okular - en to vi translation catalogue (363 entries)

en: %1 (%2 bits)
vi: %1 (%2 bit)

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
vi[0]: %1
    
    %2 dấu nhớ

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
vi: &Lưu '%1'...

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
vi: %1 x %2 inch (%3)

en: &Align:
vi: &Căn lề:

en: &Annotations
vi: Chú &dẫn

en: &Appearance
vi: &Diện mạo

en: &Author:
vi: &Tác giả:

en: &Color:
vi: &Màu:

en: &Default Font:
vi: &Phông chữ mặc định:

en: &Delete
vi: &Xoá

en: &General
vi: &Chung

en: &Opacity:
vi: Độ &mờ đục:

en: &Open Pop-up Note
vi: &Mở ghi chú bật lên

en: &Pen Width:
vi: Độ dày nét &bút:

en: &Properties
vi: &Thuộc tính

en: &Text Selection
vi: Chọn &văn bản

en: &Width:
vi: Độ dà&y:

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
vi: Nguồn: %1

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
vi: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Tệp biểu tượng (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
vi: <qt>Tìm thấy nhiều hơn một hậu phương cho kiểu MIME:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Vui lòng chọn cái để dùng:</qt>

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
vi: Dạng hình học

[ctx: @action]
en: Stamp
vi: Con dấu

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
vi: Ràng buộc tỉ lệ và góc của công cụ chú dẫn

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
vi: Thêm vào "Chú dẫn nhanh"

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
vi: Mũi tên

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
vi: Hình bầu dục

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
vi: Nét vẽ tay

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
vi: Tô sáng

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
vi: Ghi chú tại chỗ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
vi: Đa giác

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
vi: Ghi chú bật lên

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
vi: Hình chữ nhật

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
vi: Lượn sóng

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
vi: Đường thẳng

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
vi: Gạch xuyên

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
vi: Máy đánh chữ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
vi: Gạch chân

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
vi: Thiết lập chú dẫn

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
vi: Màu

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
vi: Màu lấp đầy

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
vi: Phông chữ

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
vi: Độ dày nét

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
vi: Độ mờ đục

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
vi: Ẩn

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
vi: Chú dẫn nhanh

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
vi: Hiện thêm công cụ chú dẫn

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
vi: Giữ làm hoạt động

[ctx: @info]
en: <warning>experimental feature.<nl/>Stamps inserted in PDF documents are not visible in PDF readers other than Okular.</warning>
vi: <warning>tính năng thử nghiệm.<nl/>Con dấu được thêm vào tài liệu PDF sẽ không hiển thị trong các trình đọc PDF, trừ Okular.</warning>

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
vi: Không tải được tệp <filename>%1</filename>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
vi: Hầu hết các trang là %1.

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
vi: <b>Cảnh báo:</b> những lựa chọn này có thể ảnh hưởng xấu đến tốc độ vẽ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
vi: Thêm chú dẫn hiện tại vào trình đơn chú dẫn nhanh

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
vi: Thêm chú dẫn hiện tại vào trình đơn chú dẫn nhanh (không chú dẫn nào được chọn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
vi: Thiết lập nâng cao cho công cụ chú dẫn hiện tại

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
vi: Thiết lập nâng cao cho công cụ chú dẫn hiện tại (không chú dẫn nào được chọn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
vi: Màu viền chú dẫn

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
vi: Màu chú dẫn

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
vi: Màu chú dẫn (không chú dẫn nào được chọn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
vi: Màu lấp đầy chú dẫn

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
vi: Màu lấp đầy chú dẫn (Chú dẫn hiện tại không có màu lấp đầy)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
vi: Màu lấp đầy chú dẫn (không chú dẫn nào được chọn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
vi: Phông chữ chú dẫn

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
vi: Phông chữ chú dẫn (Chú dẫn hiện tại không có phông chữ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
vi: Phông chữ chú dẫn (không chú dẫn nào được chọn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
vi: Độ dày nét chú dẫn

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
vi: Độ dày nét chú dẫn (Chú dẫn hiện tại không có độ dày nét)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
vi: Độ dày nét chú dẫn (không chú dẫn nào được chọn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
vi: Độ mờ đục của chú dẫn

