu đề (phụ đề) của ứng dụng

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
vi: đặt hình dạng trình khách của phụ kiện chính - xem "man X" để biết định dạng đối số (thường là RộngxCao+Vị_trí_X+Vị_trí_Y)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
vi: đặt màu nền mặc định và một bảng màu cho
    ứng dụng (các sắc thái sáng và tối được tính toán)

en: sets the default button color
vi: đặt màu nút mặc định

en: sets the default foreground color
vi: đặt màu tiền cảnh mặc định

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
vi: Ông già sửa căn hầm bí mật để nó đỡ nghiêng

en: switches to synchronous mode for debugging
vi: chuyển sang chế độ đồng bộ để gỡ lỗi

en: system error
vi: lỗi hệ thống

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
vi: bảo Qt không bao giờ chiếm con chuột hay bàn phím

en: temporary failure in name resolution
vi: phân giải tên tạm thời thất bại

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
vi: %1 được viết bởi
    %2

en: unknown error
vi: lỗi không rõ

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
vi: sử dụng một hệ thống đồ hoạ khác thay cho hệ thống mặc định, các lựa chọn là raster và opengl (thử nghiệm)

en: west & central Borneo
vi: tây & trung Borneo

en: west Dem. Rep. of Congo
vi: tây CHDC Công-gô

en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
vi: tây New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)

en: west Tibet & Xinjiang
vi: tây Tây Tạng & Tân Cương

en: west Uzbekistan
vi: tây Uzbekistan