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
vi: Độ mờ đục của chú dẫn (không chú dẫn nào được chọn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
vi: Màu chữ chú dẫn

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
vi: Chọn một công cụ chú dẫn trong các chú dẫn nhanh

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
vi: Ràng buộc góc nét là các bước 15°

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
vi: Ràng buộc tỉ lệ hình dạng là 1:1

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
vi: Ràng buộc tỉ lệ hình dạng là 1:1 hoặc góc nét là các bước 15° (không chú dẫn nào được chọn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
vi: Ràng buộc tỉ lệ hình dạng là 1:1 hoặc góc nét là các bước 15° (Không được chú dẫn hiện tại hỗ trợ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
vi: Giữ cho công cụ chú dẫn hoạt động sau khi dùng

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
vi: Chọn một kí hiệu con dấu tự chọn từ tệp

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
vi: Màu tự chọn...

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
vi: Dày %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
vi: Đen

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
vi: Xanh lam

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
vi: Xanh lơ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
vi: Xám

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
vi: Xanh lục

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Magenta
vi: Cánh sen

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
vi: Cam

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
vi: Đỏ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
vi: Trong suốt

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
vi: Trắng

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
vi: Vàng

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
vi: Đổi màu tối & sáng

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
vi: Đổi màu giấy

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
vi: Chuyển sang đen trắng

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
vi: Đảo màu

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
vi: Đảo độ sáng

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
vi: Màu tối:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
vi: Màu sáng:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
vi: Màu giấy:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
vi: Chế độ màu:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
vi: Tương phản:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
vi: Ngưỡng:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
vi: Tác giả:

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
vi: Đổi màu

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
vi: Vẽ viền quanh liên kết

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
vi: Tệp không hợp lệ

[ctx: @title:window]
en: Select color
vi: Chọn màu

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
vi: Chọn kí hiệu con dấu tự chọn

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
vi: thêm chú dẫn

en: Annotation | %1 Annotations
vi[0]: %1 chú dẫn

en: Annotation Properties
vi: Thuộc tính chú dẫn

en: Annotation improvements
vi: Cải thiện chú dẫn

en: Annotations artwork
vi: Phần hình ảnh của chú dẫn

en: Approved
vi: Phê chuẩn

en: Arrow
vi: Mũi tên

en: As Is
vi: Hiện trạng

en: Author
vi: Tác giả

en: Author name
vi: Tên tác giả

en: Author: %1
vi: Tác giả: %1

en: Back
vi: Lùi

en: Backend Selection
vi: Chọn hậu phương

en: Black
vi: Đen

en: Blue
vi: Xanh lam

en: Bookmark
vi: Dấu nhớ

en: Bookmarks
vi: Dấu nhớ

en: Border &width:
vi: Độ rộng &viền:

en: Butt
vi: Nối chữ T

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
vi: Không tìm được phần cài cắm nào có thể xử lí tài liệu được truyền vào.

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
vi: Đa phương tiện

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
vi: Màn hình

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
vi: Khiển tố

en: Caret
vi: Dấu nháy

en: Caret Properties
vi: Thuộc tính dấu nháy

en: Category
vi: Loại:

en: Center
vi: Giữa

en: Certificate has Expired.
vi: Chứng chỉ đã hết hạn.

en: Certificate has been Revoked.
vi: Chứng chỉ đã bị thu hồi.

en: Certificate has not yet been verified.
vi: Chứng chỉ chưa được xác minh.

en: Certificate is Trusted.
vi: Chứng chỉ được tin cậy.

en: Certificate issuer is unknown.
vi: Bên cấp chứng chỉ không rõ.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
vi: Bên cấp chứng chỉ không được tin cậy.

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
vi: điều chỉnh chú dẫn

en: Circle
vi: Hình tròn

en: Closed Arrow
vi: Mũi tên đóng

en: Comment
vi: Chú thích

en: Confidential
vi: Mật

en: Continuing search from beginning
vi: Tiếp tục tìm từ đầu

en: Continuing search from bottom
vi: Tiếp tục tìm từ cuối

en: Copyright
vi: Bản quyền

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
vi: Không tìm được tệp nhị phân phù hợp với việc in. Hãy đảm bảo rằng đang sẵn có tệp nhị phân lpr của CUPS

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
vi: Không mở được "%1" để ghi. Tệp chưa được lưu.

en: Could not open '%1'. File does not exist
vi: Không mở được '%1'. Tệp không tồn tại

en: Could not open a temporary file
vi: Không mở được tệp tạm

en: Created
vi: Tạo

en: Created Okular from KPDF codebase
vi: Tạo ra Okular từ cơ sở mã KPDF

en: Created:
vi: Tạo:

en: Creator
vi: Trình tạo

en: Decrypt Keys
vi: Giải mật mã khoá

en: Departmental
vi: Hành chính

en: Description
vi: Mô tả

en: Developer
vi: Nhà phát triển

en: Diamond
vi: Hình kim cương

en: Digest Mismatch occurred.
vi: Dạng tóm tắt không khớp.

en: Digital Signature
vi: Chữ kí số

en: Do not show this message again
vi: Đừng hiện lại thông điệp này

en: Draft
vi: Dự thảo

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
vi: sửa lựa chọn biểu mẫu kết hợp

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
vi: sửa các lựa chọn biểu mẫu danh sách

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
vi: sửa nội dung chú dẫn

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
vi: sửa nội dung biểu mẫu

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
vi: sửa các trạng thái nút biểu mẫu

en: Encrypt Keys
vi: Mật mã hoá khoá

en: Encrypt Only
vi: Chỉ mật mã hoá

en: End Presentation
vi: Kết thúc trình chiếu

en: Execute '%1'...
vi: Thực thi '%1'...

en: Experimental
vi: Thử nghiệm

en: Expired
vi: Quá hạn

en: Expires On
vi: Hết hạn vào

en: Field: %1 on page %2
vi: Trường: %1 ở trang %2

en: File Attachment
vi: Đính kèm tệp

en: File Attachment Properties
vi: Thuộc tính đính kèm tệp

en: File Path
vi: Đường dẫn tệp

en: File Size
vi: Kích thước tệp

en: Final
vi: Hoàn chỉnh

en: Find...
vi: Tìm...

en: First Page
vi: Trang đầu

en: Fit &Page
vi: &Vừa trang

en: Fit &Width
vi: Vừa bề &rộng

en: Fit Page
vi: Vừa trang

en: Fit Wi&ndow to Page
vi: Làm trang vừa trong cửa &sổ

en: Fit Width
vi: Vừa bề rộng

en: Fit to full page
vi: Vừa toàn trang

en: Fit to printable area
vi: Vừa vùng in

en: Font:
vi: Phông chữ:

en: For Comment
vi: Lấy phê bình

en: For Public Release
vi: Công bố

en: Former maintainer
vi: Bảo trì viên trước đây

en: Forward
vi: Tiến

en: Freehand Line
vi: Nét vẽ tay

en: Freehand Line Properties
vi: Thuộc tính nét vẽ tay

en: Freehand Line with Comment
vi: Nét vẽ tay với chú thích

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
vi: sửa văn bản

en: Geometry
vi: Dạng hình học

en: Geometry Properties
vi: Thuộc tính dạng hình học

en: Geometry with Comment
vi: Dạng hình học với chú thích

en: Go To Page...
vi: Đi đến trang...

en: Go to This Bookmark
vi: Đi đến dấu nhớ này

en: Go to page %1
vi: Đi đến trang %1

en: Green
vi: Xanh lục

en: Green Highlighter
vi: Tô sáng xanh lục

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Highlight
vi: Tô sáng

en: Highlight with Comment
vi: Tô sáng với chú thích

en: Highlighter
vi: Tô sáng

en: Icon:
vi: Biểu tượng:

en: Information
vi: Thông tin

en: Inline Note
vi: Ghi chú tại chỗ

en: Inline Note Properties
vi: Thuộc tính ghi chú tại chỗ

en: Insert
vi: Chèn

en: Insert Text
vi: Chèn văn bản

en: Issued On
vi: Cấp vào

en: Issuer
vi: Bên cấp

en: JavaScript Script
vi: Kịch bản JavaScript

en: KPDF developer
vi: Nhà phát triển KPDF

en: Key
vi: Khoá

en: Key Agreement
vi: Thoả thuận của khoá

en: Key Usage
vi: Dùng khóa

en: Keywords
vi: Từ khoá

en: Last Page
vi: Trang cuối

en: Left
vi: Trái

en: Line end:
vi: Cuối nét:

en: Line start:
vi: Đầu nét:

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
vi: Nhiều việc phần kết cấu, hậu phương FictionBook và hậu phương ODT trước đây

en: MIME Type
vi: Kiểu MIME

en: Missing alert type
vi: Thiếu kiểu báo động

en: Modified
vi: Chỉnh sửa

en: Modified:
vi: Chỉnh sửa:

en: Modified: %1
vi: Chỉnh sửa: %1

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
vi: chỉnh sửa thuộc tính chú dẫn

en: Movie
vi: Phim

en: Movie Properties
vi: Thuộc tính phim

en: New paragraph
vi: Đoạn mới

en: Next Page
vi: Trang sau

en: No Usage Specified
vi: Chưa chỉ định tác dụng nào

en: No application found for opening file of mimetype %1.
vi: Không tìm thấy ứng dụng nào để mở tệp thuộc kiểu MIME %1.

en: Non-Repudiation
vi: Không phản đối

en: None
vi: Không

en: Not Approved
vi: Không phê chuẩn

en: Not For Public Release
vi: Không công bố

en: Note
vi: Ghi chú

en: Okular, a universal document viewer
vi: Okular, trình xem tài liệu vạn năng

en: Open Arrow
vi: Mũi tên mở

en: Open external file
vi: Mở tệp bên ngoài

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
vi: Mở tài liệu

en: Page %1
vi: Trang %1

en: Page Size
vi: Cỡ trang

en: Pages
vi: Số trang

en: Paragraph
vi: Đoạn

en: Pause movie
vi: Tạm dừng phim

en: Plain &Text...
vi: &Văn bản thuần...

en: Play movie
vi: Phát phim

en: Play movie...
vi: Phát phim...

en: Play sound...
vi: Phát âm thanh...

en: Polygon
vi: Đa giác

en: Polygon Properties
vi: Thuộc tính đa giác

en: Polygon with Comment
vi: Đa giác với chú thích

en: Pop-up Note
vi: Ghi chú bật lên

en: Pop-up Note Properties
vi: Thuộc tính ghi chú bật lên

en: Previous Page
vi: Trang trước

en: Print Options
vi: Các lựa chọn in

en: Print conversion failed
vi: Chuyển đổi in thất bại

en: Printer was in invalid state
vi: Máy in ở trạng thái không hợp lệ

en: Printing process could not start
vi: Tiến trình in không khởi động được

en: Printing process crashed
vi: Tiến trình in gặp sự cố

en: Printing to file failed
vi: In thành tệp thất bại

en: Producer
vi: Trình sinh

en: Property
vi: Thuộc tính

en: Public Key
vi: Khoá công khai

en: Quick Annotation Bar
vi: Thanh chú dẫn nhanh

en: Quit
vi: Thoát

en: Reason: %1
vi: Lí do: %1

en: Red
vi: Đỏ

en: Remove Bookmark
vi: Xoá dấu nhớ

en: Remove all Bookmarks for this Document
vi: Xoá tất cả các dấu nhớ của tài liệu này

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
vi: xoá chú dẫn

en: Rename Bookmark
vi: Đổi tên dấu nhớ

en: Resume movie
vi: Tiếp tục trở lại phim

en: Rev. %1: Signed By %2
vi: Tu bản %1: Kí bởi %2

en: Right
vi: Phải

en: Right Closed Arrow
vi: Mũi tên đóng phải

en: Right Open Arrow
vi: Mũi tên mở phải

en: Scale mode:
vi: Chế độ đổi cỡ:

en: Search...
vi: Tìm kiếm...

en: Serial Number
vi: Số loạt

en: Show for all documents
vi: Hiện cho tất cả các tài liệu

en: Sign CRL
vi: Kí CRL

en: Sign Certificate
vi: Kí chứng chỉ

en: Signing Time: %1
vi: Thời gian kí: %1

en: Slash
vi: Dấu gạch chéo

en: Sold
vi: Bán

en: Sound
vi: Âm thanh

en: Sound Properties
vi: Thuộc tính âm thanh

en: Square
vi: Hình vuông

en: Squiggle
vi: Lượn sóng

en: Squiggle with Comment
vi: Lượn sóng với chú thích

en: Stamp
vi: Con dấu

en: Stamp Properties
vi: Thuộc tính con dấu

en: Stamp symbol:
vi: Kí hiệu con dấu:

en: Stamp with Comment
vi: Con dấu với chú thích

en: Start Presentation
vi: Bắt đầu trình chiếu

en: Stop movie
vi: Dừng phim

en: Straight Line
vi: Đường thẳng

en: Straight Line Properties
vi: Thuộc tính đường thẳng

en: Straight Line with Comment
vi: Đường thẳng với chú thích

en: Strike Out
vi: Gạch xuyên

en: Strike Out with Comment
vi: Gạch xuyên với chú thích

en: Subject
vi: Chủ đề

en: T&able Selection
vi: Chọn &bảng

en: Table selection tool
vi: Công cụ chọn bảng

en: Text &color:
vi: &Màu văn bản:

en: Text Markup Properties
vi: Thuộc tính đánh dấu văn bản

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
vi: Tài liệu đã bị chỉnh sửa theo một cách mà một người kí trước đây không cho phép.

en: The document has not been modified since it was signed.
vi: Tài liệu chưa bị chỉnh sửa kể từ khi kí.

en: The document integrity verification could not be completed.
vi: Không hoàn tất được việc xác minh tính toàn vẹn của tài liệu.

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
vi: Tài liệu đang định thực thi một ứng dụng bên ngoài và vì sự an toàn của bạn, Okular không cho phép việc đó.

en: The page print size is invalid
vi: Cỡ in trang không hợp lệ

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
vi: Chủ thể

en: The requested signature is not present in the document.
vi: Tài liệu không chứa chữ kí được yêu cầu.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
vi: Tu bản tài liệu mà được bảo đảm bởi chữ kí này thì chưa bị chỉnh sửa;
    tuy vậy đã có các thay đổi sau đó đối với tài liệu.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
vi: Cấu trúc CMS/PKCS7 của chữ kí bị sai dạng.

en: The signature could not be verified.
vi: Không xác minh được chữ kí.

en: The signature is cryptographically invalid.
vi: Chữ kí không hợp lệ về mặt mật mã hoá.

en: The signature is cryptographically valid.
vi: Chữ kí hợp lệ về mặt mật mã hoá.

en: There was no file to print
vi: Không có tệp nào để in

en: This document has unsigned signature fields.
vi: Tài liệu này có các trường chữ kí chưa được kí.

en: This document is digitally signed.
vi: Tài liệu này đã được kí số.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
vi: Tài liệu này đã được kí số. Không kiểm nhận được chính xác một số chữ kí.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
vi: Tài liệu này đã được kí số. Đã có thay đổi từ lần kí cuối.

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
vi: Văn bản OpenDocument

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Top Secret
vi: Tối mật

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
vi: dịch chú dẫn

en: Typewriter
vi: Máy đánh chữ

en: Typewriter Properties
vi: Thuộc tính máy đánh chữ

en: Unable to find file to print
vi: Không tìm thấy tệp để in

en: Underline
vi: Gạch chân

en: Underline with Comment
vi: Gạch chân với chú thích

en: Unknown Algorithm
vi: Thuật toán không rõ

en: Unknown Type
vi: Kiểu không rõ

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
vi: Không rõ

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
vi: Có vấn đề không rõ với chứng chỉ hoặc dữ liệu bị hỏng.

en: Unsigned Signature %1
vi: Chữ kí chưa được kí %1

en: Value
vi: Giá trị

en: Version
vi: Phiên bản

en: Where do you want to save %1?
vi: Bạn muốn lưu %1 vào đâu?

en: White
vi: Trắng

en: Yellow
vi: Vàng

en: Yellow Highlighter
vi: Tô sáng vàng

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
vi: Vừa trang

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
vi: Vừa bề rộng

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
vi: Ngang %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
vi: Dọc %1

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
vi: xoá chú dẫn
